iso_3166-2 - en to he translation catalogue (907 entries)

note: Name for AD-02
en: Canillo
he: קאנילו

note: Name for AD-03
en: Encamp
he: אנקאם

note: Name for AD-04
en: La Massana
he: לה מסאנה

note: Name for AD-05
en: Ordino
he: אורדינו

note: Name for AD-06
en: Sant Julià de Lòria
he: סן ג׳וליה דה לוריה

note: Name for AD-07
en: Andorra la Vella
he: אנדורה לה ולה

note: Name for AD-08
en: Escaldes-Engordany
he: אסקלדס-אנגורדני

note: Name for AE-AJ
en: ‘Ajmān
he: עג׳מאן

note: Name for AE-AZ
en: Abū Z̧aby
he: אבו דאבי

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
he: דובאי

note: Name for AE-FU
en: Al Fujayrah
he: פוג׳יירה

note: Name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
he: ראס אל-ח׳ימה

note: Name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
he: שארג׳ה

note: Name for AE-UQ
en: Umm al Qaywayn
he: אום אל-קיוין

note: Name for AF-BAL
en: Balkh
he: בלך

note: Name for AF-BAM
en: Bāmyān
he: באמיאן

note: Name for AF-BDG
en: Bādghīs
he: באדגיס

note: Name for AF-BDS
en: Badakhshān
he: בדח׳שאן

note: Name for AF-BGL
en: Baghlān
he: בגלאן

note: Name for AF-DAY
en: Dāykundī
he: דאיקונדי

note: Name for AF-FRA
en: Farāh
he: פראה

note: Name for AF-FYB
en: Fāryāb
he: פאריאב

note: Name for AF-GHA
en: Ghaznī
he: ע׳זני

note: Name for AF-GHO
en: Ghōr
he: גור

note: Name for AF-HEL
en: Helmand
he: הלמנד

note: Name for AF-HER
en: Herāt
he: הראת

note: Name for AF-JOW
en: Jowzjān
he: ג׳וזג׳אן

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
he: קאבול

note: Name for AF-KAN
en: Kandahār
he: קנדהאר

note: Name for AF-KAP
en: Kāpīsā
he: כאפיסא

note: Name for AF-KDZ
en: Kunduz
he: קונדוז

note: Name for AF-KHO
en: Khōst
he: ח׳וסת

note: Name for AF-KNR
en: Kunaṟ
he: כונר

note: Name for AF-LAG
en: Laghmān
he: לגמאן

note: Name for AF-LOG
en: Lōgar
he: לוגר

note: Name for AF-NAN
en: Nangarhār
he: ננגרהאר

note: Name for AF-NIM
en: Nīmrōz
he: נימרוז

note: Name for AF-NUR
en: Nūristān
he: נורסתאן

note: Name for AF-PAN
en: Panjshayr
he: פנג׳שיר

note: Name for AF-PAR
en: Parwān
he: פרוואן

note: Name for AF-PIA
en: Paktiyā
he: פכתיא

note: Name for AF-PKA
en: Paktīkā
he: פכתיכא

note: Name for AF-SAM
en: Samangān
he: סמנגאן

note: Name for AF-SAR
en: Sar-e Pul
he: סר-י פול

note: Name for AF-TAK
en: Takhār
he: תח׳אר

note: Name for AF-URU
en: Uruzgān
he: אורוזגאן

note: Name for AF-WAR
en: Wardak
he: מיידאן וורדכ

note: Name for AF-ZAB
en: Zābul
he: זאבול

note: Name for AG-05, Name for JM-05
en: Saint Mary
he: סנט מרי

note: Name for AG-06, Name for DM-10
en: Saint Paul
he: סיינט פול

note: Name for AL-01
en: Berat
he: בראט

note: Name for AL-02
en: Durrës
he: דורס

note: Name for AL-03
en: Elbasan
he: אלבסן

note: Name for AL-04
en: Fier
he: פייר

note: Name for AL-05
en: Gjirokastër
he: ג׳ירוקסטרה

note: Name for AL-06
en: Korçë
he: קורצ׳ה

note: Name for AL-07
en: Kukës
he: קוקס

note: Name for AL-08
en: Lezhë
he: לז׳ה

note: Name for AL-09
en: Dibër
he: דיבר

note: Name for AL-10
en: Shkodër
he: שקודרה

note: Name for AL-11
en: Tiranë
he: טירנה

note: Name for AL-12
en: Vlorë
he: ולורה

note: Name for AM-AR
en: Ararat
he: אררט

note: Name for AM-AV
en: Armavir
he: ארמביר

note: Name for AO-BGO
en: Bengo
he: בנגו

note: Name for AO-BGU
en: Benguela
he: בנגואלה

note: Name for AO-BIE
en: Bié
he: ביה

note: Name for AO-CAB
en: Cabinda
he: קבינדה

note: Name for AO-CCU
en: Cuando Cubango
he: קואנדו קובאנגו

note: Name for AO-CNN
en: Cunene
he: קוננה

note: Name for AO-HUA
en: Huambo
he: הואמבו

note: Name for AO-HUI
en: Huíla
he: חוילה

note: Name for AO-LUA
en: Luanda
he: לואנדה

note: Name for AO-MOX
en: Moxico
he: מוזיקו

note: Name for AO-NAM
en: Namibe
he: נמיבה

note: Name for AO-UIG
en: Uíge
he: אויגה

note: Name for AO-ZAI
en: Zaire
he: זאיר

note: Name for AR-A
en: Salta
he: סלטה

note: Name for AR-B
en: Buenos Aires
he: בואנוס איירס

note: Name for AR-D
en: San Luis
he: סן לואיס

note: Name for AR-E
en: Entre Ríos
he: אנטרה ריוס

note: Name for AR-F, Name for ES-LO, Name for ES-RI
en: La Rioja
he: לה ריוחה

note: Name for AR-G
en: Santiago del Estero
he: סנטיאגו דל אסטרו

note: Name for AR-H
en: Chaco
he: צ׳אקו

note: Name for AR-J, Name for DO-22
en: San Juan
he: סן חואן

note: Name for AR-K
en: Catamarca
he: קטמרקה

note: Name for AR-L
en: La Pampa
he: לה פמפה

note: Name for AR-M
en: Mendoza
he: מנדוסה

note: Name for AR-N, Name for PY-8
en: Misiones
he: מיסיונס

note: Name for AR-P
en: Formosa
he: פורמוסה

note: Name for AR-Q
en: Neuquén
he: נאוקן

note: Name for AR-R, Name for UY-RN
en: Río Negro
he: ריו נגרו

note: Name for AR-S
en: Santa Fe
he: סנטה פה

note: Name for AR-T
en: Tucumán
he: טוקומן

note: Name for AR-U
en: Chubut
he: צ׳ובוט

note: Name for AR-V
en: Tierra del Fuego
he: טיירה דל פואגו

note: Name for AR-W
en: Corrientes
he: קוריינטס

note: Name for AR-X, Name for CO-COR, Name for ES-CO
en: Córdoba
he: קורדובה

note: Name for AR-Y
en: Jujuy
he: חוחוי

note: Name for AR-Z, Name for BO-S, Name for CV-CR
en: Santa Cruz
he: סנטה קרוס

note: Name for AT-1
en: Burgenland
he: בורגנלנד

note: Name for AT-5
en: Salzburg
he: זלצבורג

note: Name for AT-8
en: Vorarlberg
he: פורארלברג

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
he: טריטוריית הבירה האוסטרלית

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
he: ניו סאות׳ ויילס

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
he: הטריטוריה הצפונית

note: Name for AU-QLD
en: Queensland
he: קווינסלנד

note: Name for AU-SA
en: South Australia
he: אוסטרליה הדרומית

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
he: טסמניה

note: Name for AU-VIC
en: Victoria
he: ויקטוריה

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
he: האוסטרליה המערבית

note: Name for AZ-AST
en: Astara
he: אסטרה

note: Name for AZ-GOR
en: Goranboy
he: גורנבוי

note: Name for AZ-LER
en: Lerik
he: לריק

note: Name for AZ-ORD
en: Ordubad
he: אורדובד

note: Name for AZ-QAB
en: Qəbələ
he: גבלה

note: Name for AZ-QAX
en: Qax
he: קאח

note: Name for AZ-QAZ
en: Qazax
he: קאזאח

note: Name for AZ-QBA
en: Quba
he: קובה

note: Name for AZ-QBI
en: Qubadlı
he: קובטלי

note: Name for AZ-QOB
en: Qobustan
he: גובוסטאן

note: Name for AZ-QUS
en: Qusar
he: קוסאר

note: Name for AZ-SA, Name for AZ-SAK
en: Şəki
he: שקי

note: Name for AZ-SAB
en: Sabirabad
he: סביראבד

note: Name for AZ-SAD
en: Sədərək
he: סדרק

note: Name for AZ-SAH
en: Şahbuz
he: שחבוז

note: Name for AZ-SAL
en: Salyan
he: סאליאן

note: Name for AZ-SAR
en: Şərur
he: שארור

note: Name for AZ-SAT
en: Saatlı
he: סאטלי

note: Name for AZ-SBN
en: Şabran
he: שבראן

note: Name for AZ-SIY
en: Siyəzən
he: סיאזאן

note: Name for AZ-SKR
en: Şəmkir
he: שמקיר

note: Name for AZ-SM
en: Sumqayıt
he: סומגאיט

note: Name for AZ-SMI
en: Şamaxı
he: שמאחי

note: Name for AZ-SMX
en: Samux
he: סאמוך

note: Name for AZ-SR
en: Şirvan
he: שירוואן

note: Name for AZ-SUS
en: Şuşa
he: שושה

note: Name for AZ-TAR
en: Tərtər
he: טרטר

note: Name for AZ-TOV
en: Tovuz
he: תאוז

note: Name for AZ-UCA
en: Ucar
he: אוג׳אר

note: Name for AZ-XA
en: Xankəndi
he: סטפנקרט

note: Name for AZ-XAC
en: Xaçmaz
he: חאצ׳מאז

note: Name for AZ-XCI
en: Xocalı
he: חוג׳אלי

note: Name for AZ-XIZ
en: Xızı
he: חיז׳י

note: Name for AZ-XVD
en: Xocavənd
he: חוג׳אבנד

note: Name for AZ-YAR
en: Yardımlı
he: יארדימלי

note: Name for AZ-YE, Name for AZ-YEV
en: Yevlax
he: ייבלאח

note: Name for AZ-ZAN
en: Zəngilan
he: זנגלן

note: Name for AZ-ZAQ
en: Zaqatala
he: זגטאלה

note: Name for AZ-ZAR
en: Zərdab
he: זרדוב

note: Name for BB-01
en: Christ Church
he: קרייסט צ׳רץ׳

note: Name for BB-02, Name for DM-02, Name for GD-01, Name for JM-02, Name for VC-02
en: Saint Andrew
he: סנט אנדרו

note: Name for BB-04, Name for JM-08
en: Saint James
he: סנט ג׳יימס

note: Name for BB-06, Name for DM-06
en: Saint Joseph
he: סנט ג׳וזף

note: Name for BB-07
en: Saint Lucy
he: סנט לוסי

note: Name for BB-08
en: Saint Michael
he: סנט מייקל

note: Name for BB-11, Name for JM-03
en: Saint Thomas
he: סנט תומאס

note: Name for BD-06, Name for BD-A
en: Barishal
he: בורישל

note: Name for BD-13, Name for BD-C
en: Dhaka
he: דאקה

note: Name for BD-27, Name for BD-D
en: Khulna
he: קהולנה

note: Name for BD-54, Name for BD-E
en: Rajshahi
he: ראג׳שאהי

note: Name for BD-60, Name for BD-G
en: Sylhet
he: סילט

note: Name for BE-VLI, Name for NL-LI
en: Limburg
he: לימבורג

note: Name for BE-WHT
en: Hainaut
he: אנו

note: Name for BE-WLG
en: Liège
he: לייז׳

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
he: לוקסמבורג

note: Name for BE-WNA
en: Namur
he: נאמור

note: Name for BF-01
en: Boucle du Mouhoun
he: בוקל דו מואון

note: Name for BF-02
en: Cascades
he: קסקדס

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
he: מרכז

note: Name for BF-04
en: Centre-Est
he: מרכז־מזרח

note: Name for BF-05
en: Centre-Nord
he: מרכז־צפון

note: Name for BF-06
en: Centre-Ouest
he: מרכז־מערב

note: Name for BF-07
en: Centre-Sud
he: מרכז־דרום

note: Name for BF-08
en: Est
he: מזרח

note: Name for BF-10, Name for FR-59, Name for HT-ND
en: Nord
he: צפון

note: Name for BF-12
en: Sahel
he: סאחל

note: Name for BF-13
en: Sud-Ouest
he: דרום־מערב

note: Name for BF-BAN
en: Banwa
he: באנווה

note: Name for BF-BAZ
en: Bazèga
he: באזגה

note: Name for BF-BGR
en: Bougouriba
he: בוגוריבה

note: Name for BF-BLG
en: Boulgou
he: בולגו

note: Name for BF-BLK
en: Boulkiemdé
he: בולקיאמדה

note: Name for BF-COM, Name for CI-CM
en: Comoé
he: קומואה

note: Name for BF-GNA
en: Gnagna
he: גנאגנה

note: Name for BF-GOU
en: Gourma
he: גורמה

note: Name for BF-HOU
en: Houet
he: אואט

note: Name for BF-IOB
en: Ioba
he: יובה

note: Name for BF-KAD
en: Kadiogo
he: קאדיאוגו

note: Name for BF-KMD
en: Komondjari
he: קומונדז׳רי

note: Name for BF-KMP
en: Kompienga
he: קומפינגה

note: Name for BF-KOS
en: Kossi
he: קוסי

note: Name for BF-KOT
en: Kouritenga
he: קוריטנגה

note: Name for BF-LER
en: Léraba
he: לרבה

note: Name for BF-MOU
en: Mouhoun
he: מוהון

note: Name for BF-NAM
en: Namentenga
he: נמנטנגה

note: Name for BF-NAO
en: Nahouri
he: נאורי

note: Name for BF-NAY
en: Nayala
he: נאיאלה

note: Name for BF-NOU
en: Noumbiel
he: נומביאל

note: Name for BF-YAT
en: Yatenga
he: יטנגה

note: Name for BH-13, Name for KW-KU
en: Al ‘Āşimah
he: הבירה

note: Name for BH-14
en: Al Janūbīyah
he: הדרום

note: Name for BH-15
en: Al Muḩarraq
he: מוחארק

note: Name for BH-17
en: Ash Shamālīyah
he: הצפון

note: Name for BJ-AL
en: Alibori
he: אליבורי

note: Name for BJ-AQ
en: Atlantique
he: אטלנטיק

note: Name for BJ-BO
en: Borgou
he: בורגו

note: Name for BJ-CO
en: Collines
he: קולין

note: Name for BJ-DO
en: Donga
he: דונגה

note: Name for BJ-KO
en: Couffo
he: קופו

note: Name for BJ-LI, Name for CM-LT, Name for GQ-LI
en: Littoral
he: ליטורל

note: Name for BJ-MO
en: Mono
he: מונו

note: Name for BJ-OU
en: Ouémé
he: אואם

note: Name for BJ-PL, Name for NG-PL
en: Plateau
he: פלטו

note: Name for BJ-ZO
en: Zou
he: זאו

note: Name for BN-BE
en: Belait
he: בלייט

note: Name for BN-BM
en: Brunei-Muara
he: בורניי ומוארה

note: Name for BN-TE
en: Temburong
he: טמבורונג

note: Name for BN-TU
en: Tutong
he: טוטונג

note: Name for BR-SE
en: Sergipe
he: סרז׳יפה

note: Name for BR-TO
en: Tocantins
he: טוקנטינס

note: Name for BS-SS, Name for SV-SS
en: San Salvador
he: סן סלבדור

note: Name for BT-11
en: Paro
he: פארו

note: Name for BT-13
en: Haa
he: חא

note: Name for BT-15
en: Thimphu
he: טהימפו

note: Name for BT-21
en: Tsirang
he: שירנג

note: Name for BT-22
en: Dagana
he: דגנה

note: Name for BT-23
en: Punakha
he: פונקה

note: Name for BT-24
en: Wangdue Phodrang
he: ואנגדי פודרנג

note: Name for BT-31
en: Sarpang
he: שרפנג

note: Name for BT-33
en: Bumthang
he: בומטה

note: Name for BT-34
en: Zhemgang
he: שמגנג

note: Name for BT-41
en: Trashigang
he: טשיגנג

note: Name for BT-45
en: Samdrup Jongkhar
he: סמדרו ג׳ונגר

note: Name for BT-GA
en: Gasa
he: גזה

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
he: המרכז

note: Name for BW-FR
en: Francistown
he: פרנסיסטאון

note: Name for BW-GA
en: Gaborone
he: גבורונה

note: Name for BW-GH
en: Ghanzi
he: גנזי

note: Name for BW-KG
en: Kgalagadi
he: קלגדי

note: Name for BW-KL
en: Kgatleng
he: קטלנג

note: Name for BW-KW
en: Kweneng
he: קווננג

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
he: הדרום

note: Name for BY-HM
en: Gorod Minsk
he: העיר מינסק

note: Name for BY-HO
en: Gomel'skaja oblast'
he: מחוז הומל

note: Name for BY-HR
en: Grodnenskaja oblast'
he: מחוז גרודנו

note: Name for BY-MA
en: Mahilioŭskaja voblasć
he: מחוז מוהילב

note: Name for BY-MI
en: Minskaja oblast'
he: מחוז מינסק

note: Name for BY-VI
en: Viciebskaja voblasć
he: מחוז ויטבסק

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
he: בליז

note: Name for BZ-CY
en: Cayo
he: קאיו

note: Name for BZ-CZL
en: Corozal
he: קורוזל

note: Name for BZ-OW
en: Orange Walk
he: אורנג׳ ווק

note: Name for BZ-SC
en: Stann Creek
he: סטאן קריק

note: Name for BZ-TOL, Name for ES-TO
en: Toledo
he: טולדו

note: Name for CA-AB
en: Alberta
he: אלברטה

note: Name for CA-BC
en: British Columbia
he: קולומביה הבריטית

note: Name for CA-MB
en: Manitoba
he: מניטובה

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
he: ניו ברונסוויק

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
he: ניופאונדלנד ולברדור

note: Name for CA-NS
en: Nova Scotia
he: נובה סקוטיה

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
he: הטריטוריות הצפון־מערביות

note: Name for CA-NU
en: Nunavut
he: נונאווט

note: Name for CA-ON
en: Ontario
he: אונטריו

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
he: אי הנסיך אדוארד

note: Name for CA-QC
en: Quebec
he: קוויבק

note: Name for CA-SK
en: Saskatchewan
he: ססקצ׳ואן

note: Name for CA-YT
en: Yukon
he: יוקון

note: Name for CD-BC
en: Kongo Central
he: קונגו מרכז

note: Name for CD-BU
en: Bas-Uélé
he: אואלה תחתית

note: Name for CD-EQ
en: Équateur
he: אקווטור

note: Name for CD-HK
en: Haut-Katanga
he: קטנגה עילית

note: Name for CD-HL
en: Haut-Lomami
he: לוממי עילית

note: Name for CD-HU
en: Haut-Uélé
he: אואלה עילית

note: Name for CD-IT
en: Ituri
he: איטורי

note: Name for CD-KC
en: Kasaï Central
he: קאסאי מרכז

note: Name for CD-KE
en: Kasaï Oriental
he: קאסאי מזרח

note: Name for CD-KG
en: Kwango
he: קוונגו

note: Name for CD-KL
en: Kwilu
he: קבילו

note: Name for CD-KN
en: Kinshasa
he: קינשאסה

note: Name for CD-KS
en: Kasaï
he: קאסאי

note: Name for CD-LO
en: Lomami
he: לוממי

note: Name for CD-LU
en: Lualaba
he: לואלבה

note: Name for CD-MA
en: Maniema
he: מניאמה

note: Name for CD-MN
en: Mai-Ndombe
he: מאי־נדובו

note: Name for CD-MO
en: Mongala
he: מונגלה

note: Name for CD-NK
en: Nord-Kivu
he: קיוו צפון

note: Name for CD-NU
en: Nord-Ubangi
he: אובנגי צפון

note: Name for CD-SA
en: Sankuru
he: סנקורו

note: Name for CD-SK
en: Sud-Kivu
he: קיוו דרום

note: Name for CD-SU
en: Sud-Ubangi
he: אובנגי דרום

note: Name for CD-TA
en: Tanganyika
he: טנגניקה

note: Name for CD-TO
en: Tshopo
he: טשופו

note: Name for CM-NO
en: North
he: הצפון

note: Name for CO-CHO
en: Chocó
he: צ׳וקו

note: Name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
he: מחוז הבירה של בוגוטה

note: Name for CO-GUA
en: Guainía
he: גואאיניה

note: Name for CO-GUV
en: Guaviare
he: גואביארה

note: Name for CO-LAG
en: La Guajira
he: לה גואחירה

note: Name for CO-NAR
en: Nariño
he: נריניו

note: Name for CO-QUI
en: Quindío
he: קינדיו

note: Name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
he: סן אנדרס, פרובידנסיה וסנטה קטלינה

note: Name for CR-P
en: Puntarenas
he: פונטרנס

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
he: ג׳יבוטי

note: Name for EG-ALX
en: Al Iskandarīyah
he: אלכסנדריה

note: Name for EG-ASN
en: Aswān
he: אסואן

note: Name for EG-BNS
en: Banī Suwayf
he: בני סויף

note: Name for EG-C
en: Al Qāhirah
he: קהיר

note: Name for EG-DK
en: Ad Daqahlīyah
he: א־דקהלייה

note: Name for EG-FYM
en: Al Fayyūm
he: אל־פיום

note: Name for EG-GH
en: Al Gharbīyah
he: אל־ע׳רביה

note: Name for EG-GZ
en: Al Jīzah
he: אל־גיזה

note: Name for EG-JS
en: Janūb Sīnā'
he: דרום סיני

note: Name for EG-KB
en: Al Qalyūbīyah
he: אל־קליוביה

note: Name for EG-KFS
en: Kafr ash Shaykh
he: כפר א־שיח׳

note: Name for EG-KN
en: Qinā
he: קינא

note: Name for EG-MN
en: Al Minyā
he: אל־מניא

note: Name for EG-MNF
en: Al Minūfīyah
he: אל־מינופיה

note: Name for EG-SHG
en: Sūhāj
he: סוהאג

note: Name for EG-SHR, Name for SA-04
en: Ash Sharqīyah
he: א־שרקיה

note: Name for EG-SUZ
en: As Suways
he: סואץ

note: Name for EG-WAD
en: Al Wādī al Jadīd
he: אל־ואדי אל־גדיד

note: Name for ER-AN
en: Ansabā
he: אנסבה

note: Name for ER-DU, Name for IL-D
en: Al Janūbī
he: הדרום

note: Name for ER-MA, Name for IL-M
en: Al Awsaţ
he: המרכז

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
he: גוואדלופ

note: Name for FR-972
en: Martinique
he: מרטיניק

note: Name for FR-974
en: La Réunion
he: ראוניון

note: Name for FR-976
en: Mayotte
he: מיוט

note: Name for FR-IDF
en: Île-de-France
he: איל-דה-פראנס

note: Name for FR-MF
en: Saint-Martin
he: סן מרטן

note: Name for FR-NAQ
en: Nouvelle-Aquitaine
he: אקיטן החדשה

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
he: קלדוניה החדשה

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
he: נורמנדי

note: Name for FR-OCC
en: Occitanie
he: אוקסיטניה

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
he: פרובאנס-אלפ-קוט ד׳אזור

note: Name for FR-PDL
en: Pays-de-la-Loire
he: פיי דה לה לואר

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
he: פולינזיה הצרפתית

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
he: סן-פייר ומיקלון

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
he: הארצות הדרומיות והאנטרקטיות של צרפת

note: Name for FR-WF
en: Wallis-et-Futuna
he: ואליס ופוטונה

note: Name for GB-WKF
en: Wakefield
he: וייקפילד

note: Name for GN-ML
en: Mali
he: מאלי

note: Name for GT-01
en: Guatemala
he: גואטמלה

note: Name for IL-HA
en: H̱efa
he: חיפה

note: Name for IL-JM
en: Al Quds
he: ירושלים

note: Name for IL-TA
en: Tall Abīb
he: תל אביב

note: Name for IL-Z
en: Ash Shamālī
he: הצפון

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
he: איי אנדמן וניקובר

note: Name for IN-SK
en: Sikkim
he: סיקים

note: Name for JO-AJ
en: ‘Ajlūn
he: עג׳לון

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
he: עקבה

note: Name for JO-AT
en: Aţ Ţafīlah
he: טפילה

note: Name for JO-IR
en: Irbid
he: אירביד

note: Name for JO-JA
en: Jarash
he: ג׳רש

note: Name for JO-KA
en: Al Karak
he: כרכ

note: Name for JO-MA
en: Al Mafraq
he: מפרק

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
he: מידבא

note: Name for JO-MN
en: Ma‘ān
he: מעאן

note: Name for JP-01
en: Hokkaido
he: הוקאידו

note: Name for JP-02
en: Aomori
he: אאומורי

note: Name for JP-03
en: Iwate
he: איווטה

note: Name for JP-04
en: Miyagi
he: מיאגי

note: Name for JP-05
en: Akita
he: אקיטה

note: Name for JP-06
en: Yamagata
he: יאמאגטה

note: Name for JP-07
en: Fukushima
he: פוקושימה

note: Name for JP-08
en: Ibaraki
he: איבראקי

note: Name for JP-09
en: Tochigi
he: טוצ׳יגי

note: Name for JP-10
en: Gunma
he: גונמה

note: Name for JP-11
en: Saitama
he: סאיטאמה

note: Name for JP-12
en: Chiba
he: צ׳יבה

note: Name for JP-13
en: Tokyo
he: טוקיו

note: Name for JP-14
en: Kanagawa
he: קנאגווה

note: Name for JP-15
en: Niigata
he: ניאיגטה

note: Name for JP-16
en: Toyama
he: טויאמה

note: Name for JP-17
en: Ishikawa
he: אישיקווה

note: Name for JP-18
en: Fukui
he: פוקואי

note: Name for JP-19
en: Yamanashi
he: יאמאנאשי

note: Name for JP-20
en: Nagano
he: נאגנו

note: Name for JP-21
en: Gifu
he: גיפו

note: Name for JP-22
en: Shizuoka
he: שיזואוקה

note: Name for JP-23
en: Aichi
he: אאיצ׳י

note: Name for JP-24
en: Mie
he: מיאה

note: Name for JP-25
en: Shiga
he: שיגה

note: Name for JP-26
en: Kyoto
he: קיוטו

note: Name for JP-27
en: Osaka
he: אוסקה

note: Name for JP-28
en: Hyogo
he: היוגו

note: Name for JP-29
en: Nara
he: נארה

note: Name for JP-30
en: Wakayama
he: וקאיאמה

note: Name for JP-31
en: Tottori
he: טוטורי

note: Name for JP-32
en: Shimane
he: שימאנה

note: Name for JP-33
en: Okayama
he: אוקיאמה

note: Name for JP-34
en: Hiroshima
he: הירושימה

note: Name for JP-35
en: Yamaguchi
he: ימאגוצ׳י

note: Name for JP-36
en: Tokushima
he: טוקושימה

note: Name for JP-37
en: Kagawa
he: קאגווה

note: Name for JP-38
en: Ehime
he: אהימה

note: Name for JP-39
en: Kochi
he: קוצ׳י

note: Name for JP-40
en: Fukuoka
he: פוקואוקה

note: Name for JP-41
en: Saga
he: סאגה

note: Name for JP-42
en: Nagasaki
he: נגסאקי

note: Name for JP-43
en: Kumamoto
he: קוממוטו

note: Name for JP-44
en: Oita
he: אויטה

note: Name for JP-45
en: Miyazaki
he: מיאזקי

note: Name for JP-46
en: Kagoshima
he: קגושימה

note: Name for JP-47
en: Okinawa
he: אוקינאווה

note: Name for KE-01
en: Baringo
he: ברינגו

note: Name for KE-02
en: Bomet
he: בומט

note: Name for KE-03
en: Bungoma
he: בונגומה

note: Name for KE-04, Name for UG-202
en: Busia
he: בוסיה

note: Name for KE-06
en: Embu
he: אמבו

note: Name for KE-07
en: Garissa
he: גאריסה

note: Name for KE-08
en: Homa Bay
he: הומה ביי

note: Name for KE-09
en: Isiolo
he: איסולו

note: Name for KE-10
en: Kajiado
he: קאיאדו

note: Name for KE-11
en: Kakamega
he: קקאמגה

note: Name for KE-12
en: Kericho
he: קריצ׳ו

note: Name for KE-13
en: Kiambu
he: קיאמבו

note: Name for KE-14
en: Kilifi
he: קיליפי

note: Name for KE-15
en: Kirinyaga
he: קיריניאגה

note: Name for KE-16
en: Kisii
he: קיסיל

note: Name for KE-17
en: Kisumu
he: קיסומו

note: Name for KE-18
en: Kitui
he: קיטוי

note: Name for KE-19
en: Kwale
he: קוולה

note: Name for KE-20
en: Laikipia
he: לאיקיפיה

note: Name for KE-21
en: Lamu
he: למו

note: Name for KE-22
en: Machakos
he: מצ׳אקוס

note: Name for KE-23
en: Makueni
he: מקואני

note: Name for KE-24
en: Mandera
he: מנדרה

note: Name for KE-25
en: Marsabit
he: מרסאביט

note: Name for KE-26
en: Meru
he: מרו

note: Name for KE-27
en: Migori
he: מיגורי

note: Name for KE-28
en: Mombasa
he: מומבסה

note: Name for KE-29
en: Murang'a
he: מורנגה

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
he: ניירובי

note: Name for KE-31
en: Nakuru
he: נקורו

note: Name for KE-32
en: Nandi
he: ננדי

note: Name for KE-33
en: Narok
he: נרוק

note: Name for KE-34
en: Nyamira
he: ניאמירה

note: Name for KE-35
en: Nyandarua
he: ניאנדרואה

note: Name for KE-36
en: Nyeri
he: ניירי

note: Name for KE-37
en: Samburu
he: סאמבורו

note: Name for KE-38
en: Siaya
he: סיאיה

note: Name for KE-39
en: Taita/Taveta
he: טייטה-טאבתה

note: Name for KE-40
en: Tana River
he: נהר טנה

note: Name for KE-41
en: Tharaka-Nithi
he: ת׳ארקה-נית׳י

note: Name for KE-42
en: Trans Nzoia
he: טראנס נזויה

note: Name for KE-43
en: Turkana
he: טורקנה

note: Name for KE-44
en: Uasin Gishu
he: אואסין גישו

note: Name for KE-45
en: Vihiga
he: ויהיגה

note: Name for KE-46
en: Wajir
he: ואג׳יר

note: Name for KE-47
en: West Pokot
he: פוקוט מערב

note: Name for KG-B
en: Batken
he: בטקן

note: Name for KG-N
en: Naryn
he: נרין

note: Name for KG-O
en: Osh
he: אוש

note: Name for KG-T
en: Talas
he: טלס

note: Name for KH-11
en: Mondol Kiri
he: מונדולקירי

note: Name for KH-12
en: Phnom Penh
he: פנום פן

note: Name for KH-13
en: Preah Vihear
he: פראה ויהר

note: Name for KH-14
en: Prey Veaeng
he: פריי וונג

note: Name for LY-BA
en: Banghāzī
he: בנע׳אזי

note: Name for LY-BU
en: Al Buţnān
he: אל בוטנאן

note: Name for LY-DR
en: Darnah
he: דרנה

note: Name for LY-GT
en: Ghāt
he: ע׳את

note: Name for LY-JA
en: Al Jabal al Akhḑar
he: אל־ג׳בל אל־אח׳דר

note: Name for LY-JG
en: Al Jabal al Gharbī
he: אל־ג׳בל אל־ע׳רבי

note: Name for LY-JU
en: Al Jufrah
he: אל־ג׳יפרה

note: Name for LY-KF
en: Al Kufrah
he: אל־כופרה

note: Name for LY-MB
en: Al Marqab
he: אל־מורקוב

note: Name for LY-MI
en: Mişrātah
he: מיסראתה

note: Name for LY-MJ
en: Al Marj
he: אל־מרג׳

note: Name for LY-MQ
en: Murzuq
he: מורזוק

note: Name for LY-NL
en: Nālūt
he: נאלות

note: Name for LY-SB
en: Sabhā
he: סבהא

note: Name for LY-SR
en: Surt
he: סירת

note: Name for LY-TB
en: Ţarābulus
he: טריפולי

note: Name for LY-WD
en: Wādī al Ḩayāt
he: ואדי אל־חיאה

note: Name for LY-ZA
en: Az Zāwiyah
he: א־זאויה

note: Name for MA-01
en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
he: טנג׳יר-תטואן-אל־חוקיימה

note: Name for MA-02
en: L'Oriental
he: אוריינטל

note: Name for MA-03
en: Fès-Meknès
he: פס-מקנס

note: Name for MA-04
en: Rabat-Salé-Kénitra
he: רבאט-סלא-קניטרה

note: Name for MA-05
en: Béni Mellal-Khénifra
he: בני מלאל־חניפרה

note: Name for MA-06
en: Casablanca-Settat
he: קזבלנקה-סטאת

note: Name for MA-07
en: Marrakech-Safi
he: מרקש-סאפי

note: Name for MA-08
en: Drâa-Tafilalet
he: דרעה-תאפילאלת

note: Name for MA-09
en: Souss-Massa
he: סוס-מאסה

note: Name for MA-10
en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
he: גולמים-ואד נון (חלקית בסהרה המערבית)

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
he: לעיון-סקיה אל־חמרה (חלקית בסהרה המערבית)

note: Name for MA-12
en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
he: דאח׳לה-ואד א־ד׳הב (סהרה המערבית)

note: Name for MA-AGD
en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
he: אגאדיר-אידא-ותנאן

note: Name for MA-AOU
en: Aousserd (EH)
he: אוסרד (סהרה המערבית)

note: Name for MA-ASZ
en: Assa-Zag (EH-partial)
he: אסא-זאג (חלקית בסהרה המערבית)

note: Name for MA-AZI
en: Azilal
he: אזילאל

note: Name for MA-BEM
en: Béni Mellal
he: בני מלאל

note: Name for MA-BER
en: Berkane
he: ברכאן

note: Name for MA-BES
en: Benslimane
he: בן סלימן

note: Name for MA-BOD
en: Boujdour (EH)
he: בוג׳דור (סהרה המערבית)

note: Name for MA-BOM
en: Boulemane
he: בולמאן

note: Name for MA-BRR
en: Berrechid
he: ברשיד

note: Name for MA-CAS
en: Casablanca
he: קזבלנקה

note: Name for MA-CHE
en: Chefchaouen
he: שפשואן

note: Name for MA-CHI
en: Chichaoua
he: שישאוה

note: Name for MA-CHT
en: Chtouka-Ait Baha
he: אשתוקה-אית באהא

note: Name for MA-DRI
en: Driouch
he: דריוש

note: Name for MA-ERR
en: Errachidia
he: א־רשידיה

note: Name for MA-ESI
en: Essaouira
he: א־סוירה

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
he: א־סמארה (חלקית בסהרה המערבית)

note: Name for MA-FAH
en: Fahs-Anjra
he: פחס-אנג׳רה

note: Name for MA-FES
en: Fès
he: פס

note: Name for MA-FIG
en: Figuig
he: פגיג

note: Name for MA-FQH
en: Fquih Ben Salah
he: פקיה בן סלאח

note: Name for MA-GUE
en: Guelmim
he: גלמים

note: Name for MA-GUF
en: Guercif
he: גרסיף

note: Name for MA-HAJ
en: El Hajeb
he: אל־חאג׳ב

note: Name for MA-HAO
en: Al Haouz
he: אל־חאוז

note: Name for MA-HOC
en: Al Hoceïma
he: אל־חוסימה

note: Name for MA-IFR
en: Ifrane
he: איפראן

note: Name for MA-INE
en: Inezgane-Ait Melloul
he: אנזגאן-אית מלול

note: Name for MA-JDI
en: El Jadida
he: אל־ג׳דידה

note: Name for MA-JRA
en: Jerada
he: ג׳ראדה

note: Name for MA-KEN
en: Kénitra
he: קונייטרה

note: Name for MA-KES
en: El Kelâa des Sraghna
he: קלעת א־סראע׳ינה

note: Name for MA-KHO
en: Khouribga
he: ח׳וריבגה

note: Name for MA-LAA
en: Laâyoune (EH)
he: לעיון (סהרה המערבית)

note: Name for MA-LAR
en: Larache
he: אל־עראש

note: Name for MA-MAR
en: Marrakech
he: מרקש

note: Name for MA-MDF
en: M’diq-Fnideq
he: מדיק-פנידק

note: Name for MA-MED
en: Médiouna
he: מדיונה

note: Name for MA-MEK
en: Meknès
he: מקנאס

note: Name for MA-MID
en: Midelt
he: מידלת

note: Name for MA-MOH
en: Mohammadia
he: מוחמדיה

note: Name for MA-MOU
en: Moulay Yacoub
he: מולאי יעקוב

note: Name for MA-NAD
en: Nador
he: נאדור

note: Name for MA-NOU
en: Nouaceur
he: נואסר

note: Name for MA-OUA
en: Ouarzazate
he: ורזאזאת

note: Name for MA-OUD
en: Oued Ed-Dahab (EH)
he: ואד א־ד׳הב (סהרה המערבית)

note: Name for MA-OUJ
en: Oujda-Angad
he: וג׳דה-אנגאד

note: Name for MA-OUZ
en: Ouezzane
he: וזאן

note: Name for MA-RAB
en: Rabat
he: רבאט

note: Name for MA-REH
en: Rehamna
he: רחאמנה

note: Name for MA-SAF, Name for MT-47
en: Safi
he: סאפי

note: Name for MA-SAL
en: Salé
he: סלא

note: Name for MA-SEF
en: Sefrou
he: צפרו

note: Name for MA-SET
en: Settat
he: סטאת

note: Name for MA-SIB
en: Sidi Bennour
he: סידי בנור

note: Name for MA-SIF
en: Sidi Ifni
he: סידי איפני

note: Name for MA-SIK
en: Sidi Kacem
he: סידי קאסם

note: Name for MA-SIL
en: Sidi Slimane
he: סידי סלימאן

note: Name for MA-SKH
en: Skhirate-Témara
he: צח׳יראת תמארה

note: Name for MA-TAF
en: Tarfaya (EH-partial)
he: טרפאיה (חלקית בסהרה המערבית)

note: Name for MA-TAI
en: Taourirt
he: תאורירת

note: Name for MA-TAO
en: Taounate
he: תאונאת

note: Name for MA-TAT
en: Tata
he: טאטא

note: Name for MA-TAZ
en: Taza
he: תאזה

note: Name for MA-TET
en: Tétouan
he: תטואן

note: Name for MA-TIN
en: Tinghir
he: טינריר

note: Name for MA-TIZ
en: Tiznit
he: תיזנית

note: Name for MA-TNG
en: Tanger-Assilah
he: טנג׳יר-אצילה

note: Name for MA-TNT
en: Tan-Tan (EH-partial)
he: טאנטאן (חלקית בסהרה המערבית)

note: Name for MA-YUS
en: Youssoufia
he: יוסופיה

note: Name for MA-ZAG
en: Zagora
he: זאגורה

note: Name for MC-CL
en: La Colle
he: לה קול

note: Name for MC-CO
en: La Condamine
he: לה קונדמין

note: Name for MC-FO
en: Fontvieille
he: פונויל

note: Name for MC-MC
en: Monte-Carlo
he: מונטה קרלו

note: Name for MC-MG
en: Moneghetti
he: מונגטי

note: Name for MC-MO
en: Monaco-Ville
he: מונקו ויל

note: Name for MD-BA
en: Bălți
he: בלץ

note: Name for MD-BR
en: Briceni
he: בריצ׳ני

note: Name for MD-CU
en: Chișinău
he: קישינב

note: Name for NG-NI
en: Niger
he: ניז׳ר

note: Name for NL-AW
en: Aruba
he: ארובה

note: Name for NL-CW
en: Curaçao
he: קוראסאו

note: Name for OM-WU
en: Al Wusţá
he: המרכז

note: Name for PK-BA
en: Balochistan
he: בלוצ׳יסטן

note: Name for PK-GB
en: Gilgit-Baltistan
he: גילגיט-בלטיסטן

note: Name for PK-IS
en: Islamabad
he: אסלאמאבאד

note: Name for PK-KP
en: Khyber Pakhtunkhwa
he: ח׳ייבר פח׳טונח׳ווה

note: Name for PK-SD
en: Sindh
he: סינד

note: Name for SS-JG
en: Jonglei
he: ג׳ונגליי

note: Name for SS-LK
en: Lakes
he: אגמים

note: Name for SS-NU
en: Upper Nile
he: הנילוס העליון

note: Name for SS-UY
en: Unity
he: האיחוד

note: Name for SS-WR
en: Warrap
he: ואראפ

note: Name for ST-02
en: Cantagalo
he: קנטגלו

note: Name for ST-03
en: Caué
he: קאואה

note: Name for ST-04
en: Lembá
he: למבה

note: Name for ST-05
en: Lobata
he: לובטה

note: Name for ST-06
en: Mé-Zóchi
he: מה-זושי

note: Name for ST-P
en: Príncipe
he: פרינסיפה

note: Name for SV-AH
en: Ahuachapán
he: אווצ׳פאן

note: Name for SV-CA
en: Cabañas
he: קבניאס

note: Name for SV-CH
en: Chalatenango
he: צ׳לטננגו

note: Name for SV-CU
en: Cuscatlán
he: קוסקטלאן

note: Name for SV-MO
en: Morazán
he: מורסאן

note: Name for SV-SA
en: Santa Ana
he: סנטה אנה

note: Name for SV-SM
en: San Miguel
he: סן מיגל

note: Name for SV-SO
en: Sonsonate
he: סונסונטה

note: Name for SV-SV
en: San Vicente
he: סן ויסנטה

note: Name for SV-UN
en: La Unión
he: לה אוניון

note: Name for SV-US
en: Usulután
he: אוסולוטאן

note: Name for SY-DI
en: Dimashq
he: דמשק

note: Name for SY-DR
en: Dar'ā
he: דרעא

note: Name for SY-DY
en: Dayr az Zawr
he: דיר א־זור

note: Name for SY-HA
en: Al Ḩasakah
he: אל־חסכה

note: Name for SY-HI
en: Ḩimş
he: חומס

note: Name for SY-HL
en: Ḩalab
he: חלב

note: Name for SY-HM
en: Ḩamāh
he: חמאה

note: Name for SY-ID
en: Idlib
he: אדליב

note: Name for SY-LA
en: Al Lādhiqīyah
he: לטקיה

note: Name for SY-QU
en: Al Qunayţirah
he: קוניטרה

note: Name for SY-RA
en: Ar Raqqah
he: א־רקה

note: Name for SY-RD
en: Rīf Dimashq
he: ריף דמשק

note: Name for SY-SU
en: As Suwaydā'
he: א־סווידא

note: Name for SY-TA
en: Ţarţūs
he: טרטוס

note: Name for SZ-HH
en: Hhohho
he: הוהו

note: Name for SZ-LU
en: Lubombo
he: לובומבו

note: Name for SZ-MA
en: Manzini
he: מנזיני

note: Name for SZ-SH
en: Shiselweni
he: שיסלווני

note: Name for TD-BG
en: Bahr el Ghazal
he: בחר אל־ע׳זאל

note: Name for TD-BO
en: Borkou
he: בורקו

note: Name for TD-CB
en: Chari-Baguirmi
he: שארי-בגירמי

note: Name for TD-EE
en: Ennedi-Est
he: אנדי מזרח

note: Name for TD-EO
en: Ennedi-Ouest
he: אנדי מערב

note: Name for TD-GR
en: Guéra
he: גארה

note: Name for TD-HL
en: Hadjer Lamis
he: חג׳ר לאמיס

note: Name for TD-KA
en: Kanem
he: קאנם

note: Name for TH-11
en: Samut Prakan
he: סמוט פרקן

note: Name for TH-12
en: Nonthaburi
he: נונתאבורי

note: Name for TH-13
en: Pathum Thani
he: פתום טאני

note: Name for TH-14
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
he: איוטהאיה

note: Name for TH-15
en: Ang Thong
he: אנג טונג

note: Name for TH-16
en: Lop Buri
he: לופ בורי

note: Name for TH-17
en: Sing Buri
he: סינג בורי

note: Name for TH-18
en: Chai Nat
he: שאי נט

note: Name for TM-A
en: Ahal
he: אחל

note: Name for TM-B
en: Balkan
he: בלקן

note: Name for TM-D
en: Daşoguz
he: דשקוז

note: Name for TT-POS
en: Port of Spain
he: פורט אוף ספיין

note: Name for TT-SFO
en: San Fernando
he: סן פרננדו

note: Name for TT-SGE
en: Sangre Grande
he: סנגרה גראנדה

note: Name for TT-SIP
en: Siparia
he: סיפאריה

note: Name for TV-FUN
en: Funafuti
he: פונאפוטי

note: Name for TV-NIT
en: Niutao
he: ניוטאו

note: Name for TV-NKF
en: Nukufetau
he: נוקופטאו

note: Name for TV-NKL
en: Nukulaelae
he: נוקולאלאה

note: Name for TV-NMA
en: Nanumea
he: ננומאה

note: Name for TV-NUI
en: Nui
he: נואי

note: Name for TV-VAI
en: Vaitupu
he: ואיטופו

note: Name for TW-TPE
en: Taipei
he: טאיפיי

note: Name for TW-TTT
en: Taitung
he: טאיטונג

note: Name for TW-TXG
en: Taichung
he: טאיג׳ונג

note: Name for TW-YUN
en: Yunlin
he: יונלין

note: Name for TZ-01
en: Arusha
he: ארושה

note: Name for TZ-03
en: Dodoma
he: דודומה

note: Name for TZ-04
en: Iringa
he: אירינגה

note: Name for TZ-14
en: Mbeya
he: מביה

note: Name for TZ-26
en: Manyara
he: מניארה

note: Name for UA-40
en: Sevastopol
he: סבסטופול

note: Name for UG-407
en: Kibaale
he: קיבלה

note: Name for UG-409
en: Masindi
he: מאסינדי

note: Name for UG-412
en: Rukungiri
he: רוקונגירי

note: Name for UG-414
en: Kanungu
he: קנונגו

note: Name for UG-415
en: Kyenjojo
he: קיינג׳וג׳ו

note: Name for UG-416
en: Buliisa
he: בוליסה

note: Name for UG-417
en: Ibanda
he: יבנדה

note: Name for UG-418
en: Isingiro
he: יסינגרו

note: Name for UG-419
en: Kiruhura
he: קירוהורה

note: Name for UM-67
en: Johnston Atoll
he: אטול ג׳ונסטון

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
he: אטול מידוויי

note: Name for UM-76
en: Navassa Island
he: האי נבאסה

note: Name for UM-79
en: Wake Island
he: האי וייק

note: Name for UM-81
en: Baker Island
he: האי בייקר

note: Name for UM-84
en: Howland Island
he: האי האולנד

note: Name for UM-86
en: Jarvis Island
he: האי ג׳רביס

note: Name for UM-89
en: Kingman Reef
he: שונית קינגמן

note: Name for UM-95
en: Palmyra Atoll
he: אטול פלמיירה

note: Name for US-AK
en: Alaska
he: אלסקה

note: Name for US-AL
en: Alabama
he: אלבמה

note: Name for US-AR
en: Arkansas
he: ארקנסס

note: Name for US-AS
en: American Samoa
he: סמואה האמריקנית

note: Name for US-AZ
en: Arizona
he: אריזונה

note: Name for US-CA
en: California
he: קליפורניה

note: Name for US-CO
en: Colorado
he: קולורדו

note: Name for US-CT
en: Connecticut
he: קונטיקט

note: Name for US-DC
en: District of Columbia
he: וושינגטון הבירה

note: Name for US-DE
en: Delaware
he: דלאוור

note: Name for US-FL, Name for UY-FD
en: Florida
he: פלורידה

note: Name for US-GA
en: Georgia
he: ג׳ורג׳יה

note: Name for US-GU
en: Guam
he: גואם

note: Name for US-HI
en: Hawaii
he: הוואי

note: Name for US-IA
en: Iowa
he: איווה

note: Name for US-ID
en: Idaho
he: איידהו

note: Name for US-IL
en: Illinois
he: אילינוי

note: Name for US-IN
en: Indiana
he: אינדיאנה

note: Name for US-KS
en: Kansas
he: קנזס

note: Name for US-KY
en: Kentucky
he: קנטקי

note: Name for US-LA
en: Louisiana
he: לואיזיאנה

note: Name for US-MA
en: Massachusetts
he: מסצ׳וסטס

note: Name for US-ME
en: Maine
he: מיין

note: Name for US-MI
en: Michigan
he: מישיגן

note: Name for US-MN
en: Minnesota
he: מינסוטה

note: Name for US-MO
en: Missouri
he: מיזורי

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
he: איי מריאנה הצפוניים

note: Name for US-MS
en: Mississippi
he: מיסיסיפי

note: Name for US-NC
en: North Carolina
he: קרוליינה הצפונית

note: Name for US-ND
en: North Dakota
he: דקוטה הצפונית

note: Name for US-NE
en: Nebraska
he: נברסקה

note: Name for US-NH
en: New Hampshire
he: ניו המפשייר

note: Name for US-NJ
en: New Jersey
he: ניו ג׳רזי

note: Name for US-NM
en: New Mexico
he: ניו מקסיקו

note: Name for US-NV
en: Nevada
he: נבדה

note: Name for US-NY
en: New York
he: ניו יורק

note: Name for US-OH
en: Ohio
he: אוהיו

note: Name for US-OK
en: Oklahoma
he: אוקלהומה

note: Name for US-OR
en: Oregon
he: אורגון

note: Name for US-PA
en: Pennsylvania
he: פנסילבניה

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
he: פוארטו ריקו

note: Name for US-RI
en: Rhode Island
he: רוד איילנד

note: Name for US-SC
en: South Carolina
he: קרוליינה הדרומית

note: Name for US-SD
en: South Dakota
he: דקוטה הדרומית

note: Name for US-TN
en: Tennessee
he: טנסי

note: Name for US-TX
en: Texas
he: טקסס

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
he: האיים המרוחקים הקטנים של ארצות הברית

note: Name for US-UT
en: Utah
he: יוטה

note: Name for US-VA
en: Virginia
he: וירג׳יניה

note: Name for US-VT
en: Vermont
he: ורמונט

note: Name for US-WA
en: Washington
he: וושינגטון

note: Name for US-WI
en: Wisconsin
he: ויסקונסין

note: Name for US-WV
en: West Virginia
he: מערב וירג׳יניה

note: Name for US-WY
en: Wyoming
he: ויומינג

note: Name for UY-AR
en: Artigas
he: ארטיגס

note: Name for UY-CA
en: Canelones
he: קנלונס

note: Name for UY-CL
en: Cerro Largo
he: סרו לרגו

note: Name for UY-CO
en: Colonia
he: קולוניה

note: Name for UY-DU
en: Durazno
he: דורזנו

note: Name for UY-FS
en: Flores
he: פלורס

note: Name for UY-LA
en: Lavalleja
he: לבז׳חה

note: Name for UY-MA
en: Maldonado
he: מלדונדו

note: Name for UY-MO
en: Montevideo
he: מונטווידאו

note: Name for UY-PA
en: Paysandú
he: פאיסנדו

note: Name for UY-RO
en: Rocha
he: רוצ׳ה

note: Name for UY-RV
en: Rivera
he: ריברה

note: Name for UY-SA
en: Salto
he: סלטו

note: Name for UY-SO
en: Soriano
he: סוריאנו

note: Name for UY-TA
en: Tacuarembó
he: טקוארמבו

note: Name for UY-TT
en: Treinta y Tres
he: טריינטה אי טרס

note: Name for UZ-AN
en: Andijon
he: אנדיז׳ן

note: Name for UZ-BU
en: Buxoro
he: בוכרה

note: Name for UZ-JI
en: Jizzax
he: דז׳יזק

note: Name for UZ-NG
en: Namangan
he: נמנגן

note: Name for UZ-NW
en: Navoiy
he: נבוי

note: Name for UZ-QA
en: Qashqadaryo
he: קשקדריה

note: Name for UZ-SA
en: Samarqand
he: סמרקנד

note: Name for UZ-SI
en: Sirdaryo
he: סירדריה

note: Name for UZ-SU
en: Surxondaryo
he: סורחנדריה

note: Name for UZ-TK, Name for UZ-TO
en: Toshkent
he: טשקנט

note: Name for UZ-XO
en: Xorazm
he: חורזם

note: Name for VC-01
en: Charlotte
he: שארלוט

note: Name for VC-06
en: Grenadines
he: הגרנדינים

note: Name for VE-B
en: Anzoátegui
he: אנסואטגי

note: Name for VE-C
en: Apure
he: אפורה

note: Name for VE-D
en: Aragua
he: ארגואה

note: Name for VE-E
en: Barinas
he: ברינס

note: Name for VE-G
en: Carabobo
he: קרבובו

note: Name for VE-H
en: Cojedes
he: קוחדס

note: Name for VE-I
en: Falcón
he: פלקון

note: Name for VE-J
en: Guárico
he: גואריקו

note: Name for VE-K
en: Lara
he: לרה

note: Name for VE-L
en: Mérida
he: מרידה

note: Name for VE-M
en: Miranda
he: מירנדה

note: Name for VE-N
en: Monagas
he: מונגס

note: Name for VE-O
en: Nueva Esparta
he: נואבה אספרטה

note: Name for VE-P
en: Portuguesa
he: פורטוגסה

note: Name for VE-S
en: Táchira
he: טאצ׳ירה

note: Name for VE-T
en: Trujillo
he: טרוחיו

note: Name for VE-U
en: Yaracuy
he: יארקוי

note: Name for VE-V
en: Zulia
he: סוליה

note: Name for VE-W
en: Dependencias Federales
he: הדפנדנסיות הפדרליות

note: Name for VE-Y
en: Delta Amacuro
he: דלטה אמקורו

note: Name for VN-01
en: Lai Châu
he: לאי צ׳או

note: Name for VN-02
en: Lào Cai
he: לאו קאי

note: Name for VN-03
en: Hà Giang
he: הא זאנג

note: Name for VN-04
en: Cao Bằng
he: קאו באנג

note: Name for VN-05
en: Sơn La
he: סן לה

note: Name for VN-06
en: Yên Bái
he: יין באי

note: Name for VN-07
en: Tuyên Quang
he: טויין קואנג

note: Name for VN-09
en: Lạng Sơn
he: לאנג סן

note: Name for VN-13
en: Quảng Ninh
he: קואנג נינג

note: Name for VN-14
en: Hòa Bình
he: הואה בינג

note: Name for VN-18
en: Ninh Bình
he: נינג בינג

note: Name for VN-20
en: Thái Bình
he: טהאי בינג

note: Name for VN-21
en: Thanh Hóa
he: טהאינג הואה

note: Name for VN-22
en: Nghệ An
he: נגה אן

note: Name for VN-23
en: Hà Tĩnh
he: הא טינג

note: Name for VN-24
en: Quảng Bình
he: קואנג בין

note: Name for VN-25
en: Quảng Trị
he: קואנג צ׳י

note: Name for VN-26
en: Thừa Thiên-Huế
he: טהיאה טהיין-הואה

note: Name for VN-27
en: Quảng Nam
he: קואנג נאם

note: Name for VN-28
en: Kon Tum
he: קון טום

note: Name for VN-29
en: Quảng Ngãi
he: קואנג נגאי

note: Name for VN-30
en: Gia Lai
he: יה לאי

note: Name for VN-31
en: Bình Định
he: בין דין

note: Name for VN-32
en: Phú Yên
he: פו יין

note: Name for VN-33
en: Đắk Lắk
he: דאקלאק

note: Name for VN-34
en: Khánh Hòa
he: קהאן הואה

note: Name for VN-35
en: Lâm Đồng
he: לם דאונגם

note: Name for VN-36
en: Ninh Thuận
he: נין טהואנג

note: Name for VN-37
en: Tây Ninh
he: טאי נין

note: Name for VN-39
en: Đồng Nai
he: דג׳ונג נאי

note: Name for VN-40
en: Bình Thuận
he: בין טהואנג

note: Name for VN-41
en: Long An
he: לאונגם אנג

note: Name for VN-43
en: Bà Rịa - Vũng Tàu
he: בה ז׳יה-וונגם טאו

note: Name for VN-44
en: An Giang
he: אנג יאנג

note: Name for VN-45
en: Đồng Tháp
he: דאונגם טהאפ

note: Name for VN-46
en: Tiền Giang
he: טיין יאנג

note: Name for VN-47
en: Kiến Giang
he: קיינג יאנג

note: Name for VN-49
en: Vĩnh Long
he: וין לאונגם

note: Name for VN-50
en: Bến Tre
he: בן צ׳ה

note: Name for VN-51
en: Trà Vinh
he: צ׳ה וין

note: Name for VN-52
en: Sóc Trăng
he: שאוקפ צ׳אנג

note: Name for VN-53
en: Bắc Kạn
he: באק קאן

note: Name for VN-54
en: Bắc Giang
he: באק זאנג

note: Name for VN-55
en: Bạc Liêu
he: בק ליאו

note: Name for VN-56
en: Bắc Ninh
he: באק נינג

note: Name for VN-57
en: Bình Dương
he: בין ייאנג

note: Name for VN-58
en: Bình Phước
he: בין פייק

note: Name for VN-59
en: Cà Mau
he: קה מאו

note: Name for VN-61
en: Hải Dương
he: האי זיינג

note: Name for VN-63
en: Hà Nam
he: הא נאם

note: Name for VN-66
en: Hưng Yên
he: הונגם יין

note: Name for VN-67
en: Nam Định
he: נאם דינג

note: Name for VN-68
en: Phú Thọ
he: פו טהו

note: Name for VN-69
en: Thái Nguyên
he: טהאי נגויין

note: Name for VN-70
en: Vĩnh Phúc
he: וינג פוקפ

note: Name for VN-71
en: Điện Biên
he: דיין ביין

note: Name for VN-72
en: Đắk Nông
he: דאק נאונגם

note: Name for VN-73
en: Hậu Giang
he: האו יאנג

note: Name for VN-CT
en: Cần Thơ
he: קאנטחו

note: Name for VN-DN
en: Đà Nẵng
he: דה נאנג

note: Name for VN-HN
en: Hà Nội
he: האנוי

note: Name for VN-HP
en: Hải Phòng
he: האי פאונגם

note: Name for VN-SG
en: Hồ Chí Minh
he: הו צ׳י מין סיטי

note: Name for VU-MAP
en: Malampa
he: מלמפה

note: Name for VU-PAM
en: Pénama
he: פנמה

note: Name for VU-SAM
en: Sanma
he: סנמה

note: Name for VU-SEE
en: Shéfa
he: שפה

note: Name for VU-TAE
en: Taféa
he: טפאע

note: Name for VU-TOB
en: Torba
he: טורבה

note: Name for WF-AL
en: Alo
he: אלו

note: Name for WF-SG
en: Sigave
he: סיגאבה

note: Name for WF-UV
en: Uvea
he: אובאה

note: Name for WS-AA
en: A'ana
he: א׳אנה

note: Name for WS-AL
en: Aiga-i-le-Tai
he: איגה י לה טאי

note: Name for WS-AT
en: Atua
he: אטוא

note: Name for WS-FA
en: Fa'asaleleaga
he: פא׳אסאלהלהאגה

note: Name for WS-GE
en: Gaga'emauga
he: גגאמאוגה

note: Name for WS-GI
en: Gagaifomauga
he: גגאיפומאוגה

note: Name for WS-PA
en: Palauli
he: פלאולי

note: Name for WS-SA
en: Satupa'itea
he: סטופאיטאה

note: Name for WS-TU
en: Tuamasaga
he: טואמסגה

note: Name for WS-VF
en: Va'a-o-Fonoti
he: ווה או פונוטי

note: Name for WS-VS
en: Vaisigano
he: ואיסיגנו

note: Name for YE-AB
en: Abyan
he: אביאן

note: Name for YE-AD
en: ‘Adan
he: עדן

note: Name for YE-AM
en: ‘Amrān
he: עמראן

note: Name for YE-BA
en: Al Bayḑā’
he: אל־ביידא

note: Name for YE-DA
en: Aḑ Ḑāli‘
he: א־דאלע

note: Name for YE-DH
en: Dhamār
he: ד׳מאר

note: Name for YE-HD
en: Ḩaḑramawt
he: חדרמאות

note: Name for YE-HJ
en: Ḩajjah
he: חג׳ה

note: Name for YE-HU
en: Al Ḩudaydah
he: אל־חודיידה

note: Name for YE-IB
en: Ibb
he: איב

note: Name for YE-LA
en: Laḩij
he: לחג׳

note: Name for YE-MA
en: Ma’rib
he: מאריב

note: Name for YE-MR
en: Al Mahrah
he: אל־מהרה

note: Name for YE-MW
en: Al Maḩwīt
he: אל־מחוית

note: Name for YE-RA
en: Raymah
he: רימה

note: Name for YE-SD
en: Şāʻdah
he: צעדה

note: Name for YE-SH
en: Shabwah
he: שבוה

note: Name for YE-SN
en: Şanʻā’
he: צנעא

note: Name for YE-SU
en: Arkhabīl Suquţrá
he: סוקוטרה

note: Name for YE-TA
en: Tāʻizz
he: תעז

note: Name for ZA-EC
en: Eastern Cape
he: הכף המזרחי

note: Name for ZA-FS
en: Free State
he: המדינה החופשית

note: Name for ZA-GP
en: Gauteng
he: חאוטנג

note: Name for ZA-KZN
en: Kwazulu-Natal
he: קוואזולו-נטאל

note: Name for ZA-LP
en: Limpopo
he: לימפופו

note: Name for ZA-MP
en: Mpumalanga
he: מפומלנגה

note: Name for ZA-NC
en: Northern Cape
he: הכף הצפוני

note: Name for ZA-WC
en: Western Cape
he: הכף המערבי

note: Name for ZM-04
en: Luapula
he: לואפולה

note: Name for ZM-06
en: North-Western
he: צפון-מערב

note: Name for ZM-08
en: Copperbelt
he: טבעת הנחושת

note: Name for ZM-09
en: Lusaka
he: לוסקה

note: Name for ZM-10
en: Muchinga
he: מוצ׳ינגה

note: Name for ZW-BU
en: Bulawayo
he: בולוואיו

note: Name for ZW-HA
en: Harare
he: הארארה

note: Name for ZW-MA
en: Manicaland
he: מניקלנד

note: Name for ZW-MC
en: Mashonaland Central
he: משונלנד-מרכז

note: Name for ZW-ME
en: Mashonaland East
he: משונלנד-מזרח

note: Name for ZW-MI
en: Midlands
he: מידלנדס

note: Name for ZW-MN
en: Matabeleland North
he: מטבללנד-צפון

note: Name for ZW-MS
en: Matabeleland South
he: מטבללנד-דרום

note: Name for ZW-MV
en: Masvingo
he: מסבינגו

note: Name for ZW-MW
en: Mashonaland West
he: משונלנד-מערב
