iso_3166-1 - en to iu translation catalogue (24 entries)

note: Name for AUS
en: Australia
iu: ᐊᔅᑦᕌᓕᐊ

note: Name for CAN
en: Canada
iu: ᑲᓇᑕ

note: Name for CHL
en: Chile
iu: ᓯᓕ

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
iu: China

note: Name for CUB
en: Cuba
iu: ᖂᐹ/quupaa

note: Name for DEU
en: Germany
iu: ᔮᒪᓂ

note: Name for ESP
en: Spain
iu: ᓯᐸᐃᓐ

note: Name for FIN
en: Finland
iu: ᐃᓐᓚᓐᑦ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
iu: ᑐᓗᐃᑦ ᓄᓈᑦ

note: Name for GRL
en: Greenland
iu: ᐊᑯᑭᑦᑐᑦ

note: Name for IDN
en: Indonesia
iu: ᐄᓅᓯᐊ

note: Name for IND
en: India
iu: ᐃᓐᑎᐊ

note: Name for IRQ
en: Iraq
iu: ᐃᕉᒃ

note: Name for JPN
en: Japan
iu: ᓃᑉᐊᓐ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
iu: ᑲᓴᒃᖢᓇ ᓄᓇ

note: Name for LTU
en: Lithuania
iu: ᓕᐋᑐᕙ

note: Name for MEX
en: Mexico
iu: ᒦᒃᓰᖂ

note: Name for NOR
en: Norway
iu: ᓄᕐᒋ/nurgi

note: Name for PAK
en: Pakistan
iu: ᐸᑭᔅᑕᓐ

note: Name for PER
en: Peru
iu: ᐱᕉ

note: Name for POL
en: Poland
iu: ᐳᓚᓐᑦ

note: Name for SWE
en: Sweden
iu: ᔅᕗᕆᑭ

note: Name for UKR
en: Ukraine
iu: ᑯᑯᓯ ᓄᓇ

note: Official name for USA
en: United States of America
iu: ᐊᒥᐊᓕᑲ
