iso_3166-1 - en to sc translation catalogue (347 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
sc: Afghànistan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
sc: Repùblica islàmica de s'Afghànistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
sc: Repùblica de s'Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
sc: Ìsulas Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
sc: Repùblica de Albania

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
sc: Printzipadu de Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
sc: Emiratos Àrabos Unidos

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
sc: Repùblica Argentina

note: Name for ARM
en: Armenia
sc: Armènia

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
sc: Repùblica de Armènia

note: Name for ASM
en: American Samoa
sc: Samoa Americanas

note: Name for ATA
en: Antarctica
sc: Antàrticu

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
sc: Territòrios Australes Frantzesos

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
sc: Antigua e Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
sc: Austràlia

note: Name for AUT
en: Austria
sc: Àustria

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
sc: Repùblica de Àustria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
sc: Azerbaigiàn

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
sc: Repùblica de s'Azerbaigiàn

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
sc: Repùblica de Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
sc: Bèlgiu

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
sc: Rennu de Bèlgiu

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
sc: Repùblica de Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sc: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
sc: Repùblica populare de Bangladesh

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
sc: Repùblica de Bulgaria

note: Name for BHR
en: Bahrain
sc: Bahrein

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
sc: Rennu de Bahrein

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
sc: Commonwealth de sas Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
sc: Bòsnia e Erzegòvina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sc: Repùblica de Bòsnia e Erzegòvina

note: Name for BLR
en: Belarus
sc: Bielorùssia

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
sc: Repùblica de Bielorùssia

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
sc: Bolìvia, Istadu Plurinatzionale de

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
sc: Istadu Plurinatzionale de Bolìvia

note: Common name for BOL
en: Bolivia
sc: Bolìvia

note: Name for BRA
en: Brazil
sc: Brasile

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
sc: Repùblica Federale de su Brasile

note: Name for BTN
en: Bhutan
sc: Bhutàn

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
sc: Rennu de Buthàn

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
sc: Ìsula Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
sc: Repùblica de su Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
sc: Repùblica Tzentrafricana

note: Name for CAN
en: Canada
sc: Cànada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
sc: Ìsulas Cocos (Keeling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
sc: Isvìtzera

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
sc: Confederatzione Isvìtzera

note: Name for CHL
en: Chile
sc: Tzile

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
sc: Repùblica de su Tzile

note: Name for CHN
en: China
sc: Tzina

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
sc: Repùblica Populare Tzinesa

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
sc: Costa de Avòriu

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
sc: Repùblica de sa Costa de Avòriu

note: Name for CMR
en: Cameroon
sc: Camerùn

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
sc: Repùblica de su Camerùn

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
sc: Congo, Repùblica Democràtica de su

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
sc: Repùblica de su Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
sc: Ìsulas Cook

note: Name for COL
en: Colombia
sc: Colòmbia

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
sc: Repùblica de Colòmbia

note: Name for COM
en: Comoros
sc: Comoras

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
sc: Unione de sas Comoras

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
sc: Cabu Birde

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
sc: Repùblica de Cabu Birde

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
sc: Repùblica de Costa Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
sc: Repùblica de Cuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
sc: Ìsula de sa Natividade

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
sc: Ìsulas Càiman

note: Name for CYP
en: Cyprus
sc: Tzipru

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
sc: Repùblica de Tzipru

note: Name for CZE
en: Czechia
sc: Tzèchia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
sc: Repùblica Tzeca

note: Name for DEU
en: Germany
sc: Germània

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
sc: Repùblica Federale de Germània

note: Name for DJI
en: Djibouti
sc: Gibuti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
sc: Repùblica de Gibuti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
sc: Commonwealth de Dominica

note: Name for DNK
en: Denmark
sc: Danimarca

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
sc: Rennu de Danimarca

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
sc: Repùblica Dominicana

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
sc: Repùblica Algerina Democràtica e Populare

note: Name for ECU
en: Ecuador
sc: Ècuador

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
sc: Repùblica de s'Ècuador

note: Name for EGY
en: Egypt
sc: Egitu

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
sc: Repùblica àraba de s'Egitu

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
sc: Istadu de s'Eritrea

note: Name for ESH
en: Western Sahara
sc: Sahara Otzidentale

note: Name for ESP
en: Spain
sc: Ispagna

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
sc: Rennu de Ispagna

note: Name for EST
en: Estonia
sc: Estònia

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
sc: Repùblica de Estònia

note: Name for ETH
en: Ethiopia
sc: Etiòpia

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
sc: Repùblica Federale Democràtica de Etiòpia

note: Name for FIN
en: Finland
sc: Finlàndia

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
sc: Repùblica de Finlàndia

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
sc: Repùblica de Fiji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
sc: Ìsulas Falkland (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
sc: Frantza

note: Official name for FRA
en: French Republic
sc: Repùblica Frantzesa

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
sc: Ìsulas Føroyar

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
sc: Micronèsia, Istados Federados de

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
sc: Istados Federados de Micronèsia

note: Name for GAB
en: Gabon
sc: Gabòn

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
sc: Repùblica Gabonesa

note: Name for GBR
en: United Kingdom
sc: Rennu Unidu

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sc: Rennu Unidu de Britànnia Manna e Irlanda de su Nord

note: Name for GEO
en: Georgia
sc: Geòrgia

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
sc: Repùblica de su Ghana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
sc: Gibilterra

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
sc: Repùblica de Guinea

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
sc: Guadalupa

note: Name for GMB
en: Gambia
sc: Gàmbia

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
sc: Repùblica de su Gàmbia

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
sc: Repùblica de Guinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
sc: Guinea Ecuadoriale

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
sc: Repùblica de sa Guinea Ecuadoriale

note: Name for GRC
en: Greece
sc: Grètzia

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
sc: Repùblica Ellènica

note: Name for GRL
en: Greenland
sc: Groenlàndia

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
sc: Repùblica de su Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
sc: Guyana Frantzesa

note: Name for GUM
en: Guam
sc: Guàm

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
sc: Repùblica de Guyana

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
sc: Regione Amministrativa Ispetziale Tzinesa de Hong Kong

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
sc: Ìsulas Heard e McDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
sc: Repùblica de Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
sc: Croàtzia

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
sc: Repùblica de Croàtzia

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
sc: Repùblica de Haiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
sc: Ungheria

note: Name for IDN
en: Indonesia
sc: Indonèsia

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
sc: Repùblica de Indonèsia

note: Name for IMN
en: Isle of Man
sc: Ìsula de Man

note: Name for IND
en: India
sc: Ìndia

note: Official name for IND
en: Republic of India
sc: Repùblica de s'Ìndia

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
sc: Territòriu Britànnicu de s'Otzèanu Indianu

note: Name for IRL
en: Ireland
sc: Irlanda

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
sc: Iran, Repùblica Islàmica de

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
sc: Repùblica Islàmica de s'Iran

note: Common name for IRN
en: Iran
sc: Iràn

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
sc: Repùblica de s'Iraq

note: Name for ISL
en: Iceland
sc: Islanda

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
sc: Repùblica de Islanda

note: Name for ISR
en: Israel
sc: Israele

note: Official name for ISR
en: State of Israel
sc: Istadu de Israele

note: Name for ITA
en: Italy
sc: Itàlia

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
sc: Repùblica Italiana

note: Name for JAM
en: Jamaica
sc: Giamàica

note: Name for JOR
en: Jordan
sc: Giordània

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
sc: Rennu hascemita de Giordània

note: Name for JPN
en: Japan
sc: Giapone

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
sc: Kazakistan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
sc: Repùblica de su Kazakistan

note: Name for KEN
en: Kenya
sc: Kènya

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
sc: Repùblica de su Kenya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
sc: Kirghìzistan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
sc: Repùblica de su Kirghìzistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
sc: Cambògia

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
sc: Rennu de Cambògia

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
sc: Repùblica de Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
sc: Saint Kitts e Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
sc: Corea, Repùblica de

note: Common name for KOR
en: South Korea
sc: Corea de su Sud

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
sc: Istadu de su Kuwait

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
sc: Repùblica Democràtica Populare de Lao

note: Name for LBN
en: Lebanon
sc: Lìbanu

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
sc: Repùblica Libanesa

note: Name for LBR
en: Liberia
sc: Libèria

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
sc: Repùblica de Libèria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
sc: Lìbia

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
sc: Santa Lucia

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
sc: Printzipadu de su Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
sc: Repùblica Democràtica Sotzialista de Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
sc: Rennu de Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
sc: Lituània

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
sc: Repùblica de Lituània

note: Name for LUX
en: Luxembourg
sc: Lussemburgu

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
sc: Granducadu de Lussemburgu

note: Name for LVA
en: Latvia
sc: Letònia

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
sc: Repùblica de Letònia

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
sc: Regione Amministrativa Ispetziale Tzinesa de Macao

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
sc: Saint-Martin (parte frantzesa)

note: Name for MAR
en: Morocco
sc: Marocu

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
sc: Rennu de Marocu

note: Name for MCO
en: Monaco
sc: Mònaco

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
sc: Printzipadu de Mònaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
sc: Moldàvia, Repùblica de

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
sc: Repùblica de Moldàvia

note: Common name for MDA
en: Moldova
sc: Moldàvia

note: Name for MDG
en: Madagascar
sc: Madagascàr

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
sc: Repùblica de su Madagascar

note: Name for MDV
en: Maldives
sc: Maldivas

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
sc: Repùblica de sas Maldivas

note: Name for MEX
en: Mexico
sc: Mèssicu

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
sc: Istados Unidos Messicanos

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
sc: Ìsulas Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
sc: Repùblica de sas Ìsulas Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
sc: Matzedònia de su Nord

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
sc: Repùblica de sa Matzedònia de su Nord

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
sc: Repùblica de su Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
sc: Repùblica de Malta

note: Name for MMR
en: Myanmar
sc: Birmània

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
sc: Repùblica de Myanmàr

note: Name for MNG
en: Mongolia
sc: Mongòlia

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
sc: Ìsulas Mariannas Setentrionales

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
sc: Commonwealth de sas Ìsulas Mariannas Setentrionales

note: Name for MOZ
en: Mozambique
sc: Mozambicu

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
sc: Repùblica de su Mozambicu

note: Name for MRT
en: Mauritania
sc: Mauritània

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
sc: Repùblica Islàmica de sa Mauritània

note: Name for MTQ
en: Martinique
sc: Martinica

note: Name for MUS
en: Mauritius
sc: Maurìtzius

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
sc: Repùblica de Maurìtzius

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
sc: Repùblica de su Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
sc: Malèsia

note: Name for NAM
en: Namibia
sc: Namìbia

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
sc: Repùblica de Namìbia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
sc: Noa Caledònia

note: Name for NER
en: Niger
sc: Nìger

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
sc: Repùblica de su Nìger

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
sc: Ìsula Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
sc: Nigèria

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
sc: Repùblica Federale de Nigèria

note: Name for NIC
en: Nicaragua
sc: Nicaràgua

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
sc: Repùblica de Nicaràgua

note: Name for NLD
en: Netherlands
sc: Paisos Bassos

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
sc: Rennu de sos Paisos Bassos

note: Name for NOR
en: Norway
sc: Norvègia

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
sc: Rennu de Norvègia

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
sc: Repùblica Federale Democràtica de su Nepal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
sc: Repùblica de Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
sc: Zelanda Noa

note: Name for OMN
en: Oman
sc: Omàn

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
sc: Sultanadu de s'Omàn

note: Name for PAK
en: Pakistan
sc: Pàkistan

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
sc: Repùblica Islàmica de su Pàkistan

note: Name for PAN
en: Panama
sc: Pànama

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
sc: Repùblica de Pànama

note: Name for PER
en: Peru
sc: Perù

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
sc: Repùblica de su Perù

note: Name for PHL
en: Philippines
sc: Filipinas

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
sc: Repùblica de sas Filipinas

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
sc: Repùblica de Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
sc: Pàpua Guinea Noa

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
sc: Istadu Indipendente de Pàpua Guinea Noa

note: Name for POL
en: Poland
sc: Polònia

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
sc: Repùblica de Polònia

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
sc: Corea, Repùblica Democràtica Populare de

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
sc: Repùblica Populare Democràtica de Corea

note: Common name for PRK
en: North Korea
sc: Corea de su Nord

note: Name for PRT
en: Portugal
sc: Portugallu

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
sc: Repùblica Portughesa

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
sc: Repùblica de su Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
sc: Palestina, Istadu de

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
sc: Istadu de Palestina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
sc: Polinèsia Frantzesa

note: Name for QAT
en: Qatar
sc: Catar

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
sc: Istadu de su Catar

note: Name for REU
en: Réunion
sc: Riunione

note: Name for RUS
en: Russian Federation
sc: Federatzione Russa

note: Name for RWA
en: Rwanda
sc: Ruanda

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
sc: Repùblica de su Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
sc: Aràbia Saudita

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
sc: Rennu de S'Aràbia Saudita

note: Name for SDN
en: Sudan
sc: Sudàn

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
sc: Repùblica de su Sudàn

note: Name for SEN
en: Senegal
sc: Senegàl

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
sc: Repùblica de su Senegàl

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
sc: Repùblica de Singapore

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sc: Geòrgia de su Sud e Ìsulas Sandwich Australes

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sc: Santa Elene, Ascensione e Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
sc: Svalbard e Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
sc: Ìsulas Salomone

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
sc: Repùblica de Sierra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
sc: Repùblica de El Salvador

note: Name for SMR
en: San Marino
sc: Santu Marinu

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
sc: Repùblica de Santu Marinu

note: Name for SOM
en: Somalia
sc: Somàlia

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
sc: Repùblica Federale de Somàlia

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
sc: Saint Pierre e Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
sc: Sèrbia

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
sc: Repùblica de Sèrbia

note: Name for SSD
en: South Sudan
sc: Sudàn Meridionale

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
sc: Repùblica de su Sudan Meridionale

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
sc: São Tomé e Príncipe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
sc: Repùblica Democràtica de São Tomé e Príncipe

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
sc: Repùblica de Suriname

note: Name for SVK
en: Slovakia
sc: Islovàchia

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
sc: Repùblica Islovaca

note: Name for SVN
en: Slovenia
sc: Islovènia

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
sc: Repùblica de Islovènia

note: Name for SWE
en: Sweden
sc: Isvètzia

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
sc: Rennu de Isvètzia

note: Name for SWZ
en: Eswatini
sc: Swaziland

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
sc: Rennu de su Swaziland

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
sc: Sint Maarten (parte olandesa)

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
sc: Repùblica de sas Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
sc: Repùblica Àraba de Sìria

note: Common name for SYR
en: Syria
sc: Sìria

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
sc: Ìsulas Turks e Caicos

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
sc: Repùblica de su Chad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
sc: Repùblica Togolesa

note: Name for THA
en: Thailand
sc: Thailàndia

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
sc: Rennu de Thailàndia

note: Name for TJK
en: Tajikistan
sc: Tagìkistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
sc: Repùblica de su Tagìkistan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
sc: Turkmènistan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
sc: Timor Orientale

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
sc: Repùblica Democràtica de su Timor Orientale

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
sc: Rennu de Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
sc: Trinidad e Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
sc: Repùblica de Trinidad e Tobago

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
sc: Repùblica de Tunisia

note: Name for TUR
en: Türkiye
sc: Turchia

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
sc: Repùblica de Turchia

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
sc: Taiwan, Provìntzia de sa Tzina

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
sc: Tanzània, Repùblica Unida de

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
sc: Repùblica Unida de Tanzània

note: Common name for TZA
en: Tanzania
sc: Tanzània

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
sc: Repùblica de s'Uganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
sc: Ucraina

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
sc: Ìsulas Minores Perifèricas de sos Istados Unidos

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
sc: Repùblica Orientale de s'Uruguay

note: Name for USA
en: United States
sc: Istados Unidos

note: Official name for USA
en: United States of America
sc: Istados Unidos de Amèrica

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
sc: Uzbèkistan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
sc: Repùblica de s'Uzbèkistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
sc: Santa Sede (Istadu de sa Tzitade de su Vaticanu)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
sc: Saint Vincent e sas Grenadinas

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
sc: Venetzuela, Repùblica Bolivariana de

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
sc: Repùblica Bolivariana de su Venetzuela

note: Common name for VEN
en: Venezuela
sc: Venetzuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
sc: Ìsulas Vèrgines, Britànnicas

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
sc: Ìsulas Vèrgines Britànnicas

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
sc: Ìsulas Vèrgines, Istados Unidos

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
sc: Ìsulas Vèrgines de sos Istados Unidos

note: Name for VNM
en: Viet Nam
sc: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
sc: Repùblica Sotzialista de su Vietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
sc: Repùblica de Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
sc: Wallis e Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
sc: Istadu Indipendente de Samoa

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
sc: Repùblica de su Yemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
sc: Sudàfrica

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
sc: Repùblica de su Sudàfrica

note: Name for ZMB
en: Zambia
sc: Zàmbia

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
sc: Repùblica de su Zàmbia

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
sc: Repùblica de su Zimbabwe
