iso_3166-1 - en to mai translation catalogue (72 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
mai: अफगानिस्तान

note: Name for ALB
en: Albania
mai: अल्बानिया

note: Name for AND
en: Andorra
mai: अंडोरा

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
mai: युनाइटेड अरब इमिरेट्स

note: Name for ARG
en: Argentina
mai: अर्जेन्टिना

note: Name for ARM
en: Armenia
mai: अर्मेनिया

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
mai: एन्टिगुआ आ बर्बुडा

note: Name for AUS
en: Australia
mai: अस्ट्रेलिया

note: Name for AUT
en: Austria
mai: ऑस्ट्रिया

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
mai: अजरबैजान

note: Name for BEL
en: Belgium
mai: बेल्जियम

note: Name for BGD
en: Bangladesh
mai: बंगलादेश

note: Name for BGR
en: Bulgaria
mai: बुल्गेरिया

note: Name for BHR
en: Bahrain
mai: बहाराइन

note: Name for BLZ
en: Belize
mai: बेलिज

note: Name for BRA
en: Brazil
mai: ब्राजिल

note: Name for BTN
en: Bhutan
mai: भुटान

note: Name for CAN
en: Canada
mai: क्यानाडा

note: Name for CHE
en: Switzerland
mai: स्वीट्जरल्याण्ड

note: Name for CHL
en: Chile
mai: चिली

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
mai: चीन

note: Name for CUB
en: Cuba
mai: क्युबा

note: Name for CYP
en: Cyprus
mai: साइप्रस

note: Name for DEU
en: Germany
mai: जर्मनी

note: Name for EGY
en: Egypt
mai: मिस्र

note: Name for ESP
en: Spain
mai: स्पेन

note: Name for FIN
en: Finland
mai: फिनल्यान्ड

note: Name for FRA
en: France
mai: फ़्रांस

note: Name for GBR
en: United Kingdom
mai: संयुक्त अधिराज्य

note: Name for GEO
en: Georgia
mai: जर्जिया

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
mai: गिनी-बिसाउ

note: Name for GRC
en: Greece
mai: यूनान

note: Name for HKG
en: Hong Kong
mai: हङकङ

note: Name for HRV
en: Croatia
mai: क्रोशिया

note: Name for IDN
en: Indonesia
mai: इन्डोनेसिया

note: Name for IND
en: India
mai: भारत

note: Name for IRQ
en: Iraq
mai: इराक

note: Name for ISL
en: Iceland
mai: आइसलैंड

note: Name for ISR
en: Israel
mai: इजरायल

note: Name for ITA
en: Italy
mai: इटली

note: Name for JOR
en: Jordan
mai: जोर्डन

note: Name for JPN
en: Japan
mai: जापान

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
mai: किर्गिजस्तान

note: Name for KHM
en: Cambodia
mai: कम्बोडिया

note: Name for KWT
en: Kuwait
mai: कुवैत

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
mai: श्रीलंका

note: Common name for MDA
en: Moldova
mai: मोल्डोवा

note: Name for MDV
en: Maldives
mai: माल्दिभ्स

note: Name for MLT
en: Malta
mai: माल्टा

note: Name for MMR
en: Myanmar
mai: बर्मा

note: Name for MNG
en: Mongolia
mai: मङ्गोलिया

note: Name for MYS
en: Malaysia
mai: मलेसिया

note: Name for NPL
en: Nepal
mai: नेपाल

note: Name for NZL
en: New Zealand
mai: न्युजिल्यान्ड

note: Name for PAK
en: Pakistan
mai: पाकिस्तान

note: Name for PHL
en: Philippines
mai: फिलिपिन्स

note: Name for POL
en: Poland
mai: पोल्यान्ड

note: Name for PRT
en: Portugal
mai: पोर्चुगल

note: Name for PRY
en: Paraguay
mai: पाराग्वे

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
mai: साउदी अरब

note: Name for SUR
en: Suriname
mai: सूरीनाम

note: Name for SWE
en: Sweden
mai: स्वीडेन

note: Name for THA
en: Thailand
mai: थाइल्याण्ड

note: Name for TJK
en: Tajikistan
mai: ताजिकिस्तान

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
mai: तुर्कमेनिस्तान

note: Common name for TWN
en: Taiwan
mai: ताइवान

note: Name for UKR
en: Ukraine
mai: यूक्रेन

note: Name for URY
en: Uruguay
mai: उरुग्वे

note: Official name for USA
en: United States of America
mai: अमेरिका

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
mai: उज्बेकिस्तान

note: Common name for VNM
en: Vietnam
mai: भियतनाम

note: Name for YEM
en: Yemen
mai: यमन
