iso_3166-1 - en to fo translation catalogue (115 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
fo: Afganistan

note: Name for ALA
en: Åland Islands
fo: Áland

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
fo: Sameindu arabisku emiratini

note: Name for ASM
en: American Samoa
fo: Sámoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
fo: Antarktis

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
fo: Antigua og Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
fo: Avstralia

note: Name for AUT
en: Austria
fo: Eysturríki

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
fo: Aserbajdsjan

note: Name for BEL
en: Belgium
fo: Belgia

note: Name for BGD
en: Bangladesh
fo: Bangladesj

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
fo: Bosnia-Hersegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
fo: Hvítarussland

note: Name for BLZ
en: Belize
fo: Belis

note: Name for BRA
en: Brazil
fo: Brasilia

note: Name for BTN
en: Bhutan
fo: Butan

note: Name for BWA
en: Botswana
fo: Botsvana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
fo: Miðafrikalýðveldið

note: Name for CAN
en: Canada
fo: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
fo: Sveis

note: Name for CHL
en: Chile
fo: Kili

note: Name for CHN
en: China
fo: Kina

note: Name for CMR
en: Cameroon
fo: Kamerun

note: Name for COG
en: Congo
fo: Kongo

note: Name for COL
en: Colombia
fo: Kolombia

note: Name for COM
en: Comoros
fo: Komorooyggjarnar

note: Name for CRI
en: Costa Rica
fo: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
fo: Kuba

note: Name for CYP
en: Cyprus
fo: Kýpros

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
fo: Kekkia

note: Name for DEU
en: Germany
fo: Týskland

note: Name for DMA
en: Dominica
fo: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
fo: Danmørk

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
fo: Domingo lýðveldið

note: Name for ECU
en: Ecuador
fo: Ekvador

note: Name for EGY
en: Egypt
fo: Egyptaland

note: Name for ESP
en: Spain
fo: Spania

note: Name for EST
en: Estonia
fo: Estland

note: Name for ETH
en: Ethiopia
fo: Etiopia

note: Name for FIN
en: Finland
fo: Finnland

note: Name for FRA
en: France
fo: Frakland

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
fo: Føroyar

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
fo: Guinea Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
fo: Ekvator Guinea

note: Name for GRC
en: Greece
fo: Grikkaland

note: Name for GUY
en: Guyana
fo: Gujana

note: Name for HRV
en: Croatia
fo: Kroatia

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
fo: Ungarn

note: Name for IRL
en: Ireland
fo: Írland

note: Name for IRQ
en: Iraq
fo: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
fo: Ísland

note: Name for ISR
en: Israel
fo: Ísrael

note: Name for ITA
en: Italy
fo: Italia

note: Name for JAM
en: Jamaica
fo: Jameika

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
fo: Kasakstan

note: Name for KEN
en: Kenya
fo: Kenja

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
fo: Kirgisia

note: Name for KHM
en: Cambodia
fo: Kambodja

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
fo: Saint Kitts og Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
fo: Kuvait

note: Name for LBN
en: Lebanon
fo: Libanon

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
fo: Saint Lusia

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
fo: Liktenstein

note: Name for LSO
en: Lesotho
fo: Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
fo: Litava

note: Name for LUX
en: Luxembourg
fo: Luksemborg

note: Name for LVA
en: Latvia
fo: Lettland

note: Name for MAR
en: Morocco
fo: Marokko

note: Name for MCO
en: Monaco
fo: Monako

note: Name for MDG
en: Madagascar
fo: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
fo: Maldivuoyggjarnar

note: Name for MEX
en: Mexico
fo: Meksiko

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
fo: Marshalloyggjarnar

note: Name for MOZ
en: Mozambique
fo: Mosambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
fo: Móritania

note: Name for MUS
en: Mauritius
fo: Móritius

note: Name for MWI
en: Malawi
fo: Malavi

note: Name for MYS
en: Malaysia
fo: Maleisia

note: Name for NIC
en: Nicaragua
fo: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
fo: Niðurlond

note: Name for NOR
en: Norway
fo: Noreg

note: Name for NZL
en: New Zealand
fo: Ný Sæland

note: Name for PER
en: Peru
fo: Perú

note: Name for PHL
en: Philippines
fo: Filipsoyggjar

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
fo: Papua Nýguinea

note: Name for POL
en: Poland
fo: Pólland

note: Name for PRY
en: Paraguay
fo: Paraguei

note: Name for QAT
en: Qatar
fo: Katar

note: Name for ROU
en: Romania
fo: Rumenia

note: Name for RWA
en: Rwanda
fo: Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
fo: Saudi-Arábia

note: Name for SGP
en: Singapore
fo: Singapor

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
fo: Sálomonoyggjarnar

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
fo: Sao Tome og Prinsipi

note: Name for SUR
en: Suriname
fo: Surinam

note: Name for SWE
en: Sweden
fo: Svøríki

note: Name for SYC
en: Seychelles
fo: Seyskelloyggjarnar

note: Name for TCD
en: Chad
fo: Kjad

note: Name for TJK
en: Tajikistan
fo: Tadsjikistan

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
fo: Trinidad og Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
fo: Tunesia

note: Common name for TWN
en: Taiwan
fo: Teivan

note: Name for UKR
en: Ukraine
fo: Ukreina

note: Name for URY
en: Uruguay
fo: Uruguei

note: Name for USA
en: United States
fo: Sambandsríki Amerika

note: Official name for USA
en: United States of America
fo: Sambandsríkini Amerika

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
fo: Usbekistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
fo: Vatikanríki

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
fo: Saint Vinsent og Grenadinoyggjar

note: Common name for VEN
en: Venezuela
fo: Venesuela

note: Name for WSM
en: Samoa
fo: Sámoa

note: Name for YEM
en: Yemen
fo: Jemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
fo: Suðurafrika

note: Name for ZMB
en: Zambia
fo: Sambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
fo: Simbabvi
