iso_3166-1 - en to so translation catalogue (126 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
so: Afgaanistaan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
so: Jamhuuriyada Islaamiga ah ee Afqaanistan

note: Name for AGO
en: Angola
so: Angoola

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
so: Jamhuuriyada

note: Name for ALA
en: Åland Islands
so: Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
so: Jamhuuriyada

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
so: Imaaraadka Carabta ee Midoobay

note: Name for ARG
en: Argentina
so: Arjantiina

note: Name for ARM
en: Armenia
so: Armeeniya

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
so: Antigua iyo Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
so: Awstraaliya

note: Name for AUT
en: Austria
so: Osteeriya

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
so: Aserbiijaan

note: Name for BEL
en: Belgium
so: Beljiyam

note: Name for BEN
en: Benin
so: Beniin

note: Name for BGD
en: Bangladesh
so: Bangaala-Deesh

note: Name for BHR
en: Bahrain
so: Baxrayn

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
so: Boosniya Heersigoviina

note: Name for BLZ
en: Belize
so: Belise

note: Common name for BOL
en: Bolivia
so: Boliifia

note: Name for BRA
en: Brazil
so: Braasiil

note: Name for BRB
en: Barbados
so: Baarbadoos

note: Name for BTN
en: Bhutan
so: Butaan

note: Name for CAF
en: Central African Republic
so: Jamhuuriyadda Bartamaha Afrika

note: Name for CAN
en: Canada
so: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
so: Swiiserlaand

note: Name for CHL
en: Chile
so: Jili

note: Name for CHN
en: China
so: Shiinaha

note: Name for CMR
en: Cameroon
so: Kameruun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
so: Jamhuuriyadda Kongo

note: Name for COL
en: Colombia
so: Kolombiya

note: Name for CRI
en: Costa Rica
so: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
so: Kuuba

note: Name for CYP
en: Cyprus
so: Qabrus

note: Name for DEU
en: Germany
so: Jarmal

note: Name for DJI
en: Djibouti
so: Jabuuti

note: Name for DNK
en: Denmark
so: Danmaark

note: Name for DZA
en: Algeria
so: Aljeeriya

note: Name for ECU
en: Ecuador
so: Ikwadoor

note: Name for EGY
en: Egypt
so: Masar

note: Name for ERI
en: Eritrea
so: Eratareya

note: Name for ESP
en: Spain
so: Isbeyn

note: Name for ETH
en: Ethiopia
so: Itoobiya

note: Name for FIN
en: Finland
so: Fiinlaand

note: Name for FRA
en: France
so: Faransiis

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
so: Jasiiradaha Feroe

note: Name for GBR
en: United Kingdom
so: Midowga boqortooyada Britan

note: Name for GEO
en: Georgia
so: Joorjiya

note: Name for GHA
en: Ghana
so: Gaana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
so: Jibraltaar

note: Name for GIN
en: Guinea
so: Gini

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
so: Ikweetiga Guinea

note: Name for GRC
en: Greece
so: Giriigga

note: Name for GRD
en: Grenada
so: Giriinaada

note: Name for GRL
en: Greenland
so: Griinland

note: Name for GUF
en: French Guiana
so: Faransiis Guyana

note: Name for HRV
en: Croatia
so: Korweeshiya

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
so: Hangeri

note: Name for IDN
en: Indonesia
so: Indoneesiya

note: Name for IND
en: India
so: Hindiya

note: Name for IRL
en: Ireland
so: Ayrlaanda

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
so: Iiraan

note: Name for IRQ
en: Iraq
so: Ciraaq

note: Name for ISL
en: Iceland
so: Iislaand

note: Name for ISR
en: Israel
so: Israa'iil

note: Name for ITA
en: Italy
so: Talyaani

note: Name for JAM
en: Jamaica
so: Jameyka

note: Name for JOR
en: Jordan
so: Urdun

note: Name for JPN
en: Japan
so: Jabbaan

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
so: Kasaakhistaan

note: Name for KEN
en: Kenya
so: Kiiniya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
so: Qargistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
so: Kamboodiya

note: Name for KWT
en: Kuwait
so: Kuwayt

note: Name for LBN
en: Lebanon
so: Lubnaan

note: Name for LBR
en: Liberia
so: Laybeeriya

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
so: Libiya

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
so: Siirilaanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
so: Losooto

note: Name for LUX
en: Luxembourg
so: Luksemboorg

note: Name for LVA
en: Latvia
so: Laatfiya

note: Name for MAR
en: Morocco
so: Marooko

note: Name for MCO
en: Monaco
so: Moonako

note: Common name for MDA
en: Moldova
so: Moldofa

note: Name for MDG
en: Madagascar
so: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
so: Maaldiqeen

note: Name for MEX
en: Mexico
so: Meksiko

note: Name for MLI
en: Mali
so: Maali

note: Name for MLT
en: Malta
so: Maalda

note: Name for MOZ
en: Mozambique
so: Musambiig

note: Name for MRT
en: Mauritania
so: Muritaaniya

note: Name for MWI
en: Malawi
so: Malaawi

note: Name for NAM
en: Namibia
so: Namiibiya

note: Name for NGA
en: Nigeria
so: Nayjeeriya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
so: Nikaraaguwa

note: Name for NOR
en: Norway
so: Noorweey

note: Name for NZL
en: New Zealand
so: Neyuusilaand

note: Name for OMN
en: Oman
so: Cumaan

note: Name for PAK
en: Pakistan
so: Bakistaan

note: Name for PHL
en: Philippines
so: Filibiin

note: Name for POL
en: Poland
so: Booland

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
so: Kuuriyada Waqooyi

note: Name for PRT
en: Portugal
so: Bortuqaal

note: Name for QAT
en: Qatar
so: Qadar

note: Name for ROU
en: Romania
so: Rumaaniya

note: Name for RUS
en: Russian Federation
so: Ruush

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
so: Sacuudi Carabiya

note: Name for SDN
en: Sudan
so: Sudaan

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
so: Siraaliyoon

note: Name for SOM
en: Somalia
so: Soomaaliya

note: Name for SWE
en: Sweden
so: Iswidhan

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
so: Suuriya

note: Name for TCD
en: Chad
so: Jaad

note: Name for TGO
en: Togo
so: Toogo

note: Name for THA
en: Thailand
so: Taylaand

note: Name for TUN
en: Tunisia
so: Tuniisiya

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
so: Tansaaniya

note: Name for UGA
en: Uganda
so: Ugaanda

note: Name for USA
en: United States
so: Qaramada Midoobey ee Maraykanka

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
so: Faatikaan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
so: Fenisuweela

note: Name for VNM
en: Viet Nam
so: Fiyetnaam

note: Name for YEM
en: Yemen
so: Yaman

note: Name for ZAF
en: South Africa
so: Koonfur Afrika

note: Name for ZMB
en: Zambia
so: Saambiya

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
so: Simbaabwe
