iso_3166-1 - en to mn translation catalogue (194 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
mn: Аруба

note: Name for AFG
en: Afghanistan
mn: Афганстан

note: Name for AGO
en: Angola
mn: Ангол

note: Name for ALB
en: Albania
mn: Албани

note: Name for AND
en: Andorra
mn: Андорра

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
mn: Арабын нэгдсэн имерат

note: Name for ARG
en: Argentina
mn: Аргентин

note: Name for ARM
en: Armenia
mn: Армен

note: Name for ASM
en: American Samoa
mn: Америкын самао

note: Name for ATA
en: Antarctica
mn: Антрактид

note: Name for AUS
en: Australia
mn: Австрали

note: Name for AUT
en: Austria
mn: Австри

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
mn: Азербайжан

note: Name for BDI
en: Burundi
mn: Бурунди

note: Name for BEL
en: Belgium
mn: Белги

note: Name for BEN
en: Benin
mn: Бенин

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
mn: Буркина Фасо

note: Name for BGD
en: Bangladesh
mn: Бангладеш

note: Name for BGR
en: Bulgaria
mn: Болгар

note: Name for BHR
en: Bahrain
mn: Бахрейн

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
mn: Босний ба Нерцеговин

note: Name for BLR
en: Belarus
mn: Белорусс

note: Name for BLZ
en: Belize
mn: Белиз

note: Common name for BOL
en: Bolivia
mn: Боливи

note: Name for BRA
en: Brazil
mn: Бразил

note: Name for BRB
en: Barbados
mn: Барбадос

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
mn: Брунейн вант улс

note: Name for BTN
en: Bhutan
mn: Бутан

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
mn: Буве арал

note: Name for BWA
en: Botswana
mn: Ботсвана

note: Name for CAF
en: Central African Republic
mn: Төв африкын ард улс

note: Name for CAN
en: Canada
mn: Канад

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
mn: Кокос (Кийлинг) Арлууд

note: Name for CHE
en: Switzerland
mn: Швецарь

note: Name for CHL
en: Chile
mn: Чили

note: Name for CHN
en: China
mn: Хятад

note: Name for CMR
en: Cameroon
mn: Камерун

note: Name for COG
en: Congo
mn: Конго

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
mn: Бүгд Найрамдах Конго Улс

note: Name for COL
en: Colombia
mn: Колумб

note: Name for CRI
en: Costa Rica
mn: Коста рика

note: Name for CUB
en: Cuba
mn: Куба

note: Name for CXR
en: Christmas Island
mn: Кристмас исланд

note: Name for CYP
en: Cyprus
mn: Кипр

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
mn: Чех ард улс

note: Name for DEU
en: Germany
mn: Герман

note: Name for DMA
en: Dominica
mn: Доминик

note: Name for DNK
en: Denmark
mn: Дани

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
mn: Доминик ард улс

note: Name for DZA
en: Algeria
mn: Алжир

note: Name for ECU
en: Ecuador
mn: Эквадор

note: Name for EGY
en: Egypt
mn: Египт

note: Name for ERI
en: Eritrea
mn: Эритрей

note: Name for ESH
en: Western Sahara
mn: Баруун сахар

note: Name for ESP
en: Spain
mn: Испани

note: Name for EST
en: Estonia
mn: Эстони

note: Name for ETH
en: Ethiopia
mn: Этопи

note: Name for FIN
en: Finland
mn: Финнлянд

note: Name for FJI
en: Fiji
mn: Фижи

note: Name for FRA
en: France
mn: Франц

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
mn: Фарерын арлууд

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
mn: Микронезийн Холбооны Улс

note: Name for GAB
en: Gabon
mn: Габон

note: Name for GBR
en: United Kingdom
mn: Нэгдсэн Вант Улс

note: Name for GEO
en: Georgia
mn: Георги

note: Name for GHA
en: Ghana
mn: Гана

note: Name for GIB
en: Gibraltar
mn: Гибралтар

note: Name for GIN
en: Guinea
mn: Гвиней

note: Name for GMB
en: Gambia
mn: Гамби

note: Name for GRC
en: Greece
mn: Грек

note: Name for GRD
en: Grenada
mn: Гренда

note: Name for GRL
en: Greenland
mn: Греенланд

note: Name for GTM
en: Guatemala
mn: Гватемал

note: Name for GUF
en: French Guiana
mn: Франц гана

note: Name for GUM
en: Guam
mn: Гуам

note: Name for GUY
en: Guyana
mn: Гайана

note: Name for HKG
en: Hong Kong
mn: Хонконг

note: Name for HND
en: Honduras
mn: Гондурас

note: Name for HRV
en: Croatia
mn: Хорват

note: Name for HTI
en: Haiti
mn: Гайти

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
mn: Унгар

note: Name for IDN
en: Indonesia
mn: Индонез

note: Name for IND
en: India
mn: Энэтхэг

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
mn: Британий энэтхэгийн далайн нутаг

note: Name for IRL
en: Ireland
mn: Ирланд

note: Name for IRQ
en: Iraq
mn: Ирак

note: Name for ISL
en: Iceland
mn: Исланд

note: Name for ISR
en: Israel
mn: Израйл

note: Name for ITA
en: Italy
mn: Итали

note: Name for JAM
en: Jamaica
mn: Ямайк

note: Name for JOR
en: Jordan
mn: Ёрдан

note: Name for JPN
en: Japan
mn: Япон

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
mn: Казакстан

note: Name for KEN
en: Kenya
mn: Кениа

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
mn: Киргиз

note: Name for KHM
en: Cambodia
mn: Камбож

note: Name for KIR
en: Kiribati
mn: Кирибати

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
mn: Сент-Китс ба Невис

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
mn: Солонгос ард улс

note: Name for KWT
en: Kuwait
mn: Кувейт

note: Name for LBN
en: Lebanon
mn: Либони

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
mn: Ливи

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
mn: Лейхтенштайн

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
mn: Шри Ланка

note: Name for LSO
en: Lesotho
mn: Лесото

note: Name for LTU
en: Lithuania
mn: Литва

note: Name for LUX
en: Luxembourg
mn: Льюксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
mn: Латви

note: Name for MAC
en: Macao
mn: Макао

note: Name for MAR
en: Morocco
mn: Морокко

note: Name for MCO
en: Monaco
mn: Монако

note: Common name for MDA
en: Moldova
mn: Молдав

note: Name for MDG
en: Madagascar
mn: Мадагаскар

note: Name for MDV
en: Maldives
mn: Малдивс

note: Name for MEX
en: Mexico
mn: Мексик

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
mn: Маршаллын арлууд

note: Name for MLI
en: Mali
mn: Мали

note: Name for MLT
en: Malta
mn: Малта

note: Name for MMR
en: Myanmar
mn: Мянмар

note: Name for MNG
en: Mongolia
mn: Монгол

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
mn: Хойд марианы арлууд

note: Name for MOZ
en: Mozambique
mn: Мозамбайк

note: Name for MRT
en: Mauritania
mn: Мавритан

note: Name for MWI
en: Malawi
mn: Малави

note: Name for MYS
en: Malaysia
mn: Малайз

note: Name for MYT
en: Mayotte
mn: Майотте

note: Name for NAM
en: Namibia
mn: Намиб

note: Name for NCL
en: New Caledonia
mn: Шинэ калдени

note: Name for NER
en: Niger
mn: Нигер

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
mn: Норфолк Арал

note: Name for NGA
en: Nigeria
mn: Нигерь

note: Name for NIC
en: Nicaragua
mn: Никрагуа

note: Name for NLD
en: Netherlands
mn: Нидерланд

note: Name for NOR
en: Norway
mn: Норвеги

note: Name for NPL
en: Nepal
mn: Нипал

note: Name for NRU
en: Nauru
mn: Науру

note: Name for NZL
en: New Zealand
mn: Шинэ зеланд

note: Name for OMN
en: Oman
mn: Оман

note: Name for PAK
en: Pakistan
mn: Пакистан

note: Name for PAN
en: Panama
mn: Панама

note: Name for PER
en: Peru
mn: Перу

note: Name for PHL
en: Philippines
mn: Флиппен

note: Name for PLW
en: Palau
mn: Палау

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
mn: Папуа Шинэ Гвиней

note: Name for POL
en: Poland
mn: Польш

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
mn: Пуерто рико

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
mn: Ардчилсан солонгос улс

note: Name for PRT
en: Portugal
mn: Португаль

note: Name for PRY
en: Paraguay
mn: Прагвай

note: Name for QAT
en: Qatar
mn: Катар

note: Name for REU
en: Réunion
mn: Реюньон

note: Name for ROU
en: Romania
mn: Румын

note: Name for RUS
en: Russian Federation
mn: Оросын холбооны улс

note: Name for RWA
en: Rwanda
mn: Руанда

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
mn: Саудын араб

note: Name for SDN
en: Sudan
mn: Судан

note: Name for SEN
en: Senegal
mn: Сингали

note: Name for SGP
en: Singapore
mn: Сингафур

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mn: Өмнөд георги ба өмнөд завсрын арлууд

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
mn: Соломоны арлууд

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
mn: Сьерра-Леоне

note: Name for SLV
en: El Salvador
mn: Эл салвадор

note: Name for SMR
en: San Marino
mn: Сан марино

note: Name for SOM
en: Somalia
mn: Сомали

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
mn: Сен-Пьер ба Микелон

note: Name for SUR
en: Suriname
mn: Суринам

note: Name for SVK
en: Slovakia
mn: Словак

note: Name for SVN
en: Slovenia
mn: Словени

note: Name for SWE
en: Sweden
mn: Швед

note: Name for TCD
en: Chad
mn: Чад

note: Name for TGO
en: Togo
mn: Того

note: Name for THA
en: Thailand
mn: Тайланд

note: Name for TJK
en: Tajikistan
mn: Тажикстан

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
mn: Туркменстан

note: Name for TON
en: Tonga
mn: Тонга

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
mn: Тринидад ба Тобаго

note: Name for TUN
en: Tunisia
mn: Тунгус

note: Name for TUV
en: Tuvalu
mn: Тували

note: Common name for TWN
en: Taiwan
mn: Тайван

note: Common name for TZA
en: Tanzania
mn: Танзани

note: Name for UGA
en: Uganda
mn: Уганда

note: Name for UKR
en: Ukraine
mn: Украйн

note: Name for URY
en: Uruguay
mn: Уругвай

note: Name for USA
en: United States
mn: Америкын нэгдсэн улс

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
mn: узбекстан

note: Common name for VEN
en: Venezuela
mn: Винессуэл

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
mn: Виржиний британи арлууд

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
mn: Виржиний АНУ арлууд

note: Name for VUT
en: Vanuatu
mn: Вануату

note: Name for WSM
en: Samoa
mn: Самоа

note: Name for YEM
en: Yemen
mn: Иемэн

note: Name for ZAF
en: South Africa
mn: Өмнөд африк

note: Name for ZMB
en: Zambia
mn: Замби

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
mn: Замбибаби
