iso_3166-1 - en to mi translation catalogue (203 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
mi: Āwhekenetāna

note: Name for AGO
en: Angola
mi: Anakora

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
mi: Tūwehe Anakora

note: Name for ALA
en: Åland Islands
mi: Moutere Aaland

note: Name for ALB
en: Albania
mi: Arapeinia

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
mi: Tūwehe Arapeinia

note: Name for ARG
en: Argentina
mi: Āketina

note: Name for ARM
en: Armenia
mi: Āmenia

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
mi: Tūwehe Āmenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
mi: Hāmoa Amerikana

note: Name for AUS
en: Australia
mi: Ahitereiria

note: Name for AUT
en: Austria
mi: Ateria

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
mi: Tūwehe Ateria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
mi: Atepaihānia

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
mi: Tūwehe Atepaihānia

note: Name for BDI
en: Burundi
mi: Puruniti

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
mi: Tūwehe Puruniti

note: Name for BEL
en: Belgium
mi: Pehiamu

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
mi: Kīngitanga o Pehiamu

note: Name for BEN
en: Benin
mi: Pēnina

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
mi: Tūwehe Pēnina

note: Name for BGD
en: Bangladesh
mi: Pākaratēhi

note: Name for BGR
en: Bulgaria
mi: Purukāria

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
mi: Tūwehe Purukāria

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
mi: Pōngia-Herekōmina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
mi: Tūwehe Pōngia-Herekōmina

note: Name for BLR
en: Belarus
mi: Pērara

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
mi: Tūwehe Pērara

note: Common name for BOL
en: Bolivia
mi: Poriwia

note: Name for BRA
en: Brazil
mi: Parīhi

note: Name for CAN
en: Canada
mi: Kānata

note: Name for CHE
en: Switzerland
mi: Huiterangi

note: Name for CHL
en: Chile
mi: Hiri

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
mi: Te Whenua Tū Wehe o Hiri

note: Name for CHN
en: China
mi: Haina

note: Name for CMR
en: Cameroon
mi: Kamarūna

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
mi: Tūwehe Kamarūna

note: Name for COG
en: Congo
mi: Kōngo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
mi: Tūwehe Kōngo

note: Name for COK
en: Cook Islands
mi: Kuki Airani

note: Name for COL
en: Colombia
mi: Koromōpia

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
mi: Tūwehe Koromōpia

note: Name for CUB
en: Cuba
mi: Kūpā

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
mi: Tūwehe Kūpā

note: Name for CYP
en: Cyprus
mi: Haipara

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
mi: Tūwehe Haipara

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
mi: Whenua Tīeke

note: Name for DEU
en: Germany
mi: Tiamana

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
mi: Tūwehe Whakaminenga o Tiamana

note: Name for DJI
en: Djibouti
mi: Tipūti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
mi: Tūwehe Tipūti

note: Name for DNK
en: Denmark
mi: Tenemāka

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
mi: Kīngitanga o Tenemāka

note: Name for ECU
en: Ecuador
mi: Ekuatoa

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
mi: Tūwehe Ekuatoa

note: Name for ERI
en: Eritrea
mi: Eritēria

note: Name for ESP
en: Spain
mi: Pāniora

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
mi: Kīngitanga o Pāniora

note: Name for EST
en: Estonia
mi: Etonia

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
mi: Tūwehe Etonia

note: Name for ETH
en: Ethiopia
mi: Etiopia

note: Name for FIN
en: Finland
mi: Hinerangi

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
mi: Tūwehe Hinerangi

note: Name for FRA
en: France
mi: Wīwī

note: Official name for FRA
en: French Republic
mi: Tūwehe Wīwī

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
mi: Moutere Faroe

note: Name for GAB
en: Gabon
mi: Kāpona

note: Name for GBR
en: United Kingdom
mi: Kīngitanga Kotahi

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
mi: Kīngatanga Kotahi o Piritene Nui me Airangi ki te Raki

note: Name for GEO
en: Georgia
mi: Hōria

note: Name for GGY
en: Guernsey
mi: Kōnihi

note: Name for GHA
en: Ghana
mi: Kāna

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
mi: Tūwehe Kāna

note: Name for GIB
en: Gibraltar
mi: Kāmaka

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
mi: Kini Pihō

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
mi: Kini Ekuatoria

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
mi: Tūwehe Kini Ekuatoria

note: Name for GRC
en: Greece
mi: Kirihi

note: Name for GUF
en: French Guiana
mi: Kaiana Wīwī

note: Name for GUM
en: Guam
mi: Kuamu

note: Name for GUY
en: Guyana
mi: Kaiana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
mi: Tūwehe Kaiana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
mi: Hongipua

note: Name for HRV
en: Croatia
mi: Koroātia

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
mi: Tūwehe Koroātia

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
mi: Hanekari

note: Name for IDN
en: Indonesia
mi: Initonīhia

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
mi: Tūwehe Initonīhia

note: Name for IMN
en: Isle of Man
mi: Motu o Man

note: Name for IND
en: India
mi: Īnia

note: Official name for IND
en: Republic of India
mi: Tūwehe Īnia

note: Name for IRL
en: Ireland
mi: Airangi

note: Name for IRQ
en: Iraq
mi: Īrāki

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
mi: Tūwehe Īrāki

note: Name for ISL
en: Iceland
mi: Tiorangi

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
mi: Tūwehe Tiorangi

note: Name for ISR
en: Israel
mi: Iharaira

note: Name for ITA
en: Italy
mi: Itāria

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
mi: Tūwehe Itāria

note: Name for JEY
en: Jersey
mi: Tōrehe

note: Name for JPN
en: Japan
mi: Nipono

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
mi: Katatānga

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
mi: Tūwehe Katatānga

note: Name for KEN
en: Kenya
mi: Kēnia

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
mi: Tūwehe Kēnia

note: Name for KHM
en: Cambodia
mi: Kamapōtia

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
mi: Kīngitanga o Kamapōtia

note: Name for KIR
en: Kiribati
mi: Kiripati

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
mi: Tūwehe Kiripati

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
mi: Hato Ruiha

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
mi: Rīkeneteina

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
mi: Hiri Rānaka

note: Name for LTU
en: Lithuania
mi: Rituānia

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
mi: Tūwehe Rituānia

note: Name for LUX
en: Luxembourg
mi: Rakapuō

note: Name for LVA
en: Latvia
mi: Rāwhia

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
mi: Tūwehe Rāwhia

note: Name for MAR
en: Morocco
mi: Moroko

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
mi: Kīngitanga o Moroko

note: Name for MCO
en: Monaco
mi: Manako

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
mi: Tūwehe Morotawa

note: Common name for MDA
en: Moldova
mi: Morotawa

note: Name for MDG
en: Madagascar
mi: Marakāhia

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
mi: Whenua Tū Wehe o Marakāhia

note: Name for MEX
en: Mexico
mi: Mehiko

note: Name for MLI
en: Mali
mi: Māri

note: Name for MLT
en: Malta
mi: Mārata

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
mi: Tūwehe Mārata

note: Name for MMR
en: Myanmar
mi: Pēma

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
mi: Tūwehe Pēma

note: Name for MNG
en: Mongolia
mi: Mongōria

note: Name for MOZ
en: Mozambique
mi: Mohapiki

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
mi: Tūwehe Mohapiki

note: Name for MRT
en: Mauritania
mi: Mauritānia

note: Name for MUS
en: Mauritius
mi: Maurituhi

note: Name for MWI
en: Malawi
mi: Marāwi

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
mi: Tūwehe Marāwi

note: Name for MYS
en: Malaysia
mi: Marēhia

note: Name for NAM
en: Namibia
mi: Namīpia

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
mi: Tūwehe Namīpia

note: Name for NIC
en: Nicaragua
mi: Nikarāhua

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
mi: Tūwehe Nikarāhua

note: Name for NLD
en: Netherlands
mi: Hōrana

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
mi: Kīngitanga o Hōrana

note: Name for NOR
en: Norway
mi: Nōwei

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
mi: Kīngitanga o Nōwei

note: Name for NPL
en: Nepal
mi: Nepōra

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
mi: Tūwehe Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
mi: Aotearoa

note: Name for OMN
en: Oman
mi: Ōmana

note: Name for PAK
en: Pakistan
mi: Pakitāne

note: Name for PER
en: Peru
mi: Perū

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
mi: Tūwehe Perū

note: Name for PHL
en: Philippines
mi: Piripīni

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
mi: Tūwehe Piripīni

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
mi: Papua Nūkini

note: Name for POL
en: Poland
mi: Pōrana

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
mi: Tūwehe Pōrana

note: Name for PRT
en: Portugal
mi: Potukara

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
mi: Tūwehe Potukara

note: Name for PRY
en: Paraguay
mi: Parakai

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
mi: Tūwehe Parakai

note: Name for PYF
en: French Polynesia
mi: Porinīhia Wīwī

note: Name for ROU
en: Romania
mi: Romeinia

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
mi: Hauri Arāpia

note: Name for SDN
en: Sudan
mi: Hūtāne

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
mi: Tūwehe Hūtāne

note: Name for SGP
en: Singapore
mi: Hingapoa

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
mi: Tūwehe Hingapoa

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
mi: Motu Svalbard me Jan Mayen

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
mi: Te Araone

note: Name for SMR
en: San Marino
mi: Hato Marino

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
mi: Tūwehe Hato Marino

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
mi: Tūwehe Serbia

note: Name for SSD
en: South Sudan
mi: Hūtāne-ki-te-tonga

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
mi: Tūwehe Hūtāne-ki-te-tonga

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
mi: Ao Tomi me Pirinihipi

note: Name for SUR
en: Suriname
mi: Hūriname

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
mi: Tūwehe Hūriname

note: Name for SVK
en: Slovakia
mi: Horowākia

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
mi: Tūwehe Horowāk

note: Name for SVN
en: Slovenia
mi: Horowinia

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
mi: Tūwehe Horowinia

note: Name for SWE
en: Sweden
mi: Huitene

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
mi: Kīngitanga o Huitene

note: Name for TGO
en: Togo
mi: Toko

note: Name for TUN
en: Tunisia
mi: Tūnihia

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
mi: Tūwehe Tūnihia

note: Name for TUV
en: Tuvalu
mi: Tūwaru

note: Common name for TWN
en: Taiwan
mi: Taiwana

note: Common name for TZA
en: Tanzania
mi: Tānahia

note: Name for UGA
en: Uganda
mi: Ukānga

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
mi: Tūwehe Ukānga

note: Name for UKR
en: Ukraine
mi: Ūkareinga

note: Name for URY
en: Uruguay
mi: Urukuai

note: Name for USA
en: United States
mi: Amerika

note: Official name for USA
en: United States of America
mi: Hononga o Amerika

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
mi: Uhipeketāne

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
mi: Tūwehe Uhipeketāne

note: Common name for VEN
en: Venezuela
mi: Wenehūera

note: Name for VNM
en: Viet Nam
mi: Whitināmu

note: Name for ZAF
en: South Africa
mi: Āwherika-ki-te-tonga

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
mi: Tūwehe Āwherika-ki-te-tonga
