iso_3166-1 - en to kab translation catalogue (113 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
kab: Afɣanistan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
kab: Tagduda tineslemt n Afɣanistan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
kab: Tagduda n Angula

note: Name for AIA
en: Anguilla
kab: Angiya

note: Name for ALA
en: Åland Islands
kab: Tigzirin Åland

note: Name for ALB
en: Albania
kab: Albanya

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
kab: Tagduda n Albanya

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
kab: Limarat Taɛrabin Yeddukklen

note: Name for ARG
en: Argentina
kab: Tarjentint

note: Name for ARM
en: Armenia
kab: Arminya

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
kab: Antigua ed Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
kab: Usṭralya

note: Name for AUT
en: Austria
kab: Tutrict

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
kab: Azerbijan

note: Name for BEL
en: Belgium
kab: Biljik

note: Name for BGD
en: Bangladesh
kab: Bangladec

note: Name for BGR
en: Bulgaria
kab: Bulgarya

note: Name for BHR
en: Bahrain
kab: Baḥrayn

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
kab: Busnya ed Hirziguvina

note: Name for BLR
en: Belarus
kab: Byilurusya

note: Name for BTN
en: Bhutan
kab: Butan

note: Name for BWA
en: Botswana
kab: Butswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
kab: Tagduda n Tefriqt Talemmast

note: Name for CAN
en: Canada
kab: Kanada

note: Name for CHL
en: Chile
kab: Cili

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
kab: Ccinwa

note: Name for CMR
en: Cameroon
kab: Kamirun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
kab: Kungu

note: Name for COL
en: Colombia
kab: Kulumbya

note: Name for COM
en: Comoros
kab: Qamar

note: Name for CRI
en: Costa Rica
kab: Kusta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
kab: Kuba

note: Name for CYP
en: Cyprus
kab: Qubrus

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
kab: Tagduda tačekit

note: Name for DEU
en: Germany
kab: Lalman

note: Name for DJI
en: Djibouti
kab: Jibuti

note: Name for DNK
en: Denmark
kab: Danmark

note: Name for DZA
en: Algeria
kab: Dzayer

note: Name for EGY
en: Egypt
kab: Maṣer

note: Name for ERI
en: Eritrea
kab: Iritirya

note: Name for ESH
en: Western Sahara
kab: Aneẓruf Utrim

note: Name for ESP
en: Spain
kab: Spanya

note: Name for ETH
en: Ethiopia
kab: Ityupya

note: Name for FRA
en: France
kab: Fransa

note: Name for GAB
en: Gabon
kab: Gabun

note: Name for GBR
en: United Kingdom
kab: Legliz

note: Name for GEO
en: Georgia
kab: Jurjya

note: Name for GHA
en: Ghana
kab: Ɣana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
kab: Adrar n Ṭariq

note: Name for GIN
en: Guinea
kab: Ginya

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
kab: Tagduda n Gambya

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
kab: Ginya-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
kab: Ginya Tasebgast

note: Name for GRC
en: Greece
kab: Legrig

note: Name for GTM
en: Guatemala
kab: Gwatimala

note: Name for HRV
en: Croatia
kab: Kruwatya

note: Name for IDN
en: Indonesia
kab: Indunisya

note: Name for IND
en: India
kab: Lhend

note: Name for IRQ
en: Iraq
kab: Σiraq

note: Name for ISL
en: Iceland
kab: Island

note: Name for ISR
en: Israel
kab: Israyil

note: Name for ITA
en: Italy
kab: Ṭelyan

note: Name for JOR
en: Jordan
kab: Urdun

note: Name for JPN
en: Japan
kab: Japun

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
kab: Kirgizistan

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
kab: Saint Kitts ed Nevis

note: Common name for KOR
en: South Korea
kab: Kurya n Wenẓul

note: Name for KWT
en: Kuwait
kab: Lekwit

note: Name for LBN
en: Lebanon
kab: Lubnan

note: Name for LBR
en: Liberia
kab: Liberya

note: Name for LTU
en: Lithuania
kab: Litwanya

note: Name for LVA
en: Latvia
kab: Liṭṭunya

note: Name for MAR
en: Morocco
kab: Merruk

note: Name for MCO
en: Monaco
kab: Munaku

note: Common name for MDA
en: Moldova
kab: Muldavya

note: Name for MDG
en: Madagascar
kab: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
kab: Imeldiwen

note: Name for MEX
en: Mexico
kab: Meksik

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
kab: Tagduda n Masidunya n Ugafa

note: Name for MLT
en: Malta
kab: Malṭa

note: Name for MMR
en: Myanmar
kab: Birmanya

note: Name for MOZ
en: Mozambique
kab: Muzambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
kab: Muritanya

note: Name for MYS
en: Malaysia
kab: Malizya

note: Name for NAM
en: Namibia
kab: Namibya

note: Name for NER
en: Niger
kab: Nijir

note: Name for NGA
en: Nigeria
kab: Nijirya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
kab: Nikaragwa

note: Name for NLD
en: Netherlands
kab: Timura n Wadda

note: Name for NOR
en: Norway
kab: Nurvij

note: Name for NZL
en: New Zealand
kab: Ziland Tamaynut

note: Name for OMN
en: Oman
kab: Ɛuman

note: Name for PHL
en: Philippines
kab: Filippin

note: Name for POL
en: Poland
kab: Pulunya

note: Name for QAT
en: Qatar
kab: Qaṭar

note: Name for ROU
en: Romania
kab: Rumanya

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
kab: Tagelda Tasaɛudit

note: Name for SGP
en: Singapore
kab: Singapur

note: Name for SMR
en: San Marino
kab: San Marin

note: Name for SOM
en: Somalia
kab: Ṣumal

note: Name for SRB
en: Serbia
kab: Serbi

note: Name for SVK
en: Slovakia
kab: Sluvakya

note: Name for SWE
en: Sweden
kab: Sswid

note: Name for TCD
en: Chad
kab: Ččad

note: Name for TUN
en: Tunisia
kab: Tunes

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
kab: Tagduda n Ṭṭurk

note: Name for UKR
en: Ukraine
kab: Ukrayin

note: Name for URY
en: Uruguay
kab: Urugway

note: Official name for USA
en: United States of America
kab: Iwunak Yedduklen

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
kab: Saint Vincent ed Grenadines

note: Name for YEM
en: Yemen
kab: Yamen

note: Name for ZAF
en: South Africa
kab: Tafriqt n Wenẓul

note: Name for ZMB
en: Zambia
kab: Zambya
