iso_15924 - en to br translation catalogue (113 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
br: Albaneg ar C'haokaz

note: Name for Arab
en: Arabic
br: Arabeg

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
br: Arabeg (doare Nahaliq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
br: Arameeg impalaerel

note: Name for Armn
en: Armenian
br: Armenianeg

note: Name for Avst
en: Avestan
br: Avesteg

note: Name for Bali
en: Balinese
br: Balineg

note: Name for Bamu
en: Bamum
br: Bamouneg

note: Name for Batk
en: Batak
br: Batakeg

note: Name for Blis
en: Blissymbols
br: Arouezioù Bliss

note: Name for Bugi
en: Buginese
br: Bugi

note: Name for Buhd
en: Buhid
br: Bouhid

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
br: Silabenneg engenidik unanet Kanada

note: Name for Cari
en: Carian
br: Karianeg

note: Name for Cher
en: Cherokee
br: Cherokieg

note: Name for Copt
en: Coptic
br: Kopteg

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
br: Kirillek

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
br: Kirillek (doare slavonek)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
br: Stenografiezh Duployé

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
br: Egiptek demotek

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
br: Egipteg hieratikel

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
br: Hieroglifoù Egipt

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
br: Etiopeg (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
br: Khoutsouri (Assomtavrouli ha Nouskhouri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
br: Glagoliteg

note: Name for Goth
en: Gothic
br: Goteg

note: Name for Grek
en: Greek
br: Gresianeg

note: Name for Gujr
en: Gujarati
br: Goudjarateg

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
br: Han gant Bopomofo (alias evit Han + Bopomofo)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
br: Hangeul

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
br: Hanounoo

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
br: Han (doare eeunaet)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
br: Han (doare hengounel)

note: Name for Hatr
en: Hatran
br: Hatraneg

note: Name for Hebr
en: Hebrew
br: Hebraeg

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
br: Hieroglifoù Anatolia (hieroglifoù louvitek, hieroglifoù hittitek)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
br: Silabennegoù Japan (alias evit Hiragana + Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
br: Henhungareg (runegoù hungarek)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
br: Indus (Harapan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
br: Henitaleg (etruskeg, oskaneg, h.a.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
br: Jamo (alias evit istrollad Jamo an hangeul)

note: Name for Java
en: Javanese
br: Javaeg

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
br: Japaneg (alias evit Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Khmr
en: Khmer
br: Khmereg

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
br: Khitaneg (skritur bras)

note: Name for Kits
en: Khitan small script
br: Khitaneg (skritur bihan)

note: Name for Knda
en: Kannada
br: Kanareg

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
br: Koreaneg (alias evit hangeul + Han)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
br: Kpeleeg

note: Name for Laoo
en: Lao
br: Laoseg

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
br: Latin (adstumm torret)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
br: Latin (adstumm gouezelek)

note: Name for Limb
en: Limbu
br: Limboueg

note: Name for Lina
en: Linear A
br: Linenneg A

note: Name for Linb
en: Linear B
br: Linenneg B

note: Name for Lyci
en: Lycian
br: Lisianeg

note: Name for Lydi
en: Lydian
br: Lidianeg

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
br: Mandaeg

note: Name for Mani
en: Manichaean
br: Manikeaneg

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
br: Hieroglifoù maya

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
br: Meroiteg kursivek

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
br: Hieroglifoù meroitek

note: Name for Mlym
en: Malayalam
br: Malayalameg

note: Name for Mong
en: Mongolian
br: Mongoleg

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
br: Skritur Moon

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
br: Birmaneg

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
br: Hen norzharabianeg

note: Name for Nbat
en: Nabataean
br: Nabateeg

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
br: Newa, Newar, Newari, Lipi Nepal

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
br: N'ko

note: Name for Ogam
en: Ogham
br: Oghameg

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
br: Hendurkeg (runoù orkhonek)

note: Name for Osge
en: Osage
br: Osageeg

note: Name for Osma
en: Osmanya
br: Osmanieg

note: Name for Palm
en: Palmyrene
br: Palmireeg

note: Name for Perm
en: Old Permic
br: Henbermieg

note: Name for Phag
en: Phags-pa
br: Phagspa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
br: Pahlavi an enskrivadurioù

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
br: Pahlavi ar salterioù

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
br: Pahlavi al levrioù

note: Name for Phnx
en: Phoenician
br: Fenikianeg

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
br: Parteg an enskrivadurioù

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
br: Miret evit implijoù prevez (deroù)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
br: Miret evit implijoù prevez (dibenn)

note: Name for Runr
en: Runic
br: Runek

note: Name for Samr
en: Samaritan
br: Hebraeg ar Samaritaned

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
br: Hen suarabeg

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
br: Sinskritur

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
br: Shavianeg (Shaw)

note: Name for Sinh
en: Sinhala
br: Sinhaleg

note: Name for Sund
en: Sundanese
br: Sundaneg

note: Name for Syrc
en: Syriac
br: Sirieg

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
br: Sirieg (doare estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
br: Sirieg (doare ar gwalarn)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
br: Sirieg (doare ar reter)

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
br: Tai Lue nevez

note: Name for Taml
en: Tamil
br: Tamileg

note: Name for Tang
en: Tangut
br: Tangouteg

note: Name for Telu
en: Telugu
br: Telougoueg

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
br: Tifinagh (skritur berberek)

note: Name for Tibt
en: Tibetan
br: Tibeteg

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
br: Tirhoutaeg

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
br: Ougariteg

note: Name for Visp
en: Visible Speech
br: Komz gwelus

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
br: Henberseg

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
br: Skritur gennheñvel, Sumero-Akkadianeg

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
br: Kodoù evit ur skritur deuet dre hêrezh

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
br: Notadur matematikel

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
br: Arouezennoù (doare fromlunioù)

note: Name for Zsym
en: Symbols
br: Arouezennoù

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
br: Kodoù evit dielloù anskrivet

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
br: Kod evit ur skritur didermenet

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
br: Kod evit ur skritur ankodet
