iso_3166-1 - en to ckb translation catalogue (198 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
ckb: ئارووبا

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ckb: ئەفغانستان

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ckb: کۆماری ئیسلامی ئەفغانستان

note: Name for AGO
en: Angola
ckb: ئەنگۆلا

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
ckb: کۆماری ئەنگۆلا

note: Name for AIA
en: Anguilla
ckb: ئەنگویلا

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ckb: ئۆلەند

note: Name for ALB
en: Albania
ckb: ئالبانیا

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
ckb: کۆماری ئەلبانیا

note: Name for AND
en: Andorra
ckb: ئەندۆرا

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
ckb: میرنشینی ئەندۆرا

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ckb: میرنشینە یەکگرتووە عەرەبییەکان

note: Name for ARG
en: Argentina
ckb: ئەرجەنتین

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
ckb: کۆماری ئەرجەنتین

note: Name for ARM
en: Armenia
ckb: ئەرمەنستان

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
ckb: کۆماری ئەرمەنستان

note: Name for ASM
en: American Samoa
ckb: سەموای ئەمەریکا

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ckb: ئانتیگوا و باربوودا

note: Name for AUS
en: Australia
ckb: ئۆسترالیا

note: Name for AUT
en: Austria
ckb: نەمسا

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
ckb: کۆماری نەمسا

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ckb: ئازەربایجان

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
ckb: کۆماری ئازەربایجان

note: Name for BDI
en: Burundi
ckb: بوروندی

note: Name for BEL
en: Belgium
ckb: بەلجیکا

note: Name for BEN
en: Benin
ckb: بێنین

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ckb: بورکینافاسۆ

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ckb: بەنگلادێش

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ckb: بولگاریا

note: Name for BHR
en: Bahrain
ckb: بەحرەین

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ckb: بۆسنیا و ھەرزەگۆڤینا

note: Name for BLR
en: Belarus
ckb: بیلاڕووس

note: Name for BLZ
en: Belize
ckb: بەلیز

note: Name for BMU
en: Bermuda
ckb: بەرموودا

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ckb: بۆلیڤیا

note: Name for BRA
en: Brazil
ckb: بەڕازیل

note: Name for BRB
en: Barbados
ckb: باربادۆس

note: Name for BTN
en: Bhutan
ckb: بووتان

note: Name for BWA
en: Botswana
ckb: بۆتسوانا

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ckb: کۆماری ئەفریقای ناوەڕاست

note: Name for CAN
en: Canada
ckb: کەنەدا

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ckb: دوورگەکانی کۆکۆس

note: Name for CHE
en: Switzerland
ckb: سویسرا

note: Name for CHL
en: Chile
ckb: چیلی

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ckb: کۆماری گەلی چین

note: Name for CMR
en: Cameroon
ckb: کامیروون

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ckb: کۆماری کۆنگۆ

note: Name for COL
en: Colombia
ckb: کۆلۆمبیا

note: Name for COM
en: Comoros
ckb: دوورگەکانی قەمەر

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ckb: کۆستاریکا

note: Name for CUB
en: Cuba
ckb: کووبا

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ckb: دوورگەکانی کەیمەن

note: Name for CYP
en: Cyprus
ckb: قوبرس

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ckb: کۆماری چیک

note: Name for DEU
en: Germany
ckb: ئەڵمانیا

note: Name for DJI
en: Djibouti
ckb: جیبووتی

note: Name for DMA
en: Dominica
ckb: دۆمینیکا

note: Name for DNK
en: Denmark
ckb: دانمارک

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ckb: کۆماری دۆمینیکان

note: Name for DZA
en: Algeria
ckb: جەزائیر

note: Name for ECU
en: Ecuador
ckb: ئێکوادۆر

note: Name for EGY
en: Egypt
ckb: میسر

note: Name for ERI
en: Eritrea
ckb: ئەریتریا

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ckb: سەحرای ڕۆژاوا

note: Name for ESP
en: Spain
ckb: ئیسپانیا

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ckb: ئەتیۆپیا

note: Name for FIN
en: Finland
ckb: فینلاند

note: Name for FJI
en: Fiji
ckb: فیجی

note: Name for FRA
en: France
ckb: فەڕەنسا

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ckb: دوڕگەکانی فارۆ

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
ckb: مایکرۆنیزیا

note: Name for GAB
en: Gabon
ckb: گابۆن

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ckb: شانشینی یەکگرتوو

note: Name for GEO
en: Georgia
ckb: گورجستان

note: Name for GHA
en: Ghana
ckb: گانا

note: Name for GIB
en: Gibraltar
ckb: گیبرالتار

note: Name for GIN
en: Guinea
ckb: گینێ

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ckb: گینێ بیساو

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ckb: گینێی ئیستوایی

note: Name for GRC
en: Greece
ckb: یۆنان

note: Name for GRD
en: Grenada
ckb: گرینادا

note: Name for GTM
en: Guatemala
ckb: گواتیمالا

note: Name for GUF
en: French Guiana
ckb: گویانای فەڕەنسی

note: Name for GUY
en: Guyana
ckb: گایانا

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ckb: ھۆنگ کۆنگ

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
ckb: دوورگەی ھێرد و دوورگەکانی مەک دۆناڵد

note: Name for HND
en: Honduras
ckb: ھۆندووراس

note: Name for HRV
en: Croatia
ckb: کرۆواتیا

note: Name for HTI
en: Haiti
ckb: ھایتی

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ckb: مەجارستان

note: Name for IDN
en: Indonesia
ckb: ئیندۆنیزیا

note: Name for IND
en: India
ckb: ھیندستان

note: Name for IRL
en: Ireland
ckb: ئیرلەند

note: Name for IRQ
en: Iraq
ckb: عێراق

note: Name for ISL
en: Iceland
ckb: ئایسلەند

note: Name for ISR
en: Israel
ckb: ئیسرائیل

note: Name for ITA
en: Italy
ckb: ئیتالیا

note: Name for JAM
en: Jamaica
ckb: جامایکا

note: Name for JOR
en: Jordan
ckb: ئوردن

note: Name for JPN
en: Japan
ckb: ژاپۆن

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ckb: کازاخستان

note: Name for KEN
en: Kenya
ckb: کینیا

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ckb: قرغیزستان

note: Name for KHM
en: Cambodia
ckb: کەمبۆدیا

note: Name for KIR
en: Kiribati
ckb: کیریباس

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ckb: سەینت کیتس و نیڤیس

note: Name for KWT
en: Kuwait
ckb: کووەیت

note: Name for LBN
en: Lebanon
ckb: لوبنان

note: Name for LBR
en: Liberia
ckb: لیبەریا

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ckb: لیبیا

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
ckb: سەینت لووسیا

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ckb: لیختنشتاین

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ckb: سریلانکا

note: Name for LSO
en: Lesotho
ckb: لیسۆتۆ

note: Name for LTU
en: Lithuania
ckb: لیتوانیا

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ckb: لوکسەمبورگ

note: Name for LVA
en: Latvia
ckb: لاتڤیا

note: Name for MAR
en: Morocco
ckb: مەغریب

note: Name for MCO
en: Monaco
ckb: مۆناکۆ

note: Common name for MDA
en: Moldova
ckb: مۆلدۆڤا

note: Name for MDG
en: Madagascar
ckb: ماداگاسکار

note: Name for MDV
en: Maldives
ckb: مالدیڤ

note: Name for MEX
en: Mexico
ckb: مەکسیک

note: Name for MLI
en: Mali
ckb: مالی

note: Name for MLT
en: Malta
ckb: ماڵتا

note: Name for MMR
en: Myanmar
ckb: میانمار

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ckb: مۆنتینیگرۆ

note: Name for MNG
en: Mongolia
ckb: مەنگۆلیا

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ckb: مۆزامبیک

note: Name for MRT
en: Mauritania
ckb: مۆریتانیا

note: Name for MUS
en: Mauritius
ckb: مۆریس

note: Name for MWI
en: Malawi
ckb: مالاوی

note: Name for MYS
en: Malaysia
ckb: مالیزیا

note: Name for NAM
en: Namibia
ckb: نامیبیا

note: Name for NER
en: Niger
ckb: نیجەر

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ckb: دوورگەی نۆرفۆلک

note: Name for NGA
en: Nigeria
ckb: نێجیریا

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ckb: نیکاراگوا

note: Name for NLD
en: Netherlands
ckb: ھۆلەند

note: Name for NOR
en: Norway
ckb: نۆرویژ

note: Name for NPL
en: Nepal
ckb: نیپال

note: Name for NRU
en: Nauru
ckb: نائووروو

note: Name for NZL
en: New Zealand
ckb: نیوزیلاند

note: Name for OMN
en: Oman
ckb: عومان

note: Name for PAK
en: Pakistan
ckb: پاکستان

note: Name for PAN
en: Panama
ckb: پەنەما

note: Name for PER
en: Peru
ckb: پێروو

note: Name for PHL
en: Philippines
ckb: فلیپین

note: Name for PLW
en: Palau
ckb: پالاو

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ckb: پاپوا گینێی نوێ

note: Name for POL
en: Poland
ckb: پۆڵەندا

note: Name for PRT
en: Portugal
ckb: پورتوگال

note: Name for PRY
en: Paraguay
ckb: پاراگوای

note: Name for QAT
en: Qatar
ckb: قەتەر

note: Name for ROU
en: Romania
ckb: ڕۆمانیا

note: Name for RWA
en: Rwanda
ckb: ڕواندا

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ckb: عەرەبستانی سعوودی

note: Name for SDN
en: Sudan
ckb: سوودان

note: Name for SEN
en: Senegal
ckb: سێنیگال

note: Name for SGP
en: Singapore
ckb: سینگاپور

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ckb: دوورگەکانی سلێمان

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ckb: سیەرالیۆن

note: Name for SLV
en: El Salvador
ckb: ئێلسالڤادۆر

note: Name for SMR
en: San Marino
ckb: سان مارینۆ

note: Name for SOM
en: Somalia
ckb: سۆماڵیا

note: Name for SRB
en: Serbia
ckb: سربیا

note: Name for SSD
en: South Sudan
ckb: باشووری سوودان

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
ckb: ساوتۆمێ و پرینسیپی

note: Name for SUR
en: Suriname
ckb: سورینام

note: Name for SVK
en: Slovakia
ckb: سلۆڤاکیا

note: Name for SVN
en: Slovenia
ckb: سلۆڤێنیا

note: Name for SWE
en: Sweden
ckb: سوید

note: Name for SYC
en: Seychelles
ckb: سیشێل

note: Name for TCD
en: Chad
ckb: چاد

note: Name for TGO
en: Togo
ckb: تۆگۆ

note: Name for THA
en: Thailand
ckb: تایلەند

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ckb: تاجیکستان

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ckb: تورکمانستان

note: Name for TON
en: Tonga
ckb: تۆنگا

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ckb: ترینیداد و تۆباگۆ

note: Name for TUN
en: Tunisia
ckb: توونس

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ckb: تووڤالوو

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ckb: کۆماری چین

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ckb: تانزانیا

note: Name for UGA
en: Uganda
ckb: ئوگاندا

note: Name for UKR
en: Ukraine
ckb: ئوکراینا

note: Name for URY
en: Uruguay
ckb: ئوروگوای

note: Official name for USA
en: United States of America
ckb: ویلایەتە یەکگرتووەکان

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ckb: ئوزبەکستان

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ckb: سەینت ڤینسەنت و گرینادینز

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ckb: ڤێنیزوێلا

note: Common name for VNM
en: Vietnam
ckb: ڤیێتنام

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ckb: ڤانووئاتوو

note: Name for WSM
en: Samoa
ckb: ساموا

note: Name for YEM
en: Yemen
ckb: یەمەن

note: Name for ZAF
en: South Africa
ckb: ئەفریقای باشوور

note: Name for ZMB
en: Zambia
ckb: زامبیا

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ckb: زیمبابوی
