iso_3166-1 - en to es translation catalogue (337 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
es: Afganistán

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
es: República Islámica de Afganistán

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
es: República de Angola

note: Name for AIA
en: Anguilla
es: Anguila

note: Name for ALA
en: Åland Islands
es: Islas Äland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
es: República de Albania

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
es: Principado de Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
es: República Argentina

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
es: República de Armenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
es: Samoa Estadounidense

note: Name for ATA
en: Antarctica
es: Antártida

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
es: Territorios Franceses del Sur

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
es: República de Austria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
es: República de Azerbaiyán

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
es: República de Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
es: Bélgica

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
es: Reino de Bélgica

note: Name for BEN
en: Benin
es: Benín

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
es: República de Benín

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
es: Islas BES (Caribe Neerlandés)

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
es: Burquina Faso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
es: Bangladés

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
es: República Popular de Bangladés

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
es: República de Bulgaria

note: Name for BHR
en: Bahrain
es: Baréin

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
es: Reino de Baréin

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
es: Commonwealth de las Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia y Herzegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
es: República de Bosnia y Hercegovina

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
es: San Bartolomé

note: Name for BLR
en: Belarus
es: Bielorrusia

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
es: República de Bielorrusia

note: Name for BLZ
en: Belize
es: Belice

note: Name for BMU
en: Bermuda
es: Islas Bermudas

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
es: Bolivia, Estado plurinacional de

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
es: Estado plurinacional de Bolivia

note: Name for BRA
en: Brazil
es: Brasil

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
es: República Federativa de Brasil

note: Name for BTN
en: Bhutan
es: Bután

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
es: Reino de Bután

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
es: Isla Bouvet

note: Name for BWA
en: Botswana
es: Botsuana

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
es: República de Botsuana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
es: República Centroafricana

note: Name for CAN
en: Canada
es: Canadá

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
es: Islas Cocos (Keeling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
es: Suiza

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
es: Confederación Suiza

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
es: República de Chile

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
es: República Popular China

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
es: Costa de Marfíl

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
es: República de Costa de Marfíl

note: Name for CMR
en: Cameroon
es: Camerún

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
es: República del Camerún

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
es: Congo, República Democrática del

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
es: República del Congo

note: Name for COK
en: Cook Islands
es: Islas Cook

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
es: República de Colombia

note: Name for COM
en: Comoros
es: Comores, Islas

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
es: Unión de las Comores

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
es: República de Cabo Verde

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
es: República de Costa Rica

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
es: República de Cuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
es: Curazao

note: Name for CXR
en: Christmas Island
es: Isla de Navidad

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

note: Name for CYP
en: Cyprus
es: Chipre

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
es: República de Chipre

note: Name for CZE
en: Czechia
es: Chequia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
es: República Checa

note: Name for DEU
en: Germany
es: Alemania

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
es: República Federal de Alemania

note: Name for DJI
en: Djibouti
es: Yibuti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
es: República de Yibuti

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
es: Commonwealth de Dominica

note: Name for DNK
en: Denmark
es: Dinamarca

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
es: Reino de Dinamarca

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
es: República Dominicana

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
es: República Democrática Popular de Argelia

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
es: República del Ecuador

note: Name for EGY
en: Egypt
es: Egipto

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
es: República Árabe de Egipto

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
es: Estado de Eritrea

note: Name for ESH
en: Western Sahara
es: Sahara Occidental

note: Name for ESP
en: Spain
es: España

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
es: Reino de España

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
es: República de Estonia

note: Name for ETH
en: Ethiopia
es: Etiopía

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
es: República Federal Democrática de Etiopía

note: Name for FIN
en: Finland
es: Finlandia

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
es: República de Finlandia

note: Name for FJI
en: Fiji
es: Fiyi

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
es: República de Fiyi

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
es: Islas Falkland (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
es: Francia

note: Official name for FRA
en: French Republic
es: República Francesa

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
es: Islas Feroe

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
es: Micronesia, Estados Federados de

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
es: Estados Federados de Micronesia

note: Name for GAB
en: Gabon
es: Gabón

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
es: República Gabonesa

note: Name for GBR
en: United Kingdom
es: Reino Unido

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
es: Reino Unido de Gran Bretaña e Irlanda del Norte

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
es: República de Ghana

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
es: República de Guinea

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
es: Guadalupe

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
es: República de Gambia

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
es: Guinea-Bisáu

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
es: República de Guinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
es: República de Guinea Ecuatorial

note: Name for GRC
en: Greece
es: Grecia

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
es: República Helénica

note: Name for GRD
en: Grenada
es: Granada

note: Name for GRL
en: Greenland
es: Groenlandia

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
es: República de Guatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
es: Guayana Francesa

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
es: República de Guyana

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
es: Región Administrativa Especial China de Hong Kong

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
es: Isla Heard e Islas McDonald

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
es: República de Honduras

note: Name for HRV
en: Croatia
es: Croacia

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
es: República de Croacia

note: Name for HTI
en: Haiti
es: Haití

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
es: República de Haití

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
es: Hungría

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
es: República de Indonesia

note: Name for IMN
en: Isle of Man
es: Isla de Man

note: Official name for IND
en: Republic of India
es: República de la India

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
es: Territorio Británico del Océano Índico

note: Name for IRL
en: Ireland
es: Irlanda

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
es: Irán, República islámica de

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
es: República Islámica de Irán

note: Common name for IRN
en: Iran
es: Irán

note: Name for IRQ
en: Iraq
es: Irak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
es: República de Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
es: Islandia

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
es: República de Islandia

note: Official name for ISR
en: State of Israel
es: Estado de Israel

note: Name for ITA
en: Italy
es: Italia

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
es: República Italiana

note: Name for JOR
en: Jordan
es: Jordania

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
es: Reino Hachemí de Jordania

note: Name for JPN
en: Japan
es: Japón

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
es: Kazajistán

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
es: República de Kazajistán

note: Name for KEN
en: Kenya
es: Kenia

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
es: República de Kenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
es: República Kirguiza

note: Name for KHM
en: Cambodia
es: Camboya

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
es: Reino de Camboya

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
es: República de Kiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
es: San Cristóbal y Nieves

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
es: Corea, República de

note: Common name for KOR
en: South Korea
es: Corea del Sur

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
es: Estado de Kuwait

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
es: República Democrática Popular de Lao

note: Name for LBN
en: Lebanon
es: Líbano

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
es: República Libanesa

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
es: República de Liberia

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
es: Libia

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
es: Santa Lucía

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
es: Principado de Liechtenstein

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
es: República Socialista Democrática de Sri Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
es: Lesoto

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
es: Reino de Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
es: Lituania

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
es: República de Lituania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
es: Luxemburgo

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
es: Gran Ducado de Luxemburgo

note: Name for LVA
en: Latvia
es: Letonia

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
es: República de Letonia

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
es: Región Administrativa Especial China de Macao

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
es: San Martín (zona francesa)

note: Name for MAR
en: Morocco
es: Marruecos

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
es: Reino de Marruecos

note: Name for MCO
en: Monaco
es: Mónaco

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
es: Principado de Mónaco

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
es: Moldavia, República de

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
es: República de Moldavia

note: Common name for MDA
en: Moldova
es: Moldavia

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
es: República de Madagascar

note: Name for MDV
en: Maldives
es: Islas Maldivas

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
es: República de Maldivas

note: Name for MEX
en: Mexico
es: México

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
es: Estados Unidos Mexicanos

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
es: República de las Islas Marshall

note: Name for MKD
en: North Macedonia
es: Macedonia del Norte

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
es: República de Macedonia del Norte

note: Name for MLI
en: Mali
es: Malí

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
es: República de Mali

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
es: República de Malta

note: Name for MMR
en: Myanmar
es: Birmania

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
es: República de la Unión de Myanmar

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
es: Commonwealth de las Islas Marianas del Norte

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
es: República de Mozambique

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
es: República Islámica de Mauritania

note: Name for MTQ
en: Martinique
es: Martinica

note: Name for MUS
en: Mauritius
es: Mauricio

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
es: República de Mauricio

note: Name for MWI
en: Malawi
es: Malaui

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
es: República de Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
es: Malasia

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
es: República de Namibia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
es: Nueva Caledonia

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
es: República del Níger

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
es: Isla Norfolk

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
es: República Federal de Nigeria

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
es: República de Nicaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
es: Países Bajos

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
es: Reino de los Países Bajos

note: Name for NOR
en: Norway
es: Noruega

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
es: Reino de Noruega

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
es: República Federal Democrática de Nepal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
es: República de Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

note: Name for OMN
en: Oman
es: Omán

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
es: Sultanato de Omán

note: Name for PAK
en: Pakistan
es: Pakistán

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
es: República Islámica de Pakistán

note: Name for PAN
en: Panama
es: Panamá

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
es: República de Panamá

note: Name for PER
en: Peru
es: Perú

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
es: República del Perú

note: Name for PHL
en: Philippines
es: Filipinas

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
es: República de Filipinas

note: Name for PLW
en: Palau
es: Palaos

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
es: República de Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
es: Estado Independiente de Papúa Nueva Guinea

note: Name for POL
en: Poland
es: Polonia

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
es: República de Polonia

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
es: Corea, República Democrática Popular de

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
es: República Popular Democrática de Corea

note: Common name for PRK
en: North Korea
es: Corea del Norte

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
es: República Portuguesa

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
es: República del Paraguay

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
es: Palestina, Estado de

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
es: Estado de Palestina

note: Name for PYF
en: French Polynesia
es: Polinesia Francesa

note: Name for QAT
en: Qatar
es: Catar

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
es: Estado de Qatar

note: Name for REU
en: Réunion
es: Reunión

note: Name for ROU
en: Romania
es: Rumanía

note: Name for RUS
en: Russian Federation
es: Federación Rusa

note: Name for RWA
en: Rwanda
es: Ruanda

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
es: República de Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
es: Reino de Arabia Saudí

note: Name for SDN
en: Sudan
es: Sudán

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
es: República de Sudán

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
es: República del Senegal

note: Name for SGP
en: Singapore
es: Singapur

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
es: República de Singapur

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
es: Islas Georgias del Sur y Sándwich del Sur

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
es: Santa Elena, Ascensión y Tristán de Acuña

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
es: Svalbard y Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
es: República de Sierra Leona

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
es: República de El Salvador

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
es: República de San Marino

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
es: República Federal de Somalia

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
es: San Pedro y Miquelon

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
es: República de Serbia

note: Name for SSD
en: South Sudan
es: Sudán del Sur

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
es: República de Sudán del Sur

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
es: Santo Tomé y Príncipe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
es: República Democrática de Santo Tomé y Príncipe

note: Name for SUR
en: Suriname
es: Surinám

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
es: República de Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
es: Eslovaquia

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
es: República Eslovaca

note: Name for SVN
en: Slovenia
es: Eslovenia

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
es: República de Eslovenia

note: Name for SWE
en: Sweden
es: Suecia

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
es: Reino de Suecia

note: Name for SWZ
en: Eswatini
es: Esuatini

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
es: Reino de Esuatini

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
es: Isla de San Martín (zona holandesa)

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
es: República de las Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
es: República árabe de Siria

note: Common name for SYR
en: Syria
es: Siria

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
es: República del Chad

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
es: República Togolesa

note: Name for THA
en: Thailand
es: Tailandia

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
es: Reino de Tailandia

note: Name for TJK
en: Tajikistan
es: Tayikistán

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
es: República de Tayikistán

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
es: Timor Oriental

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
es: República Democrática de Timor Oriental

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
es: Reino de Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
es: República de Trinidad y Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
es: Tunez

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
es: República de Túnez

note: Name for TUR
en: Türkiye
es: Turquía

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
es: República de Turquía

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
es: Taiwán, Provincia de China

note: Common name for TWN
en: Taiwan
es: Taiwán

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
es: Tanzania, República unida de

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
es: República Unida de Tanzania

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
es: República de Uganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
es: Ucrania

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
es: Islas Ultramarinas Menores de Estados Unidos

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
es: República Oriental del Uruguay

note: Name for USA
en: United States
es: Estados Unidos

note: Official name for USA
en: United States of America
es: Estados Unidos de América

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
es: República de Uzbekistán

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
es: Santa Sede (Ciudad Estado del Vaticano)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
es: Venezuela, República Bolivariana de

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
es: República Bolivariana de Venezuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
es: Islas Vírgenes, Británicas

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
es: Islas Vírgenes Británicas

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
es: Islas Vírgenes, de EEUU.

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
es: Islas Vírgenes de los Estados Unidos

note: Name for VNM
en: Viet Nam
es: Vietnam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
es: República Socialista de Vietnam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
es: República de Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
es: Wallis y Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
es: Estado Independiente de Samoa

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
es: República del Yemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
es: Sudáfrica

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
es: República de Sudáfrica

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
es: República de Zambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
es: Zimbabue

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
es: República de Zimbabue
