iso_3166-1 - en to ce translation catalogue (200 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
ce: Аруба

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ce: АфгIанистан

note: Name for AGO
en: Angola
ce: Ангола

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ce: Аландан гӀайренаш

note: Name for ALB
en: Albania
ce: Албани

note: Name for AND
en: Andorra
ce: Андорра

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ce: Iаьрбийн Цхьаьнакхетта Эмираташ

note: Name for ARG
en: Argentina
ce: Аргентина

note: Name for ARM
en: Armenia
ce: Аремалойн

note: Name for ASM
en: American Samoa
ce: Американ Самоа

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ce: Антигуа а Барбуда

note: Name for AUS
en: Australia
ce: Австрали

note: Name for AUT
en: Austria
ce: Австри

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ce: Азербайджан

note: Name for BDI
en: Burundi
ce: Бурунди

note: Name for BEL
en: Belgium
ce: Бельги

note: Name for BEN
en: Benin
ce: Бенин

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ce: Буркина Фасо

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ce: Бангладеш

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ce: Болгари

note: Name for BHR
en: Bahrain
ce: Бахрейн

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ce: Босни а Герцеговина

note: Name for BLR
en: Belarus
ce: Белорусси

note: Name for BLZ
en: Belize
ce: Белиз

note: Name for BMU
en: Bermuda
ce: Бермуда гӀайренаш

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ce: Боливи

note: Name for BRA
en: Brazil
ce: Бразили

note: Name for BRB
en: Barbados
ce: Барбадос

note: Name for BTN
en: Bhutan
ce: Бутан

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ce: Бувен гӀайре

note: Name for BWA
en: Botswana
ce: Ботсвана

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ce: Африкан Юккъера Пачхьалкх

note: Name for CAN
en: Canada
ce: Канада

note: Name for CHE
en: Switzerland
ce: Швейцари

note: Name for CHL
en: Chile
ce: Чили

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ce: Китай Халкъа Пачхьалкх

note: Name for CMR
en: Cameroon
ce: Камерун

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ce: Конго Пачхьалкх

note: Name for COL
en: Colombia
ce: Колумби

note: Name for COM
en: Comoros
ce: Комора Гlайреш

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ce: Коста-Рика

note: Name for CUB
en: Cuba
ce: Куба

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ce: Кайманийн гӀайренаш

note: Name for CYP
en: Cyprus
ce: Кипр

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ce: Чехи

note: Name for DEU
en: Germany
ce: Германи

note: Name for DJI
en: Djibouti
ce: Джибути

note: Name for DMA
en: Dominica
ce: Доминика

note: Name for DNK
en: Denmark
ce: Дани

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ce: Доминикан Пачхьалкх

note: Name for DZA
en: Algeria
ce: Алжир

note: Name for ECU
en: Ecuador
ce: Эквадор

note: Name for EGY
en: Egypt
ce: Мисар

note: Name for ERI
en: Eritrea
ce: Эритре

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ce: Сахара Iарбойн Халкъа куьйгаллийца йолу Пачхьалкх

note: Name for ESP
en: Spain
ce: Испани

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ce: Эфиопи

note: Name for FIN
en: Finland
ce: Финлянди

note: Name for FJI
en: Fiji
ce: Фиджи

note: Name for FRA
en: France
ce: Франци

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ce: Фарерийн гІайренаш

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
ce: Хlоьттина долу Мехкаш Микронези

note: Name for GAB
en: Gabon
ce: Габон

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ce: Йоккха Британи

note: Name for GEO
en: Georgia
ce: Гуьржийчоь

note: Name for GHA
en: Ghana
ce: Гана

note: Name for GIN
en: Guinea
ce: Гвине

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ce: Гваделупа

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ce: Гвине-Бисау

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ce: Экваторан Гвиней

note: Name for GRC
en: Greece
ce: Грекийн

note: Name for GRD
en: Grenada
ce: Гренада

note: Name for GRL
en: Greenland
ce: Гренланди

note: Name for GTM
en: Guatemala
ce: Гватемала

note: Name for GUF
en: French Guiana
ce: Французийн Гвиана

note: Name for GUM
en: Guam
ce: Гуам

note: Name for GUY
en: Guyana
ce: Гайана

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ce: Гонконг

note: Name for HND
en: Honduras
ce: Гондурас

note: Name for HRV
en: Croatia
ce: Хорвати

note: Name for HTI
en: Haiti
ce: Гаити Пачхьалкх

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ce: Венгри

note: Name for IDN
en: Indonesia
ce: Индонези

note: Name for IND
en: India
ce: Инди

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ce: Британин латта Индин океанехь

note: Name for IRL
en: Ireland
ce: Ирланди

note: Name for IRQ
en: Iraq
ce: Ӏиракъ

note: Name for ISL
en: Iceland
ce: Исланди

note: Name for ISR
en: Israel
ce: Израиль

note: Name for ITA
en: Italy
ce: Итали

note: Name for JAM
en: Jamaica
ce: Ямайка

note: Name for JOR
en: Jordan
ce: Урдан

note: Name for JPN
en: Japan
ce: Япони

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ce: Кхазакхстан

note: Name for KEN
en: Kenya
ce: Кени

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ce: Киргизи

note: Name for KHM
en: Cambodia
ce: Камбоджа

note: Name for KIR
en: Kiribati
ce: Кирибати

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ce: Сент-Китс а Невис

note: Name for KWT
en: Kuwait
ce: Кувейт

note: Name for LBN
en: Lebanon
ce: Ливан

note: Name for LBR
en: Liberia
ce: Либери

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ce: Ливи

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
ce: Сент-Люси

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ce: Лихтенштейн

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ce: Шри-Ланка

note: Name for LSO
en: Lesotho
ce: Лесото

note: Name for LTU
en: Lithuania
ce: Литва

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ce: Люксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
ce: Латви

note: Name for MAR
en: Morocco
ce: Марокко

note: Name for MCO
en: Monaco
ce: Монако

note: Common name for MDA
en: Moldova
ce: Молдави

note: Name for MDG
en: Madagascar
ce: Мадагаскар

note: Name for MDV
en: Maldives
ce: Мальдиви

note: Name for MEX
en: Mexico
ce: Мексика

note: Name for MLI
en: Mali
ce: Мали

note: Name for MLT
en: Malta
ce: Мальта

note: Name for MMR
en: Myanmar
ce: Мьянма

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ce: Ӏаьржаламанхойчоь

note: Name for MNG
en: Mongolia
ce: Монголи

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ce: Къилбседера Марианан гӀайренаш

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ce: Мозамбик

note: Name for MRT
en: Mauritania
ce: Мавритани

note: Name for MSR
en: Montserrat
ce: Монтсеррат

note: Name for MTQ
en: Martinique
ce: Мартиника

note: Name for MUS
en: Mauritius
ce: Маврики

note: Name for MWI
en: Malawi
ce: Малави

note: Name for MYS
en: Malaysia
ce: Малайзи

note: Name for MYT
en: Mayotte
ce: Майотта

note: Name for NAM
en: Namibia
ce: Намиби

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ce: Керла Каледони

note: Name for NER
en: Niger
ce: Нигер

note: Name for NGA
en: Nigeria
ce: Нигери

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ce: Никарагуа

note: Name for NLD
en: Netherlands
ce: Нидерландаш

note: Name for NOR
en: Norway
ce: Норвеги

note: Name for NPL
en: Nepal
ce: Непал

note: Name for NRU
en: Nauru
ce: Науру

note: Name for NZL
en: New Zealand
ce: Керла Зеланди

note: Name for OMN
en: Oman
ce: Оман

note: Name for PAK
en: Pakistan
ce: Пакистан

note: Name for PAN
en: Panama
ce: Панама

note: Name for PER
en: Peru
ce: Перу

note: Name for PHL
en: Philippines
ce: Филиппин

note: Name for PLW
en: Palau
ce: Палау

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ce: Папуа — Керла Гвине

note: Name for POL
en: Poland
ce: Польша

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ce: Пуэрто-Рико

note: Name for PRT
en: Portugal
ce: Португали

note: Name for PRY
en: Paraguay
ce: Парагвай

note: Name for QAT
en: Qatar
ce: КъатӀар

note: Name for REU
en: Réunion
ce: Реюньон

note: Name for ROU
en: Romania
ce: Румыни

note: Name for RWA
en: Rwanda
ce: Руанда

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ce: СаӀудийн Ӏаьрбийчоь

note: Name for SDN
en: Sudan
ce: Судан

note: Name for SEN
en: Senegal
ce: Сенегал

note: Name for SGP
en: Singapore
ce: Сингапур

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ce: Езачу Еленин а, Айъадаларан а, Тристан-да-Кунья а гӀайренаш

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ce: Соломонан гӀайренаш

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ce: Сьерра-Леоне

note: Name for SLV
en: El Salvador
ce: Сальвадор

note: Name for SMR
en: San Marino
ce: Сан-Марино

note: Name for SOM
en: Somalia
ce: Сомали

note: Name for SRB
en: Serbia
ce: Серби

note: Name for SSD
en: South Sudan
ce: Къилба Судан

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
ce: Сан-Томе а Принсипи

note: Name for SUR
en: Suriname
ce: Суринам

note: Name for SVK
en: Slovakia
ce: Словаки

note: Name for SVN
en: Slovenia
ce: Словени

note: Name for SWE
en: Sweden
ce: Швеци

note: Name for SYC
en: Seychelles
ce: Сейшелан гlайреш

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
ce: Тёркс а

note: Name for TCD
en: Chad
ce: Чад

note: Name for TGO
en: Togo
ce: Того

note: Name for THA
en: Thailand
ce: Таиланд

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ce: Таджики

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ce: Туркмени

note: Name for TON
en: Tonga
ce: Тонга

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ce: Тринидад а Тобаго

note: Name for TUN
en: Tunisia
ce: Тунис

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ce: Тувалу

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ce: Тайвань

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ce: Танзани

note: Name for UGA
en: Uganda
ce: Уганда

note: Name for UKR
en: Ukraine
ce: Украина

note: Name for URY
en: Uruguay
ce: Уругвай

note: Official name for USA
en: United States of America
ce: Америкин Цхьаьнатоьхна Штаташ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ce: Узбекистан

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ce: Сент-Винсент а Гренадина

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ce: Венесуэла

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ce: Британин Виргинийн гӀайренаш

note: Common name for VNM
en: Vietnam
ce: Вьетнам

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ce: Вануату

note: Name for WSM
en: Samoa
ce: Самоа

note: Name for YEM
en: Yemen
ce: Йемен

note: Name for ZAF
en: South Africa
ce: Къилба-Африкин Республика

note: Name for ZMB
en: Zambia
ce: Замби

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ce: Зимбабве
