iso_3166-1 - en to frp translation catalogue (173 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
frp: Afganistan

note: Name for ALA
en: Åland Islands
frp: Iles d’Åland

note: Name for ALB
en: Albania
frp: Albanie

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
frp: Èmirats arabos unis

note: Name for ARG
en: Argentina
frp: Argentena

note: Name for ARM
en: Armenia
frp: Armènie

note: Name for ASM
en: American Samoa
frp: Samoa amèriquênes

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
frp: Antigoa-et-Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
frp: Ôstralie

note: Name for AUT
en: Austria
frp: Ôtrich·e

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
frp: Azèrbayidj·an

note: Name for BEL
en: Belgium
frp: Bèlg·ique

note: Name for BEN
en: Benin
frp: Bènin

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
frp: Burkina Fasô

note: Name for BGD
en: Bangladesh
frp: Banglladèch·e

note: Name for BGR
en: Bulgaria
frp: Bulgarie

note: Name for BHR
en: Bahrain
frp: Bahreyin

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
frp: Bosnie-Hèrzègovena

note: Name for BLR
en: Belarus
frp: Bièlorussie

note: Name for BMU
en: Bermuda
frp: Bèrmudes

note: Common name for BOL
en: Bolivia
frp: Bolivie

note: Name for BRA
en: Brazil
frp: Brèsil

note: Name for BRB
en: Barbados
frp: Barbâda

note: Name for BTN
en: Bhutan
frp: Botan

note: Name for BWA
en: Botswana
frp: Botsouana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
frp: Rèpublica centrafriquêna

note: Name for CHE
en: Switzerland
frp: Suisse

note: Name for CHL
en: Chile
frp: Ch·ili

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
frp: Rèpublica populèra de Ch·ina

note: Name for CMR
en: Cameroon
frp: Cameron

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
frp: Rèpublica du Congô

note: Name for COK
en: Cook Islands
frp: Iles Cook

note: Name for COL
en: Colombia
frp: Colombie

note: Name for COM
en: Comoros
frp: Comores

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
frp: Iles Cayimans

note: Name for CYP
en: Cyprus
frp: Ch·ipre

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
frp: Rèpublica tch·èca

note: Name for DEU
en: Germany
frp: Alemagne

note: Name for DJI
en: Djibouti
frp: Dj·iboti

note: Name for DMA
en: Dominica
frp: Domenica

note: Name for DNK
en: Denmark
frp: Danemârc

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
frp: Rèpublica domeniquêna

note: Name for DZA
en: Algeria
frp: Alg·èrie

note: Name for ECU
en: Ecuador
frp: Èquator

note: Name for EGY
en: Egypt
frp: Èg·ipte

note: Name for ERI
en: Eritrea
frp: Èritrê

note: Name for ESH
en: Western Sahara
frp: Sahara occidentâl

note: Name for ESP
en: Spain
frp: Èspagne

note: Name for ETH
en: Ethiopia
frp: Ètiopie

note: Name for FIN
en: Finland
frp: Finlande

note: Name for FJI
en: Fiji
frp: Fidj·i

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
frp: Iles Fèroè

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
frp: Micronèsie

note: Name for GBR
en: United Kingdom
frp: Royômo-Uni

note: Name for GEO
en: Georgia
frp: Jôrg·ie

note: Name for GGY
en: Guernsey
frp: Guèrneseyi

note: Name for GHA
en: Ghana
frp: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
frp: Guinê

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
frp: Goadeloupe

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
frp: Guinê-Bissaou

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
frp: Guinê èquatoriâla

note: Name for GRC
en: Greece
frp: Grèce

note: Name for GRD
en: Grenada
frp: Grenâda

note: Name for GRL
en: Greenland
frp: Grônlande

note: Name for GTM
en: Guatemala
frp: Goatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
frp: Guyana francêsa

note: Name for GUM
en: Guam
frp: Goam

note: Name for HRV
en: Croatia
frp: Croacie

note: Name for HTI
en: Haiti
frp: Hayiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
frp: Hongrie

note: Name for IDN
en: Indonesia
frp: Endonèsie

note: Name for IMN
en: Isle of Man
frp: Ila de Man

note: Name for IND
en: India
frp: Ende

note: Name for IRL
en: Ireland
frp: Irlande

note: Name for ISL
en: Iceland
frp: Islande

note: Name for ISR
en: Israel
frp: Israyèl

note: Name for ITA
en: Italy
frp: Étalia

note: Name for JAM
en: Jamaica
frp: J·amayica

note: Name for JEY
en: Jersey
frp: Jèrseyi

note: Name for JOR
en: Jordan
frp: J·ordanie

note: Name for JPN
en: Japan
frp: J·apon

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
frp: Kazacstan

note: Name for KEN
en: Kenya
frp: Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
frp: Kirguizistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
frp: Cambodg·e

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
frp: Sant-Cretôflle-et-Nievès

note: Name for KWT
en: Kuwait
frp: Koveyit

note: Name for LBN
en: Lebanon
frp: Liban

note: Name for LBR
en: Liberia
frp: Libèria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
frp: Libie

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
frp: Santa-Lucie

note: Name for LSO
en: Lesotho
frp: Lesothô

note: Name for LTU
en: Lithuania
frp: Lituanie

note: Name for LUX
en: Luxembourg
frp: Luxembôrg

note: Name for LVA
en: Latvia
frp: Lètonie

note: Name for MAR
en: Morocco
frp: Maroc

note: Name for MCO
en: Monaco
frp: Monacô

note: Common name for MDA
en: Moldova
frp: Moldavie

note: Name for MDG
en: Madagascar
frp: Madagascâr

note: Name for MEX
en: Mexico
frp: Mexique

note: Name for MMR
en: Myanmar
frp: Birmanie

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
frp: Montènègro

note: Name for MNG
en: Mongolia
frp: Mongolie

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
frp: Iles Marianes du Nord

note: Name for MRT
en: Mauritania
frp: Môritanie

note: Name for MSR
en: Montserrat
frp: Montsarrat

note: Name for MUS
en: Mauritius
frp: Môris

note: Name for MWI
en: Malawi
frp: Malavi

note: Name for MYS
en: Malaysia
frp: Malèsie

note: Name for NAM
en: Namibia
frp: Namibie

note: Name for NCL
en: New Caledonia
frp: Novèla-Calèdonie

note: Name for NER
en: Niger
frp: Nig·èr

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
frp: Ila Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
frp: Nig·èria

note: Name for NIC
en: Nicaragua
frp: Nicaragoa

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
frp: Niuè

note: Name for NLD
en: Netherlands
frp: Payis-Bâs

note: Name for NOR
en: Norway
frp: Norvèg·e

note: Name for NPL
en: Nepal
frp: Nèpal

note: Name for NRU
en: Nauru
frp: Naouru

note: Name for NZL
en: New Zealand
frp: Novèla-Zèlande

note: Name for PAK
en: Pakistan
frp: Paquistan

note: Name for PER
en: Peru
frp: Pèrou

note: Name for PHL
en: Philippines
frp: Felipines

note: Name for PLW
en: Palau
frp: Palaos

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
frp: Papoasie-Novèla-Guinê

note: Name for POL
en: Poland
frp: Pologne

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
frp: Pôrto Rico

note: Name for PRY
en: Paraguay
frp: Paragoayi

note: Name for PYF
en: French Polynesia
frp: Polinèsie francêsa

note: Name for REU
en: Réunion
frp: Rèunion

note: Name for ROU
en: Romania
frp: Roumanie

note: Name for RWA
en: Rwanda
frp: Rouanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
frp: Arabie saoudita

note: Name for SDN
en: Sudan
frp: Sodan

note: Name for SEN
en: Senegal
frp: Sènègal

note: Name for SGP
en: Singapore
frp: Singapor

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
frp: Iles Salomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
frp: Siérra Leone

note: Name for SLV
en: El Salvador
frp: Salvador

note: Name for SMR
en: San Marino
frp: Sant-Marin

note: Name for SOM
en: Somalia
frp: Somalie

note: Name for SRB
en: Serbia
frp: Sèrbie

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
frp: Sao Tomé-et-Principe

note: Name for SVK
en: Slovakia
frp: Slovaquie

note: Name for SVN
en: Slovenia
frp: Slovènie

note: Name for SWE
en: Sweden
frp: Suède

note: Name for SYC
en: Seychelles
frp: Sêch·èles

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
frp: Iles Turques et Cayiques

note: Name for TCD
en: Chad
frp: Tch·ad

note: Name for TGO
en: Togo
frp: Togô

note: Name for THA
en: Thailand
frp: Tayilande

note: Name for TJK
en: Tajikistan
frp: Tadj·iquistan

note: Name for TKL
en: Tokelau
frp: Tokelaou

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
frp: Turcmènistan

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
frp: Trinitât-et-Tobagô

note: Name for TUN
en: Tunisia
frp: Tunisie

note: Common name for TWN
en: Taiwan
frp: Rèpublica de Ch·ina

note: Common name for TZA
en: Tanzania
frp: Tanzanie

note: Name for UGA
en: Uganda
frp: Oganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
frp: Ucrayena

note: Name for URY
en: Uruguay
frp: Urugoayi

note: Official name for USA
en: United States of America
frp: Ètats-Unis d’Amèrica

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
frp: Ozbèquistan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
frp: Sant-Vincent-et-les Grenadenes

note: Common name for VEN
en: Venezuela
frp: Venezuèla

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
frp: Iles Vièrges britaniques

note: Common name for VNM
en: Vietnam
frp: Viêt Nam

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
frp: Valis-et-Futuna

note: Name for YEM
en: Yemen
frp: Yèmen

note: Name for ZAF
en: South Africa
frp: Africa du Sud

note: Name for ZMB
en: Zambia
frp: Zambie

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
frp: Zimbaboue
