iso_3166-1 - en to gv translation catalogue (156 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
gv: Yn Afghanistaan

note: Name for AGO
en: Angola
gv: Angoley

note: Name for ALA
en: Åland Islands
gv: Åland

note: Name for ALB
en: Albania
gv: Yn Albaan

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
gv: Ny h-Emmiraidyn Arabagh Unnaneysit

note: Name for ARG
en: Argentina
gv: Yn Argenteen

note: Name for ARM
en: Armenia
gv: Yn Armeain

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
gv: Antigua as Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
gv: Yn Austrail

note: Name for AUT
en: Austria
gv: Yn Austeyr

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
gv: Yn Asserbajaan

note: Name for BDI
en: Burundi
gv: Burundee

note: Name for BEL
en: Belgium
gv: Yn Velg

note: Name for BGD
en: Bangladesh
gv: Yn Vangladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
gv: Yn Vulgeyr

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
gv: Bosnia as Herzegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
gv: Yn Velaroosh

note: Name for BLZ
en: Belize
gv: Yn Veleesh

note: Name for BMU
en: Bermuda
gv: Ny Bermioodee

note: Common name for BOL
en: Bolivia
gv: Yn Volivia

note: Name for BRA
en: Brazil
gv: Yn Vrasseel

note: Name for BTN
en: Bhutan
gv: Yn Vutaan

note: Name for BWA
en: Botswana
gv: Yn Votswaan

note: Name for CAF
en: Central African Republic
gv: Pobblaght yn Affrick Veanagh

note: Name for CAN
en: Canada
gv: Yn Chanadey

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
gv: Ellanyn Cocos

note: Name for CHE
en: Switzerland
gv: Yn Elveeish

note: Name for CHL
en: Chile
gv: Yn Çhillee

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
gv: Deynphobblaght ny Sheen

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
gv: Pobblaght ny Congo

note: Name for COL
en: Colombia
gv: Yn Cholombey

note: Name for COM
en: Comoros
gv: Ny h-Ellanyn Chomoro

note: Name for CRI
en: Costa Rica
gv: Yn Coose Berçhagh

note: Name for CUB
en: Cuba
gv: Yn Choobey

note: Name for CYP
en: Cyprus
gv: Yn Cheeprey

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
gv: Yn Phobblaght Çheck

note: Name for DEU
en: Germany
gv: Yn Ghermaan

note: Name for DNK
en: Denmark
gv: Yn Danvarg

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
gv: Yn Phobblaght Ghominicagh

note: Name for DZA
en: Algeria
gv: Yn Algear

note: Name for EGY
en: Egypt
gv: Yn Egypt

note: Name for ESP
en: Spain
gv: Yn Spaainey

note: Name for ETH
en: Ethiopia
gv: Yn Eetoip

note: Name for FIN
en: Finland
gv: Finnlynn

note: Name for FRA
en: France
gv: Yn Rank

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
gv: Ellanyn ny Geyrragh

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
gv: Steatyn Conastit y Vynneeys

note: Name for GBR
en: United Kingdom
gv: Reeriaght Unnaneysit

note: Name for GEO
en: Georgia
gv: Yn Çhorshey

note: Name for GHA
en: Ghana
gv: Yn Ghaney

note: Name for GIB
en: Gibraltar
gv: Gibraaltar

note: Name for GIN
en: Guinea
gv: Yn Ghuinea

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
gv: Yn Ghuinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
gv: Guinea Chryss ny Cruinney

note: Name for GRC
en: Greece
gv: Yn Ghreag

note: Name for GRL
en: Greenland
gv: Greenlynn

note: Name for GTM
en: Guatemala
gv: Yn Ghuatemaley

note: Name for GUY
en: Guyana
gv: Geeaaney

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
gv: Ellan Heard as Ellanyn McDonald

note: Name for HND
en: Honduras
gv: Ny Hondooraghyn

note: Name for HRV
en: Croatia
gv: Yn Chroit

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
gv: Yn Ungaar

note: Name for IDN
en: Indonesia
gv: Yn Indoneesh

note: Name for IMN
en: Isle of Man
gv: Mannin

note: Name for IND
en: India
gv: Yn Injey

note: Name for IRL
en: Ireland
gv: Pobblaght Nerin

note: Name for IRQ
en: Iraq
gv: Yn Earack

note: Name for ISL
en: Iceland
gv: Yn Eeslynn

note: Name for ITA
en: Italy
gv: Yn Iddaal

note: Name for JAM
en: Jamaica
gv: Yn Yamaicey

note: Name for JEY
en: Jersey
gv: Jersee

note: Name for JOR
en: Jordan
gv: Yn Jordaan

note: Name for JPN
en: Japan
gv: Yn Çhapaan

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
gv: Yn Chassaghstaan

note: Name for KEN
en: Kenya
gv: Yn Cheinney

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
gv: Yn Chyrgistaan

note: Name for KHM
en: Cambodia
gv: Yn Chamboyd

note: Name for KIR
en: Kiribati
gv: Yn Chiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
gv: Noo Kitts as Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
gv: Yn Choowait

note: Name for LBN
en: Lebanon
gv: Yn Livaan

note: Name for LBR
en: Liberia
gv: Yn Laibeer

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
gv: Yn Leeb

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
gv: Noo Lucia

note: Name for LSO
en: Lesotho
gv: Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
gv: Yn Litaan

note: Name for LUX
en: Luxembourg
gv: Lucsemburg

note: Name for LVA
en: Latvia
gv: Yn Latvey

note: Name for MAR
en: Morocco
gv: Yn Varoc

note: Name for MDV
en: Maldives
gv: Ny Maldeevaghyn

note: Name for MEX
en: Mexico
gv: Meksico

note: Name for MLI
en: Mali
gv: Malee

note: Name for MLT
en: Malta
gv: Yn Valta

note: Name for MNG
en: Mongolia
gv: Yn Vongoil

note: Name for MOZ
en: Mozambique
gv: Yn Vosambeeck

note: Name for MRT
en: Mauritania
gv: Yn Varitaan

note: Name for MUS
en: Mauritius
gv: Ellan Wirrish

note: Name for MYS
en: Malaysia
gv: Yn Valaysia

note: Name for NAM
en: Namibia
gv: Yn Nameeb

note: Name for NER
en: Niger
gv: Yn Neegeyr

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
gv: Ellan Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
gv: Yn Naigeer

note: Name for NIC
en: Nicaragua
gv: Yn Nickeraag

note: Name for NLD
en: Netherlands
gv: Yn Çheer Injil

note: Name for NOR
en: Norway
gv: Norlynn

note: Name for NPL
en: Nepal
gv: Nepaal

note: Name for NRU
en: Nauru
gv: Naaroo

note: Name for NZL
en: New Zealand
gv: Yn Teelynn Noa

note: Name for OMN
en: Oman
gv: Yn Omaan

note: Name for PAK
en: Pakistan
gv: Yn Phakistaan

note: Name for PAN
en: Panama
gv: Yn Phanamaa

note: Name for PER
en: Peru
gv: Yn Pheroo

note: Name for PHL
en: Philippines
gv: Ny h-Ellanyn Philippeenagh

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
gv: Papooey Guinea Noa

note: Name for POL
en: Poland
gv: Yn Pholynn

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
gv: Yn Phurt Verçhagh

note: Name for PRT
en: Portugal
gv: Yn Phortiugal

note: Name for PRY
en: Paraguay
gv: Yn Pharaguay

note: Name for QAT
en: Qatar
gv: Yn Chatar

note: Name for ROU
en: Romania
gv: Yn Romaan

note: Name for RWA
en: Rwanda
gv: Rooandey

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
gv: Yn Araab Saudi

note: Name for SDN
en: Sudan
gv: Yn Toodaan

note: Name for SEN
en: Senegal
gv: Yn Tenegaal

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
gv: Ny h-Ellanyn Holomon

note: Name for SLV
en: El Salvador
gv: Yn Salvador

note: Name for SOM
en: Somalia
gv: Yn Tomaal

note: Name for SRB
en: Serbia
gv: Yn Serb

note: Name for SSD
en: South Sudan
gv: Yn Toodaan Yiass

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
gv: São Tomé as Príncipe

note: Name for SUR
en: Suriname
gv: Yn Toorinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
gv: Yn Clovack

note: Name for SVN
en: Slovenia
gv: Yn Clovean

note: Name for SWE
en: Sweden
gv: Yn Toolynn

note: Name for SYC
en: Seychelles
gv: Ny h-Ellanyn Heshell

note: Name for TCD
en: Chad
gv: Shad

note: Name for TGO
en: Togo
gv: Yn Togo

note: Name for THA
en: Thailand
gv: Yn Çheer Thai

note: Name for TJK
en: Tajikistan
gv: Yn Tajikistaan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
gv: Yn Turkmenistaan

note: Name for TON
en: Tonga
gv: Yn Tongey

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
gv: Trinaid as Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
gv: Yn Tooneesh

note: Common name for TWN
en: Taiwan
gv: Pobblaght ny Sheen

note: Name for UGA
en: Uganda
gv: Ooganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
gv: Yn Ookraan

note: Name for URY
en: Uruguay
gv: Yn Ooraguay

note: Official name for USA
en: United States of America
gv: Steatyn Unnaneysit America

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
gv: Yn Oosbeckistaan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
gv: Noo Winsen as ny Grenadeenyn

note: Common name for VEN
en: Venezuela
gv: Yn Veneswaaley

note: Common name for VNM
en: Vietnam
gv: Yn Vietnam

note: Name for YEM
en: Yemen
gv: Yn Yeaman

note: Name for ZAF
en: South Africa
gv: Yn Affrick Yiass

note: Name for ZMB
en: Zambia
gv: Yn Tambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
gv: Yn Çhimbabwe
