iso_15924 - en to cv translation catalogue (173 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
cv: Адлам

note: Name for Afak
en: Afaka
cv: Афака

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
cv: Кавказ албан

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
cv: Ахом, Тай ахом

note: Name for Arab
en: Arabic
cv: Арап

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
cv: Арап (насталик варианчӗ)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
cv: Импер арам

note: Name for Armn
en: Armenian
cv: Армян

note: Name for Avst
en: Avestan
cv: Авести

note: Name for Bali
en: Balinese
cv: Бали

note: Name for Bamu
en: Bamum
cv: Бамум

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
cv: Басса

note: Name for Batk
en: Batak
cv: Батак

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
cv: Бхайсуки

note: Name for Blis
en: Blissymbols
cv: Блиссимволика

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
cv: Бопомофо

note: Name for Brah
en: Brahmi
cv: Брахми

note: Name for Brai
en: Braille
cv: Брайль

note: Name for Bugi
en: Buginese
cv: Буги

note: Name for Buhd
en: Buhid
cv: Бухид

note: Name for Cakm
en: Chakma
cv: Чакма

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
cv: Канада Аборигенӗсен Унификациленӗ Саспаллисем

note: Name for Cari
en: Carian
cv: Кари

note: Name for Cham
en: Cham
cv: Чам

note: Name for Cher
en: Cherokee
cv: Чероки

note: Name for Cirt
en: Cirth
cv: Кирт

note: Name for Copt
en: Coptic
cv: Копт

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
cv: Кириллица

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
cv: Авал славян

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
cv: Деванагари

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
cv: Дезерт

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
cv: Дуплоян хӑвӑрт ҫырав, Дуплоян стенографи

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
cv: Египет демотиклӑ

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
cv: Египет иератиклӑ

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
cv: Египет иероглифлӑ

note: Name for Elba
en: Elbasan
cv: Элбасан

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
cv: Эфиоп

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
cv: Хуцури (асомтаврули тата нусхури)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
cv: Глаголица

note: Name for Goth
en: Gothic
cv: Гот

note: Name for Gran
en: Grantha
cv: Грантха

note: Name for Grek
en: Greek
cv: Грек

note: Name for Gujr
en: Gujarati
cv: Гуджарати

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
cv: Гурмукхи

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
cv: Хан Бопомофопа (Хан + Бопомофо валли хушма ят)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
cv: Хангыль

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
cv: Китай

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
cv: Хануну

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
cv: Ҫӑмӑлатнӑ китай

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
cv: Традициллӗ китай

note: Name for Hatr
en: Hatran
cv: Хатра

note: Name for Hebr
en: Hebrew
cv: Иврит

note: Name for Hira
en: Hiragana
cv: Хирагана

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
cv: Анатоли иероглифсем (хетто-луви иероглифсем)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
cv: Пахау хмонг

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
cv: Яппун силлабиклӑ ҫырав (Хирагана + Катакана валли хушма ят)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
cv: Кив венгр

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
cv: Харапп (Инд айлӑмӑн ҫырулӑхӗ)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
cv: Авал итальян (этрус, оск тата ыт. т.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
cv: Ямо (ямо + хангыль валли хушма ят)

note: Name for Java
en: Javanese
cv: Яван

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
cv: Яппун (вӑл хань+хирагана+катакана пекех)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
cv: Чжурчжэнь

note: Name for Kali
en: Kayah Li
cv: Кайа

note: Name for Kana
en: Katakana
cv: Катакана

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
cv: Кхароштхи

note: Name for Khmr
en: Khmer
cv: Кхмер

note: Name for Khoj
en: Khojki
cv: Хойки

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
cv: Кидань мӑн ҫырав

note: Name for Kits
en: Khitan small script
cv: Кидань пӗчӗк ҫырав

note: Name for Knda
en: Kannada
cv: Каннада

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
cv: Корей (хангыль + хан валли хушма ят)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
cv: Кпелле

note: Name for Kthi
en: Kaithi
cv: Кайтхи

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
cv: Тай Там (Ланна)

note: Name for Laoo
en: Lao
cv: Лаос

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
cv: Латин фрактури

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
cv: Гэль латин

note: Name for Latn
en: Latin
cv: Латин

note: Name for Leke
en: Leke
cv: Леке

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
cv: Лепха

note: Name for Limb
en: Limbu
cv: Лимбу

note: Name for Lina
en: Linear A
cv: Линей ҫырав А

note: Name for Linb
en: Linear B
cv: Йӗрлӗ ҫырав Ӑ

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
cv: Лису (Фрейзер алфавичӗ)

note: Name for Loma
en: Loma
cv: Лома

note: Name for Lyci
en: Lycian
cv: Лициан

note: Name for Lydi
en: Lydian
cv: Лиди

note: Name for Mahj
en: Mahajani
cv: Махаян

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
cv: Мандей

note: Name for Mani
en: Manichaean
cv: Манихей

note: Name for Marc
en: Marchen
cv: Марчен

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
cv: Майя

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
cv: Менде Кикакуи

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
cv: Мероит чалӑшла

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
cv: Мероит иероглифла

note: Name for Mlym
en: Malayalam
cv: Малаяль

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
cv: Моди

note: Name for Mong
en: Mongolian
cv: Монгол

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
cv: Мун азбуки

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
cv: Мро

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
cv: Манипури

note: Name for Mult
en: Multani
cv: Мултани

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
cv: Майанмар

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
cv: Ҫур-ҫӗр арави

note: Name for Nbat
en: Nabataean
cv: Набате

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
cv: Невар

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
cv: Нко

note: Name for Nshu
en: Nüshu
cv: Нюй-шу

note: Name for Ogam
en: Ogham
cv: Огам

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
cv: Ол Чики

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
cv: Авал тӳрк, Орхон рунлӑ

note: Name for Osge
en: Osage
cv: Оседжи

note: Name for Osma
en: Osmanya
cv: Осман

note: Name for Palm
en: Palmyrene
cv: Пальмир

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
cv: Пау Син Хау

note: Name for Perm
en: Old Permic
cv: Авал пермь

note: Name for Phag
en: Phags-pa
cv: Пагспа

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
cv: Пахлави ҫырусенче

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
cv: Пахлави псалтирлӑ

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
cv: Пахлави кӗнекеллӗ

note: Name for Phnx
en: Phoenician
cv: Финики

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
cv: Клингон

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
cv: Мяо (Поллард ҫыравӗ)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
cv: Парфян ҫырусенче

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
cv: Харкам усӑ курма резервланӑ (пуҫламӑш)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
cv: Харкам усӑ курма резервланӑ (вӗҫӗ)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
cv: Реджанг (каганга)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
cv: Ронго-ронго

note: Name for Runr
en: Runic
cv: Руна

note: Name for Samr
en: Samaritan
cv: Самаритян

note: Name for Sara
en: Sarati
cv: Сарати

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
cv: Авал кӑнтӑр арави

note: Name for Saur
en: Saurashtra
cv: Саураштра

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
cv: Паллӑсен чӗлхи

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
cv: Шоу алфавичӗ

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
cv: Шарад

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
cv: Сиддхам, сиддхаматрика

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
cv: Худавади, Синдхи

note: Name for Sinh
en: Sinhala
cv: Сингаль

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
cv: Сора сомпенг

note: Name for Sund
en: Sundanese
cv: Сундан

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
cv: Силоти Нагри

note: Name for Syrc
en: Syriac
cv: Сири

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
cv: Сири эстрангело

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
cv: Анӑҫ сири

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
cv: Тухӑҫ сири

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
cv: Тагбанва

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
cv: Такри

note: Name for Tale
en: Tai Le
cv: Тай Ле

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
cv: Ҫӗнӗ Тай Ле

note: Name for Taml
en: Tamil
cv: Тамиль

note: Name for Tang
en: Tangut
cv: Тангут

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
cv: Тай Вьет

note: Name for Telu
en: Telugu
cv: Телугу

note: Name for Teng
en: Tengwar
cv: Тенгвар

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
cv: Авал ливи

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
cv: Тагаль (байбайин, алибата)

note: Name for Thaa
en: Thaana
cv: Таана

note: Name for Thai
en: Thai
cv: Тай

note: Name for Tibt
en: Tibetan
cv: Тибет

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
cv: Тирхут

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
cv: Угарит

note: Name for Vaii
en: Vai
cv: Вай

note: Name for Visp
en: Visible Speech
cv: Курӑнакан калаҫу

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
cv: Варанг-кшити (Варанг-сити)

note: Name for Wole
en: Woleai
cv: Волеаи

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
cv: Кив перси

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
cv: Шумер-аккад клин ҫырав

note: Name for Yiii
en: Yi
cv: Йи (ицзу)

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
cv: Йӑхран йӑха куҫнӑ ҫыру кодӗ

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
cv: Математика ҫыру

note: Name for Zsym
en: Symbols
cv: Паллӑсем
