iso_3166-1 - en to oc translation catalogue (351 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
oc: Afganistan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
oc: Republica islamica d’Afganistan

note: Name for AGO
en: Angola
oc: Angòla

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
oc: Republica d’Angòla

note: Name for ALA
en: Åland Islands
oc: Illas Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
oc: Republica d'Albania

note: Name for AND
en: Andorra
oc: Andòrra

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
oc: Principat d'Andòrra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
oc: Emirats Arabs Units

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
oc: Republica argentina

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
oc: Republicar d'Armenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
oc: Samoa americana

note: Name for ATA
en: Antarctica
oc: Antartica

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
oc: Tèrras australas francesas

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
oc: Antigua e Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
oc: Austràlia

note: Name for AUT
en: Austria
oc: Àustria

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
oc: Republica d'Àustria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
oc: Azerbaitjan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
oc: Republica d’Azerbaitjan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
oc: Republica de Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
oc: Belgica

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
oc: Reialme de Belgica

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
oc: Republica del Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
oc: Bonaire, Sant Eustaqui e Saba

note: Name for BGD
en: Bangladesh
oc: Bangladèsh

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
oc: Republica populara de Bangladèsh

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
oc: Republica de Bulgaria

note: Name for BHR
en: Bahrain
oc: Bahrayn

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
oc: Reialme de Bahrayn

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
oc: Commonwealth de las Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
oc: Bòsnia e Ercegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
oc: Republica de Bòsnia e Ercegovina

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
oc: Sant Bartomeu

note: Name for BLR
en: Belarus
oc: Bielorussia

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
oc: Republica de Bielorussia

note: Name for BMU
en: Bermuda
oc: Bermudas

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
oc: Bolívia, Estat plurinacional de

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
oc: Estat plurinacional de Bolívia

note: Common name for BOL
en: Bolivia
oc: Bolívia

note: Name for BRA
en: Brazil
oc: Brasil

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
oc: Republica federativa de Brasil

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
oc: Brunei

note: Name for BTN
en: Bhutan
oc: Botan

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
oc: Reialme de Botan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
oc: Illa Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
oc: Republica de Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
oc: Republica de Centreafrica

note: Name for CAN
en: Canada
oc: Canadà

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
oc: Illas Cocos (Keeling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
oc: Soïssa

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
oc: Confederacion Soïssa

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
oc: Republica del Chile

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
oc: Republica populara de China

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
oc: Còsta d'Evòri

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
oc: Republica de Còsta d'Evòri

note: Name for CMR
en: Cameroon
oc: Cameron

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
oc: Republica de Cameron

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
oc: Còngo, Republica Democratica de

note: Name for COG
en: Congo
oc: Còngo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
oc: Republica de Còngo

note: Name for COK
en: Cook Islands
oc: Illas Cook

note: Name for COL
en: Colombia
oc: Colómbia

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
oc: Republica de Colómbia

note: Name for COM
en: Comoros
oc: Comòras

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
oc: Union de las Comòras

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
oc: Cap Verd

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
oc: Republica del Cap Verd

note: Name for CRI
en: Costa Rica
oc: Còsta Rica

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
oc: Republica de la Còsta Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
oc: Republica de Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
oc: Illa Cristmas

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
oc: Illas Caiman

note: Name for CYP
en: Cyprus
oc: Chipre

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
oc: Republica de Chipre

note: Name for CZE
en: Czechia
oc: Chequia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
oc: Republica chèca

note: Name for DEU
en: Germany
oc: Alemanha

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
oc: Republica federala d’Alemanha

note: Name for DJI
en: Djibouti
oc: Jiboti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
oc: Republica de Jiboti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
oc: Commonwealth de la Dominica

note: Name for DNK
en: Denmark
oc: Danemarc

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
oc: Reialme de Danemarc

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
oc: Republica Dominicana

note: Name for DZA
en: Algeria
oc: Argeria

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
oc: Republica Argeriana democratica e populara

note: Name for ECU
en: Ecuador
oc: Eqüator

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
oc: Republica de l'Eqüator

note: Name for EGY
en: Egypt
oc: Egipte

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
oc: Republica araba d’Egipte

note: Name for ERI
en: Eritrea
oc: Eritrèa

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
oc: l’Estat d’Eritrèa

note: Name for ESH
en: Western Sahara
oc: Sahara occidental

note: Name for ESP
en: Spain
oc: Espanha

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
oc: Reialme d'Espanha

note: Name for EST
en: Estonia
oc: Estònia

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
oc: Republica d'Estònia

note: Name for ETH
en: Ethiopia
oc: Etiopia

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
oc: Republica Democratica Federala d'Etiopia

note: Name for FIN
en: Finland
oc: Finlàndia

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
oc: Republica de Finlàndia

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
oc: Republica de Fiji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
oc: Illas Falkand (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
oc: França

note: Official name for FRA
en: French Republic
oc: Republica francesa

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
oc: Illas Feròe

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
oc: Micronesia, Estats Federats de

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
oc: Estats federats de Micronesia

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
oc: Republica gabonesa

note: Name for GBR
en: United Kingdom
oc: Reialme Unit

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
oc: Reialme Unit de Grand Bretanha e d’Irlanda del Nòrd

note: Name for GGY
en: Guernsey
oc: Guernesey

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
oc: Republica del Ghana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
oc: Gibartar

note: Name for GIN
en: Guinea
oc: Guinèa

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
oc: Republica de Guinèa

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
oc: Guadalope

note: Name for GMB
en: Gambia
oc: Gàmbia

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
oc: Republica de Gàmbia

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
oc: Guinèa–Bissau

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
oc: Republica de Guinèa–Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
oc: Guinèa Eqüatoriala

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
oc: Republica de Guinèa Eqüatoriala

note: Name for GRC
en: Greece
oc: Grècia

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
oc: Republica ellenica

note: Name for GRD
en: Grenada
oc: Granada

note: Name for GRL
en: Greenland
oc: Groenlàndia

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
oc: Republica del Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
oc: Guaiana francesa

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
oc: Republica de Guyana

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
oc: Region administrativa especiala chinesa de Honk Hong

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
oc: Illas Heard e McDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
oc: Republica d'Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
oc: Croàcia

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
oc: Republica de Croàcia

note: Name for HTI
en: Haiti
oc: Haití

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
oc: Republica d’Haití

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
oc: Ongria

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
oc: Republica d’Indonesia

note: Name for IMN
en: Isle of Man
oc: Illa de Man

note: Name for IND
en: India
oc: Índia

note: Official name for IND
en: Republic of India
oc: Republica d’Índia

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
oc: Territòris britanics de l'ocean indian

note: Name for IRL
en: Ireland
oc: Irlanda

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
oc: Iran, Republica islamica d’

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
oc: Republica islamica d’Iran

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
oc: Republica d’Iraq

note: Name for ISL
en: Iceland
oc: Islàndia

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
oc: Republica d'Islàndia

note: Name for ISR
en: Israel
oc: Israèl

note: Official name for ISR
en: State of Israel
oc: Estat d'Israèl

note: Name for ITA
en: Italy
oc: Itàlia

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
oc: Republica italiana

note: Name for JEY
en: Jersey
oc: Jersei

note: Name for JOR
en: Jordan
oc: Jordania

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
oc: Reialme Hashimita de Jordania

note: Name for JPN
en: Japan
oc: Japon

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
oc: Cazacstan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
oc: Republica del Cazacstan

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
oc: Republica del Kenya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
oc: Quirguizstan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
oc: Republica quirguiza

note: Name for KHM
en: Cambodia
oc: Cambòtja

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
oc: Reialme de Cambòtja

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
oc: Republica de Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
oc: Sant Cristòl e Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
oc: Corèa, republica de

note: Common name for KOR
en: South Korea
oc: Corèa del Sud

note: Name for KWT
en: Kuwait
oc: Kowait

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
oc: Estat de Kowait

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
oc: Republica democratica populara del Laos

note: Name for LBN
en: Lebanon
oc: Liban

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
oc: Republica libanesa

note: Name for LBR
en: Liberia
oc: Libèria

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
oc: Republica de Libèria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
oc: Libia

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
oc: Santa Lúcia

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
oc: Principat de Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
oc: Republica democratica socialista d'Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
oc: Reialme de Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
oc: Lituània

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
oc: Republica de Lituània

note: Name for LUX
en: Luxembourg
oc: Luxemborg

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
oc: Grand Ducat de Luxemborg

note: Name for LVA
en: Latvia
oc: Letònia

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
oc: Republica letona

note: Name for MAC
en: Macao
oc: Macau

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
oc: Region administrativa especiala chinesa de Macau

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
oc: Sant Martin (Part francesa)

note: Name for MAR
en: Morocco
oc: Marròc

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
oc: Reialme de Marròc

note: Name for MCO
en: Monaco
oc: Mónegue

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
oc: Principat de Mónegue

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
oc: Moldàvia, Republica de

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
oc: Republica de Moldàvia

note: Common name for MDA
en: Moldova
oc: Moldàvia

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
oc: Republica de Madagascar

note: Name for MDV
en: Maldives
oc: Maldivas

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
oc: Republica de las Maldivas

note: Name for MEX
en: Mexico
oc: Mexic

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
oc: Estats Units del Mexic

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
oc: Illas Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
oc: Republica de las Illas Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
oc: Macedònia del Nòrd

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
oc: Republica de Macedònia del Nòrd

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
oc: Republica de Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
oc: Republica de Malta

note: Name for MMR
en: Myanmar
oc: Birmania

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
oc: Republica de Birmania

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
oc: Illas Marianas del Nòrd

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
oc: Commonwealth de las illas Mariannas del Nòrd

note: Name for MOZ
en: Mozambique
oc: Moçambic

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
oc: Republica de Moçambic

note: Name for MRT
en: Mauritania
oc: Mauritània

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
oc: Republica islamica de Mauritània

note: Name for MTQ
en: Martinique
oc: Martinica

note: Name for MUS
en: Mauritius
oc: Maurici

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
oc: Republica de Maurici

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
oc: Republica de Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
oc: Malàisia

note: Name for MYT
en: Mayotte
oc: Maiòta

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
oc: Republica de Namibia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
oc: Nòva Caledònia

note: Name for NER
en: Niger
oc: Nigèr

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
oc: Republica de Nigèr

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
oc: Illa Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
oc: Nigèria

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
oc: Republica federala del Nigèria

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
oc: Paraguai

note: Name for NLD
en: Netherlands
oc: Païses Basses

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
oc: Reialme dels Païses Basses

note: Name for NOR
en: Norway
oc: Norvègia

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
oc: Reialme de Norvègia

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
oc: Republica democratica federala del Nepam

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
oc: Republica de Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
oc: Nòva Zelanda

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
oc: Soudanat d’Oman

note: Name for PAK
en: Pakistan
oc: Paquistan

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
oc: Republica islamica de Paquistan

note: Name for PAN
en: Panama
oc: Panamà

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
oc: Republica del Panamà

note: Name for PCN
en: Pitcairn
oc: Illa de Pitcairn

note: Name for PER
en: Peru
oc: Peró

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
oc: Republica del Peró

note: Name for PHL
en: Philippines
oc: Filipinas

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
oc: Republica de las Filipinas

note: Name for PLW
en: Palau
oc: Belau

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
oc: Republica de Belau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
oc: Papoa–Nòva Guinèa

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
oc: Estat independent de Papoa–Nòva Guinèa

note: Name for POL
en: Poland
oc: Polonha

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
oc: Republica de Polonha

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
oc: Corèa, Republica Populara Democratica de

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
oc: Republica populara democratica de Corèa

note: Common name for PRK
en: North Korea
oc: Corèa del Nòrd

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
oc: Republica portuguesa

note: Name for PRY
en: Paraguay
oc: Paraguai

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
oc: Republica de Paraguai

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
oc: Palestina, estat de

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
oc: l’estat de Palestina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
oc: Polinesia francesa

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
oc: Estat de Qatar

note: Name for RUS
en: Russian Federation
oc: Federacion russa

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
oc: Republica rewandesa

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
oc: Arabia saudita

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
oc: Reialme d’Arabia Saudita

note: Name for SDN
en: Sudan
oc: Sodan

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
oc: Republica de Sodan

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
oc: Republica de Senegal

note: Name for SGP
en: Singapore
oc: Singapor

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
oc: Republica de Singapor

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
oc: Illas Georgia del Sud e Sandwich del Sud

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
oc: Santa Elena, Ascension, e Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
oc: Svalbard e Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
oc: Illas Salamon

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
oc: Republica de Sierra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
oc: Republica del Salvador

note: Name for SMR
en: San Marino
oc: Sant Marin

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
oc: Republica de Sant Marin

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
oc: Republica federala de Somalia

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
oc: Sant Pèire e Miquelon

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
oc: Republica de Serbia

note: Name for SSD
en: South Sudan
oc: Sodan del Sud

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
oc: Republica de Sodan del Sud

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
oc: São Tomé e Príncipe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
oc: Republica Democratica de São Tomé e Príncipe

note: Name for SUR
en: Suriname
oc: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
oc: Republica de Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
oc: Eslovaquia

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
oc: Republica eslovaquia

note: Name for SVN
en: Slovenia
oc: Eslovènia

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
oc: Republica d'Eslovènia

note: Name for SWE
en: Sweden
oc: Suècia

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
oc: Reialme de Suècia

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
oc: Reialme d'Eswatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
oc: Sant Martin (Part neerlandesa)

note: Name for SYC
en: Seychelles
oc: Seichèlas

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
oc: Republica de las Seichèlas

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
oc: Republica araba de Siria

note: Common name for SYR
en: Syria
oc: Siria

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
oc: Illas Turcas e Caïcas

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
oc: Republica del Chad

note: Name for TGO
en: Togo
oc: Tògo

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
oc: Republica togolesa

note: Name for THA
en: Thailand
oc: Tailàndia

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
oc: Reialme de Tailàndia

note: Name for TJK
en: Tajikistan
oc: Tatgiquistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
oc: Republica de Tatgiquistan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
oc: Turcmenistan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
oc: Timòr Èst

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
oc: Republica democratica del Timòr Èst

note: Name for TON
en: Tonga
oc: Tònga

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
oc: Reialme de Tònga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
oc: Trinitat e Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
oc: Republica de Trinitat e Tobago

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
oc: Republica tunisiana

note: Name for TUR
en: Türkiye
oc: Turquia

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
oc: Republica de Turquia

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
oc: Taiwan, província de China

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
oc: Tanzania, republica unida de

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
oc: Republica unida de Tanzania

note: Name for UGA
en: Uganda
oc: Oganda

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
oc: Republica d’Oganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
oc: Ucraïna

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
oc: Illas perifericas Menores dels Estats Units

note: Name for URY
en: Uruguay
oc: Uruguai

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
oc: Republica orientala d’Uruguai

note: Name for USA
en: United States
oc: Estats Units

note: Official name for USA
en: United States of America
oc: Estats Units d’America

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
oc: Ozbequistan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
oc: Republica d'Ozbequistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
oc: Santa Seu (Estat de la Ciutat de Vatican)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
oc: Sant Vincenç e las Grenadinas

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
oc: Veneçuèla, Republica bolivariana del

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
oc: Republica bolivariana de Venecuèla

note: Common name for VEN
en: Venezuela
oc: Veneçuèla

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
oc: Illas Verges, britanicas

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
oc: Illas Verges britanicas

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
oc: Illas Verges, EU

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
oc: Illas Verges dels Estats Units d’America

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
oc: Republica socialista de Vietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
oc: Republica de Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
oc: Wallis e Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
oc: Estat independent de Samoa

note: Name for YEM
en: Yemen
oc: Iemèn

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
oc: Republica de Iemèn

note: Name for ZAF
en: South Africa
oc: Sud–Africa

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
oc: Republica de Sud–Africa

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
oc: Republica de Zambia

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
oc: Republica de Zimbabwe
