iso_3166-1 - en to nl translation catalogue (320 entries)

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
nl: Islamitische Republiek Afghanistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
nl: Republiek Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
nl: Ålandseilanden

note: Name for ALB
en: Albania
nl: Albanië

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
nl: Republiek Albanië

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
nl: Vorstendom Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

note: Name for ARG
en: Argentina
nl: Argentinië

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
nl: Argentijnse Republiek

note: Name for ARM
en: Armenia
nl: Armenië

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
nl: Republiek Armenië

note: Name for ASM
en: American Samoa
nl: Amerikaans-Samoa

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
nl: Australië

note: Name for AUT
en: Austria
nl: Oostenrijk

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
nl: Republiek Oostenrijk

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
nl: Republiek Azerbeidzjan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
nl: Republiek Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
nl: België

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
nl: Koninkrijk België

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
nl: Republiek Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
nl: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
nl: Volksrepubliek Bangladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
nl: Bulgarije

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
nl: Republiek Bulgarije

note: Name for BHR
en: Bahrain
nl: Bahrein

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
nl: Koninkrijk Bahrein

note: Name for BHS
en: Bahamas
nl: Bahama's

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
nl: Gemenebest van de Bahama's

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
nl: Republiek Bosnië en Herzegovina

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
nl: Saint-Barthélemy

note: Name for BLR
en: Belarus
nl: Wit-Rusland

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
nl: Republiek Belarus

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
nl: Bolivia, Multinationale Staat

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
nl: Multinationale Staat Bolivia

note: Name for BRA
en: Brazil
nl: Brazilië

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
nl: Federale Republiek Brazilië

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
nl: Koninkrijk Bhutan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
nl: Bouveteiland

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
nl: Republiek Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden (Keelingeilanden)

note: Name for CHE
en: Switzerland
nl: Zwitserland

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
nl: Zwitserse Bondsstaat

note: Name for CHL
en: Chile
nl: Chili

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
nl: Republiek Chili

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
nl: Volksrepubliek China

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
nl: Ivoorkust

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
nl: Republiek Ivoorkust

note: Name for CMR
en: Cameroon
nl: Kameroen

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
nl: Republiek Kameroen

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
nl: Congo, Democratische Republiek

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
nl: Republiek Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
nl: Republiek Colombia

note: Name for COM
en: Comoros
nl: Comoren

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
nl: Unie van de Comoren

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
nl: Kaapverdië

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
nl: Republiek Kaapverdië

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
nl: Republiek Costa Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
nl: Republiek Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
nl: Christmaseiland

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
nl: Republiek Cyprus

note: Name for CZE
en: Czechia
nl: Tsjechië

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
nl: Tsjechië

note: Name for DEU
en: Germany
nl: Duitsland

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
nl: Bondsrepubliek Duitsland

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
nl: Republiek Djibouti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
nl: Gemenebest van Dominica

note: Name for DNK
en: Denmark
nl: Denemarken

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
nl: Koninkrijk Denemarken

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

note: Name for DZA
en: Algeria
nl: Algerije

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
nl: Democratische Volksrepubliek Algerije

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
nl: Republiek Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
nl: Egypte

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
nl: Arabische Republiek Egypte

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
nl: Staat Eritrea

note: Name for ESH
en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

note: Name for ESP
en: Spain
nl: Spanje

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
nl: Koninkrijk Spanje

note: Name for EST
en: Estonia
nl: Estland

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
nl: Republiek Estland

note: Name for ETH
en: Ethiopia
nl: Ethiopië

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
nl: Federale Democratische Republiek Ethiopië

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
nl: Republiek Finland

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
nl: Republiek Fiji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falklandeilanden (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
nl: Frankrijk

note: Official name for FRA
en: French Republic
nl: Franse Republiek

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
nl: Faeröer

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
nl: Micronesia

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
nl: Federale Staten van Micronesia

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
nl: Republiek Gabon

note: Name for GBR
en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
nl: Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
nl: Republiek Ghana

note: Name for GIN
en: Guinea
nl: Guinee

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
nl: Republiek Guinee

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
nl: Republiek Gambia

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
nl: Republiek Guinee-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
nl: Republiek Equatoriaal-Guinea

note: Name for GRC
en: Greece
nl: Griekenland

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
nl: Helleense Republiek

note: Name for GRL
en: Greenland
nl: Groenland

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
nl: Republiek Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
nl: Republiek Guyana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
nl: Hongkong

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
nl: Speciale Administratieve Regio Hongkong van de Volksrepubliek China

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heardeiland en McDonaldeilanden

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
nl: Republiek Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
nl: Kroatië

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
nl: Republiek Kroatië

note: Name for HTI
en: Haiti
nl: Haïti

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
nl: Republiek Haïti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
nl: Hongarije

note: Name for IDN
en: Indonesia
nl: Indonesië

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
nl: Republiek Indonesië

note: Name for IMN
en: Isle of Man
nl: Eiland Man

note: Official name for IND
en: Republic of India
nl: Republiek India

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaanterritorium

note: Name for IRL
en: Ireland
nl: Ierland

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
nl: Iran

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
nl: Islamitische Republiek Iran

note: Name for IRQ
en: Iraq
nl: Irak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
nl: Republiek Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
nl: IJsland

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
nl: Republiek IJsland

note: Name for ISR
en: Israel
nl: Israël

note: Official name for ISR
en: State of Israel
nl: Staat Israël

note: Name for ITA
en: Italy
nl: Italië

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
nl: Italiaanse Republiek

note: Name for JOR
en: Jordan
nl: Jordanië

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
nl: Hasjemitisch Koninkrijk Jordanië

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
nl: Republiek Kazachstan

note: Name for KEN
en: Kenya
nl: Kenia

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
nl: Republiek Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
nl: Kirgizische Republiek

note: Name for KHM
en: Cambodia
nl: Cambodja

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
nl: Koninkrijk Cambodja

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
nl: Republiek Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
nl: Korea, Republiek

note: Common name for KOR
en: South Korea
nl: Zuid-Korea

note: Name for KWT
en: Kuwait
nl: Koeweit

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
nl: Staat Koeweit

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
nl: Laos Democratische Volksrepubliek

note: Name for LBN
en: Lebanon
nl: Libanon

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
nl: Republiek Libanon

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
nl: Republiek Liberia

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
nl: Libië

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
nl: Vorstendom Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
nl: Democratische Socialistische Republiek Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
nl: Koninkrijk Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
nl: Litouwen

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
nl: Republiek Litouwen

note: Name for LUX
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
nl: Groothertogdom Luxemburg

note: Name for LVA
en: Latvia
nl: Letland

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
nl: Republiek Letland

note: Name for MAC
en: Macao
nl: Macau

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
nl: Speciale Administratieve Regio Macau van de Volksrepubliek China

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
nl: Sint-Maarten (Frans deel)

note: Name for MAR
en: Morocco
nl: Marokko

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
nl: Koninkrijk Marokko

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
nl: Vorstendom Monaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
nl: Moldavië, Republiek

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
nl: Republiek Moldavië

note: Common name for MDA
en: Moldova
nl: Moldavië

note: Name for MDG
en: Madagascar
nl: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
nl: Republiek Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
nl: Maldiven

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
nl: Republiek der Maldiven

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
nl: Verenigde Mexicaanse Staten

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
nl: Republiek der Marshalleilanden

note: Name for MKD
en: North Macedonia
nl: Noord-Macedonië

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
nl: Republiek Noord-Macedonië

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
nl: Republiek Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
nl: Republiek Malta

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
nl: Republiek Myanmar

note: Name for MNG
en: Mongolia
nl: Mongolië

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
nl: Gemenebest van de Noordelijke Marianen

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
nl: Republiek Mozambique

note: Name for MRT
en: Mauritania
nl: Mauritanië

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
nl: Islamitische Republiek Mauritanië

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
nl: Republiek Mauritius

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
nl: Republiek Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
nl: Maleisië

note: Name for NAM
en: Namibia
nl: Namibië

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
nl: Republiek Namibië

note: Name for NCL
en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
nl: Republiek Niger

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
nl: Norfolk

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
nl: Federale Republiek Nigeria

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
nl: Republiek Nicaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
nl: Nederland

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
nl: Koninkrijk der Nederlanden

note: Name for NOR
en: Norway
nl: Noorwegen

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
nl: Koninkrijk Noorwegen

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
nl: Federale Democratische Republiek van Nepal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
nl: Republiek Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
nl: Sultanaat Oman

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
nl: Islamitische Republiek Pakistan

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
nl: Republiek Panama

note: Name for PCN
en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
nl: Republiek Peru

note: Name for PHL
en: Philippines
nl: Filipijnen

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
nl: Republiek der Filipijnen

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
nl: Republiek Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
nl: Onafhankelijke Staat Papua Nieuw Guinea

note: Name for POL
en: Poland
nl: Polen

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
nl: Republiek Polen

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
nl: Korea, Democratische Volksrepubliek

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
nl: Democratische Volksrepubliek Korea

note: Common name for PRK
en: North Korea
nl: Noord-Korea

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
nl: Portugese Republiek

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
nl: Republiek Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
nl: Palestina, Staat

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
nl: Staat Palestina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
nl: Staat Qatar

note: Name for ROU
en: Romania
nl: Roemenië

note: Name for RUS
en: Russian Federation
nl: Rusland

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
nl: Republiek Rwanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
nl: Koninkrijk Saudi-Arabië

note: Name for SDN
en: Sudan
nl: Soedan

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
nl: Republiek Soedan

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
nl: Republiek Senegal

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
nl: Republiek Singapore

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgia en de Zuidelijke Sandwicheilanden

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
nl: Sint-Helena, Ascension en Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Spitsbergen en Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
nl: Republiek Sierra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
nl: Republiek El Salvador

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
nl: Republiek San Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
nl: Somalië

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
nl: Federale Republiek Somalië

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
nl: Servië

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
nl: Republiek Servië

note: Name for SSD
en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
nl: Republiek Zuid-Soedan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tomé en Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
nl: Democratische Republiek Sao Tomé en Principe

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
nl: Republiek Suriname

note: Name for SVK
en: Slovakia
nl: Slowakije

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
nl: Slovaakse Republiek

note: Name for SVN
en: Slovenia
nl: Slovenië

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
nl: Republiek Slovenië

note: Name for SWE
en: Sweden
nl: Zweden

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
nl: Koninkrijk Zweden

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
nl: Koninkrijk Eswatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
nl: Sint Maarten (Nederlands deel)

note: Name for SYC
en: Seychelles
nl: Seychellen

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
nl: Republiek Seychellen

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
nl: Syrië

note: Common name for SYR
en: Syria
nl: Syrië

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

note: Name for TCD
en: Chad
nl: Tsjaad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
nl: Republiek Tsjaad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
nl: Republiek Togo

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
nl: Koninkrijk Thailand

note: Name for TJK
en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
nl: Republiek Tadzjikistan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
nl: Democratische Republiek Oost-Timor

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
nl: Koninkrijk Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
nl: Republiek Trinidad en Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
nl: Tunesië

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
nl: Republiek Tunesië

note: Name for TUR
en: Türkiye
nl: Turkije

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
nl: Republiek Turkije

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
nl: Taiwan

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
nl: Tanzania

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
nl: Verenigde Republiek Tanzania

note: Name for UGA
en: Uganda
nl: Oeganda

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
nl: Republiek Oeganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
nl: Oekraïne

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine afgelegen eilanden van de Verenigde Staten

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
nl: Oostelijke Republiek Uruguay

note: Name for USA
en: United States
nl: Verenigde Staten

note: Official name for USA
en: United States of America
nl: Verenigde Staten van Amerika

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
nl: Republiek Oezbekistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
nl: Vaticaanstad, Staat

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
nl: Venezuela, Bolivariaanse Republiek

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
nl: Bolivariaanse Republiek Venezuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
nl: Maagdeneilanden, Britse

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
nl: Maagdeneilanden, Amerikaanse

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

note: Name for VNM
en: Viet Nam
nl: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
nl: Socialistische Republiek Vietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
nl: Republiek Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
nl: Onafhankelijke Staat Samoa

note: Name for YEM
en: Yemen
nl: Jemen

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
nl: Republiek Jemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
nl: Republiek Zuid-Afrika

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
nl: Republiek Zambia

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
nl: Republiek Zimbabwe
