iso_3166-1 - en to mk translation catalogue (401 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
mk: Аруба

note: Name for AFG
en: Afghanistan
mk: Авганистан

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
mk: Исламска република Авганистан

note: Name for AGO
en: Angola
mk: Ангола

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
mk: Република Ангола

note: Name for AIA
en: Anguilla
mk: Ангуила

note: Name for ALA
en: Åland Islands
mk: Ајланд острови

note: Name for ALB
en: Albania
mk: Албанија

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
mk: Република Албанија

note: Name for AND
en: Andorra
mk: Андора

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
mk: Кралство Андора

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
mk: Обединети арапски емирати

note: Name for ARG
en: Argentina
mk: Аргентина

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
mk: Република Аргентина

note: Name for ARM
en: Armenia
mk: Ерменија

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
mk: Република Ерменија

note: Name for ASM
en: American Samoa
mk: Американска Самоа

note: Name for ATA
en: Antarctica
mk: Антартика

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
mk: Јужни француски територии

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
mk: Антика и Барбуда

note: Name for AUS
en: Australia
mk: Австралија

note: Name for AUT
en: Austria
mk: Австрија

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
mk: Република Австрија

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
mk: Република Азербејџан

note: Name for BDI
en: Burundi
mk: Бурунди

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
mk: Република Буринди

note: Name for BEL
en: Belgium
mk: Белгија

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
mk: Кралство Белгија

note: Name for BEN
en: Benin
mk: Бенин

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
mk: Република Бенин

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
mk: Бониаре, Св. Еустатиус и Саба

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

note: Name for BGD
en: Bangladesh
mk: Бангладеш

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
mk: Народна република Бангладеш

note: Name for BGR
en: Bulgaria
mk: Бугарија

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
mk: Република Бугарија

note: Name for BHR
en: Bahrain
mk: Бахреин

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
mk: Кралството Бахреин

note: Name for BHS
en: Bahamas
mk: Бахами

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
mk: Комонвелт Бахами

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
mk: Репбулика Босна и Херцеговина

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
mk: Св. Бартоломеј

note: Name for BLR
en: Belarus
mk: Белорусија

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
mk: Република Белорусија

note: Name for BLZ
en: Belize
mk: Белизе

note: Name for BMU
en: Bermuda
mk: Бермуди

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
mk: Плуринационална држава Боливија

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
mk: Плуринационална држава Боливија

note: Common name for BOL
en: Bolivia
mk: Боливија

note: Name for BRA
en: Brazil
mk: Бразил

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
mk: Федеративна република Бразил

note: Name for BRB
en: Barbados
mk: Барбадос

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
mk: Брунеи Дарусалам

note: Name for BTN
en: Bhutan
mk: Бутан

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
mk: Кралство Бутан

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
mk: Бувет острови

note: Name for BWA
en: Botswana
mk: Боцвана

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
mk: Република Боцвана

note: Name for CAF
en: Central African Republic
mk: Централно афричка република

note: Name for CAN
en: Canada
mk: Канада

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
mk: Кокос (Килинг) острови

note: Name for CHE
en: Switzerland
mk: Швајцарија

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
mk: Швајцарска конфедерација

note: Name for CHL
en: Chile
mk: Чиле

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
mk: Република Чиле

note: Name for CHN
en: China
mk: Кина

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
mk: Народна република Кина

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
mk: Брег на слонова коста

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
mk: Република Брег на слонова коска

note: Name for CMR
en: Cameroon
mk: Камерун

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
mk: Република Камерун

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
mk: Конго, демократска република

note: Name for COG
en: Congo
mk: Конго

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
mk: Република Конго

note: Name for COK
en: Cook Islands
mk: Кукови острови

note: Name for COL
en: Colombia
mk: Колумбија

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
mk: Република Колумбија

note: Name for COM
en: Comoros
mk: Коморос

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
mk: Заедница на Коморос

note: Name for CRI
en: Costa Rica
mk: Костарика

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
mk: Република Костарика

note: Name for CUB
en: Cuba
mk: Куба

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
mk: Република Куба

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
mk: Куракао

note: Name for CXR
en: Christmas Island
mk: Божиќни острови

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
mk: Кајмански острови

note: Name for CYP
en: Cyprus
mk: Кипар

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
mk: Република Кипар

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
mk: Чешка република

note: Name for DEU
en: Germany
mk: Германија

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
mk: Федерална република Германија

note: Name for DJI
en: Djibouti
mk: Џибути

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
mk: Република Џибути

note: Name for DMA
en: Dominica
mk: Доминикана

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
mk: Комонвелт Доминикана

note: Name for DNK
en: Denmark
mk: Данска

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
mk: Кралство Данска

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

note: Name for DZA
en: Algeria
mk: Алжир

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
mk: Народна демократска република Алжир

note: Name for ECU
en: Ecuador
mk: Еквадор

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
mk: Република Еквадор

note: Name for EGY
en: Egypt
mk: Египет

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
mk: Арапска република Египет

note: Name for ERI
en: Eritrea
mk: Еритреа

note: Name for ESH
en: Western Sahara
mk: Северна Сахара

note: Name for ESP
en: Spain
mk: Шпанија

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
mk: Кралство Шпанија

note: Name for EST
en: Estonia
mk: Естонија

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
mk: Република Естонија

note: Name for ETH
en: Ethiopia
mk: Етиопија

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
mk: Федерална демократска република Етиопија

note: Name for FIN
en: Finland
mk: Финска

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
mk: Република Финска

note: Name for FJI
en: Fiji
mk: Фиџи

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
mk: Република Фиџи

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
mk: Фокландски острови (Малвини)

note: Name for FRA
en: France
mk: Франција

note: Official name for FRA
en: French Republic
mk: Француска република

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
mk: Фаројски острови

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
mk: Микронезија

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
mk: Федерални држави на Микронезија

note: Name for GAB
en: Gabon
mk: Габон

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
mk: Габонска република

note: Name for GBR
en: United Kingdom
mk: Велика Британија

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
mk: Обединето кралство на Велика Британија и Северна Ирска

note: Name for GEO
en: Georgia
mk: Грузија

note: Name for GGY
en: Guernsey
mk: Гурнези

note: Name for GHA
en: Ghana
mk: Гана

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
mk: Република Гана

note: Name for GIB
en: Gibraltar
mk: Гибралтар

note: Name for GIN
en: Guinea
mk: Гвинеја

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
mk: Република Гвинеја

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
mk: Гуадалопе

note: Name for GMB
en: Gambia
mk: Гамбија

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја-Бисау

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
mk: Република Гвинеја-Бисау

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
mk: Република Екваторијална Гвинеја

note: Name for GRC
en: Greece
mk: Грција

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
mk: Грчка република

note: Name for GRD
en: Grenada
mk: Гренада

note: Name for GRL
en: Greenland
mk: Гренланд

note: Name for GTM
en: Guatemala
mk: Гватемала

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
mk: Република Гватемала

note: Name for GUF
en: French Guiana
mk: Француска Гвинеја

note: Name for GUM
en: Guam
mk: Гуам

note: Name for GUY
en: Guyana
mk: Гвајана

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
mk: Република Гвајана

note: Name for HKG
en: Hong Kong
mk: Хонк Конг

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
mk: Специјален административен дел на Кина Хонг Конг

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
mk: Херд острови и Мекдоналд острови

note: Name for HND
en: Honduras
mk: Хондурас

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
mk: Република Хондурас

note: Name for HRV
en: Croatia
mk: Хрватска

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
mk: Република Хрватска

note: Name for HTI
en: Haiti
mk: Хаити

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
mk: Република Хаити

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
mk: Унгарија

note: Name for IDN
en: Indonesia
mk: Индонезија

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
mk: Република Индонезија

note: Name for IMN
en: Isle of Man
mk: Ман остров

note: Name for IND
en: India
mk: Индија

note: Official name for IND
en: Republic of India
mk: Република Индија

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
mk: Британска територија на Индиски океан

note: Name for IRL
en: Ireland
mk: Ирска

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
mk: Иран

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
mk: Исламска република Иран

note: Name for IRQ
en: Iraq
mk: Ирак

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
mk: Република Ирак

note: Name for ISL
en: Iceland
mk: Исланд

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
mk: Република Исланд

note: Name for ISR
en: Israel
mk: Израел

note: Official name for ISR
en: State of Israel
mk: Држава Израел

note: Name for ITA
en: Italy
mk: Италија

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
mk: Италијанска република

note: Name for JAM
en: Jamaica
mk: Јамајка

note: Name for JEY
en: Jersey
mk: Џерси

note: Name for JOR
en: Jordan
mk: Џордан

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
mk: Хошемитско кралство на Јордан

note: Name for JPN
en: Japan
mk: Јапонија

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
mk: Казакстан

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
mk: Република Казакстан

note: Name for KEN
en: Kenya
mk: Кенија

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
mk: Република Кенија

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
mk: Киргистанска република

note: Name for KHM
en: Cambodia
mk: Камбоџа

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
mk: Кралство Камбоџа

note: Name for KIR
en: Kiribati
mk: Кирибати

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
mk: Република Кирибати

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
mk: Св. Китс и Невис

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
mk: Кореја, Република

note: Name for KWT
en: Kuwait
mk: Кувајт

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
mk: Држава Кувајт

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
mk: Народна демократска република Лао

note: Name for LBN
en: Lebanon
mk: Либан

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
mk: Либанска република

note: Name for LBR
en: Liberia
mk: Либерија

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
mk: Република Либерија

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
mk: Либија

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
mk: Св. Лусија

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
mk: Линхештајн

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
mk: Кнежество Линхештајн

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
mk: Демократска социјалистичка република Шри Ланка

note: Name for LSO
en: Lesotho
mk: Лесото

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
mk: Кралство Лесото

note: Name for LTU
en: Lithuania
mk: Литванија

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
mk: Република Литванија

note: Name for LUX
en: Luxembourg
mk: Луксембург

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
mk: Големо војводство Луксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
mk: Летонија

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
mk: Република Летонија

note: Name for MAC
en: Macao
mk: Макао

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
mk: Специјален административен дел на Кина Макао

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
mk: Св. Мартин (Француски дел)

note: Name for MAR
en: Morocco
mk: Мароко

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
mk: Кралство Мароко

note: Name for MCO
en: Monaco
mk: Монако

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
mk: Кнежество Монако

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
mk: Република Молдавија

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
mk: Република Молдавија

note: Common name for MDA
en: Moldova
mk: Молдавија

note: Name for MDG
en: Madagascar
mk: Мадагаскар

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
mk: Република Мадагаскар

note: Name for MDV
en: Maldives
mk: Малдиви

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
mk: Република Малдиви

note: Name for MEX
en: Mexico
mk: Мексико

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
mk: Обединети Мексикански држави

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
mk: Маршалови острови

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
mk: Република Маршалови острови

note: Name for MLI
en: Mali
mk: Мали

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
mk: Република Мали

note: Name for MLT
en: Malta
mk: Малта

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
mk: Република Малта

note: Name for MMR
en: Myanmar
mk: Мианмар

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
mk: Република Мјанамр

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
mk: Црна Гора

note: Name for MNG
en: Mongolia
mk: Монголија

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
mk: Северна Мариана острови

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
mk: Комонвелт на северна Маријана острови

note: Name for MOZ
en: Mozambique
mk: Мозамбик

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
mk: Република Мозамбик

note: Name for MRT
en: Mauritania
mk: Мавританија

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
mk: Исламска република Мавританија

note: Name for MSR
en: Montserrat
mk: Монтсерат

note: Name for MTQ
en: Martinique
mk: Мартиник

note: Name for MUS
en: Mauritius
mk: Маурициус

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
mk: Република Маурициус

note: Name for MWI
en: Malawi
mk: Малави

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
mk: Република Малави

note: Name for MYS
en: Malaysia
mk: Малезија

note: Name for MYT
en: Mayotte
mk: Мајоте

note: Name for NAM
en: Namibia
mk: Намибија

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
mk: Република Намибија

note: Name for NCL
en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

note: Name for NER
en: Niger
mk: Нигер

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
mk: Република Нигер

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
mk: Норфолк острови

note: Name for NGA
en: Nigeria
mk: Нигерија

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
mk: Федерална република Нигерија

note: Name for NIC
en: Nicaragua
mk: Никарагва

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
mk: Република Никарагва

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
mk: Ниуе

note: Name for NLD
en: Netherlands
mk: Холандија

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
mk: Кралство Холандија

note: Name for NOR
en: Norway
mk: Норвешка

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
mk: Кралство Норвешка

note: Name for NPL
en: Nepal
mk: Непал

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
mk: Федерална демократска република Непал

note: Name for NRU
en: Nauru
mk: Науру

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
mk: Република Науру

note: Name for NZL
en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

note: Name for OMN
en: Oman
mk: Оман

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
mk: Султанат Оман

note: Name for PAK
en: Pakistan
mk: Пакистан

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
mk: Исламска република Пакистан

note: Name for PAN
en: Panama
mk: Панама

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
mk: Република Панама

note: Name for PCN
en: Pitcairn
mk: Питкаирн

note: Name for PER
en: Peru
mk: Перу

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
mk: Република Перу

note: Name for PHL
en: Philippines
mk: Филипини

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
mk: Република Филипини

note: Name for PLW
en: Palau
mk: Палау

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
mk: Република Палау

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

note: Name for POL
en: Poland
mk: Полска

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
mk: Република Полска

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
mk: Пуерто Рико

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
mk: Кореја, Демократска народна република

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
mk: Демократска нардона република Кореја

note: Name for PRT
en: Portugal
mk: Португалија

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
mk: Португалска република

note: Name for PRY
en: Paraguay
mk: Парагвај

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
mk: Република Парагвај

note: Name for PYF
en: French Polynesia
mk: Франсуска Полинезија

note: Name for QAT
en: Qatar
mk: Катар

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
mk: Држава Катар

note: Name for REU
en: Réunion
mk: Реунион

note: Name for ROU
en: Romania
mk: Романија

note: Name for RUS
en: Russian Federation
mk: Руска федерација

note: Name for RWA
en: Rwanda
mk: Руанда

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
mk: Република Руанда

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
mk: Кралство Саудиска Арабија

note: Name for SDN
en: Sudan
mk: Судан

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
mk: Република Судан

note: Name for SEN
en: Senegal
mk: Сенегал

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
mk: Република Сенегал

note: Name for SGP
en: Singapore
mk: Сингапур

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
mk: Република Сингапур

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mk: Јужна Грузија и Јужните острови

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
mk: Св. Хелена, вознесение и Тристан да Кунха

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
mk: Свалбард и Жан Мајен

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
mk: Соломонски острови

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
mk: Република Сиера Леоне

note: Name for SLV
en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
mk: Република Ел Салвадор

note: Name for SMR
en: San Marino
mk: Сан Марино

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
mk: Република Сан Марино

note: Name for SOM
en: Somalia
mk: Сомалија

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
mk: Св. Пјер и Микелон

note: Name for SRB
en: Serbia
mk: Србија

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
mk: Република Србија

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
mk: Сао Томе и Принципе

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
mk: Демократска република Сао Томе и Принципе

note: Name for SUR
en: Suriname
mk: Суринаме

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
mk: Република Суринаме

note: Name for SVK
en: Slovakia
mk: Словачка

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
mk: Словачка

note: Name for SVN
en: Slovenia
mk: Словенија

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
mk: Република Словенија

note: Name for SWE
en: Sweden
mk: Шведска

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
mk: Кралство Шведска

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
mk: Св. Мартин (Холандски дел)

note: Name for SYC
en: Seychelles
mk: Сејшели

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
mk: Република Сејшели

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
mk: Сирија арапска република

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
mk: Туркси и Каициски острови

note: Name for TCD
en: Chad
mk: Чад

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
mk: Република Чад

note: Name for TGO
en: Togo
mk: Того

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
mk: Тоголска република

note: Name for THA
en: Thailand
mk: Тајланд

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
mk: Кралство Тајланд

note: Name for TJK
en: Tajikistan
mk: Таџикистан

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
mk: Република Таџикистан

note: Name for TKL
en: Tokelau
mk: Токелау

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
mk: Тимор-Лесте

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
mk: Демократска република Тимор-Лесте

note: Name for TON
en: Tonga
mk: Тонга

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
mk: Кралство Тонга

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
mk: Република Тринидад и Тобаго

note: Name for TUN
en: Tunisia
mk: Тунис

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
mk: Република Тунис

note: Name for TUV
en: Tuvalu
mk: Тувалу

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
mk: Тајван, Кинеска провинција

note: Common name for TWN
en: Taiwan
mk: Тајван

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
mk: Танзанија

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
mk: Обединета република Танзанија

note: Name for UGA
en: Uganda
mk: Уганда

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
mk: Република Уганда

note: Name for UKR
en: Ukraine
mk: Украина

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
mk: Помали надворешни острови на соединетите држави

note: Name for URY
en: Uruguay
mk: Уругвај

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
mk: Источна република Уругвај

note: Name for USA
en: United States
mk: Соединети држави

note: Official name for USA
en: United States of America
mk: Соединетите Американски Држави

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
mk: Република Узбекистан

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
mk: Држава град Ватикан

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
mk: Св. Винсент и Гренадините

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
mk: Боливариска република Венецуела

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
mk: Боливариска република Венецуела

note: Common name for VEN
en: Venezuela
mk: Венецуела

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
mk: Девствени острови, Британски

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
mk: Британски девствени острови

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
mk: Девствени острови, САД

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
mk: Девствени острови на САД

note: Name for VNM
en: Viet Nam
mk: Виетнам

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
mk: Социјалистичка република Виетнам

note: Name for VUT
en: Vanuatu
mk: Вануату

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
mk: Република Вануату

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
mk: Валис и Футуна

note: Name for WSM
en: Samoa
mk: Самоа

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
mk: Независна држава Самоа

note: Name for YEM
en: Yemen
mk: Јемен

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
mk: Република Јемен

note: Name for ZAF
en: South Africa
mk: Јужна Африка

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
mk: Ребулика Јужна Африка

note: Name for ZMB
en: Zambia
mk: Замбија

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
mk: Република Замбија

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
mk: Република Зимбабве
