iso_15924 - en to sk translation catalogue (28 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
sk: arabské

note: Name for Armn
en: Armenian
sk: arménske

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
sk: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
sk: brahmické

note: Name for Brai
en: Braille
sk: braillovo

note: Name for Cher
en: Cherokee
sk: čerokí

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
sk: cyrilské

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
sk: egyptské demotické

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
sk: egyptské hieratické

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
sk: Egyptské hieroglyfické

note: Name for Glag
en: Glagolitic
sk: hlaholika

note: Name for Grek
en: Greek
sk: grécke

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
sk: hangul (hangül)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
sk: hebrejské

note: Name for Hira
en: Hiragana
sk: hiragana

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
sk: japonské (alias pre han + hiragana + katakana)

note: Name for Kana
en: Katakana
sk: katakana

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
sk: kórejské (alias pre hangul + han)

note: Name for Latn
en: Latin
sk: latinské

note: Name for Lina
en: Linear A
sk: lineárne písmo A

note: Name for Linb
en: Linear B
sk: lineárne písmo B

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
sk: mayské hieroglyfické

note: Name for Phnx
en: Phoenician
sk: fénické

note: Name for Roro
en: Rongorongo
sk: rongorongo

note: Name for Thaa
en: Thaana
sk: tána

note: Name for Thai
en: Thai
sk: thajské

note: Name for Tibt
en: Tibetan
sk: tibetské

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
sk: ugaritské klinové
