iso_3166-1 - en to bar translation catalogue (94 entries)

note: Name for ALB
en: Albania
bar: Albanien

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
bar: Vaeinigte Arabische Emirate

note: Name for ARG
en: Argentina
bar: Argentinien

note: Name for ARM
en: Armenia
bar: Armenien

note: Name for ASM
en: American Samoa
bar: Amerikanisch-Samoa

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
bar: Antigua und Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
bar: Australien

note: Name for AUT
en: Austria
bar: Östareich

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
bar: Aserbaidschan

note: Name for BEL
en: Belgium
bar: Bäigien

note: Name for BGD
en: Bangladesh
bar: Bangladesch

note: Name for BGR
en: Bulgaria
bar: Bulgarien

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
bar: Bosnien-Herzegowina

note: Name for BLR
en: Belarus
bar: Weißrussland

note: Common name for BOL
en: Bolivia
bar: Bolivien

note: Name for BRA
en: Brazil
bar: Brasilien

note: Name for CAN
en: Canada
bar: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
bar: Schweiz

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
bar: Kina

note: Name for CMR
en: Cameroon
bar: Kamerun

note: Name for COL
en: Colombia
bar: Kolumbien

note: Name for CYP
en: Cyprus
bar: Republik Zypern

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
bar: Tschechische Republik

note: Name for DEU
en: Germany
bar: Deitschland

note: Name for DNK
en: Denmark
bar: Dänemark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
bar: Dominikanische Republik

note: Name for DZA
en: Algeria
bar: Algerien

note: Name for EGY
en: Egypt
bar: Ägyptn

note: Name for ESP
en: Spain
bar: Spanien

note: Name for ETH
en: Ethiopia
bar: Ethiopien

note: Name for FIN
en: Finland
bar: Finnland

note: Name for FRA
en: France
bar: Frankreich

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
bar: Färöer

note: Name for GBR
en: United Kingdom
bar: Vaeinigts Kinireich

note: Name for GEO
en: Georgia
bar: Georgien

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
bar: Equatorialguinea

note: Name for GRC
en: Greece
bar: Griachaland

note: Name for GRL
en: Greenland
bar: Grönland

note: Name for HKG
en: Hong Kong
bar: Hongkong

note: Name for HRV
en: Croatia
bar: Krowozien

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
bar: Ungarn

note: Name for IDN
en: Indonesia
bar: Indonesien

note: Name for IMN
en: Isle of Man
bar: Insl vo Man

note: Name for IND
en: India
bar: Indien

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
bar: Britischs Territorium im Indischn Ozean

note: Name for IRL
en: Ireland
bar: Irland

note: Name for IRQ
en: Iraq
bar: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
bar: Island

note: Name for ITA
en: Italy
bar: Italien

note: Name for JAM
en: Jamaica
bar: Jamaika

note: Name for JOR
en: Jordan
bar: Jordanien

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
bar: Kasachstan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
bar: Kirgisistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
bar: Kambodscha

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
bar: St. Kitts und Nevis

note: Name for LBN
en: Lebanon
bar: Libanon

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
bar: Libyen

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
bar: St. Lucia

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
bar: Liachtnstoa

note: Name for LTU
en: Lithuania
bar: Litaun

note: Name for LUX
en: Luxembourg
bar: Luxmburg

note: Name for LVA
en: Latvia
bar: Lettland

note: Name for MAR
en: Morocco
bar: Marokko

note: Common name for MDA
en: Moldova
bar: Moldàwien

note: Name for MDV
en: Maldives
bar: Maledivn

note: Name for MEX
en: Mexico
bar: Mexiko

note: Name for MNG
en: Mongolia
bar: Mongolei

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
bar: Nördliche Marianen

note: Name for NLD
en: Netherlands
bar: Holland

note: Name for NOR
en: Norway
bar: Norwegn

note: Name for NZL
en: New Zealand
bar: Neiseeland

note: Name for PHL
en: Philippines
bar: Philippinen

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
bar: Papua-Neuguinea

note: Name for POL
en: Poland
bar: Poin

note: Name for QAT
en: Qatar
bar: Katar

note: Name for ROU
en: Romania
bar: Rumänien

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
bar: Saudi Arabien

note: Name for SGP
en: Singapore
bar: Singapur

note: Name for SRB
en: Serbia
bar: Serbien

note: Name for SVK
en: Slovakia
bar: Slowakai

note: Name for SVN
en: Slovenia
bar: Slowénien

note: Name for SWE
en: Sweden
bar: Schwedn

note: Name for SYC
en: Seychelles
bar: Seychelln

note: Name for TCD
en: Chad
bar: Tschad

note: Name for TJK
en: Tajikistan
bar: Tadschikistan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
bar: Tuakmenien

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
bar: Trinidad und Tobago

note: Common name for TWN
en: Taiwan
bar: Republik China (Taiwan)

note: Official name for USA
en: United States of America
bar: Vaeinigte Staatn

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
bar: Usbekistan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
bar: St. Vincent und de Grenadinen

note: Name for YEM
en: Yemen
bar: Jemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
bar: Südafrika

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
bar: Simbabwe
