iso_3166-1 - en to uz translation catalogue (158 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
uz: Afgʻoniston

note: Name for AIA
en: Anguilla
uz: Angilya

note: Name for ALA
en: Åland Islands
uz: Aland orollari

note: Name for ALB
en: Albania
uz: Albaniya

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
uz: Birlashgan Arab Amirliklari

note: Name for ARM
en: Armenia
uz: Armaniston

note: Name for ASM
en: American Samoa
uz: Sharqiy Samoa

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
uz: Antigua va Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
uz: Avstraliya

note: Name for AUT
en: Austria
uz: Avstriya

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
uz: Ozarbayjon

note: Name for BEL
en: Belgium
uz: Belgiya

note: Name for BGR
en: Bulgaria
uz: Bolgariya

note: Name for BHR
en: Bahrain
uz: Bahrayn

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
uz: Bosniya va Gersegovina

note: Name for BLZ
en: Belize
uz: Beliz

note: Name for BMU
en: Bermuda
uz: Bermuda orollari

note: Common name for BOL
en: Bolivia
uz: Boliviya

note: Name for BRA
en: Brazil
uz: Braziliya

note: Name for BTN
en: Bhutan
uz: Butan

note: Name for BWA
en: Botswana
uz: Botsvana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
uz: Markaziy Afrika Respublikasi

note: Name for CAN
en: Canada
uz: Kanada

note: Name for CHE
en: Switzerland
uz: Shveysariya

note: Name for CHL
en: Chile
uz: Chili

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
uz: Xitoy Xalq Respublikasi

note: Name for CMR
en: Cameroon
uz: Kamerun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
uz: Kongo Respublikasi

note: Name for COK
en: Cook Islands
uz: Kuk orollari

note: Name for COL
en: Colombia
uz: Kolumbiya

note: Name for COM
en: Comoros
uz: Komoros

note: Name for CRI
en: Costa Rica
uz: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
uz: Kuba

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
uz: Kayman orollari

note: Name for CYP
en: Cyprus
uz: Qibris

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
uz: Chexiya

note: Name for DEU
en: Germany
uz: Olmoniya

note: Name for DJI
en: Djibouti
uz: Jibuti

note: Name for DMA
en: Dominica
uz: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
uz: Daniya

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
uz: Dominika Respublikasi

note: Name for DZA
en: Algeria
uz: Jazoir

note: Name for ECU
en: Ecuador
uz: Ekvador

note: Name for EGY
en: Egypt
uz: Misr

note: Name for ERI
en: Eritrea
uz: Eritreya

note: Name for ESH
en: Western Sahara
uz: Gʻarbiy sahroi kabir

note: Name for ESP
en: Spain
uz: Ispaniya

note: Name for ETH
en: Ethiopia
uz: Efiopiya

note: Name for FIN
en: Finland
uz: Finlandiya

note: Name for FRA
en: France
uz: Fransiya

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
uz: Farer orollari

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
uz: Mikroneziya Federativ Shtatlari

note: Name for GBR
en: United Kingdom
uz: Birlashgan Qirollik

note: Name for GEO
en: Georgia
uz: Gurjiston

note: Name for GHA
en: Ghana
uz: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
uz: Gvineya

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
uz: Gvadelupa

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
uz: Gvineya-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
uz: Ekvatorli Gvineya

note: Name for GRC
en: Greece
uz: Yunoniston

note: Name for GRL
en: Greenland
uz: Grenlandiya

note: Name for GTM
en: Guatemala
uz: Gvatemala

note: Name for GUF
en: French Guiana
uz: Fransiya Gvianasi

note: Name for GUY
en: Guyana
uz: Gayana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
uz: Gonkong

note: Name for HND
en: Honduras
uz: Gonduras

note: Name for HRV
en: Croatia
uz: Xorvatiya

note: Name for HTI
en: Haiti
uz: Gaiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
uz: Mojariston

note: Name for IDN
en: Indonesia
uz: Indoneziya

note: Name for IND
en: India
uz: Hindiston

note: Name for IRL
en: Ireland
uz: Irlandiya

note: Name for IRQ
en: Iraq
uz: Iroq

note: Name for ISL
en: Iceland
uz: Islandiya

note: Name for ISR
en: Israel
uz: Isroil

note: Name for ITA
en: Italy
uz: Italiya

note: Name for JAM
en: Jamaica
uz: Yamayka

note: Name for JOR
en: Jordan
uz: Iordaniya

note: Name for JPN
en: Japan
uz: Yaponiya

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
uz: Qozogʻiston

note: Name for KEN
en: Kenya
uz: Keniya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
uz: Qirgʻiziston

note: Name for KHM
en: Cambodia
uz: Kambodja

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
uz: Saint Kitts va Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
uz: Quvayt

note: Name for LBN
en: Lebanon
uz: Livan

note: Name for LBR
en: Liberia
uz: Liberiya

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
uz: Liviya

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
uz: Lixtenshteyn

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
uz: Shri-Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
uz: Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
uz: Litva

note: Name for LUX
en: Luxembourg
uz: Lyuksemburg

note: Name for LVA
en: Latvia
uz: Latviya

note: Name for MAR
en: Morocco
uz: Marokash

note: Name for MCO
en: Monaco
uz: Monako

note: Name for MDG
en: Madagascar
uz: Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
uz: Maldivalar

note: Name for MEX
en: Mexico
uz: Meksika

note: Name for MMR
en: Myanmar
uz: Birma

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
uz: Chernogoriya

note: Name for MNG
en: Mongolia
uz: Moʻgʻuliston

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
uz: Shimoliy Mariana orollari

note: Name for MOZ
en: Mozambique
uz: Mozambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
uz: Mavritaniya

note: Name for MUS
en: Mauritius
uz: Mavritsiya

note: Name for MWI
en: Malawi
uz: Malavi

note: Name for MYS
en: Malaysia
uz: Malayziya

note: Name for MYT
en: Mayotte
uz: Mayotta

note: Name for NAM
en: Namibia
uz: Namibiya

note: Name for NCL
en: New Caledonia
uz: Yangi kaledoniya

note: Name for NGA
en: Nigeria
uz: Nigeriya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
uz: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
uz: Niderlandlar

note: Name for NOR
en: Norway
uz: Norvegiya

note: Name for NZL
en: New Zealand
uz: Yangi Zelandiya

note: Name for PAK
en: Pakistan
uz: Pokiston

note: Name for PHL
en: Philippines
uz: Filippin

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
uz: Papua Yangi Gvineya

note: Name for POL
en: Poland
uz: Polsha

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
uz: Puerto-Riko

note: Name for PRT
en: Portugal
uz: Portugaliya

note: Name for PRY
en: Paraguay
uz: Paragvay

note: Name for ROU
en: Romania
uz: Ruminiya

note: Name for RWA
en: Rwanda
uz: Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
uz: Saudiya Arabistoni

note: Name for SGP
en: Singapore
uz: Singapur

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
uz: Solomon Orollari

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
uz: Syerra Leone

note: Name for SOM
en: Somalia
uz: Somali

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
uz: Sen-Pyer va Mikelon

note: Name for SRB
en: Serbia
uz: Serbiya

note: Name for SSD
en: South Sudan
uz: Janubiy Sudan

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
uz: San-Tome va Prinsipi

note: Name for SUR
en: Suriname
uz: Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
uz: Slovakiya

note: Name for SVN
en: Slovenia
uz: Sloveniya

note: Name for SWE
en: Sweden
uz: Shvetsiya

note: Name for SYC
en: Seychelles
uz: Seyshell orollari

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
uz: Terks va Kaykos orollari

note: Name for THA
en: Thailand
uz: Tailand

note: Name for TJK
en: Tajikistan
uz: Tojikiston

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
uz: Turkmaniston

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
uz: Trinidad va Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
uz: Tunis

note: Common name for TWN
en: Taiwan
uz: Xitoy Respublikasi

note: Common name for TZA
en: Tanzania
uz: Tanzaniya

note: Name for UKR
en: Ukraine
uz: Ukraina

note: Name for URY
en: Uruguay
uz: Urugvay

note: Official name for USA
en: United States of America
uz: Amerika Qoʻshma Shtatlari

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
uz: Oʻzbekiston

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
uz: Sent Vinsent va Grenadinlar

note: Common name for VEN
en: Venezuela
uz: Venesuela

note: Common name for VNM
en: Vietnam
uz: Vyetnam

note: Name for YEM
en: Yemen
uz: Yaman

note: Name for ZAF
en: South Africa
uz: Janubiy Afrika Respublikasi

note: Name for ZMB
en: Zambia
uz: Zambiya

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
uz: Zimbabve
