iso_3166-1 - en to ka translation catalogue (425 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
ka: არუბა

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ka: ავღანეთი

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ka: ავღანეთის ისლამური რესპუბლიკა

note: Name for AGO
en: Angola
ka: ანგოლა

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
ka: ანგოლას რესპუბლიკა

note: Name for AIA
en: Anguilla
ka: ანგილა

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ka: ალანდის კუნძულები

note: Name for ALB
en: Albania
ka: ალბანეთი

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
ka: ალბანეთის რესპუბლიკა

note: Name for AND
en: Andorra
ka: ანდორა

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
ka: ანდორას სამთავრო

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ka: არაბთა გაერთიანებული საამიროები

note: Name for ARG
en: Argentina
ka: არგენტინა

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
ka: არგენტინის რესპუბლიკა

note: Name for ARM
en: Armenia
ka: სომხეთი

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
ka: სომხეთის რესპუბლიკა

note: Name for ASM
en: American Samoa
ka: ამერიკული სამოა

note: Name for ATA
en: Antarctica
ka: ანტარქტიკა

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
ka: ფრანგული სამხრეთ ტერიტორიები

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ka: ანტიგუა და ბარბუდა

note: Name for AUS
en: Australia
ka: ავსტრალია

note: Name for AUT
en: Austria
ka: ავსტრია

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
ka: ავსტრიის რესპუბლიკა

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ka: აზერბაიჯანი

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
ka: აზერბაიჯანის რესპუბლიკა

note: Name for BDI
en: Burundi
ka: ბურუნდი

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
ka: ბურუნდის რესპუბლიკა

note: Name for BEL
en: Belgium
ka: ბელგია

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
ka: ბელგიის რესპუბლიკა

note: Name for BEN
en: Benin
ka: ბენინი

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
ka: ბენინის რესპუბლიკა

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ka: ბონერი, სენტ ევსტატუსი და საბა

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ka: ბურკინა-ფასო

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ka: ბანგლადეში

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
ka: ბანგლადეშის სახალხო რესპუბლიკა

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ka: ბულგარეთი

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
ka: ბულგარეთის რესპუბლიკა

note: Name for BHR
en: Bahrain
ka: ბაჰრეინი

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
ka: ბაჰრეინის სამეფო

note: Name for BHS
en: Bahamas
ka: ბაჰამის კუნძულები

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
ka: ბაჰამის თანამეგობრობა

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ka: ბოსნია და ჰერცეგოვინა

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ka: ბოსნია-ჰერცოგოვინას რესპუბლიკა

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
ka: სენ-ბართლემი

note: Name for BLR
en: Belarus
ka: ბელარუსი

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
ka: ბელარუსიის რესპუბლიკა

note: Name for BLZ
en: Belize
ka: ბელიზი

note: Name for BMU
en: Bermuda
ka: ბერმუდა

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
ka: პლურინაციონალური ქვეყანა ბოლივია

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
ka: ბოლივიის მრავლობითი სახელმწიფო

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ka: ბოლივია

note: Name for BRA
en: Brazil
ka: ბრაზილია

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
ka: ბრაზილიის ფედერალური რესპუბლიკა

note: Name for BRB
en: Barbados
ka: ბარბადოსი

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
ka: ბრუნეი დარუსალამი

note: Name for BTN
en: Bhutan
ka: ბუტანი

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
ka: ბუტანის სამეფო

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ka: ბუვეტის კუნძული

note: Name for BWA
en: Botswana
ka: ბოტსვანა

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
ka: ბოცვანას რესპუბლიკა

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ka: ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკა

note: Name for CAN
en: Canada
ka: კანადა

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ka: ქოქოსის კუნძულები

note: Name for CHE
en: Switzerland
ka: შვეიცარია

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
ka: შვეიცარიის კონფედერაცია

note: Name for CHL
en: Chile
ka: ჩილე

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
ka: ჩილეს რესპუბლიკა

note: Name for CHN
en: China
ka: ჩინეთი

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ka: ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
ka: კოტ-დ'ივუარი

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
ka: კოტ-დ'ივუარის რესპუბლიკა

note: Name for CMR
en: Cameroon
ka: კამერუნი

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
ka: კამერუნის რესპუბლიკა

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
ka: კონგო, დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Name for COG
en: Congo
ka: კონგო

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ka: კონგოს რესპუბლიკა

note: Name for COK
en: Cook Islands
ka: კუკის კუნძულები

note: Name for COL
en: Colombia
ka: კოლუმბია

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
ka: კოლუმბიის რესპუბლიკა

note: Name for COM
en: Comoros
ka: კომორის კუნძულების კავშირი

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
ka: კომოროს კავშირი

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
ka: კაბო-ვერდე

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
ka: კაბო-ვერდეს რესპუბლიკა

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ka: კოსტა-რიკა

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
ka: კოსტა-რიკას რესპუბლიკა

note: Name for CUB
en: Cuba
ka: კუბა

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
ka: კუბის რესპუბლიკა

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
ka: კიურასაო

note: Name for CXR
en: Christmas Island
ka: შობის კუნძული

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ka: კაიმანის კუნძულები

note: Name for CYP
en: Cyprus
ka: კვიპროსი

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
ka: კვიპროსის რესპუბლიკა

note: Name for CZE
en: Czechia
ka: ჩეხეთი

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ka: ჩეხეთის რესპუბლიკა

note: Name for DEU
en: Germany
ka: გერმანია

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
ka: გერმანიის ფედერალური რესპუბლიკა

note: Name for DJI
en: Djibouti
ka: ჯიბუტი

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
ka: ჯიბუტის რესპუბლიკა

note: Name for DMA
en: Dominica
ka: დომინიკა

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
ka: დომინიკის თანამეგობრობა

note: Name for DNK
en: Denmark
ka: დანია

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
ka: დანიის სამეფო

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ka: დომინიკის რესპუბლიკა

note: Name for DZA
en: Algeria
ka: ალჟირი

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
ka: ალჟირის სახალხო დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Name for ECU
en: Ecuador
ka: ეკვადორი

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
ka: ეკვადორის რესპუბლიკა

note: Name for EGY
en: Egypt
ka: ეგვიპტე

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
ka: ეგვიპტის არაბული რესპუბლიკა

note: Name for ERI
en: Eritrea
ka: ერიტრეა

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
ka: სახელმწიფო ერიტრეა

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ka: დასავლეთი საჰარა

note: Name for ESP
en: Spain
ka: ესპანეთი

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
ka: ესპანეთის სამეფო

note: Name for EST
en: Estonia
ka: ესტონეთი

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
ka: ესტონეთის რესპუბლიკა

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ka: ეთიოპია

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ka: ეთიოპიის ფედერალური დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Name for FIN
en: Finland
ka: ფინეთი

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
ka: ფინეთის რესპუბლიკა

note: Name for FJI
en: Fiji
ka: ფიჯი

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
ka: ფიჯის რესპუბლიკა

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
ka: ფოლკლენდის კუნძულები

note: Name for FRA
en: France
ka: საფრანგეთი

note: Official name for FRA
en: French Republic
ka: საფრანგეთის რესპუბლიკა

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ka: ფაროს კუნძულები

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
ka: მიკრონეზიის ფედერალური შტატები

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
ka: მიკრონეზიის ფედერალური შტატები

note: Name for GAB
en: Gabon
ka: გაბონი

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
ka: გაბონის რესპუბლიკა

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ka: გაერთიანებული სამეფო

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ka: დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფო

note: Name for GEO
en: Georgia
ka: საქართველო

note: Name for GGY
en: Guernsey
ka: გერნსი

note: Name for GHA
en: Ghana
ka: განა

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
ka: განას რესპუბლიკა

note: Name for GIB
en: Gibraltar
ka: გიბრალტარი

note: Name for GIN
en: Guinea
ka: გვინეა

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
ka: გვინეას რესპუბლიკა

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ka: გვადელუპა

note: Name for GMB
en: Gambia
ka: გამბია

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
ka: გამბიის რესპუბლიკა

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ka: გვინეა-ბისაუ

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
ka: გვინეა-ბისაუს რესპუბლიკა

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ka: ეკვატორული გვინეა

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
ka: ეკვატორიული გვინეას რესპუბლიკა

note: Name for GRC
en: Greece
ka: საბერძნეთი

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
ka: საბერძნეთის რესპუბლიკა

note: Name for GRD
en: Grenada
ka: გრენადა

note: Name for GRL
en: Greenland
ka: გრენლანდია

note: Name for GTM
en: Guatemala
ka: გვატემალა

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
ka: გვატემალას რესპუბლიკა

note: Name for GUF
en: French Guiana
ka: საფრანგეთის გვიანა

note: Name for GUM
en: Guam
ka: გუამი

note: Name for GUY
en: Guyana
ka: გაიანა

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
ka: გაიანას რესპუბლიკა

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ka: ჰონგ-კონგი

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ka: ჰონგ-კონგის სპეციალური ადმინისტრაციული რეგიონი ჩინეთში

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
ka: ჰერდის და მაკდონალდის კუნძულები

note: Name for HND
en: Honduras
ka: ჰონდურასი

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
ka: ჰონდურასის რესპუბლიკა

note: Name for HRV
en: Croatia
ka: ხორვატია

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
ka: ხორვატიის რესპუბლიკა

note: Name for HTI
en: Haiti
ka: ჰაიტი

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
ka: ჰაიტის რესპუბლიკა

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ka: უნგრეთი

note: Name for IDN
en: Indonesia
ka: ინდონეზია

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
ka: ინდონეზიის რესპუბლიკა

note: Name for IMN
en: Isle of Man
ka: მენის კუნძული

note: Name for IND
en: India
ka: ინდოეთი

note: Official name for IND
en: Republic of India
ka: ინდოეთის რესპუბლიკა

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ka: ბრიტანეთის ინდოეთის ოკეანის ტერიტორია

note: Name for IRL
en: Ireland
ka: ირლანდია

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
ka: ირანის ისლამური რესპუბლიკა

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
ka: ირანის ისლამური რესპუბლიკა

note: Common name for IRN
en: Iran
ka: ირანი

note: Name for IRQ
en: Iraq
ka: ერაყი

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
ka: ერაყის რესპუბლიკა

note: Name for ISL
en: Iceland
ka: ისლანდია

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
ka: ისლანდიის რესპუბლიკა

note: Name for ISR
en: Israel
ka: ისრაელი

note: Official name for ISR
en: State of Israel
ka: ისრაელის რესპუბლიკა

note: Name for ITA
en: Italy
ka: იტალია

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
ka: იტალიის რესპუბლიკა

note: Name for JAM
en: Jamaica
ka: იამაიკა

note: Name for JEY
en: Jersey
ka: ჯერსი

note: Name for JOR
en: Jordan
ka: იორდანია

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
ka: იორდანიის ჰაშემიტური სამეფო

note: Name for JPN
en: Japan
ka: იაპონია

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ka: ყაზახეთი

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
ka: ყაზახეთის რესპუბლიკა

note: Name for KEN
en: Kenya
ka: კენია

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
ka: კენიის რესპუბლიკა

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ka: ყირგიზეთი

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
ka: ყირგიზეთის რესპუბლიკა

note: Name for KHM
en: Cambodia
ka: კამბოჯა

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
ka: კამბოდიის რესპუბლიკა

note: Name for KIR
en: Kiribati
ka: კირიბატი

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
ka: კირიბათის რესპუბლიკა

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ka: სენტ-კიტსი და ნევისი

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
ka: კორეა, რესპუბლიკა

note: Common name for KOR
en: South Korea
ka: სამხრეთ კორეა

note: Name for KWT
en: Kuwait
ka: ქუვეითი

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
ka: ქუვეითი

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
ka: ლაოს სახალხო დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Common name for LAO
en: Laos
ka: ლაოსი

note: Name for LBN
en: Lebanon
ka: ლიბანი

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
ka: ლიბანის რესპუბლიკა

note: Name for LBR
en: Liberia
ka: ლიბერია

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
ka: ლიბერიის რესპუბლიკა

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ka: ლიბია

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
ka: სენტ-ლუსია

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ka: ლიხტენშტეინი

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
ka: ლიხტენშტაინის სამთავრო

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ka: შრი-ლანკა

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ka: შრი-ლანკას დემოკრატიული სოციალისტური რესპუბლიკა

note: Name for LSO
en: Lesotho
ka: ლესოთო

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
ka: ლესოთოს სამეფო

note: Name for LTU
en: Lithuania
ka: ლიტვა

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
ka: ლიტვის რესპუბლიკა

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ka: ლუქსემბურგი

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
ka: ლუქსემბურგის დიდი საჰერცოგო

note: Name for LVA
en: Latvia
ka: ლატვია

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
ka: ლატვიის რესპუბლიკა

note: Name for MAC
en: Macao
ka: მაკაო

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
ka: მაკაო, ჩინეთის საგანგებო ადმინისტრაციული რეგიონი

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
ka: სენ-მარტინი (ფრანგული ნაწილი)

note: Name for MAR
en: Morocco
ka: მაროკო

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
ka: მოროკოს სამეფო

note: Name for MCO
en: Monaco
ka: მონაკო

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
ka: მონაკოს სამთავრო

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
ka: მოლდოვის რესპუბლიკა

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
ka: მოლდოვას რესპუბლიკა

note: Common name for MDA
en: Moldova
ka: მოლდოვა

note: Name for MDG
en: Madagascar
ka: მადაგასკარი

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
ka: მადაგასკარის რესპუბლიკა

note: Name for MDV
en: Maldives
ka: მალდივები

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
ka: მალდივების რესპუბლიკა

note: Name for MEX
en: Mexico
ka: მექსიკა

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
ka: მექსიკის შეერთებული შტატები

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
ka: მარშალის კუნძულები

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
ka: მარშალის კუნძულების რესპუბლიკა

note: Name for MKD
en: North Macedonia
ka: ჩრდილოეთ მაკედონია

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
ka: ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკა

note: Name for MLI
en: Mali
ka: მალი

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
ka: მალის რესპუბლიკა

note: Name for MLT
en: Malta
ka: მალტა

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
ka: მალტის რესპუბლიკა

note: Name for MMR
en: Myanmar
ka: მიანმარი

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
ka: მიანმარის რესპუბლიკა

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ka: მონტენეგრო

note: Name for MNG
en: Mongolia
ka: მონღოლეთი

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ka: ჩრდილოეთ მარიანას კუნძულები

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ka: ჩრდილო მარიანას კუნძულების თანამეგობრობა

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ka: მოზამბიკი

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
ka: მოზამბიკის რესპუბლიკა

note: Name for MRT
en: Mauritania
ka: მავრიტანია

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
ka: მავრიტანიის ისლამური რესპუბლიკა

note: Name for MSR
en: Montserrat
ka: მონსერატი

note: Name for MTQ
en: Martinique
ka: მარტინიკა

note: Name for MUS
en: Mauritius
ka: მავრიკი

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
ka: მავრიკის რესპუბლიკა

note: Name for MWI
en: Malawi
ka: მალავი

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
ka: მალავის რესპუბლიკა

note: Name for MYS
en: Malaysia
ka: მალაიზია

note: Name for MYT
en: Mayotte
ka: მაიოტა

note: Name for NAM
en: Namibia
ka: ნამიბია

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
ka: ნამიბიის რესპუბლიკა

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ka: ახალი კალედონია

note: Name for NER
en: Niger
ka: ნიგერი

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
ka: ნიგერის რესპუბლიკა

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ka: ნორფოლკი

note: Name for NGA
en: Nigeria
ka: ნიგერია

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
ka: ნიგერიის ფედერალური რესპუბლიკა

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ka: ნიკარაგუა

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
ka: ნიკარაგუას რესპუბლიკა

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
ka: ნიუე

note: Name for NLD
en: Netherlands
ka: ნიდერლანდები

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
ka: ნიდერლანდების სამეფო

note: Name for NOR
en: Norway
ka: ნორვეგია

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
ka: ნორვეგიის სამეფო

note: Name for NPL
en: Nepal
ka: ნეპალი

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
ka: ნეპალის ფედერალური დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Name for NRU
en: Nauru
ka: ნაურუ

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
ka: ნაურუს რესპუბლიკა

note: Name for NZL
en: New Zealand
ka: ახალი ზელანდია

note: Name for OMN
en: Oman
ka: ომანი

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
ka: ომანის სასულთნო

note: Name for PAK
en: Pakistan
ka: პაკისტანი

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
ka: პაკისტანის ისმალური რესპუბლიკა

note: Name for PAN
en: Panama
ka: პანამა

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
ka: პანამას რესპუბლიკა

note: Name for PCN
en: Pitcairn
ka: პიტკარინი

note: Name for PER
en: Peru
ka: პერუ

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
ka: პერუს რესპუბლიკა

note: Name for PHL
en: Philippines
ka: ფილიპინები

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
ka: ფილიპინების რესპუბლიკა

note: Name for PLW
en: Palau
ka: პალაუ

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
ka: პალაუს რესპუბლიკა

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ka: პაპუა-ახალი გვინეა

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
ka: პაპუა ახალი გვინეას დამოუკიდებელი სახელმწიფო

note: Name for POL
en: Poland
ka: პოლონეთი

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
ka: პოლონეთის რესპუბლიკა

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ka: პუერტო-რიკო

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
ka: კორეის სახალხო-დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
ka: კორეის სახალხო-დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Common name for PRK
en: North Korea
ka: ჩრდილოეთი კორეა

note: Name for PRT
en: Portugal
ka: პორტუგალია

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
ka: პორტუგალიის რესპუბლიკა

note: Name for PRY
en: Paraguay
ka: პარაგვაი

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
ka: პარაგვაის რესპუბლიკა

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
ka: პალესტინის სახელმწიფო

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
ka: პალესტინის სახელმწიფო

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ka: საფრანგეთის პოლინეზია

note: Name for QAT
en: Qatar
ka: კატარი

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
ka: კატარის სახელმწიფო

note: Name for REU
en: Réunion
ka: რეიუნიონი

note: Name for ROU
en: Romania
ka: რუმინეთი

note: Name for RUS
en: Russian Federation
ka: რუსეთის ფედრაცია

note: Name for RWA
en: Rwanda
ka: რუანდა

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
ka: რვანდას რესპუბლიკა

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ka: საუდის არაბეთი

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
ka: საუდის არაბეთის სამეფო

note: Name for SDN
en: Sudan
ka: სუდანი

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
ka: სუდანის რესპუბლიკა

note: Name for SEN
en: Senegal
ka: სენეგალი

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
ka: სენეგალის რესპუბლიკა

note: Name for SGP
en: Singapore
ka: სინგაპური

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
ka: სინგაპურის რესპუბლიკა

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ka: სამხრეთ ჯორჯია და სამხრეთ სენდვიჩის კუნძულები

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ka: სენტ ჰელენა, ასცენსიონი და ტრისტან და კუნჰა

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
ka: შპიცბერგენი და იან-მაიენი

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ka: სოლომონის კუნძულები

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ka: სიერა-ლეონე

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
ka: სიერა-ლეონეს რესპუბლიკა

note: Name for SLV
en: El Salvador
ka: სალვადორი

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
ka: ელ-სალვადორის რესპუბლიკა

note: Name for SMR
en: San Marino
ka: სან-მარინო

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
ka: სან-მარინოს რესპუბლიკა

note: Name for SOM
en: Somalia
ka: სომალი

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
ka: სომალიის ფედერალური რესპუბლიკა

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
ka: სენ-პიერი და მიქელონი

note: Name for SRB
en: Serbia
ka: სერბეთი

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
ka: სერბეთის რესპუბლიკა

note: Name for SSD
en: South Sudan
ka: სამხრეთ სუდანი

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
ka: სამხრეთ სუდანის რესპუბლიკა

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
ka: საო-ტომე და პრინსიპი

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ka: სან ტომე და პრინსიპეს დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Name for SUR
en: Suriname
ka: სურინამი

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
ka: სურინამის რესპუბლიკა

note: Name for SVK
en: Slovakia
ka: სლოვაკეთი

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
ka: სლოვაკეთის რესპუბლიკა

note: Name for SVN
en: Slovenia
ka: სლოვენია

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
ka: სლოვენიის რესპუბლიკა

note: Name for SWE
en: Sweden
ka: შვედეთი

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
ka: შვედეთის სამეფო

note: Name for SWZ
en: Eswatini
ka: ესვატინი

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
ka: ესვატინის სამეფო

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
ka: სენ-მარტინი (დანიური ნაწილი)

note: Name for SYC
en: Seychelles
ka: სეიშელის კუნძულები

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
ka: სეიშელის რესპუბლიკა

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
ka: სირიის არაბული რესპუბლიკა

note: Common name for SYR
en: Syria
ka: სირია

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
ka: ტერქსისა და კაიკოსის კუნძულები

note: Name for TCD
en: Chad
ka: ჩადი

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
ka: ჩადის რესპუბლიკა

note: Name for TGO
en: Togo
ka: ტოგო

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
ka: ტოგოს რესპუბლიკა

note: Name for THA
en: Thailand
ka: ტაილანდი

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
ka: ტაილანდის სამეფო

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ka: ტაჯიკეთი

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
ka: ტაჯიკეთის რესპუბლიკა

note: Name for TKL
en: Tokelau
ka: ტოკელაუ

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ka: თურქმენეთი

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ka: აღმოსავლეთი ტიმორი

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
ka: ტიმორ-ლეშტის დემოკრატიული რესპუბლიკა

note: Name for TON
en: Tonga
ka: ტონგა

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
ka: ტონგას სამეფო

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ka: ტრინიდადი და ტობაგო

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
ka: ტრინიდადის და ტობაგოს რესპუბლიკა

note: Name for TUN
en: Tunisia
ka: ტუნისი

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
ka: ტუნისის რესპუბლიკა

note: Name for TUR
en: Türkiye
ka: თურქეთი

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
ka: თურქეთის რესპუბლიკა

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ka: ტუვალუ

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
ka: ტაივანი, ჩინეთის პროვინცია

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ka: ტაივანი

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
ka: ტანზანიის გაერთიანებული რესპუბლიკა

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
ka: ტანზანიის გაერთიანებული რესპუბლიკა

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ka: ტანზანია

note: Name for UGA
en: Uganda
ka: უგანდა

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
ka: უგანდას რესპუბლიკა

note: Name for UKR
en: Ukraine
ka: უკრაინა

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
ka: აშშ-ის მიმდებარე მცირე კუნძულები

note: Name for URY
en: Uruguay
ka: ურუგვაი

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
ka: ურუგვაის აღმოსავლური რესპუბლიკა

note: Name for USA
en: United States
ka: ამერიკის შეერთებული შტატები

note: Official name for USA
en: United States of America
ka: ამერიკის შეერთებული შტატები

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ka: უზბეკეთი

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
ka: უზბეკეთის რესპუბლიკა

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
ka: წმიდა საყდარი (ქალაქი-სახელმწიფო ვატიკანი)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ka: სენტ-ვინსენტი და გრენადინები

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ka: ვენესუელის ბოლივარული რესპუბლიკა

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
ka: ვენესუელის ბოლივარული რესპუბლიკა

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ka: ვენესუელა

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
ka: ვირჯინის კუნძულები, ბრიტანეთის

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ka: ბრიტანეთის ვირჯინის კუნძულები

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
ka: ვირჯინის კუნძულები, ა.შ.შ.

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
ka: შეერთებული შტატების ვირჯინის კუნძულები

note: Name for VNM
en: Viet Nam
ka: ვიეტ-ნამი

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
ka: ვიეტ-ნამის სოციალისტური რესპუბლიკა

note: Common name for VNM
en: Vietnam
ka: ვიეტნამი

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ka: ვანუატუ

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
ka: ვანუატუს რესპუბლიკა

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
ka: უოლისი და ფუტუნა

note: Name for WSM
en: Samoa
ka: სამოა

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
ka: სამოას დამოუკიდებელი სახელმწიფო

note: Name for YEM
en: Yemen
ka: იემენი

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
ka: იემენის რესპუბლიკა

note: Name for ZAF
en: South Africa
ka: სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
ka: სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა

note: Name for ZMB
en: Zambia
ka: ზამბია

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
ka: ზამბიის რესპუბლიკა

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ka: ზიმბაბვე

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
ka: ზიმბაბვეს რესპუბლიკა
