iso_3166-1 - en to ro translation catalogue (304 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ro: Afganistan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ro: Republica islamică Afganistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
ro: Republica Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ro: Insulele Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
ro: Republica Albania

note: Name for AND
en: Andorra
ro: Andora

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
ro: Principatul Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
ro: Republica Argentina

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
ro: Republica Armenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
ro: Samoa americană

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
ro: Teritoriile franceze de sud

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua și Barbuda

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
ro: Republica Austria

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
ro: Republica Azerbaijan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
ro: Republica Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
ro: Belgia

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
ro: Regatul Belgiei

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
ro: Republica Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ro: Bonaire, Sint Eustatius și Saba

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ro: Bangladeș

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
ro: Republica populară Bangladeș

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
ro: Republica Bulgară

note: Name for BHR
en: Bahrain
ro: Bahrein

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
ro: Regatul Bahrein

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
ro: Comitatul Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ro: Republica Bosnia-Herțegovina

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
ro: Sfântul Bartolomeu

note: Name for BLR
en: Belarus
ro: Bielorusia

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
ro: Republica Bielorusă

note: Name for BMU
en: Bermuda
ro: Bermude

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
ro: Bolivia

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
ro: Statul plurinațional al Boliviei

note: Name for BRA
en: Brazil
ro: Brazilia

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
ro: Republica federală Brazilia

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
ro: Brunei

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
ro: Regatul Bhutan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ro: Insula Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
ro: Republica Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ro: Republica Central Africană

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
ro: Elveția

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
ro: Confederația Elvețiană

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
ro: Republica Chile

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ro: Republica populară Chineză

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
ro: Coasta de Fildeș

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
ro: Republica Coasta de Fildeș

note: Name for CMR
en: Cameroon
ro: Camerun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
ro: Republica Camerun

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
ro: Congo, Republica democrată

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ro: Republica Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

note: Name for COL
en: Colombia
ro: Columbia

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
ro: Republica Columbia

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
ro: Uniunea Comoros

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
ro: Capul Verde

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
ro: Republica Capul Verde

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
ro: Republica Costa Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
ro: Republica Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
ro: Insula Crăciunului

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ro: Insulele Caiman

note: Name for CYP
en: Cyprus
ro: Cipru

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
ro: Republica Cipru

note: Name for CZE
en: Czechia
ro: Cehia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

note: Name for DEU
en: Germany
ro: Germania

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
ro: Republica federală Germană

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
ro: Republica Djibouti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
ro: Comitatul Dominican

note: Name for DNK
en: Denmark
ro: Danemarca

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
ro: Regatul Danemarcei

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
ro: Republica populară democrată Algeria

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
ro: Republica Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
ro: Egipt

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
ro: Republica arabă Egipt

note: Name for ERI
en: Eritrea
ro: Eritreea

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
ro: Statul Eritrea

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

note: Name for ESP
en: Spain
ro: Spania

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
ro: Regatul Spaniei

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
ro: Republica Estonă

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ro: Etiopia

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ro: Republica federală democrată Etiopia

note: Name for FIN
en: Finland
ro: Finlanda

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
ro: Republica Finlanda

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
ro: Republica Fiji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Insulele Falkland (Insulele Malvine)

note: Name for FRA
en: France
ro: Franța

note: Official name for FRA
en: French Republic
ro: Republica Franceză

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
ro: Micronesia, Statele federale ale

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
ro: Statele federale ale Microneziei

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
ro: Republica Gabon

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ro: Regatul unit al Marii Britanii și Irlandei de nord

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
ro: Republica Ghana

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
ro: Republica Guinea

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
ro: Republica Gambia

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
ro: Republica Guinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ro: Guinea Ecuatorială

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
ro: Republica Guinea Ecuatorială

note: Name for GRC
en: Greece
ro: Grecia

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
ro: Republica Elenă

note: Name for GRL
en: Greenland
ro: Groenlanda

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
ro: Republica Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
ro: Republica Guyana

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ro: Regiunea administrativă specială Hong Kong din China

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insula Heard și Insulele McDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
ro: Republica Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
ro: Croația

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
ro: Republica Croația

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
ro: Republica Haiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ro: Ungaria

note: Name for IDN
en: Indonesia
ro: Indonezia

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
ro: Republica Indonezia

note: Name for IMN
en: Isle of Man
ro: Insula Man

note: Official name for IND
en: Republic of India
ro: Republica India

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul britanic din Oceanul Indian

note: Name for IRL
en: Ireland
ro: Irlanda

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
ro: Iran, Republica islamică

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
ro: Republica islamică Iran

note: Name for IRQ
en: Iraq
ro: Irak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
ro: Republica Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
ro: Islanda

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
ro: Republica Islanda

note: Official name for ISR
en: State of Israel
ro: Statul Israel

note: Name for ITA
en: Italy
ro: Italia

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
ro: Republica Italiană

note: Name for JOR
en: Jordan
ro: Iordania

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
ro: Regatul Hașemit Iordanian

note: Name for JPN
en: Japan
ro: Japonia

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
ro: Republica Kazakhstan

note: Name for KEN
en: Kenya
ro: Kenia

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
ro: Republica Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
ro: Republica kârgâză

note: Name for KHM
en: Cambodia
ro: Cambogia

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
ro: Regatul Cambodgiei

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
ro: Republica Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts și Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
ro: Republica Coreea

note: Common name for KOR
en: South Korea
ro: Coreea de Sud

note: Name for KWT
en: Kuwait
ro: Kuweit

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
ro: Statul Kuweit

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
ro: Republica populară democrată Lao

note: Name for LBN
en: Lebanon
ro: Liban

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
ro: Republica Libaneză

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
ro: Republica Liberia

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ro: Libia

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
ro: Sfânta Lucia

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
ro: Principatul Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ro: Republica socialistă democrată Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
ro: Regatul Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
ro: Lituania

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
ro: Republica Lituania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
ro: Marele ducat al Luxemburgului

note: Name for LVA
en: Latvia
ro: Letonia

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
ro: Republica Letonă

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
ro: Regiunea chineză cu administrare specială Macao

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
ro: Sfântul Martin (partea franceză)

note: Name for MAR
en: Morocco
ro: Maroc

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
ro: Regatul Marocului

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
ro: Principatul Monaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
ro: Moldova, Republica

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
ro: Republica Moldova

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
ro: Republica Madagascar

note: Name for MDV
en: Maldives
ro: Maldive

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
ro: Republica Maldive

note: Name for MEX
en: Mexico
ro: Mexic

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
ro: Statele Unite Mexicane

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
ro: Republica Insulele Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
ro: Macedonia de nord

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
ro: Republica Macedonia de nord

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
ro: Republica Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
ro: Republica Malta

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
ro: Republica Myanmar

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ro: Muntenegru

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de nord

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ro: Comitatul Insulelor Mariane nordice

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ro: Mozambic

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
ro: Republica Mozambic

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
ro: Republica islamică Mauritania

note: Name for MTQ
en: Martinique
ro: Martinica

note: Name for MUS
en: Mauritius
ro: Maurițius

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
ro: Republica Maurițius

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
ro: Republica Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
ro: Malaezia

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
ro: Republica Namibia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
ro: Republica Nigeria

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
ro: Republica federală Nigeria

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
ro: Republica Nicaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
ro: Olanda

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
ro: Regatul Olandei

note: Name for NOR
en: Norway
ro: Norvegia

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
ro: Regatul Norvegiei

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
ro: Republica federală democrată Nepal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
ro: Republica Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
ro: Sultanatul Omanului

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
ro: Republica islamică Pakistan

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
ro: Republica Panama

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
ro: Republica Peru

note: Name for PHL
en: Philippines
ro: Filipine

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
ro: Republica Filipine

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
ro: Republica Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
ro: Statul Independent Papua Noua Guinee

note: Name for POL
en: Poland
ro: Polonia

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
ro: Republica Polonă

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
ro: Coreea, Republica democrată populară

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
ro: Republica populară democrată Coreea

note: Common name for PRK
en: North Korea
ro: Coreea de nord

note: Name for PRT
en: Portugal
ro: Portugalia

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
ro: Republica Portugheză

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
ro: Republica Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
ro: Palestina, Statul

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
ro: Statul Palestina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
ro: Statul Qatar

note: Name for ROU
en: Romania
ro: România

note: Name for RUS
en: Russian Federation
ro: Federația Rusă

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
ro: Republica Rwanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
ro: Regatul Arabiei Saudite

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
ro: Republica Sudan

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
ro: Republica Senegal

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
ro: Republica Singapore

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud și Insulele Sandwich de sud

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ro: Sfânta Elena, Ascension și Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Svalbard și Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
ro: Republica Sierra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
ro: Republica El Salvador

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
ro: Republica San Marino

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
ro: Republica federală Somalia

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre și Miquelon

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
ro: Republica Serbia

note: Name for SSD
en: South Sudan
ro: Sudanul de sud

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
ro: Republica Sudanului de sud

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome și Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ro: Republica democrată Sao Tome și Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
ro: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
ro: Republica Suriname

note: Name for SVK
en: Slovakia
ro: Slovacia

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
ro: Republica Slovacă

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
ro: Republica Slovenă

note: Name for SWE
en: Sweden
ro: Suedia

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
ro: Regatul Suediei

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
ro: Regatul Eswatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
ro: Sfântul Martin (partea olandeză)

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
ro: Republica Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
ro: Republica arabă Siriană

note: Common name for SYR
en: Syria
ro: Siria

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks și Caicos

note: Name for TCD
en: Chad
ro: Ciad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
ro: Republica Ciad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
ro: Republica Togoleză

note: Name for THA
en: Thailand
ro: Tailanda

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
ro: Regatul Tailandei

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
ro: Republica Tajikistan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ro: Timorul de est

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
ro: Republica democrată Timorul de est

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
ro: Regatul Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad și Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
ro: Republica Trinidad-Tobago

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
ro: Republica Tunisia

note: Name for TUR
en: Türkiye
ro: Turcia

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
ro: Republica Turcia

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
ro: Taiwan, Provincie chineză

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
ro: Republica unită Tanzania

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
ro: Republica unită Tanzania

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
ro: Republica Uganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
ro: Ucraina

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele periferice minore ale Statelor Unite

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
ro: Republica estică Uruguay

note: Name for USA
en: United States
ro: Statele Unite

note: Official name for USA
en: United States of America
ro: Statele Unite ale Americii

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
ro: Republica Uzbekistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
ro: Vatican

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent și Grenadinele

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ro: Venezuela, Republica Bolivariană

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
ro: Republica Bolivariană a Venezuelei

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
ro: Insulele virgine (britanice)

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ro: Insulele virgine britanice

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
ro: Insulele virgine (SUA)

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
ro: Insulele virgine ale Statelor Unite

note: Name for VNM
en: Viet Nam
ro: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
ro: Republica socialistă Vietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
ro: Republica Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
ro: Wallis și Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
ro: Statul independent Samoa

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
ro: Republica Yemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
ro: Africa de sud

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
ro: Republica Africa de sud

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
ro: Republica Zambia

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
ro: Republica Zimbabwe
