iso_3166-2 - en to ro translation catalogue (3452 entries)

note: Name for AD-02
en: Canillo
ro: Parohia Canillo

note: Name for AD-03
en: Encamp
ro: Parohia Encamp

note: Name for AD-04
en: La Massana
ro: Parohia La Massana

note: Name for AD-05
en: Ordino
ro: Parohia Ordino

note: Name for AD-06
en: Sant Julià de Lòria
ro: Parohia Sant Julià de Lòria

note: Name for AD-07
en: Andorra la Vella
ro: Orașul Andorra la Vella (capitala țării)

note: Name for AD-08
en: Escaldes-Engordany
ro: Parohia Escaldes-Engordany

note: Name for AE-AJ
en: ‘Ajmān
ro: Ajman

note: Name for AE-AZ
en: Abū Z̧aby
ro: Abu Dhabi

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
ro: Dubai

note: Name for AE-FU
en: Al Fujayrah
ro: Fujairah

note: Name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
ro: Ras Al-Khaimah

note: Name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
ro: Sharjah

note: Name for AE-UQ
en: Umm al Qaywayn
ro: Umm Al-Qaiwain

note: Name for AF-BAM
en: Bāmyān
ro: Bamyan

note: Name for AF-BDG
en: Bādghīs
ro: Badghis

note: Name for AF-BDS
en: Badakhshān
ro: Badakhshan

note: Name for AF-BGL
en: Baghlān
ro: Baghlan

note: Name for AF-DAY
en: Dāykundī
ro: Daykundi

note: Name for AF-FRA
en: Farāh
ro: Farah

note: Name for AF-FYB
en: Fāryāb
ro: Faryab

note: Name for AF-GHA
en: Ghaznī
ro: Ghazni

note: Name for AF-GHO
en: Ghōr
ro: Ghor

note: Name for AF-HER
en: Herāt
ro: Herat

note: Name for AF-JOW
en: Jowzjān
ro: Jowzjan

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
ro: Kabul

note: Name for AF-KAN
en: Kandahār
ro: Kandahar

note: Name for AF-KAP
en: Kāpīsā
ro: Kapisa

note: Name for AF-KHO
en: Khōst
ro: Khost

note: Name for AF-KNR
en: Kunaṟ
ro: Kunar

note: Name for AF-LAG
en: Laghmān
ro: Laghman

note: Name for AF-LOG
en: Lōgar
ro: Logar

note: Name for AF-NAN
en: Nangarhār
ro: Nangarhar

note: Name for AF-NIM
en: Nīmrōz
ro: Nimruz

note: Name for AF-NUR
en: Nūristān
ro: Nuristan

note: Name for AF-PAN
en: Panjshayr
ro: Panjshir

note: Name for AF-PAR
en: Parwān
ro: Parwan

note: Name for AF-PIA
en: Paktiyā
ro: Paktia

note: Name for AF-PKA
en: Paktīkā
ro: Paktika

note: Name for AF-SAM
en: Samangān
ro: Samangan

note: Name for AF-SAR
en: Sar-e Pul
ro: Sar-e Pol

note: Name for AF-TAK
en: Takhār
ro: Takhar

note: Name for AF-URU
en: Uruzgān
ro: Urozgan

note: Name for AF-WAR
en: Wardak
ro: Maidan Wardak

note: Name for AF-ZAB
en: Zābul
ro: Zabul

note: Name for AG-03, Name for BB-03, Name for DM-04, Name for GD-03, Name for VC-04
en: Saint George
ro: Parohia Saint George, nume comun: (în Antigua și Barbuda, în Barbados, în Dominica, în Grenada și în Sfântul Vincențiu și Grenadinele)

note: Name for AG-04, Name for BB-05, Name for DM-05, Name for GD-04, Name for MT-49
en: Saint John
ro: Parohia Saint John, nume comun: (în Antigua și Barbuda, în Barbados, în Dominica, în Grenada și în Republica Malta)

note: Name for AG-05, Name for JM-05
en: Saint Mary
ro: Parohia Saint Mary, nume comun: (în Antigua și Barbuda, și în Jamaica)

note: Name for AG-06, Name for DM-10
en: Saint Paul
ro: Parohia Saint Paul, nume comun: (în Antigua și Barbuda, și în Dominica)

note: Name for AG-07, Name for BB-09, Name for DM-11
en: Saint Peter
ro: Parohia Saint Peter, nume comun: (în Antigua și Barbuda, în Barbados și în Dominica)

note: Name for AG-08, Name for BB-10
en: Saint Philip
ro: Parohia Saint Philip, nume comun: (în Antigua și Barbuda și în Barbados)

note: Name for AG-10
en: Barbuda
ro: Insula Barbuda, Antigua și Barbuda

note: Name for AG-11
en: Redonda
ro: Insula Redonda, Antigua și Barbuda

note: Name for AL-06
en: Korçë
ro: Korça

note: Name for AL-08
en: Lezhë
ro: Lezha

note: Name for AL-10
en: Shkodër
ro: Shkodra

note: Name for AL-11
en: Tiranë
ro: Tirana

note: Name for AL-12
en: Vlorë
ro: Vlora

note: Name for AM-AG
en: Aragac̣otn
ro: Aragatsotn

note: Name for AM-GR
en: Geġark'unik'
ro: Gegharkunik

note: Name for AM-KT
en: Kotayk'
ro: Kotayk

note: Name for AM-LO
en: Loṙi
ro: Lori

note: Name for AM-SH
en: Širak
ro: Shirak

note: Name for AM-SU
en: Syunik'
ro: Syunik

note: Name for AM-TV
en: Tavuš
ro: Tavush

note: Name for AM-VD
en: Vayoć Jor
ro: Vayots Dzor

note: Name for AO-CNO
en: Cuanza-Norte
ro: Cuanza Norte

note: Name for AO-CUS
en: Cuanza-Sul
ro: Cuanza Sul

note: Name for AO-HUI
en: Huíla
ro: Huila

note: Name for AO-LNO
en: Lunda-Norte
ro: Lunda Norte

note: Name for AO-LSU
en: Lunda-Sul
ro: Lunda Sul

note: Name for AO-UIG
en: Uíge
ro: Uige

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ro: Orașul Autonom Buenos Aires

note: Name for AR-F, Name for ES-LO, Name for ES-RI
en: La Rioja
ro: La Rioja (provincie în Argentina; provincie și comunitate autonomă în Spania)

note: Name for AT-2
en: Kärnten
ro: Carintia

note: Name for AT-3
en: Niederösterreich
ro: Austria inferioară

note: Name for AT-4
en: Oberösterreich
ro: Austria superioară

note: Name for AT-6
en: Steiermark
ro: Stiria

note: Name for AT-9
en: Wien
ro: Viena

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
ro: Teritoriul capitalei Australiei

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
ro: Noul Wales de Sud

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
ro: Teritoriul de nord

note: Name for AU-SA
en: South Australia
ro: Australia de sud

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
ro: Australia de Vest

note: Name for AZ-ABS
en: Abşeron
ro: Absheron

note: Name for AZ-AGA
en: Ağstafa
ro: Agstafa

note: Name for AZ-AGC
en: Ağcabədi
ro: Aghjabadi

note: Name for AZ-AGM
en: Ağdam
ro: Agdam

note: Name for AZ-AGS
en: Ağdaş
ro: Agdash

note: Name for AZ-AGU
en: Ağsu
ro: Agsu

note: Name for AZ-BA
en: Bakı
ro: Baku

note: Name for AZ-BAB
en: Babək
ro: Babek

note: Name for AZ-BAL
en: Balakən
ro: Balakan

note: Name for AZ-BAR
en: Bərdə
ro: Barda

note: Name for AZ-BEY
en: Beyləqan
ro: Beylagan

note: Name for AZ-BIL
en: Biləsuvar
ro: Bilasuvar

note: Name for AZ-CAB
en: Cəbrayıl
ro: Jabrayil

note: Name for AZ-CAL
en: Cəlilabad
ro: Jalilabad

note: Name for AZ-CUL
en: Culfa
ro: Julfa

note: Name for AZ-DAS
en: Daşkəsən
ro: Dashkasan

note: Name for AZ-FUZ
en: Füzuli
ro: Fuzuli

note: Name for AZ-GA
en: Gəncə
ro: Ganja

note: Name for AZ-GAD
en: Gədəbəy
ro: Gadabay

note: Name for AZ-GOY
en: Göyçay
ro: Goychay

note: Name for AZ-GYG
en: Göygöl
ro: Goygol

note: Name for AZ-HAC
en: Hacıqabul
ro: Hajigabul

note: Name for AZ-IMI
en: İmişli
ro: Imishli

note: Name for AZ-ISM
en: İsmayıllı
ro: Ismailli

note: Name for AZ-KAL
en: Kəlbəcər
ro: Kalbajar

note: Name for AZ-KAN
en: Kǝngǝrli
ro: Kangarli

note: Name for AZ-KUR
en: Kürdəmir
ro: Kurdamir

note: Name for AZ-LA, Name for AZ-LAN
en: Lənkəran
ro: Lankaran

note: Name for AZ-LAC
en: Laçın
ro: Lachin

note: Name for AZ-MAS
en: Masallı
ro: Masally

note: Name for AZ-MI
en: Mingəçevir
ro: Mingacevir

note: Name for AZ-NEF
en: Neftçala
ro: Neftchala

note: Name for AZ-NV, Name for AZ-NX
en: Naxçıvan
ro: Nahicevan

note: Name for AZ-OGU
en: Oğuz
ro: Oghuz

note: Name for AZ-QAB
en: Qəbələ
ro: Qabala

note: Name for AZ-QAX
en: Qax
ro: Qakh

note: Name for AZ-QAZ
en: Qazax
ro: Qazakh

note: Name for AZ-QBI
en: Qubadlı
ro: Qubadli

note: Name for AZ-SA, Name for AZ-SAK
en: Şəki
ro: Shaki

note: Name for AZ-SAD
en: Sədərək
ro: Sadarak

note: Name for AZ-SAH
en: Şahbuz
ro: Shahbuz

note: Name for AZ-SAR
en: Şərur
ro: Sharur

note: Name for AZ-SAT
en: Saatlı
ro: Saatly

note: Name for AZ-SBN
en: Şabran
ro: Shabran

note: Name for AZ-SIY
en: Siyəzən
ro: Siazan

note: Name for AZ-SKR
en: Şəmkir
ro: Shamkir

note: Name for AZ-SM
en: Sumqayıt
ro: Sumqayit

note: Name for AZ-SMI
en: Şamaxı
ro: Shamakhi

note: Name for AZ-SMX
en: Samux
ro: Samukh

note: Name for AZ-SR
en: Şirvan
ro: Shirvan

note: Name for AZ-SUS
en: Şuşa
ro: Shusha

note: Name for AZ-UCA
en: Ucar
ro: Ujar

note: Name for AZ-XA
en: Xankəndi
ro: Stepanakert

note: Name for AZ-XAC
en: Xaçmaz
ro: Khachmaz

note: Name for AZ-XCI
en: Xocalı
ro: Khojaly

note: Name for AZ-XIZ
en: Xızı
ro: Khizi

note: Name for AZ-XVD
en: Xocavənd
ro: Khojavend

note: Name for AZ-YAR
en: Yardımlı
ro: Yardymli

note: Name for AZ-YE, Name for AZ-YEV
en: Yevlax
ro: Yevlakh

note: Name for AZ-ZAN
en: Zəngilan
ro: Zangilan

note: Name for AZ-ZAR
en: Zərdab
ro: Zardab

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
ro: Federația Bosniei și Herțegovinei

note: Name for BA-BRC
en: Brčko distrikt
ro: Districtul Brčko

note: Name for BA-SRP
en: Republika Srpska
ro: Republica Srpska

note: Name for BB-02, Name for DM-02, Name for GD-01, Name for JM-02, Name for VC-02
en: Saint Andrew
ro: Parohia Saint Andrew, nume comun: (în Barbados, în Dominica, în Grenada, în Jamaica și în Sfântul Vincențiu și Grenadinele)

note: Name for BB-04, Name for JM-08
en: Saint James
ro: Parohia Saint James, nume comun: (în Barbados și în Jamaica)

note: Name for BB-06, Name for DM-06
en: Saint Joseph
ro: Parohia Saint Joseph, nume comun: (în Barbados și în Dominica)

note: Name for BB-07
en: Saint Lucy
ro: Parohia Saint Lucy, Barbados

note: Name for BB-08
en: Saint Michael
ro: Parohia Saint Michael, Barbados

note: Name for BB-11, Name for JM-03
en: Saint Thomas
ro: Parohia Saint Thomas, nume comun: (în Barbados și în Jamaica)

note: Name for BD-10, Name for BD-B
en: Chattogram
ro: Chittagong

note: Name for BE-BRU
en: Bruxelles-Capitale, Région de
ro: Regiunea Capitalei Bruxelles

note: Name for BE-VAN
en: Antwerpen
ro: Anvers

note: Name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
ro: Brabantul Flamand

note: Name for BE-VLG
en: Vlaams Gewest
ro: Regiunea Flamandă

note: Name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
ro: Flandra de est

note: Name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
ro: Flandra de vest

note: Name for BE-WAL
en: wallonne, Région
ro: valonia, Regiunea valonă

note: Name for BE-WBR
en: Brabant wallon
ro: Brabantul Valon

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

note: Name for BF-01
en: Boucle du Mouhoun
ro: Regiunea Boucle du Mouhoun, Burkina Faso

note: Name for BF-02
en: Cascades
ro: Regiunea Cascades, Burkina Faso

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
ro: Regiunea Centre, Burkina Faso

note: Name for BF-04
en: Centre-Est
ro: Regiunea Centre-Est, Burkina Faso

note: Name for BF-05
en: Centre-Nord
ro: Regiunea Centre-Nord, Burkina Faso

note: Name for BF-06
en: Centre-Ouest
ro: Regiunea Centre-Ouest, Burkina Faso

note: Name for BF-07
en: Centre-Sud
ro: Regiunea Centre-Sud, Burkina Faso

note: Name for BF-08
en: Est
ro: Regiunea Est, Burkina Faso

note: Name for BF-09
en: Hauts-Bassins
ro: Regiunea Hauts-Bassins, Burkina Faso

note: Name for BF-10, Name for FR-59, Name for HT-ND
en: Nord
ro: Regiunea Nord, Burkina Faso

note: Name for BF-11
en: Plateau-Central
ro: Regiunea Plateau-Central, Burkina Faso

note: Name for BF-12
en: Sahel
ro: Regiunea Sahel, Burkina Faso

note: Name for BF-13
en: Sud-Ouest
ro: Regiunea Sud-Ouest, Burkina Faso

note: Name for BF-BAL
en: Balé
ro: Provincia Balé, Burkina Faso

note: Name for BF-BAM
en: Bam
ro: Provincia Bam, Burkina Faso

note: Name for BF-BAN
en: Banwa
ro: Provincia Banwa, Burkina Faso

note: Name for BF-BAZ
en: Bazèga
ro: Provincia Bazèga, Burkina Faso

note: Name for BF-BGR
en: Bougouriba
ro: Provincia Bougouriba, Burkina Faso

note: Name for BF-BLG
en: Boulgou
ro: Provincia Boulgou, Burkina Faso

note: Name for BF-BLK
en: Boulkiemdé
ro: Provincia Boulkiemdé, Burkina Faso

note: Name for BF-COM, Name for CI-CM
en: Comoé
ro: Provincia Comoé, Burkina Faso

note: Name for BF-GAN
en: Ganzourgou
ro: Provincia Ganzourgou, Burkina Faso

note: Name for BF-GNA
en: Gnagna
ro: Provincia Gnagna, Burkina Faso

note: Name for BF-GOU
en: Gourma
ro: Provincia Gourma, Burkina Faso

note: Name for BF-HOU
en: Houet
ro: Provincia Houet, Burkina Faso

note: Name for BF-IOB
en: Ioba
ro: Provincia Ioba, Burkina Faso

note: Name for BF-KAD
en: Kadiogo
ro: Provincia Kadiogo, Burkina Faso

note: Name for BF-KEN
en: Kénédougou
ro: Provincia Kénédougou, Burkina Faso

note: Name for BF-KMD
en: Komondjari
ro: Provincia Komondjari, Burkina Faso

note: Name for BF-KMP
en: Kompienga
ro: Provincia Kompienga, Burkina Faso

note: Name for BF-KOP
en: Koulpélogo
ro: Provincia Koulpélogo, Burkina Faso

note: Name for BF-KOS
en: Kossi
ro: Provincia Kossi, Burkina Faso

note: Name for BF-KOT
en: Kouritenga
ro: Provincia Kouritenga, Burkina Faso

note: Name for BF-KOW
en: Kourwéogo
ro: Provincia Kourwéogo, Burkina Faso

note: Name for BF-LER
en: Léraba
ro: Provincia Léraba, Burkina Faso

note: Name for BF-LOR
en: Loroum
ro: Provincia Loroum, Burkina Faso

note: Name for BF-MOU
en: Mouhoun
ro: Provincia Mouhoun, Burkina Faso

note: Name for BF-NAM
en: Namentenga
ro: Provincia Namentenga, Burkina Faso

note: Name for BF-NAO
en: Nahouri
ro: Provincia Nahouri, Burkina Faso

note: Name for BF-NAY
en: Nayala
ro: Provincia Nayala, Burkina Faso

note: Name for BF-NOU
en: Noumbiel
ro: Provincia Noumbiel, Burkina Faso

note: Name for BF-OUB
en: Oubritenga
ro: Provincia Oubritenga, Burkina Faso

note: Name for BF-OUD
en: Oudalan
ro: Provincia Oudalan, Burkina Faso

note: Name for BF-PAS
en: Passoré
ro: Provincia Passoré, Burkina Faso

note: Name for BF-PON
en: Poni
ro: Provincia Poni, Burkina Faso

note: Name for BF-SEN
en: Séno
ro: Provincia Séno, Burkina Faso

note: Name for BF-SIS
en: Sissili
ro: Provincia Sissili, Burkina Faso

note: Name for BF-SMT
en: Sanmatenga
ro: Provincia Sanmatenga, Burkina Faso

note: Name for BF-SNG
en: Sanguié
ro: Provincia Sanguié, Burkina Faso

note: Name for BF-SOM
en: Soum
ro: Provincia Soum, Burkina Faso

note: Name for BF-SOR
en: Sourou
ro: Provincia Sourou, Burkina Faso

note: Name for BF-TAP
en: Tapoa
ro: Provincia Tapoa, Burkina Faso

note: Name for BF-TUI
en: Tuy
ro: Provincia Tuy, Burkina Faso

note: Name for BF-YAG
en: Yagha
ro: Provincia Yagha, Burkina Faso

note: Name for BF-YAT
en: Yatenga
ro: Provincia Yatenga, Burkina Faso

note: Name for BF-ZIR
en: Ziro
ro: Provincia Ziro, Burkina Faso

note: Name for BF-ZON
en: Zondoma
ro: Provincia Zondoma, Burkina Faso

note: Name for BF-ZOU
en: Zoundwéogo
ro: Provincia Zoundwéogo, Burkina Faso

note: Name for BG-01
en: Blagoevgrad
ro: Regiunea Blagoevgrad,Bulgaria

note: Name for BG-02
en: Burgas
ro: Regiunea Burgas, Bulgaria

note: Name for BG-03
en: Varna
ro: Regiunea Varna, Bulgaria

note: Name for BG-04
en: Veliko Tarnovo
ro: Regiunea Veliko Tărnovo, Bulgaria

note: Name for BG-05
en: Vidin
ro: Regiunea Vidin, Bulgaria

note: Name for BG-06
en: Vratsa
ro: Regiunea Vrața, Bulgaria

note: Name for BG-07
en: Gabrovo
ro: Regiunea Gabrovo, Bulgaria

note: Name for BG-08
en: Dobrich
ro: Regiunea Dobrici, Bulgaria

note: Name for BG-09
en: Kardzhali
ro: Regiunea Kărdjali, Bulgaria

note: Name for BG-10
en: Kyustendil
ro: Regiunea Kiustendil, Bulgaria

note: Name for BG-11
en: Lovech
ro: Regiunea Loveci, Bulgaria

note: Name for BG-12, Name for US-MT
en: Montana
ro: Regiunea Montana, Bulgaria

note: Name for BG-13
en: Pazardzhik
ro: Regiunea Pazardjik, Bulgaria

note: Name for BG-14
en: Pernik
ro: Regiunea Pernik, Bulgaria

note: Name for BG-15
en: Pleven
ro: Regiunea Plevna, Bulgaria

note: Name for BG-16
en: Plovdiv
ro: Regiunea Plovdiv, Bulgaria

note: Name for BG-17
en: Razgrad
ro: Regiunea Razgrad, Bulgaria

note: Name for BG-18
en: Ruse
ro: Regiunea Ruse, Bulgaria

note: Name for BG-19
en: Silistra
ro: Regiunea Silistra, Bulgaria

note: Name for BG-20
en: Sliven
ro: Regiunea Sliven, Bulgaria

note: Name for BG-21
en: Smolyan
ro: Regiunea Smolin, Bulgaria

note: Name for BG-22
en: Sofia (stolitsa)
ro: Regiunea Sofia-capitala, Bulgaria

note: Name for BG-23
en: Sofia
ro: Regiunea Sofia, Bulgaria

note: Name for BG-24
en: Stara Zagora
ro: Regiunea Stara Zagora, Bulgaria

note: Name for BG-25
en: Targovishte
ro: Regiunea Tărgoviște, Bulgaria

note: Name for BG-26
en: Haskovo
ro: Regiunea Haskovo, Bulgaria

note: Name for BG-27
en: Shumen
ro: Regiunea Șumen, Bulgaria

note: Name for BG-28
en: Yambol
ro: Regiunea Iambol, Bulgaria

note: Name for BH-13, Name for KW-KU
en: Al ‘Āşimah
ro: Al Manāmah/Al Asimah Capitală Guvernorat

note: Name for BH-14
en: Al Janūbīyah
ro: Guvernoratul de Sud, Bahrain

note: Name for BH-15
en: Al Muḩarraq
ro: Guvernoratul Muharraq, Bahrain

note: Name for BH-17
en: Ash Shamālīyah
ro: Northern Governorate, Bahrain

note: Name for BI-BB
en: Bubanza
ro: Provincia Bubanza, Burundi

note: Name for BI-BL
en: Bujumbura Rural
ro: Provincia Bujumbura Rurală, Burundi

note: Name for BI-BM
en: Bujumbura Mairie
ro: Provincia Bujumbura Mairie, Burundi

note: Name for BI-BR
en: Bururi
ro: Provincia Bururi, Burundi

note: Name for BI-CA
en: Cankuzo
ro: Provincia Cankuzo, Burundi

note: Name for BI-CI
en: Cibitoke
ro: Provincia Cibitoke, Burundi

note: Name for BI-GI
en: Gitega
ro: Provincia Gitega, Burundi

note: Name for BI-KI
en: Kirundo
ro: Provincia Kirundo, Burundi

note: Name for BI-KR
en: Karuzi
ro: Provincia Karuzi, Burundi

note: Name for BI-KY
en: Kayanza
ro: Provincia Kayanza, Burundi

note: Name for BI-MA
en: Makamba
ro: Provincia Makamba, Burundi

note: Name for BI-MU
en: Muramvya
ro: Provincia Muramvya, Burundi

note: Name for BI-MW
en: Mwaro
ro: Provincia Mwaro, Burundi

note: Name for BI-MY
en: Muyinga
ro: Provincia Muyinga, Burundi

note: Name for BI-NG
en: Ngozi
ro: Provincia Ngozi, Burundi

note: Name for BI-RM
en: Rumonge
ro: Provincia Rumonge, Burundi

note: Name for BI-RT
en: Rutana
ro: Provincia Rutana, Burundi

note: Name for BI-RY
en: Ruyigi
ro: Provincia Ruyigi, Burundi

note: Name for BJ-AK
en: Atacora
ro: Departamentul Atakora, Benin

note: Name for BJ-AL
en: Alibori
ro: Departamentul Alibori, Benin

note: Name for BJ-AQ
en: Atlantique
ro: Departamentul Atlantique, Benin

note: Name for BJ-BO
en: Borgou
ro: Departamentul Borgou, Benin

note: Name for BJ-CO
en: Collines
ro: Departamentul Collines, Benin

note: Name for BJ-DO
en: Donga
ro: Departamentul Donga, Benin

note: Name for BJ-KO
en: Couffo
ro: Departamentul Kouffo, Benin

note: Name for BJ-LI, Name for CM-LT, Name for GQ-LI
en: Littoral
ro: Littoral, nume comun: (departament în Benin, provincie în Camerun și în Guineea Ecuatorială)

note: Name for BJ-MO
en: Mono
ro: Departamentul Mono, Benin

note: Name for BJ-OU
en: Ouémé
ro: Departamentul Ouémé, Benin

note: Name for BJ-PL, Name for NG-PL
en: Plateau
ro: Departamentul Plateau, Benin

note: Name for BJ-ZO
en: Zou
ro: Departamentul Zou, Benin

note: Name for BN-BE
en: Belait
ro: Districtul Belait, Brunei

note: Name for BN-BM
en: Brunei-Muara
ro: Districtul Brunei-Muara, Brunei

note: Name for BN-TE
en: Temburong
ro: Districtul Temburong, Brunei

note: Name for BN-TU
en: Tutong
ro: Districtul Tutong, Brunei

note: Name for BO-B
en: El Beni
ro: Departamentul Beni, Bolivia

note: Name for BO-C
en: Cochabamba
ro: Departamentul Cochabamba, Bolivia

note: Name for BO-H
en: Chuquisaca
ro: Departamentul Chuquisaca, Bolivia

note: Name for BO-L, Name for HN-LP, Name for SV-PA
en: La Paz
ro: Departamentul La Paz, Bolivia

note: Name for BO-N
en: Pando
ro: Departamentul Pando, Bolivia

note: Name for BO-O
en: Oruro
ro: Departamentul Oruro, Bolivia

note: Name for BO-P
en: Potosí
ro: Departamentul Potosí, Bolivia

note: Name for BO-T
en: Tarija
ro: Departamentul Tarija, Bolivia

note: Name for BQ-BO, Name for NL-BQ1
en: Bonaire
ro: Insula Bonaire, Antilele olandeze

note: Name for BQ-SA, Name for NL-BQ2
en: Saba
ro: Insula Saba, Antilele olandeze

note: Name for BQ-SE, Name for NL-BQ3
en: Sint Eustatius
ro: Insula Sint Eustatius, Antilele olandeze

note: Name for BR-AC
en: Acre
ro: Statul Acre, Brazilia

note: Name for BR-AL
en: Alagoas
ro: Statul Alagoas, Brazilia

note: Name for BR-AM, Name for CO-AMA, Name for VE-Z
en: Amazonas
ro: Statul Amazonas, nume comun: (în Brazilia, departament în Columbia și stat în Venezuela)

note: Name for BR-AP
en: Amapá
ro: Statul Amapá, Brazilia

note: Name for BR-BA
en: Bahia
ro: Statul Bahia, Brazilia

note: Name for BR-CE
en: Ceará
ro: Statul Ceará, Brazilia

note: Name for BR-DF
en: Distrito Federal
ro: Districtul federal Brazilian

note: Name for BR-ES
en: Espírito Santo
ro: Statul Espírito Santo, Brazilia

note: Name for BR-GO
en: Goiás
ro: Statul Goiás, Brazilia

note: Name for BR-MA
en: Maranhão
ro: Statul Maranhão, Brazilia

note: Name for BR-MG
en: Minas Gerais
ro: Statul Minas Gerais, Brazilia

note: Name for BR-MS
en: Mato Grosso do Sul
ro: Statul Mato Grosso do Sul, Brazilia

note: Name for BR-MT
en: Mato Grosso
ro: Statul Mato Grosso, Brazilia

note: Name for BR-PA
en: Pará
ro: Statul Pará, Brazilia

note: Name for BR-PB
en: Paraíba
ro: Statul Paraíba, Brazilia

note: Name for BR-PE
en: Pernambuco
ro: Statul Pernambuco, Brazilia

note: Name for BR-PI
en: Piauí
ro: Statul Piauí, Brazilia

note: Name for BR-PR
en: Paraná
ro: Statul Paraná, Brazilia

note: Name for BR-RJ
en: Rio de Janeiro
ro: Statul Rio de Janeiro, Brazilia

note: Name for BR-RN
en: Rio Grande do Norte
ro: Statul Rio Grande do Norte, Brazilia

note: Name for BR-RO
en: Rondônia
ro: Statul Rondônia, Brazilia

note: Name for BR-RR
en: Roraima
ro: Statul Roraima, Brazilia

note: Name for BR-RS
en: Rio Grande do Sul
ro: Statul Rio Grande do Sul, Brazilia

note: Name for BR-SC, Name for CV-CA
en: Santa Catarina
ro: Statul Santa Catarina, Brazilia

note: Name for BR-SE
en: Sergipe
ro: Statul Sergipe, Brazilia

note: Name for BR-SP
en: São Paulo
ro: Statul São Paulo, Brazilia

note: Name for BR-TO
en: Tocantins
ro: Statul Tocantins, Brazilia

note: Name for BS-AK
en: Acklins
ro: Acklins, Bahamas

note: Name for BS-BI
en: Bimini
ro: Bimini, Bahamas

note: Name for BS-BP
en: Black Point
ro: Black Point, Bahamas

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
ro: Berry Islands, Bahamas

note: Name for BS-CE
en: Central Eleuthera
ro: Central Eleuthera, Bahamas

note: Name for BS-CI
en: Cat Island
ro: Cat Island, Bahamas

note: Name for BS-CK
en: Crooked Island and Long Cay
ro: Crooked Island, Bahamas

note: Name for BS-CO
en: Central Abaco
ro: Central Abaco, Bahamas

note: Name for BS-CS
en: Central Andros
ro: Central Andros, Bahamas

note: Name for BS-EG
en: East Grand Bahama
ro: East Grand Bahama, Bahamas

note: Name for BS-EX
en: Exuma
ro: Exuma, Bahamas

note: Name for BS-FP
en: City of Freeport
ro: City of Freeport, Bahamas

note: Name for BS-GC
en: Grand Cay
ro: Grand Cay, Bahamas

note: Name for BS-HI
en: Harbour Island
ro: Harbour Island, Bahamas

note: Name for BS-HT
en: Hope Town
ro: Hope Town, Bahamas

note: Name for BS-IN
en: Inagua
ro: Inagua, Bahamas

note: Name for BS-LI
en: Long Island
ro: Long Island, Bahamas

note: Name for BS-MC
en: Mangrove Cay
ro: Mangrove Cay, Bahamas

note: Name for BS-MG
en: Mayaguana
ro: Mayaguana, Bahamas

note: Name for BS-MI
en: Moore's Island
ro: Moore's Island, Bahamas

note: Name for BS-NE
en: North Eleuthera
ro: North Eleuthera, Bahamas

note: Name for BS-NO
en: North Abaco
ro: North Abaco, Bahamas

note: Name for BS-NP
en: New Providence
ro: New Providence, Bahamas

note: Name for BS-NS
en: North Andros
ro: North Andros, Bahamas

note: Name for BS-RC
en: Rum Cay
ro: Rum Cay, Bahamas

note: Name for BS-RI
en: Ragged Island
ro: Ragged Island, Bahamas

note: Name for BS-SA
en: South Andros
ro: South Andros, Bahamas

note: Name for BS-SE
en: South Eleuthera
ro: South Eleuthera, Bahamas

note: Name for BS-SO
en: South Abaco
ro: South Abaco, Bahamas

note: Name for BS-SS, Name for SV-SS
en: San Salvador
ro: San Salvador, Bahamas

note: Name for BS-SW
en: Spanish Wells
ro: Spanish Wells, Bahamas

note: Name for BS-WG
en: West Grand Bahama
ro: West Grand Bahama, Bahamas

note: Name for BT-11
en: Paro
ro: Districtul Paro, Bhutan

note: Name for BT-12
en: Chhukha
ro: Districtul Chhukha, Bhutan

note: Name for BT-13
en: Haa
ro: Districtul Haa, Bhutan

note: Name for BT-14
en: Samtse
ro: Districtul Samtse, Bhutan

note: Name for BT-15
en: Thimphu
ro: Districtul Thimphu, Bhutan

note: Name for BT-21
en: Tsirang
ro: Districtul Tsirang, Bhutan

note: Name for BT-22
en: Dagana
ro: Districtul Dagana, Bhutan

note: Name for BT-23
en: Punakha
ro: Districtul Punakha, Bhutan

note: Name for BT-24
en: Wangdue Phodrang
ro: Districtul Wangdue Phodrang, Bhutan

note: Name for BT-31
en: Sarpang
ro: Districtul Sarpang, Bhutan

note: Name for BT-32
en: Trongsa
ro: Districtul Trongsa, Bhutan

note: Name for BT-33
en: Bumthang
ro: Districtul Bumthang, Bhutan

note: Name for BT-34
en: Zhemgang
ro: Districtul Zhemgang, Bhutan

note: Name for BT-41
en: Trashigang
ro: Districtul Trashigang, Bhutan

note: Name for BT-42
en: Monggar
ro: Districtul Monggar, Bhutan

note: Name for BT-43
en: Pema Gatshel
ro: Districtul Pema Gatshel, Bhutan

note: Name for BT-44
en: Lhuentse
ro: Districtul Lhuentse, Bhutan

note: Name for BT-45
en: Samdrup Jongkhar
ro: Districtul Samdrup Jongkhar, Bhutan

note: Name for BT-GA
en: Gasa
ro: Districtul Gasa, Bhutan

note: Name for BT-TY
en: Trashi Yangtse
ro: Districtul Trashi Yangtse, Bhutan

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
ro: Districtul Central, comun pentru: Botswana, Fiji, Ghana, Nepal, Papua New Guinea, Paraguay, Solomon Islands, Uganda și Zambia

note: Name for BW-CH
en: Chobe
ro: Districtul Chobe, Botswana

note: Name for BW-FR
en: Francistown
ro: Francistown, Botswana

note: Name for BW-GA
en: Gaborone
ro: Oraștul Gaborone, Botswana

note: Name for BW-GH
en: Ghanzi
ro: Districtul Ghanzi, Botswana

note: Name for BW-JW
en: Jwaneng
ro: Orașul Jwaneng, Botswana

note: Name for BW-KG
en: Kgalagadi
ro: Districtul Kgalagadi, Botswana

note: Name for BW-KL
en: Kgatleng
ro: Districtul Kgatleng, Botswana

note: Name for BW-KW
en: Kweneng
ro: Districtul Kweneng, Botswana

note: Name for BW-LO
en: Lobatse
ro: Orașul Lobatse, Botswana

note: Name for BW-NE, Name for GH-NE, Name for SG-02
en: North East
ro: Districtul North East, Botswana

note: Name for BW-NW, Name for SG-03
en: North West
ro: Districtul North West, Botswana

note: Name for BW-SE, Name for SG-04
en: South East
ro: Districtul South East, Botswana

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
ro: Districtul Southern, Botswana

note: Name for BW-SP
en: Selibe Phikwe
ro: Orașul Selibe Phikwe, Botswana

note: Name for BW-ST
en: Sowa Town
ro: Orașul Sowa, Botswana

note: Name for BY-BR
en: Bresckaja voblasć
ro: Regiunea Brest, Belarus

note: Name for BY-HM
en: Gorod Minsk
ro: Minsk, Belarus (capitala)

note: Name for BY-HO
en: Gomel'skaja oblast'
ro: Regiunea Gomel, Belarus

note: Name for BY-HR
en: Grodnenskaja oblast'
ro: Regiunea Grodno, Belarus

note: Name for BY-MA
en: Mahilioŭskaja voblasć
ro: Regiunea Moghilău, Belarus

note: Name for BY-MI
en: Minskaja oblast'
ro: Regiunea Minsk, Belarus

note: Name for BY-VI
en: Viciebskaja voblasć
ro: Regiunea Vițebsk, Belarus

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
ro: Districtul Belize (și capitala), Belize

note: Name for BZ-CY
en: Cayo
ro: Districtul Cayo, Belize

note: Name for BZ-CZL
en: Corozal
ro: Districtul Corozal, Belize

note: Name for BZ-OW
en: Orange Walk
ro: Districtul Orange Walk, Belize

note: Name for BZ-SC
en: Stann Creek
ro: Districtul Stann Creek, Belize

note: Name for BZ-TOL, Name for ES-TO
en: Toledo
ro: Districtul Toledo, Belize

note: Name for CA-AB
en: Alberta
ro: Provincia Alberta, Canada

note: Name for CA-BC
en: British Columbia
ro: Provincia Columbia Britanică, Canada

note: Name for CA-MB
en: Manitoba
ro: Provincia Manitoba, Canada

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
ro: Provincia New Brunswick, Canada

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
ro: Provincia Newfoundland(Terra Nova) și Labrador, Canada

note: Name for CA-NS
en: Nova Scotia
ro: Provincia Nova Scoția, Canada

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
ro: Teritoriile de Nordvest, Canada

note: Name for CA-NU
en: Nunavut
ro: Teritoriul Nunavut, Canada

note: Name for CA-ON
en: Ontario
ro: Provincia Ontario, Canada

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
ro: Insula Prințului Edward, Canada

note: Name for CA-QC
en: Quebec
ro: Provincia Quebec, Canada

note: Name for CA-SK
en: Saskatchewan
ro: Provincia Saskatchewan, Canada

note: Name for CA-YT
en: Yukon
ro: Teritoriul Yukon, Canada

note: Name for CD-BC
en: Kongo Central
ro: Provincia Kongo Central, R.D. Congo

note: Name for CD-BU
en: Bas-Uélé
ro: Provincia Bas-Uele, R.D. Congo

note: Name for CD-EQ
en: Équateur
ro: Provincia Équateur, R.D. Congo

note: Name for CD-HK
en: Haut-Katanga
ro: Provincia Haut-Katanga, R.D. Congo

note: Name for CD-HL
en: Haut-Lomami
ro: Provincia Haut-Lomami, R.D. Congo

note: Name for CD-HU
en: Haut-Uélé
ro: Provincia Haut-Uele, R.D. Congo

note: Name for CD-IT
en: Ituri
ro: Provincia Ituri, R.D. Congo

note: Name for CD-KC
en: Kasaï Central
ro: Provincia Kasaï Central, R.D. Congo

note: Name for CD-KE
en: Kasaï Oriental
ro: Provincia Kasaï Oriental, R.D. Congo

note: Name for CD-KG
en: Kwango
ro: Provincia Kwango, R.D. Congo

note: Name for CD-KL
en: Kwilu
ro: Provincia Kwilu, R.D. Congo

note: Name for CD-KN
en: Kinshasa
ro: Provincia Kinshasa, R.D. Congo

note: Name for CD-KS
en: Kasaï
ro: Provincia Kasaï, R.D. Congo

note: Name for CD-LO
en: Lomami
ro: Provincia Lomami, R.D. Congo

note: Name for CD-LU
en: Lualaba
ro: Provincia Lualaba, R.D. Congo

note: Name for CD-MA
en: Maniema
ro: Provincia Maniema, R.D. Congo

note: Name for CD-MN
en: Mai-Ndombe
ro: Provincia Mai-Ndombe, R.D. Congo

note: Name for CD-MO
en: Mongala
ro: Provincia Mongala, R.D. Congo

note: Name for CD-NK
en: Nord-Kivu
ro: Provincia Nord-Kivu, R.D. Congo

note: Name for CD-NU
en: Nord-Ubangi
ro: Provincia Nord-Ubangi, R.D. Congo

note: Name for CD-SA
en: Sankuru
ro: Provincia Sankuru, R.D. Congo

note: Name for CD-SK
en: Sud-Kivu
ro: Provincia Sud-Kivu, R.D. Congo

note: Name for CD-SU
en: Sud-Ubangi
ro: Provincia Sud-Ubangi, R.D. Congo

note: Name for CD-TA
en: Tanganyika
ro: Provincia Tanganyika, R.D. Congo

note: Name for CD-TO
en: Tshopo
ro: Provincia Tshopo, R.D. Congo

note: Name for CD-TU
en: Tshuapa
ro: Provincia Tshuapa, R.D. Congo

note: Name for CF-AC
en: Ouham
ro: Prefectura Ouham, Republica Centrafricană

note: Name for CF-BB
en: Bamingui-Bangoran
ro: Prefectura Bamingui-Bangoran, Republica Centrafricană

note: Name for CF-BGF
en: Bangui
ro: Bangui (capitala), Republica Centrafricană

note: Name for CF-BK
en: Basse-Kotto
ro: Prefectura Basse-Kotto, Republica Centrafricană

note: Name for CF-HK
en: Haute-Kotto
ro: Prefectura Haute-Kotto, Republica Centrafricană

note: Name for CF-HM
en: Haut-Mbomou
ro: Prefectura Haut-Mbomou, Republica Centrafricană

note: Name for CF-HS
en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
ro: Prefectura Mambéré-Kadéï, Republica Centrafricană

note: Name for CF-KB
en: Gribingui
ro: Prefectura (economică) Nana-Grébizi, Republica Centrafricană

note: Name for CF-KG
en: Kémo-Gribingui
ro: Prefectura Kémo, Republica Centrafricană

note: Name for CF-LB
en: Lobaye
ro: Prefectura Lobaye, Republica Centrafricană

note: Name for CF-MB
en: Mbomou
ro: Prefectura Mbomou, Republica Centrafricană

note: Name for CF-MP
en: Ombella-Mpoko
ro: Prefectura Ombella-M'Poko, Republica Centrafricană

note: Name for CF-NM
en: Nana-Mambéré
ro: Prefectura Nana-Mambéré, Republica Centrafricană

note: Name for CF-OP
en: Ouham-Pendé
ro: Prefectura Ouham-Pendé, Republica Centrafricană

note: Name for CF-SE, Name for CG-13
en: Sangha
ro: Prefectura (economică) Sangha, Republica Centrafricană

note: Name for CF-UK
en: Ouaka
ro: Prefectura Ouaka, Republica Centrafricană

note: Name for CF-VK
en: Vakaga
ro: Prefectura Vakaga, Republica Centrafricană

note: Name for CG-11
en: Bouenza
ro: Departamentul Bouenza, Republica Congo

note: Name for CG-12
en: Pool
ro: Departamentul Pool, Republica Congo

note: Name for CG-14, Name for TG-P
en: Plateaux
ro: Departamentul Plateaux, Republica Congo

note: Name for CG-15
en: Cuvette-Ouest
ro: Departamentul Cuvette-Ouest, Republica Congo

note: Name for CG-16
en: Pointe-Noire
ro: Departamentul Pointe-Noire, Republica Congo

note: Name for CG-2
en: Lékoumou
ro: Departamentul Lékoumou, Republica Congo

note: Name for CG-5
en: Kouilou
ro: Departamentul Kouilou, Republica Congo

note: Name for CG-7
en: Likouala
ro: Departamentul Likouala, Republica Congo

note: Name for CG-8
en: Cuvette
ro: Departamentul Cuvette, Republica Congo

note: Name for CG-9
en: Niari
ro: Departamentul Niari, Republica Congo

note: Name for CG-BZV
en: Brazzaville
ro: Departamentul Brazzaville (și capitala), Republica Congo

note: Name for CH-AG
en: Aargau
ro: Cantonul Aargau, Elveția

note: Name for CH-AI
en: Appenzell Innerrhoden
ro: Cantonul Appenzell intern, Elveția

note: Name for CH-AR
en: Appenzell Ausserrhoden
ro: Cantonul Appenzell extern, Elveția

note: Name for CH-BE
en: Berne
ro: Cantonul Berna, Elveția

note: Name for CH-BL
en: Basel-Landschaft
ro: Cantonul Basel-Provincie, Elveția

note: Name for CH-BS
en: Basel-Stadt
ro: Cantonul Basel-Oraș, Elveția

note: Name for CH-FR
en: Fribourg
ro: Cantonul Fribourg, Elveția

note: Name for CH-GE
en: Genève
ro: Cantonul Geneva, Elveția

note: Name for CH-GL
en: Glarus
ro: Cantonul Glarus, Elveția

note: Name for CH-GR
en: Graubünden
ro: Cantonul Graubünden, Elveția

note: Name for CH-JU, Name for FR-39
en: Jura
ro: Cantonul Jura, Elveția

note: Name for CH-LU
en: Luzern
ro: Cantonul Lucerna, Elveția

note: Name for CH-NE
en: Neuchâtel
ro: Cantonul Neuchâtel, Elveția

note: Name for CH-NW
en: Nidwalden
ro: Cantonul Nidwald, Elveția

note: Name for CH-OW
en: Obwalden
ro: Cantonul Obwald, Elveția

note: Name for CH-SG
en: Sankt Gallen
ro: Cantonul St. Gallen, Elveția

note: Name for CH-SH
en: Schaffhausen
ro: Cantonul Schaffhausen, Elveția

note: Name for CH-SO
en: Solothurn
ro: Cantonul Solothurn, Elveția

note: Name for CH-SZ
en: Schwyz
ro: Cantonul Schwyz, Elveția

note: Name for CH-TG
en: Thurgau
ro: Cantonul Thurgau, Elveția

note: Name for CH-TI
en: Ticino
ro: Cantonul Ticino, Elveția

note: Name for CH-UR
en: Uri
ro: Cantonul Uri, Elveția

note: Name for CH-VD
en: Vaud
ro: Cantonul Vaud, Elveția

note: Name for CH-VS
en: Valais
ro: Cantonul Valais, Elveția

note: Name for CH-ZG
en: Zug
ro: Cantonul Zug, Elveția

note: Name for CH-ZH
en: Zürich
ro: Cantonul Zürich, Elveția

note: Name for CI-AB
en: Abidjan
ro: Districtul (autonom) Abidjan (și sediul guvernului), Coasta de Fildeș

note: Name for CI-BS
en: Bas-Sassandra
ro: Districtul Bas-Sassandra, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-DN
en: Denguélé
ro: Districtul Denguélé, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-GD
en: Gôh-Djiboua
ro: Districtul Gôh-Djiboua, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-LC
en: Lacs
ro: Districtul Lacs, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-LG
en: Lagunes
ro: Districtul Lagunes, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-MG
en: Montagnes
ro: Districtul Montagnes, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-SM
en: Sassandra-Marahoué
ro: Districtul Sassandra-Marahoué, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-SV, Name for TG-S
en: Savanes
ro: Districtul Savanes, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-VB
en: Vallée du Bandama
ro: Districtul Vallée du Bandama, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-WR
en: Woroba
ro: Districtul Woroba, Coasta de Fildeș

note: Name for CI-YM
en: Yamoussoukro
ro: Districtul (autonom) Yamoussoukro (și capitala), Coasta de Fildeș

note: Name for CI-ZZ
en: Zanzan
ro: Districtul Zanzan, Coasta de Fildeș

note: Name for CL-AI
en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ro: Regiunea Aysén, Chile

note: Name for CL-AN
en: Antofagasta
ro: Regiunea Antofagasta, Chile

note: Name for CL-AP
en: Arica y Parinacota
ro: Regiunea Arica y Parinacota, Chile

note: Name for CL-AR
en: La Araucanía
ro: Regiunea Araucanía, Chile

note: Name for CL-AT
en: Atacama
ro: Regiunea Atacama, Chile

note: Name for CL-BI
en: Biobío
ro: Regiunea Biobío, Chile

note: Name for CL-CO
en: Coquimbo
ro: Regiunea Coquimbo, Chile

note: Name for CL-LI
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ro: Regiunea Libertador General Bernardo O'Higgins, Chile

note: Name for CL-LL
en: Los Lagos
ro: Regiunea Los Lagos, Chile

note: Name for CL-LR, Name for EC-R
en: Los Ríos
ro: Regiunea Los Ríos, Chile

note: Name for CL-MA
en: Magallanes
ro: Regiunea Magallanes și Antarctica Chiliană, Chile

note: Name for CL-ML
en: Maule
ro: Regiunea Maule, Chile

note: Name for CL-NB
en: Ñuble
ro: Regiunea Ñuble, Chile

note: Name for CL-RM
en: Región Metropolitana de Santiago
ro: Regiunea metropolitană Santiago, Chile

note: Name for CL-TA
en: Tarapacá
ro: Regiunea Tarapacá, Chile

note: Name for CL-VS
en: Valparaíso
ro: Regiunea Valparaíso, Chile

note: Name for CM-AD
en: Adamaoua
ro: Provincia Adamawa, Camerun

note: Name for CM-EN
en: Far North
ro: Provincia Extrem Nord, Camerun

note: Name for CM-ES
en: East
ro: Regiunea de Est, Camerun

note: Name for CM-NO
en: North
ro: Provincia de Nord, Camerun

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
ro: Provincia de Nord-Vest, Camerun

note: Name for CM-OU
en: West
ro: Provincia de Vest, Camerun

note: Name for CM-SU
en: South
ro: Provincia de Sud, Camerun

note: Name for CM-SW
en: South-West
ro: Provincia de Sud-Vest, Camerun

note: Name for CN-AH
en: Anhui Sheng
ro: Provincia Anhui, R.P. Chineză

note: Name for CN-BJ
en: Beijing Shi
ro: Beijing (Pekin) - capitala, R.P. Chineză

note: Name for CN-CQ
en: Chongqing Shi
ro: Orașul Chongqing, R.P. Chineză

note: Name for CN-FJ
en: Fujian Sheng
ro: Provincia Fujian, R.P. Chineză

note: Name for CN-GD
en: Guangdong Sheng
ro: Provincia Guangdong, R.P. Chineză

note: Name for CN-GS
en: Gansu Sheng
ro: Provincia Gansu, R.P. Chineză

note: Name for CN-GX
en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
ro: Regiunea autonomă Guangxi, R.P. Chineză

note: Name for CN-GZ
en: Guizhou Sheng
ro: Provincia Guizhou, R.P. Chineză

note: Name for CN-HA
en: Henan Sheng
ro: Provincia Henan, R.P. Chineză

note: Name for CN-HB
en: Hubei Sheng
ro: Provincia Hubei, R.P. Chineză

note: Name for CN-HE
en: Hebei Sheng
ro: Provincia Hebei, R.P. Chineză

note: Name for CN-HI
en: Hainan Sheng
ro: Provincia Hainan, R.P. Chineză

note: Name for CN-HK
en: Hong Kong SAR
ro: Regiunea administrativă specială Hong Kong, R.P. Chineză

note: Name for CN-HL
en: Heilongjiang Sheng
ro: Provincia Heilongjiang, R.P. Chineză

note: Name for CN-HN
en: Hunan Sheng
ro: Provincia Hunan, R.P. Chineză

note: Name for CN-JL
en: Jilin Sheng
ro: Provincia Jilin, R.P. Chineză

note: Name for CN-JS
en: Jiangsu Sheng
ro: Provincia Jiangsu, R.P. Chineză

note: Name for CN-JX
en: Jiangxi Sheng
ro: Provincia Jiangxi, R.P. Chineză

note: Name for CN-LN
en: Liaoning Sheng
ro: Provincia Liaoning, R.P. Chineză

note: Name for CN-MO
en: Macao SAR
ro: Regiunea administrativă specială Macao, R.P. Chineză

note: Name for CN-NM
en: Nei Mongol Zizhiqu
ro: Regiunea autonomă Mongolia interioară, R.P. Chineză

note: Name for CN-NX
en: Ningxia Huizu Zizhiqu
ro: Regiunea autonomă Ningxia, R.P. Chineză

note: Name for CN-QH
en: Qinghai Sheng
ro: Provincia Qinghai, R.P. Chineză

note: Name for CN-SC
en: Sichuan Sheng
ro: Provincia Sichuan, R.P. Chineză

note: Name for CN-SD
en: Shandong Sheng
ro: Provincia Shandong, R.P. Chineză

note: Name for CN-SH
en: Shanghai Shi
ro: Municipiul Shanghai, R.P. Chineză

note: Name for CN-SN
en: Shaanxi Sheng
ro: Provincia Shaanxi, R.P. Chineză

note: Name for CN-SX
en: Shanxi Sheng
ro: Provincia Shanxi, R.P. Chineză

note: Name for CN-TJ
en: Tianjin Shi
ro: Municipiul Tianjin, R.P. Chineză

note: Name for CN-TW
en: Taiwan Sheng
ro: Provincia Taiwan, R.P. Chineză

note: Name for CN-XJ
en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
ro: Regiunea autonomă Xinjiang-Uigură, R.P. Chineză

note: Name for CN-XZ
en: Xizang Zizhiqu
ro: Regiunea autonomă Tibet, R.P. Chineză

note: Name for CN-YN
en: Yunnan Sheng
ro: Provincia Yunnan, R.P. Chineză

note: Name for CN-ZJ
en: Zhejiang Sheng
ro: Provincia Zhejiang, R.P. Chineză

note: Name for CO-ANT
en: Antioquia
ro: Departamentul Antioquia, Columbia

note: Name for CO-ARA
en: Arauca
ro: Departamentul Arauca, Columbia

note: Name for CO-ATL
en: Atlántico
ro: Departamentul Atlántico, Columbia

note: Name for CO-BOL, Name for EC-B, Name for VE-F
en: Bolívar
ro: Departamentul Bolívar, Columbia

note: Name for CO-BOY
en: Boyacá
ro: Departamentul Boyacá, Columbia

note: Name for CO-CAL
en: Caldas
ro: Departamentul Caldas, Columbia

note: Name for CO-CAQ
en: Caquetá
ro: Departamentul Caquetá, Columbia

note: Name for CO-CAS
en: Casanare
ro: Departamentul Casanare, Columbia

note: Name for CO-CAU
en: Cauca
ro: Departamentul Cauca, Columbia

note: Name for CO-CES
en: Cesar
ro: Departamentul Cesar, Columbia

note: Name for CO-CHO
en: Chocó
ro: Departamentul Chocó, Columbia

note: Name for CO-CUN
en: Cundinamarca
ro: Departamentul Cundinamarca, Columbia

note: Name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
ro: Districtul Capitală Bogotá, Columbia

note: Name for CO-GUA
en: Guainía
ro: Departamentul Guainía, Columbia

note: Name for CO-GUV
en: Guaviare
ro: Departamentul Guaviare, Columbia

note: Name for CO-HUI
en: Huila
ro: Departamentul Huila, Columbia

note: Name for CO-LAG
en: La Guajira
ro: Departamentul La Guajira, Columbia

note: Name for CO-MAG
en: Magdalena
ro: Departamentul Magdalena, Columbia

note: Name for CO-MET
en: Meta
ro: Departamentul Meta, Columbia

note: Name for CO-NAR
en: Nariño
ro: Departamentul Nariño, Columbia

note: Name for CO-NSA
en: Norte de Santander
ro: Departamentul Norte de Santander, Columbia

note: Name for CO-PUT
en: Putumayo
ro: Departamentul Putumayo, Columbia

note: Name for CO-QUI
en: Quindío
ro: Departamentul Quindío, Columbia

note: Name for CO-RIS
en: Risaralda
ro: Departamentul Risaralda, Columbia

note: Name for CO-SAN
en: Santander
ro: Departamentul Santander, Columbia

note: Name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ro: Departamentul San Andrés, Providencia și Santa Catalina, Columbia

note: Name for CO-SUC, Name for VE-R
en: Sucre
ro: Departamentul Sucre, Columbia

note: Name for CO-TOL
en: Tolima
ro: Departamentul Tolima, Columbia

note: Name for CO-VAC
en: Valle del Cauca
ro: Departamentul Valle del Cauca, Columbia

note: Name for CO-VAU
en: Vaupés
ro: Departamentul Vaupés, Columbia

note: Name for CO-VID
en: Vichada
ro: Departamentul Vichada, Columbia

note: Name for CR-A
en: Alajuela
ro: Provincia Alajuela, Republica Costa Rica

note: Name for CR-C
en: Cartago
ro: Provincia Cartago, Republica Costa Rica

note: Name for CR-G
en: Guanacaste
ro: Provincia Guanacaste, Republica Costa Rica

note: Name for CR-H
en: Heredia
ro: Provincia Heredia, Republica Costa Rica

note: Name for CR-L
en: Limón
ro: Provincia Limón, Republica Costa Rica

note: Name for CR-P
en: Puntarenas
ro: Provincia Puntarenas, Republica Costa Rica

note: Name for CR-SJ, Name for UY-SJ
en: San José
ro: Provincia San José, Republica Costa Rica

note: Name for CU-01
en: Pinar del Río
ro: Provincia Pinar del Río, Cuba

note: Name for CU-03
en: La Habana
ro: Provincia La Habana, Cuba

note: Name for CU-04
en: Matanzas
ro: Provincia Matanzas, Cuba

note: Name for CU-05
en: Villa Clara
ro: Provincia Villa Clara, Cuba

note: Name for CU-06
en: Cienfuegos
ro: Provincia Cienfuegos, Cuba

note: Name for CU-07
en: Sancti Spíritus
ro: Provincia Sancti Spíritus, Cuba

note: Name for CU-08
en: Ciego de Ávila
ro: Provincia Ciego de Ávila, Cuba

note: Name for CU-09
en: Camagüey
ro: Provincia Camagüey, Cuba

note: Name for CU-10
en: Las Tunas
ro: Provincia Las Tunas, Cuba

note: Name for CU-11
en: Holguín
ro: Provincia Holguín, Cuba

note: Name for CU-12
en: Granma
ro: Provincia Granma, Cuba

note: Name for CU-13
en: Santiago de Cuba
ro: Provincia Santiago de Cuba, Cuba

note: Name for CU-14
en: Guantánamo
ro: Provincia Guantánamo, Cuba

note: Name for CU-15
en: Artemisa
ro: Provincia Artemisa, Cuba

note: Name for CU-16
en: Mayabeque
ro: Provincia Mayabeque, Cuba

note: Name for CU-99
en: Isla de la Juventud
ro: Provincia Isla de la Juventud (și municipiu special), Cuba

note: Name for CV-B
en: Ilhas de Barlavento
ro: Regiunea Insulele Barlavento, Republica Capului Verde

note: Name for CV-BR
en: Brava
ro: Municipiul Brava, Republica Capului Verde

note: Name for CV-BV
en: Boa Vista
ro: Municipiul Boa Vista, Republica Capului Verde

note: Name for CV-CF
en: Santa Catarina do Fogo
ro: Municipiul Santa Catarina do Fogo, Republica Capului Verde

note: Name for CV-MA
en: Maio
ro: Municipiul Maio, Republica Capului Verde

note: Name for CV-MO
en: Mosteiros
ro: Municipiul Mosteiros, Republica Capului Verde

note: Name for CV-PA
en: Paul
ro: Municipiul Paul, Republica Capului Verde

note: Name for CV-PN
en: Porto Novo
ro: Municipiul Porto Novo, Republica Capului Verde

note: Name for CV-PR
en: Praia
ro: Municipiul Praia, Republica Capului Verde

note: Name for CV-RB
en: Ribeira Brava
ro: Municipiul Ribeira Brava, Republica Capului Verde

note: Name for CV-RG
en: Ribeira Grande
ro: Municipiul Ribeira Grande, Republica Capului Verde

note: Name for CV-RS
en: Ribeira Grande de Santiago
ro: Municipiul Ribeira Grande de Santiago, Republica Capului Verde

note: Name for CV-S
en: Ilhas de Sotavento
ro: Regiunea Insulele Sotavento, Republica Capului Verde

note: Name for CV-SD
en: São Domingos
ro: Municipiul São Domingos, Republica Capului Verde

note: Name for CV-SF
en: São Filipe
ro: Municipiul São Filipe, Republica Capului Verde

note: Name for CV-SL
en: Sal
ro: Municipiul Sal, Republica Capului Verde

note: Name for CV-SM
en: São Miguel
ro: Municipiul São Miguel, Republica Capului Verde

note: Name for CV-SO
en: São Lourenço dos Órgãos
ro: Municipiul São Lourenço dos Órgãos, Republica Capului Verde

note: Name for CV-SS
en: São Salvador do Mundo
ro: Municipiul São Salvador do Mundo, Republica Capului Verde

note: Name for CV-SV
en: São Vicente
ro: Municipiul São Vicente, Republica Capului Verde

note: Name for CV-TA
en: Tarrafal
ro: Municipiul Tarrafal, Republica Capului Verde

note: Name for CV-TS
en: Tarrafal de São Nicolau
ro: Municipiul Tarrafal de São Nicolau, Republica Capului Verde

note: Name for CY-01
en: Lefkosia
ro: Districtul Nicosia, Republica Cipru

note: Name for CY-02
en: Lemesos
ro: Districtul Limassol, Republica Cipru

note: Name for CY-03
en: Larnaka
ro: Districtul Larnaca, Republica Cipru

note: Name for CY-04
en: Ammochostos
ro: Districtul Famagusta, Republica Cipru

note: Name for CY-05
en: Baf
ro: Districtul Paphos, Republica Cipru

note: Name for CY-06
en: Girne
ro: Districtul Kyrenia, Republica Cipru

note: Name for CZ-10
en: Praha, Hlavní město
ro: Capitala Praga, Republica Cehă

note: Name for CZ-20
en: Středočeský kraj
ro: Regiunea Boemia Centrală, Republica Cehă

note: Name for CZ-201
en: Benešov
ro: Districtul Benešov, Republica Cehă

note: Name for CZ-202
en: Beroun
ro: Districtul Beroun, Republica Cehă

note: Name for CZ-203
en: Kladno
ro: Districtul Kladno, Republica Cehă

note: Name for CZ-204
en: Kolín
ro: Districtul Kolín, Republica Cehă

note: Name for CZ-205
en: Kutná Hora
ro: Districtul Kutná Hora, Republica Cehă

note: Name for CZ-206
en: Mělník
ro: Districtul Mělník, Republica Cehă

note: Name for CZ-207
en: Mladá Boleslav
ro: Districtul Mladá Boleslav, Republica Cehă

note: Name for CZ-208
en: Nymburk
ro: Districtul Nymburk, Republica Cehă

note: Name for CZ-209
en: Praha-východ
ro: Districtul Praga-est, Republica Cehă

note: Name for CZ-20A
en: Praha-západ
ro: Districtul Praga-vest, Republica Cehă

note: Name for CZ-20B
en: Příbram
ro: Districtul Příbram, Republica Cehă

note: Name for CZ-20C
en: Rakovník
ro: Districtul Rakovník, Republica Cehă

note: Name for CZ-31
en: Jihočeský kraj
ro: Regiunea Boemia de Sud, Republica Cehă

note: Name for CZ-311
en: České Budějovice
ro: Districtul České Budějovice, Republica Cehă

note: Name for CZ-312
en: Český Krumlov
ro: Districtul Český Krumlov, Republica Cehă

note: Name for CZ-313
en: Jindřichův Hradec
ro: Districtul Jindřichův Hradec, Republica Cehă

note: Name for CZ-314
en: Písek
ro: Districtul Písek, Republica Cehă

note: Name for CZ-315
en: Prachatice
ro: Districtul Prachatice, Republica Cehă

note: Name for CZ-316
en: Strakonice
ro: Districtul Strakonice, Republica Cehă

note: Name for CZ-317
en: Tábor
ro: Districtul Tábor, Republica Cehă

note: Name for CZ-32
en: Plzeňský kraj
ro: Regiunea Plzeň, Republica Cehă

note: Name for CZ-321
en: Domažlice
ro: Districtul Domažlice, Republica Cehă

note: Name for CZ-322
en: Klatovy
ro: Districtul Klatovy, Republica Cehă

note: Name for CZ-323
en: Plzeň-město
ro: Districtul Pilsen-oraș, Republica Cehă

note: Name for CZ-324
en: Plzeň-jih
ro: Districtul Pilsen-sud, Republica Cehă

note: Name for CZ-325
en: Plzeň-sever
ro: Districtul Pilsen-nord, Republica Cehă

note: Name for CZ-326
en: Rokycany
ro: Districtul Rokycany, Republica Cehă

note: Name for CZ-327
en: Tachov
ro: Districtul Tachov, Republica Cehă

note: Name for CZ-41
en: Karlovarský kraj
ro: Regiunea Karlovy Vary, Republica Cehă

note: Name for CZ-411
en: Cheb
ro: Districtul Cheb, Republica Cehă

note: Name for CZ-412
en: Karlovy Vary
ro: Districtul Karlovy Vary, Republica Cehă

note: Name for CZ-413
en: Sokolov
ro: Districtul Sokolov, Republica Cehă

note: Name for CZ-42
en: Ústecký kraj
ro: Regiunea Ústí nad Labem, Republica Cehă

note: Name for CZ-421
en: Děčín
ro: Districtul Děčín, Republica Cehă

note: Name for CZ-422
en: Chomutov
ro: Districtul Chomutov, Republica Cehă

note: Name for CZ-423
en: Litoměřice
ro: Districtul Litoměřice, Republica Cehă

note: Name for CZ-424
en: Louny
ro: Districtul Louny, Republica Cehă

note: Name for CZ-425
en: Most
ro: Districtul Most, Republica Cehă

note: Name for CZ-426
en: Teplice
ro: Districtul Teplice, Republica Cehă

note: Name for CZ-427
en: Ústí nad Labem
ro: Districtul Ústí nad Labem, Republica Cehă

note: Name for CZ-51
en: Liberecký kraj
ro: Regiunea Liberec, Republica Cehă

note: Name for CZ-511
en: Česká Lípa
ro: Districtul Česká Lípa, Republica Cehă

note: Name for CZ-512
en: Jablonec nad Nisou
ro: Districtul Jablonec nad Nisou, Republica Cehă

note: Name for CZ-513
en: Liberec
ro: Districtul Liberec, Republica Cehă

note: Name for CZ-514
en: Semily
ro: Districtul Semily, Republica Cehă

note: Name for CZ-52
en: Královéhradecký kraj
ro: Regiunea Hradec Králové, Republica Cehă

note: Name for CZ-521
en: Hradec Králové
ro: Districtul Hradec Králové, Republica Cehă

note: Name for CZ-522
en: Jičín
ro: Districtul Jičín, Republica Cehă

note: Name for CZ-523
en: Náchod
ro: Districtul Náchod, Republica Cehă

note: Name for CZ-524
en: Rychnov nad Kněžnou
ro: Districtul Rychnov nad Kněžnou, Republica Cehă

note: Name for CZ-525
en: Trutnov
ro: Districtul Trutnov, Republica Cehă

note: Name for CZ-53
en: Pardubický kraj
ro: Regiunea Pardubice, Republica Cehă

note: Name for CZ-531
en: Chrudim
ro: Districtul Chrudim, Republica Cehă

note: Name for CZ-532
en: Pardubice
ro: Districtul Pardubice, Republica Cehă

note: Name for CZ-533
en: Svitavy
ro: Districtul Svitavy, Republica Cehă

note: Name for CZ-534
en: Ústí nad Orlicí
ro: Districtul Ústí nad Orlicí, Republica Cehă

note: Name for CZ-63
en: Kraj Vysočina
ro: Regiunea Vysočina, Republica Cehă

note: Name for CZ-631
en: Havlíčkův Brod
ro: Districtul Havlíčkův Brod, Republica Cehă

note: Name for CZ-632
en: Jihlava
ro: Districtul Jihlava, Republica Cehă

note: Name for CZ-633
en: Pelhřimov
ro: Districtul Pelhřimov, Republica Cehă

note: Name for CZ-634
en: Třebíč
ro: Districtul Třebíč, Republica Cehă

note: Name for CZ-635
en: Žďár nad Sázavou
ro: Districtul Žďár nad Sázavou, Republica Cehă

note: Name for CZ-64
en: Jihomoravský kraj
ro: Regiunea Moravia de Sud, Republica Cehă

note: Name for CZ-641
en: Blansko
ro: Districtul Blansko, Republica Cehă

note: Name for CZ-642
en: Brno-město
ro: Districtul Brno-oraș, Republica Cehă

note: Name for CZ-643
en: Brno-venkov
ro: Districtul Brno-câmp, Republica Cehă

note: Name for CZ-644
en: Břeclav
ro: Districtul Břeclav, Republica Cehă

note: Name for CZ-645
en: Hodonín
ro: Districtul Hodonín, Republica Cehă

note: Name for CZ-646
en: Vyškov
ro: Districtul Vyškov, Republica Cehă

note: Name for CZ-647
en: Znojmo
ro: Districtul Znojmo, Republica Cehă

note: Name for CZ-71
en: Olomoucký kraj
ro: Regiunea Olomouc, Republica Cehă

note: Name for CZ-711
en: Jeseník
ro: Districtul Jeseník, Republica Cehă

note: Name for CZ-712
en: Olomouc
ro: Districtul Olomouc, Republica Cehă

note: Name for CZ-713
en: Prostějov
ro: Districtul Prostějov, Republica Cehă

note: Name for CZ-714
en: Přerov
ro: Districtul Přerov, Republica Cehă

note: Name for CZ-715
en: Šumperk
ro: Districtul Šumperk, Republica Cehă

note: Name for CZ-72
en: Zlínský kraj
ro: Regiunea Zlín, Republica Cehă

note: Name for CZ-721
en: Kroměříž
ro: DistrictulKroměříž, Republica Cehă

note: Name for CZ-722
en: Uherské Hradiště
ro: Districtul Uherské Hradiště, Republica Cehă

note: Name for CZ-723
en: Vsetín
ro: Districtul Vsetín, Republica Cehă

note: Name for CZ-724
en: Zlín
ro: Districtul Zlín, Republica Cehă

note: Name for CZ-80
en: Moravskoslezský kraj
ro: Regiunea Moravia-Silezia, Republica Cehă

note: Name for CZ-801
en: Bruntál
ro: Districtul Bruntál, Republica Cehă

note: Name for CZ-802
en: Frýdek-Místek
ro: Districtul Frýdek-Místek, Republica Cehă

note: Name for CZ-803
en: Karviná
ro: Districtul Karviná, Republica Cehă

note: Name for CZ-804
en: Nový Jičín
ro: Districtul Nový Jičín, Republica Cehă

note: Name for CZ-805
en: Opava
ro: Districtul Opava, Republica Cehă

note: Name for CZ-806
en: Ostrava-město
ro: DistrictulOstrava-oraș, Republica Cehă

note: Name for DE-BB
en: Brandenburg
ro: Landul Brandenburg, Germania

note: Name for DE-BE
en: Berlin
ro: Berlin capitala Germaniei

note: Name for DE-BW
en: Baden-Württemberg
ro: Landul Baden-Württemberg, Germania

note: Name for DE-BY
en: Bayern
ro: Landul Bavaria, Germania

note: Name for DE-HB
en: Bremen
ro: Landul Bremen, Germania

note: Name for DE-HE
en: Hessen
ro: Landul Hessa, Germania

note: Name for DE-HH
en: Hamburg
ro: Landul Hamburg, Germania

note: Name for DE-MV
en: Mecklenburg-Vorpommern
ro: Landul Mecklenburg - Pomerania Occidentală, Germania

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
ro: Landul Saxonia Inferioară, Germania

note: Name for DE-NW
en: Nordrhein-Westfalen
ro: Landul Renania de Nord-Westfalia, Germania

note: Name for DE-RP
en: Rheinland-Pfalz
ro: Landul Renania-Palatinat, Germania

note: Name for DE-SH
en: Schleswig-Holstein
ro: Landul Schleswig-Holstein, Germania

note: Name for DE-SL
en: Saarland
ro: Landul Saarland, Germania

note: Name for DE-SN
en: Sachsen
ro: Landul Saxonia, Germania

note: Name for DE-ST
en: Sachsen-Anhalt
ro: Landul Saxonia-Anhalt, Germania

note: Name for DE-TH
en: Thüringen
ro: Landul Turingia, Germania

note: Name for DJ-AR
en: Arta
ro: Regiunea Arta, Republica Djibouti

note: Name for DJ-AS
en: Ali Sabieh
ro: Regiunea Ali Sabieh, Republica Djibouti

note: Name for DJ-DI
en: Dikhil
ro: Regiunea Dikhil, Republica Djibouti

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
ro: Regiunea Djibouti, Republica Djibouti

note: Name for DJ-OB
en: Obock
ro: Regiunea Obock, Republica Djibouti

note: Name for DJ-TA
en: Tadjourah
ro: Regiunea Tadjourah, Republica Djibouti

note: Name for DK-81
en: Nordjylland
ro: Regiunea Nordjylland, Danemarca

note: Name for DK-82
en: Midtjylland
ro: Regiunea Midtjylland, Danemarca

note: Name for DK-83
en: Syddanmark
ro: Regiunea Syddanmark, Danemarca

note: Name for DK-84
en: Hovedstaden
ro: Regiunea Hovedstaden, Danemarca

note: Name for DK-85
en: Sjælland
ro: Regiunea Sjælland, Danemarca

note: Name for DM-03, Name for GD-02, Name for VC-03
en: Saint David
ro: Parohia Saint David, nume comun: (în Dominica, în Grenada și în Sfântul Vincențiu și Grenadinele)

note: Name for DM-07
en: Saint Luke
ro: Parohia Saint Luke, Dominica

note: Name for DM-08, Name for GD-05
en: Saint Mark
ro: Parohia Saint Mark, nume comun: (în Dominica și în Grenada)

note: Name for DM-09, Name for GD-06, Name for VC-05
en: Saint Patrick
ro: Parohia Saint Patrick,  nume comun: (în Dominica, în Grenada și în Sfântul Vincențiu și Grenadinele)

note: Name for DO-01
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
ro: Districtul Național Santo Domingo (și capitala), Republica Dominicană

note: Name for DO-02
en: Azua
ro: Provincia Azua, Republica Dominicană

note: Name for DO-03
en: Baoruco
ro: Provincia Baoruco, Republica Dominicană

note: Name for DO-04
en: Barahona
ro: Provincia Barahona, Republica Dominicană

note: Name for DO-05
en: Dajabón
ro: Provincia Dajabón, Republica Dominicană

note: Name for DO-06
en: Duarte
ro: Provincia Duarte, Republica Dominicană

note: Name for DO-07
en: Elías Piña
ro: Provincia Elías Piña, Republica Dominicană

note: Name for DO-08
en: El Seibo
ro: Provincia El Seibo, Republica Dominicană

note: Name for DO-09
en: Espaillat
ro: Provincia Espaillat, Republica Dominicană

note: Name for DO-10
en: Independencia
ro: Provincia Independencia, Republica Dominicană

note: Name for DO-11
en: La Altagracia
ro: Provincia La Altagracia, Republica Dominicană

note: Name for DO-12
en: La Romana
ro: Provincia La Romana, Republica Dominicană

note: Name for DO-13
en: La Vega
ro: Provincia La Vega, Republica Dominicană

note: Name for DO-14
en: María Trinidad Sánchez
ro: Provincia María Trinidad Sánchez, Republica Dominicană

note: Name for DO-15
en: Monte Cristi
ro: Provincia Monte Cristi, Republica Dominicană

note: Name for DO-16
en: Pedernales
ro: Provincia Pedernales, Republica Dominicană

note: Name for DO-17
en: Peravia
ro: Provincia Peravia, Republica Dominicană

note: Name for DO-18
en: Puerto Plata
ro: Provincia Puerto Plata, Republica Dominicană

note: Name for DO-19
en: Hermanas Mirabal
ro: Provincia Hermanas Mirabal, Republica Dominicană

note: Name for DO-20
en: Samaná
ro: Provincia Samaná, Republica Dominicană

note: Name for DO-21
en: San Cristóbal
ro: Provincia San Cristóbal, Republica Dominicană

note: Name for DO-23
en: San Pedro de Macorís
ro: Provincia San Pedro de Macorís, Republica Dominicană

note: Name for DO-24
en: Sánchez Ramírez
ro: Provincia Sánchez Ramírez, Republica Dominicană

note: Name for DO-25
en: Santiago
ro: Provincia Santiago, Republica Dominicană

note: Name for DO-26
en: Santiago Rodríguez
ro: Provincia Santiago Rodríguez, Republica Dominicană

note: Name for DO-27
en: Valverde
ro: Provincia Valverde, Republica Dominicană

note: Name for DO-28
en: Monseñor Nouel
ro: Provincia Monseñor Nouel, Republica Dominicană

note: Name for DO-29
en: Monte Plata
ro: Provincia Monte Plata, Republica Dominicană

note: Name for DO-30
en: Hato Mayor
ro: Provincia Hato Mayor, Republica Dominicană

note: Name for DO-31
en: San José de Ocoa
ro: Provincia San José de Ocoa, Republica Dominicană

note: Name for DO-32
en: Santo Domingo
ro: Provincia Santo Domingo, Republica Dominicană

note: Name for DO-33
en: Cibao Nordeste
ro: Regiunea Cibao nord-est, Republica Dominicană

note: Name for DO-34
en: Cibao Noroeste
ro: Regiunea Cibao nord-vest, Republica Dominicană

note: Name for DO-35
en: Cibao Norte
ro: Regiunea Cibao nord, Republica Dominicană

note: Name for DO-36
en: Cibao Sur
ro: Regiunea Cibao sud, Republica Dominicană

note: Name for DO-37
en: El Valle
ro: Regiunea El Valle, Republica Dominicană

note: Name for DO-38
en: Enriquillo
ro: Regiunea Enriquillo, Republica Dominicană

note: Name for DO-39
en: Higuamo
ro: Regiunea Higuamo, Republica Dominicană

note: Name for DO-40
en: Ozama
ro: Regiunea Ozama, Republica Dominicană

note: Name for DO-41
en: Valdesia
ro: Regiunea Valdesia, Republica Dominicană

note: Name for DO-42
en: Yuma
ro: Regiunea Yuma, Republica Dominicană

note: Name for DZ-01, Name for MR-07
en: Adrar
ro: Adrar, nume comun: (provincie în Algeria, regiune în Mauritania)

note: Name for DZ-02
en: Chlef
ro: Provincia Chlef, Algeria

note: Name for DZ-03
en: Laghouat
ro: Provincia Laghouat, Algeria

note: Name for DZ-04
en: Oum el Bouaghi
ro: Provincia Oum El Bouaghi, Algeria

note: Name for DZ-05
en: Batna
ro: Provincia Batna, Algeria

note: Name for DZ-06
en: Béjaïa
ro: Provincia Béjaïa, Algeria

note: Name for DZ-07
en: Biskra
ro: Provincia Biskra, Algeria

note: Name for DZ-08
en: Béchar
ro: Provincia Béchar, Algeria

note: Name for DZ-09
en: Blida
ro: Provincia Blida, Algeria

note: Name for DZ-10
en: Bouira
ro: Provincia Bouira, Algeria

note: Name for DZ-11
en: Tamanrasset
ro: Provincia Tamanrasset, Algeria

note: Name for DZ-12
en: Tébessa
ro: Provincia Tebessa, Algeria

note: Name for DZ-13
en: Tlemcen
ro: Provincia Tlemcen, Algeria

note: Name for DZ-14
en: Tiaret
ro: Provincia Tiaret, Algeria

note: Name for DZ-15
en: Tizi Ouzou
ro: Provincia Tizi Ouzou, Algeria

note: Name for DZ-16
en: Alger
ro: Provincia Alger, Algeria

note: Name for DZ-17
en: Djelfa
ro: Provincia Djelfa, Algeria

note: Name for DZ-18
en: Jijel
ro: Provincia Jijel, Algeria

note: Name for DZ-19
en: Sétif
ro: Provincia Sétif, Algeria

note: Name for DZ-20
en: Saïda
ro: Provincia Saïda, Algeria

note: Name for DZ-21
en: Skikda
ro: Provincia Skikda, Algeria

note: Name for DZ-22
en: Sidi Bel Abbès
ro: Provincia Sidi Bel Abbès, Algeria

note: Name for DZ-23
en: Annaba
ro: Provincia Annaba, Algeria

note: Name for DZ-24
en: Guelma
ro: Provincia Guelma, Algeria

note: Name for DZ-25
en: Constantine
ro: Provincia Constantine, Algeria

note: Name for DZ-26
en: Médéa
ro: Provincia Médéa, Algeria

note: Name for DZ-27
en: Mostaganem
ro: Provincia Mostaganem, Algeria

note: Name for DZ-28
en: M'sila
ro: Provincia M'sila, Algeria

note: Name for DZ-29
en: Mascara
ro: Provincia Mascara, Algeria

note: Name for DZ-30
en: Ouargla
ro: Provincia Ouargla, Algeria

note: Name for DZ-31
en: Oran
ro: Provincia Oran, Algeria

note: Name for DZ-32
en: El Bayadh
ro: Provincia El Bayadh, Algeria

note: Name for DZ-33
en: Illizi
ro: Provincia Illizi, Algeria

note: Name for DZ-34
en: Bordj Bou Arréridj
ro: Provincia Bordj Bou Arréridj, Algeria

note: Name for DZ-35
en: Boumerdès
ro: Provincia Boumerdès, Algeria

note: Name for DZ-36
en: El Tarf
ro: Provincia El Tarf, Algeria

note: Name for DZ-37
en: Tindouf
ro: Provincia Tindouf, Algeria

note: Name for DZ-38
en: Tissemsilt
ro: Provincia Tissemsilt, Algeria

note: Name for DZ-39
en: El Oued
ro: Provincia El Oued, Algeria

note: Name for DZ-40
en: Khenchela
ro: Provincia Khenchela, Algeria

note: Name for DZ-41
en: Souk Ahras
ro: Provincia Souk Ahras, Algeria

note: Name for DZ-42
en: Tipaza
ro: Provincia Tipaza, Algeria

note: Name for DZ-43
en: Mila
ro: Provincia Mila, Algeria

note: Name for DZ-44
en: Aïn Defla
ro: Provincia Aïn Defla, Algeria

note: Name for DZ-45
en: Naama
ro: Provincia Naama, Algeria

note: Name for DZ-46
en: Aïn Témouchent
ro: Provincia Aïn Témouchent, Algeria

note: Name for DZ-47
en: Ghardaïa
ro: Provincia Ghardaïa, Algeria

note: Name for DZ-48
en: Relizane
ro: Provincia Relizane, Algeria

note: Name for DZ-49
en: Timimoun
ro: Provincia Timimoun, Algeria

note: Name for DZ-50
en: Bordj Badji Mokhtar
ro: Provincia Bordj Badji Mokhtar, Algeria

note: Name for DZ-51
en: Ouled Djellal
ro: Provincia Ouled Djellal, Algeria

note: Name for DZ-52
en: Béni Abbès
ro: Provincia Béni Abbès, Algeria

note: Name for DZ-53
en: In Salah
ro: Provincia In Salah, Algeria

note: Name for DZ-54
en: In Guezzam
ro: Provincia In Guezzam, Algeria

note: Name for DZ-55
en: Touggourt
ro: Provincia Touggourt, Algeria

note: Name for DZ-56
en: Djanet
ro: Provincia Djanet, Algeria

note: Name for DZ-57
en: El Meghaier
ro: Provincia El Meghaier, Algeria

note: Name for DZ-58
en: El Meniaa
ro: Provincia El Meniaa, Algeria

note: Name for EC-A
en: Azuay
ro: Provincia Azuay, Republica Ecuador

note: Name for EC-C
en: Carchi
ro: Provincia Carchi, Republica Ecuador

note: Name for EC-D
en: Orellana
ro: Provincia Orellana, Republica Ecuador

note: Name for EC-E
en: Esmeraldas
ro: Provincia Esmeraldas, Republica Ecuador

note: Name for EC-F
en: Cañar
ro: Provincia Cañar, Republica Ecuador

note: Name for EC-G
en: Guayas
ro: Provincia Guayas, Republica Ecuador

note: Name for EC-H
en: Chimborazo
ro: Provincia Chimborazo, Republica Ecuador

note: Name for EC-I
en: Imbabura
ro: Provincia Imbabura, Republica Ecuador

note: Name for EC-L
en: Loja
ro: Provincia Loja, Republica Ecuador

note: Name for EC-M
en: Manabí
ro: Provincia Manabí, Republica Ecuador

note: Name for EC-N
en: Napo
ro: Provincia Napo, Republica Ecuador

note: Name for EC-O
en: El Oro
ro: Provincia El Oro, Republica Ecuador

note: Name for EC-P
en: Pichincha
ro: Provincia Pichincha, Republica Ecuador

note: Name for EC-S
en: Morona Santiago
ro: Provincia Morona Santiago, Republica Ecuador

note: Name for EC-SD
en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ro: Provincia Santo Domingo de los Tsáchilas, Republica Ecuador

note: Name for EC-SE
en: Santa Elena
ro: Provincia Santa Elena, Republica Ecuador

note: Name for EC-T
en: Tungurahua
ro: Provincia Tungurahua, Republica Ecuador

note: Name for EC-U
en: Sucumbíos
ro: Provincia Sucumbíos, Republica Ecuador

note: Name for EC-W
en: Galápagos
ro: Provincia Galápagos, Republica Ecuador

note: Name for EC-X
en: Cotopaxi
ro: Provincia Cotopaxi, Republica Ecuador

note: Name for EC-Y
en: Pastaza
ro: Provincia Pastaza, Republica Ecuador

note: Name for EC-Z
en: Zamora Chinchipe
ro: Provincia Zamora Chinchipe

note: Name for EE-130
en: Alutaguse
ro: Comuna Alutaguse, Estonia

note: Name for EE-141
en: Anija
ro: Comuna Anija, Estonia

note: Name for EE-142
en: Antsla
ro: Comuna Antsla, Estonia

note: Name for EE-171
en: Elva
ro: Comuna Elva, Estonia

note: Name for EE-184
en: Haapsalu
ro: Orașul Haapsalu, Estonia

note: Name for EE-191
en: Haljala
ro: Comuna Haljala, Estonia

note: Name for EE-198
en: Harku
ro: Comuna Harku, Estonia

note: Name for EE-205, Name for EE-39
en: Hiiumaa
ro: Comitatul Hiiu și comună omonimă, Estonia

note: Name for EE-214
en: Häädemeeste
ro: Comuna Häädemeeste, Estonia

note: Name for EE-245
en: Jõelähtme
ro: Comuna Jõelähtme, Estonia

note: Name for EE-247
en: Jõgeva
ro: Comuna Jõgeva, Estonia

note: Name for EE-251
en: Jõhvi
ro: Comuna Jõhvi, Estonia

note: Name for EE-255
en: Järva
ro: Comuna Järva, Estonia

note: Name for EE-272
en: Kadrina
ro: Comuna Kadrina, Estonia

note: Name for EE-283
en: Kambja
ro: Comuna Kambja, Estonia

note: Name for EE-284
en: Kanepi
ro: Comuna Kanepi, Estonia

note: Name for EE-291
en: Kastre
ro: Comuna Kastre, Estonia

note: Name for EE-293
en: Kehtna
ro: Comuna Kehtna, Estonia

note: Name for EE-296
en: Keila
ro: Orașul Keila, Estonia

note: Name for EE-303
en: Kihnu
ro: Comuna Kihnu, Estonia

note: Name for EE-305
en: Kiili
ro: Comuna Kiili, Estonia

note: Name for EE-317
en: Kohila
ro: Comuna Kohila, Estonia

note: Name for EE-321
en: Kohtla-Järve
ro: Orașul Kohtla-Järve, Estonia

note: Name for EE-338
en: Kose
ro: Comuna Kose, Estonia

note: Name for EE-353
en: Kuusalu
ro: Comuna Kuusalu, Estonia

note: Name for EE-37
en: Harjumaa
ro: Comitatul Harju, Estonia

note: Name for EE-424
en: Loksa
ro: Orașul Loksa, Estonia

note: Name for EE-430
en: Lääneranna
ro: Comuna Lääneranna, Estonia

note: Name for EE-431
en: Lääne-Harju
ro: Comuna Lääne-Harju, Estonia

note: Name for EE-432
en: Luunja
ro: Comuna Luunja, Estonia

note: Name for EE-441
en: Lääne-Nigula
ro: Comuna Lääne-Nigula, Estonia

note: Name for EE-442
en: Lüganuse
ro: Comuna Lüganuse, Estonia

note: Name for EE-446
en: Maardu
ro: Orașul Maardu, Estonia

note: Name for EE-45
en: Ida-Virumaa
ro: Comitatul Ida-Viru, Estonia

note: Name for EE-478
en: Muhu
ro: Comuna Muhu, Estonia

note: Name for EE-480
en: Mulgi
ro: Comuna Mulgi, Estonia

note: Name for EE-486
en: Mustvee
ro: Comuna Mustvee, Estonia

note: Name for EE-50
en: Jõgevamaa
ro: Comitatul Jõgeva, Estonia

note: Name for EE-503
en: Märjamaa
ro: Comuna Märjamaa, Estonia

note: Name for EE-511
en: Narva
ro: Orașul Narva, Estonia, Estonia

note: Name for EE-514
en: Narva-Jõesuu
ro: Orașul Narva-Jõesuu, Estonia

note: Name for EE-52
en: Järvamaa
ro: Comitatul Järva, Estonia

note: Name for EE-528
en: Nõo
ro: Comuna Nõo, Estonia

note: Name for EE-557
en: Otepää
ro: Comuna Otepää, Estonia

note: Name for EE-56
en: Läänemaa
ro: Comitatul Lääne, Estonia

note: Name for EE-567
en: Paide
ro: Orașul Paide, Estonia

note: Name for EE-586
en: Peipsiääre
ro: Comuna Peipsiääre, Estonia

note: Name for EE-60
en: Lääne-Virumaa
ro: Comitatul Lääne-Viru, Estonia

note: Name for EE-615
en: Põhja-Sakala
ro: Comuna Põhja-Sakala, Estonia

note: Name for EE-618
en: Põltsamaa
ro: Comuna Põltsamaa, Estonia

note: Name for EE-622
en: Põlva
ro: Comuna Põlva, Estonia

note: Name for EE-624
en: Pärnu
ro: Orașul Pärnu, Estonia

note: Name for EE-638
en: Põhja-Pärnumaa
ro: Comuna Põhja-Pärnumaa, Estonia

note: Name for EE-64
en: Põlvamaa
ro: Comitatul Põlva, Estonia

note: Name for EE-651
en: Raasiku
ro: Comuna Raasiku, Estonia

note: Name for EE-653
en: Rae
ro: Comuna Rae, Estonia

note: Name for EE-661, Name for EE-663
en: Rakvere
ro: Orașul Rakvere și comună omonimă, Estonia

note: Name for EE-668
en: Rapla
ro: Comuna Rapla, Estonia

note: Name for EE-68
en: Pärnumaa
ro: Comitatul Pärnu, Estonia

note: Name for EE-689
en: Ruhnu
ro: Comuna Ruhnu, Estonia

note: Name for EE-698
en: Rõuge
ro: Comuna Rõuge, Estonia

note: Name for EE-708
en: Räpina
ro: Comuna Räpina, Estonia

note: Name for EE-71
en: Raplamaa
ro: Comitatul Rapla, Estonia

note: Name for EE-712
en: Saarde
ro: Comuna Saarde, Estonia

note: Name for EE-714, Name for EE-74
en: Saaremaa
ro: Comitatul Saare și comună omonimă, Estonia

note: Name for EE-719
en: Saku
ro: Comuna Saku, Estonia

note: Name for EE-726
en: Saue
ro: Comuna Saue, Estonia

note: Name for EE-732
en: Setomaa
ro: Comuna Setomaa, Estonia

note: Name for EE-735
en: Sillamäe
ro: Orașul Sillamäe, Estonia

note: Name for EE-784
en: Tallinn
ro: Orașul Tallinn, Estonia

note: Name for EE-79
en: Tartumaa
ro: Comitatul Tartu, Estonia

note: Name for EE-792
en: Tapa
ro: Comuna Tapa, Estonia

note: Name for EE-793, Name for EE-796
en: Tartu
ro: Orașul Tartu și comună omonimă, Estonia

note: Name for EE-803
en: Toila
ro: Comuna Toila, Estonia

note: Name for EE-809
en: Tori
ro: Comuna Tori, Estonia

note: Name for EE-81
en: Valgamaa
ro: Comitatul Valga, Estonia

note: Name for EE-824
en: Tõrva
ro: Comuna Tõrva, Estonia

note: Name for EE-834
en: Türi
ro: Comuna Türi, Estonia

note: Name for EE-84
en: Viljandimaa
ro: Comitatul Viljandi, Estonia

note: Name for EE-855
en: Valga
ro: Comuna Valga, Estonia

note: Name for EE-87
en: Võrumaa
ro: Comitatul Võru, Estonia

note: Name for EE-890
en: Viimsi
ro: Comuna Viimsi, Estonia

note: Name for EE-897, Name for EE-899
en: Viljandi
ro: Orașul Viljandi și comună omonimă, Estonia

note: Name for EE-901
en: Vinni
ro: Comuna Vinni, Estonia

note: Name for EE-903
en: Viru-Nigula
ro: Comuna Viru-Nigula, Estonia

note: Name for EE-907
en: Vormsi
ro: Comuna Vormsi, Estonia

note: Name for EE-917, Name for EE-919
en: Võru
ro: Orașul Võru și comună omonimă, Estonia

note: Name for EE-928
en: Väike-Maarja
ro: Comuna Väike-Maarja, Estonia

note: Name for EG-ALX
en: Al Iskandarīyah
ro: Guvernoratul Alexandria, Egipt

note: Name for EG-ASN
en: Aswān
ro: Guvernoratul Aswan, Egipt

note: Name for EG-AST
en: Asyūţ
ro: Guvernoratul Asyut, Egipt

note: Name for EG-BA
en: Al Baḩr al Aḩmar
ro: Guvernoratul Red Sea, Egipt

note: Name for EG-BH
en: Al Buḩayrah
ro: Guvernoratul Beheira, Egipt

note: Name for EG-BNS
en: Banī Suwayf
ro: Guvernoratul Beni Suef, Egipt

note: Name for EG-C
en: Al Qāhirah
ro: Guvernoratul Cairo, Egipt

note: Name for EG-DK
en: Ad Daqahlīyah
ro: Guvernoratul Dakahlia, Egipt

note: Name for EG-DT
en: Dumyāţ
ro: Guvernoratul Damietta, Egipt

note: Name for EG-FYM
en: Al Fayyūm
ro: Guvernoratul Faiyum, Egipt

note: Name for EG-GH
en: Al Gharbīyah
ro: Guvernoratul Gharbia, Egipt

note: Name for EG-GZ
en: Al Jīzah
ro: Guvernoratul Giza, Egipt

note: Name for EG-IS
en: Al Ismā'īlīyah
ro: Guvernoratul Ismailia, Egipt

note: Name for EG-JS
en: Janūb Sīnā'
ro: Guvernoratul Sinaiul de Sud, Egipt

note: Name for EG-KB
en: Al Qalyūbīyah
ro: Guvernoratul Qalyubia, Egipt

note: Name for EG-KFS
en: Kafr ash Shaykh
ro: Guvernoratul Kafr el-Sheikh, Egipt

note: Name for EG-KN
en: Qinā
ro: Guvernoratul Qena, Egipt

note: Name for EG-LX
en: Al Uqşur
ro: Guvernoratul Luxor, Egipt

note: Name for EG-MN
en: Al Minyā
ro: Guvernoratul Minya, Egipt

note: Name for EG-MNF
en: Al Minūfīyah
ro: Guvernoratul Monufia, Egipt

note: Name for EG-MT
en: Maţrūḩ
ro: Guvernoratul Matrouh, Egipt

note: Name for EG-PTS
en: Būr Sa‘īd
ro: Guvernoratul Port Said, Egipt

note: Name for EG-SHG
en: Sūhāj
ro: Guvernoratul Sohag, Egipt

note: Name for EG-SHR, Name for SA-04
en: Ash Sharqīyah
ro: Guvernoratul Sharqia, Egipt

note: Name for EG-SIN
en: Shamāl Sīnā'
ro: Guvernoratul Sinaiul de Nord, Egipt

note: Name for EG-SUZ
en: As Suways
ro: Guvernoratul Suez, Egipt

note: Name for EG-WAD
en: Al Wādī al Jadīd
ro: Guvernoratul Al Wadi al Jadid, Egipt

note: Name for ER-AN
en: Ansabā
ro: Regiunea Anseba, Eritreea

note: Name for ER-DK
en: Debubawi K’eyyĭḥ Baḥri
ro: Regiunea Debubawi Keyih Bahri (Regiunea sudică a Mării Roșii), Eritreea

note: Name for ER-DU, Name for IL-D
en: Al Janūbī
ro: Regiunea Debub (Sudică), Eritreea

note: Name for ER-GB
en: Gash-Barka
ro: Regiunea Gash-Barka, Eritreea

note: Name for ER-MA, Name for IL-M
en: Al Awsaţ
ro: Regiunea Maekel (Centrală), Eritreea

note: Name for ER-SK
en: Semienawi K’eyyĭḥ Baḥri
ro: Regiunea Semienawi K’eyyĭḥ Baḥri (Regiunea nordică a Mării Roșii), Eritreea

note: Name for ES-A
en: Alacant*
ro: Provincia Alicante, Spania

note: Name for ES-AB
en: Albacete
ro: Provincia Albacete, Spania

note: Name for ES-AL
en: Almería
ro: Provincia Almería, Spania

note: Name for ES-AN
en: Andalucía
ro: Comunitatea autonomă Andaluzia, Spania

note: Name for ES-AR
en: Aragón
ro: Comunitatea autonomă Aragon, Spania

note: Name for ES-AS
en: Asturias, Principado de
ro: Comunitatea autonomă Asturia, Spania

note: Name for ES-AV
en: Ávila
ro: Provincia Ávila, Spania

note: Name for ES-B
en: Barcelona [Barcelona]
ro: Provincia Barcelona, Spania

note: Name for ES-BA
en: Badajoz
ro: Provincia Badajoz, Spania

note: Name for ES-BI
en: Bizkaia
ro: Provincia Vizkaya, Spania

note: Name for ES-BU
en: Burgos
ro: Provincia Burgos, Spania

note: Name for ES-C
en: A Coruña [La Coruña]
ro: Provincia La Coruña, Spania

note: Name for ES-CA
en: Cádiz
ro: Provincia Cádiz, Spania

note: Name for ES-CB, Name for ES-S
en: Cantabria
ro: Comunitatea autonomă Cantabria, Spania

note: Name for ES-CC
en: Cáceres
ro: Provincia Cáceres, Spania

note: Name for ES-CE
en: Ceuta
ro: Comunitatea autonomă Ceuta, Spania

note: Name for ES-CL
en: Castilla y León
ro: Comunitatea autonomă Castilla și León, Spania

note: Name for ES-CM
en: Castilla-La Mancha
ro: Comunitatea autonomă Castilla-La Mancha, Spania

note: Name for ES-CN
en: Canarias
ro: Comunitatea autonomă Canarias, Spania

note: Name for ES-CR
en: Ciudad Real
ro: Provincia Ciudad Real, Spania

note: Name for ES-CS
en: Castelló*
ro: Provincia Castellón, Spania

note: Name for ES-CT
en: Catalunya [Cataluña]
ro: Comunitatea autonomă Catalonia, Spania

note: Name for ES-CU
en: Cuenca
ro: Provincia Cuenca, Spania

note: Name for ES-EX
en: Extremadura
ro: Comunitatea autonomă Extremadura, Spania

note: Name for ES-GA
en: Galicia [Galicia]
ro: Comunitatea autonomă Galicia, Spania

note: Name for ES-GC
en: Las Palmas
ro: Provincia Las Palmas, Spania

note: Name for ES-GI
en: Girona [Gerona]
ro: Provincia Girona, Spania

note: Name for ES-GR, Name for NI-GR
en: Granada
ro: Provincia Granada, Spania

note: Name for ES-GU
en: Guadalajara
ro: Provincia Guadalajara, Spania

note: Name for ES-H
en: Huelva
ro: Provincia Huelva, Spania

note: Name for ES-HU
en: Huesca
ro: Provincia Huesca, Spania

note: Name for ES-IB, Name for ES-PM
en: Illes Balears [Islas Baleares]
ro: Provincia Insulele Baleares (și comunitate autonomă), Spania

note: Name for ES-J
en: Jaén
ro: Provincia Jaén, Spania

note: Name for ES-L
en: Lleida [Lérida]
ro: Provincia Lleida (Lérida), Spania

note: Name for ES-LE, Name for NI-LE
en: León
ro: Provincia León, Spania

note: Name for ES-LU
en: Lugo [Lugo]
ro: Provincia Lugo, Spania

note: Name for ES-M
en: Madrid
ro: Provincia Madrid, Spania

note: Name for ES-MA
en: Málaga
ro: Provincia Málaga, Spania

note: Name for ES-MC
en: Murcia, Región de
ro: Regiunea Murcia, Spania

note: Name for ES-MD
en: Madrid, Comunidad de
ro: Comunitatea autonomă Madrid, Spania

note: Name for ES-ML
en: Melilla
ro: Comunitatea autonomă Melilla, Spania

note: Name for ES-MU
en: Murcia
ro: Provincia Murcia, Spania

note: Name for ES-NA
en: Nafarroa*
ro: Provincia Navarra, Spania

note: Name for ES-NC
en: Nafarroako Foru Komunitatea*
ro: Comunitatea autonomă Navarra, Spania

note: Name for ES-O
en: Asturias
ro: Provincia Asturia, Spania, Spania

note: Name for ES-OR
en: Ourense [Orense]
ro: Provincia Ourense (Orense), Spania

note: Name for ES-P
en: Palencia
ro: Provincia Palencia, Spania

note: Name for ES-PO
en: Pontevedra [Pontevedra]
ro: Provincia Pontevedra, Spania

note: Name for ES-PV
en: Euskal Herria
ro: Comunitatea autonomă a Țării Basce, Spania

note: Name for ES-SA
en: Salamanca
ro: Provincia Salamanca, Spania

note: Name for ES-SE
en: Sevilla
ro: Provincia Sevilla, Spania

note: Name for ES-SG
en: Segovia
ro: Provincia Segovia, Spania

note: Name for ES-SO
en: Soria
ro: Provincia Soria, Spania

note: Name for ES-SS
en: Gipuzkoa
ro: Provincia Guipúzcoa, Spania

note: Name for ES-T
en: Tarragona [Tarragona]
ro: Provincia Tarragona, Spania

note: Name for ES-TE
en: Teruel
ro: Provincia Teruel, Spania

note: Name for ES-TF
en: Santa Cruz de Tenerife
ro: Provincia Santa Cruz de Tenerife, Spania

note: Name for ES-V
en: Valencia
ro: Provincia Valencia, Spania

note: Name for ES-VA
en: Valladolid
ro: Provincia Valladolid, Spania

note: Name for ES-VC
en: Valenciana, Comunidad
ro: Comunitatea Valenciană, Spania

note: Name for ES-VI
en: Araba*
ro: Provincia Álava, Spania

note: Name for ES-Z
en: Zaragoza
ro: Provincia Zaragoza, Spania

note: Name for ES-ZA
en: Zamora
ro: Provincia Zamora, Spania

note: Name for ET-AA
en: Addis Ababa
ro: Statul și capitala Addis Abeba

note: Name for ET-AF
en: Afar
ro: Statul Afar, Etiopia

note: Name for ET-AM
en: Amara
ro: Statul Amara, Etiopia

note: Name for ET-BE
en: Benshangul-Gumaz
ro: Statul Benishangul-Gumuz, Etiopia

note: Name for ET-DD
en: Dire Dawa
ro: Orașul autonom Dire Dawa, Etiopia

note: Name for ET-GA
en: Gambela Peoples
ro: Statul Gambela, Etiopia

note: Name for ET-HA
en: Harari People
ro: Statul Harari, Etiopia

note: Name for ET-OR
en: Oromia
ro: Statul Oromia, Etiopia

note: Name for ET-SI
en: Sidama
ro: Statul Sidama, Etiopia

note: Name for ET-SN
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
ro: Statul Națiunilor, Naționalităților și Popoarelor din Sud, Etiopia

note: Name for ET-SO
en: Somali
ro: Statul Somali, Etiopia

note: Name for ET-SW
en: Southwest Ethiopia Peoples
ro: Statul Popoarelor din Sud-Vestul Etiopiei

note: Name for ET-TI
en: Tigrai
ro: Statul Tigray, Etiopia

note: Name for FI-01
en: Landskapet Åland
ro: Provincia autonomă Insulele Åland, Finlanda

note: Name for FI-02
en: Etelä-Karjala
ro: Regiunea Carelia de Sud, Finlanda

note: Name for FI-03
en: Etelä-Pohjanmaa
ro: Regiunea Ostrobotnia de Sud, Finlanda

note: Name for FI-04
en: Etelä-Savo
ro: Regiunea Savonia de Sud, Finlanda

note: Name for FI-05
en: Kainuu
ro: Regiunea Kainuu, Finlanda

note: Name for FI-06
en: Kanta-Häme
ro: Regiunea Kanta-Häme, Finlanda

note: Name for FI-07
en: Keski-Pohjanmaa
ro: Regiunea Ostrobotnia Centrală, Finlanda

note: Name for FI-08
en: Keski-Suomi
ro: Regiunea Finlanda Centrală, Finlanda

note: Name for FI-09
en: Kymenlaakso
ro: Regiunea Kymenlaakso, Finlanda

note: Name for FI-10
en: Lappi
ro: Regiunea Laponia, Finlanda

note: Name for FI-11
en: Pirkanmaa
ro: Regiunea Pirkanmaa, Finlanda

note: Name for FI-12
en: Pohjanmaa
ro: Regiunea Ostrobotnia, Finlanda

note: Name for FI-13
en: Pohjois-Karjala
ro: Regiunea Carelia de Nord, Finlanda

note: Name for FI-14
en: Pohjois-Pohjanmaa
ro: Regiunea Ostrobotnia de Nord, Finlanda

note: Name for FI-15
en: Pohjois-Savo
ro: Regiunea Savonia de Nord, Finlanda

note: Name for FI-16
en: Päijät-Häme
ro: Regiunea Päijänne Tavastia, Finlanda

note: Name for FI-17
en: Satakunta
ro: Regiunea Satakunta, Finlanda

note: Name for FI-18
en: Uusimaa
ro: Regiunea Uusimaa, Finlanda

note: Name for FI-19
en: Varsinais-Suomi
ro: Regiunea Finlanda propriu-zisă, Finlanda

note: Name for FJ-01
en: Ba
ro: Provincia Ba, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-02
en: Bua
ro: Provincia Bua, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-03
en: Cakaudrove
ro: Provincia Cakaudrove, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-04
en: Kadavu
ro: Provincia Kadavu, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-05
en: Lau
ro: Provincia Lau, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-06
en: Lomaiviti
ro: Provincia Lomaiviti, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-07
en: Macuata
ro: Provincia Macuata, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-08
en: Nadroga and Navosa
ro: Provincia Nadroga și Navosa, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-09
en: Naitasiri
ro: Provincia Naitasiri, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-10
en: Namosi
ro: Provincia Namosi, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-11
en: Ra
ro: Provincia Ra, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-12
en: Rewa
ro: Provincia Rewa, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-13
en: Serua
ro: Provincia Serua, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-14
en: Tailevu
ro: Provincia Tailevu, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
ro: Diviziunea Orientală, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for RW-03, Name for SD-NO, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
ro: Diviziunea Nordică, Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-R
en: Rotuma
ro: Insula Rotuma (dependență specială de Fiji), Republica Insulelor Fiji

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for RW-04, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
ro: Diviziunea/Provincia/Regiunea Occidentală, nume comun: (Republica Insulelor Fiji, Republica Ghana, Gambia, Papua Noua Guinee,)

note: Name for FM-KSA
en: Kosrae
ro: Statul Kosrae, Statele federate ale Microneziei

note: Name for FM-PNI
en: Pohnpei
ro: Statul Pohnpei, Statele federate ale Microneziei

note: Name for FM-TRK
en: Chuuk
ro: Statul Chuuk, Statele federate ale Microneziei

note: Name for FM-YAP
en: Yap
ro: Statul Yap, Statele federate ale Microneziei

note: Name for FR-01
en: Ain
ro: Departamentul Ain, Franța

note: Name for FR-02
en: Aisne
ro: Departamentul Aisne, Franța

note: Name for FR-03
en: Allier
ro: Departamentul Allier, Franța

note: Name for FR-04
en: Alpes-de-Haute-Provence
ro: Departamentul Alpes-de-Haute-Provence, Franța

note: Name for FR-05
en: Hautes-Alpes
ro: Departamentul Hautes-Alpes, Franța

note: Name for FR-06
en: Alpes-Maritimes
ro: Departamentul Alpes-Maritimes, Franța

note: Name for FR-07
en: Ardèche
ro: Departamentul Ardèche, Franța

note: Name for FR-08
en: Ardennes
ro: Departamentul Ardennes, Franța

note: Name for FR-09
en: Ariège
ro: Departamentul Ariège, Franța

note: Name for FR-10
en: Aube
ro: Departamentul Aube, Franța

note: Name for FR-11
en: Aude
ro: Departamentul Aude, Franța

note: Name for FR-12
en: Aveyron
ro: Departamentul Aveyron, Franța

note: Name for FR-13
en: Bouches-du-Rhône
ro: Departamentul Bouches-du-Rhône, Franța

note: Name for FR-14
en: Calvados
ro: Departamentul Calvados, Franța

note: Name for FR-15
en: Cantal
ro: Departamentul Cantal, Franța

note: Name for FR-16
en: Charente
ro: Departamentul Charente, Franța

note: Name for FR-17
en: Charente-Maritime
ro: Departamentul Charente-Maritime, Franța

note: Name for FR-18
en: Cher
ro: Departamentul Cher, Franța

note: Name for FR-19
en: Corrèze
ro: Departamentul Corrèze, Franța

note: Name for FR-20R
en: Corse
ro: Regiunea Insula Corsica, Franța

note: Name for FR-21
en: Côte-d'Or
ro: Departamentul Côte-d'Or, Franța

note: Name for FR-22
en: Côtes-d'Armor
ro: Departamentul Côtes-d'Armor, Franța

note: Name for FR-23
en: Creuse
ro: Departamentul Creuse, Franța

note: Name for FR-24
en: Dordogne
ro: Departamentul Dordogne, Franța

note: Name for FR-25
en: Doubs
ro: Departamentul Doubs, Franța

note: Name for FR-26
en: Drôme
ro: Departamentul Drôme, Franța

note: Name for FR-27
en: Eure
ro: Departamentul Eure, Franța

note: Name for FR-28
en: Eure-et-Loir
ro: Departamentul Eure-et-Loir, Franța

note: Name for FR-29
en: Finistère
ro: Departamentul Finistère, Franța

note: Name for FR-2A
en: Corse-du-Sud
ro: Departamentul Corse-du-Sud, Franța

note: Name for FR-2B
en: Haute-Corse
ro: Departamentul Haute-Corse, Franța

note: Name for FR-30
en: Gard
ro: Departamentul Gard, Franța

note: Name for FR-31
en: Haute-Garonne
ro: Departamentul Haute-Garonne, Franța

note: Name for FR-32
en: Gers
ro: Departamentul Gers, Franța

note: Name for FR-33
en: Gironde
ro: Departamentul Gironde, Franța

note: Name for FR-34
en: Hérault
ro: Departamentul Hérault, Franța

note: Name for FR-35
en: Ille-et-Vilaine
ro: Departamentul Ille-et-Vilaine, Franța

note: Name for FR-36
en: Indre
ro: Departamentul Indre, Franța

note: Name for FR-37
en: Indre-et-Loire
ro: Departamentul Indre-et-Loire, Franța

note: Name for FR-38
en: Isère
ro: Departamentul Isère, Franța

note: Name for FR-40
en: Landes
ro: Departamentul Landes, Franța

note: Name for FR-41
en: Loir-et-Cher
ro: Departamentul Loir-et-Cher, Franța

note: Name for FR-42
en: Loire
ro: Departamentul Loire, Franța

note: Name for FR-43
en: Haute-Loire
ro: Departamentul Haute-Loire, Franța

note: Name for FR-44
en: Loire-Atlantique
ro: Departamentul Loire-Atlantique, Franța

note: Name for FR-45
en: Loiret
ro: Departamentul Loiret, Franța

note: Name for FR-46
en: Lot
ro: Departamentul Lot, Franța

note: Name for FR-47
en: Lot-et-Garonne
ro: Departamentul Lot-et-Garonne, Franța

note: Name for FR-48
en: Lozère
ro: Departamentul Lozère, Franța

note: Name for FR-49
en: Maine-et-Loire
ro: Departamentul Maine-et-Loire, Franța

note: Name for FR-50
en: Manche
ro: Departamentul Manche, Franța

note: Name for FR-51
en: Marne
ro: Departamentul Marne, Franța

note: Name for FR-52
en: Haute-Marne
ro: Departamentul Haute-Marne, Franța

note: Name for FR-53
en: Mayenne
ro: Departamentul Mayenne, Franța

note: Name for FR-54
en: Meurthe-et-Moselle
ro: Departamentul Meurthe-și-Moselle, Franța

note: Name for FR-55
en: Meuse
ro: Departamentul Meuse, Franța

note: Name for FR-56
en: Morbihan
ro: Departamentul Morbihan, Franța

note: Name for FR-57
en: Moselle
ro: Departamentul Moselle, Franța

note: Name for FR-58
en: Nièvre
ro: Departamentul Nièvre, Franța

note: Name for FR-60
en: Oise
ro: Departamentul Oise, Franța

note: Name for FR-61
en: Orne
ro: Departamentul Orne, Franța

note: Name for FR-62
en: Pas-de-Calais
ro: Departamentul Pas-de-Calais, Franța

note: Name for FR-63
en: Puy-de-Dôme
ro: Departamentul Puy-de-Dôme, Franța

note: Name for FR-64
en: Pyrénées-Atlantiques
ro: Departamentul Pyrénées-Atlantiques, Franța

note: Name for FR-65
en: Hautes-Pyrénées
ro: Departamentul Hautes-Pyrénées, Franța

note: Name for FR-66
en: Pyrénées-Orientales
ro: Departamentul Pyrénées-Orientales, Franța

note: Name for FR-67
en: Bas-Rhin
ro: Departamentul Bas-Rhin, Franța

note: Name for FR-68
en: Haut-Rhin
ro: Departamentul Haut-Rhin, Franța

note: Name for FR-69
en: Rhône
ro: Departamentul Rhône, Franța

note: Name for FR-69M
en: Métropole de Lyon
ro: Orașul Lyon, Franța

note: Name for FR-6AE
en: Alsace
ro: Colectivitatea europeană Alsacia, Franța

note: Name for FR-70
en: Haute-Saône
ro: Departamentul Haute-Saône, Franța

note: Name for FR-71
en: Saône-et-Loire
ro: Departamentul Saône-et-Loire, Franța

note: Name for FR-72
en: Sarthe
ro: Departamentul Sarthe, Franța

note: Name for FR-73
en: Savoie
ro: Departamentul Savoie, Franța

note: Name for FR-74
en: Haute-Savoie
ro: Departamentul Haute-Savoie, Franța

note: Name for FR-75C
en: Paris
ro: Orașul metropolitan Paris (capitala), Franța

note: Name for FR-76
en: Seine-Maritime
ro: Departamentul Seine-Maritime, Franța

note: Name for FR-77
en: Seine-et-Marne
ro: Departamentul Seine-et-Marne, Franța

note: Name for FR-78
en: Yvelines
ro: Departamentul Yvelines, Franța

note: Name for FR-79
en: Deux-Sèvres
ro: Departamentul Deux-Sèvres, Franța

note: Name for FR-80
en: Somme
ro: Departamentul Somme, Franța

note: Name for FR-81
en: Tarn
ro: Departamentul Tarn, Franța

note: Name for FR-82
en: Tarn-et-Garonne
ro: Departamentul Tarn-et-Garonne, Franța

note: Name for FR-83
en: Var
ro: Departamentul Var, Franța

note: Name for FR-84
en: Vaucluse
ro: Departamentul Vaucluse, Franța

note: Name for FR-85
en: Vendée
ro: Departamentul Vendée, Franța

note: Name for FR-86
en: Vienne
ro: Departamentul Vienne, Franța

note: Name for FR-87
en: Haute-Vienne
ro: Departamentul Haute-Vienne, Franța

note: Name for FR-88
en: Vosges
ro: Departamentul Vosges, Franța

note: Name for FR-89
en: Yonne
ro: Departamentul Yonne, Franța

note: Name for FR-90
en: Territoire de Belfort
ro: Departamentul Territoire de Belfort, Franța

note: Name for FR-91
en: Essonne
ro: Departamentul Essonne, Franța

note: Name for FR-92
en: Hauts-de-Seine
ro: Departamentul Hauts-de-Seine, Franța

note: Name for FR-93
en: Seine-Saint-Denis
ro: Departamentul Seine-Saint-Denis, Franța

note: Name for FR-94
en: Val-de-Marne
ro: Departamentul Val-de-Marne, Franța

note: Name for FR-95
en: Val-d'Oise
ro: Departamentul Val-d'Oise, Franța

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
ro: Departamentul de peste mări Guadelupa, Franța

note: Name for FR-972
en: Martinique
ro: Departamentul de peste mări Martinica, Franța

note: Name for FR-973
en: Guyane (française)
ro: Departamentul de peste mări Guyana Franceză, Franța

note: Name for FR-974
en: La Réunion
ro: Departamentul de peste mări Réunion, Franța

note: Name for FR-976
en: Mayotte
ro: Departamentul de peste mări Mayotte, Franța

note: Name for FR-ARA
en: Auvergne-Rhône-Alpes
ro: Regiunea Auvergne-Ron-Alpi, Franța

note: Name for FR-BFC
en: Bourgogne-Franche-Comté
ro: Regiunea Burgundia-Franche-Comté, Franța

note: Name for FR-BL
en: Saint-Barthélemy
ro: Colectivitatea de peste mări Insula Sfântul Bartolomeu, Franța

note: Name for FR-BRE
en: Bretagne
ro: Regiunea Bretania, Franța

note: Name for FR-CP
en: Clipperton
ro: Posesiunea franceză Insula Clipperton (Insula Pasiunii), Franța

note: Name for FR-CVL
en: Centre-Val de Loire
ro: Regiunea Centre-Val de Loire, Franța

note: Name for FR-GES
en: Grand-Est
ro: Regiunea Grand-Est, Franța

note: Name for FR-HDF
en: Hauts-de-France
ro: Regiunea Hauts-de-France, Franța

note: Name for FR-IDF
en: Île-de-France
ro: Regiunea Île-de-France, Franța

note: Name for FR-MF
en: Saint-Martin
ro: Colectivitatea de peste mări Saint-Martin (Sfântul Martin), Franța

note: Name for FR-NAQ
en: Nouvelle-Aquitaine
ro: Regiunea Nouvelle-Aquitaine, Franța

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
ro: Colectivitatea de peste mări Noua Caledonie, Franța

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
ro: Regiunea Normandia, Franța

note: Name for FR-OCC
en: Occitanie
ro: Regiunea Occitania, Franța

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
ro: Regiunea Provența-Alpi-Coasta de Azur, Franța

note: Name for FR-PDL
en: Pays-de-la-Loire
ro: Regiunea Pays de la Loire (Ținuturile Loarei), Franța

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
ro: Colectivitatea de peste mări Polinezia Franceză, Franța

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
ro: Colectivitatea de peste mări Sfinții Pierre și Miquelon, Franța

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
ro: Teritoriile australe și antarctice franceze (teritoriu de peste mări), Franța

note: Name for FR-WF
en: Wallis-et-Futuna
ro: Colectivitatea (de peste mări) Insulelor Wallis și Futuna, Franța

note: Name for GA-1
en: Estuaire
ro: Provincia Estuaire, Gabon

note: Name for GA-2
en: Haut-Ogooué
ro: Provincia Haut-Ogooué, Gabon

note: Name for GA-3
en: Moyen-Ogooué
ro: Provincia Moyen-Ogooué, Gabon

note: Name for GA-4
en: Ngounié
ro: Provincia Ngounié, Gabon

note: Name for GA-5
en: Nyanga
ro: Provincia Nyanga, Gabon

note: Name for GA-6
en: Ogooué-Ivindo
ro: Provincia Ogooué-Ivindo, Gabon

note: Name for GA-7
en: Ogooué-Lolo
ro: Provincia Ogooué-Lolo, Gabon

note: Name for GA-8
en: Ogooué-Maritime
ro: Provincia Ogooué-Maritime, Gabon

note: Name for GA-9
en: Woleu-Ntem
ro: Provincia Woleu-Ntem, Gabon

note: Name for GB-ABC
en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
ro: Districtul Armagh City, Banbridge și Craigavon, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ABD
en: Aberdeenshire
ro: Districtul (zona de consiliu) Aberdeenshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ABE
en: Aberdeen City
ro: Orașul și Districtul (zona de consiliu) Aberdeen, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
ro: Districtul (zona de consiliu) Argyll and Bute, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-AGY
en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
ro: Districtul (zona de consiliu) Insula Anglesey, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
ro: Districtul Ards and North Down, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
ro: Districtul Antrim and Newtownabbey, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ANS
en: Angus
ro: Districtul (zona de consiliu) Angus, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
ro: Autoritatea unitară Bath and North East Somerset, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
ro: Autoritatea unitară Blackburn with Darwen, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BCP
en: Bournemouth, Christchurch and Poole
ro: Autoritatea unitară Bournemouth, Christchurch and Poole, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BDF
en: Bedford
ro: Autoritatea unitară Bedford, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
ro: Burgul Barking and Dagenham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BEN
en: Brent
ro: Burgul Brent, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BEX
en: Bexley
ro: Burgul Bexley, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BFS
en: Belfast City
ro: Orașul Belfast (capitala Irlandei de Nord), Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BGE
en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
ro: Autoritatea unitară Bridgend, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BGW
en: Blaenau Gwent
ro: Autoritatea unitară Blaenau Gwent, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BIR
en: Birmingham
ro: Orașul și Burgul Metropolitan Birmingham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BKM
en: Buckinghamshire
ro: Autoritatea unitară Buckinghamshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BNE
en: Barnet
ro: Burgul londonez Barnet, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
ro: Autoritatea unitară Brighton and Hove, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BNS
en: Barnsley
ro: Burgul Metropolitan Barnsley, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BOL
en: Bolton
ro: Burgul Metropolitan Bolton, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BPL
en: Blackpool
ro: Autoritatea unitară Blackpool, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BRC
en: Bracknell Forest
ro: Autoritatea unitară Bracknell Forest, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BRD
en: Bradford
ro: Burgul Metropolitan Bradford, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BRY
en: Bromley
ro: Burgul londonez Bromley, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BST
en: Bristol, City of
ro: Orașul, comitatul ceremonial și autoritatea unitară Bristol, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-BUR
en: Bury
ro: Burgul Metropolitan Bury, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CAM
en: Cambridgeshire
ro: Comitatul ceremonial Cambridgeshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CAY
en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
ro: Autoritatea unitară Caerphilly, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CBF
en: Central Bedfordshire
ro: Autoritatea unitară Central Bedfordshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
ro: Districtul Causeway Coast and Glens, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CGN
en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
ro: Autoritatea unitară Ceredigion, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
ro: Autoritatea unitară Cheshire East, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CHW
en: Cheshire West and Chester
ro: Autoritatea unitară Cheshire West and Chester, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CLD
en: Calderdale
ro: Burgul Metropolitan Calderdale, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CLK
en: Clackmannanshire
ro: Districtul (zona de consiliu) Clackmannanshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CMA
en: Cumbria
ro: Comitatul ceremonial Cumbria, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CMD
en: Camden
ro: Burgul londonez Camden, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CMN
en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
ro: Autoritatea unitară Carmarthenshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CON
en: Cornwall
ro: Autoritatea unitară Cornwall, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-COV
en: Coventry
ro: Burgul Metropolitan Coventry, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CRF
en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
ro: Autoritatea unitară Cardiff, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CRY
en: Croydon
ro: Burgul londonez Croydon, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-CWY
en: Conwy
ro: Autoritatea unitară Conwy, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DAL
en: Darlington
ro: Autoritatea unitară Darlington, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DBY
en: Derbyshire
ro: Comitatul ceremonial Derbyshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DEN
en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
ro: Autoritatea unitară Denbighshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DER
en: Derby
ro: Autoritatea unitară Derby, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DEV
en: Devon
ro: Comitatul ceremonial Devon, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
ro: Districtul (zona de consiliu) Dumfries and Galloway, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DNC
en: Doncaster
ro: Burgul Metropolitan Doncaster, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DND
en: Dundee City
ro: Districtul (zona de consiliu) Dundee City, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DOR
en: Dorset
ro: Comitatul ceremonial Dorset, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
ro: Districtul Derry and Strabane, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DUD
en: Dudley
ro: Burgul Metropolitan Dudley, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-DUR
en: Durham, County
ro: Autoritatea unitară County Durham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-EAL
en: Ealing
ro: Burgul londonez Ealing, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-EAY
en: East Ayrshire
ro: Districtul (zona de consiliu) East Ayrshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
ro: Districtul (zona de consiliu) Edinburgh, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-EDU
en: East Dunbartonshire
ro: Districtul (zona de consiliu) East Dunbartonshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
ro: Districtul (zona de consiliu) East Lothian, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ELS
en: Eilean Siar
ro: Districtul (zona de consiliu) Eilean Siar, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ENF
en: Enfield
ro: Burgul londonez Enfield, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ENG
en: England
ro: Anglia (națiunea engleză), Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ERW
en: East Renfrewshire
ro: Districtul (zona de consiliu) East Renfrewshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ERY
en: East Riding of Yorkshire
ro: Autoritatea unitară East Riding of Yorkshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ESS
en: Essex
ro: Comitatul ceremonial Essex, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
ro: Comitatul ceremonial East Sussex, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-FAL
en: Falkirk
ro: Districtul (zona de consiliu) Falkirk, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-FIF
en: Fife
ro: Districtul (zona de consiliu) Fife, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-FLN
en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
ro: Autoritatea unitară Flintshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
ro: Districtul Fermanagh and Omagh, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-GAT
en: Gateshead
ro: Burgul Metropolitan Gateshead, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-GLG
en: Glasgow City
ro: Districtul (zona de consiliu) Glasgow City, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-GLS
en: Gloucestershire
ro: Comitatul ceremonial Gloucestershire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-GRE
en: Greenwich
ro: Burgul londonez Greenwich, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-GWN
en: Gwynedd
ro: Autoritatea unitară Gwynedd, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HAL
en: Halton
ro: Autoritatea unitară Halton, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HAM
en: Hampshire
ro: Comitatul ceremonial Hampshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HAV
en: Havering
ro: Burgul londonez Havering, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HCK
en: Hackney
ro: Burgul londonez Hackney, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HEF
en: Herefordshire
ro: Autoritatea unitară Herefordshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HIL
en: Hillingdon
ro: Burgul londonez Hillingdon, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HLD
en: Highland
ro: Districtul (zona de consiliu) Highland, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
ro: Burgul londonez Hammersmith and Fulham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HNS
en: Hounslow
ro: Burgul londonez Hounslow, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HPL
en: Hartlepool
ro: Autoritatea unitară Hartlepool, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HRT
en: Hertfordshire
ro: Comitatul ceremonial Hertfordshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HRW
en: Harrow
ro: Burgul londonez Harrow, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-HRY
en: Haringey
ro: Burgul londonez Haringey, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-IOS
en: Isles of Scilly
ro: Autoritatea unitară Insulele Scilly, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-IOW
en: Isle of Wight
ro: Autoritatea unitară și comitatul ceremonial Insula Wight, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ISL
en: Islington
ro: Burgul londonez Islington, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-IVC
en: Inverclyde
ro: Districtul (zona de consiliu) Inverclyde, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
ro: Burgul londonez Kensington and Chelsea, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-KEN
en: Kent
ro: Comitatul ceremonial Kent, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-KHL
en: Kingston upon Hull
ro: Autoritatea unitară Kingston upon Hull, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-KIR
en: Kirklees
ro: Burgul Metropolitan Kirklees, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-KTT
en: Kingston upon Thames
ro: Burgul londonez Kingston upon Thames, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-KWL
en: Knowsley
ro: Burgul Metropolitan Knowsley, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LAN
en: Lancashire
ro: Comitatul ceremonial Lancashire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
ro: Districtul Lisburn and Castlereagh, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LBH
en: Lambeth
ro: Burgul londonez Lambeth, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LCE
en: Leicester
ro: Autoritatea unitară Leicester, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LDS
en: Leeds
ro: Burgul Metropolitan Leeds, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LEC
en: Leicestershire
ro: Comitatul ceremonial Leicestershire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LEW
en: Lewisham
ro: Burgul londonez Lewisham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LIN
en: Lincolnshire
ro: Comitatul ceremonial Lincolnshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LIV
en: Liverpool
ro: Burgul Metropolitan Liverpool, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LND
en: London, City of
ro: Orașul, comitatul ceremonial Londra, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-LUT
en: Luton
ro: Autoritatea unitară Luton, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MAN, Name for JM-12
en: Manchester
ro: Burgul Metropolitan Manchester, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MDB
en: Middlesbrough
ro: Autoritatea unitară Middlesbrough, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MDW
en: Medway
ro: Autoritatea unitară Medway, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MEA
en: Mid and East Antrim
ro: Districtul Mid and East Antrim, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MIK
en: Milton Keynes
ro: Autoritatea unitară Milton Keynes, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MLN
en: Midlothian
ro: Districtul (zona de consiliu) Midlothian, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MON
en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
ro: Autoritatea unitară Monmouthshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MRT
en: Merton
ro: Burgul londonez Merton, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MRY
en: Moray
ro: Districtul (zona de consiliu) Moray, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MTY
en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
ro: Autoritatea unitară Merthyr Tydfil, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-MUL
en: Mid-Ulster
ro: Districtul Mid-Ulster, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
ro: Districtul (zona de consiliu) North Ayrshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NBL
en: Northumberland
ro: Autoritatea unitară Northumberland, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NEL
en: North East Lincolnshire
ro: Autoritatea unitară North East Lincolnshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NET
en: Newcastle upon Tyne
ro: Burgul Metropolitan Newcastle upon Tyne, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NFK
en: Norfolk
ro: Comitatul ceremonial Norfolk, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NGM
en: Nottingham
ro: Autoritatea unitară Nottingham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NIR
en: Northern Ireland
ro: Irlanda de Nord (națiunea irlandeză), Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NLK
en: North Lanarkshire
ro: Districtul (zona de consiliu) North Lanarkshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NLN
en: North Lincolnshire
ro: Autoritatea unitară North Lincolnshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NMD
en: Newry, Mourne and Down
ro: Districtul Newry, Mourne and Down, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NNH
en: North Northamptonshire
ro: Autoritatea unitară North Northamptonshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NSM
en: North Somerset
ro: Autoritatea unitară North Somerset, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NTL
en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
ro: Autoritatea unitară Neath Port Talbot, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NTT
en: Nottinghamshire
ro: Comitatul ceremonial Nottinghamshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NTY
en: North Tyneside
ro: Burgul Metropolitan North Tyneside, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NWM
en: Newham
ro: Burgul londonez Newham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NWP
en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
ro: Autoritatea unitară Newport, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-NYK
en: North Yorkshire
ro: Comitatul ceremonial North Yorkshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-OLD
en: Oldham
ro: Burgul Metropolitan Oldham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
ro: Districtul (zona de consiliu) Insulele Orkney (arhipelagul), Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-OXF
en: Oxfordshire
ro: Comitatul ceremonial Oxfordshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-PEM
en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
ro: Autoritatea unitară Pembrokeshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
ro: Districtul (zona de consiliu) Perth and Kinross, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-PLY
en: Plymouth
ro: Autoritatea unitară Plymouth, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-POR
en: Portsmouth
ro: Autoritatea unitară Portsmouth, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-POW
en: Powys
ro: Autoritatea unitară Powys, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-PTE
en: Peterborough
ro: Autoritatea unitară Peterborough, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
ro: Autoritatea unitară Redcar and Cleveland, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RCH
en: Rochdale
ro: Burgul Metropolitan Rochdale, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RCT
en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
ro: Autoritatea unitară Rhondda Cynon Taff, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RDB
en: Redbridge
ro: Burgul londonez Redbridge, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RDG
en: Reading
ro: Autoritatea unitară Reading, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RFW
en: Renfrewshire
ro: Districtul (zona de consiliu) Renfrewshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RIC
en: Richmond upon Thames
ro: Burgul londonez Richmond upon Thames, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ROT
en: Rotherham
ro: Burgul Metropolitan Rotherham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-RUT
en: Rutland
ro: Autoritatea unitară Rutland, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SAW
en: Sandwell
ro: Burgul Metropolitan Sandwell, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SAY
en: South Ayrshire
ro: Districtul (zona de consiliu) South Ayrshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SCB
en: Scottish Borders
ro: Districtul (zona de consiliu) Scottish Borders, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SCT
en: Scotland
ro: Scoția (națiunea scoțiană), Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SFK
en: Suffolk
ro: Comitatul ceremonial Suffolk, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SFT
en: Sefton
ro: Burgul Metropolitan Sefton, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SGC
en: South Gloucestershire
ro: Autoritatea unitară South Gloucestershire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SHF
en: Sheffield
ro: Burgul Metropolitan Sheffield, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SHN
en: St. Helens
ro: Burgul Metropolitan St. Helens, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SHR
en: Shropshire
ro: Autoritatea unitară Shropshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SKP
en: Stockport
ro: Burgul Metropolitan Stockport, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SLF
en: Salford
ro: Burgul Metropolitan Salford, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SLG
en: Slough
ro: Autoritatea unitară Slough, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SLK
en: South Lanarkshire
ro: Districtul (zona de consiliu) South Lanarkshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SND
en: Sunderland
ro: Burgul Metropolitan Sunderland, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SOL
en: Solihull
ro: Burgul Metropolitan Solihull, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SOM
en: Somerset
ro: Comitatul ceremonial Somerset, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SOS
en: Southend-on-Sea
ro: Autoritatea unitară Southend-on-Sea, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SRY
en: Surrey
ro: Comitatul ceremonial Surrey, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-STE
en: Stoke-on-Trent
ro: Autoritatea unitară Stoke-on-Trent, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-STG
en: Stirling
ro: Districtul (zona de consiliu) Stirling, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-STH
en: Southampton
ro: Autoritatea unitară Southampton, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-STN
en: Sutton
ro: Burgul londonez Sutton, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-STS
en: Staffordshire
ro: Comitatul ceremonial Staffordshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-STT
en: Stockton-on-Tees
ro: Autoritatea unitară Stockton-on-Tees, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-STY
en: South Tyneside
ro: Burgul Metropolitan South Tyneside, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SWA
en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
ro: Autoritatea unitară Swansea, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SWD
en: Swindon
ro: Autoritatea unitară Swindon, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-SWK
en: Southwark
ro: Burgul londonez Southwark, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-TAM
en: Tameside
ro: Burgul Metropolitan Tameside, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
ro: Autoritatea unitară Telford and Wrekin, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-THR
en: Thurrock
ro: Autoritatea unitară Thurrock, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-TOB
en: Torbay
ro: Autoritatea unitară Torbay, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-TOF
en: Torfaen [Tor-faen]
ro: Autoritatea unitară Torfaen, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-TRF
en: Trafford
ro: Burgul Metropolitan Trafford, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-TWH
en: Tower Hamlets
ro: Burgul londonez Tower Hamlets, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-VGL
en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
ro: Autoritatea unitară Vale of Glamorgan, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WAR
en: Warwickshire
ro: Comitatul ceremonial Warwickshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WBK
en: West Berkshire
ro: Autoritatea unitară West Berkshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
ro: Districtul (zona de consiliu) West Dunbartonshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WFT
en: Waltham Forest
ro: Burgul londonez Waltham Forest, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WGN
en: Wigan
ro: Burgul Metropolitan Wigan, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WIL
en: Wiltshire
ro: Autoritatea unitară Wiltshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WKF
en: Wakefield
ro: Burgul Metropolitan Wakefield, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WLL
en: Walsall
ro: Burgul Metropolitan Wirral, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WLN
en: West Lothian
ro: Districtul (zona de consiliu) West Lothian, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WLS
en: Wales [Cymru GB-CYM]
ro: Țara Galilor (națiunea galeză), Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WLV
en: Wolverhampton
ro: Burgul Metropolitan Wirral, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WND
en: Wandsworth
ro: Burgul londonez Wandsworth, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WNH
en: West Northamptonshire
ro: Autoritatea unitară West Northamptonshire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WNM
en: Windsor and Maidenhead
ro: Autoritatea unitară Windsor and Maidenhead, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WOK
en: Wokingham
ro: Autoritatea unitară Wokingham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WOR
en: Worcestershire
ro: Comitatul ceremonial Worcestershire, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WRL
en: Wirral
ro: Burgul Metropolitan Wirral, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WRT
en: Warrington
ro: Autoritatea unitară Warrington, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WRX
en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
ro: Autoritatea unitară Wrexham, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WSM
en: Westminster
ro: Burgul londonez Westminster, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
ro: Comitatul ceremonial West Sussex, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-YOR
en: York
ro: Autoritatea unitară York, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
ro: Districtul (zona de consiliu) Insulele Shetland (arhipelagul), Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord

note: Name for GD-10
en: Southern Grenadine Islands
ro: Insulele Carriacou și Petit Martinica, (Grenadinele Sudice), Grenada

note: Name for GE-AB
en: Abkhazia
ro: Republica Abkhazia(parțial recunoscută) parte a Georgiei, Georgia

note: Name for GE-AJ
en: Ajaria
ro: Republica Ajaria(parțial recunoscută) parte a Georgiei, Georgia

note: Name for GE-GU
en: Guria
ro: Regiunea Guria, Georgia

note: Name for GE-IM
en: Imereti
ro: Regiunea Imereti, Georgia

note: Name for GE-KA
en: K'akheti
ro: Regiunea K'akheti, Georgia

note: Name for GE-KK
en: Kvemo Kartli
ro: Regiunea Kvemo Kartli, Georgia

note: Name for GE-MM
en: Mtskheta-Mtianeti
ro: Regiunea Mtskheta-Mtianeti, Georgia

note: Name for GE-RL
en: Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti
ro: Regiunea Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti, Georgia

note: Name for GE-SJ
en: Samtskhe-Javakheti
ro: Regiunea Samtskhe-Javakheti, Georgia

note: Name for GE-SK
en: Shida Kartli
ro: Regiunea Shida Kartli, Georgia

note: Name for GE-SZ
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
ro: Regiunea Samegrelo-Zemo Svaneti, Georgia

note: Name for GE-TB
en: Tbilisi
ro: Orașul Tbilisi (capitala), Georgia

note: Name for GH-AA
en: Greater Accra
ro: Regiunea Greater Accra, Republica Ghana

note: Name for GH-AF
en: Ahafo
ro: Ahafo, Republica Ghana

note: Name for GH-AH
en: Ashanti
ro: Ashanti, Republica Ghana

note: Name for GH-BE
en: Bono East
ro: Bono East, Republica Ghana

note: Name for GH-BO
en: Bono
ro: Bono, Republica Ghana

note: Name for GH-OT
en: Oti
ro: Oti, Republica Ghana

note: Name for GH-SV
en: Savannah
ro: Savannah, Republica Ghana

note: Name for GH-TV
en: Volta
ro: Volta, Republica Ghana

note: Name for GH-UE
en: Upper East
ro: Regiunea Superioară de Est, Republica Ghana

note: Name for GH-UW
en: Upper West
ro: Regiunea Superioară de Vest, Republica Ghana

note: Name for GH-WN
en: Western North
ro: Regiunea Nordică occidentală, Republica Ghana

note: Name for GL-AV
en: Avannaata Kommunia
ro: Municipiul Avannaata Kommunia

note: Name for GL-KU
en: Kommune Kujalleq
ro: Municipiul Kommune Kujalleq

note: Name for GL-QE
en: Qeqqata Kommunia
ro: Municipiul Qeqqata Kommunia

note: Name for GL-QT
en: Kommune Qeqertalik
ro: Municipiul Kommune Qeqertalik

note: Name for GL-SM
en: Kommuneqarfik Sermersooq
ro: Municipiul Kommuneqarfik Sermersooq

note: Name for GM-B
en: Banjul
ro: Orașul Banjul

note: Name for GM-L
en: Lower River
ro: Diviziunea Lower River

note: Name for GM-M
en: Central River
ro: Diviziunea Central River

note: Name for GM-N
en: North Bank
ro: Diviziunea North Bank

note: Name for GM-U
en: Upper River
ro: Diviziunea Upper River

note: Name for GN-B, Name for GN-BK
en: Boké
ro: Regiunea Boké

note: Name for GN-BE
en: Beyla
ro: Prefectura Beyla

note: Name for GN-BF
en: Boffa
ro: Prefectura Boffa

note: Name for GN-C
en: Conakry
ro: Capitala Conakry

note: Name for GN-CO
en: Coyah
ro: Prefectura Coyah

note: Name for GN-D, Name for GN-KD
en: Kindia
ro: Regiunea/Provincia Kindia

note: Name for GN-DB
en: Dabola
ro: Prefectura Dabola

note: Name for GN-DI
en: Dinguiraye
ro: Prefectura Dinguiraye

note: Name for GN-DL
en: Dalaba
ro: Prefectura Dalaba

note: Name for GN-DU
en: Dubréka
ro: Prefectura Dubréka

note: Name for GN-F, Name for GN-FA
en: Faranah
ro: Regiunea /Prefectura Faranah

note: Name for GN-FO
en: Forécariah
ro: Prefectura Forécariah

note: Name for GN-FR
en: Fria
ro: Prefectura Fria

note: Name for GN-GA
en: Gaoual
ro: Prefectura Gaoual

note: Name for GN-GU
en: Guékédou
ro: Prefectura Guékédou

note: Name for GN-K, Name for GN-KA
en: Kankan
ro: Regiunea /Prefectura Kankan

note: Name for GN-KB
en: Koubia
ro: Prefectura Koubia

note: Name for GN-KE
en: Kérouané
ro: Prefectura Kérouané

note: Name for GN-KN
en: Koundara
ro: Prefectura Koundara

note: Name for GN-KO
en: Kouroussa
ro: Prefectura Kouroussa

note: Name for GN-KS
en: Kissidougou
ro: Prefectura Kissidougou

note: Name for GN-L, Name for GN-LA
en: Labé
ro: Regiunea /Prefectura Labe

note: Name for GN-LE
en: Lélouma
ro: Prefectura Lélouma

note: Name for GN-LO
en: Lola
ro: Prefectura Lola

note: Name for GN-M, Name for GN-MM
en: Mamou
ro: Regiunea /Prefectura Mamou

note: Name for GN-MC
en: Macenta
ro: Prefectura Macenta

note: Name for GN-MD
en: Mandiana
ro: Prefectura Mandiana

note: Name for GN-ML
en: Mali
ro: Prefectura Mali

note: Name for GN-N, Name for GN-NZ
en: Nzérékoré
ro: Regiunea /Prefectura Nzérékoré

note: Name for GN-PI
en: Pita
ro: Prefectura Pita

note: Name for GN-SI
en: Siguiri
ro: Prefectura Siguiri

note: Name for GN-TE
en: Télimélé
ro: Prefectura Télimélé

note: Name for GN-TO
en: Tougué
ro: Prefectura Tougué

note: Name for GN-YO
en: Yomou
ro: Prefectura Yomou

note: Name for GQ-AN
en: Annobon
ro: Provincia Annobón

note: Name for GQ-BN
en: Bioko Nord
ro: Provincia Bioko Norte

note: Name for GQ-BS
en: Bioko Sud
ro: Provincia Bioko Sur

note: Name for GQ-C
en: Région Continentale
ro: Regiunea continentală Río Muni

note: Name for GQ-CS
en: Centro Sud
ro: Provincia Centro Sur

note: Name for GQ-DJ
en: Djibloho
ro: Provincia Djibloho

note: Name for GQ-I
en: Région Insulaire
ro: Regiunea insulară

note: Name for GQ-KN
en: Kié-Ntem
ro: Provincia Kié-Ntem

note: Name for GQ-WN
en: Wele-Nzas
ro: Provincia Wele-Nzas

note: Name for GR-69
en: Ágion Óros
ro: Comunitatea Monastică din Muntele Athos

note: Name for GR-A
en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
ro: Regiunea Macedonia de Est și Tracia

note: Name for GR-B
en: Kentrikí Makedonía
ro: Regiunea Macedonia Centrală

note: Name for GR-C
en: Dytikí Makedonía
ro: Regiunea Macedonia de Vest

note: Name for GR-D
en: Ípeiros
ro: Regiunea Epiro

note: Name for GR-E
en: Thessalía
ro: Regiunea Tesalia

note: Name for GR-F
en: Ionía Nísia
ro: Regiunea Insulele Ionice

note: Name for GR-G
en: Dytikí Elláda
ro: Regiunea Grecia de Vest

note: Name for GR-H
en: Stereá Elláda
ro: Regiunea Grecia Centrală

note: Name for GR-I
en: Attikí
ro: Regiunea Attica

note: Name for GR-J
en: Pelopónnisos
ro: Regiunea Peloponez

note: Name for GR-K
en: Vóreio Aigaío
ro: Regiunea Egeea de Nord

note: Name for GR-L
en: Nótio Aigaío
ro: Regiunea Egeea de Sud

note: Name for GR-M
en: Kríti
ro: Regiunea Insula Creta

note: Name for GT-01
en: Guatemala
ro: Departamentul Guatemala (și capitala țării)

note: Name for GT-02
en: El Progreso
ro: Departamentul El Progreso

note: Name for GT-03
en: Sacatepéquez
ro: Departamentul Sacatepéquez

note: Name for GT-04
en: Chimaltenango
ro: Departamentul Chimaltenango

note: Name for GT-05
en: Escuintla
ro: Departamentul Escuintla

note: Name for GT-06
en: Santa Rosa
ro: Departamentul Santa Rosa

note: Name for GT-07
en: Sololá
ro: Departamentul Sololá

note: Name for GT-08
en: Totonicapán
ro: Departamentul Totonicapán

note: Name for GT-09
en: Quetzaltenango
ro: Departamentul Quetzaltenango

note: Name for GT-10
en: Suchitepéquez
ro: Departamentul Suchitepéquez

note: Name for GT-11
en: Retalhuleu
ro: Departamentul Retalhuleu

note: Name for GT-12
en: San Marcos
ro: Departamentul San Marcos

note: Name for GT-13
en: Huehuetenango
ro: Departamentul Huehuetenango

note: Name for GT-14
en: Quiché
ro: Departamentul Quiché

note: Name for GT-15
en: Baja Verapaz
ro: Departamentul Baja Verapaz

note: Name for GT-16
en: Alta Verapaz
ro: Departamentul Alta Verapaz

note: Name for GT-17
en: Petén
ro: Departamentul Petén

note: Name for GT-18
en: Izabal
ro: Departamentul Izabal

note: Name for GT-19
en: Zacapa
ro: Departamentul Zacapa

note: Name for GT-20
en: Chiquimula
ro: Departamentul Chiquimula

note: Name for GT-21
en: Jalapa
ro: Departamentul Jalapa

note: Name for GT-22
en: Jutiapa
ro: Departamentul Jutiapa

note: Name for GW-BA
en: Bafatá
ro: Regiunea Bafatá

note: Name for GW-BL
en: Bolama / Bijagós
ro: Regiunea Bolama

note: Name for GW-BM
en: Biombo
ro: Regiunea Biombo

note: Name for GW-BS
en: Bissau
ro: Orașul Bissau (capitala țării)

note: Name for GW-CA
en: Cacheu
ro: Regiunea Cacheu

note: Name for GW-GA
en: Gabú
ro: Regiunea Gabú

note: Name for GW-L
en: Leste
ro: Provincia de Est

note: Name for GW-N
en: Norte
ro: Provincia de Nord

note: Name for GW-OI
en: Oio
ro: Regiunea Oio

note: Name for GW-QU
en: Quinara
ro: Regiunea Quinara

note: Name for GW-S
en: Sul
ro: Provincia de Sud

note: Name for GW-TO
en: Tombali
ro: Regiunea Tombali

note: Name for GY-BA
en: Barima-Waini
ro: Regiunea Barima-Waini

note: Name for GY-CU
en: Cuyuni-Mazaruni
ro: Regiunea Cuyuni-Mazaruni

note: Name for GY-DE
en: Demerara-Mahaica
ro: Regiunea Demerara-Mahaica

note: Name for GY-EB
en: East Berbice-Corentyne
ro: Regiunea East Berbice-Corentyne

note: Name for GY-ES
en: Essequibo Islands-West Demerara
ro: Regiunea Essequibo Islands-West Demerara

note: Name for GY-MA
en: Mahaica-Berbice
ro: Regiunea Mahaica-Berbice

note: Name for GY-PM
en: Pomeroon-Supenaam
ro: Regiunea Pomeroon-Supenaam

note: Name for GY-PT
en: Potaro-Siparuni
ro: Regiunea Potaro-Siparuni

note: Name for GY-UD
en: Upper Demerara-Berbice
ro: Regiunea Upper Demerara-Berbice

note: Name for GY-UT
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ro: Regiunea Upper Takutu-Upper Essequibo

note: Name for HN-AT
en: Atlántida
ro: Departamentul Atlántida

note: Name for HN-CH
en: Choluteca
ro: Departamentul Choluteca

note: Name for HN-CL, Name for PA-3
en: Colón
ro: Departamentul Colón

note: Name for HN-CM
en: Comayagua
ro: Departamentul Comayagua

note: Name for HN-CP
en: Copán
ro: Departamentul Copán

note: Name for HN-CR
en: Cortés
ro: Departamentul Cortés

note: Name for HN-EP
en: El Paraíso
ro: Departamentul El Paraíso

note: Name for HN-FM
en: Francisco Morazán
ro: Departamentul Francisco Morazán

note: Name for HN-GD
en: Gracias a Dios
ro: Departamentul Gracias a Dios

note: Name for HN-IB
en: Islas de la Bahía
ro: Departamentul Islas de la Bahía

note: Name for HN-IN
en: Intibucá
ro: Departamentul Intibucá

note: Name for HN-LE
en: Lempira
ro: Departamentul Lempira

note: Name for HN-OC
en: Ocotepeque
ro: Departamentul Ocotepeque

note: Name for HN-OL
en: Olancho
ro: Departamentul Olancho

note: Name for HN-SB
en: Santa Bárbara
ro: Departamentul Santa Bárbara

note: Name for HN-VA
en: Valle
ro: Departamentul Valle

note: Name for HN-YO
en: Yoro
ro: Departamentul Yoro

note: Name for HR-01
en: Zagrebačka županija
ro: Cantonul Zagreb

note: Name for HR-02
en: Krapinsko-zagorska županija
ro: Cantonul Krapina-Zagorje

note: Name for HR-03
en: Sisačko-moslavačka županija
ro: Cantonul Sisak-Moslavina

note: Name for HR-04
en: Karlovačka županija
ro: Cantonul Karlovac

note: Name for HR-05
en: Varaždinska županija
ro: Cantonul Varaždin

note: Name for HR-06
en: Koprivničko-križevačka županija
ro: Cantonul Koprivnica-Križevci

note: Name for HR-07
en: Bjelovarsko-bilogorska županija
ro: Cantonul Bjelovar-Bilogora

note: Name for HR-08
en: Primorsko-goranska županija
ro: Cantonul Primorje-Gorski Kotar

note: Name for HR-09
en: Ličko-senjska županija
ro: Cantonul Lika-Senj

note: Name for HR-10
en: Virovitičko-podravska županija
ro: Cantonul Virovitica-Podravina

note: Name for HR-11
en: Požeško-slavonska županija
ro: Cantonul Požega-Slavonia

note: Name for HR-12
en: Brodsko-posavska županija
ro: Cantonul Brod-Posavina

note: Name for HR-13
en: Zadarska županija
ro: Cantonul Zadar

note: Name for HR-14
en: Osječko-baranjska županija
ro: Cantonul Osijek-Baranja

note: Name for HR-15
en: Šibensko-kninska županija
ro: Cantonul Šibenik-Knin

note: Name for HR-16
en: Vukovarsko-srijemska županija
ro: Cantonul Vukovar-Srijem

note: Name for HR-17
en: Splitsko-dalmatinska županija
ro: Cantonul Split-Dalmația

note: Name for HR-18
en: Istarska županija
ro: Cantonul Istria

note: Name for HR-19
en: Dubrovačko-neretvanska županija
ro: Cantonul Dubrovnik-Neretva

note: Name for HR-20
en: Međimurska županija
ro: Cantonul Međimurje

note: Name for HR-21
en: Grad Zagreb
ro: Orașul Zagreb (capitala)

note: Name for HT-AR
en: Artibonite
ro: Departamentul Artibonito

note: Name for HT-GA
en: Grande’Anse
ro: Departamentul Grand'Anse

note: Name for HT-NE
en: Nord-Est
ro: Departamentul Nord-Est

note: Name for HT-NI
en: Nippes
ro: Departamentul Nippes

note: Name for HT-NO
en: Nord-Ouest
ro: Departamentul Nord-Ouest

note: Name for HT-OU
en: Ouest
ro: Departamentul Ouest

note: Name for HT-SD
en: Sud
ro: Departamentul Sud

note: Name for HT-SE
en: Sud-Est
ro: Departamentul Sud-Est

note: Name for HU-BA
en: Baranya
ro: Județul Baranya

note: Name for HU-BC
en: Békéscsaba
ro: Orașul Bichișciaba

note: Name for HU-BE
en: Békés
ro: Județul Békés

note: Name for HU-BK
en: Bács-Kiskun
ro: Județul Bács-Kiskun

note: Name for HU-BU
en: Budapest
ro: Orașul Budapesta (capitala)

note: Name for HU-BZ
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ro: Județul Borsod-Abaúj-Zemplén

note: Name for HU-CS
en: Csongrád-Csanád
ro: Județul Csongrád-Csanád

note: Name for HU-DE
en: Debrecen
ro: Orașul Debrețin

note: Name for HU-DU
en: Dunaújváros
ro: Orașul Dunaivaroș

note: Name for HU-EG
en: Eger
ro: Orașul Eger

note: Name for HU-ER
en: Érd
ro: Orașul Érd

note: Name for HU-FE
en: Fejér
ro: Județul Fejér

note: Name for HU-GS
en: Győr-Moson-Sopron
ro: Județul Győr-Moson-Sopron

note: Name for HU-GY
en: Győr
ro: Orașul Gyar (Győr)

note: Name for HU-HB
en: Hajdú-Bihar
ro: Județul Hajdú-Bihar (Bihor)

note: Name for HU-HE
en: Heves
ro: Județul Heves

note: Name for HU-HV
en: Hódmezővásárhely
ro: Orașul Hódmezővásárhely

note: Name for HU-JN
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ro: Județul Jász-Nagykun-Szolnok

note: Name for HU-KE
en: Komárom-Esztergom
ro: Județul Komárom-Esztergom

note: Name for HU-KM
en: Kecskemét
ro: Orașul Kecskemét

note: Name for HU-KV
en: Kaposvár
ro: Orașul Kaposvár

note: Name for HU-MI
en: Miskolc
ro: Orașul Miskolc

note: Name for HU-NK
en: Nagykanizsa
ro: Orașul Nagykanizsa

note: Name for HU-NO
en: Nógrád
ro: Județul Nógrád

note: Name for HU-NY
en: Nyíregyháza
ro: Orașul Nyíregyháza

note: Name for HU-PE
en: Pest
ro: Județul Pesta

note: Name for HU-PS
en: Pécs
ro: Orașul Pécs

note: Name for HU-SD
en: Szeged
ro: Orașul Seghedin

note: Name for HU-SF
en: Székesfehérvár
ro: Orașul Alba Regală (Székesfehérvár)

note: Name for HU-SH
en: Szombathely
ro: Orașul Szombathely

note: Name for HU-SK
en: Szolnok
ro: Orașul Solnoca (Szolnok)

note: Name for HU-SN
en: Sopron
ro: Orașul Sopron

note: Name for HU-SO
en: Somogy
ro: Județul Somogy

note: Name for HU-SS
en: Szekszárd
ro: Orașul Szekszárd

note: Name for HU-ST
en: Salgótarján
ro: Orașul Salgótarján

note: Name for HU-SZ
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ro: Județul Szabolcs-Szatmár-Bereg

note: Name for HU-TB
en: Tatabánya
ro: Orașul Tatabánya

note: Name for HU-TO
en: Tolna
ro: Județul Tolna

note: Name for HU-VA
en: Vas
ro: Județul Vas

note: Name for HU-VE, Name for HU-VM
en: Veszprém
ro: Județul/Orașul Veszprém

note: Name for HU-ZA
en: Zala
ro: Județul Zala

note: Name for ID-AC
en: Aceh
ro: Provincia Aceh

note: Name for ID-BA
en: Bali
ro: Provincia Bali

note: Name for ID-BB
en: Kepulauan Bangka Belitung
ro: Provincia Insulele Bangka-Belitung

note: Name for ID-BE
en: Bengkulu
ro: Provincia Bengkulu

note: Name for ID-BT
en: Banten
ro: Provincia Banten

note: Name for ID-GO
en: Gorontalo
ro: Provincia Gorontalo

note: Name for ID-JA
en: Jambi
ro: Provincia Jambi

note: Name for ID-JB
en: Jawa Barat
ro: Provincia Java de Vest

note: Name for ID-JI
en: Jawa Timur
ro: Provincia Java de Est

note: Name for ID-JK
en: Jakarta Raya
ro: Orașul Jakarta (capitala)

note: Name for ID-JT
en: Jawa Tengah
ro: Provincia Java Centrală

note: Name for ID-JW
en: Jawa
ro: Insula Java

note: Name for ID-KA
en: Kalimantan
ro: Insula Kalimantan (Borneo)

note: Name for ID-KB
en: Kalimantan Barat
ro: Provincia Kalimantan (Borneo) de vest

note: Name for ID-KI
en: Kalimantan Timur
ro: Provincia Kalimantan (Borneo) de est

note: Name for ID-KR
en: Kepulauan Riau
ro: Provincia Insulele Riau

note: Name for ID-KS
en: Kalimantan Selatan
ro: Provincia Kalimantan (Borneo) de sud

note: Name for ID-KT
en: Kalimantan Tengah
ro: Provincia Kalimantan (Borneo) centrală

note: Name for ID-KU
en: Kalimantan Utara
ro: Provincia Kalimantan (Borneo) de nord

note: Name for ID-LA
en: Lampung
ro: Provincia Lampung

note: Name for ID-MA, Name for ID-ML
en: Maluku
ro: Provincia Insulele Moluce (Insulele Mirodeniilor)

note: Name for ID-MU
en: Maluku Utara
ro: Provincia Insulele Moluce (Insulele Mirodeniilor) de nord

note: Name for ID-NB
en: Nusa Tenggara Barat
ro: Provincia Insulele Sonda mici occidentale

note: Name for ID-NT
en: Nusa Tenggara Timur
ro: Provincia Insulele Sonda mici orientale

note: Name for ID-NU
en: Nusa Tenggara
ro: Insulele Sonda mici

note: Name for ID-PA, Name for ID-PP
en: Papua
ro: Provincia Papua

note: Name for ID-PB
en: Papua Barat
ro: Provincia Papua occidentală

note: Name for ID-PD
en: Papua Barat Daya
ro: Provincia Papua de sud-vest

note: Name for ID-PE
en: Papua Pengunungan
ro: Provincia Papua Pengunungan

note: Name for ID-PS
en: Papua Selatan
ro: Provincia Papua de sud

note: Name for ID-PT
en: Papua Tengah
ro: Provincia Papua centrală

note: Name for ID-RI
en: Riau
ro: Probincia Riau

note: Name for ID-SA
en: Sulawesi Utara
ro: Provincia Sulawesi de nord

note: Name for ID-SB
en: Sumatera Barat
ro: Provincia Sumatra de vest

note: Name for ID-SG
en: Sulawesi Tenggara
ro: Provincia Sulawesi de sud-est

note: Name for ID-SL
en: Sulawesi
ro: Insula Sulawesi

note: Name for ID-SM
en: Sumatera
ro: Insula Sumatra (Sumatera)

note: Name for ID-SN
en: Sulawesi Selatan
ro: Provincia Sulawesi de sud

note: Name for ID-SR
en: Sulawesi Barat
ro: Provincia Sulawesi de vest

note: Name for ID-SS
en: Sumatera Selatan
ro: Provincia Sumatra de sud

note: Name for ID-ST
en: Sulawesi Tengah
ro: Provincia Sulawesi centrală

note: Name for ID-SU
en: Sumatera Utara
ro: Provincia Sumatra de nord

note: Name for ID-YO
en: Yogyakarta
ro: Regiunea specială Yogyakarta

note: Name for IE-C
en: Connaught
ro: Provincia Connaught

note: Name for IE-CE
en: Clare
ro: Comitatul Clare

note: Name for IE-CN
en: Cavan
ro: Comitatul Cavan

note: Name for IE-CO
en: Cork
ro: Comitatul Cork

note: Name for IE-CW
en: Carlow
ro: Comitatul Carlow

note: Name for IE-D
en: Dublin
ro: Comitatul Dublin

note: Name for IE-DL
en: Donegal
ro: Comitatul Donegal

note: Name for IE-G
en: Galway
ro: Comitatul Galway

note: Name for IE-KE
en: Kildare
ro: Comitatul Kildare

note: Name for IE-KK
en: Kilkenny
ro: Comitatul Kilkenny

note: Name for IE-KY
en: Kerry
ro: Comitatul Kerry

note: Name for IE-L
en: Leinster
ro: Provincia Leinster

note: Name for IE-LD
en: Longford
ro: Comitatul Longford

note: Name for IE-LH
en: Louth
ro: Comitatul Louth

note: Name for IE-LK
en: Limerick
ro: Comitatul Limerick

note: Name for IE-LM
en: Leitrim
ro: Comitatul Leitrim

note: Name for IE-LS
en: Laois
ro: Comitatul Laois

note: Name for IE-M
en: Munster
ro: Provincia Munster

note: Name for IE-MH
en: Meath
ro: Comitatul Meath

note: Name for IE-MN
en: Monaghan
ro: Comitatul Monaghan

note: Name for IE-MO
en: Mayo
ro: Comitatul Mayo

note: Name for IE-OY
en: Offaly
ro: Comitatul Offaly

note: Name for IE-RN
en: Roscommon
ro: Comitatul Roscommon

note: Name for IE-SO
en: Sligo
ro: Comitatul Sligo

note: Name for IE-TA
en: Tipperary
ro: Comitatul Tipperary

note: Name for IE-U
en: Ulster
ro: Provincia Ulster

note: Name for IE-WD
en: Waterford
ro: Comitatul Waterford

note: Name for IE-WH
en: Westmeath
ro: Comitatul Westmeath

note: Name for IE-WW
en: Wicklow
ro: Comitatul Wicklow

note: Name for IE-WX
en: Wexford
ro: Comitatul Wexford

note: Name for IL-HA
en: H̱efa
ro: Districtul Haifa

note: Name for IL-JM
en: Al Quds
ro: Districtul Ierusalim

note: Name for IL-TA
en: Tall Abīb
ro: Districtul Tel Aviv

note: Name for IL-Z
en: Ash Shamālī
ro: Districtul de Nord

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
ro: Teritoriul Insulele Andaman și Nicobar

note: Name for IN-AP
en: Andhra Pradesh
ro: Statul Andhra Pradesh

note: Name for IN-AR
en: Arunāchal Pradesh
ro: Statul Arunāchal Pradesh

note: Name for IN-AS
en: Assam
ro: Statul Assam

note: Name for IN-BR
en: Bihār
ro: Statul Bihār

note: Name for IN-CG
en: Chhattīsgarh
ro: Statul Chhattīsgarh

note: Name for IN-CH
en: Chandīgarh
ro: Teritoriul Chandigarh

note: Name for IN-DH
en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
ro: Teritoriul Dadra și Nagar Haveli și Daman și Diu

note: Name for IN-DL
en: Delhi
ro: Teritoriul și Orașul Delhi (capitala țării)

note: Name for IN-GA
en: Goa
ro: Statul Goa

note: Name for IN-GJ
en: Gujarāt
ro: Statul Gujarat

note: Name for IN-HP
en: Himāchal Pradesh
ro: Statul Himachal Pradesh

note: Name for IN-HR
en: Haryāna
ro: Statul Haryana

note: Name for IN-JH
en: Jhārkhand
ro: Statul Jhārkhand

note: Name for IN-JK
en: Jammu and Kashmīr
ro: Teritoriul Jammu și Cașmir

note: Name for IN-KA
en: Karnātaka
ro: Statul Karnataka

note: Name for IN-KL
en: Kerala
ro: Statul Kerala

note: Name for IN-LA
en: Ladākh
ro: Teritoriul Ladakh

note: Name for IN-LD
en: Lakshadweep
ro: Teritoriul Lakshadweep

note: Name for IN-MH
en: Mahārāshtra
ro: Statul Maharashtra

note: Name for IN-ML
en: Meghālaya
ro: Statul Meghalaya

note: Name for IN-MN
en: Manipur
ro: Statul Manipur

note: Name for IN-MP
en: Madhya Pradesh
ro: Statul Madhya Pradesh

note: Name for IN-MZ
en: Mizoram
ro: Statul Mizoram

note: Name for IN-NL
en: Nāgāland
ro: Statul Nagaland

note: Name for IN-OD
en: Odisha
ro: Statul Odisha

note: Name for IN-PB, Name for PK-PB
en: Punjab
ro: Statul Punjab

note: Name for IN-PY
en: Puducherry
ro: Teritoriul Puducherry

note: Name for IN-RJ
en: Rājasthān
ro: Statul Rajasthan

note: Name for IN-SK
en: Sikkim
ro: Statul Sikkim

note: Name for IN-TN
en: Tamil Nādu
ro: Statul Tamil Nadu

note: Name for IN-TR
en: Tripura
ro: Statul Tripura

note: Name for IN-TS
en: Telangāna
ro: Statul Telangana

note: Name for IN-UK
en: Uttarākhand
ro: Statul Uttarakhand

note: Name for IN-UP
en: Uttar Pradesh
ro: Statul Uttar Pradesh

note: Name for IN-WB
en: West Bengal
ro: Statul Bengalul de Vest

note: Name for IQ-AN
en: Al Anbār
ro: Guvernoratul Al Anbar

note: Name for IQ-AR
en: Arbīl
ro: Guvernoratul Erbil

note: Name for IQ-BA
en: Al Başrah
ro: Guvernoratul Basra

note: Name for IQ-BB
en: Bābil
ro: Guvernoratul Babilon

note: Name for IQ-BG
en: Baghdād
ro: Guvernoratul Bagdad

note: Name for IQ-DA
en: Dahūk
ro: Guvernoratul Dahuk

note: Name for IQ-DI
en: Diyālá
ro: Guvernoratul Diyala

note: Name for IQ-DQ
en: Dhī Qār
ro: Guvernoratul Dhi Qar

note: Name for IQ-KA
en: Karbalā’
ro: Guvernoratul Karbala

note: Name for IQ-KI
en: Kirkūk
ro: Guvernoratul Kirkuk

note: Name for IQ-KR
en: Herêm-î Kurdistan
ro: Kurdistanul Irakian sau Regiunea Kurdistan

note: Name for IQ-MA
en: Maysān
ro: Guvernoratul Maysan

note: Name for IQ-MU
en: Al Muthanná
ro: Guvernoratul Muthanna

note: Name for IQ-NA
en: An Najaf
ro: Guvernoratul Najaf

note: Name for IQ-NI
en: Nīnawá
ro: Guvernoratul Ninive

note: Name for IQ-QA
en: Al Qādisīyah
ro: Guvernoratul Al-Qadisiyya

note: Name for IQ-SD
en: Şalāḩ ad Dīn
ro: Guvernoratul Saladin

note: Name for IQ-SU
en: As Sulaymānīyah
ro: Guvernoratul Sulaymaniyya

note: Name for IQ-WA
en: Wāsiţ
ro: Guvernoratul Wasit

note: Name for IR-00
en: Markazī
ro: Provincia Markazi

note: Name for IR-01
en: Gīlān
ro: Provincia Gilan

note: Name for IR-02
en: Māzandarān
ro: Provincia Mazandaran

note: Name for IR-03
en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
ro: Provincia Azerbaidjanul de Est

note: Name for IR-04
en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
ro: Provincia Azerbaidjanul de Vest

note: Name for IR-05
en: Kermānshāh
ro: Provincia Kermanshah

note: Name for IR-06
en: Khūzestān
ro: Provincia Khuzestan

note: Name for IR-07
en: Fārs
ro: Provincia Persida

note: Name for IR-08
en: Kermān
ro: Provincia Kerman

note: Name for IR-09
en: Khorāsān-e Raẕavī
ro: Provincia Razavi Khorasan

note: Name for IR-10
en: Eşfahān
ro: Provincia Isfahan

note: Name for IR-11
en: Sīstān va Balūchestān
ro: Provincia Sistan-Baluchestan

note: Name for IR-12
en: Kordestān
ro: Provincia Kurdistan

note: Name for IR-13
en: Hamadān
ro: Provincia Hamadan

note: Name for IR-14
en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
ro: Provincia Chaharmahal și Bakhtiari

note: Name for IR-15
en: Lorestān
ro: Provincia Lorestan

note: Name for IR-16
en: Īlām
ro: Provincia Ilam

note: Name for IR-17
en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
ro: Provincia Kohgiluyeh și Boyer-Ahmad

note: Name for IR-18
en: Būshehr
ro: Provincia Bushehr

note: Name for IR-19
en: Zanjān
ro: Provincia Zanjan

note: Name for IR-20
en: Semnān
ro: Provincia Semnan

note: Name for IR-21
en: Yazd
ro: Provincia Yazd

note: Name for IR-22
en: Hormozgān
ro: Provincia Hormozgan

note: Name for IR-23
en: Tehrān
ro: Provincia Teheran

note: Name for IR-24
en: Ardabīl
ro: Provincia Ardabil

note: Name for IR-25
en: Qom
ro: Provincia Qom

note: Name for IR-26
en: Qazvīn
ro: Provincia Qazvin

note: Name for IR-27
en: Golestān
ro: Provincia Golestan

note: Name for IR-28
en: Khorāsān-e Shomālī
ro: Provincia Khorasan de Nord

note: Name for IR-29
en: Khorāsān-e Jonūbī
ro: Provincia Khorasan de Sud

note: Name for IR-30
en: Alborz
ro: Provincia Alborz

note: Name for IS-1
en: Höfuðborgarsvæði
ro: Regiunea Capitalei (Höfuðborgarsvæði)

note: Name for IS-2
en: Suðurnes
ro: Regiunea Peninsula Sudică (Suðurnes)

note: Name for IS-3
en: Vesturland
ro: Regiunea Vestică (Vesturland)

note: Name for IS-4
en: Vestfirðir
ro: Regiunea Fiordurilor de Vest (Vestfirðir)

note: Name for IS-5
en: Norðurland vestra
ro: Regiunea de Nord-Vest (Norðurland vestra)

note: Name for IS-6
en: Norðurland eystra
ro: Regiunea de Nord-Est (Norðurland eystra)

note: Name for IS-7
en: Austurland
ro: Regiunea Estică

note: Name for IS-8
en: Suðurland
ro: Regiunea Sudică

note: Name for IS-AKN
en: Akraneskaupstaður
ro: Orașul Akranes

note: Name for IS-AKU
en: Akureyrarbær
ro: Orașul Akureyri

note: Name for IS-ARN
en: Árneshreppur
ro: Orașul Árnes

note: Name for IS-ASA
en: Ásahreppur
ro: Orașul Ásah

note: Name for IS-BLA
en: Bláskógabyggð
ro: Orașul Bláskógabyggð

note: Name for IS-BOG
en: Borgarbyggð
ro: Orașul Borgarbyggð

note: Name for IS-BOL
en: Bolungarvíkurkaupstaður
ro: Orașul Bolungarvík

note: Name for IS-DAB
en: Dalabyggð
ro: Orașul Dalabyggð

note: Name for IS-DAV
en: Dalvíkurbyggð
ro: Orașul Dalvíkurbyggð

note: Name for IS-EOM
en: Eyja- og Miklaholtshreppur
ro: Orașul Eyjar og Miklaholt

note: Name for IS-EYF
en: Eyjafjarðarsveit
ro: Orașul Eyjafjarðarsveit

note: Name for IS-FJD
en: Fjarðabyggð
ro: Orașul Fjarðabyggð

note: Name for IS-FJL
en: Fjallabyggð
ro: Orașul Fjallabyggð

note: Name for IS-FLA
en: Flóahreppur
ro: Orașul Flóah

note: Name for IS-FLR
en: Fljótsdalshreppur
ro: Orașul Fljótsdalur

note: Name for IS-GAR
en: Garðabær
ro: Orașul Garðabær

note: Name for IS-GOG
en: Grímsnes- og Grafningshreppur
ro: Orașul Grímsnes og Grafningur

note: Name for IS-GRN
en: Grindavíkurbær
ro: Orașul Grindavík

note: Name for IS-GRU
en: Grundarfjarðarbær
ro: Orașul Grundarfjörður

note: Name for IS-GRY
en: Grýtubakkahreppur
ro: Orașul Grýtubakki

note: Name for IS-HAF
en: Hafnarfjarðarkaupstaður
ro: Orașul Hafnarfjörður

note: Name for IS-HRG
en: Hörgársveit
ro: Orașul Hörgársveit

note: Name for IS-HRU
en: Hrunamannahreppur
ro: Orașul Hrunamannahreppur

note: Name for IS-HUG
en: Húnabyggð
ro: Orașul Húnabyggð

note: Name for IS-HUV
en: Húnaþing vestra
ro: Orașul Húnaþing vestra

note: Name for IS-HVA
en: Hvalfjarðarsveit
ro: Orașul Hvalfjarðarsveit

note: Name for IS-HVE
en: Hveragerðisbær
ro: Orașul Hveragerði

note: Name for IS-ISA
en: Ísafjarðarbær
ro: Orașul Ísafjarðarbær

note: Name for IS-KAL
en: Kaldrananeshreppur
ro: Orașul Kaldrananes

note: Name for IS-KJO
en: Kjósarhreppur
ro: Orașul Kjós

note: Name for IS-KOP
en: Kópavogsbær
ro: Orașul Kópavogsbær

note: Name for IS-LAN
en: Langanesbyggð
ro: Orașul Langanesbyggð

note: Name for IS-MOS
en: Mosfellsbær
ro: Orașul Mosfellsbær

note: Name for IS-MUL
en: Múlaþing
ro: Orașul Múlaþing

note: Name for IS-MYR
en: Mýrdalshreppur
ro: Orașul Mýrdalur

note: Name for IS-NOR
en: Norðurþing
ro: Orașul Norðurþing

note: Name for IS-RGE
en: Rangárþing eystra
ro: Orașul Rangárþing eystra

note: Name for IS-RGY
en: Rangárþing ytra
ro: Orașul Rangárþing ytra

note: Name for IS-RHH
en: Reykhólahreppur
ro: Orașul Reykhólar

note: Name for IS-RKN
en: Reykjanesbær
ro: Orașul Reykjanesbær

note: Name for IS-RKV
en: Reykjavíkurborg
ro: Orașul Reykjavík (capitala țării)

note: Name for IS-SBT
en: Svalbarðsstrandarhreppur
ro: Orașul Svalbarðsströnd

note: Name for IS-SDN
en: Suðurnesjabær
ro: Orașul Suðurnesjabær

note: Name for IS-SDV
en: Súðavíkurhreppur
ro: Orașul Súðavík

note: Name for IS-SEL
en: Seltjarnarnesbær
ro: Orașul Seltjarnarnes

note: Name for IS-SFA
en: Sveitarfélagið Árborg
ro: Orașul Árborg

note: Name for IS-SHF
en: Sveitarfélagið Hornafjörður
ro: Orașul Hornafjörður

note: Name for IS-SKF
en: Skaftárhreppur
ro: Orașul Skaftárhreppur

note: Name for IS-SKG
en: Skagabyggð
ro: Orașul Skagabyggð

note: Name for IS-SKO
en: Skorradalshreppur
ro: Orașul Skorradalur

note: Name for IS-SKR
en: Skagafjörður
ro: Orașul Skagafjörður

note: Name for IS-SNF
en: Snæfellsbær
ro: Orașul Snæfellsbær

note: Name for IS-SOG
en: Skeiða- og Gnúpverjahreppur
ro: Orașul Skeiða- og Gnúpverjah

note: Name for IS-SOL
en: Sveitarfélagið Ölfus
ro: Orașul Ölfus

note: Name for IS-SSS
en: Sveitarfélagið Skagaströnd
ro: Orașul Skagaströnd

note: Name for IS-STR
en: Strandabyggð
ro: Orașul Strandabyggð

note: Name for IS-STY
en: Stykkishólmsbær
ro: Orașul Stykkishólmsbær

note: Name for IS-SVG
en: Sveitarfélagið Vogar
ro: Orașul Vogar

note: Name for IS-TAL
en: Tálknafjarðarhreppur
ro: Orașul Tálknafjörður

note: Name for IS-THG
en: Þingeyjarsveit
ro: Orașul Þingeyjarsveit

note: Name for IS-TJO
en: Tjörneshreppur
ro: Orașul Tálknafjörður

note: Name for IS-VEM
en: Vestmannaeyjabær
ro: Orașul Vestmannaeyjar

note: Name for IS-VER
en: Vesturbyggð
ro: Orașul Vesturbyggð

note: Name for IS-VOP
en: Vopnafjarðarhreppur
ro: Orașul Vopnafjörður

note: Name for IT-21
en: Piemonte
ro: Regiunea Piemont

note: Name for IT-23
en: Val d'Aoste
ro: Regiunea Valle d'Aosta

note: Name for IT-25
en: Lombardia
ro: Regiunea Lombardia

note: Name for IT-32
en: Trentino-Alto Adige
ro: Regiunea autonomă Trentino-Tirolul de Sud

note: Name for IT-34
en: Veneto
ro: Regiunea Veneto

note: Name for IT-36
en: Friuli Venezia Giulia
ro: Regiunea autonomă Friuli-Veneția Giulia

note: Name for IT-42
en: Liguria
ro: Regiunea Liguria

note: Name for IT-45
en: Emilia-Romagna
ro: Regiunea Emilia-Romagna

note: Name for IT-52
en: Toscana
ro: Regiunea Toscana

note: Name for IT-55
en: Umbria
ro: Regiunea Umbria

note: Name for IT-57
en: Marche
ro: Regiunea Marche

note: Name for IT-62
en: Lazio
ro: Regiunea Lazio

note: Name for IT-65
en: Abruzzo
ro: Regiunea Abruzzo

note: Name for IT-67
en: Molise
ro: Regiunea Molise

note: Name for IT-72
en: Campania
ro: Regiunea Campania

note: Name for IT-75
en: Puglia
ro: Regiunea Apulia

note: Name for IT-77
en: Basilicata
ro: Regiunea Basilicata

note: Name for IT-78
en: Calabria
ro: Regiunea Calabria

note: Name for IT-82
en: Sicilia
ro: Regiunea autonomă Sicilia

note: Name for IT-88
en: Sardegna
ro: Regiunea autonomă Sardinia

note: Name for IT-AG
en: Agrigento
ro: Provincia Agrigento

note: Name for IT-AL
en: Alessandria
ro: Provincia Alessandria

note: Name for IT-AN
en: Ancona
ro: Provincia Ancona

note: Name for IT-AP
en: Ascoli Piceno
ro: Provincia Ascoli Piceno

note: Name for IT-AQ
en: L'Aquila
ro: Provincia L'Aquila

note: Name for IT-AR
en: Arezzo
ro: Provincia Arezzo

note: Name for IT-AT
en: Asti
ro: Provincia Asti

note: Name for IT-AV
en: Avellino
ro: Provincia Avellino

note: Name for IT-BA, Name for SO-BR
en: Bari
ro: Orașul Bari

note: Name for IT-BG
en: Bergamo
ro: Provincia Bergamo

note: Name for IT-BI
en: Biella
ro: Provincia Biella

note: Name for IT-BL
en: Belluno
ro: Provincia Belluno

note: Name for IT-BN
en: Benevento
ro: Provincia Benevento

note: Name for IT-BO
en: Bologna
ro: Orașul Bologna

note: Name for IT-BR
en: Brindisi
ro: Provincia Brindisi

note: Name for IT-BS
en: Brescia
ro: Provincia Brescia

note: Name for IT-BT
en: Barletta-Andria-Trani
ro: Provincia Barletta-Andria-Trani

note: Name for IT-BZ
en: Bolzano
ro: Provincia Autonomă Bolzano

note: Name for IT-CA
en: Cagliari
ro: Orașul Cagliari

note: Name for IT-CB
en: Campobasso
ro: Provincia Campobasso

note: Name for IT-CE
en: Caserta
ro: Provincia Caserta

note: Name for IT-CH
en: Chieti
ro: Provincia Chieti

note: Name for IT-CL
en: Caltanissetta
ro: Provincia Caltanissetta

note: Name for IT-CN
en: Cuneo
ro: Provincia Cuneo

note: Name for IT-CO
en: Como
ro: Provincia Como

note: Name for IT-CR
en: Cremona
ro: Provincia Cremona

note: Name for IT-CS
en: Cosenza
ro: Provincia Cosenza

note: Name for IT-CT
en: Catania
ro: Orașul Catania

note: Name for IT-CZ
en: Catanzaro
ro: Provincia Catanzaro

note: Name for IT-EN
en: Enna
ro: Provincia Enna

note: Name for IT-FC
en: Forlì-Cesena
ro: Provincia Forlì-Cesena

note: Name for IT-FE
en: Ferrara
ro: Provincia Ferrara

note: Name for IT-FG
en: Foggia
ro: Provincia Foggia

note: Name for IT-FI
en: Firenze
ro: Orașul Florența

note: Name for IT-FM
en: Fermo
ro: Provincia Fermo

note: Name for IT-FR
en: Frosinone
ro: Provincia Frosinone

note: Name for IT-GE
en: Genova
ro: Orașul Genova

note: Name for IT-GO
en: Gorizia
ro: Provincia Gorizia

note: Name for IT-GR
en: Grosseto
ro: Provincia Grosseto

note: Name for IT-IM
en: Imperia
ro: Provincia Imperia

note: Name for IT-IS
en: Isernia
ro: Provincia Isernia

note: Name for IT-KR
en: Crotone
ro: Provincia Crotone

note: Name for IT-LC
en: Lecco
ro: Provincia Lecco

note: Name for IT-LE
en: Lecce
ro: Provincia Lecce

note: Name for IT-LI
en: Livorno
ro: Provincia Livorno

note: Name for IT-LO
en: Lodi
ro: Provincia Lodi

note: Name for IT-LT
en: Latina
ro: Provincia Latina

note: Name for IT-LU
en: Lucca
ro: Provincia Lucca

note: Name for IT-MB
en: Monza e Brianza
ro: Provincia Monza-Brianza

note: Name for IT-MC
en: Macerata
ro: Provincia Macerata

note: Name for IT-ME
en: Messina
ro: Orașul Messina

note: Name for IT-MI
en: Milano
ro: Orașul Milano

note: Name for IT-MN
en: Mantova
ro: Provincia Mantova

note: Name for IT-MO
en: Modena
ro: Provincia Modena

note: Name for IT-MS
en: Massa-Carrara
ro: Provincia Massa-Carrara

note: Name for IT-MT
en: Matera
ro: Provincia Matera

note: Name for IT-NA
en: Napoli
ro: Orașul Napoli

note: Name for IT-NO
en: Novara
ro: Provincia Novara

note: Name for IT-NU
en: Nuoro
ro: Provincia Nuoro

note: Name for IT-OR
en: Oristano
ro: Provincia Oristano

note: Name for IT-PA
en: Palermo
ro: Orașul Palermo

note: Name for IT-PC
en: Piacenza
ro: Provincia Piacenza

note: Name for IT-PD
en: Padova
ro: Provincia Padova

note: Name for IT-PE
en: Pescara
ro: Provincia Pescara

note: Name for IT-PG
en: Perugia
ro: Provincia Perugia

note: Name for IT-PI
en: Pisa
ro: Provincia Pisa

note: Name for IT-PN
en: Pordenone
ro: Provincia Pordenone

note: Name for IT-PO
en: Prato
ro: Provincia Prato

note: Name for IT-PR
en: Parma
ro: Provincia Parma

note: Name for IT-PT
en: Pistoia
ro: Provincia Pistoia

note: Name for IT-PU
en: Pesaro e Urbino
ro: Provincia Pesaro și Urbino

note: Name for IT-PV
en: Pavia
ro: Provincia Pavia

note: Name for IT-PZ
en: Potenza
ro: Provincia Potenza

note: Name for IT-RA
en: Ravenna
ro: Provincia Ravenna

note: Name for IT-RC
en: Reggio Calabria
ro: Orașul Regio de Calabria

note: Name for IT-RE
en: Reggio Emilia
ro: Provincia Reggio Emilia

note: Name for IT-RG
en: Ragusa
ro: Provincia Ragusa

note: Name for IT-RI
en: Rieti
ro: Provincia Rieti

note: Name for IT-RM
en: Roma
ro: Orașul Roma

note: Name for IT-RN
en: Rimini
ro: Provincia Rimini

note: Name for IT-RO
en: Rovigo
ro: Provincia Rovigo

note: Name for IT-SA
en: Salerno
ro: Provincia Salerno

note: Name for IT-SI
en: Siena
ro: Provincia Siena

note: Name for IT-SO
en: Sondrio
ro: Provincia Sondrio

note: Name for IT-SP
en: La Spezia
ro: Provincia La Spezia

note: Name for IT-SR
en: Siracusa
ro: Provincia Siracuza

note: Name for IT-SS
en: Sassari
ro: Provincia Sassari

note: Name for IT-SU
en: Sud Sardegna
ro: Provincia Sud Sardinia

note: Name for IT-SV
en: Savona
ro: Provincia Savona

note: Name for IT-TA
en: Taranto
ro: Provincia Taranto

note: Name for IT-TE
en: Teramo
ro: Provincia Teramo

note: Name for IT-TN
en: Trento
ro: Provincia Autonomă Trento

note: Name for IT-TO
en: Torino
ro: Orașul Torino

note: Name for IT-TP
en: Trapani
ro: Provincia Trapani

note: Name for IT-TR
en: Terni
ro: Provincia Terni

note: Name for IT-TS
en: Trieste
ro: Provincia Trieste

note: Name for IT-TV
en: Treviso
ro: Provincia Treviso

note: Name for IT-UD
en: Udine
ro: Provincia Udine

note: Name for IT-VA
en: Varese
ro: Provincia Varese

note: Name for IT-VB
en: Verbano-Cusio-Ossola
ro: Provincia Verbano-Cusio-Ossola

note: Name for IT-VC
en: Vercelli
ro: Provincia Vercelli

note: Name for IT-VE
en: Venezia
ro: Orașul Veneția

note: Name for IT-VI
en: Vicenza
ro: Provincia Vicenza

note: Name for IT-VR
en: Verona
ro: Provincia Verona

note: Name for IT-VT
en: Viterbo
ro: Provincia Viterbo

note: Name for IT-VV
en: Vibo Valentia
ro: Provincia Vibo Valentia

note: Name for JM-01
en: Kingston
ro: Parohia Kingston

note: Name for JM-04
en: Portland
ro: Parohia Portland

note: Name for JM-06
en: Saint Ann
ro: Parohia Saint Ann

note: Name for JM-07
en: Trelawny
ro: Parohia Trelawny

note: Name for JM-09
en: Hanover
ro: Parohia Hanover

note: Name for JM-10
en: Westmoreland
ro: Parohia Westmoreland

note: Name for JM-11
en: Saint Elizabeth
ro: Parohia Saint Elizabeth

note: Name for JM-13
en: Clarendon
ro: Parohia Clarendon

note: Name for JM-14
en: Saint Catherine
ro: Parohia Saint Catherine

note: Name for JO-AJ
en: ‘Ajlūn
ro: Guvernoratul Ajloun

note: Name for JO-AM
en: Al ‘A̅şimah
ro: Guvernoratul Amman

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
ro: Guvernoratul Aqaba

note: Name for JO-AT
en: Aţ Ţafīlah
ro: Guvernoratul Tafilah

note: Name for JO-AZ
en: Az Zarqā’
ro: Guvernoratul Zarqa

note: Name for JO-BA
en: Al Balqā’
ro: Guvernoratul Balqa

note: Name for JO-IR
en: Irbid
ro: Guvernoratul Irbid

note: Name for JO-JA
en: Jarash
ro: Guvernoratul Jerash

note: Name for JO-KA
en: Al Karak
ro: Guvernoratul Karak

note: Name for JO-MA
en: Al Mafraq
ro: Guvernoratul Mafraq

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
ro: Guvernoratul Madaba

note: Name for JO-MN
en: Ma‘ān
ro: Guvernoratul Ma'an

note: Name for JP-01
en: Hokkaido
ro: Prefectura Hokkaidō

note: Name for JP-02
en: Aomori
ro: Prefectura Aomori

note: Name for JP-03
en: Iwate
ro: Prefectura Iwate

note: Name for JP-04
en: Miyagi
ro: Prefectura Miyagi

note: Name for JP-05
en: Akita
ro: Prefectura Akita

note: Name for JP-06
en: Yamagata
ro: Prefectura Yamagata

note: Name for JP-07
en: Fukushima
ro: Prefectura Fukushima

note: Name for JP-08
en: Ibaraki
ro: Prefectura Ibaraki

note: Name for JP-09
en: Tochigi
ro: Prefectura Tochigi

note: Name for JP-10
en: Gunma
ro: Prefectura Gunma

note: Name for JP-11
en: Saitama
ro: Prefectura Saitama

note: Name for JP-12
en: Chiba
ro: Prefectura Chiba

note: Name for JP-13
en: Tokyo
ro: Prefectura și Orașul Tokio (capitala țării)

note: Name for JP-14
en: Kanagawa
ro: Prefectura Kanayama

note: Name for JP-15
en: Niigata
ro: Prefectura Niigata

note: Name for JP-16
en: Toyama
ro: Prefectura Toyama

note: Name for JP-17
en: Ishikawa
ro: Prefectura Ishikawa

note: Name for JP-18
en: Fukui
ro: Prefectura Fukui

note: Name for JP-19
en: Yamanashi
ro: Prefectura Yamanashi

note: Name for JP-20
en: Nagano
ro: Prefectura Nagano

note: Name for JP-21
en: Gifu
ro: Prefectura Gifu

note: Name for JP-22
en: Shizuoka
ro: Prefectura Shizuoka

note: Name for JP-23
en: Aichi
ro: Prefectura Aichi

note: Name for JP-24
en: Mie
ro: Prefectura Mie

note: Name for JP-25
en: Shiga
ro: Prefectura Shiga

note: Name for JP-26
en: Kyoto
ro: Prefectura Kyoto

note: Name for JP-27
en: Osaka
ro: Prefectura Osaka

note: Name for JP-28
en: Hyogo
ro: Prefectura Hyogo

note: Name for JP-29
en: Nara
ro: Prefectura Nara

note: Name for JP-30
en: Wakayama
ro: Prefectura Wakayama

note: Name for JP-31
en: Tottori
ro: Prefectura Tottori

note: Name for JP-32
en: Shimane
ro: Prefectura Shimane

note: Name for JP-33
en: Okayama
ro: Prefectura Okayama

note: Name for JP-34
en: Hiroshima
ro: Prefectura Hiroșima

note: Name for JP-35
en: Yamaguchi
ro: Prefectura Yamaguchi

note: Name for JP-36
en: Tokushima
ro: Prefectura Tokushima

note: Name for JP-37
en: Kagawa
ro: Prefectura Kagawa

note: Name for JP-38
en: Ehime
ro: Prefectura Ehime

note: Name for JP-39
en: Kochi
ro: Prefectura Kochi

note: Name for JP-40
en: Fukuoka
ro: Prefectura Fukuoka

note: Name for JP-41
en: Saga
ro: Prefectura Saga

note: Name for JP-42
en: Nagasaki
ro: Prefectura Nagasaki

note: Name for JP-43
en: Kumamoto
ro: Prefectura Kumamoto

note: Name for JP-44
en: Oita
ro: Prefectura Oita

note: Name for JP-45
en: Miyazaki
ro: Prefectura Miyazaki

note: Name for JP-46
en: Kagoshima
ro: Prefectura Kagoshima

note: Name for JP-47
en: Okinawa
ro: Prefectura Okinawa

note: Name for KE-01
en: Baringo
ro: Comitatul Baringo

note: Name for KE-02
en: Bomet
ro: Comitatul Bomet

note: Name for KE-03
en: Bungoma
ro: Comitatul Bungoma

note: Name for KE-04, Name for UG-202
en: Busia
ro: Comitatul Busia

note: Name for KE-05
en: Elgeyo/Marakwet
ro: Comitatul Elgeyo-Marakwet

note: Name for KE-06
en: Embu
ro: Comitatul Embu

note: Name for KE-07
en: Garissa
ro: Comitatul Garissa

note: Name for KE-08
en: Homa Bay
ro: Comitatul Homa Bay

note: Name for KE-09
en: Isiolo
ro: Comitatul Isiolo

note: Name for KE-10
en: Kajiado
ro: Comitatul Kajiado

note: Name for KE-11
en: Kakamega
ro: Comitatul Kakamega

note: Name for KE-12
en: Kericho
ro: Comitatul Kericho

note: Name for KE-13
en: Kiambu
ro: Comitatul Kiambu

note: Name for KE-14
en: Kilifi
ro: Comitatul Kilifi

note: Name for KE-15
en: Kirinyaga
ro: Comitatul Kirinyaga

note: Name for KE-16
en: Kisii
ro: Comitatul Kisii

note: Name for KE-17
en: Kisumu
ro: Comitatul Kisumu

note: Name for KE-18
en: Kitui
ro: Comitatul Kitui

note: Name for KE-19
en: Kwale
ro: Comitatul Kwale

note: Name for KE-20
en: Laikipia
ro: Comitatul Laikipia

note: Name for KE-21
en: Lamu
ro: Comitatul Lamu

note: Name for KE-22
en: Machakos
ro: Comitatul Machakos

note: Name for KE-23
en: Makueni
ro: Comitatul Makueni

note: Name for KE-24
en: Mandera
ro: Comitatul Mandera

note: Name for KE-25
en: Marsabit
ro: Comitatul Marsabit

note: Name for KE-26
en: Meru
ro: Comitatul Meru

note: Name for KE-27
en: Migori
ro: Comitatul Migori

note: Name for KE-28
en: Mombasa
ro: Comitatul Mombasa

note: Name for KE-29
en: Murang'a
ro: Comitatul Muranga

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
ro: Comitatul și Orașul Nairobi (capitala țării)

note: Name for KE-31
en: Nakuru
ro: Comitatul Nakuru

note: Name for KE-32
en: Nandi
ro: Comitatul Nandi

note: Name for KE-33
en: Narok
ro: Comitatul Narok

note: Name for KE-34
en: Nyamira
ro: Comitatul Nyamira

note: Name for KE-35
en: Nyandarua
ro: Comitatul Nyandarua

note: Name for KE-36
en: Nyeri
ro: Comitatul Nyeri

note: Name for KE-37
en: Samburu
ro: Comitatul Samburu

note: Name for KE-38
en: Siaya
ro: Comitatul Siaya

note: Name for KE-39
en: Taita/Taveta
ro: Comitatul Taita-Taveta

note: Name for KE-40
en: Tana River
ro: Comitatul Tana River

note: Name for KE-41
en: Tharaka-Nithi
ro: Comitatul Tharaka-Nithi

note: Name for KE-42
en: Trans Nzoia
ro: Comitatul Trans-Nzoia

note: Name for KE-43
en: Turkana
ro: Comitatul Turkana

note: Name for KE-44
en: Uasin Gishu
ro: Comitatul Uasin Gishu

note: Name for KE-45
en: Vihiga
ro: Comitatul Vihiga

note: Name for KE-46
en: Wajir
ro: Comitatul Wajir

note: Name for KE-47
en: West Pokot
ro: Comitatul West Pokot

note: Name for KG-B
en: Batken
ro: Regiunea Batken

note: Name for KG-C
en: Chuyskaya oblast'
ro: Regiunea Ciui

note: Name for KG-GB
en: Bishkek Shaary
ro: Orașul Bișkek (capitala țării)

note: Name for KG-GO
en: Gorod Osh
ro: Orașul Oș (Osh)

note: Name for KG-J
en: Dzhalal-Abadskaya oblast'
ro: Regiunea Jalal-Abad

note: Name for KG-N
en: Naryn
ro: Regiunea Narân

note: Name for KG-O
en: Osh
ro: Regiunea Oș (Osh)

note: Name for KG-T
en: Talas
ro: Regiunea Talas

note: Name for KG-Y
en: Issyk-Kul'skaja oblast'
ro: Regiunea Issâk-Kul

note: Name for KH-1
en: Banteay Mean Choăy
ro: Provincia Banteay Mean Chey

note: Name for KH-10
en: Kracheh
ro: Provincia Kratie

note: Name for KH-11
en: Mondol Kiri
ro: Provincia Mondol Kiri

note: Name for KH-12
en: Phnom Penh
ro: Orașul Phnom Penh (capitala țării)

note: Name for KH-13
en: Preah Vihear
ro: Provincia Preah Vihear

note: Name for KH-14
en: Prey Veaeng
ro: Provincia Prey Veng

note: Name for KH-15
en: Pousaat
ro: Provincia Pursat

note: Name for KH-16
en: Rotanak Kiri
ro: Provincia Rotanak Kiri

note: Name for KH-17
en: Siem Reab
ro: Provincia Siem Reap

note: Name for KH-18
en: Preah Sihanouk
ro: Provincia Sihanoukville

note: Name for KH-19
en: Stoĕng Trêng
ro: Provincia Stoeng Treng

note: Name for KH-2
en: Baat Dambang
ro: Provincia Battambang

note: Name for KH-20
en: Svaay Rieng
ro: Provincia Svay Rieng

note: Name for KH-21
en: Taakaev
ro: Provincia Takeo

note: Name for KH-22
en: Otdar Mean Chey
ro: Provincia Otdar Mean Chey

note: Name for KH-23
en: Kaeb
ro: Provincia Kep

note: Name for KH-24
en: Pailin
ro: Provincia Pailin

note: Name for KH-25
en: Tbong Khmum
ro: Provincia Tbong Khmum

note: Name for KH-3
en: Kampong Chaam
ro: Provincia Kampong-Cham

note: Name for KH-4
en: Kampong Chhnang
ro: Provincia Kampong Chhnang

note: Name for KH-5
en: Kampong Spueu
ro: Provincia Kampong Spueu

note: Name for KH-6
en: Kampong Thum
ro: Provincia Kampong Thum

note: Name for KH-7
en: Kampot
ro: Provincia Kampot

note: Name for KH-8
en: Kandaal
ro: Provincia Kandal

note: Name for KH-9
en: Kaoh Kong
ro: Provincia Koh Kong

note: Name for KI-G
en: Gilbert Islands
ro: Insulele Gilbert

note: Name for KI-L
en: Line Islands
ro: Insulele Line

note: Name for KI-P
en: Phoenix Islands
ro: Insulele Phoenix

note: Name for KM-A
en: Anjouan
ro: Insula Anjouan

note: Name for KM-G
en: Grande Comore
ro: Insula Grande Comore

note: Name for KM-M
en: Mohéli
ro: Insula Mohéli

note: Name for KN-01
en: Christ Church Nichola Town
ro: Parohia Christ Church Nichola Town

note: Name for KN-02
en: Saint Anne Sandy Point
ro: Parohia Saint Anne Sandy Point

note: Name for KN-03
en: Saint George Basseterre
ro: Parohia Saint George Basseterre

note: Name for KN-04
en: Saint George Gingerland
ro: Parohia Saint George Gingerland

note: Name for KN-05
en: Saint James Windward
ro: Parohia Saint James Windward

note: Name for KN-06
en: Saint John Capisterre
ro: Parohia Saint John Capisterre

note: Name for KN-07
en: Saint John Figtree
ro: Parohia Saint John Figtree

note: Name for KN-08
en: Saint Mary Cayon
ro: Parohia Saint Mary Cayon

note: Name for KN-09
en: Saint Paul Capisterre
ro: Parohia Saint Paul Capisterre

note: Name for KN-10
en: Saint Paul Charlestown
ro: Parohia Saint Paul Charlestown

note: Name for KN-11
en: Saint Peter Basseterre
ro: Parohia Saint Peter Basseterre

note: Name for KN-12
en: Saint Thomas Lowland
ro: Parohia Saint Thomas Lowland

note: Name for KN-13
en: Saint Thomas Middle Island
ro: Parohia Saint Thomas Middle Island

note: Name for KN-15
en: Trinity Palmetto Point
ro: Parohia Trinity Palmetto Point

note: Name for KN-K
en: Saint Kitts
ro: Statul Insula Saint Kitts (Sfântul Kitts)

note: Name for KN-N
en: Nevis
ro: Statul Insula Nevis

note: Name for KP-01
en: P'yǒngyang
ro: Orașul Phenian (capitala țării)

note: Name for KP-02
en: P'yǒngan-namdo
ro: Provincia Pyongan de Sud

note: Name for KP-03
en: P'yǒngan-bukto
ro: Provincia Pyongan de Nord

note: Name for KP-04
en: Chagang-do
ro: Provincia Chagang

note: Name for KP-05
en: Hwanghae-namdo
ro: Provincia Hwanghae de Sud

note: Name for KP-06
en: Hwanghae-bukto
ro: Provincia Hwanghae de Nord

note: Name for KP-07
en: Kangweonto
ro: Provincia Kangwon

note: Name for KP-08
en: Hamgyǒng-namdo
ro: Provincia Hamgyong de Sud

note: Name for KP-09
en: Hamgyǒng-bukto
ro: Provincia Hamgyong de Nord

note: Name for KP-10
en: Ryanggang-do
ro: Provincia Ryanggang

note: Name for KP-13
en: Raseon
ro: Orașul și Zona economică specială Rasŏn

note: Name for KP-14
en: Nampho
ro: Provincia Namp'o

note: Name for KP-15
en: Kaeseong
ro: Provincia Kaesong

note: Name for KR-11
en: Seoul-teukbyeolsi
ro: Orașul special Seul (capitala țării)

note: Name for KR-26
en: Busan-gwangyeoksi
ro: Orașul metropolitan Busan

note: Name for KR-27
en: Daegu-gwangyeoksi
ro: Orașul Metropolitan Daegu

note: Name for KR-28
en: Incheon-gwangyeoksi
ro: Orașul Metropolitan Incheon

note: Name for KR-29
en: Gwangju-gwangyeoksi
ro: Orașul Metropolitan Gwangju

note: Name for KR-30
en: Daejeon-gwangyeoksi
ro: Orașul Metropolitan Daejeon

note: Name for KR-31
en: Ulsan-gwangyeoksi
ro: Orașul Metropolitan Ulsan

note: Name for KR-41
en: Gyeonggi-do
ro: Provincia Gyeonggi

note: Name for KR-42
en: Gangwon-teukbyeoljachido
ro: Provincia Gangwon

note: Name for KR-43
en: Chungcheongbuk-do
ro: Provincia Chungcheong de Nord

note: Name for KR-44
en: Chungcheongnam-do
ro: Provincia Chungcheong de Sud

note: Name for KR-45
en: Jeollabuk-do
ro: Provincia Jeolla de Nord

note: Name for KR-46
en: Jeollanam-do
ro: Provincia Jeolla de Sud

note: Name for KR-47
en: Gyeongsangbuk-do
ro: Provincia Gyeongsang de Nord

note: Name for KR-48
en: Gyeongsangnam-do
ro: Provincia Gyeongsang de Sud

note: Name for KR-49
en: Jeju-teukbyeoljachido
ro: Provincia Autonomă Specială Jeju

note: Name for KR-50
en: Sejong
ro: Orașul autonom Sejong

note: Name for KW-AH
en: Al Aḩmadī
ro: Guvernatoratul Ahmadi

note: Name for KW-FA
en: Al Farwānīyah
ro: Guvernatoratul Farwaniya

note: Name for KW-HA
en: Ḩawallī
ro: Guvernoratul Hawalli

note: Name for KW-JA
en: Al Jahrā’
ro: Guvernoratul Jahra

note: Name for KW-MU
en: Mubārak al Kabīr
ro: Guvernoratul Mubarak Al-Kabeer

note: Name for KZ-10
en: Abajskaja oblast’
ro: Regiunea Abai

note: Name for KZ-11
en: Akmolinskaja oblast'
ro: Regiunea Akmola

note: Name for KZ-15
en: Aktjubinskaja oblast'
ro: Regiunea Aktobe

note: Name for KZ-19
en: Almatinskaja oblast'
ro: Regiunea Almatî

note: Name for KZ-23
en: Atyrauskaja oblast'
ro: Regiunea Almatî

note: Name for KZ-27
en: Batys Qazaqstan oblysy
ro: Regiunea Kazahstanul de Vest

note: Name for KZ-31
en: Zhambyl oblysy
ro: Regiunea Jambyl

note: Name for KZ-33
en: Zhetisū oblysy
ro: Regiunea Jetisu

note: Name for KZ-35
en: Karagandinskaja oblast'
ro: Regiunea Qaraǵandy

note: Name for KZ-39
en: Kostanajskaja oblast'
ro: Regiunea Kustanai

note: Name for KZ-43
en: Kyzylordinskaja oblast'
ro: Regiunea Qyzylorda

note: Name for KZ-47
en: Mangghystaū oblysy
ro: Regiunea  Mańǵystaý

note: Name for KZ-55
en: Pavlodar oblysy
ro: Regiunea Pavlodar

note: Name for KZ-59
en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
ro: Regoiunea  Kazahstanul de Nord

note: Name for KZ-61
en: Turkestankaya oblast'
ro: Regiunea Turkistan

note: Name for KZ-62
en: Ulytauskaja oblast’
ro: Regiunea Ulytau

note: Name for KZ-63
en: Shyghys Qazaqstan oblysy
ro: Regiunea Kazahstanul de Est

note: Name for KZ-71
en: Astana
ro: Orașul Astana (capitala țării)

note: Name for KZ-75
en: Almaty
ro: Regiunea Almatî

note: Name for KZ-79
en: Shymkent
ro: Orașul Shymkent

note: Name for LA-AT
en: Attapu
ro: Provincia Attapeu

note: Name for LA-BK
en: Bokèo
ro: Provincia Bokeo

note: Name for LA-BL
en: Bolikhamxai
ro: Provincia Bolikhamsai

note: Name for LA-CH
en: Champasak
ro: Provincia Champasak

note: Name for LA-HO
en: Houaphan
ro: Provincia Houaphanh

note: Name for LA-KH
en: Khammouan
ro: Provincia Khammouan

note: Name for LA-LM
en: Louang Namtha
ro: Provincia Luang Namtha

note: Name for LA-LP
en: Louangphabang
ro: Provincia Luang Prabang

note: Name for LA-OU
en: Oudômxai
ro: Provincia Oudomxay

note: Name for LA-PH
en: Phôngsali
ro: Provincia Phongsaly

note: Name for LA-SL
en: Salavan
ro: Provincia Salavan

note: Name for LA-SV
en: Savannakhét
ro: Provincia Savannakhet

note: Name for LA-VI, Name for LA-VT
en: Viangchan
ro: Provincia și Prefectura Vientiane

note: Name for LA-XA
en: Xaignabouli
ro: Provincia Sainyabuli

note: Name for LA-XE
en: Xékong
ro: Provincia Sekong

note: Name for LA-XI
en: Xiangkhouang
ro: Provincia Xiangkhoang

note: Name for LA-XS
en: Xaisômboun
ro: Provincia Xaisomboun

note: Name for LB-AK
en: Aakkâr
ro: Guvernoratul Akkar

note: Name for LB-AS
en: Ash Shimāl
ro: Guvernoratul Libanul de Nord

note: Name for LB-BA
en: Bayrūt
ro: Guvernoratul Beirut

note: Name for LB-BH
en: Baalbek-Hermel
ro: Guvernoratul Baalbek-Hermel

note: Name for LB-BI
en: Al Biqā‘
ro: Guvernoratul Beqaa

note: Name for LB-JA
en: Al Janūb
ro: Guvernoratul Libanul de Sud

note: Name for LB-JL
en: Jabal Lubnān
ro: Guvernoratul Munții Liban

note: Name for LB-NA
en: An Nabaţīyah
ro: Guvernoratul Nabatiye

note: Name for LC-01
en: Anse la Raye
ro: Districtul Anse La Raye

note: Name for LC-02
en: Castries
ro: Districtul Castries

note: Name for LC-03, Name for SB-CH
en: Choiseul
ro: Districtul Choiseul

note: Name for LC-05
en: Dennery
ro: Districtul Dennery

note: Name for LC-06
en: Gros Islet
ro: Districtul Gros Islet

note: Name for LC-07
en: Laborie
ro: Districtul Laborie

note: Name for LC-08
en: Micoud
ro: Districtul Micoud

note: Name for LC-10
en: Soufrière
ro: Districtul Soufrière

note: Name for LC-11
en: Vieux Fort
ro: Districtul Vieux Fort

note: Name for LC-12
en: Canaries
ro: Districtul Canaries

note: Name for LI-01
en: Balzers
ro: Municipiul Balzers

note: Name for LI-02
en: Eschen
ro: Municipiul Eschen

note: Name for LI-03
en: Gamprin
ro: Municipiul Gamprin

note: Name for LI-04
en: Mauren
ro: Municipiul Mauren

note: Name for LI-05
en: Planken
ro: Municipiul Planken

note: Name for LI-06
en: Ruggell
ro: Municipiul Ruggell

note: Name for LI-07
en: Schaan
ro: Municipiul Schaan

note: Name for LI-08
en: Schellenberg
ro: Municipiul Schellenberg

note: Name for LI-09
en: Triesen
ro: Municipiul Triesen

note: Name for LI-10
en: Triesenberg
ro: Municipiul Triesenberg

note: Name for LI-11
en: Vaduz
ro: Municipiul Vaduz

note: Name for LK-1
en: Western Province
ro: Provincia de Vest

note: Name for LK-11
en: Colombo
ro: Districtul Colombo

note: Name for LK-12
en: Gampaha
ro: Districtul Gampaha

note: Name for LK-13
en: Kalutara
ro: Districtul Kalutara

note: Name for LK-2
en: Central Province
ro: Provincia Centrală

note: Name for LK-21
en: Kandy
ro: Districtul Kandy

note: Name for LK-22
en: Matale
ro: Districtul Matale

note: Name for LK-23
en: Nuwara Eliya
ro: Districtul Nuwara Eliya

note: Name for LK-3
en: Southern Province
ro: Provincia de Sud

note: Name for LK-31
en: Galle
ro: Districtul Galle

note: Name for LK-32
en: Matara
ro: Districtul Matara

note: Name for LK-33
en: Hambantota
ro: Districtul Hambantota

note: Name for LK-4
en: Northern Province
ro: Provincia de Nord

note: Name for LK-41
en: Jaffna
ro: Districtul Jaffna

note: Name for LK-42
en: Kilinochchi
ro: Districtul Kilinochchi

note: Name for LK-43
en: Mannar
ro: Districtul Mannar

note: Name for LK-44
en: Vavuniya
ro: Districtul Vavuniya

note: Name for LK-45
en: Mullaittivu
ro: Districtul Mullaittivu

note: Name for LK-5
en: Eastern Province
ro: Provincia de Est

note: Name for LK-51
en: Batticaloa
ro: Districtul Batticaloa

note: Name for LK-52
en: Ampara
ro: Districtul Ampara

note: Name for LK-53
en: Trincomalee
ro: Districtul Trincomalee

note: Name for LK-6
en: North Western Province
ro: Provincia de Nord-vest

note: Name for LK-61
en: Kurunegala
ro: Districtul Kurunegala

note: Name for LK-62
en: Puttalam
ro: Districtul Puttalam

note: Name for LK-7
en: North Central Province
ro: Provincia Central-Nordică

note: Name for LK-71
en: Anuradhapura
ro: Districtul Anuradhapura

note: Name for LK-72
en: Polonnaruwa
ro: Districtul Polonnaruwa

note: Name for LK-8
en: Uva Province
ro: Provincia Uva

note: Name for LK-81
en: Badulla
ro: Districtul Badulla

note: Name for LK-82
en: Monaragala
ro: Districtul Monaragala

note: Name for LK-9
en: Sabaragamuwa Province
ro: Provincia Sabaragamuwa

note: Name for LK-91
en: Ratnapura
ro: Districtul Ratnapura

note: Name for LK-92
en: Kegalla
ro: Districtul Kegalla

note: Name for LR-BG
en: Bong
ro: Comitatul Bong

note: Name for LR-BM
en: Bomi
ro: Comitatul Bomi

note: Name for LR-CM
en: Grand Cape Mount
ro: Comitatul Grand Cape Mount

note: Name for LR-GB
en: Grand Bassa
ro: Comitatul Grand Bassa

note: Name for LR-GG
en: Grand Gedeh
ro: Comitatul Grand Gedeh

note: Name for LR-GK
en: Grand Kru
ro: Comitatul Grand Kru

note: Name for LR-GP
en: Gbarpolu
ro: Comitatul Gbarpolu

note: Name for LR-LO
en: Lofa
ro: Comitatul Lofa

note: Name for LR-MG
en: Margibi
ro: Comitatul Margibi

note: Name for LR-MO
en: Montserrado
ro: Comitatul Montserrado

note: Name for LR-MY, Name for US-MD
en: Maryland
ro: Comitatul Maryland

note: Name for LR-NI
en: Nimba
ro: Comitatul Nimba

note: Name for LR-RG
en: River Gee
ro: Comitatul River Gee

note: Name for LR-RI
en: River Cess
ro: Comitatul River Cess

note: Name for LR-SI
en: Sinoe
ro: Comitatul Sinoe

note: Name for LS-A
en: Maseru
ro: Districtul Maseru

note: Name for LS-B
en: Botha-Bothe
ro: Districtul Botha-Buthe

note: Name for LS-C
en: Leribe
ro: Districtul Leribe

note: Name for LS-D
en: Berea
ro: Districtul Berea

note: Name for LS-E
en: Mafeteng
ro: Districtul Mafeteng

note: Name for LS-F
en: Mohale's Hoek
ro: Districtul Mohale's Hoek

note: Name for LS-G
en: Quthing
ro: Districtul Quthing

note: Name for LS-H
en: Qacha's Nek
ro: Districtul Qacha's Nek

note: Name for LS-J
en: Mokhotlong
ro: Districtul Mokhotlong

note: Name for LS-K
en: Thaba-Tseka
ro: Districtul Thaba-Tseka

note: Name for LT-01
en: Akmenė
ro: Municipiul districtual Akmenė

note: Name for LT-02
en: Alytaus miestas
ro: Orașul Alytus (capitala județului Alytus)

note: Name for LT-03
en: Alytus
ro: Municipiul districtual Alytus

note: Name for LT-04
en: Anykščiai
ro: Municipiul districtual Anykščiai

note: Name for LT-05
en: Birštonas
ro: Municipiul Birštonas

note: Name for LT-06
en: Biržai
ro: Municipiul districtual Biržai

note: Name for LT-07
en: Druskininkai
ro: Municipiul Druskininkai

note: Name for LT-08
en: Elektrėnai
ro: Municipiul Elektrėnai

note: Name for LT-09
en: Ignalina
ro: Municipiul districtual Ignalina

note: Name for LT-10
en: Jonava
ro: Municipiul districtual Jonava

note: Name for LT-11
en: Joniškis
ro: Municipiul districtual Joniškis

note: Name for LT-12
en: Jurbarkas
ro: Municipiul districtual Jurbarkas

note: Name for LT-13
en: Kaišiadorys
ro: Municipiul districtual Kaišiadorys

note: Name for LT-14
en: Kalvarija
ro: Municipiul districtual Kalvarija

note: Name for LT-15
en: Kauno miestas
ro: Orașul Kaunas (capitala județului Kaunas)

note: Name for LT-16
en: Kaunas
ro: Municipiul districtual Kaunas

note: Name for LT-17
en: Kazlų Rūdos
ro: Municipiull Kazlų Rūdos

note: Name for LT-18
en: Kėdainiai
ro: Municipiul districtual Kėdainiai

note: Name for LT-19
en: Kelmė
ro: Municipiul districtual Kelmė

note: Name for LT-20
en: Klaipėdos miestas
ro: Orașul Klaipėda (capitala județului Klaipėda)

note: Name for LT-21
en: Klaipėda
ro: Municipiul districtual Klaipėda

note: Name for LT-22
en: Kretinga
ro: Municipiul districtual Kretinga

note: Name for LT-23
en: Kupiškis
ro: Municipiul districtual Kupiškis

note: Name for LT-24
en: Lazdijai
ro: Municipiul districtual Lazdijai

note: Name for LT-25
en: Marijampolė
ro: Municipiul districtual Marijampolė

note: Name for LT-26
en: Mažeikiai
ro: Municipiul districtual Mažeikiai

note: Name for LT-27
en: Molėtai
ro: Municipiul districtual Molėtai

note: Name for LT-28
en: Neringa
ro: Municipiul Neringa

note: Name for LT-29
en: Pagėgiai
ro: Municipiull Pagėgiai

note: Name for LT-30
en: Pakruojis
ro: Municipiul districtual Pakruojis

note: Name for LT-31
en: Palangos miestas
ro: Orașul Palanga

note: Name for LT-32
en: Panevėžio miestas
ro: Orașul Panevėžys (capitala județului Panevėžys)

note: Name for LT-33
en: Panevėžys
ro: Municipiul districtual Panevėžys

note: Name for LT-34
en: Pasvalys
ro: Municipiul districtual Pasvalys

note: Name for LT-35
en: Plungė
ro: Municipiul districtual Plungė

note: Name for LT-36
en: Prienai
ro: Municipiul districtual Prienai

note: Name for LT-37
en: Radviliškis
ro: Municipiul districtual Radviliškis

note: Name for LT-38
en: Raseiniai
ro: Municipiul districtual Raseiniai

note: Name for LT-39
en: Rietavas
ro: Municipiul Rietavas

note: Name for LT-40
en: Rokiškis
ro: Municipiul districtual Rokiškis

note: Name for LT-41
en: Šakiai
ro: Municipiul districtual Šakiai

note: Name for LT-42
en: Šalčininkai
ro: Municipiul districtual Šalčininkai

note: Name for LT-43
en: Šiaulių miestas
ro: Orașul Šiauliai (capitala județului Šiauliai)

note: Name for LT-44
en: Šiauliai
ro: Municipiul districtual Šiauliai

note: Name for LT-45
en: Šilalė
ro: Municipiul districtual Šilalė

note: Name for LT-46
en: Šilutė
ro: Municipiul districtual Šilutė

note: Name for LT-47
en: Širvintos
ro: Municipiul districtual Širvintos

note: Name for LT-48
en: Skuodas
ro: Municipiul districtual Skuodas

note: Name for LT-49
en: Švenčionys
ro: Municipiul districtual Švenčionys

note: Name for LT-50
en: Tauragė
ro: Municipiul districtual Tauragė

note: Name for LT-51
en: Telšiai
ro: Municipiul districtual Telšiai

note: Name for LT-52
en: Trakai
ro: Municipiul districtual Trakai

note: Name for LT-53
en: Ukmergė
ro: Municipiul districtual Ukmergė

note: Name for LT-54
en: Utena
ro: Municipiul districtual Utena

note: Name for LT-55
en: Varėna
ro: Municipiul districtual Varėna

note: Name for LT-56
en: Vilkaviškis
ro: Municipiul districtual Vilkaviškis

note: Name for LT-57
en: Vilniaus miestas
ro: Orașul Vilnius (capitala Lituaniei și a județului Vilnius)

note: Name for LT-58
en: Vilnius
ro: Municipiul districtual Vilnius

note: Name for LT-59
en: Visaginas
ro: Municipiul Visaginas

note: Name for LT-60
en: Zarasai
ro: Municipiul districtual Zarasai

note: Name for LT-AL
en: Alytaus apskritis
ro: Județul Alytus

note: Name for LT-KL
en: Klaipėdos apskritis
ro: Județul Klaipėda

note: Name for LT-KU
en: Kauno apskritis
ro: Județul Kaunas

note: Name for LT-MR
en: Marijampolės apskritis
ro: Județul Marijampolė

note: Name for LT-PN
en: Panevėžio apskritis
ro: Județul Panevėžys

note: Name for LT-SA
en: Šiaulių apskritis
ro: Județul Šiauliai

note: Name for LT-TA
en: Tauragės apskritis
ro: Județul Tauragė

note: Name for LT-TE
en: Telšių apskritis
ro: Județul Telšiai

note: Name for LT-UT
en: Utenos apskritis
ro: Județul Utena

note: Name for LT-VL
en: Vilniaus apskritis
ro: Județul Vilnius

note: Name for LU-CA
en: Capellen
ro: Cantonul Capellen

note: Name for LU-CL
en: Clervaux
ro: Cantonul Clervaux

note: Name for LU-DI
en: Diekirch
ro: Cantonul Diekirch

note: Name for LU-EC
en: Echternach
ro: Cantonul Echternach

note: Name for LU-ES
en: Esch-sur-Alzette
ro: Cantonul Esch-sur-Alzette

note: Name for LU-GR
en: Grevenmacher
ro: Cantonul Grevenmacher

note: Name for LU-ME
en: Mersch
ro: Cantonul Mersch

note: Name for LU-RD
en: Redange
ro: Cantonul Redange

note: Name for LU-RM
en: Remich
ro: Cantonul Remich

note: Name for LU-VD
en: Vianden
ro: Cantonul Vianden

note: Name for LU-WI
en: Wiltz
ro: Cantonul Wiltz

note: Name for LV-002
en: Aizkraukles novads
ro: Municipiul Aizkraukle

note: Name for LV-007
en: Alūksnes novads
ro: Municipiul Alūksne

note: Name for LV-011
en: Ādažu novads
ro: Municipiul Ādaži

note: Name for LV-015
en: Balvu novads
ro: Municipiul Balvi

note: Name for LV-016
en: Bauskas novads
ro: Municipiul Bauska

note: Name for LV-022
en: Cēsu novads
ro: Municipiul Cēsis

note: Name for LV-026
en: Dobeles novads
ro: Municipiul Dobele

note: Name for LV-033
en: Gulbenes novads
ro: Municipiul Gulbene

note: Name for LV-041
en: Jelgavas novads
ro: Municipiul Jelgava

note: Name for LV-042
en: Jēkabpils novads
ro: Municipiul Jēkabpils

note: Name for LV-047
en: Krāslavas novads
ro: Municipiul Krāslava

note: Name for LV-050
en: Kuldīgas novads
ro: Municipiul Kuldīga

note: Name for LV-052
en: Ķekavas novads
ro: Municipiul Ķekava

note: Name for LV-054
en: Limbažu novads
ro: Municipiul Limbaži

note: Name for LV-056
en: Līvānu novads
ro: Municipiul Līvāni

note: Name for LV-058
en: Ludzas novads
ro: Municipiul Ludza

note: Name for LV-059
en: Madonas novads
ro: Municipiul Madona

note: Name for LV-062
en: Mārupes novads
ro: Municipiul Mārupe

note: Name for LV-067
en: Ogres novads
ro: Municipiul Ogre

note: Name for LV-068
en: Olaines novads
ro: Municipiul Olaine

note: Name for LV-073
en: Preiļu novads
ro: Municipiul Preiļi

note: Name for LV-077
en: Rēzeknes novads
ro: Municipiul Rēzekne

note: Name for LV-080
en: Ropažu novads
ro: Municipiul Ropaži

note: Name for LV-087
en: Salaspils novads
ro: Municipiul Salaspils

note: Name for LV-088
en: Saldus novads
ro: Municipiul Saldus

note: Name for LV-089
en: Saulkrastu novads
ro: Municipiul Saulkrasti

note: Name for LV-091
en: Siguldas novads
ro: Municipiul Sigulda

note: Name for LV-094
en: Smiltenes novads
ro: Municipiul Smiltene

note: Name for LV-097
en: Talsu novads
ro: Municipiul Talsi

note: Name for LV-099
en: Tukuma novads
ro: Municipiul Tukums

note: Name for LV-101
en: Valkas novads
ro: Municipiul Valka

note: Name for LV-102
en: Varakļānu novads
ro: Municipiul Varakļāni

note: Name for LV-106
en: Ventspils novads
ro: Municipiul Ventspils

note: Name for LV-111
en: Augšdaugavas novads
ro: Municipiul Augšdaugava

note: Name for LV-112
en: Dienvidkurzemes Novads
ro: Municipiul Kurzeme de Sud

note: Name for LV-113
en: Valmieras Novads
ro: Municipiul Valmiera

note: Name for LV-DGV
en: Daugavpils
ro: Orașul autonom Daugavpils

note: Name for LV-JEL
en: Jelgava
ro: Orașul autonom Jelgava

note: Name for LV-JUR
en: Jūrmala
ro: Orașul autonom Jūrmala

note: Name for LV-LPX
en: Liepāja
ro: Orașul autonom Liepāja

note: Name for LV-REZ
en: Rēzekne
ro: Orașul autonom Rēzekne

note: Name for LV-RIX
en: Rīga
ro: Orașul autonom Riga (capitala țării)

note: Name for LV-VEN
en: Ventspils
ro: Orașul autonom Ventspils

note: Name for LY-BA
en: Banghāzī
ro: Districtul și Orașul Benghazi

note: Name for LY-BU
en: Al Buţnān
ro: Districtul Al Butnan

note: Name for LY-DR
en: Darnah
ro: Districtul Derna (Darnah)

note: Name for LY-GT
en: Ghāt
ro: Districtul Ghat

note: Name for LY-JA
en: Al Jabal al Akhḑar
ro: Districtul Al Jabal al Akhdar

note: Name for LY-JG
en: Al Jabal al Gharbī
ro: Districtul Al Jabal al Gharbi

note: Name for LY-JI
en: Al Jafārah
ro: Districtul Al Jfara

note: Name for LY-JU
en: Al Jufrah
ro: Districtul Al Jufrah

note: Name for LY-KF
en: Al Kufrah
ro: Districtul Al Kufrah

note: Name for LY-MB
en: Al Marqab
ro: Districtul Al Murgub

note: Name for LY-MI
en: Mişrātah
ro: Districtul Misratah

note: Name for LY-MJ
en: Al Marj
ro: Districtul Al Marj

note: Name for LY-MQ
en: Murzuq
ro: Districtul Murzuq

note: Name for LY-NL
en: Nālūt
ro: Districtul Nalut

note: Name for LY-NQ
en: An Nuqāţ al Khams
ro: Districtul An Nuqat al Khams

note: Name for LY-SB
en: Sabhā
ro: Districtul Sabha

note: Name for LY-SR
en: Surt
ro: Districtul Surt

note: Name for LY-TB
en: Ţarābulus
ro: Districtul Tripoli (Tarabulus)

note: Name for LY-WA
en: Al Wāḩāt
ro: Districtul Al Wahat

note: Name for LY-WD
en: Wādī al Ḩayāt
ro: Districtul Wadi Al Hayaa

note: Name for LY-WS
en: Wādī ash Shāţi’
ro: Districtul Wadi Al Shatii

note: Name for LY-ZA
en: Az Zāwiyah
ro: Districtul Az Zawiyah

note: Name for MA-01
en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
ro: Regiunea Tánger-Tetuán-Alhucemas

note: Name for MA-02
en: L'Oriental
ro: Regiunea Orientală

note: Name for MA-03
en: Fès-Meknès
ro: Regiunea Fez-Mequinez

note: Name for MA-04
en: Rabat-Salé-Kénitra
ro: Regiunea Rabat-Salé-Kenitra

note: Name for MA-05
en: Béni Mellal-Khénifra
ro: Regiunea Béni Mellal-Khénifra

note: Name for MA-06
en: Casablanca-Settat
ro: Regiunea Casablanca-Settat

note: Name for MA-07
en: Marrakech-Safi
ro: Regiunea Marrakech-Safi

note: Name for MA-08
en: Drâa-Tafilalet
ro: Regiunea Drâa-Tafilalet

note: Name for MA-09
en: Souss-Massa
ro: Regiunea Souss-Massa

note: Name for MA-10
en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
ro: Regiunea Guelmim-Oued Noun

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
ro: Regiunea Laâyoune-Sakia El Hamra

note: Name for MA-12
en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
ro: Regiunea Dakhla-Oued Ed-Dahab

note: Name for MA-AGD
en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
ro: Prefectura Agadir Ida-Outanane (capitală orașul Agadir)

note: Name for MA-AOU
en: Aousserd (EH)
ro: Provincia Aousserd

note: Name for MA-ASZ
en: Assa-Zag (EH-partial)
ro: Provincia Assa-Zag

note: Name for MA-AZI
en: Azilal
ro: Provincia Azilal

note: Name for MA-BEM
en: Béni Mellal
ro: Provincia Béni-Mellal

note: Name for MA-BER
en: Berkane
ro: Provincia Berkane

note: Name for MA-BES
en: Benslimane
ro: Benslimane Province

note: Name for MA-BOD
en: Boujdour (EH)
ro: Provincia Boujdour

note: Name for MA-BOM
en: Boulemane
ro: Provincia Boulemane

note: Name for MA-BRR
en: Berrechid
ro: Provincia Berrechid

note: Name for MA-CAS
en: Casablanca
ro: Orașul și Prefectura Casablanca

note: Name for MA-CHE
en: Chefchaouen
ro: Provincia Chefchaouen

note: Name for MA-CHI
en: Chichaoua
ro: Provincia Chichaoua

note: Name for MA-CHT
en: Chtouka-Ait Baha
ro: Provincia Chtouka-Aït Baha

note: Name for MA-DRI
en: Driouch
ro: Provincia Driouch

note: Name for MA-ERR
en: Errachidia
ro: Provincia Errachidia

note: Name for MA-ESI
en: Essaouira
ro: Provincia Essaouira

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
ro: Provincia Es-Semara

note: Name for MA-FAH
en: Fahs-Anjra
ro: Provincia Fahs-Anjra

note: Name for MA-FES
en: Fès
ro: Orașul și Prefectura Fès

note: Name for MA-FIG
en: Figuig
ro: Provincia Figuig

note: Name for MA-FQH
en: Fquih Ben Salah
ro: Provincia Fquih Ben Salah

note: Name for MA-GUE
en: Guelmim
ro: Provincia Guelmim

note: Name for MA-GUF
en: Guercif
ro: Provincia Guercif

note: Name for MA-HAJ
en: El Hajeb
ro: Provincia El Hajeb

note: Name for MA-HAO
en: Al Haouz
ro: Provincia Al Haouz

note: Name for MA-HOC
en: Al Hoceïma
ro: Provincia Al Hoceïma

note: Name for MA-IFR
en: Ifrane
ro: Provincia Ifrane

note: Name for MA-INE
en: Inezgane-Ait Melloul
ro: Orașul și Prefectura Inezgane-Ait Melloul

note: Name for MA-JDI
en: El Jadida
ro: Provincia El Jadida

note: Name for MA-JRA
en: Jerada
ro: Provincia Jerada

note: Name for MA-KEN
en: Kénitra
ro: Provincia Kenitra

note: Name for MA-KES
en: El Kelâa des Sraghna
ro: Provincia El Kelâa des Sraghna

note: Name for MA-KHE
en: Khémisset
ro: Provincia Khémisset

note: Name for MA-KHN
en: Khénifra
ro: Provincia Khénifra

note: Name for MA-KHO
en: Khouribga
ro: Provincia Khouribga

note: Name for MA-LAA
en: Laâyoune (EH)
ro: Provincia Laâyoune

note: Name for MA-LAR
en: Larache
ro: Provincia Larache

note: Name for MA-MAR
en: Marrakech
ro: Orașul și Prefectura Marrakech

note: Name for MA-MDF
en: M’diq-Fnideq
ro: Orașul și Prefectura M’diq-Fnideq

note: Name for MA-MED
en: Médiouna
ro: Provincia Médiouna

note: Name for MA-MEK
en: Meknès
ro: Orașul și Prefectura Meknes

note: Name for MA-MID
en: Midelt
ro: Provincia Midelt

note: Name for MA-MOH
en: Mohammadia
ro: Orașul și Prefectura Mohammadia

note: Name for MA-MOU
en: Moulay Yacoub
ro: Provincia Moulay Yacoub

note: Name for MA-NAD
en: Nador
ro: Provincia Nador

note: Name for MA-NOU
en: Nouaceur
ro: Provincia Nouaceur

note: Name for MA-OUA
en: Ouarzazate
ro: Provincia Ouarzazate

note: Name for MA-OUD
en: Oued Ed-Dahab (EH)
ro: Provincia Oued Ed-Dahab

note: Name for MA-OUJ
en: Oujda-Angad
ro: Orașul și Prefectura Oujda-Angad

note: Name for MA-OUZ
en: Ouezzane
ro: Provincia Ouezzane

note: Name for MA-RAB
en: Rabat
ro: Orașul și Prefectura Rabat

note: Name for MA-REH
en: Rehamna
ro: Provincia Rehamna

note: Name for MA-SAF, Name for MT-47
en: Safi
ro: Provincia Safi

note: Name for MA-SAL
en: Salé
ro: Orașul și Prefectura Salé

note: Name for MA-SEF
en: Sefrou
ro: Provincia Sefrou

note: Name for MA-SET
en: Settat
ro: Provincia Settat

note: Name for MA-SIB
en: Sidi Bennour
ro: Provincia Sidi Bennour

note: Name for MA-SIF
en: Sidi Ifni
ro: Provincia Sidi Ifni

note: Name for MA-SIK
en: Sidi Kacem
ro: Provincia Sidi Kacem

note: Name for MA-SIL
en: Sidi Slimane
ro: Provincia Sidi Slimane

note: Name for MA-SKH
en: Skhirate-Témara
ro: Orașul și Prefectura Skhirate-Témara

note: Name for MA-TAF
en: Tarfaya (EH-partial)
ro: Provincia Tarfaya

note: Name for MA-TAI
en: Taourirt
ro: Provincia Taourirt

note: Name for MA-TAO
en: Taounate
ro: Provincia Taounate

note: Name for MA-TAR
en: Taroudannt
ro: Provincia Taroudannt

note: Name for MA-TAT
en: Tata
ro: Provincia Tata

note: Name for MA-TAZ
en: Taza
ro: Provincia Taza

note: Name for MA-TET
en: Tétouan
ro: Provincia Tétouan

note: Name for MA-TIN
en: Tinghir
ro: Provincia Tinghir

note: Name for MA-TIZ
en: Tiznit
ro: Provincia Tiznit

note: Name for MA-TNG
en: Tanger-Assilah
ro: Orașul și Prefectura Tanger-Assilah

note: Name for MA-TNT
en: Tan-Tan (EH-partial)
ro: Provincia Tan-Tan

note: Name for MA-YUS
en: Youssoufia
ro: Provincia Youssoufia

note: Name for MA-ZAG
en: Zagora
ro: Provincia Zagora

note: Name for MC-CL
en: La Colle
ro: Cartierul La Colle

note: Name for MC-CO
en: La Condamine
ro: Cartierul La Condamine

note: Name for MC-FO
en: Fontvieille
ro: Cartierul Fontvieille

note: Name for MC-GA
en: La Gare
ro: Cartierul La Gare

note: Name for MC-JE
en: Jardin Exotique
ro: Cartierul Jardin Exotique

note: Name for MC-LA
en: Larvotto
ro: Cartierul Larvotto

note: Name for MC-MA
en: Malbousquet
ro: Cartierul Malbousquet

note: Name for MC-MC
en: Monte-Carlo
ro: Cartierul Monte-Carlo

note: Name for MC-MG
en: Moneghetti
ro: Cartierul Moneghetti

note: Name for MC-MO
en: Monaco-Ville
ro: Cartierul Monaco-Ville

note: Name for MC-MU
en: Moulins
ro: Cartierul Moulins

note: Name for MC-PH
en: Port-Hercule
ro: Cartierul Porto Alegre

note: Name for MC-SD
en: Sainte-Dévote
ro: Cartierul Saint Peter

note: Name for MC-SO
en: La Source
ro: Cartierul La Source

note: Name for MC-SP
en: Spélugues
ro: Cartierul Spélugues

note: Name for MC-SR
en: Saint-Roman
ro: Cartierul Saint-Roman

note: Name for MC-VR
en: Vallon de la Rousse
ro: Cartierul Vallon de la Rousse

note: Name for MD-AN
en: Anenii Noi
ro: Raionul Anenii Noi

note: Name for MD-BA
en: Bălți
ro: Municipiul Bălți

note: Name for MD-BD
en: Bender [Tighina]
ro: Municipiul Tighina

note: Name for MD-BR
en: Briceni
ro: Raionul Briceni

note: Name for MD-BS
en: Basarabeasca
ro: Raionul Basarabeasca

note: Name for MD-CA
en: Cahul
ro: Raionul Cahul

note: Name for MD-CL, Name for RO-CL
en: Călărași
ro: Raionul Călărași

note: Name for MD-CM
en: Cimișlia
ro: Raionul Cimișlia

note: Name for MD-CR
en: Criuleni
ro: Raionul Criuleni

note: Name for MD-CS
en: Căușeni
ro: Raionul Căușeni

note: Name for MD-CT
en: Cantemir
ro: Raionul Cantemir

note: Name for MD-CU
en: Chișinău
ro: Municipiul Chișinău (capitala țării)

note: Name for MD-DO
en: Dondușeni
ro: Raionul Dondușeni

note: Name for MD-DR
en: Drochia
ro: Raionul Drochia

note: Name for MD-DU
en: Dubăsari
ro: Raionul Dubăsari

note: Name for MD-ED
en: Edineț
ro: Raionul Edineț

note: Name for MD-FA
en: Fălești
ro: Raionul Fălești

note: Name for MD-FL
en: Florești
ro: Raionul Florești

note: Name for MD-GA
en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
ro: Unitatea Teritorială Autonomă Găgăuzia

note: Name for MD-GL
en: Glodeni
ro: Raionul Glodeni

note: Name for MD-HI
en: Hîncești
ro: Raionul Hîncești

note: Name for MD-IA
en: Ialoveni
ro: Raionul Ialoveni

note: Name for MD-LE
en: Leova
ro: Raionul Leova

note: Name for MD-NI
en: Nisporeni
ro: Raionul Nisporeni

note: Name for MD-OC
en: Ocnița
ro: Raionul Ocnița

note: Name for MD-OR
en: Orhei
ro: Raionul Orhei

note: Name for MD-RE
en: Rezina
ro: Raionul Rezina

note: Name for MD-RI
en: Rîșcani
ro: Raionul Rîșcani

note: Name for MD-SD
en: Șoldănești
ro: Raionul Șoldănești

note: Name for MD-SI
en: Sîngerei
ro: Raionul Sîngerei

note: Name for MD-SN
en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
ro: Unitatea teritorială autonomă cu statut juridic special Transnistria

note: Name for MD-SO
en: Soroca
ro: Raionul Soroca

note: Name for MD-ST
en: Strășeni
ro: Raionul Strășeni

note: Name for MD-SV
en: Ștefan Vodă
ro: Raionul Ștefan Vodă

note: Name for MD-TA
en: Taraclia
ro: Raionul Taraclia

note: Name for MD-TE
en: Telenești
ro: Raionul Telenești

note: Name for MD-UN
en: Ungheni
ro: Raionul Ungheni

note: Name for ME-01
en: Andrijevica
ro: Municipiul Andrijevica

note: Name for ME-02
en: Bar
ro: Municipiul Bar

note: Name for ME-03
en: Berane
ro: Municipiul Berane

note: Name for ME-04
en: Bijelo Polje
ro: Municipiul Bijelo Polje

note: Name for ME-05
en: Budva
ro: Municipiul Budva

note: Name for ME-06
en: Cetinje
ro: Municipiul Cetinje

note: Name for ME-07
en: Danilovgrad
ro: Municipiul Danilovgrad

note: Name for ME-08
en: Herceg-Novi
ro: Municipiul Herceg-Novi

note: Name for ME-09
en: Kolašin
ro: Municipiul Kolašin

note: Name for ME-10
en: Kotor
ro: Municipiul Kotor

note: Name for ME-11
en: Mojkovac
ro: Municipiul Mojkovac

note: Name for ME-12
en: Nikšić
ro: Municipiul Nikšić

note: Name for ME-13
en: Plav
ro: Municipiul Plav

note: Name for ME-14
en: Pljevlja
ro: Municipiul Pljevlja

note: Name for ME-15
en: Plužine
ro: Municipiul Plužine

note: Name for ME-16
en: Podgorica
ro: Municipiul Podgorița (capitala țării)

note: Name for ME-17
en: Rožaje
ro: Municipiul Rožaje

note: Name for ME-18
en: Šavnik
ro: Municipiul Šavnik

note: Name for ME-19
en: Tivat
ro: Municipiul Tivat

note: Name for ME-20
en: Ulcinj
ro: Municipiul Ulcinj

note: Name for ME-21
en: Žabljak
ro: Municipiul Žabljak

note: Name for ME-22
en: Gusinje
ro: Municipiul Gusinje

note: Name for ME-23
en: Petnjica
ro: Municipiul Petnjica

note: Name for ME-24
en: Tuzi
ro: Municipiul Tuzi

note: Name for ME-25
en: Zeta
ro: Municipiul Zeta

note: Name for MG-A
en: Toamasina
ro: Provincia Toamasina

note: Name for MG-D
en: Antsiranana
ro: Provincia Antsiranana

note: Name for MG-F
en: Fianarantsoa
ro: Provincia Fianarantsoa

note: Name for MG-M
en: Mahajanga
ro: Provincia Mahajanga

note: Name for MG-T
en: Antananarivo
ro: Provincia Antananarivo

note: Name for MG-U
en: Toliara
ro: Provincia Toliara

note: Name for MH-ALK
en: Ailuk
ro: Atolul Ailuk

note: Name for MH-ALL
en: Ailinglaplap
ro: Atolul Ailinglaplap

note: Name for MH-ARN
en: Arno
ro: Atolul Arno

note: Name for MH-AUR
en: Aur
ro: Atolul Aur

note: Name for MH-EBO
en: Ebon
ro: Atolul Ebon

note: Name for MH-ENI
en: Enewetak & Ujelang
ro: Atolul Enewetak

note: Name for MH-JAB
en: Jabat
ro: Insula Jabat

note: Name for MH-JAL
en: Jaluit
ro: Atolul Jaluit

note: Name for MH-KIL
en: Bikini & Kili
ro: Insula Kili

note: Name for MH-KWA
en: Kwajalein
ro: Atolul Kwajalein

note: Name for MH-L
en: Ralik chain
ro: Lanțul de insule Ralik

note: Name for MH-LAE
en: Lae
ro: Atolul Lae

note: Name for MH-LIB
en: Lib
ro: Insula Lib

note: Name for MH-LIK
en: Likiep
ro: Atolul Likiep

note: Name for MH-MAJ
en: Majuro
ro: Atolul și orașul Majuro (capitala țării)

note: Name for MH-MAL
en: Maloelap
ro: Atolul Maloelap

note: Name for MH-MEJ
en: Mejit
ro: Insula Mejit

note: Name for MH-MIL
en: Mili
ro: Atolul Mili

note: Name for MH-NMK
en: Namdrik
ro: Atolul Namdrik

note: Name for MH-NMU
en: Namu
ro: Atolul Namu

note: Name for MH-RON
en: Rongelap
ro: Atolul Rongelap

note: Name for MH-T
en: Ratak chain
ro: Lanțul de insule Ratak

note: Name for MH-UJA
en: Ujae
ro: Atolul Ujae

note: Name for MH-UTI
en: Utrik
ro: Atolul Utrik

note: Name for MH-WTH
en: Wotho
ro: Atolul Wotho

note: Name for MH-WTJ
en: Wotje
ro: Atolul Wotje

note: Name for MK-101
en: Veles
ro: Municipiul Veles

note: Name for MK-102
en: Gradsko
ro: Municipiul Gradsko

note: Name for MK-103
en: Demir Kapija
ro: Municipiul Demir Kapija

note: Name for MK-104
en: Kavadarci
ro: Municipiul Kavadarci

note: Name for MK-105
en: Lozovo
ro: Municipiul Lozovo

note: Name for MK-106
en: Negotino
ro: Municipiul Negotino

note: Name for MK-107
en: Rosoman
ro: Municipiul Rosoman

note: Name for MK-108
en: Sveti Nikole
ro: Municipiul Sveti Nikole

note: Name for MK-109
en: Čaška
ro: Municipiul Čaška

note: Name for MK-201
en: Berovo
ro: Municipiul Berovo

note: Name for MK-202
en: Vinica
ro: Municipiul Vinica

note: Name for MK-203
en: Delčevo
ro: Municipiul Delčevo

note: Name for MK-204
en: Zrnovci
ro: Municipiul Zrnovci

note: Name for MK-205
en: Karbinci
ro: Municipiul Karbinci

note: Name for MK-206
en: Kočani
ro: Municipiul Kočani

note: Name for MK-207
en: Makedonska Kamenica
ro: Municipiul Makedonska Kamenica

note: Name for MK-208
en: Pehčevo
ro: Municipiul Pehčevo

note: Name for MK-209
en: Probištip
ro: Municipiul Probištip

note: Name for MK-210
en: Češinovo-Obleševo
ro: Municipiul Češinovo-Obleševo

note: Name for MK-211
en: Štip
ro: Municipiul Štip

note: Name for MK-301
en: Vevčani
ro: Municipiul Vevčani

note: Name for MK-303
en: Debar
ro: Municipiul Debar

note: Name for MK-304
en: Debrca
ro: Municipiul Debarca

note: Name for MK-307
en: Kičevo
ro: Municipiul Kičevo

note: Name for MK-308
en: Makedonski Brod
ro: Municipiul Makedonski Brod

note: Name for MK-310
en: Ohrid
ro: Municipiul Ohrid

note: Name for MK-311
en: Plasnica
ro: Municipiul Plasnica

note: Name for MK-312
en: Struga
ro: Municipiul Struga

note: Name for MK-313
en: Centar Župa
ro: Municipiul Centar Župa

note: Name for MK-401
en: Bogdanci
ro: Municipiul Bogdanci

note: Name for MK-402
en: Bosilovo
ro: Municipiul Bosilovo

note: Name for MK-403
en: Valandovo
ro: Municipiul Valandovo

note: Name for MK-404
en: Vasilevo
ro: Municipiul Vasilevo

note: Name for MK-405
en: Gevgelija
ro: Municipiul Gevgelija

note: Name for MK-406
en: Dojran
ro: Municipiul Dojran

note: Name for MK-407
en: Konče
ro: Municipiul Konče

note: Name for MK-408
en: Novo Selo
ro: Municipiul Novo Selo

note: Name for MK-409
en: Radoviš
ro: Municipiul Radoviš

note: Name for MK-410
en: Strumica
ro: Municipiul Strumica

note: Name for MK-501
en: Bitola
ro: Municipiul Bitola

note: Name for MK-502
en: Demir Hisar
ro: Municipiul Demir Hisar

note: Name for MK-503
en: Dolneni
ro: Municipiul Dolneni

note: Name for MK-504
en: Krivogaštani
ro: Municipiul Krivogaštani

note: Name for MK-505
en: Kruševo
ro: Municipiul Kruševo

note: Name for MK-506
en: Mogila
ro: Municipiul Mogila

note: Name for MK-507
en: Novaci
ro: Municipiul Novaci

note: Name for MK-508
en: Prilep
ro: Municipiul Prilep

note: Name for MK-509
en: Resen
ro: Municipiul Resen

note: Name for MK-601
en: Bogovinje
ro: Municipiul Bogovinje

note: Name for MK-602
en: Brvenica
ro: Municipiul Brvenica

note: Name for MK-603
en: Vrapčište
ro: Municipiul Vrapčište

note: Name for MK-604
en: Gostivar
ro: Municipiul Gostivar

note: Name for MK-605
en: Želino
ro: Municipiul Želino

note: Name for MK-606
en: Jegunovce
ro: Municipiul Jegunovce

note: Name for MK-607
en: Mavrovo i Rostuše
ro: Municipiul Mavrovo i Rostuše

note: Name for MK-608
en: Tearce
ro: Municipiul Tearce

note: Name for MK-609
en: Tetovo
ro: Municipiul Tetovo

note: Name for MK-701
en: Kratovo
ro: Municipiul Kratovo

note: Name for MK-702
en: Kriva Palanka
ro: Municipiul Kriva Palanka

note: Name for MK-703
en: Kumanovo
ro: Municipiul Kumanovo

note: Name for MK-704
en: Lipkovo
ro: Municipiul Lipkovo

note: Name for MK-705
en: Rankovce
ro: Municipiul Rankovce

note: Name for MK-706
en: Staro Nagoričane
ro: Municipiul Staro Nagoričane

note: Name for MK-801
en: Aerodrom †
ro: Municipiul Aerodrom †

note: Name for MK-802
en: Aračinovo
ro: Municipiul Aračinovo

note: Name for MK-803
en: Butel †
ro: Municipiul Butel †

note: Name for MK-804
en: Gazi Baba †
ro: Municipiul Gazi Baba †

note: Name for MK-805
en: Gjorče Petrov †
ro: Municipiul Gjorče Petrov †

note: Name for MK-806
en: Zelenikovo
ro: Municipiul Zelenikovo

note: Name for MK-807
en: Ilinden
ro: Municipiul Ilinden

note: Name for MK-808
en: Karpoš †
ro: Municipiul Karpoš †

note: Name for MK-809
en: Kisela Voda †
ro: Municipiul Kisela Voda †

note: Name for MK-810
en: Petrovec
ro: Municipiul Petrovec

note: Name for MK-811
en: Saraj †
ro: Municipiul Saraj †

note: Name for MK-812
en: Sopište
ro: Municipiul Sopište

note: Name for MK-813
en: Studeničani
ro: Municipiul Studeničani

note: Name for MK-814
en: Centar †
ro: Municipiul Centar †

note: Name for MK-815
en: Čair †
ro: Municipiul Čair †

note: Name for MK-816
en: Čučer-Sandevo
ro: Municipiul Čučer-Sandevo

note: Name for MK-817
en: Šuto Orizari †
ro: Municipiul Šuto Orizari †

note: Name for ML-1
en: Kayes
ro: Regiunea Kayes

note: Name for ML-10
en: Taoudénit
ro: Regiunea Taoudénit

note: Name for ML-2
en: Koulikoro
ro: Regiunea Koulikoro

note: Name for ML-3
en: Sikasso
ro: Regiunea Sikasso

note: Name for ML-4
en: Ségou
ro: Regiunea Segou

note: Name for ML-5
en: Mopti
ro: Regiunea Mopti

note: Name for ML-6
en: Tombouctou
ro: Regiunea Tombouctou

note: Name for ML-7
en: Gao
ro: Regiunea Gao

note: Name for ML-8
en: Kidal
ro: Regiunea Kidal

note: Name for ML-9
en: Ménaka
ro: Regiunea Ménaka

note: Name for ML-BKO
en: Bamako
ro: Orașul Bamako (capitala țării)

note: Name for MM-01
en: Sagaing
ro: Regiunea Sagaing

note: Name for MM-02
en: Bago
ro: Regiunea Bago

note: Name for MM-03
en: Magway
ro: Regiunea Magway

note: Name for MM-04
en: Mandalay
ro: Regiunea Mandalay

note: Name for MM-05
en: Tanintharyi
ro: Regiunea Tanintharyi

note: Name for MM-06
en: Yangon
ro: Regiunea Yangon

note: Name for MM-07
en: Ayeyarwady
ro: Regiunea Ayeyarwady

note: Name for MM-11
en: Kachin
ro: Statul Kachin

note: Name for MM-12
en: Kayah
ro: Statul Kayah

note: Name for MM-13
en: Kayin
ro: Statul Kayin

note: Name for MM-14
en: Chin
ro: Statul Chin

note: Name for MM-15
en: Mon
ro: Statul Mon

note: Name for MM-16
en: Rakhine
ro: Statul Rakhine

note: Name for MM-17
en: Shan
ro: Statul Shan

note: Name for MM-18
en: Nay Pyi Taw
ro: Teritoriul Uniunii Naypyidaw

note: Name for MN-035
en: Orhon
ro: Provincia Orhon

note: Name for MN-037
en: Darhan uul
ro: Provincia Darhan-Uul

note: Name for MN-039
en: Hentiy
ro: Provincia Hentiy

note: Name for MN-041
en: Hövsgöl
ro: Provincia Hövsgöl

note: Name for MN-043
en: Hovd
ro: Provincia Hovd

note: Name for MN-046
en: Uvs
ro: Provincia Uvs

note: Name for MN-047
en: Töv
ro: Provincia Töv

note: Name for MN-049
en: Selenge
ro: Provincia Selenge

note: Name for MN-051
en: Sühbaatar
ro: Provincia Sühbaatar

note: Name for MN-053
en: Ömnögovĭ
ro: Provincia Ömnögovĭ

note: Name for MN-055
en: Övörhangay
ro: Provincia Övörhangay

note: Name for MN-057
en: Dzavhan
ro: Provincia Dzavhan

note: Name for MN-059
en: Dundgovĭ
ro: Provincia Dundgovĭ

note: Name for MN-061
en: Dornod
ro: Provincia Dornod

note: Name for MN-063
en: Dornogovĭ
ro: Provincia Dornogovĭ

note: Name for MN-064
en: Govĭ-Sümber
ro: Provincia Govĭ-Sümber

note: Name for MN-065
en: Govĭ-Altay
ro: Provincia Govĭ-Altay

note: Name for MN-067
en: Bulgan
ro: Provincia Bulgan

note: Name for MN-069
en: Bayanhongor
ro: Provincia Bayanhongor

note: Name for MN-071
en: Bayan-Ölgiy
ro: Provincia Bayan-Ölgiy

note: Name for MN-073
en: Arhangay
ro: Provincia Arhangay

note: Name for MN-1
en: Ulaanbaatar
ro: Orașul Ulaanbaatar (capitala țării)

note: Name for MR-01
en: Hodh ech Chargui
ro: Regiunea Hodh Ech Chargui

note: Name for MR-02
en: Hodh el Gharbi
ro: Regiunea Hodh El Gharbi

note: Name for MR-03
en: Assaba
ro: Regiunea Assaba

note: Name for MR-04
en: Gorgol
ro: Regiunea Gorgol

note: Name for MR-05
en: Brakna
ro: Regiunea Brakna

note: Name for MR-06
en: Trarza
ro: Regiunea Trarza

note: Name for MR-08
en: Dakhlet Nouâdhibou
ro: Regiunea Dakhlet Nouadhibou

note: Name for MR-09
en: Tagant
ro: Regiunea Tagant

note: Name for MR-10
en: Guidimaka
ro: Regiunea Guidimaka

note: Name for MR-11
en: Tiris Zemmour
ro: Regiunea Tiris Zemmour

note: Name for MR-12
en: Inchiri
ro: Regiunea Inchiri

note: Name for MR-13
en: Nouakchott Ouest
ro: Regiunea Nouakchott-Vest

note: Name for MR-14
en: Nouakchott Nord
ro: Regiunea Nouakchott-Nord

note: Name for MR-15
en: Nouakchott Sud
ro: Regiunea Nouakchott-Sud

note: Name for MT-01
en: Attard
ro: Consiliul local Attard

note: Name for MT-02
en: Balzan
ro: Consiliul local Balzan

note: Name for MT-03
en: Birgu
ro: Consiliul local Birgu

note: Name for MT-04
en: Birkirkara
ro: Consiliul local Birkirkara

note: Name for MT-05
en: Birżebbuġa
ro: Consiliul local Birżebbuġa

note: Name for MT-06
en: Bormla
ro: Consiliul local Bormla

note: Name for MT-07
en: Dingli
ro: Consiliul local Dingli

note: Name for MT-08
en: Fgura
ro: Consiliul local Fgura

note: Name for MT-09
en: Floriana
ro: Consiliul local Floriana

note: Name for MT-10
en: Fontana
ro: Consiliul local Fontana

note: Name for MT-11
en: Gudja
ro: Consiliul local Gudja

note: Name for MT-12
en: Gżira
ro: Consiliul local Gżira

note: Name for MT-13
en: Għajnsielem
ro: Consiliul local Għajnsielem

note: Name for MT-14
en: Għarb
ro: Consiliul local Għarb

note: Name for MT-15
en: Għargħur
ro: Consiliul local Għargħur

note: Name for MT-16
en: Għasri
ro: Consiliul local Għasri

note: Name for MT-17
en: Għaxaq
ro: Consiliul local Għaxaq

note: Name for MT-18
en: Ħamrun
ro: Consiliul local Ħamrun

note: Name for MT-19
en: Iklin
ro: Consiliul local Iklin

note: Name for MT-20
en: Isla
ro: Consiliul local Isla

note: Name for MT-21
en: Kalkara
ro: Consiliul local Kalkara

note: Name for MT-22
en: Kerċem
ro: Consiliul local Kerċem

note: Name for MT-23
en: Kirkop
ro: Consiliul local Kirkop

note: Name for MT-24
en: Lija
ro: Consiliul local Lija

note: Name for MT-25
en: Luqa
ro: Consiliul local Luqa

note: Name for MT-26
en: Marsa
ro: Consiliul local Marsa

note: Name for MT-27
en: Marsaskala
ro: Consiliul local Marsaskala

note: Name for MT-28
en: Marsaxlokk
ro: Consiliul local Marsaxlokk

note: Name for MT-29
en: Mdina
ro: Consiliul local Mdina

note: Name for MT-30
en: Mellieħa
ro: Consiliul local Mellieħa

note: Name for MT-31
en: Mġarr
ro: Consiliul local Mġarr

note: Name for MT-32
en: Mosta
ro: Consiliul local Mosta

note: Name for MT-33
en: Mqabba
ro: Consiliul local Mqabba

note: Name for MT-34
en: Msida
ro: Consiliul local Msida

note: Name for MT-35
en: Mtarfa
ro: Consiliul local Mtarfa

note: Name for MT-36
en: Munxar
ro: Consiliul local Munxar

note: Name for MT-37
en: Nadur
ro: Consiliul local Nadur

note: Name for MT-38
en: Naxxar
ro: Consiliul local Naxxar

note: Name for MT-39
en: Paola
ro: Consiliul local Paola

note: Name for MT-40
en: Pembroke
ro: Consiliul local Pembroke

note: Name for MT-41
en: Pietà
ro: Consiliul local Pietà

note: Name for MT-42
en: Qala
ro: Consiliul local Qala

note: Name for MT-43
en: Qormi
ro: Consiliul local Qormi

note: Name for MT-44
en: Qrendi
ro: Consiliul local Qrendi

note: Name for MT-45
en: Rabat Gozo
ro: Consiliul local Victoria (Rabat Gozo)

note: Name for MT-46
en: Rabat Malta
ro: Consiliul local Rabat

note: Name for MT-48
en: Saint Julian's
ro: Consiliul local Saint Julian's

note: Name for MT-50
en: Saint Lawrence
ro: Consiliul local Saint Lawrence

note: Name for MT-51
en: Saint Paul's Bay
ro: Consiliul local Saint Paul's Bay

note: Name for MT-52
en: Sannat
ro: Consiliul local Sannat

note: Name for MT-53
en: Saint Lucia's
ro: Consiliul local Saint Lucia's

note: Name for MT-54
en: Santa Venera
ro: Consiliul local Santa Venera

note: Name for MT-55
en: Siġġiewi
ro: Consiliul local Siġġiewi

note: Name for MT-56
en: Sliema
ro: Consiliul local Sliema

note: Name for MT-57
en: Swieqi
ro: Consiliul local Swieqi

note: Name for MT-58
en: Ta' Xbiex
ro: Consiliul local Ta' Xbiex

note: Name for MT-59
en: Tarxien
ro: Consiliul local Tarxien

note: Name for MT-60
en: Valletta
ro: Orașul Valletta (capitala țării)

note: Name for MT-61
en: Xagħra
ro: Consiliul local Xagħra

note: Name for MT-62
en: Xewkija
ro: Consiliul local Xewkija

note: Name for MT-63
en: Xgħajra
ro: Consiliul local Xgħajra

note: Name for MT-64
en: Żabbar
ro: Consiliul local Żabbar

note: Name for MT-65
en: Żebbuġ Gozo
ro: Consiliul local Żebbuġ-Gozo

note: Name for MT-66
en: Żebbuġ Malta
ro: Consiliul local Żebbuġ

note: Name for MT-67
en: Żejtun
ro: Consiliul local Żejtun

note: Name for MT-68
en: Żurrieq
ro: Consiliul local Żurrieq

note: Name for MU-AG
en: Agalega Islands
ro: Insulele Agalega (depinde de Republica Mauritius)

note: Name for MU-BL
en: Black River
ro: Districtul Black River

note: Name for MU-CC
en: Cargados Carajos Shoals
ro: Cargados Carajos (Saint Brandon, depinde de Republica Mauritius)

note: Name for MU-FL
en: Flacq
ro: Districtul Flacq

note: Name for MU-GP
en: Grand Port
ro: Districtul Grand Port

note: Name for MU-MO
en: Moka
ro: Districtul Moka

note: Name for MU-PA
en: Pamplemousses
ro: Districtul Pamplemousses

note: Name for MU-PL
en: Port Louis
ro: Districtul Port Louis

note: Name for MU-PW
en: Plaines Wilhems
ro: Districtul Plaines Wilhems

note: Name for MU-RO
en: Rodrigues Island
ro: Insula Rodrigues (depinde de Republica Mauritius)

note: Name for MU-RR
en: Rivière du Rempart
ro: Districtul Rivière du Rempart

note: Name for MU-SA
en: Savanne
ro: Districtul Savanne

note: Name for MV-00
en: South Ari Atoll
ro: Atolul Alif Dhaal

note: Name for MV-01
en: Addu City
ro: Orașul Addu

note: Name for MV-02
en: North Ari Atoll
ro: Atolul Alif Alif

note: Name for MV-03
en: Faadhippolhu
ro: Atolul Lhaviyani

note: Name for MV-04
en: Felidhu Atoll
ro: Atolul Vaavu

note: Name for MV-05
en: Hahdhunmathi
ro: Atolul Haddhunmathi

note: Name for MV-07
en: North Thiladhunmathi
ro: Atolul Haa Alif

note: Name for MV-08
en: Kolhumadulu
ro: Atolul Kolhumadulu

note: Name for MV-12
en: Mulaku Atoll
ro: Atolul Meemu

note: Name for MV-13
en: North Maalhosmadulu
ro: Atolul Raa

note: Name for MV-14
en: North Nilandhe Atoll
ro: Atolul Faafu

note: Name for MV-17
en: South Nilandhe Atoll
ro: Atolul Dhaalu

note: Name for MV-20
en: South Maalhosmadulu
ro: Atolul Baa

note: Name for MV-23
en: South Thiladhunmathi
ro: Atolul Haa Dhaalu

note: Name for MV-24
en: North Miladhunmadulu
ro: Atolul Shaviyani

note: Name for MV-25
en: South Miladhunmadulu
ro: Atolul Noonu

note: Name for MV-26
en: Male Atoll
ro: Atolul Kaafu

note: Name for MV-27
en: North Huvadhu Atoll
ro: Atolul Gaafu Alifu

note: Name for MV-28
en: South Huvadhu Atoll
ro: Atolul Gaafu Dhaalu

note: Name for MV-29
en: Fuvammulah
ro: Atolul Gnaviyani

note: Name for MV-MLE
en: Male
ro: Orașul Malé (capitala țării)

note: Name for MW-BA
en: Balaka
ro: Districtul Balaka

note: Name for MW-BL
en: Blantyre
ro: Districtul Blantyre

note: Name for MW-C
en: Central Region
ro: Regiunea Centrală

note: Name for MW-CK
en: Chikwawa
ro: Districtul Chikwawa

note: Name for MW-CR
en: Chiradzulu
ro: Districtul Chiradzulu

note: Name for MW-CT
en: Chitipa
ro: Districtul Chitipa

note: Name for MW-DE
en: Dedza
ro: Districtul Dedza

note: Name for MW-DO
en: Dowa
ro: Districtul Dowa

note: Name for MW-KR
en: Karonga
ro: Districtul Karonga

note: Name for MW-KS
en: Kasungu
ro: Districtul Kasungu

note: Name for MW-LI
en: Lilongwe
ro: Districtul Lilongwe

note: Name for MW-LK
en: Likoma
ro: Districtul Likoma

note: Name for MW-MC
en: Mchinji
ro: Districtul Mchinji

note: Name for MW-MG
en: Mangochi
ro: Districtul Mangochi

note: Name for MW-MH
en: Machinga
ro: Districtul Machinga

note: Name for MW-MU
en: Mulanje
ro: Districtul Mulanje

note: Name for MW-MW, Name for TZ-18
en: Mwanza
ro: Districtul Mwanza

note: Name for MW-MZ
en: Mzimba
ro: Districtul Mzimba

note: Name for MW-N
en: Northern Region
ro: Regiunea Nordică

note: Name for MW-NB
en: Nkhata Bay
ro: Districtul Nkhata Bay

note: Name for MW-NE
en: Neno
ro: Districtul Neno

note: Name for MW-NI
en: Ntchisi
ro: Districtul Ntchisi

note: Name for MW-NK
en: Nkhotakota
ro: Districtul Nkhotakota

note: Name for MW-NS
en: Nsanje
ro: Districtul Nsanje

note: Name for MW-NU
en: Ntcheu
ro: Districtul Ntcheu

note: Name for MW-PH
en: Phalombe
ro: Districtul Phalombe

note: Name for MW-RU
en: Rumphi
ro: Districtul Rumphi

note: Name for MW-S
en: Southern Region
ro: Regiunea Sudică

note: Name for MW-SA
en: Salima
ro: Districtul Salima

note: Name for MW-TH
en: Thyolo
ro: Districtul Thyolo

note: Name for MW-ZO
en: Zomba
ro: Districtul Zomba

note: Name for MX-AGU
en: Aguascalientes
ro: Statul Aguascalientes

note: Name for MX-BCN
en: Baja California
ro: Statul Baja California

note: Name for MX-BCS
en: Baja California Sur
ro: Statul Baja California Sur

note: Name for MX-CAM
en: Campeche
ro: Statul Campeche

note: Name for MX-CHH
en: Chihuahua
ro: Statul Chihuahua

note: Name for MX-CHP
en: Chiapas
ro: Statul Chiapas

note: Name for MX-CMX
en: Ciudad de México
ro: Orașul Ciudad de México (capitala țării)

note: Name for MX-COA
en: Coahuila de Zaragoza
ro: Statul Coahuila de Zaragoza

note: Name for MX-COL
en: Colima
ro: Statul Colima

note: Name for MX-DUR
en: Durango
ro: Statul Durango

note: Name for MX-GRO
en: Guerrero
ro: Statul Guerrero

note: Name for MX-GUA
en: Guanajuato
ro: Statul Guanajuato

note: Name for MX-HID
en: Hidalgo
ro: Statul Hidalgo

note: Name for MX-JAL
en: Jalisco
ro: Statul Jalisco

note: Name for MX-MEX
en: México
ro: Statul Mexico

note: Name for MX-MIC
en: Michoacán de Ocampo
ro: Statul Michoacán

note: Name for MX-MOR
en: Morelos
ro: Statul Morelos

note: Name for MX-NAY
en: Nayarit
ro: Statul Nayarit

note: Name for MX-NLE
en: Nuevo León
ro: Statul Nuevo León

note: Name for MX-OAX
en: Oaxaca
ro: Statul Oaxaca

note: Name for MX-PUE
en: Puebla
ro: Statul Puebla

note: Name for MX-QUE
en: Querétaro
ro: Statul Querétaro

note: Name for MX-ROO
en: Quintana Roo
ro: Statul Quintana Roo

note: Name for MX-SIN
en: Sinaloa
ro: Statul Sinaloa

note: Name for MX-SLP
en: San Luis Potosí
ro: Statul San Luis Potosí

note: Name for MX-SON
en: Sonora
ro: Statul Sonora

note: Name for MX-TAB
en: Tabasco
ro: Statul Tabasco

note: Name for MX-TAM
en: Tamaulipas
ro: Statul Tamaulipas

note: Name for MX-TLA
en: Tlaxcala
ro: Statul Tlaxcala

note: Name for MX-VER
en: Veracruz de Ignacio de la Llave
ro: Statul Veracruz

note: Name for MX-YUC
en: Yucatán
ro: Statul Yucatán

note: Name for MX-ZAC
en: Zacatecas
ro: Statul Zacatecas

note: Name for MY-01
en: Johor
ro: Statul Johor

note: Name for MY-02
en: Kedah
ro: Statul Kedah

note: Name for MY-03
en: Kelantan
ro: Statul Kelantan

note: Name for MY-04
en: Melaka
ro: Statul Melaka

note: Name for MY-05
en: Negeri Sembilan
ro: Statul Negeri Sembilan

note: Name for MY-06
en: Pahang
ro: Statul Pahang

note: Name for MY-07
en: Pulau Pinang
ro: Statul Pulau Pinang

note: Name for MY-08
en: Perak
ro: Statul Perak

note: Name for MY-09
en: Perlis
ro: Statul Perlis

note: Name for MY-10
en: Selangor
ro: Statul Selangor

note: Name for MY-11
en: Terengganu
ro: Statul Terengganu

note: Name for MY-12
en: Sabah
ro: Statul Sabah

note: Name for MY-13
en: Sarawak
ro: Statul Sarawak

note: Name for MY-14
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
ro: Teritoriul Federal Kuala Lumpur (capitala legislativă a țării, sediul parlamentului)

note: Name for MY-15
en: Wilayah Persekutuan Labuan
ro: Teritoriul Federal Labuan

note: Name for MY-16
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
ro: Teritoriul Federal Putrajaya (capitala administrativă a țării, sediul guvernului)

note: Name for MZ-A
en: Niassa
ro: Provincia Niassa

note: Name for MZ-B
en: Manica
ro: Provincia Manica

note: Name for MZ-G, Name for PS-GZA
en: Gaza
ro: Provincia Gaza

note: Name for MZ-I
en: Inhambane
ro: Provincia Inhambane

note: Name for MZ-L, Name for MZ-MPM
en: Maputo
ro: Orașul Maputo (capitala țării)

note: Name for MZ-N
en: Nampula
ro: Provincia Nampula

note: Name for MZ-P
en: Cabo Delgado
ro: Provincia Cabo Delgado

note: Name for MZ-Q
en: Zambézia
ro: Provincia Zambezia

note: Name for MZ-S
en: Sofala
ro: Provincia Sofala

note: Name for MZ-T
en: Tete
ro: Provincia Tete

note: Name for NA-CA
en: Zambezi
ro: Regiunea Zambezi (anterior, Caprivi)

note: Name for NA-ER
en: Erongo
ro: Regiunea Erongo

note: Name for NA-HA
en: Hardap
ro: Regiunea Hardap

note: Name for NA-KA
en: //Karas
ro: Regiunea Karas

note: Name for NA-KE
en: Kavango East
ro: Regiunea Kavango East

note: Name for NA-KH
en: Khomas
ro: Regiunea Khomas

note: Name for NA-KU
en: Kunene
ro: Regiunea Kunene

note: Name for NA-KW
en: Kavango West
ro: Regiunea Kavango West

note: Name for NA-OD
en: Otjozondjupa
ro: Regiunea Otjozondjupa

note: Name for NA-OH
en: Omaheke
ro: Regiunea Omaheke

note: Name for NA-ON
en: Oshana
ro: Regiunea Oshana

note: Name for NA-OS
en: Omusati
ro: Regiunea Omusati

note: Name for NA-OT
en: Oshikoto
ro: Regiunea Oshikoto

note: Name for NA-OW
en: Ohangwena
ro: Regiunea Ohangwena

note: Name for NE-1
en: Agadez
ro: Regiunea Agadez

note: Name for NE-2
en: Diffa
ro: Regiunea Diffa

note: Name for NE-3
en: Dosso
ro: Regiunea Dosso

note: Name for NE-4
en: Maradi
ro: Regiunea Maradi

note: Name for NE-5
en: Tahoua
ro: Regiunea Tahoua

note: Name for NE-6
en: Tillabéri
ro: Regiunea Tillabéri

note: Name for NE-7
en: Zinder
ro: Regiunea Zinder

note: Name for NE-8
en: Niamey
ro: Orașul Niamey (capitala țării)

note: Name for NG-AB
en: Abia
ro: Statul Abia

note: Name for NG-AD
en: Adamawa
ro: Statul Adamawa

note: Name for NG-AK
en: Akwa Ibom
ro: Statul Akwa Ibom

note: Name for NG-AN
en: Anambra
ro: Statul Anambra

note: Name for NG-BA
en: Bauchi
ro: Statul Bauchi

note: Name for NG-BE
en: Benue
ro: Statul Benue

note: Name for NG-BO
en: Borno
ro: Statul Borno

note: Name for NG-BY
en: Bayelsa
ro: Statul Bayelsa

note: Name for NG-CR
en: Cross River
ro: Statul Cross River

note: Name for NG-DE
en: Delta
ro: Statul Delta

note: Name for NG-EB
en: Ebonyi
ro: Statul Ebonyi

note: Name for NG-ED
en: Edo
ro: Statul Edo

note: Name for NG-EK
en: Ekiti
ro: Statul Ekiti

note: Name for NG-EN
en: Enugu
ro: Statul Enugu

note: Name for NG-FC
en: Abuja Federal Capital Territory
ro: Teritoriul Capitalei Federale (conține capitala țării. Abuja)

note: Name for NG-GO
en: Gombe
ro: Statul Gombe

note: Name for NG-IM
en: Imo
ro: Statul Imo

note: Name for NG-JI
en: Jigawa
ro: Statul Jigawa

note: Name for NG-KD
en: Kaduna
ro: Statul Kaduna

note: Name for NG-KE
en: Kebbi
ro: Statul Kebbi

note: Name for NG-KN
en: Kano
ro: Statul Kano

note: Name for NG-KO
en: Kogi
ro: Statul Kogi

note: Name for NG-KT
en: Katsina
ro: Statul Katsina

note: Name for NG-KW
en: Kwara
ro: Statul Kwara

note: Name for NG-LA
en: Lagos
ro: Statul Lagos

note: Name for NG-NA
en: Nasarawa
ro: Statul Nasarawa

note: Name for NG-NI
en: Niger
ro: Statul Niger

note: Name for NG-OG
en: Ogun
ro: Statul Ogun

note: Name for NG-ON
en: Ondo
ro: Statul Ondo

note: Name for NG-OS
en: Osun
ro: Statul Osun

note: Name for NG-OY
en: Oyo
ro: Statul Oyo

note: Name for NG-RI
en: Rivers
ro: Statul Rivers

note: Name for NG-SO
en: Sokoto
ro: Statul Sokoto

note: Name for NG-TA
en: Taraba
ro: Statul Taraba

note: Name for NG-YO
en: Yobe
ro: Statul Yobe

note: Name for NG-ZA
en: Zamfara
ro: Statul Zamfara

note: Name for NI-AN
en: Costa Caribe Norte
ro: Regiunea autonomă a coastei nordice a Caraibelor

note: Name for NI-AS
en: Costa Caribe Sur
ro: Regiunea autonomă a coastei sudice a Caraibelor

note: Name for NI-BO
en: Boaco
ro: Departamentul Boaco

note: Name for NI-CA
en: Carazo
ro: Departamentul Carazo

note: Name for NI-CI
en: Chinandega
ro: Departamentul Chinandega

note: Name for NI-CO
en: Chontales
ro: Departamentul Chontales

note: Name for NI-ES
en: Estelí
ro: Departamentul Estelí

note: Name for NI-JI
en: Jinotega
ro: Departamentul Jinotega

note: Name for NI-MD
en: Madriz
ro: Departamentul Madriz

note: Name for NI-MN
en: Managua
ro: Departamentul Managua

note: Name for NI-MS
en: Masaya
ro: Departamentul Masaya

note: Name for NI-MT
en: Matagalpa
ro: Departamentul Matagalpa

note: Name for NI-NS
en: Nueva Segovia
ro: Departamentul Nueva Segovia

note: Name for NI-RI
en: Rivas
ro: Departamentul Rivas

note: Name for NI-SJ
en: Río San Juan
ro: Departamentul Río San Juan

note: Name for NL-AW
en: Aruba
ro: Insula Aruba (Țara Aruba, constituentă a Olandei)

note: Name for NL-CW
en: Curaçao
ro: Insula Curaçao (Țara Curaçao, constituentă a Olandei)

note: Name for NL-DR
en: Drenthe
ro: Provincia Drenthe

note: Name for NL-FL
en: Flevoland
ro: Provincia Flevoland

note: Name for NL-FR
en: Fryslân
ro: Provincia Fryslân

note: Name for NL-GE
en: Gelderland
ro: Provincia Gelderland

note: Name for NL-GR
en: Groningen
ro: Provincia Groningen

note: Name for NL-NB
en: Noord-Brabant
ro: Provincia Brabantul de Nord

note: Name for NL-NH
en: Noord-Holland
ro: Provincia Olanda de Nord

note: Name for NL-OV
en: Overijssel
ro: Provincia Overijssel

note: Name for NL-SX
en: Sint Maarten
ro: Țara Sint Maarten (constituentă a Olandei)

note: Name for NL-UT
en: Utrecht
ro: Provincia Utrecht

note: Name for NL-ZE
en: Zeeland
ro: Provincia Zeelanda

note: Name for NL-ZH
en: Zuid-Holland
ro: Provincia Olanda de Sud

note: Name for NO-03
en: Oslo
ro: Orașul Oslo (capitala țării)

note: Name for NO-11
en: Rogaland
ro: Provincia Rogaland

note: Name for NO-15
en: Møre og Romsdal
ro: Provincia Møre og Romsdal

note: Name for NO-18
en: Nordland
ro: Provincia Nordland

note: Name for NO-21
en: Svalbard (Arctic Region)
ro: Arhipelagul Svalbard (regiunea Arctică)

note: Name for NO-22
en: Jan Mayen (Arctic Region)
ro: Insula Jan Mayen (regiunea Arctică)

note: Name for NO-30
en: Viken
ro: Provincia Viken

note: Name for NO-34
en: Innlandet
ro: Provincia Innlandet

note: Name for NO-38
en: Vestfold og Telemark
ro: Provincia Vestfold og Telemark

note: Name for NO-42
en: Agder
ro: Provincia Agder

note: Name for NO-46
en: Vestland
ro: Provincia Vestland

note: Name for NO-50
en: Trööndelage
ro: Provincia Trøndelag

note: Name for NO-54
en: Romssa ja Finnmárkku
ro: Provincia Troms og Finnmark

note: Name for NP-P1
en: Koshi
ro: Provincia Koshi

note: Name for NP-P2
en: Madhesh
ro: Provincia Madhesh

note: Name for NP-P3
en: Bagmati
ro: Provincia Bagmati

note: Name for NP-P4
en: Gandaki
ro: Provincia Gandaki

note: Name for NP-P5
en: Lumbini
ro: Provincia Lumbini

note: Name for NP-P6
en: Karnali
ro: Provincia Karnali

note: Name for NP-P7
en: Sudurpashchim
ro: Provincia Sudurpashchim

note: Name for NR-01
en: Aiwo
ro: Districtul Aiwo

note: Name for NR-02
en: Anabar
ro: Districtul Anabar

note: Name for NR-03
en: Anetan
ro: Districtul Anetan

note: Name for NR-04
en: Anibare
ro: Districtul Anibare

note: Name for NR-05
en: Baitsi
ro: Districtul Baitsi

note: Name for NR-06
en: Boe
ro: Districtul Boe

note: Name for NR-07
en: Buada
ro: Districtul Buada

note: Name for NR-08
en: Denigomodu
ro: Districtul Denigomodu

note: Name for NR-09
en: Ewa
ro: Districtul Ewa

note: Name for NR-10
en: Ijuw
ro: Districtul Ijuw

note: Name for NR-11
en: Meneng
ro: Districtul Meneng

note: Name for NR-12
en: Nibok
ro: Districtul Nibok

note: Name for NR-13
en: Uaboe
ro: Districtul Uaboe

note: Name for NR-14
en: Yaren
ro: Districtul Yaren

note: Name for NZ-AUK
en: Auckland
ro: Regiunea Auckland

note: Name for NZ-BOP
en: Bay of Plenty
ro: Regiunea Bay of Plenty

note: Name for NZ-CAN
en: Canterbury
ro: Regiunea Canterbury

note: Name for NZ-CIT
en: Chatham Islands Territory
ro: Insulele (arhipelagul) Chatham

note: Name for NZ-GIS
en: Gisborne
ro: Regiunea Gisborne

note: Name for NZ-HKB
en: Hawke's Bay
ro: Regiunea Hawke's Bay

note: Name for NZ-MBH
en: Marlborough
ro: Regiunea Marlborough

note: Name for NZ-MWT
en: Manawatū-Whanganui
ro: Regiunea Manawatū-Whanganui

note: Name for NZ-NSN
en: Nelson
ro: Regiunea Nelson

note: Name for NZ-NTL
en: Northland
ro: Regiunea Northland

note: Name for NZ-OTA
en: Otago
ro: Regiunea Otago

note: Name for NZ-STL
en: Southland
ro: Regiunea Southland

note: Name for NZ-TAS
en: Tasman
ro: Regiunea Tasman

note: Name for NZ-TKI
en: Taranaki
ro: Regiunea Taranaki

note: Name for NZ-WGN
en: Greater Wellington
ro: Regiunea Wellington

note: Name for NZ-WKO
en: Waikato
ro: Regiunea Waikato

note: Name for NZ-WTC
en: West Coast
ro: Regiunea West Coast

note: Name for OM-BJ
en: Janūb al Bāţinah
ro: Guvernoratul Al Batinah de Sud

note: Name for OM-BS
en: Shamāl al Bāţinah
ro: Guvernoratul Al Batinah de Nord

note: Name for OM-BU
en: Al Buraymī
ro: Guvernoratul Al Buraimi

note: Name for OM-DA
en: Ad Dākhilīyah
ro: Guvernoratul Ad Dakhiliyah

note: Name for OM-MA
en: Masqaţ
ro: Guvernoratul Muscat

note: Name for OM-MU
en: Musandam
ro: Guvernoratul Musandam

note: Name for OM-SJ
en: Janūb ash Sharqīyah
ro: Guvernoratul Ash Sharqiyah de Sud

note: Name for OM-SS
en: Shamāl ash Sharqīyah
ro: Guvernoratul Ash Sharqiyah de Nord

note: Name for OM-WU
en: Al Wusţá
ro: Guvernoratul Al Wusta

note: Name for OM-ZA
en: Az̧ Z̧āhirah
ro: Guvernoratul Al Dhahirah

note: Name for OM-ZU
en: Z̧ufār
ro: Guvernoratul Dhofar

note: Name for PA-1
en: Bocas del Toro
ro: Provincia Bocas del Toro

note: Name for PA-10
en: Panamá Oeste
ro: Provincia Panamá  Oeste

note: Name for PA-2
en: Coclé
ro: Provincia Coclé

note: Name for PA-4
en: Chiriquí
ro: Provincia Chiriquí

note: Name for PA-5
en: Darién
ro: Provincia Darién

note: Name for PA-6
en: Herrera
ro: Provincia Herrera

note: Name for PA-7
en: Los Santos
ro: Provincia Los Santos

note: Name for PA-8
en: Panamá
ro: Provincia Panamá

note: Name for PA-9
en: Veraguas
ro: Provincia Veraguas

note: Name for PA-EM
en: Emberá
ro: Comitatul Emberá-Wounaan

note: Name for PA-KY
en: Guna Yala
ro: Comitatul Guna Yala

note: Name for PA-NB
en: Ngäbe-Buglé
ro: Comitatul Ngäbe-Buglé

note: Name for PA-NT
en: Naso Tjër Di
ro: Comitatul Naso Tjër Di

note: Name for PE-AMA
en: Amarumayu
ro: Departamentul Amazonas

note: Name for PE-ANC
en: Ancash
ro: Departamentul Ancash

note: Name for PE-APU
en: Apurimaq
ro: Departamentul Apurímac

note: Name for PE-ARE
en: Arequipa
ro: Departamentul Arequipa

note: Name for PE-AYA
en: Ayacucho
ro: Departamentul Ayacucho

note: Name for PE-CAJ
en: Cajamarca
ro: CajamarcaDepartamentul

note: Name for PE-CAL
en: El Callao
ro: Departamentul El Callao

note: Name for PE-CUS
en: Cusco
ro: Departamentul Cusco

note: Name for PE-HUC
en: Huánuco
ro: Departamentul Huánuco

note: Name for PE-HUV
en: Huancavelica
ro: Departamentul Huancavelica

note: Name for PE-ICA
en: Ica
ro: Departamentul Ica

note: Name for PE-JUN
en: Hunin
ro: Departamentul Junín

note: Name for PE-LAL, Name for SV-LI
en: La Libertad
ro: Departamentul La Libertad

note: Name for PE-LAM
en: Lambayeque
ro: Departamentul Lambayeque

note: Name for PE-LIM
en: Lima
ro: Departamentul Lima

note: Name for PE-LMA
en: Lima hatun llaqta
ro: Municipiul metropolitan Lima

note: Name for PE-LOR
en: Loreto
ro: Departamentul Loreto

note: Name for PE-MDD
en: Madre de Dios
ro: Departamentul Madre de Dios

note: Name for PE-MOQ
en: Moquegua
ro: Departamentul Moquegua

note: Name for PE-PAS
en: Pasco
ro: Departamentul Pasco

note: Name for PE-PIU
en: Piura
ro: Departamentul Piura

note: Name for PE-PUN
en: Puno
ro: Departamentul Puno

note: Name for PE-SAM
en: San Martin
ro: Departamentul San Martin

note: Name for PE-TAC
en: Tacna
ro: Departamentul Tacna

note: Name for PE-TUM
en: Tumbes
ro: Departamentul Tumbes

note: Name for PE-UCA
en: Ucayali
ro: Departamentul Ucayali

note: Name for PG-CPK
en: Chimbu
ro: Provincia Simbu (Chimbu)

note: Name for PG-EBR
en: East New Britain
ro: Provincia New Britain de Est

note: Name for PG-EHG
en: Eastern Highlands
ro: Provincia Eastern Highlands

note: Name for PG-EPW
en: Enga
ro: Provincia Enga

note: Name for PG-ESW
en: East Sepik
ro: Provincia East Sepik

note: Name for PG-GPK
en: Gulf
ro: Provincia Gulf

note: Name for PG-HLA
en: Hela
ro: Provincia Hela

note: Name for PG-JWK
en: Jiwaka
ro: Provincia Jiwaka

note: Name for PG-MBA
en: Milne Bay
ro: Provincia Milne Bay

note: Name for PG-MPL
en: Morobe
ro: Provincia Morobe

note: Name for PG-MPM
en: Madang
ro: Provincia Madang

note: Name for PG-MRL
en: Manus
ro: Provincia Manus

note: Name for PG-NCD
en: National Capital District (Port Moresby)
ro: Districtul Capitalei Naționale (Port Moresby)

note: Name for PG-NIK
en: New Ireland
ro: Provincia New Ireland

note: Name for PG-NSB
en: Bougainville
ro: Regiunea Autonomă Bougainville

note: Name for PG-SAN
en: West Sepik
ro: Provincia West Sepik

note: Name for PG-SHM
en: Southern Highlands
ro: Provincia Southern Highlands

note: Name for PG-WBK
en: West New Britain
ro: Provincia New Britain de Vest

note: Name for PG-WHM
en: Western Highlands
ro: Provincia Western Highlands

note: Name for PH-00
en: National Capital Region
ro: Regiunea Metropolitană Manila

note: Name for PH-01
en: Ilocos (Region I)
ro: Regiunea Ilocos (I regiune)

note: Name for PH-02
en: Cagayan Valley (Region II)
ro: Regiunea Cagayan Valley (a II-a regiune)

note: Name for PH-03
en: Central Luzon (Region III)
ro: Regiunea Central Luzon (a III-a regiune)

note: Name for PH-05
en: Bicol (Region V)
ro: Regiunea Bicol (a V-a regiune)

note: Name for PH-06
en: Western Visayas (Region VI)
ro: Regiunea Western Visayas (a VI-a regiune)

note: Name for PH-07
en: Central Visayas (Region VII)
ro: Regiunea Central Visayas (a VII-a regiune)

note: Name for PH-08
en: Eastern Visayas (Region VIII)
ro: Regiunea Eastern Visayas (a VIII-a regiune)

note: Name for PH-09
en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
ro: Regiunea Peninsula Zamboanga (a IX-a regiune)

note: Name for PH-10
en: Northern Mindanao (Region X)
ro: Regiunea Northern Mindanao (a X-a regiune)

note: Name for PH-11
en: Davao (Region XI)
ro: Regiunea Davao (a XI-a regiune)

note: Name for PH-12
en: Soccsksargen (Region XII)
ro: Regiunea Soccsksargen (a XII-a regiune)

note: Name for PH-13
en: Caraga (Region XIII)
ro: Regiunea Caraga (a XIII-a regiune)

note: Name for PH-14
en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
ro: Regiunea Autonomă din Mindanao Musulmană (ARMM)

note: Name for PH-15
en: Cordillera Administrative Region (CAR)
ro: Regiunea administrativă Cordillera (CAR)

note: Name for PH-40
en: Calabarzon (Region IV-A)
ro: Regiunea Calabarzon (a IV-a A regiune)

note: Name for PH-41
en: Mimaropa (Region IV-B)
ro: Regiunea Mimaropa (a IV-a B regiune)

note: Name for PH-ABR
en: Abra
ro: Provincia Abra

note: Name for PH-AGN
en: Agusan del Norte
ro: Provincia Agusan del Norte

note: Name for PH-AGS
en: Agusan del Sur
ro: Provincia Agusan del Sur

note: Name for PH-AKL
en: Aklan
ro: Provincia Aklan

note: Name for PH-ALB
en: Albay
ro: Provincia Albay

note: Name for PH-ANT
en: Antique
ro: Provincia Antique

note: Name for PH-APA
en: Apayao
ro: Provincia Apayao

note: Name for PH-AUR
en: Aurora
ro: Provincia Aurora

note: Name for PH-BAN
en: Bataan
ro: Provincia Bataan

note: Name for PH-BAS
en: Basilan
ro: Provincia Basilan

note: Name for PH-BEN
en: Benguet
ro: Provincia Benguet

note: Name for PH-BIL
en: Biliran
ro: Provincia Biliran

note: Name for PH-BOH
en: Bohol
ro: Provincia Bohol

note: Name for PH-BTG
en: Batangas
ro: Provincia Batangas

note: Name for PH-BTN
en: Batanes
ro: Provincia Batanes

note: Name for PH-BUK
en: Bukidnon
ro: Provincia Bukidnon

note: Name for PH-BUL
en: Bulacan
ro: Provincia Bulacan

note: Name for PH-CAG
en: Cagayan
ro: Provincia Cagayan

note: Name for PH-CAM
en: Camiguin
ro: Provincia Camiguin

note: Name for PH-CAN
en: Camarines Norte
ro: Provincia Camarines Norte

note: Name for PH-CAP
en: Capiz
ro: Provincia Capiz

note: Name for PH-CAS
en: Camarines Sur
ro: Provincia Camarines Sur

note: Name for PH-CAT
en: Catanduanes
ro: Provincia Catanduanes

note: Name for PH-CAV
en: Cavite
ro: Provincia Cavite

note: Name for PH-CEB
en: Cebu
ro: Provincia Cebu

note: Name for PH-COM
en: Davao de Oro
ro: Provincia Davao de Oro

note: Name for PH-DAO
en: Davao Oriental
ro: Provincia Davao Oriental

note: Name for PH-DAS
en: Davao del Sur
ro: Provincia Davao del Sur

note: Name for PH-DAV
en: Davao del Norte
ro: Provincia Davao del Norte

note: Name for PH-DIN
en: Dinagat Islands
ro: Provincia Insulele Dinagat

note: Name for PH-DVO
en: Davao Occidental
ro: Provincia Davao Occidental

note: Name for PH-EAS
en: Eastern Samar
ro: Provincia Eastern Samar

note: Name for PH-GUI
en: Guimaras
ro: Provincia Guimaras

note: Name for PH-IFU
en: Ifugao
ro: Provincia Ifugao

note: Name for PH-ILI
en: Iloilo
ro: Provincia Iloilo

note: Name for PH-ILN
en: Ilocos Norte
ro: Provincia Ilocos Norte

note: Name for PH-ILS
en: Ilocos Sur
ro: Provincia Ilocos Sur

note: Name for PH-ISA
en: Isabela
ro: Provincia Isabela

note: Name for PH-KAL
en: Kalinga
ro: Provincia Kalinga

note: Name for PH-LAG
en: Laguna
ro: Provincia Laguna

note: Name for PH-LAN
en: Lanao del Norte
ro: Provincia Lanao del Norte

note: Name for PH-LAS
en: Lanao del Sur
ro: Provincia Lanao del Sur

note: Name for PH-LEY
en: Leyte
ro: Provincia Leyte

note: Name for PH-LUN
en: La Union
ro: Provincia La Union

note: Name for PH-MAD
en: Marinduque
ro: Provincia Marinduque

note: Name for PH-MAS
en: Masbate
ro: Provincia Masbate

note: Name for PH-MDC
en: Mindoro Occidental
ro: Provincia Mindoro Occidental

note: Name for PH-MDR
en: Mindoro Oriental
ro: Provincia Mindoro Oriental

note: Name for PH-MGN
en: Maguindanao del Norte
ro: Provincia Maguindanao del Norte

note: Name for PH-MGS
en: Maguindanao del Sur
ro: Provincia Maguindanao del Sur

note: Name for PH-MOU
en: Mountain Province
ro: Provincia Montană (Mountain province)

note: Name for PH-MSC
en: Misamis Occidental
ro: Provincia Misamis Occidental

note: Name for PH-MSR
en: Misamis Oriental
ro: Provincia Misamis Oriental

note: Name for PH-NCO
en: Cotabato
ro: Provincia Cotabato

note: Name for PH-NEC
en: Negros Occidental
ro: Provincia Negros Occidental

note: Name for PH-NER
en: Negros Oriental
ro: Provincia Negros Oriental

note: Name for PH-NSA
en: Northern Samar
ro: Provincia Northern Samar

note: Name for PH-NUE
en: Nueva Ecija
ro: Provincia Nueva Ecija

note: Name for PH-NUV
en: Nueva Vizcaya
ro: Provincia Nueva Vizcaya

note: Name for PH-PAM
en: Pampanga
ro: Provincia Pampanga

note: Name for PH-PAN
en: Pangasinan
ro: Provincia Pangasinan

note: Name for PH-PLW
en: Palawan
ro: Provincia Palawan

note: Name for PH-QUE
en: Quezon
ro: Provincia Quezon

note: Name for PH-QUI
en: Quirino
ro: Provincia Quirino

note: Name for PH-RIZ
en: Rizal
ro: Provincia Rizal

note: Name for PH-ROM
en: Romblon
ro: Provincia Romblon

note: Name for PH-SAR
en: Sarangani
ro: Provincia Sarangani

note: Name for PH-SCO
en: South Cotabato
ro: Provincia South Cotabato

note: Name for PH-SIG
en: Siquijor
ro: Provincia Siquijor

note: Name for PH-SLE
en: Southern Leyte
ro: Provincia Southern Leyte

note: Name for PH-SLU
en: Sulu
ro: Provincia Sulu

note: Name for PH-SOR
en: Sorsogon
ro: Provincia Sorsogon

note: Name for PH-SUK
en: Sultan Kudarat
ro: Provincia Sultan Kudarat

note: Name for PH-SUN
en: Surigao del Norte
ro: Provincia Surigao del Norte

note: Name for PH-SUR
en: Surigao del Sur
ro: Provincia Surigao del Sur

note: Name for PH-TAR
en: Tarlac
ro: Provincia Tarlac

note: Name for PH-TAW
en: Tawi-Tawi
ro: Provincia Tawi-Tawi

note: Name for PH-WSA
en: Samar
ro: Provincia Samar

note: Name for PH-ZAN
en: Zamboanga del Norte
ro: Provincia Zamboanga del Norte

note: Name for PH-ZAS
en: Zamboanga del Sur
ro: Provincia Zamboanga del Sur

note: Name for PH-ZMB
en: Zambales
ro: Provincia Zambales

note: Name for PH-ZSI
en: Zamboanga Sibugay
ro: Provincia Zamboanga Sibugay

note: Name for PK-BA
en: Balochistan
ro: Provincia Belucistan (Baluchistan)

note: Name for PK-GB
en: Gilgit-Baltistan
ro: Zona administrativă Gilgit-Baltistan

note: Name for PK-IS
en: Islamabad
ro: Teritoriul capitalei Islamabad

note: Name for PK-JK
en: Azad Jammu and Kashmir
ro: Zona administrativă Azad Kashmir

note: Name for PK-KP
en: Khyber Pakhtunkhwa
ro: Provincia Khyber Pakhtunkhwa

note: Name for PK-SD
en: Sindh
ro: Provincia Sindh

note: Name for PL-02
en: Dolnośląskie
ro: Voievodatul Silezia Inferioară

note: Name for PL-04
en: Kujawsko-Pomorskie
ro: Voievodatul Cuiavia și Pomerania

note: Name for PL-06
en: Lubelskie
ro: Voievodatul Lublin

note: Name for PL-08
en: Lubuskie
ro: Voievodatul Lubusz

note: Name for PL-10
en: Łódzkie
ro: Voievodatul Łódź

note: Name for PL-12
en: Małopolskie
ro: Voievodatul Polonia Mică

note: Name for PL-14
en: Mazowieckie
ro: Voievodatul Mazovia

note: Name for PL-16
en: Opolskie
ro: Voievodatul Opole

note: Name for PL-18
en: Podkarpackie
ro: Voievodatul Subcarpatia

note: Name for PL-20
en: Podlaskie
ro: Voievodatul Podlasia

note: Name for PL-22
en: Pomorskie
ro: Voievodatul Pomerania

note: Name for PL-24
en: Śląskie
ro: Voievodatul Silezia

note: Name for PL-26
en: Świętokrzyskie
ro: Voievodatul Sfintei Cruci

note: Name for PL-28
en: Warmińsko-Mazurskie
ro: Voievodatul Varmia și Mazuria

note: Name for PL-30
en: Wielkopolskie
ro: Voievodatul Polonia Mare

note: Name for PL-32
en: Zachodniopomorskie
ro: Voievodatul Pomerania Occidentală

note: Name for RO-AB
en: Alba
ro: Județul Alba, România

note: Name for RO-AG
en: Argeș
ro: Județul Argeș, România

note: Name for RO-AR
en: Arad
ro: Județul Arad, România

note: Name for RO-B
en: București
ro: Municipiul București, România

note: Name for RO-BC
en: Bacău
ro: Județul Bacău, România

note: Name for RO-BH
en: Bihor
ro: Județul Bihor, România

note: Name for RO-BN
en: Bistrița-Năsăud
ro: Județul Bistrița-Năsăud, România

note: Name for RO-BR
en: Brăila
ro: Județul Brăila, România

note: Name for RO-BT
en: Botoșani
ro: Județul Botoșani, România

note: Name for RO-BV
en: Brașov
ro: Județul Brașov, România

note: Name for RO-BZ
en: Buzău
ro: Județul Buzău, România

note: Name for RO-CJ
en: Cluj
ro: Județul Cluj, România

note: Name for RO-CS
en: Caraș-Severin
ro: Județul Caraș-Severin, România

note: Name for RO-CT
en: Constanța
ro: Județul Constanța, România

note: Name for RO-CV
en: Covasna
ro: Județul Covasna, România

note: Name for RO-DB
en: Dâmbovița
ro: Județul Dâmbovița, România

note: Name for RO-DJ
en: Dolj
ro: Județul Dolj, România

note: Name for RO-GJ
en: Gorj
ro: Județul Gorj, România

note: Name for RO-GL
en: Galați
ro: Județul Galați, România

note: Name for RO-GR
en: Giurgiu
ro: Județul Giurgiu, România

note: Name for RO-HD
en: Hunedoara
ro: Județul Hunedoara, România

note: Name for RO-HR
en: Harghita
ro: Județul Harghita, România

note: Name for RO-IF
en: Ilfov
ro: Județul Ilfov, România

note: Name for RO-IL
en: Ialomița
ro: Județul Ialomița, România

note: Name for RO-IS
en: Iași
ro: Județul Iași, România

note: Name for RO-MH
en: Mehedinți
ro: Județul Mehedinți, România

note: Name for RO-MM
en: Maramureș
ro: Județul Maramureș, România

note: Name for RO-MS
en: Mureș
ro: Județul Mureș, România

note: Name for RO-NT
en: Neamț
ro: Județul Neamț, România

note: Name for RO-OT
en: Olt
ro: Județul Olt, România

note: Name for RO-PH
en: Prahova
ro: Județul Prahova, România

note: Name for RO-SB
en: Sibiu
ro: Județul Sibiu, România

note: Name for RO-SJ
en: Sălaj
ro: Județul Sălaj, România

note: Name for RO-SM
en: Satu Mare
ro: Județul Satu Mare, România

note: Name for RO-SV
en: Suceava
ro: Județul Suceava, România

note: Name for RO-TL
en: Tulcea
ro: Județul Tulcea, România

note: Name for RO-TM
en: Timiș
ro: Județul Timiș, România

note: Name for RO-TR
en: Teleorman
ro: Județul Teleorman, România

note: Name for RO-VL
en: Vâlcea
ro: Județul Vâlcea, România

note: Name for RO-VN
en: Vrancea
ro: Județul Vrancea, România

note: Name for RO-VS
en: Vaslui
ro: Județul Vaslui, România

note: Name for UM-79
en: Wake Island
ro: Insula Wake

note: Name for US-AS
en: American Samoa
ro: Samoa americană

note: Name for US-DC
en: District of Columbia
ro: Districtul Columbiei

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de nord

note: Name for US-NC
en: North Carolina
ro: Carolina de nord

note: Name for US-ND
en: North Dakota
ro: Dakota de Nord

note: Name for US-SC
en: South Carolina
ro: Carolina de sud

note: Name for US-SD
en: South Dakota
ro: Dakota de sud

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele de Coasta ale Statelor Unite

note: Name for US-WV
en: West Virginia
ro: Virginia de vest
