iso_3166-2 - en to hr translation catalogue (170 entries)

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
hr: Dubai

note: Name for AT-1
en: Burgenland
hr: Gradišće

note: Name for AT-2
en: Kärnten
hr: Koruška

note: Name for AT-3
en: Niederösterreich
hr: Donja Austrija

note: Name for AT-4
en: Oberösterreich
hr: Gornja Austrija

note: Name for AT-6
en: Steiermark
hr: Štajerska

note: Name for AT-9
en: Wien
hr: Beč

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
hr: Teritorij australskog glavnog grada

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
hr: Novi Južni Wales

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
hr: Sjeverni teritorij

note: Name for AU-SA
en: South Australia
hr: Južna Australija

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
hr: Tasmanija

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
hr: Zapadna Australija

note: Name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
hr: Flamanski Brabant

note: Name for BE-VLG
en: Vlaams Gewest
hr: Flamanska regija

note: Name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
hr: Istočna Flandrija

note: Name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
hr: Zapadna Flandrija

note: Name for BE-WAL
en: wallonne, Région
hr: Valonija, regija

note: Name for BE-WBR
en: Brabant wallon
hr: Valonski Brabant

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
hr: Luksemburg

note: Name for CO-BOL, Name for EC-B, Name for VE-F
en: Bolívar
hr: Bolivar

note: Name for DE-BY
en: Bayern
hr: Bavarska

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
hr: Donja Saska

note: Name for DE-SN
en: Sachsen
hr: Saska

note: Name for DE-ST
en: Sachsen-Anhalt
hr: Saska-Anhalt

note: Name for DE-TH
en: Thüringen
hr: Tiringija

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
hr: Džibuti

note: Name for FR-75C
en: Paris
hr: Pariz

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
hr: Gvadalupa

note: Name for FR-972
en: Martinique
hr: Martinik

note: Name for FR-973
en: Guyane (française)
hr: Gvajana (francuska)

note: Name for FR-BRE
en: Bretagne
hr: Bretanja

note: Name for FR-NAQ
en: Nouvelle-Aquitaine
hr: Nova Akvitanija

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
hr: Nova Kaledonija

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
hr: Normandija

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
hr: Provansa-Alpe-Azurna obala

note: Name for FR-PDL
en: Pays-de-la-Loire
hr: Zemlja Loire

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
hr: Francuska Polinezija

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
hr: Sveti Petar i Mikelon

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
hr: Francuske južne zemlje

note: Name for FR-WF
en: Wallis-et-Futuna
hr: Wallis i Futuna

note: Name for GB-ABC
en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
hr: Armagh, Banbridge i Craigavon

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
hr: Argyll i Bute

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
hr: Ards i North Down

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
hr: Antrim i Newtownabbey

note: Name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
hr: Bath i North East Somerset

note: Name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
hr: Blackburn s Darwenom

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
hr: Barking i Dagenham

note: Name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
hr: Brighton i Hove

note: Name for GB-BST
en: Bristol, City of
hr: Bristol, grad

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
hr: Causeway Coast i Glens

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
hr: Cheshire istočni

note: Name for GB-CHW
en: Cheshire West and Chester
hr: Cheshire zapadni i Chester

note: Name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
hr: Dumfries i Galloway

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
hr: Derry i Strabane

note: Name for GB-EAY
en: East Ayrshire
hr: Istočni Ayrshire

note: Name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
hr: Edinburgh, grad

note: Name for GB-EDU
en: East Dunbartonshire
hr: Istočni Dunbartonshire

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
hr: Istočni Lothian

note: Name for GB-ENG
en: England
hr: Engleska

note: Name for GB-ERW
en: East Renfrewshire
hr: Istočni Renfrewshire

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
hr: Istočni Sussex

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
hr: Fermanagh i Omagh

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
hr: Hammersmith i Fulham

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
hr: Kensington i Chelsea

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
hr: Lisburn i Castlereagh

note: Name for GB-LND
en: London, City of
hr: London, grad

note: Name for GB-MEA
en: Mid and East Antrim
hr: Srednji i istočni Antrim

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
hr: Sjeverni Ayrshire

note: Name for GB-NEL
en: North East Lincolnshire
hr: Sjevernoistočni Lincolnshire

note: Name for GB-NIR
en: Northern Ireland
hr: Sjeverna Irska

note: Name for GB-NLK
en: North Lanarkshire
hr: Sjeverni Lanarkshire

note: Name for GB-NLN
en: North Lincolnshire
hr: Sjeverni Lincolnshire

note: Name for GB-NMD
en: Newry, Mourne and Down
hr: Newry, Mourne i Down

note: Name for GB-NTY
en: North Tyneside
hr: Sjeverni Tyneside

note: Name for GB-NYK
en: North Yorkshire
hr: Sjeverni Jorkšir

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
hr: Orkney otočje

note: Name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
hr: Perth i Kinross

note: Name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
hr: Redcar i Cleveland

note: Name for GB-SAY
en: South Ayrshire
hr: Južni Ayrshire

note: Name for GB-SCB
en: Scottish Borders
hr: Škotske granice

note: Name for GB-SCT
en: Scotland
hr: Škotska

note: Name for GB-SGC
en: South Gloucestershire
hr: Južni Gloucestershire

note: Name for GB-SLK
en: South Lanarkshire
hr: Južni Lanarkshire

note: Name for GB-STY
en: South Tyneside
hr: Južni Tyneside

note: Name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
hr: Telford i Wrekin

note: Name for GB-WBK
en: West Berkshire
hr: Zapadni Berkshire

note: Name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
hr: Zapadni Dunbartonshire

note: Name for GB-WLN
en: West Lothian
hr: Zapadni Lothian

note: Name for GB-WNM
en: Windsor and Maidenhead
hr: Windsor i Maidenhead

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
hr: Zapadni Sussex

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
hr: Shetland otočje

note: Name for GD-10
en: Southern Grenadine Islands
hr: Južno Grenadine otočje

note: Name for GH-WN
en: Western North
hr: Zapadni sjever

note: Name for GT-01
en: Guatemala
hr: Gvatemala

note: Name for HN-LE
en: Lempira
hr: Honduraška lempira

note: Name for HU-BU
en: Budapest
hr: Budimpešta

note: Name for IQ-BG
en: Baghdād
hr: Bagdad

note: Name for IR-23
en: Tehrān
hr: Teheran

note: Name for IT-21
en: Piemonte
hr: Pijemont

note: Name for IT-25
en: Lombardia
hr: Lombardija

note: Name for IT-42
en: Liguria
hr: Ligurija

note: Name for IT-52
en: Toscana
hr: Toskana

note: Name for IT-55
en: Umbria
hr: Umbrija

note: Name for IT-62
en: Lazio
hr: Lacij

note: Name for IT-72
en: Campania
hr: Kampanija

note: Name for IT-75
en: Puglia
hr: Apulija

note: Name for IT-78
en: Calabria
hr: Kalabrija

note: Name for IT-82
en: Sicilia
hr: Sicilija

note: Name for IT-88
en: Sardegna
hr: Sardinija

note: Name for IT-FI
en: Firenze
hr: Firenca

note: Name for IT-NA
en: Napoli
hr: Napulj

note: Name for IT-RM
en: Roma
hr: Romski

note: Name for IT-SU
en: Sud Sardegna
hr: Južna Sardinija

note: Name for IT-TS
en: Trieste
hr: Trst

note: Name for IT-VE
en: Venezia
hr: Venecija

note: Name for LK-1
en: Western Province
hr: Zapadna provincija

note: Name for LK-3
en: Southern Province
hr: Južna provincija

note: Name for LK-4
en: Northern Province
hr: Sjeverna provincija

note: Name for LK-7
en: North Central Province
hr: Sjeverna centralna provincija

note: Name for MV-00
en: South Ari Atoll
hr: Južni Ari atol

note: Name for MV-02
en: North Ari Atoll
hr: Sjeverni Ari atol

note: Name for MV-12
en: Mulaku Atoll
hr: Mulaku atol

note: Name for MV-26
en: Male Atoll
hr: Male atol

note: Name for NG-FC
en: Abuja Federal Capital Territory
hr: Teritorij glavnog grada Abuja

note: Name for NL-NB
en: Noord-Brabant
hr: Sjeverni Brabant

note: Name for NL-NH
en: Noord-Holland
hr: Sjeverna Nizozemska

note: Name for NL-ZH
en: Zuid-Holland
hr: Južna Nizozemska

note: Name for NO-21
en: Svalbard (Arctic Region)
hr: Svalbard (arktička regija)

note: Name for NO-22
en: Jan Mayen (Arctic Region)
hr: Jan Mayen (arktička regija)

note: Name for PG-SAN
en: West Sepik
hr: Zapadni Sepik

note: Name for PH-PAN
en: Pangasinan
hr: Pangasinanski

note: Name for PT-20
en: Região Autónoma dos Açores
hr: Autonomna regija Azori

note: Name for PT-30
en: Região Autónoma da Madeira
hr: Autonomna regija Madeira

note: Name for RS-01
en: Severnobački okrug
hr: Sjevernobački okrug

note: Name for RS-03
en: Severnobanatski okrug
hr: Sjevernobanatski okrug

note: Name for RS-07
en: Sremski okrug
hr: Srijemski okrug

note: Name for RS-KM
en: Kosovo-Metohija
hr: Kosovo i Metohija

note: Name for SD-DC
en: Central Darfur
hr: Centralni Darfur

note: Name for SD-DE
en: East Darfur
hr: Istočni Darfur

note: Name for SD-DN
en: North Darfur
hr: Sjeverni Darfur

note: Name for SD-DS
en: South Darfur
hr: Južni Darfur

note: Name for SD-DW
en: West Darfur
hr: Zapadni Darfur

note: Name for SD-GK
en: West Kordofan
hr: Zapadni Kordofan

note: Name for SD-KN
en: North Kordofan
hr: Sjeverni Kordofan

note: Name for SD-KS
en: South Kordofan
hr: Južni Kordofan

note: Name for SL-NW
en: North Western
hr: Sjeverni zapad

note: Name for UM-67
en: Johnston Atoll
hr: Johnston atol

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
hr: Midway otočje

note: Name for UM-76
en: Navassa Island
hr: Navassa otok

note: Name for UM-79
en: Wake Island
hr: Otok Wake

note: Name for UM-81
en: Baker Island
hr: Baker otok

note: Name for UM-84
en: Howland Island
hr: Howland otok

note: Name for UM-86
en: Jarvis Island
hr: Jarvis otok

note: Name for UM-89
en: Kingman Reef
hr: Kingman greben

note: Name for UM-95
en: Palmyra Atoll
hr: Palmyra atol

note: Name for US-AS
en: American Samoa
hr: Američka Samoa

note: Name for US-CA
en: California
hr: Kalifornija

note: Name for US-GA
en: Georgia
hr: Gruzija

note: Name for US-HI
en: Hawaii
hr: Havaji

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
hr: Sjevernomarijanski otoci

note: Name for US-NC
en: North Carolina
hr: Sjeverna Karolina

note: Name for US-ND
en: North Dakota
hr: Sjeverna Dakota

note: Name for US-NM
en: New Mexico
hr: Novi Meksiko

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
hr: Portoriko

note: Name for US-SC
en: South Carolina
hr: Južna Karolina

note: Name for US-SD
en: South Dakota
hr: Južna Dakota

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
hr: Američki mali izvanjski otoci

note: Name for US-VI
en: Virgin Islands, U.S.
hr: Djevičanski Otoci, SAD

note: Name for US-WV
en: West Virginia
hr: Zapadna Virginia
