iso_3166-1 - en to da translation catalogue (297 entries)

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
da: Den Islamiske Republik Afghanistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
da: Republikken Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
da: Åland

note: Name for ALB
en: Albania
da: Albanien

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
da: Republikken Albanien

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
da: Fyrstendømmet Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
da: Argentinske Republik

note: Name for ARM
en: Armenia
da: Armenien

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
da: Republikken Armenien

note: Name for ASM
en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
da: Antarktis

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
da: Sydlige Franske Territorier

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
da: Australien

note: Name for AUT
en: Austria
da: Østrig

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
da: Republikken Østrig

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
da: Republikken Aserbajdsjan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
da: Republikken Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
da: Belgien

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
da: Kongeriget Belgien

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
da: Republikken Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
da: Bonaire, Sint Eustatius og Saba

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
da: Folkerepublikken Bangladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
da: Bulgarien

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
da: Republikken Bulgarien

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
da: Kongedømmet Bahrain

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
da: Republikken Bosnien-Herzegovina

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
da: Sankt Bartolomæus

note: Name for BLR
en: Belarus
da: Hviderusland

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
da: Republikken Hviderusland

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
da: Bolivia, Den Plurinationale Stat

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
da: Den Plurinationale Stat Bolivia

note: Name for BRA
en: Brazil
da: Brasilien

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
da: Den Føderative Republik Brasilien

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
da: Brunei

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
da: Kongedømmet Bhutan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
da: Bouvet-øen

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
da: Republikken Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

note: Name for CHE
en: Switzerland
da: Schweiz

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
da: Det Schweiziske Forbund

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
da: Republikken Chile

note: Name for CHN
en: China
da: Kina

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
da: Folkerepublikken Kina

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
da: Republikken Elfenbenskysten

note: Name for CMR
en: Cameroon
da: Cameroun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
da: Republikken Cameroon

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
da: Den Demokratiske Republik Congo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
da: Republikken Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
da: Cookøerne

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
da: Republikken Colombia

note: Name for COM
en: Comoros
da: Comorerne

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
da: Unionen Comorerne

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
da: Kap Verde

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
da: Republikken Kap Verde

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
da: Republikken Costa Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
da: Republikken Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
da: Juleøen

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

note: Name for CYP
en: Cyprus
da: Cypern

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
da: Republikken Cypern

note: Name for CZE
en: Czechia
da: Tjekkiet

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
da: Tjekkiet

note: Name for DEU
en: Germany
da: Tyskland

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
da: Forbundsrepublikken Tyskland

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
da: Republikken Djibouti

note: Name for DNK
en: Denmark
da: Danmark

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
da: Kongeriget Danmark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

note: Name for DZA
en: Algeria
da: Algeriet

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
da: Den Demokratiske Folkerepublik Algeriet

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
da: Republikken Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
da: Egypten

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
da: Den Arabiske Republik Egypten

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
da: Staten Eritrea

note: Name for ESH
en: Western Sahara
da: Vestsahara

note: Name for ESP
en: Spain
da: Spanien

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
da: Kongeriget Spanien

note: Name for EST
en: Estonia
da: Estland

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
da: Republikken Estland

note: Name for ETH
en: Ethiopia
da: Etiopien

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
da: Den Føderative Demokratiske Republik Etiopien

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
da: Republikken Finland

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
da: Republikken Fiji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
da: Frankrig

note: Official name for FRA
en: French Republic
da: Den Franske Republik

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
da: Færøerne

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
da: Mikronesiens Forenede Stater

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
da: Mikronesiens Forenede Stater

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
da: Den Gabonesiske Republik

note: Name for GBR
en: United Kingdom
da: Storbritannien

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
da: Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland

note: Name for GEO
en: Georgia
da: Georgien

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
da: Republikken Ghana

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
da: Republikken Guinea

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
da: Republikken Gambia

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
da: Republikken Guinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
da: Republikken Ækvatorialguinea

note: Name for GRC
en: Greece
da: Grækenland

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
da: Den Hellenske Republik

note: Name for GRL
en: Greenland
da: Grønland

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
da: Republikken Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
da: Fransk Guyana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
da: Republikken Guyana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
da: Hongkong

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
da: Det Særlige Administrative Område Hongkong

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard-øen og McDonald-øerne

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
da: Republikken Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
da: Kroatien

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
da: Republikken Kroatien

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
da: Republikken Haiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
da: Ungarn

note: Name for IDN
en: Indonesia
da: Indonesien

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
da: Republikken Indonesien

note: Name for IND
en: India
da: Indien

note: Official name for IND
en: Republic of India
da: Republikken Indien

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
da: Det britiske territorium i Det Indiske Ocean

note: Name for IRL
en: Ireland
da: Irland

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
da: Iran, Den Islamiske Republik

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
da: Den Islamiske Republik Iran

note: Name for IRQ
en: Iraq
da: Irak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
da: Republikken Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
da: Island

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
da: Republikken Island

note: Official name for ISR
en: State of Israel
da: Staten Israel

note: Name for ITA
en: Italy
da: Italien

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
da: Den Italienske Republik

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
da: Det Hashemitiske Kongerige Jordan

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
da: Republikken Kasakhstan

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
da: Republikken Kenya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
da: Den Kirgisiske Republik

note: Name for KHM
en: Cambodia
da: Cambodja

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
da: Kongeriget Cambodia

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
da: Republikken Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
da: Sankt Kitts og Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
da: Korea, Republikken

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
da: Staten Kuwait

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
da: Lao, Folkets Demokratiske Republik

note: Name for LBN
en: Lebanon
da: Libanon

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
da: Den Libanesiske Republik

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
da: Republikken Liberia

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
da: Libyen

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
da: Sankt Lucia

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
da: Fyrstendømmet Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
da: Den Demokratiske Socialistiske Republik Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
da: Kongeriget Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
da: Litauen

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
da: Republikken Litauen

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
da: Storhertugdømmet Luxembourg

note: Name for LVA
en: Latvia
da: Letland

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
da: Republikken Letland

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
da: Det Særlige Administrative Område Macao

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
da: Sankt Martin (Fransk del)

note: Name for MAR
en: Morocco
da: Marokko

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
da: Kongeriget Marokko

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
da: Fyrstendømmet Monaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
da: Moldova, Republikken

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
da: Republikken Moldova

note: Name for MDG
en: Madagascar
da: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
da: Republikken Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
da: Maldiverne

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
da: Republikken Maldiverne

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
da: De Forenede Mexicanske Stater

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
da: Republikken Marshalløerne

note: Name for MKD
en: North Macedonia
da: Nordmakedonien

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
da: Republikken Nordmakedonien

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
da: Republikken Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
da: Republikken Malta

note: Name for MMR
en: Myanmar
da: Burma

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
da: Republikken Burma

note: Name for MNG
en: Mongolia
da: Mongoliet

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

note: Name for MOZ
en: Mozambique
da: Mocambique

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
da: Republikken Mozambique

note: Name for MRT
en: Mauritania
da: Mauretanien

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
da: Den Islamiske Republik Mauretanien

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
da: Republikken Mauritius

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
da: Republikken Malawi

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
da: Republikken Namibia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
da: Republikken Niger

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
da: Norfolk Øen

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
da: Forbundsrepublikken Nigeria

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
da: Republikken Nicaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
da: Holland

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
da: Kongeriget Nederlandene

note: Name for NOR
en: Norway
da: Norge

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
da: Kongeriget Norge

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
da: Den Føderale Demokratiske Republik Nepal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
da: Republikken auru

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
da: Sultanatet Oman

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
da: Den Islamiske Republik Pakistan

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
da: Republikken Panama

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
da: Republikken Peru

note: Name for PHL
en: Philippines
da: Filippinerne

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
da: Republikken Filippinerne

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
da: Republikken Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
da: Den Uafhængige Stat Papua Ny Guinea

note: Name for POL
en: Poland
da: Polen

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
da: Republikken Polen

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
da: Korea, Den Demokratiske Folkerepublik

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
da: Den Demokratiske Folkerepublik Korea

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
da: Den Portugisiske Republik

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
da: Republikken Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
da: Palæstina, staten

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
da: Staten Palæstina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
da: Staten Qatar

note: Name for ROU
en: Romania
da: Rumænien

note: Name for RUS
en: Russian Federation
da: Russiske føderation

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
da: Den Rwandiske Republik

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
da: Kongeriget Saudi-Arabien

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
da: Republikken Sudan

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
da: Republikken Senegal

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
da: Republikken Singapore

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
da: Sankt Helena, Ascension og Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
da: Republikken Sierra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
da: Republikken El Salvador

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
da: Republikken San Marino

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
da: Forbundsrepublikken Somalia

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
da: Sankt Pierre og Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
da: Serbien

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
da: Republikken Serbien

note: Name for SSD
en: South Sudan
da: Sydsudan

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
da: Republikken Sydsudan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
da: Den Demokratiske Republik São Tomé og Príncipe

note: Name for SUR
en: Suriname
da: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
da: Republikken Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
da: Slovakiet

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
da: Den Slovakiske Republik

note: Name for SVN
en: Slovenia
da: Slovenien

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
da: Republikken Slovenien

note: Name for SWE
en: Sweden
da: Sverige

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
da: Kongeriget Sverige

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
da: Kongeriget Eswatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
da: Sint Maarten (hollandsk del)

note: Name for SYC
en: Seychelles
da: Seychellerne

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
da: Republikken Seychellerne

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
da: Syriske Arabiske Republik

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

note: Name for TCD
en: Chad
da: Tchad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
da: Republikken Tchad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
da: Den Togolesiske Republik

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
da: Kongeriget Thailand

note: Name for TJK
en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
da: Republikken Tadsjikistan

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
da: Den Demokratiske Republik Timor-Leste

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
da: Kongeriget Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
da: Republikken Trinidad og Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
da: Tunesien

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
da: Den Tunesiske Republik

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
da: Taiwan, Den Kinesiske Provins

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
da: Tanzania, Den Forenede Republik

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
da: Den Forenede Republik Tanzania

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
da: Republikken Uganda

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
da: USA's ydre småøer

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
da: Den Østlige Republik Uruguay

note: Name for USA
en: United States
da: USA

note: Official name for USA
en: United States of America
da: Amerikas Forenede Stater

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
da: Usbekistan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
da: Republikken Usbekistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
da: Vatikanstaten

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Sankt Vincent og Grenadinerne

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
da: Den Bolivariske Republik Venezuela

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
da: Den Bolivariske Republik Venezuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
da: Britiske Jomfruøer, De

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
da: Britiske Jomfruøer, De

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
da: Amerikanske Jomfruøer, De

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
da: Amerikanske Jomfruøer, De

note: Name for VNM
en: Viet Nam
da: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
da: Den Socialistiske Republik Vietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
da: Republikken Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
da: Den Uafhængige Stat Samoa

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
da: Republikken Yemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
da: Sydafrika

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
da: Republikken Sydafrika

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
da: Republikken Zambia

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
da: Republikken Zimbabwe
