iso_3166-1 - en to yo translation catalogue (191 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
yo: Àrúbà

note: Name for AFG
en: Afghanistan
yo: Afghanístàn

note: Name for AGO
en: Angola
yo: Àngólà

note: Name for AIA
en: Anguilla
yo: Àngúíllà

note: Name for ALA
en: Åland Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Åland

note: Name for ALB
en: Albania
yo: Albáníà

note: Name for AND
en: Andorra
yo: Àndórà

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
yo: Àwọn Ẹ́mírétì Árábù Aṣọ̀kan

note: Name for ARG
en: Argentina
yo: Argẹntínà

note: Name for ARM
en: Armenia
yo: Arméníà

note: Name for ASM
en: American Samoa
yo: Sàmóà Amẹ́ríkà

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
yo: Ántígúà àti Bàrbúdà

note: Name for AUS
en: Australia
yo: Austrálíà

note: Name for AUT
en: Austria
yo: Austríà

note: Name for BDI
en: Burundi
yo: Bùrúndì

note: Name for BEL
en: Belgium
yo: Bẹ́ljíọ̀m

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
yo: Bùrkínà Fasò

note: Name for BGD
en: Bangladesh
yo: Bangladẹ́shì

note: Name for BGR
en: Bulgaria
yo: Bùlgáríà

note: Name for BHR
en: Bahrain
yo: Báháráìnì

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
yo: Bósníà àti Hẹrjẹgòfínà

note: Name for BLR
en: Belarus
yo: Bẹ̀lárùs

note: Name for BLZ
en: Belize
yo: Bẹ̀lísè

note: Name for BMU
en: Bermuda
yo: Bẹ̀rmúdà

note: Common name for BOL
en: Bolivia
yo: Bòlífíà

note: Name for BRA
en: Brazil
yo: Brasil

note: Name for BRB
en: Barbados
yo: Bárbádọ̀s

note: Name for BTN
en: Bhutan
yo: Bhùtán

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
yo: Erékùṣù Bouvet

note: Name for BWA
en: Botswana
yo: Bòtswánà

note: Name for CAF
en: Central African Republic
yo: Orílẹ̀-èdè Olómìnira Àrin Áfríkà

note: Name for CAN
en: Canada
yo: Kánádà

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Kókósì

note: Name for CHE
en: Switzerland
yo: Swítsàlandì

note: Name for CHL
en: Chile
yo: Tsílè

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
yo: Orílẹ̀-èdè Olómìnira àwọn Ará ilẹ̀ Ṣáínà

note: Name for CMR
en: Cameroon
yo: Kamẹrúùnù

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
yo: Orílẹ̀-èdè Olómìnira ilẹ̀ Kóngò

note: Name for COK
en: Cook Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Cook

note: Name for COL
en: Colombia
yo: Kòlómbìà

note: Name for COM
en: Comoros
yo: Kòmórò

note: Name for CRI
en: Costa Rica
yo: Kóstá Rikà

note: Name for CUB
en: Cuba
yo: Kúbà

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Káímàn

note: Name for CYP
en: Cyprus
yo: Kíprù

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
yo: Tsẹ́kì Olómìnira

note: Name for DEU
en: Germany
yo: Jẹ́mánì

note: Name for DJI
en: Djibouti
yo: Djìbútì

note: Name for DMA
en: Dominica
yo: Dòmíníkà

note: Name for DNK
en: Denmark
yo: Dẹ́nmárkì

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
yo: Orílẹ̀òmìnira Dómíníkì

note: Name for DZA
en: Algeria
yo: Àlgéríà

note: Name for ECU
en: Ecuador
yo: Ẹ̀kùàdọ̀r

note: Name for EGY
en: Egypt
yo: Ẹ́gíptì

note: Name for ERI
en: Eritrea
yo: Ẹritrẹ́à

note: Name for ESH
en: Western Sahara
yo: Apáìwọ̀orùn Sàhárà

note: Name for ESP
en: Spain
yo: Spéìn

note: Name for ETH
en: Ethiopia
yo: Ethiópíà

note: Name for FIN
en: Finland
yo: Fínlándì

note: Name for FJI
en: Fiji
yo: Fíjì

note: Name for FRA
en: France
yo: Fránsì

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Fàróè

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
yo: Mikronésíà

note: Name for GAB
en: Gabon
yo: Gàbọ̀n

note: Name for GBR
en: United Kingdom
yo: Ilẹ̀ọba Aṣọ̀kan

note: Name for GHA
en: Ghana
yo: Ghánà

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
yo: Guinea Alágedeméjì

note: Name for GRC
en: Greece
yo: Gríìsì

note: Name for GRD
en: Grenada
yo: Grẹ̀nádà

note: Name for GRL
en: Greenland
yo: Grínlándì

note: Name for GTM
en: Guatemala
yo: Guatẹmálà

note: Name for GUF
en: French Guiana
yo: Gùyánà Fránsì

note: Name for GUY
en: Guyana
yo: Gùyánà

note: Name for HKG
en: Hong Kong
yo: Họ́ng Kọng

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
yo: Erékùṣù Heard àti Àwọn Erékùṣù McDonald

note: Name for HND
en: Honduras
yo: Họ̀ndúràs

note: Name for HRV
en: Croatia
yo: Kroatíà

note: Name for HTI
en: Haiti
yo: Hàítì

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
yo: Húngárì

note: Name for IDN
en: Indonesia
yo: Indonésíà

note: Name for IMN
en: Isle of Man
yo: Erékùṣù ilẹ̀ Man

note: Name for IND
en: India
yo: Índíà

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
yo: Agbègbè Òkun Índíà Brítánì

note: Name for IRL
en: Ireland
yo: Írẹ́lándì

note: Name for IRQ
en: Iraq
yo: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
yo: Íslándì

note: Name for ISR
en: Israel
yo: Ísráẹ́lì

note: Name for ITA
en: Italy
yo: Itálíà

note: Name for JAM
en: Jamaica
yo: Jamáíkà

note: Name for JOR
en: Jordan
yo: Jọ́rdánì

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
yo: Kàsàkstán

note: Name for KEN
en: Kenya
yo: Kẹ́nyà

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
yo: Kirgistani

note: Name for KHM
en: Cambodia
yo: Kàmbódíà

note: Name for KIR
en: Kiribati
yo: Kìrìbátì

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
yo: Saint Kitts àti Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
yo: Kuwaiti

note: Name for LBN
en: Lebanon
yo: Lẹ́bánọ́nì

note: Name for LBR
en: Liberia
yo: Làìbéríà

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
yo: Líbyà

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
yo: Lùsíà Mímọ́

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
yo: Líktẹ́nstáìnì

note: Name for LSO
en: Lesotho
yo: Lèsóthò

note: Name for LTU
en: Lithuania
yo: Lituéníà

note: Name for LUX
en: Luxembourg
yo: Lúksẹ́mbọ̀rg

note: Name for LVA
en: Latvia
yo: Látfíà

note: Name for MAR
en: Morocco
yo: Mòrókò

note: Name for MCO
en: Monaco
yo: Mónakò

note: Common name for MDA
en: Moldova
yo: Móldófà

note: Name for MDG
en: Madagascar
yo: Madagáskàr

note: Name for MDV
en: Maldives
yo: Àwọn Maldive

note: Name for MEX
en: Mexico
yo: Mẹ́ksíkò

note: Name for MLI
en: Mali
yo: Málì

note: Name for MLT
en: Malta
yo: Máltà

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
yo: Montenẹ́grò

note: Name for MNG
en: Mongolia
yo: Mòngólíà

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Apáàríwá Mariana

note: Name for MOZ
en: Mozambique
yo: Mòsámbìk

note: Name for MRT
en: Mauritania
yo: Mauritáníà

note: Name for MTQ
en: Martinique
yo: Mártíníkì

note: Name for MUS
en: Mauritius
yo: Mọ́rísì

note: Name for MWI
en: Malawi
yo: Màláwì

note: Name for NAM
en: Namibia
yo: Nàmíbíà

note: Name for NCL
en: New Caledonia
yo: Kalẹdóníà Tuntun

note: Name for NER
en: Niger
yo: Nìjẹ̀r

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
yo: Erékùṣù Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
yo: Nàìjíríà

note: Name for NIC
en: Nicaragua
yo: Nikarágúà

note: Name for NLD
en: Netherlands
yo: Nẹ́dálándì

note: Name for NOR
en: Norway
yo: Nọ́rwèy

note: Name for NRU
en: Nauru
yo: Nàúrù

note: Name for PAK
en: Pakistan
yo: Pakístàn

note: Name for PAN
en: Panama
yo: Panamá

note: Name for PER
en: Peru
yo: Perú

note: Name for PHL
en: Philippines
yo: Filipínì

note: Name for PLW
en: Palau
yo: Páláù

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
yo: Papua Guinea Titun

note: Name for POL
en: Poland
yo: Pólàndì

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
yo: Púẹ́rtò Ríkò

note: Name for PRT
en: Portugal
yo: Pọ́rtúgàl

note: Name for PRY
en: Paraguay
yo: Paragúáì

note: Name for PYF
en: French Polynesia
yo: Polinésíà Fránsì

note: Name for QAT
en: Qatar
yo: Katar

note: Name for ROU
en: Romania
yo: Románíà

note: Name for RWA
en: Rwanda
yo: Rùwándà

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
yo: Sáúdí Arábíà

note: Name for SEN
en: Senegal
yo: Sẹ̀nẹ̀gàl

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
yo: Gúúsù Georgia àti Àwọn Erékùṣù Gúúsù Sandwich

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
yo: Saint Helena, Ascension àti Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
yo: Svalbard àti Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
yo: Àwọn Erékùsù Sólómọ́nì

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
yo: Siẹrra Léònè

note: Name for SLV
en: El Salvador
yo: El Salfador

note: Name for SMR
en: San Marino
yo: San Màrínò

note: Name for SOM
en: Somalia
yo: Sòmálíà

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
yo: Saint Pierre àti Mìkẹ́lọ̀n

note: Name for SRB
en: Serbia
yo: Sérbíà

note: Name for SSD
en: South Sudan
yo: Gúúsù Sudan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
yo: Sao Tome àti Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
yo: Sùrìnámù

note: Name for SVK
en: Slovakia
yo: Slofákíà

note: Name for SVN
en: Slovenia
yo: Sloféníà

note: Name for SWE
en: Sweden
yo: Swídìn

note: Name for SYC
en: Seychelles
yo: Ṣèíhẹ́lẹ́sì

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Turks àti Caicos

note: Name for TCD
en: Chad
yo: Tsad

note: Name for TGO
en: Togo
yo: Tógò

note: Name for THA
en: Thailand
yo: Tháílàndì

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
yo: Turkmẹ́nìstán

note: Name for TON
en: Tonga
yo: Tóngà

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
yo: Trínídád àti Tòbágò

note: Name for TUN
en: Tunisia
yo: Tùnísíà

note: Name for TUV
en: Tuvalu
yo: Tufalu

note: Common name for TWN
en: Taiwan
yo: Orílẹ̀-èdè Olómìnira ilẹ̀ Ṣáínà

note: Common name for TZA
en: Tanzania
yo: Tànsáníà

note: Name for UGA
en: Uganda
yo: Ùgándà

note: Name for UKR
en: Ukraine
yo: Ukréìn

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Kékèké Orílẹ̀-èdè Amẹ́ríkà

note: Name for URY
en: Uruguay
yo: Urugúáì

note: Official name for USA
en: United States of America
yo: Àwọn Ìpínlẹ̀ Aṣọ̀kan Amẹ́ríkà

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
yo: Ùsbẹ̀kìstán

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
yo: Saint Vincent àti àwọn Grẹnadínì

note: Common name for VEN
en: Venezuela
yo: Fenesuela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
yo: Àwọn Erékùṣù Wúndíá Brítánì

note: Common name for VNM
en: Vietnam
yo: Fiẹtnám

note: Name for VUT
en: Vanuatu
yo: Fanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
yo: Wallis àti Futuna

note: Name for WSM
en: Samoa
yo: Sàmóà

note: Name for ZAF
en: South Africa
yo: Gúúsù Áfríkà

note: Name for ZMB
en: Zambia
yo: Sámbíà

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
yo: Sìmbábúè
