iso_3166-1 - en to fy translation catalogue (167 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
fy: Arûba

note: Name for AFG
en: Afghanistan
fy: Afganistan

note: Name for AGO
en: Angola
fy: Angoala

note: Name for ALA
en: Åland Islands
fy: Ålandseilannen

note: Name for ALB
en: Albania
fy: Albaanje

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
fy: Feriene Arabyske Emiraten

note: Name for ARG
en: Argentina
fy: Argentynje

note: Name for ARM
en: Armenia
fy: Armeenje

note: Name for ASM
en: American Samoa
fy: Amerikaansk-Samoa

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
fy: Antigua en Barbûda

note: Name for AUS
en: Australia
fy: Austraalje

note: Name for AUT
en: Austria
fy: Eastenryk

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
fy: Azerbeidzjan

note: Name for BDI
en: Burundi
fy: Bûrûndy

note: Name for BEL
en: Belgium
fy: Belgje

note: Name for BEN
en: Benin
fy: Benyn

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
fy: Bûrkina Faso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
fy: Banglades

note: Name for BGR
en: Bulgaria
fy: Bulgarije

note: Name for BHR
en: Bahrain
fy: De Barein

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
fy: Bosnje

note: Name for BLR
en: Belarus
fy: Wyt-Ruslân

note: Name for BRA
en: Brazil
fy: Brazylje

note: Name for BTN
en: Bhutan
fy: Bûtan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
fy: Bouveteilân

note: Name for CAF
en: Central African Republic
fy: Sintraal-Afrikaanske Republyk

note: Name for CAN
en: Canada
fy: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
fy: Kokoseilannen

note: Name for CHE
en: Switzerland
fy: Switserlân

note: Name for CHL
en: Chile
fy: Sily

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
fy: Sina

note: Name for CMR
en: Cameroon
fy: Kameroen

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
fy: Republyk Kongo

note: Name for COK
en: Cook Islands
fy: Cookeilannen

note: Name for COL
en: Colombia
fy: Kolombia

note: Name for COM
en: Comoros
fy: Komoaren

note: Name for CRI
en: Costa Rica
fy: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
fy: Kuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
fy: Kurasau

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
fy: Kaaimaneilannen

note: Name for CYP
en: Cyprus
fy: Syprus

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
fy: Tsjechje

note: Name for DEU
en: Germany
fy: Dútslân

note: Name for DJI
en: Djibouti
fy: Dzjibûty

note: Name for DMA
en: Dominica
fy: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
fy: Denemark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
fy: Dominikaanske Republyk

note: Name for DZA
en: Algeria
fy: Algerije

note: Name for ECU
en: Ecuador
fy: Ekwador

note: Name for EGY
en: Egypt
fy: Egypte

note: Name for ESH
en: Western Sahara
fy: Westlike Sahara

note: Name for ESP
en: Spain
fy: Spanje

note: Name for ETH
en: Ethiopia
fy: Etioopje

note: Name for FIN
en: Finland
fy: Finlân

note: Name for FJI
en: Fiji
fy: Fidzjy

note: Name for FRA
en: France
fy: Frankryk

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
fy: Faeröer

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
fy: Mikroneezje

note: Name for GBR
en: United Kingdom
fy: Grut-Brittanje

note: Name for GEO
en: Georgia
fy: Geörgje

note: Name for GHA
en: Ghana
fy: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
fy: Guinee

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
fy: Guinee-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
fy: Ekwatoriaal-Guinee

note: Name for GRC
en: Greece
fy: Grikelân

note: Name for GRL
en: Greenland
fy: Grienlân

note: Name for GTM
en: Guatemala
fy: Gûatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
fy: Frânsk Guyana

note: Name for GUM
en: Guam
fy: Gûam

note: Name for HKG
en: Hong Kong
fy: Hongkong

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
fy: Heardeilân en McDonaldeilannen

note: Name for HND
en: Honduras
fy: Hondueras

note: Name for HRV
en: Croatia
fy: Kroaasje

note: Name for HTI
en: Haiti
fy: Haïty

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
fy: Hongarije

note: Name for IDN
en: Indonesia
fy: Yndoneezje

note: Name for IMN
en: Isle of Man
fy: Man

note: Name for IND
en: India
fy: Yndia

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
fy: Britsk Yndyske Oseaanterritoarium

note: Name for IRL
en: Ireland
fy: Ierlân

note: Name for IRQ
en: Iraq
fy: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
fy: Yslân

note: Name for ITA
en: Italy
fy: Itaalje

note: Name for JAM
en: Jamaica
fy: Jamaika

note: Name for JOR
en: Jordan
fy: Jordaanje

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
fy: Kazakstan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
fy: Kirgyzje

note: Name for KHM
en: Cambodia
fy: Kambodja

note: Name for KIR
en: Kiribati
fy: Kiribaty

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
fy: Sint Kits en Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
fy: Koeweit

note: Name for LBN
en: Lebanon
fy: Libanon

note: Name for LBR
en: Liberia
fy: Libearia

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
fy: Lybje

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
fy: Sint Lusia

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
fy: Lychtenstein

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
fy: Sry Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
fy: Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
fy: Litouwen

note: Name for LUX
en: Luxembourg
fy: Lúksemboarch

note: Name for LVA
en: Latvia
fy: Letlân

note: Name for MAR
en: Morocco
fy: Marokko

note: Name for MCO
en: Monaco
fy: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
fy: Moldaavje

note: Name for MDG
en: Madagascar
fy: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
fy: Maldiven

note: Name for MEX
en: Mexico
fy: Meksiko

note: Name for MLI
en: Mali
fy: Maly

note: Name for MMR
en: Myanmar
fy: Birma

note: Name for MNG
en: Mongolia
fy: Mongoalje

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
fy: Noardlike Marianen

note: Name for MOZ
en: Mozambique
fy: Mozambyk

note: Name for MRT
en: Mauritania
fy: Mauritaanje

note: Name for MUS
en: Mauritius
fy: Mauritsius

note: Name for MWI
en: Malawi
fy: Malawy

note: Name for MYS
en: Malaysia
fy: Maleizje

note: Name for MYT
en: Mayotte
fy: Majot

note: Name for NAM
en: Namibia
fy: Namybje

note: Name for NCL
en: New Caledonia
fy: Nij-Kaledoanje

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
fy: Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
fy: Nigearia

note: Name for NIC
en: Nicaragua
fy: Nikaragûa

note: Name for NLD
en: Netherlands
fy: Nederlân

note: Name for NOR
en: Norway
fy: Noarwegen

note: Name for NRU
en: Nauru
fy: Naurû

note: Name for NZL
en: New Zealand
fy: Nij-Seelân

note: Name for PER
en: Peru
fy: Perû

note: Name for PHL
en: Philippines
fy: Filipinen

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
fy: Papoea Nij-Guinea

note: Name for POL
en: Poland
fy: Poalen

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
fy: Puerto Riko

note: Name for PRT
en: Portugal
fy: Portegal

note: Name for QAT
en: Qatar
fy: Katar

note: Name for ROU
en: Romania
fy: Roemeenje

note: Name for RWA
en: Rwanda
fy: Rûanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
fy: Saûdy-Araabje

note: Name for SDN
en: Sudan
fy: Sûdan

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fy: Súd-Georgje en de Súdlike Sandwicheilannen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
fy: Salomonseilannen

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
fy: Sierra Leöane

note: Name for SOM
en: Somalia
fy: Somaalje

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
fy: Sint-Pierre en Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
fy: Servje

note: Name for SSD
en: South Sudan
fy: Súd-Sûdan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
fy: Sao Tomee en Prinsyp

note: Name for SVK
en: Slovakia
fy: Slowakije

note: Name for SVN
en: Slovenia
fy: Sloveenje

note: Name for SYC
en: Seychelles
fy: Seysjellen

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
fy: Turks- en Kaikoseilannen

note: Name for TCD
en: Chad
fy: Tsjaad

note: Name for THA
en: Thailand
fy: Tailân

note: Name for TJK
en: Tajikistan
fy: Tadzjikistan

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
fy: Trinidad en Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
fy: Tuneezje

note: Name for TUV
en: Tuvalu
fy: Tûvalû

note: Name for UKR
en: Ukraine
fy: Oekraïne

note: Name for URY
en: Uruguay
fy: Urûguay

note: Official name for USA
en: United States of America
fy: Feriene Steaten fan Amearika

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
fy: Oezbekistan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
fy: Sint Vincent en de Grenadinen

note: Common name for VEN
en: Venezuela
fy: Fenezuëla

note: Common name for VNM
en: Vietnam
fy: Fjetnam

note: Name for VUT
en: Vanuatu
fy: Fanuatû

note: Name for YEM
en: Yemen
fy: Jemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
fy: Súd-Afrika

note: Name for ZMB
en: Zambia
fy: Sambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
fy: Simbabwe
