iso_3166-1 - en to chr translation catalogue (98 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
chr: ᎠᎷᏆ

note: Name for AFG
en: Afghanistan
chr: ᎠᏫᎨᏂᏍᏖᏂ

note: Name for AGO
en: Angola
chr: ᎠᏂᎪᎳ

note: Name for AIA
en: Anguilla
chr: ᎠᏂᎩᎳ

note: Name for ALA
en: Åland Islands
chr: ᎣᎴᏅᏓᏚ ᎦᏚᏛᎢ

note: Name for ALB
en: Albania
chr: ᎠᎵᏇᏂᏯ

note: Name for AND
en: Andorra
chr: ᎠᏂᏙᎳ

note: Name for ARG
en: Argentina
chr: ᎠᏥᏂᏘᏂᎠ

note: Name for ARM
en: Armenia
chr: ᎠᎺᏂᏱ

note: Name for ASM
en: American Samoa
chr: ᎠᎺᎵᎧ ᏌᎼᎠ

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
chr: ᎤᏪᏘ ᎠᎴ ᏆᏊᏓ

note: Name for AUS
en: Australia
chr: ᏒᎳᏗᏝ

note: Name for AUT
en: Austria
chr: ᎠᏍᏟᏯ

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
chr: ᎠᏎᏆᏣᏂ

note: Name for BDI
en: Burundi
chr: ᏋᎷᏂᏗ

note: Name for BEL
en: Belgium
chr: ᏇᎵᏥᎥᎻ

note: Name for BEN
en: Benin
chr: ᏆᏂᎢᏂ

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
chr: ᏋᎩᎾ ᏩᏐ

note: Name for BGD
en: Bangladesh
chr: ᏆᏂᎦᎵᏕᏍ

note: Name for BGR
en: Bulgaria
chr: ᏊᎵᎨᎵᎠ

note: Name for BHR
en: Bahrain
chr: ᏆᎭᎴᎢᏂ

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
chr: ᏆᏍᏂᏯ ᎠᎴ ᎲᏤᎪᏫᎾ

note: Name for BLR
en: Belarus
chr: ᏇᎳᎷᏍ

note: Name for BLZ
en: Belize
chr: ᏇᎵᏍ

note: Name for BMU
en: Bermuda
chr: ᏆᏊᏓ

note: Common name for BOL
en: Bolivia
chr: ᏉᎵᏫᏯ

note: Name for BRA
en: Brazil
chr: ᏆᏏᎵ

note: Name for BRB
en: Barbados
chr: ᏆᏇᏙᏍ

note: Name for BTN
en: Bhutan
chr: ᏊᏔᏂ

note: Name for BWA
en: Botswana
chr: ᏆᏣᏩᎾ

note: Name for CAF
en: Central African Republic
chr: ᎬᎿᎨᏍᏛ ᎠᏰᏟ ᏍᎦᏚᎩ

note: Name for CAN
en: Canada
chr: ᎨᎾᏓ

note: Name for CHE
en: Switzerland
chr: ᏍᏫᏣᎳᏂ

note: Name for CHL
en: Chile
chr: ᏥᎵ

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
chr: ᏥᎾ

note: Name for CMR
en: Cameroon
chr: ᎧᎹᎷᏂ

note: Name for COL
en: Colombia
chr: ᎪᎸᎻᏈᎢᎠ

note: Name for CYP
en: Cyprus
chr: ᏌᎢᏆᏍ

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
chr: ᏤᎩᏱ

note: Name for DEU
en: Germany
chr: ᎠᏛᏥ

note: Name for DNK
en: Denmark
chr: ᏕᏂᎹᎩ

note: Name for DZA
en: Algeria
chr: ᎠᎵᏥᎵᏯ

note: Name for ECU
en: Ecuador
chr: ᎡᏆᏙᎵ

note: Name for EGY
en: Egypt
chr: ᎢᏥᏈᎢ

note: Name for ESP
en: Spain
chr: ᏍᏆᏂᏱ

note: Name for ETH
en: Ethiopia
chr: ᎢᏗᎣᏈᎠ

note: Name for FIN
en: Finland
chr: ᏫᏂᎳᏂ

note: Name for FRA
en: France
chr: ᎦᎸᏥᏱ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
chr: ᎡᎵᏏᎯ

note: Name for GEO
en: Georgia
chr: ᏣᎠᏥᎢ

note: Name for GGY
en: Guernsey
chr: ᎬᏂᏏ

note: Name for GRC
en: Greece
chr: ᎪᎢ

note: Name for GRL
en: Greenland
chr: ᎢᏤᎢᏳᏍᏗ ᎦᏙᎯ

note: Name for HRV
en: Croatia
chr: ᎧᎶᎡᏏᎠ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
chr: ᎲᏂᎦᎵ

note: Name for IDN
en: Indonesia
chr: ᎢᏂᏙᏂᏍᏯ

note: Name for IND
en: India
chr: ᎢᏅᏗᎾ

note: Name for IRL
en: Ireland
chr: ᎠᏲᎳᏂ

note: Name for ISL
en: Iceland
chr: ᎤᏁᏍᏓᎶᎢ

note: Name for ISR
en: Israel
chr: ᎢᏏᎵᏱ

note: Name for ITA
en: Italy
chr: ᎢᏔᎵᏱ

note: Name for JEY
en: Jersey
chr: ᏨᎵᏏ

note: Name for JPN
en: Japan
chr: ᏣᏆᏂᏱ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
chr: ᎧᏌᎩᏍᏔᏂ

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
chr: ᎬᎩᏍᏔᏂ

note: Name for LBR
en: Liberia
chr: ᎳᏈᎵᏯ

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
chr: ᎵᎦᏗᏂᏍᏓᏂ

note: Name for LTU
en: Lithuania
chr: ᎵᏗᏪᏂᎠ

note: Name for LUX
en: Luxembourg
chr: ᎸᎧᏎᏋᎩ

note: Name for LVA
en: Latvia
chr: ᎳᏘᏫᎠ

note: Name for MCO
en: Monaco
chr: ᎹᎾᎪ

note: Common name for MDA
en: Moldova
chr: ᎼᎵᏙᏩ

note: Name for MEX
en: Mexico
chr: ᎺᏏᎪ

note: Name for MLT
en: Malta
chr: ᎹᎵᏔ

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
chr: ᎼᏂᏔᏁᎦᎶ

note: Name for MNG
en: Mongolia
chr: ᎼᏂᎪᎵᏱ

note: Name for NGA
en: Nigeria
chr: ᏂᏥᎵᏯ

note: Name for NLD
en: Netherlands
chr: ᏛᏥᏱ

note: Name for NOR
en: Norway
chr: ᏃᏪ

note: Name for PAK
en: Pakistan
chr: ᏆᎩᏍᏖᏂ

note: Name for PHL
en: Philippines
chr: ᎠᏂᏈᎵᎩᏃ

note: Name for POL
en: Poland
chr: ᏉᎳᏂ

note: Name for PRT
en: Portugal
chr: ᏉᏧᎦᎵ

note: Name for ROU
en: Romania
chr: ᎶᎹᏂᏯ

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
chr: ᏌᎤᏗ ᎡᎴᏈᎠ

note: Name for SMR
en: San Marino
chr: ᎠᏥᎸᏉᏗ ᎹᎵᎢᏃ

note: Name for SRB
en: Serbia
chr: ᏒᏈᏯ

note: Name for SVK
en: Slovakia
chr: ᏍᎶᏩᎩᎠ

note: Name for SVN
en: Slovenia
chr: ᏍᎶᏫᏂᎠ

note: Name for SWE
en: Sweden
chr: ᏍᏫᏕᏂ

note: Name for THA
en: Thailand
chr: ᏔᏱᎦᏙᎯ

note: Name for TJK
en: Tajikistan
chr: ᏔᏥᎩᏍᏔᏂ

note: Name for UKR
en: Ukraine
chr: ᏳᎧᏪᏂ

note: Official name for USA
en: United States of America
chr: ᏌᏊᎢᏳᎾᎵᏍᏔᏅᏍᎦᏚᎩ ᎾᎿ ᎠᎺᏰᏟ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
chr: ᎤᏍᏇᎩᏍᏔᏂ

note: Common name for VEN
en: Venezuela
chr: ᏪᏁᏑᏪᎳ

note: Common name for VNM
en: Vietnam
chr: ᏫᎡᏘᎾᎻ

note: Name for ZAF
en: South Africa
chr: ᎤᎦᏃᏮᎬᎿᎨᏍᏛ
