iso_3166-1 - en to cs translation catalogue (363 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
cs: Afghánistánská islámská republika

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
cs: Angolská republika

note: Name for ALA
en: Åland Islands
cs: Ålandské ostrovy

note: Name for ALB
en: Albania
cs: Albánie

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
cs: Albánská republika

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
cs: Andorrské knížectví

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
cs: Argentinská republika

note: Name for ARM
en: Armenia
cs: Arménie

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
cs: Arménská republika

note: Name for ASM
en: American Samoa
cs: Americká Samoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
cs: Antarktida

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní území

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
cs: Austrálie

note: Name for AUT
en: Austria
cs: Rakousko

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
cs: Rakouská republika

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
cs: Ázerbájdžánská republika

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
cs: Burundská republika

note: Name for BEL
en: Belgium
cs: Belgie

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
cs: Belgické království

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
cs: Beninská republika

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
cs: Bonaire, Svatý Eustach a Saba

note: Name for BGD
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
cs: Bangladéšská lidová republika

note: Name for BGR
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
cs: Bulharská republika

note: Name for BHR
en: Bahrain
cs: Bahrajn

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
cs: Bahrajnské království

note: Name for BHS
en: Bahamas
cs: Bahamy

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
cs: Bahamské společenství

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
cs: Republika Bosna a Hercegovina

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
cs: Svatý Bartoloměj

note: Name for BLR
en: Belarus
cs: Bělorusko

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
cs: Běloruská republika

note: Name for BMU
en: Bermuda
cs: Bermudy

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
cs: Mnohonárodní stát Bolívie

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
cs: Mnohonárodní stát Bolívie

note: Common name for BOL
en: Bolivia
cs: Bolívie

note: Name for BRA
en: Brazil
cs: Brazílie

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
cs: Brazilská federativní republika

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
cs: Brunej

note: Name for BTN
en: Bhutan
cs: Bhútán

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
cs: Bhútánské království

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
cs: Botswanská republika

note: Name for CAF
en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

note: Name for CAN
en: Canada
cs: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové ostrovy

note: Name for CHE
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
cs: Švýcarská konfederace

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
cs: Chilská republika

note: Name for CHN
en: China
cs: Čína

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
cs: Čínská lidová republika

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
cs: Republika Pobřeží slonoviny

note: Name for CMR
en: Cameroon
cs: Kamerun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
cs: Kamerunská republika

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
cs: Konžská demokratická republika

note: Name for COG
en: Congo
cs: Kongo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
cs: Konžská republika

note: Name for COK
en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

note: Name for COL
en: Colombia
cs: Kolumbie

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
cs: Kolumbijská republika

note: Name for COM
en: Comoros
cs: Komory

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
cs: Komorský svaz

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
cs: Kapverdské ostrovy

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
cs: Kapverdská republika

note: Name for CRI
en: Costa Rica
cs: Kostarika

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
cs: Kostarická republika

note: Name for CUB
en: Cuba
cs: Kuba

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
cs: Kubánská republika

note: Name for CXR
en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

note: Name for CYP
en: Cyprus
cs: Kypr

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
cs: Kyperská republika

note: Name for CZE
en: Czechia
cs: Česko

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
cs: Česká republika

note: Name for DEU
en: Germany
cs: Německo

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
cs: Spolková republika Německo

note: Name for DJI
en: Djibouti
cs: Džibutsko

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
cs: Džibutská republika

note: Name for DMA
en: Dominica
cs: Dominika

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
cs: Dominické společenství

note: Name for DNK
en: Denmark
cs: Dánsko

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
cs: Dánské království

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

note: Name for DZA
en: Algeria
cs: Alžírsko

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
cs: Alžírská lidová demokratická republika

note: Name for ECU
en: Ecuador
cs: Ekvádor

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
cs: Ekvádoská republika

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
cs: Egyptská arabská republika

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
cs: Stát Eritrea

note: Name for ESH
en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

note: Name for ESP
en: Spain
cs: Španělsko

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
cs: Španělské království

note: Name for EST
en: Estonia
cs: Estonsko

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
cs: Estonská republika

note: Name for ETH
en: Ethiopia
cs: Etiopie

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
cs: Etiopská federativní demokratická republika

note: Name for FIN
en: Finland
cs: Finsko

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
cs: Finská republika

note: Name for FJI
en: Fiji
cs: Fidži

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
cs: Fidžijská republika

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Falkandské ostrovy (Malvíny)

note: Name for FRA
en: France
cs: Francie

note: Official name for FRA
en: French Republic
cs: Francouzská republika

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
cs: Mikronésie, federativní státy

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
cs: Federativní státy Mikronésie

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
cs: Gabonská republika

note: Name for GBR
en: United Kingdom
cs: Spojené království

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
cs: Spojené království Velké Británie a Severního Irska

note: Name for GEO
en: Georgia
cs: Gruzie

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
cs: Ghanská republika

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
cs: Guinejská republika

note: Name for GMB
en: Gambia
cs: Gambie

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
cs: Gambijská republika

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
cs: Republika Guinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
cs: Republika Rovníková Guinea

note: Name for GRC
en: Greece
cs: Řecko

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
cs: Řecká republika

note: Name for GRL
en: Greenland
cs: Grónsko

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
cs: Guatemalská republika

note: Name for GUF
en: French Guiana
cs: Francouzská Guayana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
cs: Guyanská republika

note: Name for HKG
en: Hong Kong
cs: Hongkong

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
cs: Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Heardův a McDonaldovy ostrovy

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
cs: Honduraská republika

note: Name for HRV
en: Croatia
cs: Chorvatsko

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
cs: Chorvatská republika

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
cs: Haitská republika

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
cs: Maďarsko

note: Name for IDN
en: Indonesia
cs: Indonésie

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
cs: Indonéská republika

note: Name for IMN
en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

note: Name for IND
en: India
cs: Indie

note: Official name for IND
en: Republic of India
cs: Indická republika

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

note: Name for IRL
en: Ireland
cs: Irsko

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
cs: Írán, islámská republika

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
cs: Íránská islámská republika

note: Common name for IRN
en: Iran
cs: Írán

note: Name for IRQ
en: Iraq
cs: Irák

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
cs: Irácká republika

note: Name for ISL
en: Iceland
cs: Island

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
cs: Islandská republika

note: Name for ISR
en: Israel
cs: Izrael

note: Official name for ISR
en: State of Israel
cs: Stát Izrael

note: Name for ITA
en: Italy
cs: Itálie

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
cs: Italská republika

note: Name for JAM
en: Jamaica
cs: Jamajka

note: Name for JOR
en: Jordan
cs: Jordánsko

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
cs: Jordánské hášimovské království

note: Name for JPN
en: Japan
cs: Japonsko

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
cs: Kazachstánská republika

note: Name for KEN
en: Kenya
cs: Keňa

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
cs: Keňská republika

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
cs: Kyrgyzská republika

note: Name for KHM
en: Cambodia
cs: Kambodža

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
cs: Kambodžské království

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
cs: Kiribatská republika

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
cs: Korea, republika

note: Common name for KOR
en: South Korea
cs: Jižní Korea

note: Name for KWT
en: Kuwait
cs: Kuvajt

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
cs: Stát Kuvajt

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
cs: Laoská lidově demokratická republika

note: Name for LBN
en: Lebanon
cs: Libanon

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
cs: Libanonská republika

note: Name for LBR
en: Liberia
cs: Libérie

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
cs: Liberijská republika

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
cs: Libye

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
cs: Lichtenštejnské knížectví

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
cs: Šrí Lanka

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
cs: Šrílanská demokratická socialistická republika

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
cs: Lesothské království

note: Name for LTU
en: Lithuania
cs: Litva

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
cs: Litevská republika

note: Name for LUX
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
cs: Lucemburské velkovévodství

note: Name for LVA
en: Latvia
cs: Lotyšsko

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
cs: Lotyšská republika

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
cs: Macao, zvláštní administrativní oblast Číny

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
cs: Svatý Martin (francouzská část)

note: Name for MAR
en: Morocco
cs: Maroko

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
cs: Marocké království

note: Name for MCO
en: Monaco
cs: Monako

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
cs: Monacké knížectví

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
cs: Moldavská republika

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
cs: Moldavská republika

note: Common name for MDA
en: Moldova
cs: Moldavsko

note: Name for MDG
en: Madagascar
cs: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
cs: Madagaskarská republika

note: Name for MDV
en: Maldives
cs: Maledivy

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
cs: Maledivská republika

note: Name for MEX
en: Mexico
cs: Mexiko

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
cs: Spojené státy mexické

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
cs: Republika Marshallovy ostrovy

note: Name for MKD
en: North Macedonia
cs: Severní Makedonie

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
cs: Republika Severní Makedonie

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
cs: Maliská republika

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
cs: Maltská republika

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
cs: Republika Myanmarský svaz

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
cs: Černá Hora

note: Name for MNG
en: Mongolia
cs: Mongolsko

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
cs: Společenství Severních Marian

note: Name for MOZ
en: Mozambique
cs: Mosambik

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
cs: Mosambická republika

note: Name for MRT
en: Mauritania
cs: Mauritánie

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
cs: Mauritánská islámská republika

note: Name for MTQ
en: Martinique
cs: Martinik

note: Name for MUS
en: Mauritius
cs: Mauricius

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
cs: Mauricijská republika

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
cs: Malawská republika

note: Name for MYS
en: Malaysia
cs: Malajsie

note: Name for NAM
en: Namibia
cs: Namibie

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
cs: Namibijská republika

note: Name for NCL
en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
cs: Nigerská republika

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
cs: Norfolkský ostrov

note: Name for NGA
en: Nigeria
cs: Nigérie

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
cs: Nigerijská federativní republika

note: Name for NIC
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
cs: Nikaragujská republika

note: Name for NLD
en: Netherlands
cs: Nizozemsko

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
cs: Nizozemské království

note: Name for NOR
en: Norway
cs: Norsko

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
cs: Norské království

note: Name for NPL
en: Nepal
cs: Nepál

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
cs: Nepálská federativní demokratická republika

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
cs: Naurská republika

note: Name for NZL
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

note: Name for OMN
en: Oman
cs: Omán

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
cs: Ománský sultanát

note: Name for PAK
en: Pakistan
cs: Pákistán

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
cs: Pákistánská islámská republika

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
cs: Panamská republika

note: Name for PCN
en: Pitcairn
cs: Pitcairnovy ostrovy

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
cs: Peruánská republika

note: Name for PHL
en: Philippines
cs: Filipíny

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
cs: Filipínská republika

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
cs: Palauská republika

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
cs: Papua Nová Guinea

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
cs: Nezávislý stát Papua-Nová Guinea

note: Name for POL
en: Poland
cs: Polsko

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
cs: Polská republika

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
cs: Korea, lidově demokratická republika

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
cs: Korejská lidově demokratická republika

note: Common name for PRK
en: North Korea
cs: Severní Korea

note: Name for PRT
en: Portugal
cs: Portugalsko

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
cs: Portugalská republika

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
cs: Paraguayská republika

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
cs: Palestinský stát

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
cs: Stát Palestina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

note: Name for QAT
en: Qatar
cs: Katar

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
cs: Stát Katar

note: Name for ROU
en: Romania
cs: Rumunsko

note: Name for RUS
en: Russian Federation
cs: Ruská federace

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
cs: Rwandská republika

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
cs: Saúdská Arábie

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
cs: Saúdskoarabské království

note: Name for SDN
en: Sudan
cs: Súdán

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
cs: Súdánská republika

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
cs: Senegalská republika

note: Name for SGP
en: Singapore
cs: Singapur

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
cs: Singapurská republika

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
cs: Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Svalbard a Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
cs: Republika Sierra Leone

note: Name for SLV
en: El Salvador
cs: Salvador

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
cs: Salvadorská republika

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
cs: Sanmarinská republika

note: Name for SOM
en: Somalia
cs: Somálsko

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
cs: Somálská federativní republika

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Svatý Pierre a Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
cs: Srbsko

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
cs: Srbská republika

note: Name for SSD
en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
cs: Jihosúdánská republika

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
cs: Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov

note: Name for SUR
en: Suriname
cs: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
cs: Surinamská republika

note: Name for SVK
en: Slovakia
cs: Slovensko

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
cs: Slovenská republika

note: Name for SVN
en: Slovenia
cs: Slovinsko

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
cs: Slovinská republika

note: Name for SWE
en: Sweden
cs: Švédsko

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
cs: Švédské království

note: Name for SWZ
en: Eswatini
cs: Svazijsko

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
cs: Svazijské království

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
cs: Svatý Martin (nizozemská část)

note: Name for SYC
en: Seychelles
cs: Seychely

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
cs: Seychelská republika

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
cs: Syrská arabská republika

note: Common name for SYR
en: Syria
cs: Sýrie

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos

note: Name for TCD
en: Chad
cs: Čad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
cs: Čadská republika

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
cs: Tožská republika

note: Name for THA
en: Thailand
cs: Thajsko

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
cs: Thajské království

note: Name for TJK
en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
cs: Tádžická republika

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
cs: Východní Timor

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
cs: Demokratická republika Východní Timor

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
cs: Království Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
cs: Republika Trinidad a Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
cs: Tunisko

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
cs: Tuniská republika

note: Name for TUR
en: Türkiye
cs: Turecko

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
cs: Turecká republika

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
cs: Tchaj-wan, provincie Číny

note: Common name for TWN
en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
cs: Tanzanie, sjednocená republika

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
cs: Sjednocená tanzanská republika

note: Common name for TZA
en: Tanzania
cs: Tanzánie

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
cs: Ugandská republika

note: Name for UKR
en: Ukraine
cs: Ukrajina

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy Spojených států

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
cs: Uruguayská východní republika

note: Name for USA
en: United States
cs: Spojené státy

note: Official name for USA
en: United States of America
cs: Spojené státy americké

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
cs: Uzbecká republika

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
cs: Svatý stolec (Vatikánský městský stát)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
cs: Bolívarovská republika Venezuela

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
cs: Bolívarovská republika Venezuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
cs: Panenské ostrovy, britské

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
cs: Britské Panenské ostrovy

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
cs: Panenské ostrovy, americké

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
cs: Americké Panenské ostrovy

note: Name for VNM
en: Viet Nam
cs: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
cs: Vietnamská socialistická republika

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
cs: Vanuatská republika

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
cs: Wallis a Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
cs: Nezávislý stát Samoa

note: Name for YEM
en: Yemen
cs: Jemen

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
cs: Jemenská republika

note: Name for ZAF
en: South Africa
cs: Jihoafrická republika

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
cs: Jihoafrická republika

note: Name for ZMB
en: Zambia
cs: Zambie

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
cs: Zambijská republika

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
cs: Zimbabwská republika
