iso_3166-1 - en to csb translation catalogue (81 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
csb: Afganistón

note: Name for ALB
en: Albania
csb: Albańskô

note: Name for ARM
en: Armenia
csb: Armenijô

note: Name for AUT
en: Austria
csb: Aùstrëjackô

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
csb: Azerbejdżan

note: Name for BEL
en: Belgium
csb: Belgijskô

note: Name for BGD
en: Bangladesh
csb: Bangladesz

note: Name for BGR
en: Bulgaria
csb: Bùlgarskô

note: Name for BHR
en: Bahrain
csb: Bahrajn

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
csb: Bòsnijô ë Hercegòwina

note: Name for BLR
en: Belarus
csb: Biôłorëskô

note: Name for BRA
en: Brazil
csb: Brazylskô

note: Name for CAN
en: Canada
csb: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
csb: Szwajcarskô

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
csb: Chińskô Lëdowô Repùblika

note: Name for CYP
en: Cyprus
csb: Cyper

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
csb: Czeskô Repùblika

note: Name for DEU
en: Germany
csb: Miemieckô

note: Name for DNK
en: Denmark
csb: Dëńskô

note: Name for EGY
en: Egypt
csb: Egipt

note: Name for ESP
en: Spain
csb: Szpańskô

note: Name for FIN
en: Finland
csb: Fińskô

note: Name for FRA
en: France
csb: Francëjô

note: Name for GBR
en: United Kingdom
csb: Wiôlgô Britanijô

note: Name for GEO
en: Georgia
csb: Grëzóńskô

note: Name for GIN
en: Guinea
csb: Gwineja

note: Name for GRC
en: Greece
csb: Greckô

note: Name for HRV
en: Croatia
csb: Chòrwackô

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
csb: Madżarskô

note: Name for IDN
en: Indonesia
csb: Jindonezjô

note: Name for IND
en: India
csb: Indie

note: Name for IRL
en: Ireland
csb: Irlandëjô

note: Name for IRQ
en: Iraq
csb: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
csb: Islandëjô

note: Name for ISR
en: Israel
csb: Izrael

note: Name for ITA
en: Italy
csb: Italskô

note: Name for JOR
en: Jordan
csb: Jordaniô

note: Name for JPN
en: Japan
csb: Japòńskô

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
csb: Kazachstan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
csb: Kirgistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
csb: Kambòdżô

note: Name for KWT
en: Kuwait
csb: Kùwejt

note: Name for LBN
en: Lebanon
csb: Liban

note: Name for LBR
en: Liberia
csb: Liberiô

note: Name for LTU
en: Lithuania
csb: Lëtewskô

note: Name for LUX
en: Luxembourg
csb: Luksembùrskô

note: Name for LVA
en: Latvia
csb: Łotewskô

note: Name for MCO
en: Monaco
csb: Mònakò

note: Common name for MDA
en: Moldova
csb: Mòłdawskô

note: Name for MDV
en: Maldives
csb: Malediwë

note: Name for MEX
en: Mexico
csb: Meksyk

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
csb: Czôrnogóra

note: Name for MNG
en: Mongolia
csb: Mòngolskô

note: Name for MTQ
en: Martinique
csb: Martinika

note: Name for MYS
en: Malaysia
csb: Malezjô

note: Name for NLD
en: Netherlands
csb: Néderlandzkô

note: Name for NOR
en: Norway
csb: Norweskô

note: Name for NZL
en: New Zealand
csb: Nowô Zelandzkô

note: Name for OMN
en: Oman
csb: Òman

note: Name for PHL
en: Philippines
csb: Filipinë

note: Name for POL
en: Poland
csb: Pòlskô

note: Name for PRT
en: Portugal
csb: Pòrtugalskô

note: Name for PRY
en: Paraguay
csb: Paragwaj

note: Name for QAT
en: Qatar
csb: Katar

note: Name for ROU
en: Romania
csb: Rumùńskô

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
csb: Saudëjskô Arabijô

note: Name for SGP
en: Singapore
csb: Singapùr

note: Name for SRB
en: Serbia
csb: Serbskô

note: Name for SVK
en: Slovakia
csb: Słowackô

note: Name for SVN
en: Slovenia
csb: Sloweńskô

note: Name for SWE
en: Sweden
csb: Szwedzkô

note: Name for THA
en: Thailand
csb: Tajlandiô

note: Name for TJK
en: Tajikistan
csb: Tadżikistan

note: Name for TUN
en: Tunisia
csb: Tunicia

note: Common name for TWN
en: Taiwan
csb: Tajwan

note: Common name for TZA
en: Tanzania
csb: Tanzaniô

note: Name for UKR
en: Ukraine
csb: Ùkrajina

note: Official name for USA
en: United States of America
csb: Zjednóné Kraje Americzi

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
csb: Ùzbekistan

note: Common name for VNM
en: Vietnam
csb: Wietnam

note: Name for YEM
en: Yemen
csb: Jemen
