iso_3166-1 - en to uk translation catalogue (425 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
uk: Аруба

note: Name for AFG
en: Afghanistan
uk: Афганістан

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
uk: Ісламська республіка Афганістан

note: Name for AGO
en: Angola
uk: Ангола

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
uk: Республіка Ангола

note: Name for AIA
en: Anguilla
uk: Ангілья

note: Name for ALA
en: Åland Islands
uk: Аландські острови

note: Name for ALB
en: Albania
uk: Албанія

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
uk: Республіка Албанія

note: Name for AND
en: Andorra
uk: Андорра

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
uk: Князівство Андорра

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
uk: Об’єднані Арабські Емірати

note: Name for ARG
en: Argentina
uk: Аргентина

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
uk: Аргентинська Республіка

note: Name for ARM
en: Armenia
uk: Вірменія

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
uk: Республіка Вірменія

note: Name for ASM
en: American Samoa
uk: Американське Самоа

note: Name for ATA
en: Antarctica
uk: Антарктида

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
uk: Антигуа і Барбуда

note: Name for AUS
en: Australia
uk: Австралія

note: Name for AUT
en: Austria
uk: Австрія

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
uk: Австрійська Республіка

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
uk: Азербайджанська Республіка

note: Name for BDI
en: Burundi
uk: Бурунді

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
uk: Республіка Бурунді

note: Name for BEL
en: Belgium
uk: Бельгія

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
uk: Королівство Бельгія

note: Name for BEN
en: Benin
uk: Бенін

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
uk: Республіка Бенін

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
uk: Бонайре, Сінт-Естатіус і Саба

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

note: Name for BGD
en: Bangladesh
uk: Бангладеш

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
uk: Народна Республіка Бангладеш

note: Name for BGR
en: Bulgaria
uk: Болгарія

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
uk: Республіка Болгарія

note: Name for BHR
en: Bahrain
uk: Бахрейн

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
uk: Королівство Бахрейн

note: Name for BHS
en: Bahamas
uk: Багамські острови

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
uk: Співдружність Багамських Островів

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
uk: Республіка Боснія та Герцеговина

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
uk: Сен-Бартельмі

note: Name for BLR
en: Belarus
uk: Білорусь

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
uk: Республіка Білорусь

note: Name for BLZ
en: Belize
uk: Беліз

note: Name for BMU
en: Bermuda
uk: Бермудські острови

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
uk: Болівія

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
uk: Багатонаціональна Держава Болівія

note: Common name for BOL
en: Bolivia
uk: Болівія

note: Name for BRA
en: Brazil
uk: Бразилія

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
uk: Федеративна Республіка Бразилія

note: Name for BRB
en: Barbados
uk: Барбадос

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
uk: Бруней

note: Name for BTN
en: Bhutan
uk: Бутан

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
uk: Королівство Бутан

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

note: Name for BWA
en: Botswana
uk: Ботсвана

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
uk: Республіка Ботсвана

note: Name for CAF
en: Central African Republic
uk: Центральноафриканська Республіка

note: Name for CAN
en: Canada
uk: Канада

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

note: Name for CHE
en: Switzerland
uk: Швейцарія

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
uk: Швейцарська Конфедерація

note: Name for CHL
en: Chile
uk: Чилі

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
uk: Республіка Чилі

note: Name for CHN
en: China
uk: Китай

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
uk: Китайська Народна Республіка

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
uk: Кот-д'Івуар

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
uk: Республіка Кот-д’Івуар

note: Name for CMR
en: Cameroon
uk: Камерун

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
uk: Республіка Камерун

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
uk: Конго, демократична республіка

note: Name for COG
en: Congo
uk: Конго

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
uk: Республіка Конго

note: Name for COK
en: Cook Islands
uk: Острови Кука

note: Name for COL
en: Colombia
uk: Колумбія

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
uk: Республіка Колумбія

note: Name for COM
en: Comoros
uk: Коморські острови

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
uk: Союз Коморських Островів

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
uk: Кабо-Верде

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
uk: Республіка Кабо-Верде

note: Name for CRI
en: Costa Rica
uk: Коста-Рика

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
uk: Республіка Коста-Рика

note: Name for CUB
en: Cuba
uk: Куба

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
uk: Республіка Куба

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
uk: Кюрасао

note: Name for CXR
en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

note: Name for CYP
en: Cyprus
uk: Кіпр

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
uk: Республіка Кіпр

note: Name for CZE
en: Czechia
uk: Чехія

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

note: Name for DEU
en: Germany
uk: Німеччина

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
uk: Федеративна Республіка Німеччина

note: Name for DJI
en: Djibouti
uk: Джибуті

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
uk: Республіка Джибуті

note: Name for DMA
en: Dominica
uk: Домініка

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
uk: Співдружність Домініки

note: Name for DNK
en: Denmark
uk: Данія

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
uk: Королівство Данія

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

note: Name for DZA
en: Algeria
uk: Алжир

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
uk: Алжирська Народна Демократична Республіка

note: Name for ECU
en: Ecuador
uk: Еквадор

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
uk: Республіка Еквадор

note: Name for EGY
en: Egypt
uk: Єгипет

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
uk: Арабська Республіка Єгипет

note: Name for ERI
en: Eritrea
uk: Еритрея

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
uk: Держава Еритрея

note: Name for ESH
en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

note: Name for ESP
en: Spain
uk: Іспанія

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
uk: Королівство Іспанія

note: Name for EST
en: Estonia
uk: Естонія

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
uk: Естонська Республіка

note: Name for ETH
en: Ethiopia
uk: Ефіопія

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
uk: Федеративна Демократична Республіка Ефіопія

note: Name for FIN
en: Finland
uk: Фінляндія

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
uk: Фінляндська Республіка

note: Name for FJI
en: Fiji
uk: Фіджі

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
uk: Республіка Фіджі

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
uk: Фолклендські острови (Британія)

note: Name for FRA
en: France
uk: Франція

note: Official name for FRA
en: French Republic
uk: Французька Республіка

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
uk: Мікронезія, федеративні штати

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
uk: Федеративні Штати Мікронезії

note: Name for GAB
en: Gabon
uk: Габон

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
uk: Габонська Республіка

note: Name for GBR
en: United Kingdom
uk: Велика Британія

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
uk: Об’єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії

note: Name for GEO
en: Georgia
uk: Грузія

note: Name for GGY
en: Guernsey
uk: Острів Гернсі

note: Name for GHA
en: Ghana
uk: Гана

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
uk: Республіка Гана

note: Name for GIB
en: Gibraltar
uk: Гібралтар

note: Name for GIN
en: Guinea
uk: Гвінея

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
uk: Республіка Гвінея

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

note: Name for GMB
en: Gambia
uk: Гамбія

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
uk: Республіка Гамбія

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
uk: Республіка Гвінея-Бісау

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
uk: Республіка Екваторіальна Гвінея

note: Name for GRC
en: Greece
uk: Греція

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
uk: Грецька Республіка

note: Name for GRD
en: Grenada
uk: Гренада

note: Name for GRL
en: Greenland
uk: Ґренландія

note: Name for GTM
en: Guatemala
uk: Гватемала

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
uk: Республіка Гватемала

note: Name for GUF
en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

note: Name for GUM
en: Guam
uk: Гуам

note: Name for GUY
en: Guyana
uk: Гаяна

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
uk: Республіка Гайана

note: Name for HKG
en: Hong Kong
uk: Гонконг

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
uk: Особливий адміністративний район Гонконг

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Герд і острови Макдональд

note: Name for HND
en: Honduras
uk: Гондурас

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
uk: Республіка Гондурас

note: Name for HRV
en: Croatia
uk: Хорватія

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
uk: Республіка Хорватія

note: Name for HTI
en: Haiti
uk: Гаїті

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
uk: Республіка Гаїті

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
uk: Угорщина

note: Name for IDN
en: Indonesia
uk: Індонезія

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
uk: Республіка Індонезія

note: Name for IMN
en: Isle of Man
uk: Острів Мен

note: Name for IND
en: India
uk: Індія

note: Official name for IND
en: Republic of India
uk: Республіка Індія

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська територія в Індійському океані

note: Name for IRL
en: Ireland
uk: Ірландія

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
uk: Іран

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
uk: Ісламська Республіка Іран

note: Common name for IRN
en: Iran
uk: Іран

note: Name for IRQ
en: Iraq
uk: Ірак

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
uk: Республіка Ірак

note: Name for ISL
en: Iceland
uk: Ісландія

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
uk: Республіка Ісландія

note: Name for ISR
en: Israel
uk: Ізраїль

note: Official name for ISR
en: State of Israel
uk: Держава Ізраїль

note: Name for ITA
en: Italy
uk: Італія

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
uk: Італійська Республіка

note: Name for JAM
en: Jamaica
uk: Ямайка

note: Name for JEY
en: Jersey
uk: Джерсі

note: Name for JOR
en: Jordan
uk: Йорданія

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
uk: Йорданське Хашемітське Королівство

note: Name for JPN
en: Japan
uk: Японія

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
uk: Казахстан

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
uk: Республіка Казахстан

note: Name for KEN
en: Kenya
uk: Кенія

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
uk: Республіка Кенія

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
uk: Киргизька Республіка

note: Name for KHM
en: Cambodia
uk: Камбоджа

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
uk: Королівство Камбоджа

note: Name for KIR
en: Kiribati
uk: Кірибаті

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
uk: Республіка Кірибаті

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кіттс і Невіс

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
uk: Південна Корея

note: Common name for KOR
en: South Korea
uk: Південна Корея

note: Name for KWT
en: Kuwait
uk: Кувейт

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
uk: Держава Кувейт

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
uk: Лаоська Народно-Демократична Республіка

note: Common name for LAO
en: Laos
uk: Лаос

note: Name for LBN
en: Lebanon
uk: Ліван

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
uk: Ліванська Республіка

note: Name for LBR
en: Liberia
uk: Ліберія

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
uk: Республіка Ліберія

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
uk: Лівія

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
uk: Князівство Ліхтенштейн

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
uk: Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка

note: Name for LSO
en: Lesotho
uk: Лесото

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
uk: Королівство Лесото

note: Name for LTU
en: Lithuania
uk: Литва

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
uk: Литовська Республіка

note: Name for LUX
en: Luxembourg
uk: Люксембург

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
uk: Велике Герцогство Люксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
uk: Латвія

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
uk: Латвійська республіка

note: Name for MAC
en: Macao
uk: Макао

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
uk: Особливий адміністративний район Макао

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
uk: Сен-Мартен (французька частина)

note: Name for MAR
en: Morocco
uk: Марокко

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
uk: Королівство Марокко

note: Name for MCO
en: Monaco
uk: Монако

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
uk: Князівство Монако

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
uk: Республіка Молдова

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
uk: Республіка Молдова

note: Common name for MDA
en: Moldova
uk: Молдова

note: Name for MDG
en: Madagascar
uk: Мадагаскар

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
uk: Республіка Мадагаскар

note: Name for MDV
en: Maldives
uk: Мальдіви

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
uk: Мальдівська Республіка

note: Name for MEX
en: Mexico
uk: Мексика

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
uk: Мексиканські Сполучені Штати

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
uk: Республіка Маршалові Острови

note: Name for MKD
en: North Macedonia
uk: Північна Македонія

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
uk: Республіка Північна Македонія

note: Name for MLI
en: Mali
uk: Малі

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
uk: Республіка Малі

note: Name for MLT
en: Malta
uk: Мальта

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
uk: Республіка Мальта

note: Name for MMR
en: Myanmar
uk: М’янма

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
uk: Республіка М’янми

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
uk: Чорногорія

note: Name for MNG
en: Mongolia
uk: Монголія

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські Острови

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
uk: Співдружність Північних Маріанських Островів

note: Name for MOZ
en: Mozambique
uk: Мозамбік

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
uk: Республіка Мозамбік

note: Name for MRT
en: Mauritania
uk: Мавританія

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
uk: Ісламська Республіка Мавританія

note: Name for MSR
en: Montserrat
uk: Монтсеррат

note: Name for MTQ
en: Martinique
uk: Мартиніка

note: Name for MUS
en: Mauritius
uk: Маврикій

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
uk: Республіка Маврикій

note: Name for MWI
en: Malawi
uk: Малаві

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
uk: Республіка Малаві

note: Name for MYS
en: Malaysia
uk: Малайзія

note: Name for MYT
en: Mayotte
uk: Майотта

note: Name for NAM
en: Namibia
uk: Намібія

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
uk: Республіка Намібія

note: Name for NCL
en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

note: Name for NER
en: Niger
uk: Нігер

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
uk: Республіка Нігер

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

note: Name for NGA
en: Nigeria
uk: Нігерія

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
uk: Федеративна Республіка Нігерія

note: Name for NIC
en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
uk: Республіка Нікарагуа

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
uk: Ніуе

note: Name for NLD
en: Netherlands
uk: Нідерланди

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
uk: Королівство Нідерланди

note: Name for NOR
en: Norway
uk: Норвегія

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
uk: Королівство Норвегія

note: Name for NPL
en: Nepal
uk: Непал

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
uk: Федеративна Демократична Республіка Непал

note: Name for NRU
en: Nauru
uk: науру

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
uk: Республіка Науру

note: Name for NZL
en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

note: Name for OMN
en: Oman
uk: Оман

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
uk: Султанат Оман

note: Name for PAK
en: Pakistan
uk: Пакистан

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
uk: Ісламська Респуліка Пакистан

note: Name for PAN
en: Panama
uk: Панама

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
uk: Республіка Панама

note: Name for PCN
en: Pitcairn
uk: Піткерн

note: Name for PER
en: Peru
uk: Перу

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
uk: Республіка Перу

note: Name for PHL
en: Philippines
uk: Філіппіни

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
uk: Республіка Філіппіни

note: Name for PLW
en: Palau
uk: Палау

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
uk: Республіка Палау

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
uk: Незалежна Держава Папуа Нова Гвінея

note: Name for POL
en: Poland
uk: Польща

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
uk: Республіка Польща

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
uk: Північна Корея

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
uk: Корейська Народно-Демократична Республіка

note: Common name for PRK
en: North Korea
uk: Північна Корея

note: Name for PRT
en: Portugal
uk: Португалія

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
uk: Португальська Республіка

note: Name for PRY
en: Paraguay
uk: Парагвай

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
uk: Республіка Парагвай

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
uk: Палестина, Держава

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
uk: Держава Палестина

note: Name for PYF
en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

note: Name for QAT
en: Qatar
uk: Катар

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
uk: Держава Катар

note: Name for REU
en: Réunion
uk: Реюньйон

note: Name for ROU
en: Romania
uk: Румунія

note: Name for RUS
en: Russian Federation
uk: Російська Федерація

note: Name for RWA
en: Rwanda
uk: Руанда

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
uk: Руандійська Республіка

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
uk: Королівство Саудівська Аравія

note: Name for SDN
en: Sudan
uk: Судан

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
uk: Республіка Судан

note: Name for SEN
en: Senegal
uk: Сенегал

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
uk: Республіка Сенегал

note: Name for SGP
en: Singapore
uk: Сінгапур

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
uk: Республіка Сінгапур

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
uk: Острови Святої Єлени, Вознесіння і Тристан-да-Кунья

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Острови Свальбард і Ян Маєн

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
uk: Соломонові Острови

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
uk: Республіка Сьєрра-Леоне

note: Name for SLV
en: El Salvador
uk: Сальвадор

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
uk: Республіка Ель-Сальвадор

note: Name for SMR
en: San Marino
uk: Сан-Марино

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
uk: Республіка Сан-Марино

note: Name for SOM
en: Somalia
uk: Сомалі

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
uk: Федеративна Республіка Сомалі

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

note: Name for SRB
en: Serbia
uk: Сербія

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
uk: Республіка Сербія

note: Name for SSD
en: South Sudan
uk: Південний Судан

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
uk: Республіка Південний Судан

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсіпі

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
uk: Демократична Республіка Сан-Томе і Прінсіпі

note: Name for SUR
en: Suriname
uk: Суринам

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
uk: Республіка Суринам

note: Name for SVK
en: Slovakia
uk: Словаччина

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
uk: Словацька Республіка

note: Name for SVN
en: Slovenia
uk: Словенія

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
uk: Республіка Словенія

note: Name for SWE
en: Sweden
uk: Швеція

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
uk: Королівство Швеція

note: Name for SWZ
en: Eswatini
uk: Есватіні

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
uk: Королівство Есватіні

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
uk: Сінт-Мартен (голландська частина)

note: Name for SYC
en: Seychelles
uk: Сейшели

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
uk: Республіка Сейшельські Острови

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
uk: Сирійська Арабська Республіка

note: Common name for SYR
en: Syria
uk: Сирія

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

note: Name for TCD
en: Chad
uk: Чад

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
uk: Республіка Чад

note: Name for TGO
en: Togo
uk: Того

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
uk: Тоголезька Республіка

note: Name for THA
en: Thailand
uk: Таїланд

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
uk: Королівство Таїланд

note: Name for TJK
en: Tajikistan
uk: Таджикистан

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
uk: Республіка Таджикистан

note: Name for TKL
en: Tokelau
uk: токелау

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
uk: Східний Тимор

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
uk: Демократична Республіка Тимор-Лешті

note: Name for TON
en: Tonga
uk: Тонга

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
uk: Королівство Тонга

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
uk: Республіка Тринідад та Тобаго

note: Name for TUN
en: Tunisia
uk: Туніс

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
uk: Туніська Республіка

note: Name for TUR
en: Türkiye
uk: Туреччина

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
uk: Турецька Республіка

note: Name for TUV
en: Tuvalu
uk: тувалу

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
uk: Тайвань, провінція Китаю

note: Common name for TWN
en: Taiwan
uk: Тайвань

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
uk: Танзанія, Об’єднана Республіка

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
uk: Об’єднана Республіка Танзанія

note: Common name for TZA
en: Tanzania
uk: Танзанія

note: Name for UGA
en: Uganda
uk: Уганда

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
uk: Республіка Уганда

note: Name for UKR
en: Ukraine
uk: Україна

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
uk: Зовнішні малі острови США

note: Name for URY
en: Uruguay
uk: Уругвай

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
uk: Східна Республік Уругвай

note: Name for USA
en: United States
uk: США

note: Official name for USA
en: United States of America
uk: Сполучені Штати Америки

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
uk: Республіка Узбекистан

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
uk: Святий Престол (Ватикан, Місто-Держава)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадини

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
uk: Венесуела, Боліварська Республіка

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
uk: Боліварська Республіка Венесуела

note: Common name for VEN
en: Venezuela
uk: Венесуела

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
uk: Віргінські острови (Британія)

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
uk: Британські Віргінські острови

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
uk: Віргінські острови (США)

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
uk: Віргінські острови (США)

note: Name for VNM
en: Viet Nam
uk: В'єтнам

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
uk: Соціалістична Республіка В’єтнам

note: Common name for VNM
en: Vietnam
uk: В'єтнам

note: Name for VUT
en: Vanuatu
uk: Вануату

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
uk: Республіка Вануату

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
uk: Волліс і Футуна

note: Name for WSM
en: Samoa
uk: Самоа

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
uk: Незалежна Держава Самоа

note: Name for YEM
en: Yemen
uk: Ємен

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
uk: Єменська Республіка

note: Name for ZAF
en: South Africa
uk: Південна Африка

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
uk: Південноафриканська Республіка

note: Name for ZMB
en: Zambia
uk: Замбія

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
uk: Республіка Замбія

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
uk: Республіка Зімбабве
