iso_3166-1 - en to son translation catalogue (201 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
son: Aruuba

note: Name for AFG
en: Afghanistan
son: Afugaanisitan

note: Name for AGO
en: Angola
son: Angoola

note: Name for AIA
en: Anguilla
son: Angiila

note: Name for ALA
en: Åland Islands
son: Oolandu gungey

note: Name for ALB
en: Albania
son: Albaani

note: Name for AND
en: Andorra
son: Andoora

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
son: Laaraw amiirilaama margarantey

note: Name for ARG
en: Argentina
son: Aržentiina

note: Name for ARM
en: Armenia
son: Armeeniya

note: Name for ASM
en: American Samoa
son: Ameriki Samoowa

note: Name for ATA
en: Antarctica
son: Antarkitika

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
son: Faranši gurma gandawey

note: Name for AUS
en: Australia
son: Osutarali

note: Name for AUT
en: Austria
son: Otiriši

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
son: Azerbayjan

note: Name for BEL
en: Belgium
son: Belžiki

note: Name for BEN
en: Benin
son: Beneŋ

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
son: Burkina Faaso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
son: Bangaladeeši

note: Name for BGR
en: Bulgaria
son: Bulgaari

note: Name for BHR
en: Bahrain
son: Baharayn

note: Name for BHS
en: Bahamas
son: Baahaama

note: Name for BLR
en: Belarus
son: Beelaarusu

note: Name for BLZ
en: Belize
son: Beeliizi

note: Name for BMU
en: Bermuda
son: Bermuuda

note: Common name for BOL
en: Bolivia
son: Boliiwi

note: Name for BRA
en: Brazil
son: Berezil

note: Name for BRB
en: Barbados
son: Barbaadi

note: Name for BTN
en: Bhutan
son: Buutaŋ

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
son: Buuwe gungu

note: Name for BWA
en: Botswana
son: Botusuwaana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
son: Afiriki gamlaama (Santarafiriki)

note: Name for CAN
en: Canada
son: Kaanaada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
son: Kokosu (Kiiliŋ) gungey

note: Name for CHE
en: Switzerland
son: Suwisu

note: Name for CHL
en: Chile
son: Šilli

note: Name for CHN
en: China
son: Šin

note: Name for CMR
en: Cameroon
son: Kamerun

note: Name for COK
en: Cook Islands
son: Kuuku gungey

note: Name for COL
en: Colombia
son: Kolonbi

note: Name for COM
en: Comoros
son: Komori

note: Name for CRI
en: Costa Rica
son: Kostariika

note: Name for CUB
en: Cuba
son: Kuuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
son: Kuurasaawo

note: Name for CXR
en: Christmas Island
son: Kirisimaasu gungu

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
son: Kaymaan gungey

note: Name for CYP
en: Cyprus
son: Šiipuru

note: Name for CZE
en: Czechia
son: Ceekiya

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
son: Ceeki laama

note: Name for DEU
en: Germany
son: Doycilandu (Alemaaɲi)

note: Name for DJI
en: Djibouti
son: Jibuuti

note: Name for DMA
en: Dominica
son: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
son: Danmark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
son: Dominiki laama

note: Name for DZA
en: Algeria
son: Alžeeri

note: Name for ECU
en: Ecuador
son: Ekuwador

note: Name for EGY
en: Egypt
son: Ežibti

note: Name for ERI
en: Eritrea
son: Eritere

note: Name for ESH
en: Western Sahara
son: Dangay Sahaara

note: Name for ESP
en: Spain
son: Esipaaɲi

note: Name for EST
en: Estonia
son: Estooni

note: Name for ETH
en: Ethiopia
son: Ecoopi

note: Name for FIN
en: Finland
son: Finlandi

note: Name for FJI
en: Fiji
son: Fiiji

note: Name for FRA
en: France
son: Faranši

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
son: Feero gungey

note: Name for GAB
en: Gabon
son: Gaaboŋ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
son: Biriteŋ albaasalaama marganta

note: Name for GEO
en: Georgia
son: Žorži

note: Name for GGY
en: Guernsey
son: Gerenesey

note: Name for GHA
en: Ghana
son: Gaana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
son: Žibaraltar

note: Name for GIN
en: Guinea
son: Gine

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
son: Guwadelup

note: Name for GMB
en: Gambia
son: Ganbi

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
son: Gine-Bisaawo

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
son: Ekuwater Gine

note: Name for GRC
en: Greece
son: Geresi

note: Name for GRD
en: Grenada
son: Gerenaada

note: Name for GRL
en: Greenland
son: Gorowenlandu

note: Name for GTM
en: Guatemala
son: Guwatemaala

note: Name for GUF
en: French Guiana
son: Faranši Guwiyaani

note: Name for GUM
en: Guam
son: Guwam

note: Name for GUY
en: Guyana
son: Guwiyaana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
son: Hoŋ-Koŋ

note: Name for HND
en: Honduras
son: Honduura

note: Name for HRV
en: Croatia
son: Korowaasi

note: Name for HTI
en: Haiti
son: Hayti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
son: Hongiri

note: Name for IDN
en: Indonesia
son: Indoneezi

note: Name for IMN
en: Isle of Man
son: Manin gungu

note: Name for IND
en: India
son: Indu

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
son: Briteŋ indu teekoo ganda

note: Name for IRL
en: Ireland
son: Irilandi

note: Name for IRQ
en: Iraq
son: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
son: Islandi

note: Name for ISR
en: Israel
son: Izirayel

note: Name for ITA
en: Italy
son: Itaali

note: Name for JAM
en: Jamaica
son: Jamayka

note: Name for JEY
en: Jersey
son: Jerzi

note: Name for JOR
en: Jordan
son: Žordaani

note: Name for JPN
en: Japan
son: Žaapoŋ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
son: Kaazakstan

note: Name for KEN
en: Kenya
son: Keniya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
son: Kirgiizistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
son: Kanboodiya

note: Name for KIR
en: Kiribati
son: Kiribaati

note: Name for KWT
en: Kuwait
son: Kuwayt

note: Name for LBN
en: Lebanon
son: Liiban

note: Name for LBR
en: Liberia
son: Liberiya

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
son: Libi

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
son: Lišitensitayn

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
son: Širi Lankaa

note: Name for LSO
en: Lesotho
son: Leesooto

note: Name for LTU
en: Lithuania
son: Lituwaani

note: Name for LUX
en: Luxembourg
son: Lukusanburugu

note: Name for LVA
en: Latvia
son: Laatiwi (Leetooni)

note: Name for MAR
en: Morocco
son: Maroku

note: Name for MCO
en: Monaco
son: Monaako

note: Common name for MDA
en: Moldova
son: Moldoowa

note: Name for MDG
en: Madagascar
son: Maadagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
son: Maldiiwi

note: Name for MEX
en: Mexico
son: Mekisiki

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
son: Marišaal gungey

note: Name for MLI
en: Mali
son: Maali

note: Name for MMR
en: Myanmar
son: Miyanmar

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
son: Montenegoro

note: Name for MNG
en: Mongolia
son: Mongooli

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
son: Hawsa Mariyana gungey

note: Name for MOZ
en: Mozambique
son: Moozanbiki

note: Name for MRT
en: Mauritania
son: Murutaani

note: Name for MSR
en: Montserrat
son: Monseraati

note: Name for MTQ
en: Martinique
son: Martiniki

note: Name for MUS
en: Mauritius
son: Moriši

note: Name for MWI
en: Malawi
son: Malaawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
son: Maaleezi

note: Name for MYT
en: Mayotte
son: Maayotu

note: Name for NAM
en: Namibia
son: Namiibiya

note: Name for NCL
en: New Caledonia
son: Kaledooni taaga

note: Name for NER
en: Niger
son: Niižer

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
son: Norufolku gungu

note: Name for NGA
en: Nigeria
son: Naajiriya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
son: Nikaraaguwa

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
son: Niyuwe

note: Name for NLD
en: Netherlands
son: Hoolandu

note: Name for NOR
en: Norway
son: Norweeži

note: Name for NPL
en: Nepal
son: Neepal

note: Name for NRU
en: Nauru
son: Nawuru

note: Name for NZL
en: New Zealand
son: Niyu Zeelandu

note: Name for PAK
en: Pakistan
son: Paakistan

note: Name for PAN
en: Panama
son: Panaama

note: Name for PHL
en: Philippines
son: Filipin

note: Name for PLW
en: Palau
son: Palaawu

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
son: Papuwa Gine taaga

note: Name for POL
en: Poland
son: Poloɲ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
son: Portoriiko

note: Name for PRY
en: Paraguay
son: Paraaguway

note: Name for PYF
en: French Polynesia
son: Faranši Polineezi

note: Name for QAT
en: Qatar
son: Katar

note: Name for REU
en: Réunion
son: Areeɲoŋ

note: Name for ROU
en: Romania
son: Urumaani

note: Name for RWA
en: Rwanda
son: Uruwanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
son: Sawudiya (Sawdi Arabiyya)

note: Name for SDN
en: Sudan
son: Suudaani (Suudaŋ)

note: Name for SGP
en: Singapore
son: Singapur

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
son: Salomon gungey

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
son: Siyera Leewon

note: Name for SLV
en: El Salvador
son: El Salwador

note: Name for SMR
en: San Marino
son: San Mariino

note: Name for SOM
en: Somalia
son: Somaaliya

note: Name for SRB
en: Serbia
son: Serbi

note: Name for SSD
en: South Sudan
son: Suudan gurma

note: Name for SUR
en: Suriname
son: Suurinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
son: Solowaaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
son: Soloweeni

note: Name for SWE
en: Sweden
son: Suweedi

note: Name for SYC
en: Seychelles
son: Seešel

note: Name for TCD
en: Chad
son: Caad

note: Name for THA
en: Thailand
son: Taylandu

note: Name for TJK
en: Tajikistan
son: Taajiikisitan

note: Name for TKL
en: Tokelau
son: Tokeelaawu

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
son: Turkimeenisitan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
son: Tiimor-Leste (Tiimor dandi)

note: Name for TUN
en: Tunisia
son: Tiniizi

note: Name for TUV
en: Tuvalu
son: Tuwaalu

note: Common name for TWN
en: Taiwan
son: Taywan

note: Common name for TZA
en: Tanzania
son: Tanzaani

note: Name for UKR
en: Ukraine
son: Ukarayna

note: Name for URY
en: Uruguay
son: Uruguway

note: Name for USA
en: United States
son: Laama margantey

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
son: Uzbeekistan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
son: Wenezuweela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
son: Biriteŋ gungu kooney

note: Common name for VNM
en: Vietnam
son: Wiyetinam

note: Name for VUT
en: Vanuatu
son: Wanuwaatu

note: Name for WSM
en: Samoa
son: Samoowa

note: Name for YEM
en: Yemen
son: Yeemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
son: Afiriki gurma laama

note: Name for ZMB
en: Zambia
son: Zanbi

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
son: Zinbaabuwe
