iso_15924 - en to ro translation catalogue (225 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
ro: adlam

note: Name for Afak
en: Afaka
ro: afaka

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
ro: albaneză caucaziană

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
ro: ahom, tai ahom

note: Name for Arab
en: Arabic
ro: arabă

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
ro: arabă (varianta nastaliq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
ro: aramaică imperială

note: Name for Armn
en: Armenian
ro: armeană

note: Name for Avst
en: Avestan
ro: avestană

note: Name for Bali
en: Balinese
ro: balineză

note: Name for Bamu
en: Bamum
ro: bamum

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
ro: alfabetul bassa (vah bassa)

note: Name for Batk
en: Batak
ro: batak

note: Name for Beng
en: Bengali (Bangla)
ro: bengali (bangla)

note: Name for Berf
en: Beria Erfe
ro: beria erfe

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
ro: bhaiksuki

note: Name for Blis
en: Blissymbols
ro: simboluri bliss

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
ro: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
ro: brahmi

note: Name for Brai
en: Braille
ro: braille

note: Name for Bugi
en: Buginese
ro: bugineză

note: Name for Buhd
en: Buhid
ro: buhid

note: Name for Cakm
en: Chakma
ro: chakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ro: silabare aborigene canadiene unificate

note: Name for Cari
en: Carian
ro: cariană

note: Name for Cham
en: Cham
ro: cham

note: Name for Cher
en: Cherokee
ro: cherokee

note: Name for Chrs
en: Chorasmian
ro: chorasmiană

note: Name for Cirt
en: Cirth
ro: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
ro: coptă

note: Name for Cpmn
en: Cypro-Minoan
ro: cipro-minoică

note: Name for Cprt
en: Cypriot syllabary
ro: silabară cipriotă

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
ro: chirilică

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
ro: chirilică (varianta slavonă bisericească veche)

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
ro: devanagari (nagari)

note: Name for Diak
en: Dives Akuru
ro: dives akuru

note: Name for Dogr
en: Dogra
ro: dogra

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
ro: deseretă (mormonă)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
ro: duploiană abreviată, duploiană stenografie

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
ro: demotică egipteană

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
ro: hieratică egipteană

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ro: hieroglife egiptene

note: Name for Elba
en: Elbasan
ro: elbasană

note: Name for Elym
en: Elymaic
ro: elimaic

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
ro: etiopiană (gî'îz)

note: Name for Gara
en: Garay
ro: garay

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
ro: khutsuri (asomtavruli și nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli and Mtavruli)
ro: georgiană (mkhedruli și mtavruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
ro: glagolitică

note: Name for Gong
en: Gunjala Gondi
ro: gunjala gondi

note: Name for Gonm
en: Masaram Gondi
ro: masaram gondi

note: Name for Goth
en: Gothic
ro: gotică

note: Name for Gran
en: Grantha
ro: grantha

note: Name for Grek
en: Greek
ro: greacă

note: Name for Gujr
en: Gujarati
ro: gujarati

note: Name for Gukh
en: Gurung Khema
ro: gurung khema

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
ro: gurmukhi

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
ro: han cu bopomofo (alias pentru han + bopomofo)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
ro: hangul (hangŭl, hangeul)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
ro: han (hanzi, kanji, hanja)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
ro: hanunoo (hanunóo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
ro: han (varianta simplificată)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
ro: han (varianta tradițională)

note: Name for Hatr
en: Hatran
ro: hatran

note: Name for Hebr
en: Hebrew
ro: ebraică

note: Name for Hira
en: Hiragana
ro: hiragana

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
ro: hieroglife anatoliene (hieroglife luwiene, hieroglife hitite)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
ro: pahawh hmong

note: Name for Hmnp
en: Nyiakeng Puachue Hmong
ro: nyiakeng puachue hmong

note: Name for Hntl
en: Han (Traditional variant) with Latin (alias for Hant + Latn)
ro: Han (varianta tradițională) cu latină (alias pentru Hant + Latn)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
ro: silabare japoneze (alias pentru hiragana + katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
ro: maghiară veche (maghiară runică)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
ro: scrierea indu (harappă)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ro: italiană veche (etruscă, oscană, etc.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
ro: jamo (pseudonim pentru subansamblul jamo din hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
ro: javaneză

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
ro: japoneză (alias pentru han + hiragana + katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
ro: jurchenă

note: Name for Kali
en: Kayah Li
ro: kayah li

note: Name for Kana
en: Katakana
ro: katakana

note: Name for Kawi
en: Kawi
ro: kawi

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
ro: kharoshthi

note: Name for Khmr
en: Khmer
ro: khmeră

note: Name for Khoj
en: Khojki
ro: khojki

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
ro: khitan scris mare

note: Name for Kits
en: Khitan small script
ro: khitan scris mic

note: Name for Knda
en: Kannada
ro: kannada

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
ro: koreană (alias pentru hangul + han)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
ro: kpelenă

note: Name for Krai
en: Kirat Rai
ro: kirat rai

note: Name for Kthi
en: Kaithi
ro: kaithi

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
ro: tai tham (lanna)

note: Name for Laoo
en: Lao
ro: laoțiană

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
ro: latină (varianta fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
ro: latină (variantă galică)

note: Name for Latn
en: Latin
ro: latină

note: Name for Leke
en: Leke
ro: leke

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
ro: lepcha (róng)

note: Name for Limb
en: Limbu
ro: limbu

note: Name for Lina
en: Linear A
ro: liniar A

note: Name for Linb
en: Linear B
ro: liniar B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
ro: lisu (Fraser)

note: Name for Loma
en: Loma
ro: loma

note: Name for Lyci
en: Lycian
ro: lyciană

note: Name for Lydi
en: Lydian
ro: lidiană

note: Name for Mahj
en: Mahajani
ro: mahajani

note: Name for Maka
en: Makasar
ro: makasar

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
ro: mandaică, mandaeană

note: Name for Mani
en: Manichaean
ro: maniciană

note: Name for Marc
en: Marchen
ro: marchen

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
ro: hieroglife maiașe

note: Name for Medf
en: Medefaidrin (Oberi Okaime, Oberi Ɔkaimɛ)
ro: medefaidrin (oberi okaime, oberi ɔkaimɛ)

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
ro: mende kikakui

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
ro: meroitică cursivă

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
ro: hieroglife meroitice

note: Name for Mlym
en: Malayalam
ro: malaialamă

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
ro: modi, moḍī

note: Name for Mong
en: Mongolian
ro: mongolă

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
ro: moon (cod moon, scriere moon, caractere moon)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
ro: mro, mru

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
ro: meitei mayek (meithei, meetei)

note: Name for Mult
en: Multani
ro: multani

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
ro: myanmar (birmaneză)

note: Name for Nagm
en: Nag Mundari
ro: nag mundari

note: Name for Nand
en: Nandinagari
ro: nandinagari

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
ro: arabă-nordică veche (arabă-nordică antică)

note: Name for Nbat
en: Nabataean
ro: nabateană

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
ro: newa, newar, newari, nepāla lipi (nepaleză)

note: Name for Nkdb
en: Naxi Dongba (na²¹ɕi³³ to³³ba²¹, Nakhi Tomba)
ro: naxi dongba (na²¹ɕi³³ to³³ba²¹, nakhi tomba)

note: Name for Nkgb
en: Naxi Geba (na²¹ɕi³³ gʌ²¹ba²¹, 'Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Nakhi Geba)
ro: naxi geba (na²¹ɕi³³ gʌ²¹ba²¹, 'na-'khi ²ggŏ-¹baw, nakhi geba)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
ro: n’ko

note: Name for Nshu
en: Nüshu
ro: nüshu

note: Name for Ogam
en: Ogham
ro: ogham

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
ro: ol chiki (ol cemet’, ol, santali)

note: Name for Onao
en: Ol Onal
ro: ol onal

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
ro: turcă veche, orhon runic

note: Name for Orya
en: Oriya (Odia)
ro: oria (odiya)

note: Name for Osge
en: Osage
ro: osage

note: Name for Osma
en: Osmanya
ro: osmanya

note: Name for Ougr
en: Old Uyghur
ro: uigură veche

note: Name for Palm
en: Palmyrene
ro: palmyrene

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
ro: pau cin hau

note: Name for Pcun
en: Proto-Cuneiform
ro: proto-cuneiformă

note: Name for Pelm
en: Proto-Elamite
ro: proto-elamită

note: Name for Perm
en: Old Permic
ro: permică veche

note: Name for Phag
en: Phags-pa
ro: phags-pa

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
ro: pahlavi inscripțională

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
ro: psalter pahlavi

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
ro: pahlavi carte

note: Name for Phnx
en: Phoenician
ro: feniciană

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
ro: klingoniană (KLI pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
ro: miao pollard)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
ro: parthian inscripțională

note: Name for Psin
en: Proto-Sinaitic
ro: proto-sinaitică

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
ro: rezervat pentru utilizare privată (început)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
ro: rezervat pentru utilizare privată (sfârșit)

note: Name for Ranj
en: Ranjana
ro: ranjana

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
ro: rejang (redjang,kaganga)

note: Name for Rohg
en: Hanifi Rohingya
ro: hanifi

note: Name for Roro
en: Rongorongo
ro: rongorongo

note: Name for Runr
en: Runic
ro: runică

note: Name for Samr
en: Samaritan
ro: samariteană

note: Name for Sara
en: Sarati
ro: sarati

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
ro: arabă-sudică veche

note: Name for Saur
en: Saurashtra
ro: saurashtra

note: Name for Seal
en: (Small) Seal
ro: micul sigiliu

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
ro: SignWriting (scrierea de semne)

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
ro: shavian (shaw)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
ro: sharada, śāradā

note: Name for Shui
en: Shuishu
ro: shuishu (sui)

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
ro: siddham, siddhamātṛkā

note: Name for Sidt
en: Sidetic
ro: sidetică

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
ro: khudawadi, sindhi

note: Name for Sinh
en: Sinhala
ro: singaleză

note: Name for Sogd
en: Sogdian
ro: sogdiană

note: Name for Sogo
en: Old Sogdian
ro: sogdiană veche

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
ro: sora sompeng

note: Name for Soyo
en: Soyombo
ro: soyombo

note: Name for Sund
en: Sundanese
ro: sudaneză

note: Name for Sunu
en: Sunuwar
ro: sunuwar

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
ro: syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
ro: siriană

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
ro: siriană (varianta Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
ro: siriană (varianta vestică)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
ro: siriană (varianta estică)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
ro: tagbanwa

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
ro: takri, tākrī, tāṅkrī

note: Name for Tale
en: Tai Le
ro: tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
ro: noul tai lue

note: Name for Taml
en: Tamil
ro: tamilă

note: Name for Tang
en: Tangut
ro: tangut

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
ro: tai viet

note: Name for Tayo
en: Tai Yo
ro: tai yo

note: Name for Telu
en: Telugu
ro: telugă

note: Name for Teng
en: Tengwar
ro: tengwar

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
ro: tifinagh (berberă)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
ro: tagalog (baybayin, alibata)

note: Name for Thaa
en: Thaana
ro: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
ro: thailandeză

note: Name for Tibt
en: Tibetan
ro: tibetană

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
ro: tirhuta

note: Name for Tnsa
en: Tangsa
ro: tangsa

note: Name for Todr
en: Todhri
ro: todhri

note: Name for Tols
en: Tolong Siki
ro: tolong siki

note: Name for Toto
en: Toto
ro: toto

note: Name for Tutg
en: Tulu-Tigalari
ro: tulu-tigalari

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
ro: ugaritică

note: Name for Vaii
en: Vai
ro: vai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
ro: vorbire vizibilă

note: Name for Vith
en: Vithkuqi
ro: vithkuqi

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
ro: warang citi (varang kshiti)

note: Name for Wcho
en: Wancho
ro: wancho

note: Name for Wole
en: Woleai
ro: woleai

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
ro: persană veche

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
ro: cuneiformă, sumero-acadiană

note: Name for Yezi
en: Yezidi
ro: yezidi

note: Name for Yiii
en: Yi
ro: yi

note: Name for Zanb
en: Zanabazar Square (Zanabazarin Dörböljin Useg, Xewtee Dörböljin Bicig, Horizontal Square Script)
ro: zanabazar pătrat (scriere cu pătrate orizontale)

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
ro: cod pentru scriere moștenită

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
ro: notație matematică

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
ro: simboluri (varianta emoji)

note: Name for Zsym
en: Symbols
ro: simboluri

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
ro: cod pentru documente nescrise

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
ro: code pentru sisteme de scriere nedeterminate

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
ro: cod pentru sisteme de scriere necodificate
