iso_3166-1 - en to ps translation catalogue (146 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ps: افغانستان

note: Name for AGO
en: Angola
ps: انګولا

note: Name for ALB
en: Albania
ps: البانیه

note: Name for AND
en: Andorra
ps: اندورا

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ps: عربي متحده امارات

note: Name for ARG
en: Argentina
ps: ارجنټاین

note: Name for ARM
en: Armenia
ps: ارمنستان

note: Name for ATA
en: Antarctica
ps: انتارکتیکا

note: Name for AUS
en: Australia
ps: آسټراليا

note: Name for AUT
en: Austria
ps: اتریش

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ps: آزربایجان

note: Name for BDI
en: Burundi
ps: بروندي

note: Name for BEL
en: Belgium
ps: بلجیم

note: Name for BEN
en: Benin
ps: بېنين

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ps: بورکینا فاسو

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ps: بنګله‌دیش

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ps: بلغاریه

note: Name for BHR
en: Bahrain
ps: بحرین

note: Name for BLR
en: Belarus
ps: بېلاروس

note: Name for BLZ
en: Belize
ps: بېلیز

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ps: بولېویا

note: Name for BRA
en: Brazil
ps: برازیل

note: Name for BRB
en: Barbados
ps: باربادوس

note: Name for BTN
en: Bhutan
ps: بوتان

note: Name for BWA
en: Botswana
ps: بوتسوانا

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ps: د منځنی افريقا ولسمشريزه

note: Name for CAN
en: Canada
ps: کاناډا

note: Name for CHE
en: Switzerland
ps: سویس

note: Name for CHL
en: Chile
ps: چېلي

note: Name for CHN
en: China
ps: چین

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ps: چين د خلکو جمهوريت

note: Name for CMR
en: Cameroon
ps: کامرون

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ps: د کانګو جمهوريت

note: Name for COL
en: Colombia
ps: کولمبیا

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ps: کوسټاریکا

note: Name for CUB
en: Cuba
ps: کیوبا

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ps: چېک جمهوريت

note: Name for DEU
en: Germany
ps: المان

note: Name for DJI
en: Djibouti
ps: جېبوتي

note: Name for DNK
en: Denmark
ps: ډنمارک

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ps: ډومنيکان جمهوريت

note: Name for DZA
en: Algeria
ps: الجزایر

note: Name for ECU
en: Ecuador
ps: اېکوادور

note: Name for EGY
en: Egypt
ps: مصر

note: Name for ERI
en: Eritrea
ps: اریتره

note: Name for ESP
en: Spain
ps: هسپانیه

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ps: حبشه

note: Name for FIN
en: Finland
ps: فنلینډ

note: Name for FRA
en: France
ps: فرانسه

note: Name for GAB
en: Gabon
ps: گابون

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ps: برتانیه

note: Name for GEO
en: Georgia
ps: ګرجستان

note: Name for GHA
en: Ghana
ps: ګانا

note: Name for GIN
en: Guinea
ps: ګیانا

note: Name for GRC
en: Greece
ps: یونان

note: Name for GRD
en: Grenada
ps: ګرېنادا

note: Name for GTM
en: Guatemala
ps: ګواتیمالا

note: Name for GUY
en: Guyana
ps: ګايانا

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ps: هانګ کانګ

note: Name for HND
en: Honduras
ps: هانډوراس

note: Name for HRV
en: Croatia
ps: کروواسيا

note: Name for HTI
en: Haiti
ps: هایتي

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ps: مجارستان

note: Name for IDN
en: Indonesia
ps: اندونیزیا

note: Name for IND
en: India
ps: هند

note: Name for IRL
en: Ireland
ps: د آيرلېنډ جمهوريت

note: Name for IRQ
en: Iraq
ps: عراق

note: Name for ISL
en: Iceland
ps: آیسلینډ

note: Name for ISR
en: Israel
ps: اسرائیل

note: Name for ITA
en: Italy
ps: ایټالیه

note: Name for JAM
en: Jamaica
ps: جمیکا

note: Name for JOR
en: Jordan
ps: اردن

note: Name for JPN
en: Japan
ps: جاپان

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ps: قزاقستان

note: Name for KEN
en: Kenya
ps: کېنيا

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ps: قرغزستان

note: Name for KHM
en: Cambodia
ps: کمبودیا

note: Name for KWT
en: Kuwait
ps: کویټ

note: Name for LBN
en: Lebanon
ps: لبنان

note: Name for LBR
en: Liberia
ps: لایبریا

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
ps: سېنټ لوسیا

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ps: سریلانکا

note: Name for LTU
en: Lithuania
ps: لېتوانيا

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ps: لوګزامبورګ

note: Name for MAR
en: Morocco
ps: مراکش

note: Common name for MDA
en: Moldova
ps: مولدوا

note: Name for MDG
en: Madagascar
ps: مادغاسکر

note: Name for MDV
en: Maldives
ps: مالديپ

note: Name for MLI
en: Mali
ps: مالي

note: Name for MLT
en: Malta
ps: مالټا

note: Name for MMR
en: Myanmar
ps: ميانمار

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ps: مانتېنېګرو

note: Name for MNG
en: Mongolia
ps: مغولستان

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ps: موزمبيق

note: Name for MRT
en: Mauritania
ps: موریتاني

note: Name for MUS
en: Mauritius
ps: ماوریتوس

note: Name for MWI
en: Malawi
ps: مالاوي

note: Name for MYS
en: Malaysia
ps: مالیزیا

note: Name for NAM
en: Namibia
ps: نېمبیا

note: Name for NER
en: Niger
ps: نایجېر

note: Name for NGA
en: Nigeria
ps: نایجیریا

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ps: نکاراګوا

note: Name for NLD
en: Netherlands
ps: هالېنډ

note: Name for NOR
en: Norway
ps: ناروې

note: Name for NPL
en: Nepal
ps: نیپال

note: Name for NZL
en: New Zealand
ps: نیوزیلنډ

note: Name for OMN
en: Oman
ps: عمان

note: Name for PAK
en: Pakistan
ps: پاکستان

note: Name for PAN
en: Panama
ps: پاناما

note: Name for PER
en: Peru
ps: پيرو

note: Name for PHL
en: Philippines
ps: فلېپين

note: Name for POL
en: Poland
ps: پولنډ

note: Name for PRT
en: Portugal
ps: پورتګال

note: Name for QAT
en: Qatar
ps: قطر

note: Name for ROU
en: Romania
ps: رومانیا

note: Name for RWA
en: Rwanda
ps: روندا

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ps: سعودی عربستان

note: Name for SDN
en: Sudan
ps: سوډان

note: Name for SEN
en: Senegal
ps: سېنېګال

note: Name for SGP
en: Singapore
ps: سينګاپور

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ps: سېرالیون

note: Name for SLV
en: El Salvador
ps: سالوېډور

note: Name for SMR
en: San Marino
ps: سان مارینو

note: Name for SOM
en: Somalia
ps: سومالیا

note: Name for SSD
en: South Sudan
ps: سوېلي سوډان

note: Name for SUR
en: Suriname
ps: سورينام

note: Name for SVK
en: Slovakia
ps: سلواکيا

note: Name for SVN
en: Slovenia
ps: سلووانیا

note: Name for SWE
en: Sweden
ps: سویډن

note: Name for SYC
en: Seychelles
ps: سیشل

note: Name for TCD
en: Chad
ps: چاډ

note: Name for THA
en: Thailand
ps: تايلنډ

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ps: تاجکستان

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ps: ترکمنستان

note: Name for TUN
en: Tunisia
ps: تونس

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ps: د چین جمهوریت

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ps: تانزانیه

note: Name for UKR
en: Ukraine
ps: اوکراین

note: Name for URY
en: Uruguay
ps: یوروګوای

note: Official name for USA
en: United States of America
ps: د امریکا متحده ایالات

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ps: اوزبکستان

note: Name for WSM
en: Samoa
ps: ساموا

note: Name for YEM
en: Yemen
ps: یمن

note: Name for ZAF
en: South Africa
ps: سویلي افریقا

note: Name for ZMB
en: Zambia
ps: زېمبيا

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ps: زېمبابوې
