iso_3166-1 - en to na translation catalogue (122 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
na: Apeganitan

note: Name for AGO
en: Angola
na: Angora

note: Name for ALB
en: Albania
na: Arbainiya

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
na: Emireitit Arabiya

note: Name for ARG
en: Argentina
na: Ardjentina

note: Name for ARM
en: Armenia
na: Arminiya

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
na: Antigua me Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
na: Otereiriya

note: Name for AUT
en: Austria
na: Oteriya

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
na: Aderbaidjan

note: Name for BEL
en: Belgium
na: Berdjiyum

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
na: Burkinabato

note: Name for BGD
en: Bangladesh
na: Bangradet

note: Name for BGR
en: Bulgaria
na: Borgeriya

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
na: Boteniya me Erdegobina

note: Name for BLR
en: Belarus
na: Berarut

note: Name for BLZ
en: Belize
na: Berij

note: Common name for BOL
en: Bolivia
na: Boribiya

note: Name for BRA
en: Brazil
na: Bradir

note: Name for BRB
en: Barbados
na: Barbadot

note: Name for BTN
en: Bhutan
na: Butan

note: Name for BWA
en: Botswana
na: Botwana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
na: Ripubrikin Aprika Yugaga

note: Name for CAN
en: Canada
na: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
na: Witsierand

note: Name for CHL
en: Chile
na: Tsire

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
na: Tsiene

note: Name for CMR
en: Cameroon
na: Kamerun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
na: Ripubrikin Kongo

note: Name for COL
en: Colombia
na: Korombiya

note: Name for COM
en: Comoros
na: Komorot

note: Name for CRI
en: Costa Rica
na: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
na: Kiuba

note: Name for CYP
en: Cyprus
na: Taiprus

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
na: Ripubrikin Tsiek

note: Name for DEU
en: Germany
na: Djermani

note: Name for DJI
en: Djibouti
na: Djibuti

note: Name for DMA
en: Dominica
na: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
na: Denemark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
na: Ripubrikin Dominika

note: Name for DZA
en: Algeria
na: Ardjiriya

note: Name for ECU
en: Ecuador
na: Ekwador

note: Name for EGY
en: Egypt
na: Idjipt

note: Name for ESP
en: Spain
na: Pain

note: Name for ETH
en: Ethiopia
na: Itiyopiya

note: Name for FIN
en: Finland
na: Pinrand

note: Name for FJI
en: Fiji
na: Bidji

note: Name for FRA
en: France
na: Prant

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
na: Eben Oning

note: Name for GAB
en: Gabon
na: Gabun

note: Name for GBR
en: United Kingdom
na: Ingerand

note: Name for GEO
en: Georgia
na: Djiordjiya

note: Name for GHA
en: Ghana
na: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
na: Gini

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
na: Gini-Bitau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
na: Gini t Ekwador

note: Name for GRC
en: Greece
na: Grit

note: Name for GTM
en: Guatemala
na: Guatemara

note: Name for HND
en: Honduras
na: Ondurat

note: Name for HRV
en: Croatia
na: Kroaitsiya

note: Name for HTI
en: Haiti
na: Aiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
na: Ungari

note: Name for IDN
en: Indonesia
na: Indonitsiya

note: Name for IND
en: India
na: Indjiya

note: Name for IRL
en: Ireland
na: Ripubrikit Airerand

note: Name for IRQ
en: Iraq
na: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
na: Aiterand

note: Name for ISR
en: Israel
na: Iteraer

note: Name for ITA
en: Italy
na: Itari

note: Name for JAM
en: Jamaica
na: Djamaika

note: Name for JOR
en: Jordan
na: Djordan

note: Name for JPN
en: Japan
na: Djapan

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
na: Kadaketan

note: Name for KEN
en: Kenya
na: Keniya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
na: Kirgitan

note: Name for KHM
en: Cambodia
na: Kambodja

note: Name for KIR
en: Kiribati
na: Kiribat

note: Name for LBN
en: Lebanon
na: Ribanon

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
na: Riketentein

note: Name for LSO
en: Lesotho
na: Resoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
na: Rituainiya

note: Name for LUX
en: Luxembourg
na: Ruketemburg

note: Name for LVA
en: Latvia
na: Ratebiya

note: Name for MCO
en: Monaco
na: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
na: Ripubrikin Mordowa

note: Name for MDV
en: Maldives
na: Mardib

note: Name for MEX
en: Mexico
na: Meketiko

note: Name for MLT
en: Malta
na: Marta

note: Name for MMR
en: Myanmar
na: Miyanmar

note: Name for MNG
en: Mongolia
na: Mongoriya

note: Name for MYS
en: Malaysia
na: Maraidja

note: Name for NAM
en: Namibia
na: Namibiya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
na: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
na: Eben Eyong

note: Name for NOR
en: Norway
na: Norwei

note: Name for NPL
en: Nepal
na: Nepar

note: Name for NRU
en: Nauru
na: Naoero

note: Name for NZL
en: New Zealand
na: Niu Djiran

note: Name for PHL
en: Philippines
na: Eben Piripin

note: Name for PLW
en: Palau
na: Parau

note: Name for POL
en: Poland
na: Poran

note: Name for PRT
en: Portugal
na: Portsiugar

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
na: Taudiarabiya

note: Name for SDN
en: Sudan
na: Tudan

note: Name for SGP
en: Singapore
na: Tsingapoar

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
na: Eben Solomon

note: Name for SLV
en: El Salvador
na: Ersarbador

note: Name for SMR
en: San Marino
na: Tanmarino

note: Name for SOM
en: Somalia
na: Tomariya

note: Name for SRB
en: Serbia
na: Terbiya

note: Name for SVK
en: Slovakia
na: Slowakia

note: Name for SVN
en: Slovenia
na: Tsirobeniya

note: Name for SWE
en: Sweden
na: Widen

note: Name for TCD
en: Chad
na: Tsiad

note: Name for TJK
en: Tajikistan
na: Tadjikitan

note: Name for TUV
en: Tuvalu
na: Tubaru

note: Common name for TWN
en: Taiwan
na: Republik Tsiene

note: Official name for USA
en: United States of America
na: Eben Merika

note: Common name for VNM
en: Vietnam
na: Bitinam

note: Name for VUT
en: Vanuatu
na: Banuatu

note: Name for WSM
en: Samoa
na: Tamoa

note: Name for ZAF
en: South Africa
na: South Aprika
