iso_3166-1 - en to ms translation catalogue (112 entries)

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ms: Republik Islam Afghanistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
ms: Republik Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ms: Kepulauan Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
ms: Republik Albania

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
ms: Negara Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ms: Emiriah Arab Bersatu

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
ms: Republik Argentina

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
ms: Republik Armenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
ms: Samoa Amerika

note: Name for ATA
en: Antarctica
ms: Antartika

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ms: Antigua dan Barbuda

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
ms: Republik Austria

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
ms: Republik Azerbaijan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
ms: Republik Burundi

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
ms: Negara Belgium

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
ms: Republik Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ms: Belanda Caribbean

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
ms: Republik Rakyat Bangladesh

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
ms: Republik Bulgaria

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
ms: Negara Bahrain

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
ms: Komanwel Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ms: Bosnia dan Herzegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ms: Republik Bosnia dan Herzegovina

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
ms: Republik Belarus

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
ms: Republik Wilayah Brazil

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ms: Kepulauan Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
ms: Republik Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ms: Republik Afrika Tengah

note: Name for CAN
en: Canada
ms: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ms: Kepulauan Cocos (Keeling)

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
ms: Republik Chile

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ms: Republik Rakyat China

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
ms: Republik Côte d'Ivoire

note: Name for CMR
en: Cameroon
ms: Kamerun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
ms: Republik Kamerun

note: Name for COG
en: Congo
ms: Kongo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ms: Republik Kongo

note: Name for COK
en: Cook Islands
ms: Kepulauan Cook

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
ms: Republik Colombia

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
ms: Republik Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
ms: Kepulauan Christmas

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ms: Kepulauan Cayman

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
ms: Republik Cyprus

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ms: Republik Czech

note: Name for DEU
en: Germany
ms: Jerman

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
ms: Republik Djibouti

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ms: Republik Dominican

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
ms: Republik Demokratik Rakyat Algeria

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
ms: Republik Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
ms: Mesir

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ms: Sahara Barat

note: Name for ESP
en: Spain
ms: Sepanyol

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
ms: Republik Estonia

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ms: Republik Demokratik Persekutuan Ethiopia

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
ms: Republik Finland

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
ms: Kepulauan Falkland (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
ms: Perancis

note: Official name for FRA
en: French Republic
ms: Republik Perancis

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ms: Kepulauan Faroe

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
ms: Republik Gabon

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ms: Guinea Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ms: Guinea Khatulistiwa

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
ms: Republik Equatorial Guinea

note: Name for GRC
en: Greece
ms: Yunani

note: Name for GUF
en: French Guiana
ms: Guiana Perancis

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
ms: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

note: Name for HRV
en: Croatia
ms: Kroatia

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ms: Hungari

note: Name for IND
en: India
ms: Hindia

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ms: Wilayah Lautan Hindi British

note: Name for ITA
en: Italy
ms: Itali

note: Name for JAM
en: Jamaica
ms: Jamaika

note: Name for JPN
en: Japan
ms: Jepun

note: Name for KHM
en: Cambodia
ms: Kemboja

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ms: Saint Kitts dan Nevis

note: Name for LBN
en: Lebanon
ms: Lubnan

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ms: Luksembourg

note: Name for MAR
en: Morocco
ms: Maghribi

note: Name for MDG
en: Madagascar
ms: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
ms: Maldiv

note: Name for MEX
en: Mexico
ms: Meksiko

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
ms: Kepulauan Marshall

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ms: Kepulauan Mariana Utara

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ms: Mozambik

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ms: Pulau Norfolk

note: Name for NLD
en: Netherlands
ms: Belanda

note: Name for PHL
en: Philippines
ms: Filipina

note: Name for PRT
en: Portugal
ms: Feringgi

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ms: Polinesia Perancis

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ms: Arab Saudi

note: Name for SGP
en: Singapore
ms: Singapura

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ms: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ms: Kepulauan Solomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ms: Siera Leon

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
ms: Republik El Salvador

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
ms: Saint Pierre dan Miquelon

note: Name for SSD
en: South Sudan
ms: Sudan Selatan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
ms: Sao Tome dan Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
ms: Surinam

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
ms: Kepulauan Turks dan Caicos

note: Name for TCD
en: Chad
ms: Cad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
ms: Republik Cad

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ms: Tadjikistan

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ms: Trinidad dan Tobago

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
ms: Kepulauan Terpencil Kecil Amerika Syarikat

note: Name for USA
en: United States
ms: Amerika Syarikat

note: Official name for USA
en: United States of America
ms: Amerika Syarikat

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ms: Saint Vincent dan Grenadines

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ms: Kepulauan Virgin British

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
ms: Wallis dan Futuna

note: Name for YEM
en: Yemen
ms: Yaman

note: Name for ZAF
en: South Africa
ms: Afrika Selatan
