iso_15924 - en to nl translation catalogue (107 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
nl: Kaukasisch Albanees

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
nl: Ahom; Tai Ahom

note: Name for Arab
en: Arabic
nl: Arabisch

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
nl: Arabisch (Nastaliqvariant)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
nl: Rijksaramees

note: Name for Armn
en: Armenian
nl: Armeens

note: Name for Avst
en: Avestan
nl: Avestaans

note: Name for Bali
en: Balinese
nl: Balinees

note: Name for Blis
en: Blissymbols
nl: Blissymbolen

note: Name for Bugi
en: Buginese
nl: Buginees

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
nl: Verenigde Canadese Aboriginalsymbolen

note: Name for Cari
en: Carian
nl: Carisch

note: Name for Copt
en: Coptic
nl: Koptisch

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
nl: Cyrillisch (Oudkerkslavische variant)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
nl: Devanagari; Nagari

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
nl: Deseret; Mormoons

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
nl: Duployan stenografie

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
nl: Egyptisch Demotisch

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
nl: Egyptisch hiëratisch

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
nl: Egyptische hiërogliefen

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
nl: Ethiopisch; Ge'ez

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
nl: Khutsuri (Asomtavruli en Nuskhuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
nl: Glagolitisch

note: Name for Goth
en: Gothic
nl: Gothisch

note: Name for Grek
en: Greek
nl: Grieks

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
nl: Han met Bopomofo

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
nl: Hangul; Hangŭl; Hangeul

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
nl: Hanunoo; Hanunóo

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
nl: Han (vereenvoudigde variant)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
nl: Han (traditionele variant)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
nl: Hebreeuws

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
nl: Anatolische hiërogliefen (Luwische hiërogliefen en Hettitische hiërogliefen)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
nl: Japanse lettergrepen (alias voor Hiragana en Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
nl: Oud-Hongaars (Hongaarse runen)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
nl: Indus; Harappan

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
nl: Oud-Italiaans (Etruskisch, Oskisch en meer)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
nl: Jamo (alias voor subset Jamo van Hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
nl: Javaans

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
nl: Japans (alias voor Han, Hiragana en Katakana)

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
nl: Khitan grote letters

note: Name for Kits
en: Khitan small script
nl: Khitan kleine letters

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
nl: Koreaans (alias voor Hangul en Han)

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
nl: Noordelijk Thai; Lanna

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
nl: Latijn (Frakturvariant)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
nl: Latijn (Gaelicvariant)

note: Name for Latn
en: Latin
nl: Latijn

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
nl: Lepcha; Róng

note: Name for Lina
en: Linear A
nl: Lineair A

note: Name for Linb
en: Linear B
nl: Lineair B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
nl: Lisu; Fraser

note: Name for Lyci
en: Lycian
nl: Lycisch

note: Name for Lydi
en: Lydian
nl: Lydisch

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
nl: Mandaeans

note: Name for Mani
en: Manichaean
nl: Manichaeans

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
nl: Mayahiërogliefen

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
nl: Meroïtisch cursief

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
nl: Meroïtische hiërogliefen

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
nl: Modi

note: Name for Mong
en: Mongolian
nl: Mongools

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
nl: Moon (Mooncode, Moonschrift en Moontype)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
nl: Mro; Mru

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
nl: Meitei Mayek; Meithei Mayek; Meetei Mayek

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
nl: Birmaans; Birmees

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
nl: Oud-Noord-Arabisch

note: Name for Nbat
en: Nabataean
nl: Nabatees

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
nl: Newaars; Newari; Nepalees

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
nl: N'Ko

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
nl: Ol Chiki; Ol Cemet'; Ol; Santali

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
nl: Oud-Turks; Orkhon runen

note: Name for Palm
en: Palmyrene
nl: Palmyreens

note: Name for Perm
en: Old Permic
nl: Oud-Permisch

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
nl: Inscriptie Pahlavi

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
nl: Psalmen Pahlavi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
nl: Fenicisch

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
nl: Inscriptie Parthian

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
nl: Gereserveerd voor privégebruik (begin)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
nl: Gereserveerd voor privégebruik (einde)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
nl: Rejang; Redjang; Kaganga

note: Name for Runr
en: Runic
nl: Runen

note: Name for Samr
en: Samaritan
nl: Samaritaans

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
nl: Oud-Zuid-Arabisch

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
nl: Sharada

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
nl: Siddham; Siddhamatrika; Kutila

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
nl: Khudawadi; Sindhi

note: Name for Sund
en: Sundanese
nl: Soendanees

note: Name for Syrc
en: Syriac
nl: Syrisch

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
nl: Syrisch (Estrangelovariant)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
nl: Syrisch (westerse variant)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
nl: Syrisch (oosterse variant)

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
nl: Takri; Tankri

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
nl: Nieuw Tai Lue

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
nl: Tifinagh (Berbers)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
nl: Tagalog; Baybayin

note: Name for Thai
en: Thai
nl: Thais

note: Name for Tibt
en: Tibetan
nl: Tibetaans

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
nl: Ugaritisch

note: Name for Visp
en: Visible Speech
nl: Zichtbare spraak

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
nl: Oud-Perzisch

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
nl: Spijkerschrift, Soemerisch-Akkadisch

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
nl: Code voor overgeërfd schrift

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
nl: Wiskundige notatie

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
nl: Symbolen (emojivariant)

note: Name for Zsym
en: Symbols
nl: Symbolen

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
nl: Code voor ongeschreven documenten

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
nl: Code voor onbepaald schrift

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
nl: Code voor niet-gecodeerd schrift
