iso_3166-1 - en to dv translation catalogue (202 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
dv: އަރޫބާ

note: Name for AFG
en: Afghanistan
dv: އަފްޣާނިސްތާން

note: Name for AGO
en: Angola
dv: އެންގޯލާ

note: Name for AIA
en: Anguilla
dv: އަންގީލާ

note: Name for ALB
en: Albania
dv: އަލްބޭނިއާ

note: Name for AND
en: Andorra
dv: އެންޑޯރާ

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
dv: އެކުވެރި ޢަރަބި އިމާރާތު

note: Name for ARG
en: Argentina
dv: އާޖެންޓީނާ

note: Name for ARM
en: Armenia
dv: އަރުމީނިއާ

note: Name for ASM
en: American Samoa
dv: އެމެރިކަން ސަމޯއާ

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
dv: އެންޓިގުއާ އަދި ބާބިއުޑާ

note: Name for AUS
en: Australia
dv: އޮސްޓަރުލިޔާ

note: Name for AUT
en: Austria
dv: އޮސްޓްރިއާ

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
dv: އަޒަރުބައިޖާން

note: Name for BDI
en: Burundi
dv: ބުރުންޑީ

note: Name for BEL
en: Belgium
dv: ބެލްޖިއަމް

note: Name for BEN
en: Benin
dv: ބެނީން

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
dv: ބުރުކީނާ ފާސޯ

note: Name for BGD
en: Bangladesh
dv: ބަންގާޅު

note: Name for BGR
en: Bulgaria
dv: ބަލްގޭރިއާ

note: Name for BHR
en: Bahrain
dv: ބަޙްރައިން

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
dv: ބޮސްނިޔާ އެންޑް ހެރްޒިގޮވީނާ

note: Name for BLR
en: Belarus
dv: ބެލަރޫސް

note: Name for BLZ
en: Belize
dv: ބެލީޒު

note: Name for BMU
en: Bermuda
dv: ބާމިއުޑާ

note: Common name for BOL
en: Bolivia
dv: ބޮލީވިއާ

note: Name for BRA
en: Brazil
dv: ބުރެޒިލް

note: Name for BRB
en: Barbados
dv: ބާބަޑޮސް

note: Name for BTN
en: Bhutan
dv: ބޫޓާން

note: Name for BWA
en: Botswana
dv: ބޮޓުސްވާނާ

note: Name for CAF
en: Central African Republic
dv: މެދުތެރޭ އެފްރިކާގެ ޖުމްހޫރިއްޔާ

note: Name for CAN
en: Canada
dv: ކެނެޑާ

note: Name for CHE
en: Switzerland
dv: ސުވިޒަލޭންޑު

note: Name for CHL
en: Chile
dv: ޗިލީ

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
dv: ސީނުކަރަ

note: Name for CMR
en: Cameroon
dv: ކެމަރޫން

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
dv: ކޮންގޯ

note: Name for COK
en: Cook Islands
dv: ކުކް ޖަޒީރާ

note: Name for COL
en: Colombia
dv: ކޮލަންބިއާ

note: Name for COM
en: Comoros
dv: ޖުޒުރުޤަމަރު

note: Name for CRI
en: Costa Rica
dv: ކޮސްޓަރީކާ

note: Name for CUB
en: Cuba
dv: ކިއުބާ

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
dv: ކޭމަން ޖަޒީރާ

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
dv: ޗެކް ޖުމްހޫރިއްޔާ

note: Name for DEU
en: Germany
dv: ޖަރުމަނުވިލާތް

note: Name for DJI
en: Djibouti
dv: ޖިބުތީ

note: Name for DMA
en: Dominica
dv: ޑޮމިނިކާ

note: Name for DNK
en: Denmark
dv: ޑެންމާކު

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
dv: ޑޮމިނިކަން ޖުމްހޫރިއްޔާ

note: Name for DZA
en: Algeria
dv: ޖަޒާއިރު

note: Name for ECU
en: Ecuador
dv: އިކުއެޑޯރު

note: Name for EGY
en: Egypt
dv: މިޞްރު

note: Name for ERI
en: Eritrea
dv: އެރިތުރިއާ

note: Name for ESH
en: Western Sahara
dv: ހުޅަނގު ސަހަރާ

note: Name for ESP
en: Spain
dv: އިސްޕެއިން

note: Name for ETH
en: Ethiopia
dv: ޙަބުޝްކަރަ

note: Name for FIN
en: Finland
dv: ފިންލޭންޑު

note: Name for FJI
en: Fiji
dv: ފިޖީ

note: Name for FRA
en: France
dv: ފަރަންސޭސިވިލާތް

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
dv: ފަރޮއޭ ޖަޒީރާ

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
dv: މައިކްރޮނޭޝިއާ

note: Name for GAB
en: Gabon
dv: ގެބޯން

note: Name for GBR
en: United Kingdom
dv: ޔުނައިޓެޑް ކިންގްޑަމް

note: Name for GEO
en: Georgia
dv: ޖޯޖިޔާ

note: Name for GGY
en: Guernsey
dv: ގުއާންސޭ

note: Name for GHA
en: Ghana
dv: ގާނާ

note: Name for GIB
en: Gibraltar
dv: ޖަބަލްޠާރިޤު

note: Name for GIN
en: Guinea
dv: ގީނިއާ

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
dv: ގޯޑިލޫޕު

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
dv: ގީނީ-ބިސާއޫ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
dv: އިކުއެޓޯރިއަލް ގިނީ

note: Name for GRC
en: Greece
dv: ޔޫނާން

note: Name for GRD
en: Grenada
dv: ގެރެންޑާ

note: Name for GRL
en: Greenland
dv: ގުރީންލޭންޑު

note: Name for GTM
en: Guatemala
dv: ގުއަޓެމާލާ

note: Name for GUF
en: French Guiana
dv: ފަރަންސޭސި ގީނާ

note: Name for GUM
en: Guam
dv: ގުއާމު

note: Name for GUY
en: Guyana
dv: ގުޔާނާ

note: Name for HKG
en: Hong Kong
dv: ހޮންކޮންގު

note: Name for HND
en: Honduras
dv: ހޮންޑިއުރަސް

note: Name for HRV
en: Croatia
dv: ކުރޮއޭޝިއާ

note: Name for HTI
en: Haiti
dv: ހެއިޓީ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
dv: ހަންގޭރީ

note: Name for IDN
en: Indonesia
dv: އިންޑޮނޭޝިޔާ

note: Name for IMN
en: Isle of Man
dv: އައިޒަލް އޮފް މޭން

note: Name for IND
en: India
dv: އިންޑިޔާ

note: Name for IRL
en: Ireland
dv: އަޔަލޭންޑުގެ ޖުމްހޫރިއްޔާ

note: Name for IRQ
en: Iraq
dv: ޢިރާޤު

note: Name for ISL
en: Iceland
dv: އައިސްލަންޑަން

note: Name for ISR
en: Israel
dv: އިސްރާއީލު

note: Name for ITA
en: Italy
dv: އިޓަލީވިލާތް

note: Name for JAM
en: Jamaica
dv: ޖެމެއިކާ

note: Name for JEY
en: Jersey
dv: ޖާސޭ

note: Name for JOR
en: Jordan
dv: އުރުދުން

note: Name for JPN
en: Japan
dv: ޖަޕާނު

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
dv: ކަޒަކިސްތާން

note: Name for KEN
en: Kenya
dv: ކެންޔާ

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
dv: ކިރިގިސްތާން

note: Name for KHM
en: Cambodia
dv: ކެންބޯޑިއާ

note: Name for KIR
en: Kiribati
dv: ކިރިބަތީ

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
dv: ސަންތި ކިޓަސް އަދި ނޭވީސް

note: Name for KWT
en: Kuwait
dv: ކުވެއިތު

note: Name for LBN
en: Lebanon
dv: ލުބުނާން

note: Name for LBR
en: Liberia
dv: ލައިބީރިއާ

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
dv: ލީބިޔާ

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
dv: ސަންތި ލޫސިއާ

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
dv: ލީޝްތެންސްޓީން

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
dv: އޮޅުދޫކަރަ

note: Name for LSO
en: Lesotho
dv: ލެސޯތޯ

note: Name for LTU
en: Lithuania
dv: ލިތުއޭނިއާ

note: Name for LVA
en: Latvia
dv: ލެޓުވިއާ

note: Name for MAR
en: Morocco
dv: މައުރިބު

note: Name for MCO
en: Monaco
dv: މޮނާކޯ

note: Common name for MDA
en: Moldova
dv: މޮލްޑޯވާ

note: Name for MDG
en: Madagascar
dv: މަޑަގަސްކަރަ

note: Name for MDV
en: Maldives
dv: ދިވެހިރާއްޖެ

note: Name for MEX
en: Mexico
dv: މެކްސިކޯ

note: Name for MLI
en: Mali
dv: މާލީ

note: Name for MLT
en: Malta
dv: މޯލްޓާ

note: Name for MMR
en: Myanmar
dv: ބަރުމާ

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
dv: މޮންޓެނީގުރޯ

note: Name for MNG
en: Mongolia
dv: މޮންގޯލިއާ

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
dv: އުތުރު މެރިއާނާ ޖަޒީރާ

note: Name for MOZ
en: Mozambique
dv: މުސިންބީ

note: Name for MRT
en: Mauritania
dv: މޮރިޓާނިއާ

note: Name for MSR
en: Montserrat
dv: މޮންސެރާޓު

note: Name for MTQ
en: Martinique
dv: މާޓިނީކޫ

note: Name for MUS
en: Mauritius
dv: މޮރިޝަސް

note: Name for MWI
en: Malawi
dv: މަލާވީ

note: Name for MYS
en: Malaysia
dv: މެލޭޝިޔާ

note: Name for NCL
en: New Caledonia
dv: ނިއު ކެލެޑޯނިއާ

note: Name for NER
en: Niger
dv: ނީޖަރު

note: Name for NGA
en: Nigeria
dv: ނައިޖީރިއާ

note: Name for NIC
en: Nicaragua
dv: ނިކަރާގުއާ

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
dv: ނީއު

note: Name for NLD
en: Netherlands
dv: ނެދަލޭންޑު

note: Name for NOR
en: Norway
dv: ނޯވޭ

note: Name for NPL
en: Nepal
dv: ނޭޕާލް

note: Name for NRU
en: Nauru
dv: ނައުރޫ

note: Name for NZL
en: New Zealand
dv: ނިއުޒިލޭންޑު

note: Name for OMN
en: Oman
dv: ޢުމާން

note: Name for PAK
en: Pakistan
dv: ޕާކިސްތާން

note: Name for PAN
en: Panama
dv: ޕެނަމާ

note: Name for PER
en: Peru
dv: ޕެރޫ

note: Name for PHL
en: Philippines
dv: ފިލިޕީންސް

note: Name for PLW
en: Palau
dv: ޕަލާއޫ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
dv: ޕަޕުއާ ނިއު ގިނީ

note: Name for POL
en: Poland
dv: ޕޮލެންޑު

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
dv: ޕުއެރްތޮ ރީކޯ

note: Name for PRT
en: Portugal
dv: ޕޯޗުގަލް

note: Name for PRY
en: Paraguay
dv: ޕެރަގުއޭ

note: Name for PYF
en: French Polynesia
dv: ފަރަންސޭސި ޕޮލިނޭޝިއާ

note: Name for QAT
en: Qatar
dv: ޤަޠަރު

note: Name for REU
en: Réunion
dv: ރިޔޫނިއަން

note: Name for ROU
en: Romania
dv: ރުމޭނިއާ

note: Name for RWA
en: Rwanda
dv: ރުވާންޑާ

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
dv: ސައޫދީ އަރަބިއްޔާ

note: Name for SDN
en: Sudan
dv: ސޫދާން

note: Name for SEN
en: Senegal
dv: ސެނެގާލް

note: Name for SGP
en: Singapore
dv: ސިންގަޕޫރު

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
dv: ސޮލޮމޮން ޖަޒީރާ

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
dv: ސެރެލިއޯން

note: Name for SLV
en: El Salvador
dv: އެލްސެލްވަޑޯރު

note: Name for SMR
en: San Marino
dv: ސަން މަރީނޯ

note: Name for SOM
en: Somalia
dv: ސޯމާލިއާ

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
dv: ސަންތި ޕިއޭރޭ އާއި މިކުއެލޯން

note: Name for SRB
en: Serbia
dv: ސާބިއާ

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
dv: ސައޮ ތޯމޭ އަދި ޕުރިންސިޕޭ

note: Name for SUR
en: Suriname
dv: ސުރިނާމް

note: Name for SVK
en: Slovakia
dv: ސުލޮވާކިއާ

note: Name for SVN
en: Slovenia
dv: ސުލޮވީނިއާ

note: Name for SWE
en: Sweden
dv: ސުވިޑަން

note: Name for SYC
en: Seychelles
dv: ތޭންގަދީބު

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
dv: ޓާކަސް އަދި ކައިކޯ ޖަޒީރާ

note: Name for TCD
en: Chad
dv: ޝާދު

note: Name for TGO
en: Togo
dv: ޓޯގޯ

note: Name for THA
en: Thailand
dv: ސިޔާމު

note: Name for TJK
en: Tajikistan
dv: ތަޖިކިސްތާން

note: Name for TKL
en: Tokelau
dv: ތޮކެލާއު

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
dv: ތުރުކުމެނިސްތާން

note: Name for TON
en: Tonga
dv: ޓޮންގާ

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
dv: ޓުރިނިޑާޑް ޓޮބޭގޯ

note: Name for TUN
en: Tunisia
dv: ތޫނިސް

note: Name for TUV
en: Tuvalu
dv: ތުވާލޫ

note: Common name for TWN
en: Taiwan
dv: ޖުމްހޫރީ ޗައިނާ

note: Common name for TZA
en: Tanzania
dv: ޓެންޒޭނިއާ

note: Name for UGA
en: Uganda
dv: ޔުގެންޑާ

note: Name for UKR
en: Ukraine
dv: ޔުކްރެއިން

note: Name for URY
en: Uruguay
dv: އުރުގުއޭ

note: Official name for USA
en: United States of America
dv: އެމެރިކާ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
dv: އުޒްބެކިސްތާން

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
dv: ސަންތި ވިސެންޓޭ އަދި ގުރެނާޑީން

note: Common name for VEN
en: Venezuela
dv: ވެނެޒުއޭލާ

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
dv: ބިރިޓިޝް ވާޖިން ޖަޒީރާ

note: Common name for VNM
en: Vietnam
dv: ވިއެޓުނާމު

note: Name for VUT
en: Vanuatu
dv: ވަނުއާޓޫ

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
dv: ވާލީ އަދި ފުތޫނާ

note: Name for WSM
en: Samoa
dv: ސަމޯއާ

note: Name for YEM
en: Yemen
dv: ޔަމަން

note: Name for ZAF
en: South Africa
dv: ދެކުނު އެފްރިކާ

note: Name for ZMB
en: Zambia
dv: ޒެމްބިއާ

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
dv: ޒިމްބާބުވޭ
