iso_3166-1 - en to hi translation catalogue (420 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
hi: अरूबा

note: Name for AFG
en: Afghanistan
hi: अफ़्गानिस्तान

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
hi: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ अफ़्ग़ानिस्तान

note: Name for AGO
en: Angola
hi: अंगोला

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
hi: रिपब्लिक ऑफ अंगोला

note: Name for AIA
en: Anguilla
hi: अंगुइला

note: Name for ALA
en: Åland Islands
hi: ऑलैण्ड द्वीपसमूह

note: Name for ALB
en: Albania
hi: अल्बानिया

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
hi: रिपब्लिक ऑफ अल्बानिया

note: Name for AND
en: Andorra
hi: अण्डोरा

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
hi: प्रिन्सपलिटी ऑफ एन्डोर्रा

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

note: Name for ARG
en: Argentina
hi: अर्जेण्टीना

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
hi: अर्जेन्टीन रिपब्लिक

note: Name for ARM
en: Armenia
hi: आर्मीनिया

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
hi: रिपब्लिक ऑफ आर्मेनिया

note: Name for ASM
en: American Samoa
hi: अमेरिकी समोआ

note: Name for ATA
en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
hi: फ्रेंच साउदर्न टेरीटरीज़

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
hi: अण्टीगुआ और बारबूडा

note: Name for AUS
en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

note: Name for AUT
en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
hi: रिपब्लिक ऑफ ऑस्ट्रिया

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
hi: अज़रबैजान

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
hi: रिपब्लिक ऑफ अजरबैजान

note: Name for BDI
en: Burundi
hi: बुरुण्डी

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
hi: रिपब्लिक ऑफ बुरून्डी

note: Name for BEL
en: Belgium
hi: बेल्जियम

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
hi: किंगडम ऑफ बेल्जियम

note: Name for BEN
en: Benin
hi: बेनिन

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
hi: रिपब्लिक ऑफ बेनिन

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
hi: बोनैर, सिंट यूस्टेटीयस एंड साबा

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

note: Name for BGD
en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
hi: पीपल्स रिपब्लिक ऑफ बांग्लादेश

note: Name for BGR
en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
hi: रिपब्लिक ऑफ बुल्गारिया

note: Name for BHR
en: Bahrain
hi: बहरीन

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
hi: किंगडम ऑफ बहरीन

note: Name for BHS
en: Bahamas
hi: बहामास

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
hi: कॉमनवेल्थ ऑफ द बहामास

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
hi: बॉस्निया और हर्ज़ेगोविना

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
hi: रिपब्लिक ऑफ बोस्निया एंड हर्ज़ेगोविना

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
hi: सेंट बार्थेलेमी

note: Name for BLR
en: Belarus
hi: बेलारूस

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
hi: रिपब्लिक ऑफ बेलारूस

note: Name for BLZ
en: Belize
hi: बेलीज़

note: Name for BMU
en: Bermuda
hi: बरमूडा

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
hi: बोलिविया, प्लॊरिनेशनल स्टेट ऑफ़

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
hi: प्लॊरिनेशनल स्टेट ऑफ़ बोलिविया

note: Common name for BOL
en: Bolivia
hi: बोलिविया

note: Name for BRA
en: Brazil
hi: ब्राज़ील

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
hi: फेडरेटिव रिपब्लिक ऑफ ब्राज़ील

note: Name for BRB
en: Barbados
hi: बारबाडोस

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
hi: ब्रुनेई दरउस्सलाम

note: Name for BTN
en: Bhutan
hi: भूटान

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
hi: किंगडम ऑफ भूटान

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
hi: बोउवेट आइलैंड

note: Name for BWA
en: Botswana
hi: बोत्सवाना

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
hi: रिपब्लिक ऑफ बोट्सवाना

note: Name for CAF
en: Central African Republic
hi: मध्य अफ़्रीकी गणराज्य

note: Name for CAN
en: Canada
hi: कनाडा

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) द्वीपसमूह

note: Name for CHE
en: Switzerland
hi: स्विट्ज़रलैण्ड

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
hi: स्विस कॉन्फेडरेशन

note: Name for CHL
en: Chile
hi: चिली

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
hi: रिपब्लिक ऑफ चिली

note: Name for CHN
en: China
hi: चीन

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
hi: चीनी जनवादी गणराज्य

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
hi: कोयटे डी वोयरे

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
hi: रिपब्लिक ऑफ कोटे डी वायरे

note: Name for CMR
en: Cameroon
hi: कैमरुन

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
hi: रिपब्लिक ऑफ कैमरून

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
hi: कांगो, द डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ द

note: Name for COG
en: Congo
hi: कॉंगो

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
hi: कांगो गणराज्य

note: Name for COK
en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

note: Name for COL
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
hi: रिपब्लिक ऑफ कोलम्बिया

note: Name for COM
en: Comoros
hi: कोमोरोस

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
hi: यूनियन ऑफ द कोमोरोस

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
hi: काबो वर्डे

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
hi: रिपब्लिक ऑफ काबो वर्डे

note: Name for CRI
en: Costa Rica
hi: कोस्टा रीका

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
hi: रिपब्लिक ऑफ कोस्टा रिका

note: Name for CUB
en: Cuba
hi: क्यूबा

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
hi: रिपब्लिक ऑफ क्यूबा

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
hi: कुराकाओ

note: Name for CXR
en: Christmas Island
hi: क्रिसमस आइलैन्ड

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
hi: केमन द्वीपसमूह

note: Name for CYP
en: Cyprus
hi: साइप्रस

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
hi: रिपब्लिक ऑफ साइप्रस

note: Name for CZE
en: Czechia
hi: चेकिया

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

note: Name for DEU
en: Germany
hi: जर्मनी

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
hi: फेडरल रिपब्लिक ऑफ जर्मनी

note: Name for DJI
en: Djibouti
hi: जिबूती

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
hi: रिपब्लिक ऑफ द्जिवबौटी

note: Name for DMA
en: Dominica
hi: डोमिनिका

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
hi: कॉमनवेल्थ ऑफ डोमिनिका

note: Name for DNK
en: Denmark
hi: डेनमार्क

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
hi: किंगडम ऑफ डेनमार्क

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणराज्य

note: Name for DZA
en: Algeria
hi: अल्जीरिया

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
hi: पीपल्स डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ अल्जीरिया

note: Name for ECU
en: Ecuador
hi: ईक्वाडोर

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
hi: रिपब्लिक ऑफ इक्वाडोर

note: Name for EGY
en: Egypt
hi: मिस्र

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
hi: अरब रिपब्लिक ऑफ इजिप्ट

note: Name for ERI
en: Eritrea
hi: इरित्रिया

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
hi: स्टेट ऑफ़ एरिट्रेया

note: Name for ESH
en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

note: Name for ESP
en: Spain
hi: स्पेन

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
hi: किंगडम ऑफ स्पेन

note: Name for EST
en: Estonia
hi: एस्टोनिया

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
hi: रिपब्लिक ऑफ एस्टोनिया

note: Name for ETH
en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
hi: फेडेरल डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ इथियोपिया

note: Name for FIN
en: Finland
hi: फ़िनलैण्ड

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
hi: रिपब्लिक ऑफ फिनलैंड

note: Name for FJI
en: Fiji
hi: फ़िजी

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
hi: रिपब्लिक ऑफ फिजी

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
hi: फॉकलैंड आइलैंड्स (मालविनास)

note: Name for FRA
en: France
hi: फ़्रान्स

note: Official name for FRA
en: French Republic
hi: फ्रेंच रिपब्लिक

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
hi: फ़रो द्वीपसमूह

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
hi: माइक्रोनीसिया, फेडेरेटड स्टेट्स ऑफ

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया के संघीकृत राज्य

note: Name for GAB
en: Gabon
hi: गबॉन

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
hi: गाबोनीज़ रिपब्लिक

note: Name for GBR
en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
hi: यूनाइटेड किंगडम ऑफ ग्रेट ब्रिटेन एन्ड नॉर्दर्न आयरलैन्ड

note: Name for GEO
en: Georgia
hi: जॉर्जिया

note: Name for GGY
en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

note: Name for GHA
en: Ghana
hi: घाना

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
hi: रिपब्लिक ऑफ घाना

note: Name for GIB
en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

note: Name for GIN
en: Guinea
hi: गिनी

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
hi: रिपब्लिक ऑफ गिनी

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

note: Name for GMB
en: Gambia
hi: गाम्बिया

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
hi: गाम्बिया गणराज्य

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
hi: रिपब्लिक ऑफ गिनी-बिसाउ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यरेखीय गिनी

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
hi: रिपब्लिक ऑफ इक्विटोरियल गिनी

note: Name for GRC
en: Greece
hi: यूनान

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
hi: हेलेनिक रिपब्लिक

note: Name for GRD
en: Grenada
hi: ग्रेनाडा

note: Name for GRL
en: Greenland
hi: ग्रीनलैण्ड

note: Name for GTM
en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
hi: रिपब्लिक ऑफ ग्वाटेमाला

note: Name for GUF
en: French Guiana
hi: फ़्रान्सीसी गुयाना

note: Name for GUM
en: Guam
hi: गुआम

note: Name for GUY
en: Guyana
hi: गयाना

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
hi: रिपब्लिक ऑफ गुयाना

note: Name for HKG
en: Hong Kong
hi: हांगकांग

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
hi: हाँग काँग स्पेशल ऐडमिनिस्ट्रेटिव रीजन ऑफ चाइना

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
hi: हर्ड द्वीप और मैकडोनाल्ड द्वीप

note: Name for HND
en: Honduras
hi: हौण्डुरस

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
hi: रिपब्लिक ऑफ होन्डुरास

note: Name for HRV
en: Croatia
hi: क्रोएशिया

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
hi: रिपब्लिक ऑफ क्रोएशिया

note: Name for HTI
en: Haiti
hi: हैती

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
hi: रिपब्लिक ऑफ हैती

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
hi: हंगरी

note: Name for IDN
en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
hi: रिपब्लिक ऑफ इंडोनेशिया

note: Name for IMN
en: Isle of Man
hi: मनुष्य का टापू

note: Name for IND
en: India
hi: भारत

note: Official name for IND
en: Republic of India
hi: भारतीय गणराज्य

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटिश हिंद महासागर क्षेत्र

note: Name for IRL
en: Ireland
hi: आयरलैण्ड

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
hi: ईरान, इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
hi: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ इरान

note: Name for IRQ
en: Iraq
hi: इराक़

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
hi: रिपब्लिक ऑफ ईराक़

note: Name for ISL
en: Iceland
hi: आइसलैण्ड

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
hi: रिपब्लिक ऑफ आइसलैन्ड

note: Name for ISR
en: Israel
hi: इज़राइल

note: Official name for ISR
en: State of Israel
hi: स्टेट ऑफ इज़राइल

note: Name for ITA
en: Italy
hi: इटली

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
hi: इटालिय रिपब्लिक

note: Name for JAM
en: Jamaica
hi: जमैका

note: Name for JEY
en: Jersey
hi: जर्सी

note: Name for JOR
en: Jordan
hi: जॉर्डन

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
hi: हशेमाइट किंगडम ऑफ जॉर्डन

note: Name for JPN
en: Japan
hi: जापान

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
hi: कज़ाख़िस्तान

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
hi: रिपब्लिक ऑफ कज़ाख्सतान

note: Name for KEN
en: Kenya
hi: कीनिया

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
hi: रिपब्लिक ऑफ केन्या

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिज़स्तान

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
hi: किरगीज़ रिपब्लिक

note: Name for KHM
en: Cambodia
hi: कम्बोडिया

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
hi: किंगडम ऑफ कंबोडिया

note: Name for KIR
en: Kiribati
hi: किरिबाती

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
hi: रिपब्लिक ऑफ किरिबाती

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
hi: सन्त किट्स और नेविस

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
hi: कोरिया, रिपब्लिक ऑफ

note: Common name for KOR
en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

note: Name for KWT
en: Kuwait
hi: कुवैत

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
hi: स्टेट ऑफ कुवैत

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
hi: लाओ पीपल्स डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

note: Name for LBN
en: Lebanon
hi: लेबनान

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
hi: लेबानीज़ रिपब्लिक

note: Name for LBR
en: Liberia
hi: लाइबेरिया

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
hi: रिपब्लिक ऑफ लाइबेरिया

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
hi: लीबिया

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
hi: लिक्टेन्स्टाइन

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
hi: प्रिन्सीपलिटी ऑफ लीखटेन्सटीन

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
hi: श्रीलंका

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
hi: डेमोक्रेटिक सोशलिस्ट रिपब्लिक ऑफ श्री लंका

note: Name for LSO
en: Lesotho
hi: लेसोथो

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
hi: किंगडम ऑफ लेसोथो

note: Name for LTU
en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
hi: रिपब्लिक ऑफ लिथुआनिया

note: Name for LUX
en: Luxembourg
hi: लक्ज़मबर्ग

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
hi: ग्रान्ड डची ऑफ लक्ज़मबर्ग

note: Name for LVA
en: Latvia
hi: लातविया

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
hi: रिपब्लिक ऑफ लात्विया

note: Name for MAC
en: Macao
hi: मकाउ

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
hi: मकाउ स्पेशल एडमिनिस्ट्रेटिव रीजन ऑफ चाइना

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
hi: सेंट मार्टिन (फ्रेंच भाग)

note: Name for MAR
en: Morocco
hi: मोरक्को

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
hi: किंगडम ऑफ मोरक्को

note: Name for MCO
en: Monaco
hi: मोनैको

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
hi: प्रिंसिपालिटी ऑफ मोनाको

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
hi: मोल्डोवा, रिपब्लिक ऑफ

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
hi: रिपब्लिक ऑफ मॉलदोवा

note: Common name for MDA
en: Moldova
hi: मॉल्डोवा

note: Name for MDG
en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
hi: रिपब्लिक ऑफ मैडागास्कर

note: Name for MDV
en: Maldives
hi: मालदीव

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
hi: रिपब्लिक ऑफ मालदीव्स

note: Name for MEX
en: Mexico
hi: मेक्सिको

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
hi: यूनाइटेड मेक्सिकन स्टेट्स

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
hi: मार्शल आइलैंड्स

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
hi: रिपब्लिक ऑफ द मार्शल आइलैंड्स

note: Name for MKD
en: North Macedonia
hi: उत्तर मैसेडोनिया

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
hi: उत्तर मैसेडोनिया गणराज्य

note: Name for MLI
en: Mali
hi: माली

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
hi: रिपब्लिक ऑफ माली

note: Name for MLT
en: Malta
hi: माल्टा

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
hi: रिपब्लिक ऑफ माल्टा

note: Name for MMR
en: Myanmar
hi: म्यान्मार

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
hi: रिपब्लिक ऑफ म्यान्मार

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
hi: मॉन्टेनीग्रो

note: Name for MNG
en: Mongolia
hi: मंगोलिया

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
hi: कॉमनवेल्थ ऑफ द नॉरदर्न मारियाना आइलैन्ड्स

note: Name for MOZ
en: Mozambique
hi: मोज़ाम्बीक

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
hi: रिपब्लिक ऑफ मोज़ाम्बीक़

note: Name for MRT
en: Mauritania
hi: मॉरीतानिया

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
hi: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ मॉरिटानिया

note: Name for MSR
en: Montserrat
hi: मॉण्टसेराट

note: Name for MTQ
en: Martinique
hi: मार्टीनिक

note: Name for MUS
en: Mauritius
hi: मॉरिशस

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
hi: रिपब्लिक ऑफ मॉरिशस

note: Name for MWI
en: Malawi
hi: मलावी

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
hi: रिपब्लिक ऑफ मालावी

note: Name for MYS
en: Malaysia
hi: मलेशिया

note: Name for MYT
en: Mayotte
hi: मेयोट

note: Name for NAM
en: Namibia
hi: नामीबिया

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
hi: रिपब्लिक ऑफ नामीबिया

note: Name for NCL
en: New Caledonia
hi: नया कैलेडोनिया

note: Name for NER
en: Niger
hi: नाइजर

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
hi: रिपब्लिक ऑफ द नाइजर

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
hi: नॉर्फ़ोक द्वीप

note: Name for NGA
en: Nigeria
hi: नाईजीरिया

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
hi: फेडेरल रिपब्लिक ऑफ नाइजीरिया

note: Name for NIC
en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
hi: रिपब्लिक ऑफ निकारागुआ

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
hi: निउए

note: Name for NLD
en: Netherlands
hi: नीदरलैण्ड

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
hi: किंगडम ऑफ द नीदरलैंड्स

note: Name for NOR
en: Norway
hi: नॉर्वे

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
hi: किंगडम ऑफ नॉर्वे

note: Name for NPL
en: Nepal
hi: नेपाल

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
hi: फेडेरल डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ इथियोपिया

note: Name for NRU
en: Nauru
hi: नौरु

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
hi: रिपब्लिक ऑफ नाउरु

note: Name for NZL
en: New Zealand
hi: न्यूज़ीलैण्ड

note: Name for OMN
en: Oman
hi: ओमान

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
hi: सल्तनत ऑफ ओमान

note: Name for PAK
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
hi: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ पाकिस्तान

note: Name for PAN
en: Panama
hi: पनामा

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
hi: रिपब्लिक ऑफ पनामा

note: Name for PCN
en: Pitcairn
hi: पिटकायर्न

note: Name for PER
en: Peru
hi: पेरू

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
hi: रिपब्लिक ऑफ पेरू

note: Name for PHL
en: Philippines
hi: फ़िलीपीन्स

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
hi: रिपब्लिक ऑफ द फिलीपीन्स

note: Name for PLW
en: Palau
hi: पलाउ

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
hi: रिपब्लिक ऑफ पलाऊ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी का स्वतंत्र राज्य

note: Name for POL
en: Poland
hi: पोलैंड

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
hi: रिपब्लिक ऑफ पोलैन्ड

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
hi: प्युर्तो रिको

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
hi: कोरिया, डेमोक्रेटिक पीपल्स रिपब्लिक ऑफ

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
hi: डेमेक्रेटिक पीपल्स रिपब्लिक ऑफ कोरिया

note: Common name for PRK
en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

note: Name for PRT
en: Portugal
hi: पुर्तगाल

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
hi: पोर्टुगीज़ रिपब्लिक

note: Name for PRY
en: Paraguay
hi: पैराग्वे

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
hi: रिपब्लिक ऑफ पैरागुए

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
hi: पैलेस्टाइन, स्टेट ऑफ़

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
hi: स्टेट ऑफ़ पैलेस्टाइन

note: Name for PYF
en: French Polynesia
hi: फ़्रान्सी पॉलिनेशिया

note: Name for QAT
en: Qatar
hi: क़तर

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
hi: स्टेट ऑफ क़तर

note: Name for REU
en: Réunion
hi: रेयूनियों

note: Name for ROU
en: Romania
hi: रोमानिया

note: Name for RUS
en: Russian Federation
hi: रशियन फेडेरशन

note: Name for RWA
en: Rwanda
hi: रवाण्डा

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
hi: रवांडीज़ रिपब्लिक

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
hi: सउदी अरब

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
hi: किंगडम ऑफ सउदी अरबिया

note: Name for SDN
en: Sudan
hi: सूडान

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
hi: रिपब्लिक ऑफ द सूडान

note: Name for SEN
en: Senegal
hi: सेनेगल

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
hi: रिपब्लिक ऑफ सेनेगल

note: Name for SGP
en: Singapore
hi: सिंगापुर

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
hi: रिपब्लिक ऑफ सिंगापुर

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi: दक्षिण जॉर्जिया एवं दक्षिण सैंडविच द्वीप समूह

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hi: सेंट हेलेना, असेंशन और त्रिस्तान दा कुन्हा

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
hi: स्वालबार्ड एन्ड जैन माएन

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीपसमूह

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
hi: सिएरा लियोन

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
hi: रिपब्लिक ऑफ सिएरा लियोन

note: Name for SLV
en: El Salvador
hi: अल साल्वाडोर

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
hi: रिपब्लिक ऑफ अल साल्वाडोर

note: Name for SMR
en: San Marino
hi: सान मारिनो

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
hi: रिपब्लिक ऑफ सैन मरीनो

note: Name for SOM
en: Somalia
hi: सोमालिया

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
hi: सोमालिया संघीय गणराज्य

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
hi: साँ-प्येर और मीकेलों

note: Name for SRB
en: Serbia
hi: सर्बिया

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
hi: रिपब्लिक ऑफ सर्बिया

note: Name for SSD
en: South Sudan
hi: दक्षिण सूडान

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
hi: रिपब्लिक ऑफ साउथ सूडान

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
hi: साओ तोमे और प्रिन्सिपी

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
hi: डेमेक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ साओ टोम एन्ड प्रिन्सिप

note: Name for SUR
en: Suriname
hi: सूरीनाम

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
hi: रिपब्लिक ऑफ द सूरीनाम

note: Name for SVK
en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
hi: स्लोवाक रिपब्लिक

note: Name for SVN
en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
hi: रिपब्लिक ऑफ स्लोवेनिया

note: Name for SWE
en: Sweden
hi: स्वीडन

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
hi: किंगडम ऑफ स्वीडन

note: Name for SWZ
en: Eswatini
hi: एस्वाटिनी

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
hi: एस्वाटिनी का साम्राज्य

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
hi: सेंट मार्टिन (डच भाग)

note: Name for SYC
en: Seychelles
hi: सेशेल्स

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
hi: रिपब्लिक ऑफ सेशेल्स

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
hi: सीरियन अरब रिपब्लिक

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
hi: तुर्क और केकोस द्वीपसमूह

note: Name for TCD
en: Chad
hi: चाड

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
hi: रिपब्लिक ऑफ चैड

note: Name for TGO
en: Togo
hi: टोगो

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
hi: टोगोलीज़ रिपब्लिक

note: Name for THA
en: Thailand
hi: थाईलैण्ड

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
hi: किंगडम ऑफ थाईलैंड

note: Name for TJK
en: Tajikistan
hi: ताजिकिस्तान

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
hi: रिपब्लिक ऑफ ताजिकिस्तान

note: Name for TKL
en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
hi: तिमोर-लेस्टे

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
hi: डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ तिमोर-लेस्टे

note: Name for TON
en: Tonga
hi: टोंगा

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
hi: किंगडम ऑफ टौंगा

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
hi: रिपब्लिक ऑफ त्रिनिदाद और टोबैगो

note: Name for TUN
en: Tunisia
hi: ट्यूनिशिया

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
hi: रिपब्लिक ऑफ ट्यूनीशिया

note: Name for TUV
en: Tuvalu
hi: तुवालू

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
hi: ताइवान, प्रोविन्स ऑफ चाइना

note: Common name for TWN
en: Taiwan
hi: ताइवान

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
hi: तंज़ानिया, यूनाइटेड रिपब्लिक ऑफ

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
hi: यूनाइटेड रिपब्लिक ऑफ तंज़ानिया

note: Common name for TZA
en: Tanzania
hi: तंज़ानिया

note: Name for UGA
en: Uganda
hi: युगाण्डा

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
hi: रिपब्लिक ऑफ यूगान्डा

note: Name for UKR
en: Ukraine
hi: युक्रेन

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका के छोटे दूरस्थ द्वीपसमूह

note: Name for URY
en: Uruguay
hi: उरुग्वे

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
hi: ईस्टर्न रिपब्लिक ऑफ उरुगुए

note: Name for USA
en: United States
hi: संयुक्त राज्य

note: Official name for USA
en: United States of America
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
hi: रिपब्लिक ऑफ उज़्बेकिस्तान

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
hi: होली सी (वैटिकन सिटी स्टेट)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
hi: सन्त विन्सेण्ट और ग्रेनाडाइन्स

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
hi: रिपब्लिक ऑफ वेनेज़ुएला, बोलिवारियन

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
hi: बोलिवारियन रिपब्लिक ऑफ वेनेज़ुएला

note: Common name for VEN
en: Venezuela
hi: वेनेज़ुएला

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
hi: वर्जिन आइलैंड्स, ब्रिटिश

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन द्वीपसमूह

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
hi: वर्जिन आइलैंड्स, यू.एस.

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
hi: वर्जिन आइलैंड्स ऑफ द यूनाइटेड स्टेट्स

note: Name for VNM
en: Viet Nam
hi: वियतनाम

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
hi: सोशलिस्ट रिपब्लिक ऑफ वियतनाम

note: Common name for VNM
en: Vietnam
hi: वियतनाम

note: Name for VUT
en: Vanuatu
hi: वानूआटू

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
hi: रिपब्लिक ऑफ वनुआतू

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
hi: वालिस और फ्यूटुना

note: Name for WSM
en: Samoa
hi: समोआ

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
hi: इन्डिपेन्डेन्ट स्टेट ऑफ समोआ

note: Name for YEM
en: Yemen
hi: यमन

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
hi: रिपब्लिक ऑफ यमन

note: Name for ZAF
en: South Africa
hi: दक्षिण अफ़्रीका

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
hi: रिपब्लिक ऑफ साउथ अफ्रीका

note: Name for ZMB
en: Zambia
hi: ज़ाम्बिया

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
hi: रिपब्लिक ऑफ ज़ाम्बिया

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
hi: ज़िम्बाब्वे

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
hi: रिपब्लिक ऑफ ज़िम्बाब्वे
