iso_3166-1 - en to af translation catalogue (330 entries)

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
af: Islamitiese Republiek van Afghanistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
af: Republiek van Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
af: Ålandeilande

note: Name for ALB
en: Albania
af: Albanië

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
af: Republiek van Albanië

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
af: Vorstedom van Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
af: Verenigde Arabiese Emirate

note: Name for ARG
en: Argentina
af: Argentinië

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
af: Argentynse Republiek

note: Name for ARM
en: Armenia
af: Armenië

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
af: Republiek van Armenië

note: Name for ASM
en: American Samoa
af: Amerikaanse Samoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
af: Antarktika

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
af: Franse Suidelike Gebiede

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
af: Antigue en Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
af: Australië

note: Name for AUT
en: Austria
af: Oostenryk

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
af: Republiek van Oostenryk

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
af: Azerbaidjan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
af: Republiek van Azerbaidjan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
af: Republiek van Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
af: België

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
af: Koninkryk van België

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
af: Republiek van Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
af: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

note: Name for BGD
en: Bangladesh
af: Bangladesj

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
af: Volksrepubliek van Bangladesj

note: Name for BGR
en: Bulgaria
af: Bulgarye

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
af: Republiek van Bulgarye

note: Name for BHR
en: Bahrain
af: Bahrein

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
af: Koninkryk van Bahrein

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
af: Statebond van die Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
af: Bosnië en Herzegowina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
af: Republiek van Bosnië en Herzegowina

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
af: Sint Barthélemy

note: Name for BLR
en: Belarus
af: Wit-Rusland

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
af: Republiek van Wit-Rusland

note: Name for BMU
en: Bermuda
af: Bermunda

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
af: Bolivië, Plurinasionale Staat van

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
af: Plurinasionale Staat van Bolivië

note: Common name for BOL
en: Bolivia
af: Bolivië

note: Name for BRA
en: Brazil
af: Brasilië

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
af: Federale Republiek van Brasilië

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
af: Broenei

note: Name for BTN
en: Bhutan
af: Bhoetan

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
af: Koninkryk van Bhoetan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
af: Bouvet-eiland

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
af: Republiek van Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
af: Sentraal-Afrikaanse Republiek

note: Name for CAN
en: Canada
af: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
af: Kokoseilande

note: Name for CHE
en: Switzerland
af: Switserland

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
af: Switserse Konfederasie

note: Name for CHL
en: Chile
af: Chili

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
af: Republiek van Chili

note: Name for CHN
en: China
af: Sjina

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
af: Volksrepubliek van Sjina

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
af: Ivoorkus

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
af: Republiek van die Ivoorkus

note: Name for CMR
en: Cameroon
af: Kameroen

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
af: Republiek van Kameroen

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
af: Kongo, Die Demokratiese Republiek van die

note: Name for COG
en: Congo
af: Kongo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
af: Republiek van die Kongo

note: Name for COK
en: Cook Islands
af: Cookeilande

note: Name for COL
en: Colombia
af: Colombië

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
af: Republiek van Colombië

note: Name for COM
en: Comoros
af: Comore

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
af: Unie van die Comore

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
af: Republiek van Costa Rica

note: Name for CUB
en: Cuba
af: Kuba

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
af: Republiek van Kuba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
af: Kerseiland

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
af: Kaaimanseilande

note: Name for CYP
en: Cyprus
af: Siprus

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
af: Republiek van Siprus

note: Name for CZE
en: Czechia
af: Tsjeggië

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
af: Tsjeggiese Republiek

note: Name for DEU
en: Germany
af: Duitsland

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
af: Federale Republiek van Duitsland

note: Name for DJI
en: Djibouti
af: Djiboeti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
af: Republiek van Djiboeti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
af: Statebond van Dominica

note: Name for DNK
en: Denmark
af: Denemarke

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
af: Koninkryk van Denemarke

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
af: Dominikaanse Republiek

note: Name for DZA
en: Algeria
af: Algerië

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
af: Demokratiese Volksrepubliek van Algerië

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
af: Republiek van Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
af: Egipte

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
af: Arabiese Republiek van Egipte

note: Name for ERI
en: Eritrea
af: Eritreë

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
af: die State van Eritreë

note: Name for ESH
en: Western Sahara
af: Wes-Sahara

note: Name for ESP
en: Spain
af: Spanje

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
af: Koninkryk van Spanje

note: Name for EST
en: Estonia
af: Estland

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
af: Republiek van Estland

note: Name for ETH
en: Ethiopia
af: Etiopië

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
af: Federale Demokratiese Republiek van Etiopië

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
af: Republiek van Finland

note: Name for FJI
en: Fiji
af: Fidji

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
af: Republiek van Fidji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
af: Falklandeilande (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
af: Frankryk

note: Official name for FRA
en: French Republic
af: Franse Republiek

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
af: Faroëreilande

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
af: Mikronesië, Gefedereerde State van

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
af: Mikronesië

note: Name for GAB
en: Gabon
af: Gaboen

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
af: Gaboenese Republiek

note: Name for GBR
en: United Kingdom
af: Verenidge Koninkryk

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
af: Verenigde Koninkryk van Groot-Brittanje en Noord-Ierland

note: Name for GEO
en: Georgia
af: Georgië

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
af: Republiek van Ghana

note: Name for GIN
en: Guinea
af: Guinee

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
af: Republiek van Guinee

note: Name for GMB
en: Gambia
af: Gambië

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
af: Republiek van Gambië

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
af: Guinee-Bissau

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
af: Republiek van Guinee-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
af: Ekwatoriaal-Guinee

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
af: Republiek van Ekwatoriaal-Guinee

note: Name for GRC
en: Greece
af: Griekeland

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
af: Hellenistiese Republiek

note: Name for GRL
en: Greenland
af: Groenland

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
af: Republiek van Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
af: Frans-Guyana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
af: Republiek van Guyana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
af: Hongkong

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
af: Hongkong SAS Sjina

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
af: Heard- en McDonaldeilande

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
af: Republiek van Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
af: Kroasië

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
af: Republiek van Kroasië

note: Name for HTI
en: Haiti
af: Haïti

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
af: Republiek van Haïti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
af: Hongarye

note: Name for IDN
en: Indonesia
af: Indonesië

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
af: Republiek van Indonesië

note: Name for IMN
en: Isle of Man
af: Eiland Man

note: Name for IND
en: India
af: Indië

note: Official name for IND
en: Republic of India
af: Republiek van Indië

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
af: Britse Indiese Oseaangebied

note: Name for IRL
en: Ireland
af: Ierland

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
af: Iran, Islamitiese Republiek van

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
af: Islamitiese Republiek van Iran

note: Name for IRQ
en: Iraq
af: Irak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
af: Republiek van Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
af: Ysland

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
af: Republiek van Ysland

note: Official name for ISR
en: State of Israel
af: Staat van Israel

note: Name for ITA
en: Italy
af: Italië

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
af: Italiaanse Republiek

note: Name for JAM
en: Jamaica
af: Jamaika

note: Name for JOR
en: Jordan
af: Jordanië

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
af: Kazakstan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
af: Republiek van Kazakstan

note: Name for KEN
en: Kenya
af: Kenia

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
af: Republiek van Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
af: Kirgisië

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
af: Kirgiese Republiek

note: Name for KHM
en: Cambodia
af: Kambodja

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
af: Koninkryk van Kambodja

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
af: Republiek van Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
af: St. Kitts en Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
af: Suid-Korea

note: Name for KWT
en: Kuwait
af: Koeweit

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
af: Staat van Koeweit

note: Name for LBN
en: Lebanon
af: Libanon

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
af: Libanese Republiek

note: Name for LBR
en: Liberia
af: Liberië

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
af: Republiek van Liberië

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
af: Libië

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
af: St. Lucia

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
af: Vorstedom van Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
af: Demokratiese Sosialistiese Republek van Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
af: Koninkryk van Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
af: Litoue

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
af: Republiek van Litoue

note: Name for LUX
en: Luxembourg
af: Luxenburg

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
af: Groothertogdom Luxemburg

note: Name for LVA
en: Latvia
af: Letland

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
af: Republiek van Letland

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
af: Macau SAS Sjina

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
af: Sint Martin (Franse deel)

note: Name for MAR
en: Morocco
af: Marokko

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
af: Koninkryk van Marokko

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
af: Vorstedom van Monaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
af: Moldawië, Republiek van

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
af: Republiek van Moldawië

note: Common name for MDA
en: Moldova
af: Moldawië

note: Name for MDG
en: Madagascar
af: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
af: Republiek van Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
af: Maledive

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
af: Republiek van die Maledives

note: Name for MEX
en: Mexico
af: Meksiko

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
af: Verenigde Meksikaanse State

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
af: Marshall-eilande

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
af: Republiek van die Marshall-eilande

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
af: Republiek van Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
af: Republiek van Malta

note: Name for MMR
en: Myanmar
af: Mianmar

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
af: Republiek van Mianmar

note: Name for MNG
en: Mongolia
af: Mongolië

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
af: Noordelike Mariana-eilande

note: Name for MOZ
en: Mozambique
af: Mosambiek

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
af: Republiek van Mosambiek

note: Name for MRT
en: Mauritania
af: Mouritanië

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
af: Islamitiese Republiek van Mouritanië

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
af: Republiek van Mauritius

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
af: Republiek van Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
af: Maleisië

note: Name for NAM
en: Namibia
af: Namibië

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
af: Republiek van Namibië

note: Name for NCL
en: New Caledonia
af: Nieu-Kaledonië

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
af: Republiek van Niger

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
af: Norfolk Eiland

note: Name for NGA
en: Nigeria
af: Nigerië

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
af: Federale Republiek van Nigerië

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
af: Republiek van Nicaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
af: Nederland

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
af: Koninkryk van die Nederlande

note: Name for NOR
en: Norway
af: Noorweë

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
af: Koninkryk van Noorweë

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
af: Federale Demokratiese Republiek van Nepal

note: Name for NRU
en: Nauru
af: Naoeroe

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
af: Republiek van Naoeroe

note: Name for NZL
en: New Zealand
af: Nieu-Seeland

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
af: Islamitiese Republiek van Pakistan

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
af: Republiek van Panama

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
af: Republiek van Peru

note: Name for PHL
en: Philippines
af: Filippyne

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
af: Republiek van die Filippyne

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
af: Republiek van Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
af: Papoea-Nieu-Guinee

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
af: Onafhanklike Staat van Papoea-Nieu-Guinee

note: Name for POL
en: Poland
af: Pole

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
af: Republiek van Pole

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
af: Noord-Korea

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
af: Demokratiese Volksrepubliek van Korea

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
af: Portugese Republic

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
af: Republiek van Paraguay

note: Name for PYF
en: French Polynesia
af: Frans-Polinesië

note: Name for QAT
en: Qatar
af: Katar

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
af: Staat van Katar

note: Name for ROU
en: Romania
af: Roemenië

note: Name for RUS
en: Russian Federation
af: Russiese Federasie

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
af: Rwandese Republiek

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
af: Saoedi-Arabië

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
af: Koninkryk van Saoedi-Arabië

note: Name for SDN
en: Sudan
af: Soedan

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
af: Republiek van Soedan

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
af: Republiek van Senegal

note: Name for SGP
en: Singapore
af: Singapoer

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
af: Republiek van Singapoer

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
af: Suid-Georgië en die Suidelike Sandwicheilande

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
af: Sint Helena, Ascension en Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
af: Svalbard en Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
af: Solomon Eilande

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
af: Siërra Leone

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
af: Republiek van Siërra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
af: Republiek van El Salvador

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
af: Republiek van San Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
af: Somalië

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
af: Federale Republiek van Somalia

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
af: St. Pierre en Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
af: Serwië

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
af: Republiek van Serwië

note: Name for SSD
en: South Sudan
af: Suid-Soedan

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
af: Republiek van Suid-Soedan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
af: Sao Tomé en Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
af: Demokratiese Republiek van Sao Tomé en Principe

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
af: Republiek van Suriname

note: Name for SVK
en: Slovakia
af: Slowakye

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
af: Slowaakse Republiek

note: Name for SVN
en: Slovenia
af: Slowenië

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
af: Republiek van Slowenië

note: Name for SWE
en: Sweden
af: Swede

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
af: Koninkryk van Swede

note: Name for SYC
en: Seychelles
af: Seychelle

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
af: Republiek van Seychelle

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
af: Siriese Arabiese Republiek

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
af: Turks- en Caicos-eilande

note: Name for TCD
en: Chad
af: Tsjad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
af: Republiek van Tsjad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
af: Togolese Republiek

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
af: Koninkryk van Thailand

note: Name for TJK
en: Tajikistan
af: Tadjikistan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
af: Republiek van Tadjikistan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
af: Toerkmenië

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
af: Oos-Timor

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
af: Demokratiese Republiek van Oos-Timor

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
af: Koninkryk van Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
af: Trinidad en Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
af: Republiek van Trinidad en Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
af: Tunisië

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
af: Republiek van Tunisië

note: Name for TUV
en: Tuvalu
af: Toewaloe

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
af: Taiwan, Provinsie van Sjina

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
af: Tanzanië, Verenigde Republiek van

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
af: Verenigde Republiek van Tanzanië

note: Common name for TZA
en: Tanzania
af: Tanzanië

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
af: Republiek van Uganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
af: Oekraïne

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
af: Klein afgeleë eilande van die Verenigde State van Amerika

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
af: Oostelike Republiek van Uruguay

note: Name for USA
en: United States
af: Verenigde State

note: Official name for USA
en: United States of America
af: Verenigde State van Amerika

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
af: Oesbekistan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
af: Republiek van Oesbekistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
af: Vatikaan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
af: St. Vincent en die Grenadine

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
af: Maagde-eilande, Britse

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
af: Britse Maagde-eilande

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
af: Maagde-eilande, VSA

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
af: VSA se Maagde-eilande

note: Name for VNM
en: Viet Nam
af: Viëtnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
af: Sosialistiese Republek van Viëtnam

note: Common name for VNM
en: Vietnam
af: Viëtnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
af: Republiek van Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
af: Wallis en Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
af: Onafhanklike Staat van Samoa

note: Name for YEM
en: Yemen
af: Jemen

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
af: Republiek van Jemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
af: Suid-Afrika

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
af: Republiek van Suid-Afrika

note: Name for ZMB
en: Zambia
af: Zambië

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
af: Republiek van Zambië

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
af: Republiek van Zimbabwe
