iso_15924 - en to tr translation catalogue (105 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
tr: Kafkas Arnavutçası

note: Name for Arab
en: Arabic
tr: Arapça

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
tr: Nastalik Arapça

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
tr: İmparatorluk Aramicesi

note: Name for Armn
en: Armenian
tr: Ermenice

note: Name for Avst
en: Avestan
tr: Avestçe

note: Name for Bali
en: Balinese
tr: Balice

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
tr: Baiksuki

note: Name for Blis
en: Blissymbols
tr: Blis Sembolleri

note: Name for Bugi
en: Buginese
tr: Bugice

note: Name for Cakm
en: Chakma
tr: Çakma

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
tr: UCAS

note: Name for Cari
en: Carian
tr: Karya dili

note: Name for Cham
en: Cham
tr: Çam dili

note: Name for Cher
en: Cherokee
tr: Çerokice

note: Name for Cirt
en: Cirth
tr: Kirt

note: Name for Copt
en: Coptic
tr: Kıptice

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
tr: Kiril

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
tr: Eski Kilise Slav Kirilcesi

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
tr: Duployan kısaltması, Duployan stenografisi

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
tr: Mısır Yazısı - Demotik

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
tr: Mısır Yazısı - Hiyeratik

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
tr: Mısır Yazısı - Hiyeroglif

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
tr: Etiyopyaca (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
tr: Hutsuri (Asomtavruli ve Nushuri)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
tr: Glagolit

note: Name for Goth
en: Gothic
tr: Gotik

note: Name for Grek
en: Greek
tr: Yunan

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
tr: Bopomofo ile Han (Han + Bopomofo'nun diğer adı)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
tr: Basitleştirilmiş Han

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
tr: Geleneksel Han

note: Name for Hebr
en: Hebrew
tr: İbranice

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
tr: Anadolu Hiyeroglifleri (Luvi Hiyeroglifleri, Hitit Hiyeroglifleri)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
tr: Japon heceleri (Hiragana + Katakana'nın diğer adı)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
tr: Eski Macarca (Macar Runik)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
tr: İndus (Harappan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
tr: Eski İtalik (Etrüsk, Oscan, vb.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
tr: Jamo (Hangul'un Jamo alt kümesinin diğer adı)

note: Name for Java
en: Javanese
tr: Java dili

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
tr: Japonca (Han + Hiragana + Katakana'nın diğer adı)

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
tr: Karoşti

note: Name for Khmr
en: Khmer
tr: Kmer

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
tr: Kitan büyük alfabe

note: Name for Kits
en: Khitan small script
tr: Kitan küçük alfabe

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
tr: Korece (Hangul + Han'ın diğer ismi)

note: Name for Kthi
en: Kaithi
tr: Kaiti

note: Name for Laoo
en: Lao
tr: Laoca

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
tr: Fraktur Latince

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
tr: Gal Latincesi

note: Name for Latn
en: Latin
tr: Latince

note: Name for Lina
en: Linear A
tr: Doğrusal A

note: Name for Linb
en: Linear B
tr: Doğrusal B

note: Name for Lyci
en: Lycian
tr: Likya Dili

note: Name for Lydi
en: Lydian
tr: Lidya dili

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
tr: Mandaik, Mandaca

note: Name for Mani
en: Manichaean
tr: Manişeist

note: Name for Marc
en: Marchen
tr: Marçen

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
tr: Maya Hiyeroglifleri

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
tr: Meroitik El Yazısı

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
tr: Meroitik Hiyeroglifler

note: Name for Mong
en: Mongolian
tr: Moğolca

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
tr: Ay (Ay kodu, Ay alfabesi, Ay tipi)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
tr: Myanmar (Burma)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
tr: Eski Kuzey Arapçası

note: Name for Nbat
en: Nabataean
tr: Nebatice

note: Name for Nshu
en: Nüshu
tr: Nüşu

note: Name for Ogam
en: Ogham
tr: Oğam

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
tr: Eski Türkçe, Orhun Runik

note: Name for Osma
en: Osmanya
tr: Osmanyaca

note: Name for Perm
en: Old Permic
tr: Eski Permic

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
tr: Pehlevi Yazıt alfabesi

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
tr: Psalter Pehlevi

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
tr: Kitabi Pehlevi

note: Name for Phnx
en: Phoenician
tr: Fenike dili

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
tr: Parthian Yazıt alfabesi

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
tr: Özel kullanım için rezerve (başlangıç)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
tr: Özel kullanım için rezerve (son)

note: Name for Runr
en: Runic
tr: Runik

note: Name for Samr
en: Samaritan
tr: Samiri İbranicesi

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
tr: Eski Güney Arapça

note: Name for Saur
en: Saurashtra
tr: Sauraştra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
tr: İşaret Dili Yazımı

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
tr: Şavi (Şou)

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
tr: Hüdavadi, Sindhi

note: Name for Sund
en: Sundanese
tr: Sundaca

note: Name for Syrc
en: Syriac
tr: Süryanice

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
tr: Estrangelo Süryanicesi

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
tr: Batı Süryanicesi

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
tr: Doğu Süryanicesi

note: Name for Taml
en: Tamil
tr: Tamilce

note: Name for Thai
en: Thai
tr: Tayca

note: Name for Tibt
en: Tibetan
tr: Tibetçe

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
tr: Ugaritçe

note: Name for Visp
en: Visible Speech
tr: Görünür Konuşma

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
tr: Varang Şiti (Varang Kşiti)

note: Name for Wole
en: Woleai
tr: Voleai

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
tr: Eski Farsça

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
tr: Sümer-Akad Çivi Yazısı

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
tr: Kalıtsal alfabe kodları

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
tr: Matematiksel gösterim

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
tr: Emoji Sembolleri

note: Name for Zsym
en: Symbols
tr: Semboller

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
tr: Yazılı olmayan belgeler için kod

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
tr: Belirlenemeyen alfabe kodları

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
tr: Kodlanmamış alfabe kodları
