iso_3166-1 - en to cy translation catalogue (298 entries)

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
cy: Gweriniaeth Islamaidd Pacistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
cy: Gweriniaeth Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
cy: Ynysoedd Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
cy: Gweriniaeth Albania

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
cy: Tywysogaeth Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
cy: Yr Emiradau Arabaidd Unedig

note: Name for ARG
en: Argentina
cy: Yr Ariannin

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
cy: Gweriniaeth yr Ariannin

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
cy: Gweriniaeth Armenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
cy: Samoa America

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
cy: Antigua a Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
cy: Awstralia

note: Name for AUT
en: Austria
cy: Awstria

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
cy: Gweriniaeth Awstria

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
cy: Gweriniaeth Azerbaijan

note: Name for BDI
en: Burundi
cy: Bwrwndi

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
cy: Gweriniaeth Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
cy: Gwlad Belg

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
cy: Brenhiniaeth Belg

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
cy: Gweriniaeth Benin

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
cy: Bonaire, Sint Eustatius a Saba

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
cy: Gweriniaeth Pobl Bangladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
cy: Bwlgaria

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
cy: Gweriniaeth Bwlgaria

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
cy: Teyrnas Bahrain

note: Name for BHS
en: Bahamas
cy: Y Bahamas

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
cy: Cymanwlad y Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
cy: Bosnia a Hercegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
cy: Gweriniaeth Bosnia a Herzegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
cy: Belarws

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
cy: Gweriniaeth Belarws

note: Name for BLZ
en: Belize
cy: Belîs

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
cy: Bolifia, Gwladwriaeth Amlgenedlaethol

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
cy: Gwladwriaeth Amlgenedlaethol Bolifia

note: Common name for BOL
en: Bolivia
cy: Bolifia

note: Name for BRA
en: Brazil
cy: Brasil

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
cy: Gweriniaeth Ffedereiddiol Brasil

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
cy: Brenhiniaeth Bhutan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
cy: Ynys Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
cy: Gweriniaeth Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
cy: Gweriniaeth Canolbarth Affrica

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
cy: Ynysoedd Cocos (Keeling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
cy: Y Swistir

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
cy: Y Conffederasiwn Swisaidd

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
cy: Gweriniaeth Chile

note: Name for CHN
en: China
cy: Tsieina

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
cy: Gweriniaeth Pobl Tsieina

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
cy: Gweriniaeth Côte d'Ivoire

note: Name for CMR
en: Cameroon
cy: Camerŵn

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
cy: Gweriniaeth Cameroon

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
cy: Congo, Gweriniaeth Ddemocrataidd y

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
cy: Gweriniaeth y Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
cy: Ynysoedd Cook

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
cy: Gweriniaeth Colombia

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
cy: Undeb y Comoros

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
cy: Penrhyn Verde

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
cy: Gweriniaeth Penrhyn Verde

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
cy: Gweriniaeth Costa Rica

note: Name for CUB
en: Cuba
cy: Ciwba

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
cy: Gweriniaeth Ciwba

note: Name for CXR
en: Christmas Island
cy: Ynys y Nadolig

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
cy: Ynysoedd Cayman

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
cy: Gweriniaeth Cyprus

note: Name for CZE
en: Czechia
cy: Tsiecia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
cy: Gweriniaeth Tsiec

note: Name for DEU
en: Germany
cy: Yr Almaen

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
cy: Gweriniaeth Ffederal yr Almaen

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
cy: Gweriniaeth Djibouti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
cy: Cymanwlad Dominica

note: Name for DNK
en: Denmark
cy: Denmarc

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
cy: Brenhiniaeth Denmarc

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
cy: Gweriniaeth Dominica

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
cy: Gweriniaeth Democratic Pobl Algeria

note: Name for ECU
en: Ecuador
cy: Ecwador

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
cy: Gweriniaeth Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
cy: Yr Aifft

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
cy: Gweriniaeth Arabaidd yr Aifft

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
cy: Gwladwriaeth Eritrea

note: Name for ESH
en: Western Sahara
cy: Gorllewin Sahara

note: Name for ESP
en: Spain
cy: Sbaen

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
cy: Brenhiniaeth Sbaen

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
cy: Gweriniaeth Estonia

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
cy: Gweriniaeth Democratic Ffederal Ethiopia

note: Name for FIN
en: Finland
cy: Y Ffindir

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
cy: Gweriniaeth y Ffindir

note: Name for FJI
en: Fiji
cy: Ffiji

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
cy: Gweriniaeth Fiji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
cy: Ynysoedd y Falklands (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
cy: Ffrainc

note: Official name for FRA
en: French Republic
cy: Gweriniaeth Ffrainc

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
cy: Ynysoedd Ffaro

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
cy: Micronesia, Taleithiau Cyfunol

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
cy: Taleithiau Cyfunol Micronesia

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
cy: Gweriniaeth Gabon

note: Name for GBR
en: United Kingdom
cy: Y Deyrnas Unedig

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
cy: Teyrnas Unedig Prydain Fawr a Gogledd Iwerddon

note: Name for GGY
en: Guernsey
cy: Ynys y Garn

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
cy: Gweriniaeth Ghana

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
cy: Gweriniaeth Guinea

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
cy: Gweriniaeth Gambia

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
cy: Gweriniaeth Guinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
cy: Guinea Gyhydeddol

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
cy: Gweriniaeth Guinea Cyhydeddol

note: Name for GRC
en: Greece
cy: Groeg

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
cy: Gweriniaeth Groeg

note: Name for GRL
en: Greenland
cy: Yr Ynys Las

note: Name for GTM
en: Guatemala
cy: Gwatemala

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
cy: Gweriniaeth Gwatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
cy: Guiana Ffrangeg

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
cy: Gweriniaeth Guyana

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
cy: Hong Kong, Rhanbarth Gweinyddol Arbennig o Tseina

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
cy: Ynysoedd Heard a McDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
cy: Gweriniaeth Honduras

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
cy: Gweriniaeth Croatia

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
cy: Gweriniaeth Haiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
cy: Hwngari

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
cy: Gweriniaeth Indonesia

note: Name for IMN
en: Isle of Man
cy: Ynys Manaw

note: Official name for IND
en: Republic of India
cy: Gweriniaeth India

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
cy: Tiriogaeth Brydeinig Cefnfor India

note: Name for IRL
en: Ireland
cy: Iwerddon

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
cy: Iran, Gweriniaeth Islamaidd

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
cy: Gweriniaeth Islamaidd Iran

note: Name for IRQ
en: Iraq
cy: Irac

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
cy: Gweriniaeth Irac

note: Name for ISL
en: Iceland
cy: Gwlad yr Iâ

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
cy: Gweriniaeth Gwlad yr Iâ

note: Official name for ISR
en: State of Israel
cy: Talaith Israel

note: Name for ITA
en: Italy
cy: Yr Eidal

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
cy: Gweriniaeth yr Eidal

note: Name for JOR
en: Jordan
cy: Gwlad Iorddonen

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
cy: Gweriniaeth Hashemeit yr Iorddonen

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
cy: Kazakstan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
cy: Gweriniaeth Kazakhstan

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
cy: Gweriniaeth Kenya

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
cy: Gweriniaeth Kyrgyz

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
cy: Brenhiniaeth Cambodia

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
cy: Gweriniaeth y Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
cy: Saint Kitts a Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
cy: Corëa, Gweriniaeth

note: Common name for KOR
en: South Korea
cy: De Corea

note: Name for KWT
en: Kuwait
cy: Coweit

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
cy: Talaith Coweit

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
cy: Gweriniaeth Ddemocrataidd y Bobl Lao

note: Name for LBN
en: Lebanon
cy: Libanus

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
cy: Gweriniaeth Lebanon

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
cy: Gweriniaeth Liberia

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
cy: Tywysogaeth Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
cy: Gweriniaeth Sosialaidd Democrataidd Sri Lanka

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
cy: Brenhiniaeth Lesotho

note: Name for LTU
en: Lithuania
cy: Lithwania

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
cy: Gweriniaeth Lithwania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
cy: Lwcsembwrg

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
cy: Archddugiaeth Lwcsembwrg

note: Name for LVA
en: Latvia
cy: Latfia

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
cy: Gweriniaeth Latfia

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
cy: Rhanbarth Gweinyddol Arbennig o Tseina Macao

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
cy: Saint Martin (rhan Ffrengig)

note: Name for MAR
en: Morocco
cy: Moroco

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
cy: Brenhiniaeth Morocco

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
cy: Tywysogaeth Monaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
cy: Moldofa, Gweriniaeth

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
cy: Gweriniaeth Moldova

note: Common name for MDA
en: Moldova
cy: Moldofa

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
cy: Gweriniaeth Madagascar

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
cy: Gweriniaeth y Maldives

note: Name for MEX
en: Mexico
cy: Mecsico

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
cy: Taleithiau Unedig Mecsico

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
cy: Ynysoedd Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
cy: Gweriniaeth Ynysoedd Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
cy: Gogledd Macedonia

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
cy: Gweriniaeth Gogledd Macedonia

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
cy: Gweriniaeth Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
cy: Gweriniaeth Malta

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
cy: Gweriniaeth Myanmar

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
cy: Ynysoedd Gogledd Mariana

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
cy: Cymanwlad Ynysoedd Gogleddol Mariana

note: Name for MOZ
en: Mozambique
cy: Mosambic

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
cy: Gweriniaeth Mozambique

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
cy: Gweriniaeth Islamaidd Mauritania

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
cy: Gweriniaeth Mauritius

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
cy: Gweriniaeth Malawi

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
cy: Gweriniaeth Namibia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
cy: Caledonia Newydd

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
cy: Gweriniaeth Nigeria

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
cy: Ynys Norfolk

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
cy: Gweriniaeth Ffederal Nigeria

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
cy: Gweriniaeth Nicaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
cy: Yr Iseldiroedd

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
cy: Brenhiniaeth yr Iseldiroedd

note: Name for NOR
en: Norway
cy: Norwy

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
cy: Brenhiniaeth Norwy

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
cy: Gweriniaeth Ddemocrataidd Ffederal Nepal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
cy: Gweriniaeth Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
cy: Seland Newydd

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
cy: Swltaniaeth Oman

note: Name for PAK
en: Pakistan
cy: Pacistan

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
cy: Gweriniaeth Islamaidd Pacistan

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
cy: Gweriniaeth Panama

note: Name for PER
en: Peru
cy: Periw

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
cy: Gweriniaeth Periw

note: Name for PHL
en: Philippines
cy: Y Philipinau

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
cy: Gweriniaeth y Pilipinas

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
cy: Gweriniaeth Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
cy: Papua Guinea Newydd

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
cy: Talaith Annibynol Papua Gini Newydd

note: Name for POL
en: Poland
cy: Gwlad Pwyl

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
cy: Gweriniaeth Gwlad Pwyl

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
cy: Korea (Gweriniaeth Democrataidd Pobl)

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
cy: Gweriniaeth Democratic Corëa

note: Common name for PRK
en: North Korea
cy: Gogledd Corea

note: Name for PRT
en: Portugal
cy: Portiwgal

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
cy: Gweriniaeth Portiwgal

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
cy: Gweriniaeth Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
cy: Palestina, Gwladwriaeth

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
cy: Gwladwriaeth Palesteina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
cy: Polynesia Ffrengig

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
cy: Talaith Qatar

note: Name for ROU
en: Romania
cy: Rwmania

note: Name for RUS
en: Russian Federation
cy: Ffederasiwn Rwsia

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
cy: Gweriniaeth Rwanda

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
cy: Gweriniaeth Saudi Arabia

note: Name for SDN
en: Sudan
cy: Y Swdan

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
cy: Gweriniaeth y Swdan

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
cy: Gweriniaeth Senegal

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
cy: Gweriniaeth Singapore

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cy: De Georgia ac Ynysoedd Sandwich y De

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
cy: Saint Helena, Dyrchafael a Tristan da Cunha

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
cy: Svalbard a Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
cy: Ynysoedd Solomon

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
cy: Gweriniaeth Sierra Leone

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
cy: Gweriniaeth El Salvador

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
cy: Gweriniaeth San Marino

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
cy: Gweriniaeth Ffederal Somalia

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
cy: Saint Pierre a Miquelon

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
cy: Gweriniaeth Serbia

note: Name for SSD
en: South Sudan
cy: De Swdan

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
cy: Gweriniaeth De Swdan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
cy: Sao Tome a Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
cy: Gweriniaeth Democrataidd Sao Tome a Principe

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
cy: Gweriniaeth y Suriname

note: Name for SVK
en: Slovakia
cy: Slofacia

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
cy: Gweriniaeth Slofacaidd

note: Name for SVN
en: Slovenia
cy: Slofenia

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
cy: Gweriniaeth Slofenia

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
cy: Gweriniaeth y Swdan

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
cy: Deyrnas Eswatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
cy: Sint Maarten (Rhan Iseldiraidd)

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
cy: Gweriniaeth y Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
cy: Gweriniaeth Arabaidd Syria

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
cy: Ynysoedd Turks a Caicos

note: Name for TCD
en: Chad
cy: Tchad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
cy: Gweriniaeth Chad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
cy: Gweriniaeth Togo

note: Name for THA
en: Thailand
cy: Gwlad Thai

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
cy: Brenhiniaeth Gwlad Thai

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
cy: Gweriniaeth Tajikistan

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
cy: Gweriniaeth Democratic Timor-Leste

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
cy: Brenhiniaeth Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
cy: Trinidad a Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
cy: Gweriniaeth Trinidad a Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
cy: Twnisia

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
cy: Gweriniaeth Twnisia

note: Name for TUR
en: Türkiye
cy: Twrci

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
cy: Gweriniaeth Twrci

note: Name for TUV
en: Tuvalu
cy: Twfalw

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
cy: Taiwan, Talaith o Tseina

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
cy: Tanzania, Gweriniaeth Unedig

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
cy: Gweriniaeth Unedig Tanzania

note: Common name for TZA
en: Tanzania
cy: Tansanïa

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
cy: Gweriniaeth Uganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
cy: Wcrain

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
cy: Ynysoedd Pellennig Bychain yr Unol Daleithiau

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
cy: Gweriniaeth Dwyreiniol Uruguay

note: Name for USA
en: United States
cy: Yr Unol Daleithiau

note: Official name for USA
en: United States of America
cy: Unol Daleithiau America

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
cy: Wsbecistan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
cy: Gweriniaeth Wsbecistan

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
cy: Yr Esgobaeth Sanctaidd (Talaith Dinas y Fatican)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
cy: Saint Vincent a'r Grenadines

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
cy: Venezuela, Gweriniaeth Bolifaraidd

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
cy: Gweriniaeth Bolifiaraidd Venezuela

note: Common name for VEN
en: Venezuela
cy: Feneswela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
cy: Ynysoedd Virgin, Prydeinig

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
cy: Ynysoedd Prydeinig y Wyryf

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
cy: Ynysoedd Virgin, U.D.A.

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
cy: Ynysoedd Virgin Unol Daleithiau America

note: Name for VNM
en: Viet Nam
cy: Fietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
cy: Gweriniaeth Sosialaidd Fietnam

note: Common name for VNM
en: Vietnam
cy: Fietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
cy: Gweriniaeth Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
cy: Wallis a Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
cy: Talaith Annibynol Samoa

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
cy: Gweriniaeth Yemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
cy: De Affrica

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
cy: Gweriniaeth De Affrica

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
cy: Gweriniaeth Zambia

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
cy: Gweriniaeth Zimbabwe
