iso_3166-1 - en to kw translation catalogue (157 entries)

note: Name for AIA
en: Anguilla
kw: Angwilla

note: Name for ALA
en: Åland Islands
kw: Åland

note: Name for ALB
en: Albania
kw: Albani

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
kw: Pennternasedh Unys Arabek

note: Name for ARG
en: Argentina
kw: Arghantina

note: Name for ARM
en: Armenia
kw: Armeni

note: Name for ASM
en: American Samoa
kw: Samoa Amerikan

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
kw: Antiga ha Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
kw: Ostrali

note: Name for AUT
en: Austria
kw: Estrych

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
kw: Azerbayjan

note: Name for BEL
en: Belgium
kw: Pow Belg

note: Name for BGR
en: Bulgaria
kw: Bulgari

note: Name for BHR
en: Bahrain
kw: Bahreyn

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
kw: Bosni–Hercegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
kw: Belarussi

note: Name for BLZ
en: Belize
kw: Belisa

note: Common name for BOL
en: Bolivia
kw: Bolivi

note: Name for BRA
en: Brazil
kw: Brasil

note: Name for BTN
en: Bhutan
kw: Bhoutan

note: Name for CAF
en: Central African Republic
kw: Centrafrika

note: Name for CAN
en: Canada
kw: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
kw: Ynysow Cocos

note: Name for CHE
en: Switzerland
kw: Swistir

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
kw: Repoblek Werin China

note: Name for CMR
en: Cameroon
kw: Kameroun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
kw: Repoblek Kongo

note: Name for COK
en: Cook Islands
kw: Ynysow Cook

note: Name for COL
en: Colombia
kw: Kolombi

note: Name for COM
en: Comoros
kw: Komorys

note: Name for CRI
en: Costa Rica
kw: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
kw: Kuba

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
kw: Ynysow Kayman

note: Name for CYP
en: Cyprus
kw: Kobros

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
kw: Pow Chek

note: Name for DEU
en: Germany
kw: Almayn

note: Name for DJI
en: Djibouti
kw: Jibouti

note: Name for DMA
en: Dominica
kw: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
kw: Danmark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
kw: Repoblek Dhominikanek

note: Name for DZA
en: Algeria
kw: Aljeri

note: Name for ECU
en: Ecuador
kw: Pow Ekwadorel

note: Name for EGY
en: Egypt
kw: Ejyp

note: Name for ESH
en: Western Sahara
kw: Sahara West

note: Name for ESP
en: Spain
kw: Spayn

note: Name for ETH
en: Ethiopia
kw: Ethiopi

note: Name for FIN
en: Finland
kw: Pow Finn

note: Name for FRA
en: France
kw: Pow Frynk

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
kw: Ynysow Faroe

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
kw: Statys Kesunys Mikronesi

note: Name for GBR
en: United Kingdom
kw: Ruwvaneth Unys

note: Name for GEO
en: Georgia
kw: Pow Grouzi

note: Name for GGY
en: Guernsey
kw: Gernsi

note: Name for GIB
en: Gibraltar
kw: Jibraltar

note: Name for GIN
en: Guinea
kw: Gyni

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
kw: Gwadeloup

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
kw: Gyni-Bissaw

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
kw: Gyni Ekwadoriel

note: Name for GRC
en: Greece
kw: Pow Grek

note: Name for GRD
en: Grenada
kw: Grenayd

note: Name for GRL
en: Greenland
kw: Greunland

note: Name for GTM
en: Guatemala
kw: Gwatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
kw: Gwayana Frynkek

note: Name for GUY
en: Guyana
kw: Gwayana

note: Name for HND
en: Honduras
kw: Hondouras

note: Name for HRV
en: Croatia
kw: Kroati

note: Name for HTI
en: Haiti
kw: Hayti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
kw: Hungari

note: Name for IDN
en: Indonesia
kw: Indonesi

note: Name for IMN
en: Isle of Man
kw: Ynys Manow

note: Name for IND
en: India
kw: Eynda

note: Name for IRL
en: Ireland
kw: Repoblek Wordhen

note: Name for IRQ
en: Iraq
kw: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
kw: Island

note: Name for ISR
en: Israel
kw: Ysrael

note: Name for ITA
en: Italy
kw: Itali

note: Name for JAM
en: Jamaica
kw: Jamayka

note: Name for JEY
en: Jersey
kw: Jersi

note: Name for JPN
en: Japan
kw: Nihon

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
kw: Pow Kazagh

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
kw: Pow Kyrgys

note: Name for KHM
en: Cambodia
kw: Kamboji

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
kw: Sen Kitts ha Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
kw: Koweyt

note: Name for LBN
en: Lebanon
kw: Lebnon

note: Name for LBR
en: Liberia
kw: Liberi

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
kw: Libi

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
kw: Sen Lusia

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
kw: Shri Lanka

note: Name for LTU
en: Lithuania
kw: Lithouani

note: Name for LUX
en: Luxembourg
kw: Lushaborg

note: Name for LVA
en: Latvia
kw: Latvi

note: Name for MAR
en: Morocco
kw: Marokk

note: Name for MCO
en: Monaco
kw: Monako

note: Name for MDG
en: Madagascar
kw: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
kw: Maldivys

note: Name for MEX
en: Mexico
kw: Meksiko

note: Name for MMR
en: Myanmar
kw: Byrmani

note: Name for MNG
en: Mongolia
kw: Mongoli

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
kw: Ynysow Mariana Kledh

note: Name for MOZ
en: Mozambique
kw: Mosambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
kw: Moritani

note: Name for MTQ
en: Martinique
kw: Martinik

note: Name for MUS
en: Mauritius
kw: Ynys Morrys

note: Name for MYS
en: Malaysia
kw: Malaysi

note: Name for NAM
en: Namibia
kw: Namibi

note: Name for NCL
en: New Caledonia
kw: Kelesoni Nowydh

note: Name for NER
en: Niger
kw: Pow Nijer

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
kw: Ynys Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
kw: Nijeri

note: Name for NIC
en: Nicaragua
kw: Nikaragwa

note: Name for NLD
en: Netherlands
kw: Iseldiryow

note: Name for NOR
en: Norway
kw: Norgagh

note: Name for NZL
en: New Zealand
kw: Mordir Nowydh

note: Name for PER
en: Peru
kw: Perou

note: Name for PHL
en: Philippines
kw: Filipinys

note: Name for POL
en: Poland
kw: Poloni

note: Name for PRT
en: Portugal
kw: Portyngal

note: Name for PRY
en: Paraguay
kw: Paragway

note: Name for PYF
en: French Polynesia
kw: Polynesi Frynkek

note: Name for QAT
en: Qatar
kw: Katar

note: Name for ROU
en: Romania
kw: Roumani

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
kw: Arabi Saoudek

note: Name for SDN
en: Sudan
kw: Soudan

note: Name for SGP
en: Singapore
kw: Singapour

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
kw: Jeorji Dheghow hag Ynysow Sandwich Deghow

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
kw: Ynysow Salamon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
kw: Sierra Leon

note: Name for SMR
en: San Marino
kw: Sen Marin

note: Name for SOM
en: Somalia
kw: Somali

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
kw: Sen Peder ha Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
kw: Serbi

note: Name for SSD
en: South Sudan
kw: Soudan Soth

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
kw: Sen Tommas ha Pryns

note: Name for SUR
en: Suriname
kw: Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
kw: Slovaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
kw: Sloveni

note: Name for SWE
en: Sweden
kw: Swedherwyk

note: Name for SYC
en: Seychelles
kw: Seychellys

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
kw: Turks ha Kaykos

note: Name for THA
en: Thailand
kw: Pow Tay

note: Name for TJK
en: Tajikistan
kw: Pow Tajik

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
kw: Pow Turkmen

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
kw: Trynses ha Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
kw: Tunisi

note: Common name for TWN
en: Taiwan
kw: Taywan

note: Name for UGA
en: Uganda
kw: Ouganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
kw: Ukrayn

note: Name for URY
en: Uruguay
kw: Urugway

note: Official name for USA
en: United States of America
kw: Statys Unys

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
kw: Pow Ousbek

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
kw: Sen Vinsent ha'n Ynysow Grenadinek

note: Common name for VEN
en: Venezuela
kw: Veneswela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
kw: Ynysow an Wyrghes Predennek

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
kw: Wallis ha Futuna

note: Name for ZAF
en: South Africa
kw: Afrika Dhyhow

note: Name for ZMB
en: Zambia
kw: Zambi
