iso_3166-1 - en to jam translation catalogue (157 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
jam: Aruuba

note: Name for AFG
en: Afghanistan
jam: Afganistan

note: Name for AGO
en: Angola
jam: Angguola

note: Name for AIA
en: Anguilla
jam: Anggila

note: Name for ALB
en: Albania
jam: Albienia

note: Name for AND
en: Andorra
jam: Anduora

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
jam: Yunaitid Arab Emiret

note: Name for ARG
en: Argentina
jam: Aajentiina

note: Name for ARM
en: Armenia
jam: Aamiinia

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
jam: Antiiga ah Baabyuuda

note: Name for AUS
en: Australia
jam: Aschrielia

note: Name for AUT
en: Austria
jam: Aschria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
jam: Azabaijan

note: Name for BEL
en: Belgium
jam: Beljiom

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
jam: Boerkiina Faso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
jam: Banggladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
jam: Bulgieria

note: Name for BHR
en: Bahrain
jam: Baarien

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
jam: Baznia ah Oerzigoviina

note: Name for BLZ
en: Belize
jam: Biliiz

note: Name for BRB
en: Barbados
jam: Baabiedoz

note: Name for BTN
en: Bhutan
jam: Buutan

note: Name for BWA
en: Botswana
jam: Botswaana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
jam: Senchral Afrikan Ripoblik

note: Name for CAN
en: Canada
jam: Kianada

note: Name for CHE
en: Switzerland
jam: Switsalan

note: Name for CHL
en: Chile
jam: Chili

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
jam: Chaina

note: Name for CMR
en: Cameroon
jam: Kamaruun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
jam: Kanggo

note: Name for COL
en: Colombia
jam: Kolombia

note: Name for COM
en: Comoros
jam: Komoros

note: Name for CRI
en: Costa Rica
jam: Kasta Riika

note: Name for CUB
en: Cuba
jam: Kyuuba

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
jam: Kieman Ailanz

note: Name for CYP
en: Cyprus
jam: Saipros

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
jam: Chek Ripoblik

note: Name for DEU
en: Germany
jam: Joermani

note: Name for DJI
en: Djibouti
jam: Jibuuti

note: Name for DMA
en: Dominica
jam: Daminiika

note: Name for DNK
en: Denmark
jam: Denmaak

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
jam: Daminikan Ripoblik

note: Name for DZA
en: Algeria
jam: Aljiiria

note: Name for ECU
en: Ecuador
jam: Ekuaduor

note: Name for EGY
en: Egypt
jam: Iijip

note: Name for ERI
en: Eritrea
jam: Erichria

note: Name for ESH
en: Western Sahara
jam: Westan Sa'aara

note: Name for ESP
en: Spain
jam: Spien

note: Name for ETH
en: Ethiopia
jam: Iityuopia

note: Name for FIN
en: Finland
jam: Finlan

note: Name for FJI
en: Fiji
jam: Fiiji

note: Name for FRA
en: France
jam: Frans

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
jam: Fedarietid Stiet a Maikroniija

note: Name for GAB
en: Gabon
jam: Giabon

note: Name for GBR
en: United Kingdom
jam: Yunaitid Kindom

note: Name for GEO
en: Georgia
jam: Juoja

note: Name for GHA
en: Ghana
jam: Gaana

note: Name for GIN
en: Guinea
jam: Gini

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
jam: Guadiluup

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
jam: Gini-Bisau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
jam: Ekuatuorial Gini

note: Name for GRC
en: Greece
jam: Griis

note: Name for GRD
en: Grenada
jam: Grinieda

note: Name for GTM
en: Guatemala
jam: Guatimaala

note: Name for GUF
en: French Guiana
jam: French Gayana

note: Name for GUY
en: Guyana
jam: Gayana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
jam: Ang Kang

note: Name for HND
en: Honduras
jam: Andyuuras

note: Name for HRV
en: Croatia
jam: Kruoyesha

note: Name for HTI
en: Haiti
jam: Ieti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
jam: Onggari

note: Name for IDN
en: Indonesia
jam: Indoniija

note: Name for IRL
en: Ireland
jam: Airilan

note: Name for IRQ
en: Iraq
jam: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
jam: hAislan

note: Name for ISR
en: Israel
jam: Izriel

note: Name for ITA
en: Italy
jam: Itali

note: Name for JAM
en: Jamaica
jam: Jumieka

note: Name for JOR
en: Jordan
jam: Jaadn

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
jam: Kazaxtan

note: Name for KEN
en: Kenya
jam: Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
jam: Kiergistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
jam: Kambodja

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
jam: Sin Kits ah Niivis

note: Name for KWT
en: Kuwait
jam: Kuwiet

note: Name for LBN
en: Lebanon
jam: Lebanan

note: Name for LBR
en: Liberia
jam: Laibiiria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
jam: Libia

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
jam: Sin Luusha

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
jam: Liktenstain

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
jam: Sri Langka

note: Name for LSO
en: Lesotho
jam: Lesuoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
jam: Lituyenia

note: Name for LUX
en: Luxembourg
jam: Loximboerg

note: Name for MAR
en: Morocco
jam: Marako

note: Name for MCO
en: Monaco
jam: Manako

note: Common name for MDA
en: Moldova
jam: Molduova

note: Name for MDG
en: Madagascar
jam: Madagiaska

note: Name for MDV
en: Maldives
jam: Maldaivz

note: Name for MEX
en: Mexico
jam: Mexiko

note: Name for MMR
en: Myanmar
jam: Mianmaa

note: Name for MNG
en: Mongolia
jam: Manguolia

note: Name for MOZ
en: Mozambique
jam: Mozambiik

note: Name for MRT
en: Mauritania
jam: Moritania

note: Name for MSR
en: Montserrat
jam: Mansarat

note: Name for MTQ
en: Martinique
jam: Maatiniik

note: Name for MUS
en: Mauritius
jam: Morishos

note: Name for MWI
en: Malawi
jam: Malaawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
jam: Malieja

note: Name for MYT
en: Mayotte
jam: Mayot

note: Name for NER
en: Niger
jam: Nijier

note: Name for NGA
en: Nigeria
jam: Naijiiria

note: Name for NIC
en: Nicaragua
jam: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
jam: Nedalanz

note: Name for NOR
en: Norway
jam: Naawie

note: Name for NZL
en: New Zealand
jam: Nyuu Ziilant

note: Name for PAN
en: Panama
jam: Panamaa

note: Name for PER
en: Peru
jam: Peruu

note: Name for PHL
en: Philippines
jam: Filipiinz

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
jam: Papua Nyuu Gini

note: Name for POL
en: Poland
jam: Puolan

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
jam: Puoto Riiko

note: Name for PRT
en: Portugal
jam: Puotigal

note: Name for PRY
en: Paraguay
jam: Paragwai

note: Name for QAT
en: Qatar
jam: Kata

note: Name for REU
en: Réunion
jam: Reunioh

note: Name for ROU
en: Romania
jam: Rumienia

note: Name for RWA
en: Rwanda
jam: Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
jam: Saadi Ariebia

note: Name for SEN
en: Senegal
jam: Senigal

note: Name for SGP
en: Singapore
jam: Singgapuor

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
jam: Salaman Ailanz

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
jam: Siera Lyuon

note: Name for SLV
en: El Salvador
jam: El Salvaduor

note: Name for SOM
en: Somalia
jam: Somaalia

note: Name for SRB
en: Serbia
jam: Soerbia

note: Name for SSD
en: South Sudan
jam: Sout Sudan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
jam: Sin Tome ah Prínsipe

note: Name for SUR
en: Suriname
jam: Surinam

note: Name for SVN
en: Slovenia
jam: Sloviinia

note: Name for SWE
en: Sweden
jam: Swiidn

note: Name for SYC
en: Seychelles
jam: Seishelz

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
jam: Toerx ah Kiekos

note: Name for TGO
en: Togo
jam: Tuogo

note: Name for THA
en: Thailand
jam: Tailan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
jam: Toerkmenistan

note: Name for TON
en: Tonga
jam: Tongga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
jam: Chrinidad ah Tubiego

note: Name for UGA
en: Uganda
jam: Yugianda

note: Name for UKR
en: Ukraine
jam: Yuukrien

note: Name for URY
en: Uruguay
jam: Yurugwai

note: Official name for USA
en: United States of America
jam: Yunaitid Stiet

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
jam: Sin Vinsn ah di Grenidiinz

note: Common name for VEN
en: Venezuela
jam: Venizuela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
jam: British Voerjin Ailanz

note: Name for ZAF
en: South Africa
jam: Sout Afrika

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
jam: Zimbabue
