iso_3166-1 - en to az translation catalogue (187 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
az: Əfqanıstan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
az: Əfqanıstan İslam Respublikası

note: Name for AGO
en: Angola
az: Anqola

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
az: Anqola Respublikası

note: Name for AIA
en: Anguilla
az: Anquilla

note: Name for ALB
en: Albania
az: Albaniya

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
az: Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri

note: Name for ARM
en: Armenia
az: Ermənistan

note: Name for ASM
en: American Samoa
az: Amerikan Samoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
az: Antarktika

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
az: Antiq və Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
az: Avstraliya

note: Name for AUT
en: Austria
az: Avstriya

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
az: Azərbaycan

note: Name for BEL
en: Belgium
az: Belçika

note: Name for BGD
en: Bangladesh
az: Banqladeş

note: Name for BGR
en: Bulgaria
az: Bolqarıstan

note: Name for BHR
en: Bahrain
az: Bahreyn

note: Name for BHS
en: Bahamas
az: Bahama

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
az: Bosniya və Herzoqovina

note: Name for BLR
en: Belarus
az: Belarusiya

note: Name for BLZ
en: Belize
az: Beliz

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
az: Boliviya Çoxmillətli Dövləti

note: Common name for BOL
en: Bolivia
az: Boliviya

note: Name for BRA
en: Brazil
az: Braziliya

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
az: Bruney Darüssəlam

note: Name for BTN
en: Bhutan
az: Butan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
az: Buvet Adası

note: Name for BWA
en: Botswana
az: Botsvana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
az: Mərkəzi Afrika Respublikası

note: Name for CAN
en: Canada
az: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
az: Kokos Adası

note: Name for CHE
en: Switzerland
az: İsveçrə

note: Name for CHL
en: Chile
az: Çili

note: Name for CHN
en: China
az: Çin

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
az: Kot Divuar

note: Name for CMR
en: Cameroon
az: Kamerun

note: Name for COG
en: Congo
az: Konqo

note: Name for COK
en: Cook Islands
az: Cook Adaları

note: Name for COL
en: Colombia
az: Kolumbiya

note: Name for COM
en: Comoros
az: Komor

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
az: Qəmər Adaları İttifaqı

note: Name for CRI
en: Costa Rica
az: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
az: Kuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
az: Kristmas Adası

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
az: Kayman Adaları

note: Name for CYP
en: Cyprus
az: Kipr

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
az: Çex Respublikası

note: Name for DEU
en: Germany
az: Almaniya

note: Name for DJI
en: Djibouti
az: Cibuti

note: Name for DMA
en: Dominica
az: Dominik

note: Name for DNK
en: Denmark
az: Danimarka

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
az: Dominikan Respublikası

note: Name for DZA
en: Algeria
az: Əlcəzair

note: Name for ECU
en: Ecuador
az: Ekvador

note: Name for EGY
en: Egypt
az: Misir

note: Name for ERI
en: Eritrea
az: Eritre

note: Name for ESH
en: Western Sahara
az: Qərbi Saxara

note: Name for ESP
en: Spain
az: İspaniya

note: Name for EST
en: Estonia
az: Estoniya

note: Name for ETH
en: Ethiopia
az: Efiopiya

note: Name for FIN
en: Finland
az: Finlandiya

note: Name for FJI
en: Fiji
az: Fici

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
az: Fokland Adaları (Malvin)

note: Name for FRA
en: France
az: Fransa

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
az: Faro Adaları

note: Name for GAB
en: Gabon
az: Qabon

note: Name for GEO
en: Georgia
az: Gürcüstan

note: Name for GHA
en: Ghana
az: Qana

note: Name for GIN
en: Guinea
az: Qvineya

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
az: Quadelup

note: Name for GMB
en: Gambia
az: Qambiya

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
az: Qvineya Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
az: Ekvatorial Qvineya

note: Name for GRC
en: Greece
az: Yunanıstan

note: Name for GRD
en: Grenada
az: Qrenada

note: Name for GRL
en: Greenland
az: Qrinland

note: Name for GTM
en: Guatemala
az: Quatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
az: Fransız Gvineyası

note: Name for GUM
en: Guam
az: Quam

note: Name for GUY
en: Guyana
az: Quyana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
az: Honq Konq

note: Name for HRV
en: Croatia
az: Xırvatıstan

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
az: Macarıstan

note: Name for IDN
en: Indonesia
az: İndoneziya

note: Name for IND
en: India
az: Hindistan

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
az: Britaniya Hind Okeanı Sahəsi

note: Name for IRL
en: Ireland
az: İrlandiya

note: Name for IRQ
en: Iraq
az: İraq

note: Name for ISL
en: Iceland
az: İslandiya

note: Name for ISR
en: Israel
az: İsrail

note: Name for ITA
en: Italy
az: İtaliya

note: Name for JAM
en: Jamaica
az: Yamayka

note: Name for JOR
en: Jordan
az: İordaniya

note: Name for JPN
en: Japan
az: Yaponiya

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
az: Qazaxstan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
az: Qırğızıstan

note: Name for KHM
en: Cambodia
az: Kambodja

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
az: Koreya, Respublika

note: Name for KWT
en: Kuwait
az: Küveyt

note: Name for LBN
en: Lebanon
az: Livan

note: Name for LBR
en: Liberia
az: Liberiya

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
az: Lixtenşteyn

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
az: Şri Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
az: Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
az: Litva

note: Name for LUX
en: Luxembourg
az: Lüksemburq

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
az: Lüksemburq Böyük Hersoqluğu

note: Name for LVA
en: Latvia
az: Latviya

note: Name for MAC
en: Macao
az: Makao

note: Name for MAR
en: Morocco
az: Mərakeş

note: Name for MCO
en: Monaco
az: Monako

note: Name for MDG
en: Madagascar
az: Madaqaskar

note: Name for MEX
en: Mexico
az: Meksika

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
az: Marşal Adaları

note: Name for MNG
en: Mongolia
az: Monqolustan

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
az: Şimali Marian Adaları

note: Name for MOZ
en: Mozambique
az: Mozambiq

note: Name for MRT
en: Mauritania
az: Mavritaniya

note: Name for MTQ
en: Martinique
az: Martiniq

note: Name for MWI
en: Malawi
az: Malavi

note: Name for MYS
en: Malaysia
az: Malayziya

note: Name for MYT
en: Mayotte
az: Mayot

note: Name for NAM
en: Namibia
az: Namibiya

note: Name for NCL
en: New Caledonia
az: Yeni Kaledoniya

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
az: Norfolk Adaları

note: Name for NGA
en: Nigeria
az: Nigeriya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
az: Nikaraqua

note: Name for NLD
en: Netherlands
az: Hollandiya

note: Name for NOR
en: Norway
az: Norveç

note: Name for NZL
en: New Zealand
az: Yeni Zellandiya

note: Name for PCN
en: Pitcairn
az: Pitkairn

note: Name for PHL
en: Philippines
az: Filippin

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
az: Papua Yeni Qvineya

note: Name for POL
en: Poland
az: Polşa

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
az: Porto Riko

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
az: Koreya, Demokratık Xalq Respublikası

note: Name for PRT
en: Portugal
az: Portuqaliya

note: Name for PRY
en: Paraguay
az: Paraqvay

note: Name for PYF
en: French Polynesia
az: Fransız Poloneziyası

note: Name for QAT
en: Qatar
az: Katar

note: Name for REU
en: Réunion
az: Reyunion

note: Name for ROU
en: Romania
az: Ruminıya

note: Name for RUS
en: Russian Federation
az: Rusiya Federasiyası

note: Name for RWA
en: Rwanda
az: Rvanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
az: Səudiyyə Ərəbistan

note: Name for SEN
en: Senegal
az: Seneqal

note: Name for SGP
en: Singapore
az: Sinqapur

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
az: Cənubi Georgiya və Cənubi Sendviç Adaları

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
az: Svalbard və Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
az: Solomon Adaları

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
az: Siera Lione

note: Name for SLV
en: El Salvador
az: Elsalvador

note: Name for SOM
en: Somalia
az: Somali

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
az: Cənubi Sudan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
az: Sao Tome və Prinsip

note: Name for SUR
en: Suriname
az: Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
az: Slovakiya

note: Name for SVN
en: Slovenia
az: Sloveniya

note: Name for SWE
en: Sweden
az: İsveç

note: Name for SYC
en: Seychelles
az: Seyşel

note: Name for TCD
en: Chad
az: Çad

note: Name for TGO
en: Togo
az: Toqo

note: Name for THA
en: Thailand
az: Tayland

note: Name for TJK
en: Tajikistan
az: Tacikistan

note: Name for TKL
en: Tokelau
az: Tokelo

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
az: Türkmənistan

note: Name for TON
en: Tonga
az: Tonqa

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
az: Trinidad və Tobaqo

note: Name for TUN
en: Tunisia
az: Tunis

note: Name for TUR
en: Türkiye
az: Türkiyə

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
az: Türkiyə Respublikası

note: Common name for TWN
en: Taiwan
az: Tayvan

note: Name for UGA
en: Uganda
az: Uqanda

note: Name for UKR
en: Ukraine
az: Ukrayna

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
az: Birləşmiş Ştatlar Yanı Kiçik Adalar

note: Name for URY
en: Uruguay
az: Uruqvay

note: Name for USA
en: United States
az: Birləşmiş Ştatlar

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
az: Özbəkistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
az: Holy See (Vatikan Şəhər Dövləti)

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
az: Virgin Adaları, Britaniya

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
az: Virgin Adaları, ABŞ

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
az: Vallis və Futuna

note: Name for YEM
en: Yemen
az: Yəmən

note: Name for ZAF
en: South Africa
az: Cənubi Afrika

note: Name for ZMB
en: Zambia
az: Zambiya

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
az: Zimbabve
