iso_3166-1 - en to fr translation catalogue (356 entries)

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
fr: République islamique d'Afghanistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
fr: République d'Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
fr: Åland, Îles

note: Name for ALB
en: Albania
fr: Albanie

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
fr: République d'Albanie

note: Name for AND
en: Andorra
fr: Andorre

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
fr: Principauté d'Andorre

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

note: Name for ARG
en: Argentina
fr: Argentine

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
fr: République d'Argentine

note: Name for ARM
en: Armenia
fr: Arménie

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
fr: République d'Arménie

note: Name for ASM
en: American Samoa
fr: Samoa américaines

note: Name for ATA
en: Antarctica
fr: Antarctique

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
fr: Australie

note: Name for AUT
en: Austria
fr: Autriche

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
fr: République d'Autriche

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
fr: République d'Azerbaïdjan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
fr: République du Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
fr: Belgique

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
fr: Royaume de Belgique

note: Name for BEN
en: Benin
fr: Bénin

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
fr: République du Bénin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
fr: République populaire du Bengladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
fr: Bulgarie

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
fr: République de Bulgarie

note: Name for BHR
en: Bahrain
fr: Bahreïn

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
fr: Royaume de Bahreïn

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
fr: Commonwealth des Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
fr: République de Bosnie et Herzégovine

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
fr: Saint-Barthélemy

note: Name for BLR
en: Belarus
fr: Bélarus

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
fr: République du Bélarus

note: Name for BMU
en: Bermuda
fr: Bermudes

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
fr: Bolivie, état plurinational de

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
fr: État plurinational de Bolivie

note: Common name for BOL
en: Bolivia
fr: Bolivie

note: Name for BRA
en: Brazil
fr: Brésil

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
fr: République fédérale du Brésil

note: Name for BRB
en: Barbados
fr: Barbade

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi Darussalam

note: Name for BTN
en: Bhutan
fr: Bhoutan

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
fr: Royaume du Bouthan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
fr: République du Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Cocos (Keeling), Îles

note: Name for CHE
en: Switzerland
fr: Suisse

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
fr: Confédération helvétique

note: Name for CHL
en: Chile
fr: Chili

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
fr: République du Chili

note: Name for CHN
en: China
fr: Chine

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
fr: République populaire de Chine

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
fr: République de Côte d'Ivoire

note: Name for CMR
en: Cameroon
fr: Cameroun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
fr: République du Cameroun

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
fr: République démocratique du Congo

note: Name for COG
en: Congo
fr: République du Congo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
fr: République du Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
fr: Îles Cook

note: Name for COL
en: Colombia
fr: Colombie

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
fr: République de Colombie

note: Name for COM
en: Comoros
fr: Comores

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
fr: Union des Comores

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
fr: Cap-Vert

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
fr: République du Cap-Vert

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
fr: République du Costa Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
fr: République de Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
fr: Christmas, Île

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

note: Name for CYP
en: Cyprus
fr: Chypre

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
fr: République de Chypre

note: Name for CZE
en: Czechia
fr: Tchéquie

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
fr: République tchèque

note: Name for DEU
en: Germany
fr: Allemagne

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
fr: République fédérale d'Allemagne

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
fr: République de Djibouti

note: Name for DMA
en: Dominica
fr: Dominique

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
fr: Commonwealth de la Dominique

note: Name for DNK
en: Denmark
fr: Danemark

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
fr: Royaume du Danemark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

note: Name for DZA
en: Algeria
fr: Algérie

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
fr: République algérienne démocratique et populaire

note: Name for ECU
en: Ecuador
fr: Équateur

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
fr: République d'Équateur

note: Name for EGY
en: Egypt
fr: Égypte

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
fr: République arabe d'Égypte

note: Name for ERI
en: Eritrea
fr: Érythrée

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
fr: L'État d'Érythrée

note: Name for ESH
en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

note: Name for ESP
en: Spain
fr: Espagne

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
fr: Royaume d'Espagne

note: Name for EST
en: Estonia
fr: Estonie

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
fr: République d'Estonie

note: Name for ETH
en: Ethiopia
fr: Éthiopie

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
fr: République fédérale démocratique d'Éthiopie

note: Name for FIN
en: Finland
fr: Finlande

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
fr: République de Finlande

note: Name for FJI
en: Fiji
fr: Fidji

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
fr: République des Fidji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Malouines, Îles (Falkland)

note: Official name for FRA
en: French Republic
fr: République française

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
fr: Micronésie, États fédérés de

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
fr: États fédérés de Micronésie

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
fr: République gabonaise

note: Name for GBR
en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
fr: Royaume-Uni de Grande-Bretagne et d'Irlande du Nord

note: Name for GEO
en: Georgia
fr: Géorgie

note: Name for GGY
en: Guernsey
fr: Guernesey

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
fr: République du Ghana

note: Name for GIN
en: Guinea
fr: Guinée

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
fr: République de Guinée

note: Name for GMB
en: Gambia
fr: Gambie

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
fr: République de Gambie

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
fr: République de Guinée-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
fr: République de Guinée Équatoriale

note: Name for GRC
en: Greece
fr: Grèce

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
fr: République grecque

note: Name for GRD
en: Grenada
fr: Grenade

note: Name for GRL
en: Greenland
fr: Groënland

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
fr: République du Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
fr: Guyane française

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
fr: République de Guyana

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
fr: Région spéciale administrative chinoise de Hong-Kong

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard-et-MacDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
fr: République du Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
fr: Croatie

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
fr: République de Croatie

note: Name for HTI
en: Haiti
fr: Haïti

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
fr: République de Haïti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
fr: Hongrie

note: Name for IDN
en: Indonesia
fr: Indonésie

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
fr: République d'Indonésie

note: Name for IMN
en: Isle of Man
fr: Île de Man

note: Name for IND
en: India
fr: Inde

note: Official name for IND
en: Republic of India
fr: République d'Inde

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

note: Name for IRL
en: Ireland
fr: Irlande

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
fr: Iran, République islamique d'

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
fr: République islamique d'Iran

note: Name for IRQ
en: Iraq
fr: Irak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
fr: République d'Iraq

note: Name for ISL
en: Iceland
fr: Islande

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
fr: République d'Islande

note: Name for ISR
en: Israel
fr: Israël

note: Official name for ISR
en: State of Israel
fr: État d'Israël

note: Name for ITA
en: Italy
fr: Italie

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
fr: République italienne

note: Name for JAM
en: Jamaica
fr: Jamaïque

note: Name for JOR
en: Jordan
fr: Jordanie

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
fr: Royaume hachémite de Jordanie

note: Name for JPN
en: Japan
fr: Japon

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
fr: République du Kazakhstan

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
fr: République du Kenya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
fr: République kirghize

note: Name for KHM
en: Cambodia
fr: Cambodge

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
fr: Royaume du Cambodge

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
fr: République de Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
fr: Corée, République de

note: Common name for KOR
en: South Korea
fr: Corée du Sud

note: Name for KWT
en: Kuwait
fr: Koweït

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
fr: État du Koweït

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
fr: Lao, République démocratique populaire

note: Name for LBN
en: Lebanon
fr: Liban

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
fr: République libanaise

note: Name for LBR
en: Liberia
fr: Libéria

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
fr: République du Libéria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
fr: Libye

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
fr: Principauté du Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
fr: République démocratique socialiste de Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
fr: Royaume du Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
fr: Lituanie

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
fr: République de Lituanie

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
fr: Grand-duché du Luxembourg

note: Name for LVA
en: Latvia
fr: Lettonie

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
fr: République de Lettonie

note: Name for MAC
en: Macao
fr: Macau

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
fr: Région spéciale administrative chinoise de Macao

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

note: Name for MAR
en: Morocco
fr: Maroc

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
fr: Royaume du Maroc

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
fr: Principauté de Monaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
fr: Moldova, République de

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
fr: République de Moldova

note: Common name for MDA
en: Moldova
fr: Moldavie

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
fr: République de Madagascar

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
fr: République des Maldives

note: Name for MEX
en: Mexico
fr: Mexique

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
fr: États-Unis du Mexique

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
fr: République des Îles Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
fr: République de Macédoine du Nord

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
fr: République du Mali

note: Name for MLT
en: Malta
fr: Malte

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
fr: République de Malte

note: Name for MMR
en: Myanmar
fr: Birmanie

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
fr: République de Myanmar

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
fr: Monténégro

note: Name for MNG
en: Mongolia
fr: Mongolie

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
fr: Commonwealth des îles Mariannes du Nord

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
fr: République du Mozambique

note: Name for MRT
en: Mauritania
fr: Mauritanie

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
fr: République islamique de Mauritanie

note: Name for MUS
en: Mauritius
fr: Maurice

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
fr: République de l'Île Maurice

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
fr: République du Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
fr: Malaisie

note: Name for NAM
en: Namibia
fr: Namibie

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
fr: République de Namibie

note: Name for NCL
en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
fr: République du Niger

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
fr: République fédérale du Nigeria

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
fr: République du Nicaragua

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
fr: Nioue

note: Name for NLD
en: Netherlands
fr: Pays-Bas

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
fr: Royaume des Pays-Bas

note: Name for NOR
en: Norway
fr: Norvège

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
fr: Royaume de Norvège

note: Name for NPL
en: Nepal
fr: Népal

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
fr: République fédérale démocratique du Népal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
fr: République de Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
fr: Sultanat d'Oman

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
fr: République islamique du Pakistan

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
fr: République du Panama

note: Name for PCN
en: Pitcairn
fr: Îles Pitcairn

note: Name for PER
en: Peru
fr: Pérou

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
fr: République du Pérou

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
fr: République des Philippines

note: Name for PLW
en: Palau
fr: Palaos

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
fr: République de Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
fr: État indépendant de Papouasie-Nouvelle-Guinée

note: Name for POL
en: Poland
fr: Pologne

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
fr: République de Pologne

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
fr: Corée, République populaire démocratique de

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
fr: République démocratique populaire de Corée

note: Common name for PRK
en: North Korea
fr: Corée du Nord

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
fr: République portugaise

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
fr: République du Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
fr: Palestine, État de

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
fr: L'État de Palestine

note: Name for PYF
en: French Polynesia
fr: Polynésie française

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
fr: État du Qatar

note: Name for REU
en: Réunion
fr: Réunion, Île de la

note: Name for ROU
en: Romania
fr: Roumanie

note: Name for RUS
en: Russian Federation
fr: Russie, Fédération de

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
fr: République rwandaise

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
fr: Royaume d'Arabie saoudite

note: Name for SDN
en: Sudan
fr: Soudan

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
fr: République du Soudan

note: Name for SEN
en: Senegal
fr: Sénégal

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
fr: République du Sénégal

note: Name for SGP
en: Singapore
fr: Singapour

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
fr: République de Singapour

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les îles Sandwich du Sud

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fr: Sainte-Hélène, Ascension et Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et île Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
fr: Salomon, Îles

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
fr: République de Sierra Leone

note: Name for SLV
en: El Salvador
fr: Salvador

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
fr: République d'El Salvador

note: Name for SMR
en: San Marino
fr: Saint-Marin

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
fr: République de San Marin

note: Name for SOM
en: Somalia
fr: Somalie

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
fr: République fédérale de Somalie

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
fr: Serbie

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
fr: République de Serbie

note: Name for SSD
en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
fr: République du Soudan du Sud

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
fr: République démocratique de Sao Tomé et Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
fr: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
fr: République du Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
fr: Slovaquie

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
fr: République slovaque

note: Name for SVN
en: Slovenia
fr: Slovénie

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
fr: République de Slovénie

note: Name for SWE
en: Sweden
fr: Suède

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
fr: Royaume de Suède

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
fr: Royaume d’Eswatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
fr: Saint-Martin (partie néerlandaise)

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
fr: République des Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
fr: Syrienne, République arabe

note: Common name for SYR
en: Syria
fr: Syrie

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

note: Name for TCD
en: Chad
fr: Tchad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
fr: République du Tchad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
fr: République togolaise

note: Name for THA
en: Thailand
fr: Thaïlande

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
fr: Royaume de Thaïlande

note: Name for TJK
en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
fr: République du Tadjikistan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
fr: République démocratique du Timor-Leste

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
fr: Royaume des Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
fr: République de Trinité et Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
fr: Tunisie

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
fr: République de Tunisie

note: Name for TUR
en: Türkiye
fr: Turquie

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
fr: République de Turquie

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
fr: Taïwan, province de Chine

note: Common name for TWN
en: Taiwan
fr: Taïwan

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
fr: Tanzanie, République unie de

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
fr: République unie de Tanzanie

note: Common name for TZA
en: Tanzania
fr: Tanzanie

note: Name for UGA
en: Uganda
fr: Ouganda

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
fr: République d'Ouganda

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
fr: République orientale d'Uruguay

note: Name for USA
en: United States
fr: États-Unis

note: Official name for USA
en: United States of America
fr: États-Unis d'Amérique

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
fr: République d'Ouzbékistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
fr: Saint-Siège (état de la cité du Vatican)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
fr: Vénézuela, république bolivarienne du

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
fr: République bolivarienne du Vénézuela

note: Common name for VEN
en: Venezuela
fr: Vénézuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges, États-Unis

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
fr: Îles Vierges des États-Unis d'Amérique

note: Name for VNM
en: Viet Nam
fr: Viêt Nam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
fr: République socialiste du Viet Nam

note: Common name for VNM
en: Vietnam
fr: Viêt Nam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
fr: République du Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
fr: État indépendant de Samoa

note: Name for YEM
en: Yemen
fr: Yémen

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
fr: République du Yémen

note: Name for ZAF
en: South Africa
fr: Afrique du Sud

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
fr: République d'Afrique du Sud

note: Name for ZMB
en: Zambia
fr: Zambie

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
fr: République de Zambie

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
fr: République du Zimbabwe
