iso_15924 - en to lo translation catalogue (226 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
lo: ອັດລາມ

note: Name for Afak
en: Afaka
lo: ອາຟາກາ

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
lo: ຄໍເຄຊຽນ ອາລບາເນຍ

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
lo: ອາຫົມ, ໄທອາຫົມ

note: Name for Arab
en: Arabic
lo: ອາຣັບ

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
lo: ອາຣັບ (ແບບ ນາສຕາລິກ)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
lo: ອິມພີຣຽນ ອາຣາເມອິກ

note: Name for Armn
en: Armenian
lo: ອາເມເນຍ

note: Name for Avst
en: Avestan
lo: ອາເວສຕັນ

note: Name for Bali
en: Balinese
lo: ບາລີ

note: Name for Bamu
en: Bamum
lo: ບາມູມ

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
lo: ບາສຊາ ວາ

note: Name for Batk
en: Batak
lo: ບາຕັກ

note: Name for Beng
en: Bengali (Bangla)
lo: ເບັງກາລີ (ບັງກລາ)

note: Name for Berf
en: Beria Erfe
lo: ເບເຣຍ ເອີເຟ

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
lo: ໄບຊູກິ

note: Name for Blis
en: Blissymbols
lo: ສັນຍາລັກບລິສ

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
lo: ໂບໂປໂມໂຟ

note: Name for Brah
en: Brahmi
lo: ພຣາມີ

note: Name for Brai
en: Braille
lo: ບຣາຍ

note: Name for Bugi
en: Buginese
lo: ບູກິສ

note: Name for Buhd
en: Buhid
lo: ບູຮິດ

note: Name for Cakm
en: Chakma
lo: ຈັກມາ

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
lo: ຕົວອັກສອນພື້ນເມືອງແຄນນາດາ

note: Name for Cari
en: Carian
lo: ຄາຣຽນ

note: Name for Cham
en: Cham
lo: ຈາມ

note: Name for Cher
en: Cherokee
lo: ເຊໂຣກີ

note: Name for Chis
en: Chisoi
lo: ຊິຊອຍ

note: Name for Chrs
en: Chorasmian
lo: ໂຄຣາສມຽນ

note: Name for Cirt
en: Cirth
lo: ເຊີດ

note: Name for Copt
en: Coptic
lo: ຄອບຕິກ

note: Name for Cpmn
en: Cypro-Minoan
lo: ໄຊໂປຣ-ມິໂນອັນ

note: Name for Cprt
en: Cypriot syllabary
lo: ໄຊປຣິອອດ

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
lo: ຊີຣິລິກ

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
lo: ຊີຣິລິກ (ແບບ ໂບດສະລາວິກເກົ່າ)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
lo: ເທວະນາຄີ

note: Name for Diak
en: Dives Akuru
lo: ດີເວສ ອາກູຣູ

note: Name for Dogr
en: Dogra
lo: ໂດກຣາ

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
lo: ເດເຊເຣັດ (ມໍມອນ)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
lo: ດູພລອຍຢັນ

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
lo: ອີຢິບ ດີໂມຕິກ

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
lo: ອີຢິບ ໄຮຣາຕິກ

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
lo: ອີຢິບ ໄຮໂຣກຣິຟິກ

note: Name for Elba
en: Elbasan
lo: ເອລບາຊານ

note: Name for Elym
en: Elymaic
lo: ເອລີເມອິກ

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
lo: ເອທິໂອປິກ (ກີເອຊ)

note: Name for Gara
en: Garay
lo: ກາເຣ

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
lo: ຄູຊູຣິ (ອາຊອມທາຣູລິ ແລະ ນຸສຄູຣິ)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli and Mtavruli)
lo: ຈໍເຈຍ (Mkhedruli ແລະ Mtavruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
lo: ກລາໂກລິຕິກ

note: Name for Gong
en: Gunjala Gondi
lo: ກຸນຈາລາ ກອນດີ

note: Name for Gonm
en: Masaram Gondi
lo: ມາຊາຣາມ ກອນດີ

note: Name for Goth
en: Gothic
lo: ໂກທິກ

note: Name for Gran
en: Grantha
lo: ກຣັນທາ

note: Name for Grek
en: Greek
lo: ເກຣັກ

note: Name for Gujr
en: Gujarati
lo: ກູຈາຣາຕີ

note: Name for Gukh
en: Gurung Khema
lo: ກູຣຸງ ເຄມາ

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
lo: ກູຣມູຄີ

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
lo: ຈີນ ກັບ ໂບໂປໂມໂຟ

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
lo: ຮັນກຶລ (ເກົາຫຼີ)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
lo: ຈີນ (ຮັນຈື, ຄັນຈິ, ຮັນຈາ)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
lo: ຮານູນູ

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
lo: ຈີນ (ຕົວຫຍໍ້)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
lo: ຈີນ (ຕົວເຕັມ)

note: Name for Hatr
en: Hatran
lo: ຮາຕຣັນ

note: Name for Hebr
en: Hebrew
lo: ຮີບຣູ

note: Name for Hira
en: Hiragana
lo: ຮິຣະກະນະ

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
lo: ອານາໂຕລຽນ ໄຮໂຣກຣິຟ

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
lo: ປາຮາວ ມົ້ງ

note: Name for Hmnp
en: Nyiakeng Puachue Hmong
lo: ເຍຍເກັງ ປົວຈູ ມົ້ງ

note: Name for Hntl
en: Han (Traditional variant) with Latin (alias for Hant + Latn)
lo: ຈີນ (ຕົວເຕັມ) ກັບ ລາຕິນ

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
lo: ຕົວອັກສອນຍີ່ປຸ່ນ (ຮິຣະກະນະ + ຄາຕະຄານະ)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
lo: ຮັງກາຣີເກົ່າ

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
lo: ອິນດູ (ຮາຣັບປັນ)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
lo: ອິຕາລີເກົ່າ

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
lo: ຈາໂມ (ສ່ວນປະກອບຂອງຮັນກຶລ)

note: Name for Java
en: Javanese
lo: ຊວາ

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
lo: ຍີ່ປຸ່ນ

note: Name for Jurc
en: Jurchen
lo: ເຈີເຊັນ

note: Name for Kali
en: Kayah Li
lo: ກາຍາ ລີ

note: Name for Kana
en: Katakana
lo: ຄາຕະຄານະ

note: Name for Kawi
en: Kawi
lo: ກາວີ

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
lo: ຄາໂຣຊທີ

note: Name for Khmr
en: Khmer
lo: ຂະແມ

note: Name for Khoj
en: Khojki
lo: ໂຄຈກີ

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
lo: ຄິຕານ (ຕົວໃຫຍ່)

note: Name for Kits
en: Khitan small script
lo: ຄິຕານ (ຕົວນ້ອຍ)

note: Name for Knda
en: Kannada
lo: ການນາດາ

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
lo: ເກົາຫຼີ

note: Name for Kpel
en: Kpelle
lo: ເຄປລີ

note: Name for Krai
en: Kirat Rai
lo: ຄິຣາດ ໄຣ

note: Name for Kthi
en: Kaithi
lo: ໄກທີ

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
lo: ໄທທຳ (ລ້ານນາ)

note: Name for Laoo
en: Lao
lo: ລາວ

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
lo: ລາຕິນ (ແບບ ຟຣາກເຕີ)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
lo: ລາຕິນ (ແບບ ເກລິກ)

note: Name for Latn
en: Latin
lo: ລາຕິນ

note: Name for Leke
en: Leke
lo: ເລເກ

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
lo: ລັບຈາ

note: Name for Limb
en: Limbu
lo: ລິມບູ

note: Name for Lina
en: Linear A
lo: ລີເນຍ A

note: Name for Linb
en: Linear B
lo: ລີເນຍ B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
lo: ລີຊູ

note: Name for Loma
en: Loma
lo: ໂລມາ

note: Name for Lyci
en: Lycian
lo: ໄລຊຽນ

note: Name for Lydi
en: Lydian
lo: ໄລດຽນ

note: Name for Mahj
en: Mahajani
lo: ມະຫາຈານີ

note: Name for Maka
en: Makasar
lo: ມາກາຊາ

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
lo: ແມນດາອິກ

note: Name for Mani
en: Manichaean
lo: ແມນິຄຽນ

note: Name for Marc
en: Marchen
lo: ມາເຊັນ

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
lo: ມາຢາ

note: Name for Medf
en: Medefaidrin (Oberi Okaime, Oberi Ɔkaimɛ)
lo: ເມເດໄຟດຣິນ

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
lo: ເມັນເດ

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
lo: ເມໂຣອິຕິກ (ຕົວຂຽນ)

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
lo: ເມໂຣອິຕິກ (ໄຮໂຣກຣິຟ)

note: Name for Mlym
en: Malayalam
lo: ມາລາຢາລຳ

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
lo: ໂມດີ

note: Name for Mong
en: Mongolian
lo: ມອງໂກເລຍ

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
lo: ມູນ

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
lo: ມຣູ

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
lo: ເມເຕ ມາເຢັກ

note: Name for Mult
en: Multani
lo: ມຸນຕານີ

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
lo: ມຽນມາ (ພະມ້າ)

note: Name for Nagm
en: Nag Mundari
lo: ນາກ ມຸນດາຣີ

note: Name for Nand
en: Nandinagari
lo: ນັນດິນາກາຣີ

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
lo: ອາຣັບເໜືອໂບຮານ

note: Name for Nbat
en: Nabataean
lo: ນາບາທຽນ

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
lo: ເນວາ

note: Name for Nkdb
en: Naxi Dongba (na²¹ɕi³³ to³³ba²¹, Nakhi Tomba)
lo: ນາຊີ ດົງບາ

note: Name for Nkgb
en: Naxi Geba (na²¹ɕi³³ gʌ²¹ba²¹, 'Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Nakhi Geba)
lo: ນາຊີ ເກບາ

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
lo: ເອັນໂກ

note: Name for Nshu
en: Nüshu
lo: ນູຊູ

note: Name for Ogam
en: Ogham
lo: ໂອກຳ

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
lo: ໂອລ ຈິກິ (ຊານຕາລີ)

note: Name for Onao
en: Ol Onal
lo: ໂອລ ໂອນາລ

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
lo: ເຕີກິກເກົ່າ

note: Name for Orya
en: Oriya (Odia)
lo: ໂອຣິຍາ (ໂອເດຍ)

note: Name for Osge
en: Osage
lo: ໂອເຊດ

note: Name for Osma
en: Osmanya
lo: ອອສມັນຢາ

note: Name for Ougr
en: Old Uyghur
lo: ອຸຍກູເກົ່າ

note: Name for Palm
en: Palmyrene
lo: ປາມີຣີນ

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
lo: ເປົາ ຈິນ ເຮົາ

note: Name for Pcun
en: Proto-Cuneiform
lo: ໂປຣໂຕ-ຄູນິຟອມ

note: Name for Pelm
en: Proto-Elamite
lo: ໂປຣໂຕ-ອີລາໄມ

note: Name for Perm
en: Old Permic
lo: ເປີມິກເກົ່າ

note: Name for Phag
en: Phags-pa
lo: ພັກສ-ປາ

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
lo: ປາລາວີ (ຈາລຶກ)

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
lo: ປາລາວີ (ເພງສວດ)

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
lo: ປາລາວີ (ໜັງສື)

note: Name for Phnx
en: Phoenician
lo: ຟີນິເຊຍ

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
lo: ຄລິງກອນ

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
lo: ມົ້ງ (ພໍລາດ)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
lo: ພາທຽນ (ຈາລຶກ)

note: Name for Psin
en: Proto-Sinaitic
lo: ໂປຣໂຕ-ໄຊນາອິກ

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
lo: ສະຫງວນໄວ້ໃຊ້ສ່ວນຕົວ (ເລີ່ມຕົ້ນ)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
lo: ສະຫງວນໄວ້ໃຊ້ສ່ວນຕົວ (ສິ້ນສຸດ)

note: Name for Ranj
en: Ranjana
lo: ລັນຈານາ

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
lo: ເຣຈັງ

note: Name for Rohg
en: Hanifi Rohingya
lo: ໂຣຮິງຢາ

note: Name for Roro
en: Rongorongo
lo: ຣອງໂກຣອງໂກ

note: Name for Runr
en: Runic
lo: ຣູນິກ

note: Name for Samr
en: Samaritan
lo: ຊາມາຣິຕັນ

note: Name for Sara
en: Sarati
lo: ຊາຣາຕິ

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
lo: ອາຣັບໃຕ້ໂບຮານ

note: Name for Saur
en: Saurashtra
lo: ເຊົາຣາສຕຣາ

note: Name for Seal
en: (Small) Seal
lo: ຊີລ (ຕົວປະທັບ)

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
lo: ພາສາມື (SignWriting)

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
lo: ຊາຫວຽນ

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
lo: ຊາຣາດາ

note: Name for Shui
en: Shuishu
lo: ຊຸຍຊູ

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
lo: ສິດທາມ

note: Name for Sidt
en: Sidetic
lo: ໄຊເດຕິກ

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
lo: ສິນທິ

note: Name for Sinh
en: Sinhala
lo: ສິງຫົນ

note: Name for Sogd
en: Sogdian
lo: ຊອກດຽນ

note: Name for Sogo
en: Old Sogdian
lo: ຊອກດຽນເກົ່າ

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
lo: ໂຊຣາ ສົມເປັງ

note: Name for Soyo
en: Soyombo
lo: ໂຊຢອມໂບ

note: Name for Sund
en: Sundanese
lo: ຊຸນດາ

note: Name for Sunu
en: Sunuwar
lo: ຊູນູວາ

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
lo: ໄຊໂລຕິ ນາກຣີ

note: Name for Syrc
en: Syriac
lo: ຊີຣິແອກ

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
lo: ຊີຣິແອກ (ເອສຕຣັງເກໂລ)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
lo: ຊີຣິແອກ (ຕາເວັນຕົກ)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
lo: ຊີຣິແອກ (ຕາເວັນອອກ)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
lo: ຕາກບານວາ

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
lo: ທາຄຣີ

note: Name for Tale
en: Tai Le
lo: ໄທເລ

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
lo: ໄທລື້ໃໝ່

note: Name for Taml
en: Tamil
lo: ທະມິນ

note: Name for Tang
en: Tangut
lo: ຕັງກຸດ

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
lo: ໄທຫວຽດ

note: Name for Tayo
en: Tai Yo
lo: ໄທໂຢ

note: Name for Telu
en: Telugu
lo: ເຕລູກູ

note: Name for Teng
en: Tengwar
lo: ເທັງກວາ

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
lo: ທິຟິນາກ

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
lo: ຕາກາລັອກ

note: Name for Thaa
en: Thaana
lo: ທານາ

note: Name for Thai
en: Thai
lo: ໄທ

note: Name for Tibt
en: Tibetan
lo: ທິເບດ

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
lo: ເທີຮູຕາ

note: Name for Tnsa
en: Tangsa
lo: ຕັງຊາ

note: Name for Todr
en: Todhri
lo: ໂຕດຣີ

note: Name for Tols
en: Tolong Siki
lo: ໂຕລອງ ສິກິ

note: Name for Toto
en: Toto
lo: ໂຕໂຕ

note: Name for Tutg
en: Tulu-Tigalari
lo: ຕູລູ-ຕິກາລາຣີ

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
lo: ຢູກາຣິຕິກ

note: Name for Vaii
en: Vai
lo: ວາຍ

note: Name for Visp
en: Visible Speech
lo: ວິຊິເບີນສະປີດ

note: Name for Vith
en: Vithkuqi
lo: ວິທຄູກີ

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
lo: ວາຣັງ ຊິຕິ

note: Name for Wcho
en: Wancho
lo: ວັນໂຈ

note: Name for Wole
en: Woleai
lo: ໂວເລອາ

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
lo: ເປີເຊຍເກົ່າ

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
lo: ຄູນິຟອມ

note: Name for Yezi
en: Yezidi
lo: ເຢຊີດິ

note: Name for Yiii
en: Yi
lo: ຢີ

note: Name for Zanb
en: Zanabazar Square (Zanabazarin Dörböljin Useg, Xewtee Dörböljin Bicig, Horizontal Square Script)
lo: ຊານາບາຊາ

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
lo: ລະຫັດສຳລັບອັກສອນທີ່ສືບທອດມາ

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
lo: ເຄື່ອງໝາຍຄະນິດສາດ

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
lo: ສັນຍາລັກ (ແບບອີໂມຈິ)

note: Name for Zsym
en: Symbols
lo: ສັນຍາລັກ

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
lo: ລະຫັດສຳລັບເອກະສານທີ່ບໍ່ໄດ້ຂຽນ

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
lo: ລະຫັດສຳລັບອັກສອນທີ່ບໍ່ໄດ້ກຳນົດ

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
lo: ລະຫັດສຳລັບອັກສອນທີ່ບໍ່ມີລະຫັດ
