iso_3166-1 - en to am translation catalogue (122 entries)

note: Name for ALB
en: Albania
am: ጐሔባኒ።

note: Name for AND
en: Andorra
am: ጐን፦ሲ

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
am: ፘተባበሩት ጐረብ ጔሤሳትስ

note: Name for ARG
en: Argentina
am: ጐሴጀንቲና

note: Name for ARM
en: Armenia
am: ጐሴሣኒ።

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
am: ፘፈረንሳ፤ ፠ቡባፁ ጔፒቶኄ

note: Name for AUS
en: Australia
am: ጐፄስትሳሑ።

note: Name for AUT
en: Austria
am: ጖ስትሱ።

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
am: ጐፈሴባጃን

note: Name for BEL
en: Belgium
am: ቤሔጄሤ

note: Name for BGR
en: Bulgaria
am: ቡሔጓሱ።

note: Name for BHR
en: Bahrain
am: ባህሳን

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
am: ቦስኒ። ጕና ሄሴፕጕቱኒ።

note: Name for BLR
en: Belarus
am: ቤሒሩስ

note: Name for BLZ
en: Belize
am: ቤሑፈ

note: Name for BMU
en: Bermuda
am: ቤሴሙ፣

note: Common name for BOL
en: Bolivia
am: ቦሑቱ።

note: Name for BRA
en: Brazil
am: ብሲፑሔ

note: Name for BRB
en: Barbados
am: ባሴቤ፦ስ

note: Name for BTN
en: Bhutan
am: ቡህታን

note: Name for CAF
en: Central African Republic
am: ፘመጢጘለኢፄ ጐፔሱጢ ሱፐብሑጤ

note: Name for CHE
en: Switzerland
am: ስፁፈሴሒን፥

note: Name for CHL
en: Chile
am: ኁሑ

note: Name for CHN
en: China
am: ኂ፤ና

note: Name for CMR
en: Cameroon
am: ጢሣሩን

note: Name for COG
en: Congo
am: ኮንጎ

note: Name for COL
en: Colombia
am: ጥሕሤቢ።

note: Name for COM
en: Comoros
am: ጥሥስስ

note: Name for CYP
en: Cyprus
am: ሳ፤ፕረስ

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
am: ኃጤ ሱፑብሑጤ

note: Name for DEU
en: Germany
am: ጀሴመን

note: Name for DMA
en: Dominica
am: ፦ሡኒጢ

note: Name for DNK
en: Denmark
am: ፤ንሢሴጤ

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
am: ፦ሡኒጤ ሱፑብሑጤ

note: Name for DZA
en: Algeria
am: ጐሔጄሱ።

note: Name for ECU
en: Ecuador
am: ጒጣ፦ሴ

note: Name for EGY
en: Egypt
am: ጔብፄ

note: Name for ERI
en: Eritrea
am: ጔሴትሲ

note: Name for ESH
en: Western Sahara
am: ሤፅሲባፁ ሳህሲ

note: Name for ESP
en: Spain
am: ስፔን

note: Name for EST
en: Estonia
am: ጔስቶኒ።

note: Name for ETH
en: Ethiopia
am: ጒት፥ጵ።

note: Name for FIN
en: Finland
am: ፑንሒን፥

note: Name for FJI
en: Fiji
am: ፑጂ

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
am: ሡጤስኔፒ።

note: Name for GBR
en: United Kingdom
am: ጕንጔሑፔ

note: Name for GEO
en: Georgia
am: ጆሴጂ።

note: Name for GIN
en: Guinea
am: ጊኔ

note: Name for GMB
en: Gambia
am: ጒሤቢ።

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
am: ቢሳፅ

note: Name for GRC
en: Greece
am: ጔሱጤ

note: Name for GUF
en: French Guiana
am: ፘፈረንሳ፤ ጉፁጐና

note: Name for GUY
en: Guyana
am: ጉ።ና

note: Name for HKG
en: Hong Kong
am: ሆንጔ ጥንጔ

note: Name for HRV
en: Croatia
am: ጤስጔቄ።

note: Name for HTI
en: Haiti
am: ሀ፤ቲ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
am: ሀንጒሱ

note: Name for IDN
en: Indonesia
am: ጒን፦ኔፒ።

note: Name for IND
en: India
am: ህን፥

note: Name for IRL
en: Ireland
am: ጐፘሴሒን፥

note: Name for IRQ
en: Iraq
am: ጒሲቅ

note: Name for ISL
en: Iceland
am: ጐ፤ስሒን፥

note: Name for ISR
en: Israel
am: ጕስሲጔሔ

note: Name for ITA
en: Italy
am: ጣሑ።ን

note: Name for JAM
en: Jamaica
am: ጃሢ፤ጢ

note: Name for JOR
en: Jordan
am: ጆሴ፣ን

note: Name for JPN
en: Japan
am: ጃፓን

note: Name for KHM
en: Cambodia
am: ጢሤቦ።።

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
am: ሰሣን ጥሱ።

note: Name for KWT
en: Kuwait
am: ጤፃት

note: Name for LBN
en: Lebanon
am: ሑባኖስ

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
am: ሽሪ ላንካ

note: Name for LTU
en: Lithuania
am: ሑቱፃኒ።

note: Name for LVA
en: Latvia
am: ሒትቱ።

note: Name for MAC
en: Macao
am: ሢጢፅ

note: Name for MAR
en: Morocco
am: ሥስጥ

note: Name for MEX
en: Mexico
am: ሣጤሲጥ

note: Name for MLT
en: Malta
am: ሢሔታ

note: Name for MNG
en: Mongolia
am: ሥንጕሑ።

note: Name for MRT
en: Mauritania
am: ሥሱቴኒ።

note: Name for MUS
en: Mauritius
am: ሢሩሸስ

note: Name for MYS
en: Malaysia
am: ሢሓፒ።

note: Name for NAM
en: Namibia
am: ናሡቢ።

note: Name for NCL
en: New Caledonia
am: ኒፄ ጢሓ፦ኒ።

note: Name for NGA
en: Nigeria
am: ና፤ጄሱ።

note: Name for NLD
en: Netherlands
am: ኔፈሴሒን፥

note: Name for NOR
en: Norway
am: ኖሴፃ

note: Name for NPL
en: Nepal
am: ኔፓሔ

note: Name for NZL
en: New Zealand
am: ኒፄ ፑሒን፥

note: Name for PER
en: Peru
am: ፔሩ

note: Name for POL
en: Poland
am: ፖሒን፥

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
am: ፖሴታ ሱጥ

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
am: ፠ቡብ ጥሱ።

note: Name for PYF
en: French Polynesia
am: ፘፈረንሳ፤ ፖሑኔፒ።

note: Name for ROU
en: Romania
am: ስሣኒ።

note: Name for RUS
en: Russian Federation
am: ሲቁ።

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
am: ሳፄ፥ጐረቢ።

note: Name for SDN
en: Sudan
am: ሱ፣ን

note: Name for SEN
en: Senegal
am: ሴኔጒሔ

note: Name for SGP
en: Singapore
am: ሲንጒፖሴ

note: Name for SOM
en: Somalia
am: ሱሢሓ

note: Name for SVK
en: Slovakia
am: ስሕቲጡ።

note: Name for SVN
en: Slovenia
am: ስሕታኒ።

note: Name for SWE
en: Sweden
am: ስፁ፥ን

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
am: ሲሱ።

note: Name for TCD
en: Chad
am: ኂ፥

note: Name for THA
en: Thailand
am: ታ፤ሒን፥

note: Name for TJK
en: Tajikistan
am: ታጃጡስታን

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
am: ሤስሲቅ ቲሥሴ

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
am: ትሱኒ፣፥ ጕና ቶባጕ

note: Name for TUN
en: Tunisia
am: ቱኒፑ።

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
am: ታንፒኒ።

note: Name for UGA
en: Uganda
am: ፙጒን፣

note: Name for USA
en: United States
am: ጐሣሱጢ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
am: ፙፔበጡስታን

note: Common name for VEN
en: Venezuela
am: ታንፉፃሒ

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
am: ፘጕንጔሑፔ ፥ንጔሔ ፠ሴቶኄ

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
am: ፘጐሣሱጢ ቨሴጂን ፠ሴቶኄ

note: Name for YEM
en: Yemen
am: ፘመን

note: Name for ZAF
en: South Africa
am: ፠ቡብ ጐፔሱጢ

note: Name for ZMB
en: Zambia
am: ዛምቢያ

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
am: ፒሤቢ።
